Restanten NEELS De blauwe sluier Ons eiland kreeg Consultatiebureau-Badhuis^ Ruilverkaveling Verkouden T öfi^PO Nog enkele Telefonisch acngesloten onder no. 62 N. P. GRAAF, nieuwe bril BAKKER, 2 a 3 ha land Openbare Aanbesteding Carrosserie en wagenbouw Gebr. Schoenmaker De Wolkoning o.a. wollen garen voor 95 cent per knot van 100 gram Sjoerd Nota - Tuitjenhorn Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. Stookt goedkoop! J. C. RAB n.v. levert het U! R.K. Ontwikkelingsclub Den Burg Het Burgerlijk Recht. Prima \Joordelig TFT V ROEGOP nma IET ROEGOP VERKOOP - VERHUUR - REPARATIE j j Kantoormachinehandel „De Lichte Toets" J (Vervolg van le pagina) Dat dit bereikt werd is mede te dan ken aan de activiteit van het bestuur en voornamelijk aan de bizondere kwali teiten, die in de personen, die deel uit maken van het dagelijks bestuur vere nigd zijn. Allereerst uw voorzitter, die zoals iedere goede koopman over 'n durf beschikt, die noodzakelijk is om elke nieuwe onderneming aan te pakken. On ze wereld heeft behoefte aan dat soort mensen, die moed, vertrouwen en ener gie bezitten, en tevens verantwoordelijk heidsgevoel genoeg om zich niet in hach- lijke ondernemingen te begeven. De af deling Texel heeft zulk een persoonlijk heid gevonden in haar voorzitter, de heer Rab, die het aangedurfd heeft zich in te zetten voor de verwezenlijking van dat gene wat bij vele andere afdelingen een zoete wens, een onvervulbare droom blijft. En dan naast hem uw secretaris, de heer Remmers, van wie ik wel eens een schilderij zou willen, hem afbeeldende als stoere zeeman, met olie jas en zuid wester op, staande aan het stuurrad, het type van de man, die stand houdt in de woelende zee van deze tijd, die naast God schipper is van zijn schip. Tijd noch moeite heeft de heer Remmers ge spaard om „Het Witte Kruis" vooruit te brengen, geen poging heeft hij onbe proefd gelaten om aan de middelen te komen om het doel dat hem voor ogen stond te bereiken. Mede dank zij zijn volharding beschikt Texel thans over een wijkgebouw, dat er zijn mag. Het staat daar als een bewijs van het bestuur en van de saamhorigheid der be volking. Gij stichtte uw Eigen Stoombooton derneming, daarna bouwde gij uw ei gen Witte Kruis centrum. Spr. vergeleek het Preventiefonds met Vadertje Staat en zij was er van over tuigd, dat Moedertje Gemeente haar blijvende steun zou willen verlenen. Blijft pal staan voor de eenheid in uw kleine gemeenschap want daarin ligt de kracht om dit aliles in stand te houden en te doen groeien en bloeien. Namens het Hoofdbestuur wenste Mr Kunst van harte geluk met dit mooie ge bouw, een monument van het ene doel dat ons hier allen samen brengt: de zorg voor de belangen van de volksgezondheid op uw eiland Hierna verklaarde zij het gebouw voor geopend Vervolgens was het woord aan Wet houder De Waard, die namens het Ge meentebestuur zijn hartelijke dank uit sprak voor de uitnodiging Hij sprak met veel lof over het nieuwe gebouw en ge waagde daarbij met grote waardering van het werk van de architect, de heer Veldstra en de diverse uitvoerders. Breidde het Witte Kruis zich onlangs uit met een gebouw te Oosterend dat goed voldoet, thans beschikt de afdeling wederom over een nieuw gebouw dat in een grote behoefte voorziet. Spreker her innerde vervolgens aan de primitieve wijze waarop het consultatiebureau zich had moeten behelpen. De door mr Kunst geschetste eenheidsgedachte kwam ook bij mij naar voren. Zoveel hoofden zo veel zinnen, aldus het spreekwoord. Waar wij zoveel scheidslijnen en groeps vorming constateren verheugt het ons des te meer dat de zo belangrijke gezond heidszorg in één hand is. Het gemeente bestuur is zeer dankbaar voor het geno men initiatief en hoopt zeer. dat het be stuur van het Witte Kruis de harmonie en eenheid zal weten te bewaren De heer G. J. B. Mulder, ere-lid, her innerde aan de aanslag, die een 25 jaai geleden op het Witte Kruis is gepleegd, men heeft toen getracht de bezittingen te roven, maar een uit het W K. ge- INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting en herin- enting tegen pokken in de navolgende plaatsen: De Waal op Woensdag 21 Jan. a.s. te 12 uur in de o.l. school; De Koog op Dinsdag 20 Jan. a.s. te 3.30 uur in de o.l. school; Den Burg op Dinsdag 20 Jan. a.s. te 10 uur ten huize van dokter Elias; Zuid-Eierland op Donderdag 22 Jan. a.s. te 2 uur in de o.l. school; Midden-Eierland op Donderdag 22 Jan. a.s. te 2,30 uur in de o.l. school; De Cocksdorp op Donderdag 22 Jan as. te 3 uur m de o.l. school, Den Hoorn op Maandag 19 Jan. a.s. te 3,30 uur in de o.l. school; Oudeschild op Maandag 19 Jan. a s. te 12 uur in de o.l. school; Oosterend op Vrijdag 23 Jan. a.s. te 9,30 uur in de dokterswoning. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen die nen de ter gemeente-secretarie bij ge boorte afgegeven inentingskaarten te worden medegebracht. Mocht een derge lijke kaart niet in uw bezit zijn, dan kan volstaan worden met medeneming van het trouwboekje. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van de leef tijd van één jaar ingeent dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan om kinderen, hoewel, reeds ouder dan eén jaar, die tot op he den niet werden ingeënt, te laten in enten. De gebruikelijke controle zal worden gehouden 14 dagen na de datum van in enting op dezelfde plaats en dezelfde tijd. Texel, 10 Januari 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. vormd comité, waarin ook ik zitting mocht hebben, wist zowel te Alkmaar als voor het Hof te Amsterdam in ieder opzicht gelijk te krijgen. Namens Teso wenste spreker het Witte Kruis geluk met de opening van het gebouw, spreker beschouwde Teso als de promotor van deze zaak. Hij hoopte, dat ook van het badhuis» een druk gebruik zou worden gemaakt en dat de dag zou komen, dat men zou moeten overgaan tot het uitrei ken van volgbriefjes. Tenslotte hoopte spr. dat in de toekomst meerdere inrich tingen in het belang der volksgezond heid op Texel gebouwd kunnen worden. Maar.... dat de NV. Teso dan geen aderlating meer zal behoeven te onder gaan. Dr Vreede sprak namens het bestuur van de Vereniging tot bestrijding der tbc. Aansluitend op de paar- en gezins vorming meende spreker, dat haar Ver als stiefkind zou moeten optreden, maar zij wist, dat de tb c-b est rij ding niet als stiefkind wordt behandeld en zij hoopte dan ook later nog eens op deze plaats te mogen staan ter gelegenheid van de vleugelbouw voor de tbc-bestrijding. De heer Van der Laan sprak namens District Den Helder Uit het jaarboekje bleek aan de hand van het Alfabet de groei van de Texelse afdeling, welke een respectabele rij letters achter haar naam heeft. De heer De Bie sprak namens de afd. Den Helder. Wij zouden trots zijn op een gebouw als het uwe, zei spr „Onze" badinrichting is eigendom van de Marine en als die zich gaat uitbreiden staat de burgerij er naast. Wij hebben er naar ge streefd zelf een badinrichting te bouwen, maar het bleef tot dusverre bij de wens droom. Mevr. Laan sprak namens de Platte landsvrouwen. Als er één organisatie is wier leden van dit gebouw profiteren, dan is het wel onze Bond. Spr. had alle hulde voor het initiatief en wenste groei en bloei in het belang van de gemeen- schaD en de volksgezondheid. De heer Gerritsma had verbaasd ge staan van dit mooie gebouw. In de hulde die hem voor het aandeel in de loterij- prganisatie was toegezwaaid wilde hij graag ook de heer Melissen en de andere Bestuursleden betrekken. 3-4 maal per week werd er vergaderd en vele malen moest de degen worden gekruist met politionele instanties om een zo hoog mogelijk batig saldo te kunnen verkrij gen Zuster B. Harinck las een alleraardigst rijmelarij voor. In zijn slot- en dankwoord dankte de voorzitter o.a. 't bestuur der ziekenfond sen voor de destijds gedane gift bestaan de uit een complex landerijen. INGEZONDEN RUILVERKAVELING In aansluiting op de advertentie van Gedeputeerde Staten, worden belang hebbenden er op attent gemaakt dat erfgenamen, welke nog niet in het ka daster zijn oogenomen, alsnog met een acte van erfrecht van de Notaris opge nomen kunnen worden in het kadaster. Mr W. G. D. VRIJDAG PAROCHIE-FEESTAVOND DEN BURG Donderdagavond vond in „Casino" de jaarlijkse Parochie-feestavond plaats. Hiertoe worden door de pastoor uitgeno digd allen die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het werk der kerk, De toneelvereniging St. Jan kwam voor het voetlicht met twee kluchtspelen in 2 bedrijven, resp. „Een eeuw achter" en „De Huistyran", beiden van G. Bomans. De heer Juul Timmer gaf als toegift „De Schoolmeester" Er werd de gehele avond onbedaarlijk gelachen, wel een bewijs, dat de spelers het publiek wisten te „pakken". De ge bruikelijke verloting ontbrak ook nu weer niet. RUILVERKAVELING S Ellen en anderen hebben bezitters van een woning of weinig grond, aange raden om niet ondoordacht volmachten af te geven. Deze raad is zeer juist Maar een aantal van deze mensen heb ben reeds volmachten afgegeven. Deze zou ik willen adviseren: Vernietig deze volmachten, nu het nog niet te laat is. Een briefje aan het Provinciaal Be stuur van N.-Holland is voldoende, des noods in te leveren bij een Texelse in stantie. Er is in de laatste vergadering gespro ken over Russische methodes. Weet u hoe de Russen of hun aanhangers werken? Ze houden vredespetities of werken voor een medisch congres en verzamelen daar handtekeningen voor. Later blijkt een en ander tegen de ondertekenaars zelf ge bruikt te worden, maar dan is het te laat. Precies op dezelfde manier werken de tegenstanders van de R.V. Met onjuiste en oncontroleerbare gege vens trachten ze de stemgerechtigden tot het geven van een volmaaht te bewegen en als de argeloze later beseft wat hij heeft gedaan is het te laat Bedenkt wat er voor de Texelse ge meenschap op het spel staat en trekt uw volmacht in. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Herinnert u zich nog de TEM-kwestie? Dezelfde of dezelfde soort mensen die toen met alle oorbare en onoorbare mid delen tegen de electnficatie van Texel ageerden, trachten nu de R.V. te torpe deren. Ze hebben toen bereikt dat het plan niet ineens voor geheel Texel is doorgevoerd, wat de Texelse gemeen schap nu honderdduizend gulden extra kost. Zo zal het met de R.V. ook gaan als u zich door deze conservatieve elementen die zich van het gemeenschapsbelang niet aantrekken, laat voorlichten en lei den. Daarom nogmaals, geeft geen volmach ten af en zo u deze hebt gegeven, trek ze in voor het te laat is. B. Landeigenaren, Geestelijk genomen is de R.V. wel een aanslag op de rechten van de mens. Hier grijpt men wel diep in ons geeste lijk denken en tast ons aan in onze eer en geweten. Iedere eigenaar, groot of klem, heeft een zelfbeschikkingsrecht op zijn eigendom Dit wordt beschermd door Wet en Recht en wel bij de Ned. Wet. Wanneer u nu al meer en meer van uw rechten gaat prijsgeven, terwille van de zgn. meer-opbrengst (als lokmiddel) dan staat daar tegenover „Een schuld aan de Ned. Staat". U weet met hoe groot de schuld is of wordt. Vast staat: een schuld waaraan u kunt voldoen. Dat die schuld niet mals is, vloeit voort uit het feit, dat zeer vele beschikbare krach ten naar Texel worden geveegd om de R.V. uit te voeren. Denkt u even in, met bussen, auto's, fietsen, boten en tassen. Daarvan komt een vierde gedeelte op rekening van de Texelse landeigenaren, (alleen landeige naren). Is het geen schande om de eigen dom met deze last op te schepen? Daar spreken de heren voorstanders met over Dat de huurder die lasten moet dragen, heren, dat wordt door de pachtwet geregeld en met door voor standers van de R.V. Landeigenaren: de bodem is uw hoog ste goed Zo heilig als 'n kind Laat dit ongeschonden Geeft dan ook uw rechten daarop nooit prijs. Door een schuld daar op verliest gij tevens een recht. Het zelf beschikkingsrecht, waaraan al zoveel is getornd, moet ge niet verder schenden Wat leert ons de R.V.-wet? Lees de artikelen van J Vlaming. Wanneer iemand bv. een huis heeft, heeft hij tevens een recht. Wie 2 huizen heeft heeft 2 rechten. Deze rechten ko men uit de goederen voort.Wie 1 ha. grond heeft, heeft 1, wie 10 ha. heeft zou 10 stemmen moeten hebben. De heren van gelijk recht voor ieder een nemen hier aanstoot aan Deze zijn ook de voorstanders van nationalisatie van de bodem. De heren van de geleide- economie. Zeer terecht wijst ,.R" op Hon garije. De sowjet heeft Hongarije niet genationaliseerd. Dit land, heren, heeft zichzelf van binnen uit aan de sowjet uitgeleverd, aan de grootste verkave- laar van Europa. En wel door verraad!!! Door Hoogverraad! aan land en volk. Door lieden met hetzelfde gebrek aan vaderlandsliefde als hier. Door lieden die hun grondrechten lieten schenden om bij de sowjet in het gevlei te komen, en zodoende hun volk dreven in de duister nis achter het IJzeren Gordijn, terwille van eigen roem, maar ook daar zijn ze gevonden Dat hier gemis aan vaderlandsliefde bestaat, is wel bewezen. Dit behoeft nie mand mij te weerleggen. Dit is mij ge bleken uit het feit dat door een enkel stukje papier bij een deel der stemge rechtigden de heren zulke goede leiders bleken te zijn dat ze nu na drie weken, de resten van hun uiteengeslagen leger bij elkaar fluiten en weer heel voorzich tig het oude stoeltje trachten in te ne men Wanneer de arme Jan Soldaat de ogen worden geopend, heren. Gij blijft ze niet baas, maar verliest ze allen. Dat pamflet of zoiets waar men van schreef, heeft een uitwerking gehad als een schot in een eendenkooi. Toen stond gij zeker aan de wieg te zingen Slaap, kindje, slaap! Daar buiten loopt 'n. D. S. EELMAN. VERGADERING 30 POEDERS Vlak na het afdrukken van het 2de blad bereikfe ons nog de volgende aan vulling op het verslag van de vergade ring, welke de 30 Polders met Ir Maan dag hebben gehouden: „Na de behandeling der gestelde vragen kwam aan de orde het besluit tot stem ming vóór of tegen de ruilverkaveling door de 30 Polders. Met op één na werd met algemene stemmen besloten vóór de ruilverkave ling te stemmen. De heer S. J Keijser stemde tegen en gaf als reden hiervoor op dat hij de tijd momenteel minder geschikt acht om tot de uitvoering van een zo belangrijk werk over te gaan Aan de te vergraven sloten moet nog worden toegevoegd de dijksloot „Schans Wezenspijk". BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag van 14 Januari: A.-lijn: 1. J. N. Bruin-Wessels 42V2, 2. Mantje-Veenema 41; 3. Eohtp. Bruin 40Vfe4. Echtp. Jouwersma 38V2; 5. Koorn-Kok 38, 6. v. Lenten-v. Santen 37; 7. Echtp. Beemsterboer 31V2; 8. Vennik- A Mantje 30%; 9. Roeper-v.d Werf 24V2. B.-lijn: 1. Backer-Oskam 31%; 2. Echtp. van Hoorn 30; 3.v.d. Vijver-Rump 26V2; 4. mevr. De Graaf-Oosterhaven 25%; 5V2. Dob-Bakker 23; 5mevr. v.d, Hee- rik-Smit 23; 7. Keijser-Michels 19%; 8. Duin-Kramer 19, 9. Echtp. S. Bakker 18 Volgende drive op 28 Januari S. V. Texel. Opnieuw is het weer zodanig veran derd dat we met het doorgaan der com petitiewedstrijden hebben rekening te houden. Beluistert de Radio nieuwsbe richten eens aandachtig. Het programma is als vorige week: 4e kl. KNVB: Texel-Limmen; De Ran- ders-Watervogels; USVU-Sehagen; DTS- Succes, MFC-ZAP; HSV-Oudesluis. Afd. N.H. Res 2: Succes 2-Texel 2; Oosterend 2-Texel 3, 10 uur Adsp.: Texel A-N Niedorp A; Texel B- Tex. Boys A, 3 uur. Bij gunstig weer trainen van 2-3. Aan alle leden de bindende opdracht om zich goed op de hoogte te stellen en het kastje eveneens te bezoeken. En van nu af ieder lid met 150 pet. wilskracht en doorzettingsvermogen aan de slag voor uw club, het is nodig! Sterke Tweed costuums 35.— 39,50 Kamgaren costuums vanaf 64. Heren Pantalons sterke tweed 9.75 13.75 Heren Winterjassen enorm verlaagd in prijs 49.50 54.— 59.— Enorme Prijsverlaging van onze grote maten en buikmaten Nu reeds vanaf 89.-- Alle Engelse kamgarens IJzersterke Overalls van 9.75 Heren Overhemden effen kleuren 4.45 Grootste speciaalzaak voor Den Helder en Omstreken. Wilhelminalaan 108 Ook voor Uw naar Groeneplaats Gedip!. Opticien Witte's Roggebrood 't beste Te huur of te koop gevr. met of zonder huis Brieven onder nr 306 aan bureau van dit blad Het bouwbureau van de Landbouw in Noordhoiland Kenaupark 28, Haarlem zat namens de erven van Schaarenburj> p a Koger- straat 34, Den Burg le Texel op Donderdag 29 lanuari te 14 uur in Hotel „De Lindeboom" te Den Burg in het openbaar aan besteden Het bouwen van een veestalling met schuurruimte te De Koog. Bestek Haar lem 106 bouwnr Texel 42 Bestek en tekening zijn zolang de voorraad strekt verkrijgbaara fl2,50(franco per post f 12,75) bij boven- benoemd bureau verkrijg baar Rest tutie bij inleve ring op de dag der aanbe steding f 10, Bouwbureau v. d. Land bouw in Noordholland Haa'lem Kenaupark 28, Telefoon 14087 Alle onderdelen regelmatig in voorraad, zoals sloten, krukken, raammechanie- ken, rubbers enz enz. Ook laswerk kunnen wij voor U verzorgen. Den Burg - Telef. 267 komt a s Maandag 19 Januari op de Gróeneplaats met een partij goederen voor extra lage prijzen Telefoon K 2269 258 Zondag- en Maandagavond 8 uur Dé vertolking Dé rolbezetting Hét drama van het jaar Jane Wyman in De onvergetelijke ster van Johnny Be linda in een nieuwe grote creatie zoals alleen zij kan geven. TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN. Zondagmiddag 4 uur Speciaal Kinderprogramma Zaal 51 Balcon 75 cent BRUINKOLEN f2,per hl KORTE TURF f2,20 per lOOst. Dinsdag as 8 uur in Hotef „De Zwaan", de heer W. J. H. Mulder, candidiat-notaris, over: Entree niet-leden f0,75. Nu of nooit Heren Werklaarzen v.a. 10.00 Rubber Kinderlaarzen in alle maten vanaf 3,50 Prima sterke Werkschoenen met dubbele zool 17,50 Bromfietslaarzen, leer met wol gevoerd 27,50 Regenpakken,'waterproof, zwart en groen 25,00; Gymschoenen, Schaatsschoenen, Klompsokken, Leren Motorlaarzen met wol gevoerd 40,00 Oliekleding, Landbouwbroeken, Mutorbroeken, Hevea Laarzen, Knie-, Dij- en Lieslaarzen Kraagpantoffels vanaf 3,75 MAANDAG Leren Pantoffels met wol 8,10 OP DE Lange leren Jassen 160,00 MARKT Prima leren Jekkers 110,00 PIET Sportjasjes, leer 95,00 VROEGOP Leren Motorvesten 80/0 ST PANCRAS J. C. v. d. VEER - Regulierslaan 20-Tel. 4551 (K 2200)-Alkmaar J Agentschap voor N.-Holland: Halda en Triumph Schrijfmachines p

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 6