Grom TwarL-lex els in het harL, J v De Gymuitvoeringen werden een buitengewoon groot succes Uitslag Stemming Ruilverkaveling Ouders Erf Ruilverkaveling Brandje op „Padang" Dr Paul Juliën hield causerie voor Het Nut WOENSDAG 28 JANUARI 1953 66e JAARGANG. No. 6703 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij T Verschijnt Woensdags en Zaterdag». „WAS HET PROGRAMMA naar Uw zin?" zo zongen de medewerkenden aan de gymrevue „'t Zit in de lucht", welke op 17 en 24 Januari werd gegeven en welke twee maal een volle zaal trok. Het feit, dat ook de kaarten voor de tweede uitvoering wegvlogen is het beste bewijs, dat het programma in orde was en men het de toe schouwers zéér naar de zin had weten te maken. Trouwens, dat antwoord was op de avond van de 17de Januari al zonneklaar gegeven, want na het slottableau, waarin die vraag gesteld werd, werden de gymnasten met een ovatie beloond. Dit succes gunnen wij hun niet alleen van harte, maar bovendien was het dubbel en dwars ver diend, want er is vanaf September voor de revue gestudeerd. Zij wilden de puntjes op de i en dat is hun gelukt. Ook de tweede avopd liep alles weer als gesmeerd en van een leien dakje. De gym heeft zo tussen de rieten- rokjes en satijnen gewaden door op handige wijze propaganda voor de edele turnsport weten te maken Na een nummertje brug liet een bejaarde Texelaar, oud-gymnast en nog recht van lijf en leden, zich ontvallen: ..Dat is nog eens gym. hé!" Een bij zonder compliment, waar wij. ouder wordende, het grijsverleden zo gaarne met een aureool van ..toen was het toch maar beter" willen omhullen Als herauten van wat komen zou traden de dag voor de eerste uitvoering de aspi ranten op. Jongens- en meisjesafdelingen. Ze hebben allen hun best gedaan om deze avond een veer op de hoed te krijgen. Er werd op de brug gewerkt, aan de rek, op het paard, met de knots, op de evenwichts- balk, vrije oefeningen en grondgymnastiek. Een programma dus, waarbij geen enkele spier kon spijbelen. Hoe keurig marcheer den zij over het toneel en hoe angstvallig letten zii op eikaars bewegingen als b.v. een doublette op de brug werd gegeven. Zoals steeds waren het bij de vrije oefe ningen vooral de meisjes, die deze goed onder de knie hadden. De ievue opende met de vaandelgroet, waarna de medewerkenden zich in een pro loog aan het publiek voorstelden. Reuze deining in de zaal natuurlijk toen Adam Keijzer aan een geïmproviseerde parachute naai beneden kwam waaieren, precies tus sen links, de, mogen wij ze zo eens noe men ,,revue-girls" en rechts het ensemble in burger. Op de achtergrond een levens groot vliegtuig, dat het best deed, trou wens alle décors waren dik m orde en een compliment dus voor de wijze waarop deze waren uitgevoerd. Van de deze avond ge boden grote shows noemen we verder: Dan sende sterren, dit waren verlichte knotsen, die bij verduisterd toneel en verduisterde zaal een alleraardigst effect bereikten; het visserslied met een dameskoortje en de heer Luit Sok dat ook geweldig insloeg; en welk een sfeer bracht het Zuidzee-décor met de Hawaiian-meisjes en de zang van de dames H. Duinker, Nellie Eelman, „Nieuw Leven" en X! Weetniet en de heer L. Sok. Keurig Was ook de Walsfantasie met o.a. het danspaar mej. A. Rijk en de heer Reme- link en zang van mej. H. Duinker en de heer L. Sok. Zeer geslaagd ook „Een zwa luw vloog voorbij", alsmede de liedjes bij het kampvuur. Met het liedje van de IJssel en het Veerhuis, waar die bliksemse Amor zo geraffineerd zijn werk deed, hadden ze ook veel succes. Keurig en schoon was ook de Tango Fantasie, waarbij het genoemde danspaar weer in de schijnwerper zwenkte. Naast dit genre werden wij vergast op verscheidene nummers gymnastiek: de dames op de brug deden knap werk, stuk voor stuk mochten zij dan ook een harte lijk applausje oogsten. Soms naar ons gevoel gevaarvolle toeren, maar tevens waren wij getuige van het waakzaam oog van de lei der, de heer C. Mets. Ter opluistering waren aanwezig de le den van het Heren Keurcorps. Hun werk op de brug en het hoogrek dwong ieders grote bewondering af. Telkens weer meende je met beroeps-acrobaten te doen te heb ben. Dikwijls hield een groot deel van de zaal zijn (ncle) hart vast als een looping werd gedemonstreerd Bijzondere lenigheid en snelheid waren ook nodig om de moeilijke oefeningen op het paard te volbrengen. Een parodie op de gym in vroeger jaren gaven vier leden, die in tricot met zebra-motief waren ge stoken. Robuuste gestalten, met flinke hangsnorren en een borst, die een toon beeld van kracht was. Zij hadden er goed slag van om de lachspieren in actie te brengen. Zo ook de lenige militairen, die nog nimmer vertoonde toeren uithaalden. Over humor gesproken: mevr. T. Pen- nock-Schrama en de heren A. Keijzer, Joh. Witte en Remelink namen verschillende schetsjes voor hun rekening en dat bleek hun best toevertrouwd. De rollen zaten er goed in, iets wat anders bij dergelijke uit voeringen wel eens minder goed bestudeerd is. Van iedere schets maakten zij stuk voor stuk het beste. Wij hebben zo al enkele namen genoemd, misschien wel een naam vergeten maar laten wij vooral niet verzuimen te noemen de uitnemende muzikale medewerking van het echtpaar Craanen en ook niet de stille medewerking, n.l. achter de schermen, door de heren Crisnigt en Pool, als wij ons niet vergissen beiden veteranen der vereniging. In zijn slotwoord huldigde de voorzitter de heer P. Schoorl, de heer Mets en zijn staf voor het gebodene dat tot een waardig vieren van het zoveelste lustrum was ge worden. „Ach, dat vind ik nou toch misselijk!" zei mevr. Mets, toen ze uitgenodigd werd op het podium te komen. Maar of ze wilde of niet, het gebeurde. Zij werd met bloe men verrast, terwijl de heer Mets een vul pen werd aangeboden. „Het werk is mij nooit te veel, waar ik de medewerking mag ondervinden van zovele zijden", aldus de heer Mets, die gaarne een groot deel van de hulde wilde overbrengen aan de mede werkers en de hoop uitsprak, dat over 5 'jaar wederom een revue van dergelijk for maat gebracht zou kunnen worden. Dat ook deze wens weer in vervulling zal gaan is o.i. aan geen twijfel onderhevig, want de „Gym" bloeit. Blijft echter de financiële zorg. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de gym een aantal donateurs in de zuivere zin des woords geworven kun nen worden. Voor slechts 1,— per jaar kunt U het mooie werk van de gym steu nen. Bulletin Texelse Courant op alle dorpen Onmiddellijk na de uitslag van de stemming inzake de ruilverkaveling, Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur, zullen wij deze op alle dorpen op onderstaande plaatsen bekend maken: Den Burg: Bureau Texelse Courant; De Cocksdorp: Hotel „De Hoop" Den Hoorn: „Loodmanswelvaren", De Koog: Bakkerij „De Hoop; Oosterend: „Het Wapen van Amster dam"; Oudesdhid: J S. Dros; De Waal Bakker Plaatsman. VEERTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar R. L. Kalf en H. Kalf- Eijk, De Cocksdorp, hoopt Maandag 9 Februari zijn veertigjarig huwelijks feest te vieren. S V. „TEXEL". Uitslagen van Zondag. TexelLimmen_ 21 De RandersWatervogels 12 U-S.V USchagen 02 DTSSucces 21 MTCZAP afgelast HSVOudesluis 13 Succes 2Texel 2 31 Oosterend 2Texel 3 Oosterend niet opgekomen Texel aNw Niedorp a 110 Texel bTex. Boys a 62 TexelLimmen is een strijd geworden tussen 2 ploegen van gelijke sterkte. De L.-spelers waren sneller, zetten beter door. Bij T waren achterhoede en halflinie het sterkste deel en de voorhoede, hoewel dikwijls aardig spel, toch niet agressief genoeg om de kansen te benutten die T. meer heeft gekregen dan L Reeds na 4 min. benutte Dick Huizinga met een fraaie kopbal een door Rennars genomen vrije schop. Nadien ontstonden nog een 4-tal prach tige kansen, welke met moeite en geluk werden afgeslagen De spil van L. stond onze aanval danig in de weg Spoedig na rust maakte L ook uit een vrij trap, gelijk, doordat de bal via Bertus z'n handen, doel trof. Hij had geen vrij uitzicht. Trouwens, de vrije trap werd on nodig veroorzaakt De strijd ging verder gelijk op en tegen het einde zagen we sporen van vermoeid heid. Uit een afgeslagen aanval van L plaatst Gernt ver naar voren, waar de prima spil mist. Meteen zit Bob achter de bal en met een prachtig schot is het 21 De scheidsrechter Jonkhart leidde uit stekend Texel 2 heeft een eervol resultaat be haald bij Succes 2, door met 31 te ver liezen. Texel 3 maakte een vergeefse reis naar Oosterend daar slechts 4 spelers op het appèl verschenen Dat wordt boete, 2 ver- liespunten en op Texel-terrein overspelen Adspiranten a won met 110. Hier weer dc ongelijke strijd, waarvoor de spe lers weinig aantrekkelijks inzit Wel speelden de NN-ers goed, er wa ren zelfs prima spelertjes tussen, maar het verschil in grootte woog te zwaar. Toch zullen onze jongens zich meer op goed spel moeten toeleggen. Leo deed het door zijn ineens inschieten best Adsp b won met 62 van Texelse Boys a. Een aardige wedstrijd waarbij.de ploegen wel tegen elkaar waren opgewas sen, maar bij T. beter voorhoedespel ge geven werd. A s Zondag gaat Texel I naar Water vogels. Texel 2 speelt thuis tegen Schagen 2. Texel 3 naar De Koog Texel a naar Wieringcrwaard Texel b naar De Koog. Texel, als k loop op het oude land. Waar de voetstappen van mijn ouders gingen. Als ik sta op het lieve bekende erf. Waar 'k hun stem nog hoor in de bomen zingen. Texel, dan zou 'k nog éne keer De raad van mijn vader willen horen. Nu het gaat om het ouderlijk bezit. Dat door ruilverkaveling dreigt verloren Vader is weg. het is leeg en stil, Al zie 'k hem nog vaak terug in mijn dromen Maar ons huis. onze jeugd en velerlei vreugd. Is langzamerhand van ons weggenomen. Toch kunnen we hand'len in Vaders geest. Hij trok toch zo graag langs de Texelse wegen. En keek naar 't gewas, het vee en het land En kwam veel goede bekenden tegen. Zo trok hij naar Waal en Burg en naar Spang. Naar Koogerveld en de Nederlanden. En onderhand ging het werk zijn gang. In de Westen. Lichtkooge en Valker- landen Het is hem ook nooit te veel geweest. Want het land was van grootvader en zijn vader En alles sprak hem nog van die keer Toen vader zelf die dam nog maakte. Die tuinwal. die skuul. die kolk of die keer. Dat hij nog in die tocht te water raakte Kijk. als je daar gevoelig voor bent. Dan ga je niet zomaar aan 't ruile-buiten. 't Zou zijn of je nagedachtenis schendt. Of de liefde voor 't land wil buitensluiten. En ten slotte, als ik denk aan dc oude Schans. De Lunette, die zomaar gingen slechten. De binnendijken, de tuinwallenkrans. 't Was ..de kip. die de gouden eieren legde" En gaan ze daar verder zo mee door. De Texelminnaar zal niet meer komen Die gaat naar een oord met eigen sfeer. Om ongestoord van schoonheid te dromen. D de Vries-Kikkert. Wassenaar. Mijnheer de redacteur, vergun mij een weinig plaatsruimte in uw blad. Als men zo de ingezonden stukken over de ruilverkaveling bestudeert, dan komt men tot de ontdekking, dat er inzenders zijn, die zichzelf tegenspreken, ja er zijn er. die een buitenlandse mogendheid er bij halen, om hun grieven te staven. Als het algemeen belang het eist, dan moet het particuliere belang wijken. Ook al Is dat land 300 jaren in dezelfde familie. Het is altijd nog zo geweest, dat als men iets tot stand wil brengen, waar de gemeenschap mee is gebaat, verzet komt Denk aan de TEM vliegveld enz Er ligt een kern van waarheid in de be wering, dat Hongarije door grondverkave- ling (geen rui/verkaveling) in de armen van Rusland is gelopen Maar men moet het niet zo voorstellen, alsof dat land door een grondverkaveling alleen in dc armen van Rusland is gelopen De zaak ligt daar geheel anders als hier bij ons Daar ging de strijd tegen de grootgrondbezitters, de kasteelheren, die de pachter uitbuiten tot en met Die toestand kent men hier niet. Wat hier een grootgrondbezitter wordt genoemd, was daar maar een middelmatige boer Een doodgewone broodvechter Neen, men kan het daar niet vergelijken met Nederland. Dat is onzin Ik zou de voorstanders van de ruilver kaveling willen adviseren, blijf thuis, U vergemakkelijkt het werk van de stcmop- nemers, als u thuis blijft. En tevens be spaart u kostbare uren, die u beter kunt besteden Met dank voor de plaatsing. S. D. Keijzer Rz INGEZONDEN Geadhte redactie, uw critiek op mijn stukje betreffende de gronden van Na tuurmonumenten bracht mij tot grote verwondering en de gedachte dat dat stukje van u wel zeer ondoordacht was geschreven. Volgens u zou het vreemde lingenverkeer hier dan helemaal van de kaart raken, maar dat zal gerust niet gebeuren, want lang met alle gronden van Natuurmonumenten kunnen door be maling geschikt gemaakt worden voor beweiding en dan zul-len er zeer zeker wel vogels op de ontwaterde velden blij ven en dan zijn er neg de dennen en de duinen, verblijven daar dan niet ontzet tend veel vogels. En dan nog de Schorren, waar teza men tienduizenden vogels zijn en vol gens mij zouden er met veel boeren om treuren dat er wat minder vogels op Texel zouden zijn als thans. Want u let er zeker niet op wat een schade de vo gels aanrichten in wei- en bouwland en dan hoeft het vreemdelingenverkeer er niet onder te lijden, want er zijn dan ook nog vogels genoeg over. Ik hoop, dat u het ook zo zal zien: de boeren tevre den en de vreemdelingen tevreden. Met dank voor de plaatsing, teken ik, F. J. Halsema. POLDERS STEMDEN De ingelanden van de P.H Polder heb ben Zaterdag met 17-3 stemmen beslo ten het bestuur voor te dragen te stem men vóór uitvoering van de ruilverka veling. In de Maandagmorgen jl. gehouden bestuursvergadering van polder Waalen burg werd met algemene (zeven) stem men besloten te stemmen vóór uitvoe ring van de ruilverkaveling. ZILVEREN JUBILEUM De heer M. Keijzer, Nieuwstraat, Den Burg, herdenkt 20 Maart a.s de dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de C V. vh. C. R Keijser Co. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder „wijzigingen": Dros-Smederij, Texel, Ei- erland C 42. Frl. Texel, Den Burg B185b (klh. in wapens en munitie). Fdl. te Den Zurg o.a. J. C. Dros Czn. ZILVEREN JUBILEUM Vrijdag 27 Februari a.s. bestaat Al- bert Heijn's Filiaal Den Burg 25 jaar, tevens is de heer L. Pieterse, filiaalhou der, op die dag 25 jaar in dienst van de ze onderneming. „Toen ik Afrika tweemaal had bezocht meende ik dit werelddeel uit mijn hoofd te kennen, maar nu ik er zeventien keer ben geweest, ontdek ik, dat ik van Afri ka nog maar heel, heel weinig af weet!" aldus dr Paul Julien aan het einde van zijn causerie, welke deze Afrika-reiziger Donderdagavond voor een geheel met leden van „Het Nut" gevulde zaal van Hotel Texel heeft gehouden. Afrika en zijn geheimen, zijn vele ge heimen, blijft juist daardoor zo aan trekkelijk voor wie als ontdekker is ge boren, zoals dr Paul 'Juiien, die na zijn Indische tijd sinds 1926 ieder jaar weer naar Afrika trekt om er studies te maken van de primitieve volkeren, waarvan hij er ons Donderdagavond een tweetal vrij uitvoerig schetste maar volgens hemzelf zeer globaal (want voor détails ontbrak het hem op één enkele causerie aan de daartoe benodigde tijd). Twee van de zeer vele primitieve volkeren, schep selen Gods, mede-mensen, maar door allerlei, duizend-en-één omstandigheden zo ver van ons verwijderd. Dr Juliën en meerderen met hem, al len met grote moed en ondernemings geest bezielde mensen wij denken ook aan de missionarissen en zendelingen trachten die practisch met meer aanwe zige band te versterken, waarbij ze er van doordrongen zijn dat het gestelde doel slechts kan worden bereikt door de opofferende arbeid van vele generaties De weinige jaren die een mens zijn toe gemeten zijn als een zwakke zucht tegen een storm van funeste invloeden, die eeuwenlang over deze wereld zijn ge trokken. Daarom onze grote bewonde ring en diep respect voor wat door man nen als dr Julien wordt aangepakt en na gestreefd. Dr Paul Julien heeft zich ojm. als taak gesteld om aan de hand van bloed- groepenonderzoek 'n beeld te verkrijgen van de rasiale samenhang of de ge schiedenis van de Afrikaanse mensheid De pygmeeën hebben in dit verband 'n sleutelpositie ingenomen en daardoor heeft dr Julien vooral de verblijfplaat sen van deze volkeren bezocht of dit trachten te doen! Hij liet ons Donder dagavond kennis maken met 2 volks stammen, de Kindiga's en de Ma sai's, resp. levend in Midden- en West- Equatoriaal Afrika De Kindiga's, een zwervend jagersvolk, zijn zeldzaam ge worden: dit volk telt nog slechts 300 zielen, de Masai's, veehouders, een ty pisch herdersnomadenvolk, zijn nog 73- 74000 man sterk. Dr Julien deed ons in Mombasa, niet ver van Pater Witte's arbeidsveld, aan TEXELSE MARKT Den Burg, 26 Jan. 1953. Aangevoerd: 6 koeien f 700-f 850 2 paarden f 750- f 850. 16 biggen f 40-f 50. 18 n. kalveren f 45-f 65 PRIJSVRAAG RUILVERKAVELING Vandaag kunt u het prijsvraagformu lier nog aan ons Bureau (laten) bezorgen. FILMNIEUWS Neerlands nieuws. Aankomst van de nieuwe „Centurion" tanks in Rotterdam. Walter Lütgeihet- mann wint het Europese bi'ljartkampi- oenschap kader 47-2 te Groningen. De opruiming van de bunkers op het Mu seumplein in de hoofdstad. Nieuwe me thoden bij het onderwijs aan de doof stommen. Buitenlands nieuws. O.a.: Oradour, vermoorde stad. Apen voor de cocosoogst op Java. „Jongens land" tentoonstelling in Londen. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur samenkomst in 't Noorden ten huize van de familie Jac. Rozendaal land gaan. Heel in de verte verrees Afri ka's hoogste berg, de in 1848 ontdekte Kilima Ndjaro (6010 m.). welke dr Ju lien heeft beklommen en welke berg begin dezer maand ook zou worden be klommen door onze vroegere eilandge- noot Siem de Waal (wij hopen zeer, dat hij er in slaagt en ons uitvoerig verslag doet!). De enorme uitgestrektheid van de savannen en steppen, de wonder mooie flora en fauna schilderde spreker ons met grote kennis van zaken en uit nemende verteltrant, terwijl hij zijn cau serie met een serie bijzonder geslaagde foto's illustreerde. Zo zagen we een kra ter van een thans in rust zijnde vulkaan, welke een doorsnee had van 22 km. en zo'n 300,000 stuks groot wild herbergt in een waar voedselparadijs. Als men nagaat aan hoeveel gevaren dr Julien op zulke reizen naar het bin nenland bloot staat, mag men hem ze ker wel iedere keer na zijn behouden thuiskomst van harte gelukwensen! We denken bv. aan de rondzwervende neus hoorns, de hongerige leeuwen, de pan ters, de slangen, de kans op tropische ziekten, de mogelijke aanvallen van kwaadwillige stammenDuizend-en- één gevaren, maar daarvoor deinst hij niet terug. Zoals gezegd is wat hem naar Afrika trekt vooral zijn verlangen méér aan de weet te komen omtrent de afkomst en de levenswijze van de primitieve volke ren. Daartoe is veel geduld nodig, men dient hun vertrouwen te winnen, maar dat lukt niet zo gemakkelijk en men heeft veel strijd te voeren tegen een die pe geslotenheid, waardoor nog zoveel in een geheimvol waas is gehuld. Verteld werd ons van hun begeerten en berusting, hun lief en leed, van hun strijd tegen de boze geesten, van hun angsten en zorgen en hun geestloos be staan, van de moeiten ook die zendeling en missionaris ondervinden om hen tot christenen te maken Spreker vergeleek hun levensomstandigheden met die van ons, die de cultuur onzer vaderen moch ten erven In dit licht wilde spreker dat wij de primitieve volkeren zien als me deschepselen Gods. Na de pauze werd een interessante film vertoond, welke een duidelijk beeld gaf van de wijze waarop deze volkeren voortleven van dag tot dag, verre staand en verdoold van de mens, zoals God hem gemaakt heeft, deels onbewust voortle vend, zonder de vraag van het „Waarom" of „waartoe" te stellen, laat staan te kunnen oplossen. Ja, hier ligt een grote taak voor allen, die gehoor willen geven aan de roeping Gods. Eerst Maandagmorgen vernamen wij, dat de bewoners van De Cocksdorp Woensdag werden opgeschrikt door het loeien van de brandweersirene. Door de dikke mist konden de „durpers" niet zien waar de brand woedde. Telefonisch werd meegedeeld, dat er brand op hoeve „Pa dang" was. De brandweer werd inmid dels gewaarschuwd en binnen enkele mi nuten was zij present. Op de zolder van de koeienstal, gele gen naast de grote schuur, waarin Vrij dag zal worden gestemd over de ruilver kaveling, was hooi in aanraking geko men met de verhitte schoorsteen van een voederketel, zodat brand was ontstaan. De brand werd binnen enkele ogenblik ken geblust. Het bij de schoorsteen gele gen hooi werd uitgespit GESLAAGD De heer C. Joustra, werkzaam op het kantoor van de heer S. de Waard, slaag de voor 't Practijk-examen Moderne Be drijfsadministratie, uitgaande van de Nederlandse Associatie voor Praktijk examens. „HET ZEVENDE KRUIS" Deze film voert ons naar het Duitse concentratiekamp Westhofen in het jaar 1936. Op het binnenplein staan zeven kruisen opgesteld. Wij maken kennis met zeven gevangenen, die vluchten. Zes van hen worden weer gegrepen, maar George Heisier weet naar Nederland te vluchten en zo te ontkomen aan de klau wen van de Gestapo, die alle pogingen in 't werk had gesteld om ook hem op te sporen. Een adembenemende film! „CIRCUS-ARENA" Een prachtige film over het circus. Al lemaal buitengewone nummers: paar- dendressuur, leeuwentemmen, jongleren, het optreden van beren, luchtacrobaten, koorddansers enz. Wat mens en dier hier presteren grenst aan het ongelooflijke. Neem bv. het nummer waarin een leeuw op een dravend paard springt! Of die be er-mo tor rijder met duo-passagier! De Lefhebbers van de edele paardensport worden bij circusvoorstellingen niet gauw teleurgesteld; ook in deze film niet. Zie de kozakken in 'hun stijgbeugels han gen, zich rond het hollende paard slin geren om aan de andere kant weer op te duiken. Een hoogst interessante film!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1