BADHUIS WITTE KRUIS NU DRIE DAGEN OPEN Het is een verheugend fedt, dat de be langstelling voor het badhuis zo enorm groot is. Werd het de eerste week door 345 personen bezocht, de afgelopen week bedroeg dit aantal 471. Het gevolg hier van is, dat onze badmeester in de eerste plaats 'n assistent nodig heeft teneinde het wachten tot een minimum te beper ken en in de 2e plaats wij besloten heb ben het badhuis ook Donderdags open te stellen. Door deze betere service zijn wij eveneens genoodzaakt onze tarieven enigszins te wijzigen. Opening badhuis: Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, tel kens van 9-12 en van 2-8. Uiterlijk 8 uur namiddag wordt de kaartverkoop ge stopt teneinde 't nog aanwezige publiek in de gelegenheid te stellen hun bad te nemen. Tarieven: Donderdag: douchebad f 0,25. Douche- bad kinderen t.m. 14 jaar f 0,15. Na 6 uur betalen ook de kinderen vol tarief. Kuipbad: volwassenen f 0,75. Kinderen f 0,50. Het kuipbad blijft voor kinderen ook na zes uur f 0,50. Vrijdag en Zaterdag: Douchebad vol wassenen f JÓ.30, kinderen ongewijzigd f 0,15. Kaarten Vrijdags na 6 uur en Za terdags vanaf 2 uur eveneens f 0,30. Kuipbad als boven f 0,75 en f 0,50. VERVOER RUNDVEE De heer Noordijk verzoekt ons het vol gende te plaatsen: Vanaf 1 Februari a.s. moet elk rund, ouder dan 6 weken, dat vervoerd wordt (naar de slager, naar de markt, naar de haven voor verscheping), gedekt zijn door een verklaring, afgegeven door de practiserende dierenarts, uit welke verklaring blijkt, dat het dier minstens 14 dagen en hoogstens 6 maanden gele den is ingeënt tegen mond- en klauw zeer en afkomstig is uit een bedrijf waar van alle runderen zijn ingeënt. Zij, die a.s. Maandag rundvee wensen te markten, dienen dus tijdig een derge lijke verklaring bij de practiserende die renarts aan te vragen. Rundvee, waarvan bij de ingang der markt geen verklaring kan worden over gelegd, wordt niet tot het marktterrein toegelaten. INGEZONDEN Aan de Ingelanden van het Ruilverka- velingsgebied „Texel" 30 Januari de stemmingsdag van uw vóór of tegen! Wanneer de Ruilverkaveling verwor pen wordt betekent dit: le. Alle overpaden en uitwegen blij ven voortbestaan 2e. Alle tochtsloten en sloten behou den hun zelfde richting. 3e. Alle kosten aan vergraving komen voor de eigenaar. 4e. Het bezit van iedere eigenaar blijft verspreid liggen. 5e. Alle uitkomende grond moet dooi de eigenaar worden opgeruimd. 6e. De binnenwegen blijven nog een reeks van jaren onverbeterd. 7e. Alle percelen behouden hun onmo gelijke vorm en begrenzing. 8e. De afwatering zal nog lange tijd onvoldoende zijn. 9e. Volgens verslag 30 Polders zullen de polderlasten, wanneer werk wordt uit gevoerd, worden verhoogd. 10. Lastenstijging zonder verkaveling gaat direct in en kan moeilijk direct op de pachter worden verhaald Beseft dus allen goed waar het op 30 Jan. om gaat! Mocht iemand, die een volmacht heeft afgegeven èn van inzicht veranderen, ga dan zelf naar Padang of stuur nog direct een briefje aan Ged. Staten te Haarlem. Verwerping van de ruilverkaveling betekent de klok terug zetten. Enige stemgerechtigde Ingelanden. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 28 Jan. 8,44 en 8,56. 29 Jan. 9,23 en 9,38. 30 Jan. 9,59 en 10.58. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. INGEZONDEN Het zij mij, mijnheer de redacteur, ver gund, u plaatsruimte te vragen, om naast de gewone beschouwingen over de ruilverkaveling ook enkele andere pun ten aan te roeren, die, naar ik meen, tot dusverre nog niet die belangstelling ge noten hebben, welke zij verdienen Daartoe reken ik de onaangename sfeer, waarmede de hele ruilverkave- lingsgeschiedenis is omgeven. lo. Reeds de opzet heeft een onbe haaglijke stemming veroorzaakt. Het is nu toch wel gebleken, dat er onder de aanvragers verschillende zijn geweest, die zioh niet bewust waren dat zij een ruilverkaveling naar de wet aanvroegen. Hun bedoeling is alleen geweest een be rekening te verkrijgen van speciaal de kasten van aanleg van wegen en water lopen. Ik laat in het midden hoe dat zo is kunnen geschieden, dfe eerste aanloop werkte al verwarrend. 2o. De bekendmaking, beter gezegd de met^bekendmaking van de kosten aan de uitvoering van het plan verbonden De eerste openbaarmaking van de kos ten is, naar ik meen, geschied op een niet-officiele bespreking voor de oud leerlingen der L.L.S., waarvan het ver slag nooit is gepubliceerd en zelfs nu, na de informatorisohe vergaderingen, één week voor de stemming, hebben we nog geen cijfers die behoorlijk houvast geven. 3o. De wijze van stemming. Hier is geen goed woord van te zeggen Die wij ze van stemming moge haar grond in de wet. vinden, daar is het rechtsgevoel, ge lukkig, niet mee bevredigd en als dan een lijst van stemgerechtigden gepubli ceerd wordt, vol met onjuistheden, slor digheden enzdie een stemming naar rechtvaardige begrippen tot een aan fluiting maakt, dan is dat opnieuw een ergerniswekkend feit. 4o. Wat beduidt het dat al die kleine percelen in het R.V.-blok zijn opgeno men? Mensen, die geen enkel belang bij de R.V. hebben, zien tot hun eigen verba zing hun naam op de lijst prijken. Dan gaat men, ten rechte of ten onrechte, daar wat achter zoeken. En zo, mijnheer de redacteur, zijn er nog wél meer din gen te noemen die van de aanvang af de gehele sfeer hebben vertroebeld en oor zaak zijn dat het vertrouwen, dat steeds opnieuw van ons gevraagd wordt en in derdaad onmisbaar bij de uitvoering, niet is gewekt. Om nu tot de R.V. zelf te komen: Ik meen als kern van de zaak, althans als een der voornaamste redenen, te mo gen stellen, dat de 30 Polders met hun rug tegen de muur staan. Ze zien er geen gat meer in en nu moet de R.V. hen er uit redden. Is dit het middel, een middel, waarvan geen sterveling de ge volgen kan overzien? Het bestuur heeft plannen gemaakt, veilig opgeborgen in de binnenzakken van de heemraden en de hoofdingelanden. Waarom niet de openbaarheid gezocht en deze veel eer der en niet op het nippertje ter kennis van de ingelanden gebracht. Men had dan de cijfers kunnen bestuderen en men had mogelijk antwoord kunnen geven op de vraag of er in medewerking met het gemeentebestuur alles is gedaan om voor verbetering van de wegen een gro te Rijkssubsidie te verkrijgen. Als men de geweldige bedragen (he laas staan mij geen nauwkeurige cijfers ter beschikking) die Texel afdraagt voor de wegenbelasting, in aanmerking neemt dan moet het, bij volhardend pogen, toch mogelijk zijn, een behoorlijk dee.1 terug te ontvangen. Nu heeft men naar het middel van de R.V. gegrepen. Daarover het volgende: lo. De gemiddelde grootte der bedrij ven is hier plm. 16 ha. Het enige cijfer, waaraan we enig houvast hebben is f 400 per ha. Dat is dus gemiddeld voor ieder bedrijf een preferente hypotheek van f 6400 en een jaarlijkse last van f 320, gedurende 30 jaar. Daaraan is niet te ontkomen Het komt op uw aanslagbil jet voor de grondbelasting en wordt als zodanig behandeld. Kunnen de polderbesturen nog consi deratie betonen bij betalingsmoeilijkhe den en ik breng hun alle hulde dat zij in de crisisjaren niemand hebben op gehangen van de belastingsdienst we ten we wel anders. 2o Na de ingezonden stukken van mr Vrijdag en van de Grondkamer weten we dit voor de grondeigenaren niet- gebruikers in de eerste plaats dat, om het op zijn zachtst te zeggen, de doorbe rekening van de R.V -rente zeer proble matisch is. De pachten blijven onderworpen aan de door de Grondkamers gestelde nor men en gaan dus met de economische toestand op en neer, zoxdat bij dalende conjunctuur de pacht zal dailen. En nu heb ik, evenmin als van een eeuwige vrede ooit gehoord van een eeuwige welvaart. Het verhaal in Genesis 41 van de vette en magere koeien (halmen) uit Farao's droom geldt tot op deze dag. En dan zou men, nu zioh reeds geruime tijd een dalende tendenz op de markt af tekent, aan een dergelijk experiment wagen? Natuurlijk, ook de 30 Polders kunnen de zaak niet op hun beloop laten en de lasten zullen stijgen. Hoeveel? Dat is niet zo gemakkelijk te zeggen, want ook het papier is geduldig Maar dat hebben we door middel van het bestuur in eigen hand en breekt er weer een crisis uit (acht u dat zo onmogelijk?) dan maar wat kalmer aan. Zijn dit. economisch gezien, de hoofd punten waar het om draait (en ik geef gaarne toe dat iemand die voor altijd een glanzende horizon ziet er anders over kan denken), daarnaast zijn er an dere overwegingen, die mij huiverig van het plan maken. Bv. is het wel zeker, dat de kanalen, welke men thans bezig is te graven, alleen maar voordelen zullen brengen. Zal door die snelle waterver plaatsing het oude Texel toch al zo om water verlegen, niet nog veel droger worden? En hoe staat het met de verzil- tinig? We weten toch hoe op vele plaat sen op het eiland een iets diepere uit graving dadelijk zout water te voor schijn roept. Ik kan niet met het gezag van een deskundige spreken, maar vre zen dat zich die gevolgen zullen voor doen, doe ik zeker Men zegt nu, schot ten zullen dat water tegenhouden en 't is een hulpmiddel, maar beseft men ook, dat die schotten evenveel bronnen van burenruzie worden: sluisje open, sluisje dicht! Kan men die graverij in al zijn gevolgen overzien? Dan het VVV. Aangenomen wordt dat. dit ongeveer 1/5 bijdraagt tot de in komsten. Wat zal daarvan terecht ko men Duinen en strand zullen in het hoogseizoen de yreemdehngen wel blij ven trekken, maar in voor- en naseizoèn, de tijd die juist voor een voordelige ex ploitatie de doorslag moet geven, zullen de werkelijke natuurliefhebbers dan nog blijven komen? Waarom laat men het gedeelte tussen de Hoogte en de Kamp niet buiten de verkaveling? 68 km tuinwai zijn in het plan opge nomen, een afstand van Den Helder naar Haarlem. Maar 'welke boer. als hij de keus krijgt tussen een tuinwai en een heining, zal nog een tuinwai verkiezen Een enkele. En wie zullen de tuinwallen waar deze verplichtend worden gesteld, moeten maken? Het geslacht van de goe de tuinwallenmakers is dun geworden. En dan heb ik nog een bezwaar, dat in deze moderne tijd wel geen opgeld meer doet, maar dat toch, en niet voor mij alleen, wel degelijk van belang is en dat is onze Texelse samenleving. De ge moederen -zijn nu in hevige beweging, we willen hopen dat die na 30 Januari zal luwen. Mocht echter de R.V. worden aan genomen dan komen ze, zodra de werk zaamheden weer beginnen opnieuw in beweging en erger dan nu vrees ik. Vreemd werkvolk zal weer zijn intree doen en dit en de blijvers onder hen, pen nieuwe bron van misère vormen. Maar erger wordt het, als de toewijzing aan de orde komt. Het is een lust (ach, was het maar zo!) als men hoort, hoe men al aan het verkavelen is, dat stuk van jou past precies bij mij en dat gaat maar door. Jawel, alle boeren krijgen hun land om een plaats, liefst een nieuwe met drai nering, een soort luilekkerland. Gebeurt dat niet, en dat kan nu eenmaal niet, dan zijn de ruzie's met van de lucht en ont staat er wrok tot in lengte van dagen. Ja, de plaatselijke commissie, onze ver trouwensmannen zullen dat, daarvan houd ik mij overtuigd, van goeden en zelfs van zeer goeden wille zijn. Maar zelfs op Texel vindt men geen schaap met 5 poten. Wie zijn hier de mannen, die naast het werk op hun eigen bedrijf, nog een taak kunnen vervullen als van hen gevraagd zal worden? Te véél zal moeten worden overgelaten aan de amb tenaren en dat is nu juist iets dat we niet moeten hebben. Mijnheer de redacteur, ik hoop, dat ik niet te veel plaatsruimte heb gevraagd en ik dank u voor de plaatsing. Het is mijn stellige overtuiging, dat die hele R.V. voor Texel funeste gevolgen kan hebben en ik hoop dat de a.s. stemming ons er van afhelpt. Er is dan niets onherstel baars gebeurd. Mocht het anders uitko men, dan zullen we ons daarbij moeten neerleggen en zien het beste er van te maken. Den Burg, 26 Januari 1953. J. Bakker D.Pzn. INGEZONDEN In het bekende boek van Van der Vlis „Texel", lezen we over een rapport dat oud^burgemeester Loman, die van 1864- 1889 aan het hoofd onzer gemeente stond in 1890 uitbracht over de toestand van landbouw en veeteelt. Schrijvend over de oorzaken der heersende armoede, noemt hij achtereenvolgens: onvoldoen de bedrijfskapitaal, slecht ontwikkeld crediet, wegen, gemis aan coöperaties, de grote grondversnippering op oud Texel, het gemis aan goede wegen en kanalen, de verkeerde redactie der pacht- contracten, drukkende belastingen en 'n gebrekkige kennis van zuivelbereiding en fokkerij. De schrijver blijkt een heldere kijk op de zaak te hebben gehad, veel van wat hij noemde is misschien enorm verbeterd, alleen de verkaveling is nog eender, of nog erger dan toen en nu na 63 jaar redekavelen we nog of we hierin belangrijke verbetering zullen brengen of dat we de toestand maar bij het oude zullen laten. Ook Van der Vlis zelf schrijft: ,,Een hergroepering van het landbezit, moge lijk een ruilverkaveling van de lagere gronden zal de bodemproductie ten goe de komen". Toch zijn er ook nu nog tegenstanders en twijfelaars. Dezen moet het toch wel veel zeggen, dat ook onze polderbe sturen algemeen de R.V. als enige uit komst zien. Ik zeg expres: algemeen. De enige te genstander in het bestuur der 30 Polders motiveert zijn stem aldus: Ik ben niet tegen ruilverkaveling, maar het is er nu de tijd niet voor om zulke grote en kost bare werken uit te voeren Maar, ge achte heer Keijser, als nu noodzakelijke en nuttige werken gedaan kunnen wor den, waarvoor we slechts 1/4 der kosten moeten betalen, waar moeten wij dan toch op wachten? Met de 9 miliioen rijkssubsidie hebben wij geen medelijden te hebben, die blijven toch niet in de portefeuille: de ene traag, de andere graag. Omdat de mening van Keijser nog wel gedeeld wordt, zullen wij hierbij even stil blijven staan. Als u denkt, dat het over bv 5 jaar wel tijd is en dan de R.V. zou aanvra gen. behoeft u er niet aan te denken, op uw wensen bediend te worden. De am bitie en de wachtlijst voor de R.V. is groot, en als wij dan weer aan de beurt zijn is het getij allicht alweer verlopen. Wachten! We zullen eens een enkele greep uit het verleden doen. In 1927 werd de TEM opgericht: toen dezelfde klanken Het was geen tijd voor zulk een onderneming en het zou de fi nanciële ondergang voor ons eiland zijn. Wij vinden het nu toch maar prachtig dat ondanks felle entiek en tegenwer king de zaak is doorgezet. Met alle mede werking was ons eiland mogelijk in 1940 geheel geëlectrificeerd geweest. Onze Nutsbouwstichting heeft van 1919-1930 mooi werk verricht; het laatste blok (Oudesohild) in 1930 klaargekomen, be staat uit nu nog zeer gewilde woningen, maar ja, de huur was wel f 3 per week en fnen heeft er een punt achter gezet. We gaan geen critiek uitoefenen maar vinden het nu toch wel jammer, dat men in deze toch zo goedkope tijd (1930 -red.) maar niet is doorgegaan met krotoprui- ming In 1946 hebben particulieren en onze Woningvereniging ondanks ontzet bende moeilijkheden doorgezet en is er op ons eiland in de na-oorlogse jaren flink gebouwd. Weer dezelfde gelui den: nu vonden deze huizen a f4,50 nog wel af rek door de nood, maar „straks" kwamen ze wel leeg te staan. Toch maar goed dat men is doorgegaan. Herinnert u zich nog, Keijser, uw woorden tijdens onze rit naar de raadsvergadering, waar, ik meen in 1947, de verbetering van de Kogerweg zou worden behandeld. Een provisorische a f 100,000 of een defini tieve a f 160,000. Ook toen was uw oor deel: het is er nu geen tijd voor en uw advies: nog 5 jaar wachten. Toch ook weer goed dat is doorgezet. In 1948 besloot men tot algehele elec- trificatie van ons eiland. Door Korea en andere oorzaken moesten wij dit besluit in 1949 weer nodig annuleren. Achteraf vinden wij dit allemaal fout en jammer dat we, mogelijk in iets langzamer tem po, toch niet zijn doorgegaan. En zo zou ik ook nog wel een poosje door kunnen gaan. Wachten gaal ook hier kapitalen kosten Zou op 30 Jan. het „tegen" win nen dan moet bij wijze van spreken de polder op 31 Jan. beginnen met grote en kostbare werken geheel voor rekening der ingelanden en dat er veel gebeuren moet hebben we wel gelezen Zei met een der hogere autoriteiten bij de opening der gemalen in 1940: „U hebt nu een paar prima gemalen, zorg nu ook, dat u bemaling krijgt", m.a.w. dé toevoer liet nog veel te wensen over. Door de oorlog en de moeilijke na-oorlogse jaren en la ter door de plannen voor R.V. is hier nu 17 jaar lang nog niets van gekomen. Maar naast een goede ontwatering ont breekt er oök veel aan onze waterhuis houding; door de slechte toestand van zeer veel sloten is er voorjaars, wanneer de gemalen stoppen, veel te kort water in de polder en waar we niet in kunnen laten is dit vooral in droge zomers fu nest. Is de keus: dit alles in orde maken met grote subsidies of voor eigen reke ning nu zo moeilijk? Neen, deze kans mag Texel zich niet laten ontgaan. De trein staat voor en komt vooreerst niet weer. Het kaartje moeten we toch beta len, dan denkt niemand er toch aan om maar te gaan lopen! Daarom moet m.i. dit plan niet met een meerderheid, maar met algemene stemmen worden aangenomen Ik ben er van overtuigd dat wij ons dan tijdens de uitvoering wel eens op de lippen zullen bijten en dat vele moeilijkheden moeten worden overwonnen, maar ook dat het resultaat dit alles ruimschoots waard is. Met dank voor de plaatsing. D. Hin. INGEZONDEN WIST U I. dat op Terschelling en Wieringen de te breed geworden sloten, met de te scherp afgestoken kanten al afkalven en daardoor veel duurder in het onderhoud zijn dan vroeger? 2 dat door de te grote diepte overal zout water komt? (naar men zegt ook al in de Ayesloot). 3. dat die eerlijke mensen die aan Ged. Staten schreven dat ze geen land hadden of gehad hadden, bericht kregen, dat ze toch als stem gerekend werden? 4. dat er geen verbeterde lijst ter in zage is gelegd, dus alle afgestorvenen (zie 3) wel mee zullen stemmen? 5. dat op Wieringen alleen vrachtrij ders van elders voor de R.V. reden? 6. dat op Wieringen behalve de R.V.- rente nog f 14 op de polderlasten is ge komen? (de R.V.-kosten werden voor het Rijk al zo hoog, dat de polders toch de wegen zelf moesten betalen!) 7. dat 2 pet. inboeten voor wegen en waterlopen ook op f 40 per bunder komt? 8. dat de kerken op Terschelling bij de R.V. geheel in een hoek zijn gedrukt? 9. dat na de R.V. de sloten wèl schoon- gehouden moeten worden? 10. dat de dragline van de 30 Polders 'n paar jaar stil moet staan tot de plan nen klaar zijn? II. dat we de 30e met Mevrouw Kik kertBruin in gedachte de Ballade van de Boer zullen meegenieten (overlezen is voor ons niet nodig). 12 dat wij het heerlijk vinden dat de heer Van Groningen al 2 korrels van zijn Zoute-Kwel is kwijtgeraakt? 13 dat de heer Maandag heeft gezegd, dat u Vrijdag 30 Januari net wanneer het u schikt tussen half 12 en drie uur uw stem kunt uitbrengen? Wij wel. G. Vrijdag-Keijser W. J. Dijt. INGEZONDEN Ingezonden mededeling (overgenomen uit het Hollands Landbouwweekblad) „Wie wil mijn twee kalfvaarzen ko pen? Ik moet ze verkopen, want de Ruil verkaveling heeft het land achter mijn huis weggenomen". G. Dijt. DIENSTREGELING N.V T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 tm. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50, 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25; 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10.30; 13,25; 19,35 nZa is niet op Zaterdag Za is alléén op Zaterdag. EEN DERDE GYMUITVOERING? De mogelijkheid bestaat, dat bij vol doende belangstelling de gym revue ,,'t Zit in de lucht" voor de 3e maal zal wor- deh opgevoerd. Zaterdag kunnen wij dit definitief laten weten. VAL MET BROMFIETS Maandagavond omstreeks 11 uur kwam mej. D. Rutten, Eendrachtpolder, op de Waalderweg zo lelijk met haar bromfiets te vallen, dat zij ernstig aan het gelaat werd gewond ONTWIKKELINGSCLUB DEN HOORN Naar wij vernemen, hoopt Ds van Veen Zaterdagavond 31 Januari a.s. in „Ons Huis", gratis entree, 'n causerie te hou den over het werk van dr Albert Schweitzer. DE RUILVERKAVELING EN DE KLEINE MAN Er is de laatste tijd al veel over de R.V. geschreven en gesproken. Zakelijk en gedocumenteerd, doch soms ook min der zakelijk en soms zelfs spottend. Dit laatste is vooral te betreuren, daarvoor is het vraagstuk te belangrijk. Het is echter opvallend dat bij bijna alle belangrijke dingen de kleine man in het middelpunt van de belangstelling staat. Meestal is hij een vergeten hoofd stuk. Maar bij belangrijke vraagstukken komt men tot de ontdekking, dat het juist de kleine man is, die de doorslag kan geven. Dan heeft men de kleine man nodig. Niet in het belang van de kleine man, doch om zijn stem. Bij de R. V. is de groep „kleintjes" wel zeer groot. Kleintjes waarvan be weerd werd en wordt, dat deze geen en kel belang bij de R.V. hebben, alleen maar mee mogen betalen aan de lasten. De vraag komt dan ook naar voren: Wat heeft de kleine man aan de R.V en wat moet hij betalen? Als arbeider is men gauw geneigd in de eerste plaats te kijken naar het grote bedrag wat in de komende jaren op Texel verwerkt kan worden. In de eer ste 10 jaar practisch geen werkloosheid meer en geen DUW. Doch als men hier alleen naar kijken zou, dit toch wel erg kortzichtig zijn. Als de R.V. tot ge volg zou hebben dat na 10 jaar de boe ren op Texel voor zulke zware lasten ko men te staan, dat het niet meer moge lijk is om behoorlijk te boeren, dan zou dit een blijvende ramp voor heel Texel zijn. Ook voor de -kleine man, ja juist voor de, kleine man. Ik ben er echter voor 100 pet. van overtuigd, dat de zaak juist anders ligt. Wil de boer ook in de toekomst een rede lijk bestaan hebben, dan geldt als eer ste voorwaarde dat hij boert op een goed ontwaterd goed verkaveld en gunstig ge legen bedrijf, wat zo voordelig mogelijk te bewerken is. Heel het landbouwbeleid van de rege ring is er op gericht dat aan deze be drijven een redelijk bestaan moet wor den gegarandeerd. De nieuwe tijd stelt nu eenmaal andere eisen aan een bedrijf. Wat vroeger kon en verantwoord was is in de toekomst niet meer mogelijk. Het is juist daarom dat de overheid het ver antwoord acht om voor de R.V. zulke grote bedragen beschikbaar te stellen. Niet alleen voor de werkgelegenheid nu doch jui^ voor een grotere welvaart en bestaanszekerheid voor de toekomst. Dit komt niet de boer doch de gehele bevolking ten goede. Indien de boer een rede-lijk bestaan heeft zal dit zeer zeker van invloed zijn op het inkomen van de kleine man, ook al werkt hij zelf niet in de landbouw. Wat zijn nu de kosten die de kleine man aan de R.V. moet betalen? De kos ten zijn nog niet bekend en hangen van de omstandigheden af. Veel zal dit ech ter niet zijn, daar er rekening mee ge houden wordt of de R.V. ook voor zijn bezit van belang is. Maar als de R.V. niet doorgaat, zal de polder iets moeten doen en zasl dit ook een verhoging van lasten betekenen. Ik heb zo de gedachte, dat er reeds 'n aantal van deze .kleintjes' zijn die zonder dat ze er verder over nagedacht hebben, reeds een volmacht hebben afgegeven. Het is juist op deze mensen waarop ik thans nog een ernstig beroep doe. Het gaat thans om een zeer belangrijke be slissing, welke voor de toekomst van Texel is. Indien u reeds een volmacht hebt afgegeven, kunt u deze nog herroe pen, door zelf naar de stemming te gaan of een briefje te zenden volgens onder staand model. U kunt dit opzenden aan Ged. Staten in Haarlem of aan mijn adres. Zorgt echter dat het nog vandaag gepost wordt. Aan Gedeputeerde Staten van N-Hol land. Hierbij deelt ondergetekende mee, dat hij zijn volmacht inzake de stemming Ruilverkaveling Texel intrekt. Naam Voornaam Adres en huisnr. Handtekening. U, mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte, W. Wassenaar. Witte Kruislaan 18, Den Burg. PER BUS NAAR PADANG Naar men ons meedeelt, zijn de autori teiten, belast met de organisatie van de Ruilverkavelingsstemming op Vrijdag 30 Januari a.s., ervan op de hoogte ge bracht, dat de TESO-bussen iets later dan half tien op Padang zullen arrive ren. Hiermede zal de leiding der stem ming rekening houden. (Zie ook de be treffende adv.) TEX BLAARTJES. Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20 Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer Laatst Dec. verloren vm omstreken Oosterend een wieldop van luxe auto gaar ne terug Wed. H. J. v. Boven Zn Oudeschild Te koop plm. 1000 kg voeraardappelen Tatenhove, De Koog Te lefonisch aangesloten nr 46 Gerrit Couvert, De Mol B.z a. net meisje voor halve of hele dagen Adres bur. v. dit blad Vermist sinds Maandagavond twee schapen Rode streep over de rug G. Witte, Molenstraat 71 Met grote blijdschap geven wij kennis van de j geboorte van ons Doch tertje Wilhelmina Johanna Wij noemen haar INEKE B. G. KUIPER-Bügel L KUIPER De Koog, 26 Januari 1953 Met dank aan God geven wij U kennis van de ge boorte van onze Dochter Maatje Wij noemen haar MARY C SLIK M SLIK-Tuinman TINEKE Peperstraat 58, Oosterend, Texel, 26 Januari 1953. Enige en Algemene kennisgeving Na een geduldig lijden is op 84 jarige leeftijd van mij heen gegaan mijn zeer geliefde Vrouw en der kinderen zorg volle Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Anna J. Kuiper- Kuyper Crematie heeft plaats gehad Driehuis-Wester- veld 27 Januari 1953 Namens de familie S KUIPER. De Waal W 1 24 Januari 19*^3

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2