9 rocn in het harL, il-rv Texels Fanfare onderscheiden met het praedicaat „Koninklijke" Flessenpost Texel - Noorwegeü Derde Gym-avond Texel altijd mooi Paardensport geniet op Texel flinke belangstelling LANGER Prinses Beatrix viert haar 15e verjaardag V Jeugduitvoering S.V.C. ZATERDAG 31 JANUARI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6704 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Texels Fanfarecorps is een buitenge wone onderscheiding ten deel gevallen: Texels oudste muziekgezelschap is gister avond het praedicaat „Koninklijke" verleend! Deze bijzondere verrassing werd bekend gemaakt door burgemees ter De Koning. Voortaan zullen wij dus mogen spreken van ons Koninklijk Texels Fanfarecorps! Namens heel het eiland onze hartelijke gelukwensen! Texels Fanfare zal, zoals bekend, dit jaar op het concours voor het eerst uit komen in de Ere-Afdeling. Er is hard ge werkt om tot deze hoogste sport te kun nen opklimmen. In 1932 speelden ze reeds in de afdeling Uitmuntendheid, doch" door allerlei omstandigheden kwam het corps in grote moeilijkheden te ver keren. De toenmalige directeur moest wegens te grote financiële zorgen eervol ontslag worden verleend, de malaise be roofde het corps van vele donateurs. Toen ze de goede weg weer opraakten brak de oorlog uit en in 1945 moest in velerlei opzicht van voorafaan worden begonnen. De wederopbouw van het corps werd met veel energie ter hand genomen. Met gunstig resultaat: in haar Een dochtertje van de heer Jb. Schoorl won de flessen- wedstrijd, welke in Sept. van het vori ge jaar door de Vereniging voor Volksfeesten en Folklore, alhier, was georganiseerd haar fles bracht 't tot Castncum aan Zee, althans, daar werd hij gevon den. De vinddatum der flessen sloot 5 December. Thans, eind Januari, werd door een Noor, de heer Odd Nordstrand, te Batal- den, provincie Florö, Noorwegen, aan de genoemde vereniging 'n kaart gezonden, welke daar door de fles van de wedstrijd was bezorgd. Deze fles heeft het dus het allerverst gebracht, tenminste voor zoverre bekend! Daar het adres van de Texelse afzender door het zeewater onleesbaar was ge worden blijft het voor altijd een raad sel wiens post deze prachttige prestatie heeft geleverd! De kaart was een foto van de TX 49 van de heer C. Vlaming van Oosterend, die destijds zo welwil- I lend was om de flessen, totaal 150 stuks, ergens op de Noordzee overboord te wer pen. Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rheum.-Uische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed on natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus OudeschiU Zaterd. 6-7 biechth., om 7 u. roz. Zondag, Septuagesima, zgn. voorvasten. Om 7,30 gelezen H. Mis, om 9 u. comm. uitr., om 10 u. de Hoogmis, 's Av. om 7 u. lof t.e.vih H. Hart. Maandag, Maria Lichtmis. Om kwart over 7 comm. uitr., om 7,30 gez. H. Mis, vóór de H. Mis wij ding en uitdeling der kaarsen Van 211 Febr. 's av. 7 u. roz. met gebeden, van wege de Novene tot Mana v. Lourdes. Dinsd., feestdag v.d. H. Blasdus, na de H. Mis de Blasiuszegen, 's midd. om 4 uur v.d! kinderen en 's av. na het roz. Don derdagavond na het roz. van 7 u. bieaht- gel. Vrijdag, le Vrijdag, om 7 u. comm. uitr., uitstelling en acte van toewijding, om 7,30 gez. H. Mis. 's Av. 7 u. lof t.e.v. het H. Hart. Zaterd., le Zaterdag, om kwart over 7 comm. uitr., en van 6-7 u. 'biechth, waarna roz. met toewijding aan het Onbevlekt Hart van Maria. Zondag 8 Febr. Sexagesima. St. Marthaver.: Vrij dag 2,30: Annie Bakker en Nel Hin. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 31 Jan. op om 8,20; onder om 5,26. Maan: 7 Febr. L.K., 14 Febr. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 31 Jan. 10,30 en 10,53. 1 Febr. 10.58 en 11,30 2 Febr. 11.26 en 11.55. 3 Febr. 11.52 en 4 Febr. 0.25 en 0.23. 5 Febr. 0.53 en 0,54. 6 Febr. 1,25 en 1.26. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. jubileumjaar het 60-jarig bestaan, waarbij bleek welk een grote plaats Texels Fanfare in de harten der burgers inneemt bereikten de muzikanten wederom de afdeling Uitmuntendheid door een eerste prijs met niet minder dan 531 punten. Dat was in 1951. Vorig jaar bracht het concours nieuwe triomf: promotie naar de Ere-afdeling. De heer A. J. Vonk is al 13 jaar directeur en in totaal reeds 31 jaar lid. De heren J Sdhrama, voorzitter en P. Zijm zijn al bijna 40 jaar lid. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 Januari 1953 Geboren: Janke Elizabeth Dieuwke, dv Jacob G. de Jong en Dieuwke Hal- besma. Maatje, dv Cornells Slik en An na Maria J. Tuinman. Wilhelmma Jo hanna dv Leendert Kuiper en Bartha G. Bugel. Marius Hendricus zv Johannes Witte en Margaretha A. Bakker. Ondertrouwd: Lubertus C. Vonk en Anna M. Buitink. Getrouwd: Simon Gerardus de Porto en Maria Kieft. Overleden: Anna Jeannette Kuijper, 84 jr., echtgen. van Sijbrand Kuijper. Gevonden voorwerpen: 1 blauwe alpino, 1 bruin kinderschoen tje, 1 bundeltje figuurzaagjes, 1 porte- monnaie. INGEKOMEN PERSONEN Arie Marinus Jochem v. Eindhoven, Bennekelstr. 176 n. Schilderend 46. Ja cob Kraal v. Urk, Sluisweg 10 n. Peper straat 34, Oosterend. Gerritdina M. Bosch, v. Olst, Overwetering 31 n. War moesstraat 38. VERTROKKEN PERSONEN Hendrikus N. Witte v. B 85 n. Ouder kerk a.d. IJssel, Dorpsstr. C 63. Jacob van Kooten v. S 32 n. Franekeradeel, Tzum. F 570 VOOR DE NUTSKLEUTER- SCHOOL De UDI-avond ten bate van de Nuts- kleuterschool heeft het prachtige netto bedrag opgeleverd van f 570, Na overleg met de zaalhouder en he ren keurcorps HNK, is het bestuur van de Gymnastiekvereniging Texel in de gelegenheid gesteld, nog één keer de re vue ,,'t Zit in de lucht" op te voeren. Ge zien het feit, dat voor de 2e uitvoering nog velen teleurgesteld moesten worden, twijfelen wij niet aan het succes van de ze 3e opvoering, vooral daar velen 2 en zelfs 3 maal deze revue willen zien. Daar hieraan echter grote kosten ver bonden zijn, kan pas aan de hand van ide op 8 Febr. binnen zijnde opgaven beslist worden of deze 3e uitvoering al dan niet door kan gaan. Meldt u dus tijdig aan, het is aan u zelf, of het kan doorgaan. Zie ook adv. in dit nummer. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 1 Febr. Septuagesima, le Zon dag v.d. maand. Heden 2 Missen in Den Hoorn. Alg. communie m. intentie v. eer herstel ah. Goddelijk Hart. Na de Hoog mis gebed v d. bekering der zondaren en ze^en met het Allerheiligste. Lof -om 7 uur met roz. Voor het lof om 6,30 in het St. Janshuiis Mariagarde v.d. meisjes en na het lof Mariacongr. v.d. mannen. Ver der alles als op Zondag. Mis an Oosterend om 10 uur. Maand. 2 Febr.: Marialicht- mis. Voor de gez. Mas van 7 u. wijding, uitdeling en processie met brandende kaarsen. Heden 8 u. buitenkerkelijke bijeenkomst v.d. vrouwen in 't St. Jans huis. Dinsd. 3 Febr. H. Blasius. De Bla siuszegen wordt gegeven na de comm.- uitreiking. 18-j. cursus. Woensdag 4 Febr. Eerste v.d. 7 Woensdagen. Om 7,30 Josephlof, w.o. gebeden wordt het roz. met erna een korte overweging over de 7 smarten en vreugden van de H. Joseph. Daarna Mariagarde jongens. Mis in Den Hoorn 8,30 met biechth. schoolk 2e klas. Donderd. 5 Febr. bieditgel. van 7-8. 8 u. Mis in O'end met biechth. schoolk. 2e klas. Vrijdag 6 Febr. le Vrijdag, 6,30 comm. uitr., om 8 u. gez. H. Hartmis met eraan vooraf de toewijding, 's Av. 7,30 H. Hartlof. Heden H. Hartmis in Den Hoorn 7,30 en H Hartlof in O'end om 7,30. Biechth. Josephschool 2e klas om 3,30. Zaterdag 7 Febr. le Zaterdag. 6,30 comm. uitr., biechth. van 4-8 op de hele uren. Om 7,30 Marialof, w.o. roz. en ge bed v.d. priesters. Mis in de kapel 8 uur. Zondag 8 Febr. Sexagesima. Mis m Oos terend om 7,30 en 10 u. In Den Hoorn alleen om 10 uur. Toen ik Ouders erf' in de krant had gelezen, Zijn allerlei beelden bij mij opgerezen. En zei: Is dat gedachtenis? Te laten, zoals alles is. Als jij naar Texel bent gekomen, Om daar je dromen te gaan dromen Van allerlei voorbije dingen Die steeds nog in je oren zingen. Ook ik begrijp dat alles goed. Het zit ons allen in het bloed. Maar de boer, hij moet er ook naar streven Om van dat land te kunnen leven. En woekeren met ons talent Gegeven door Hem, die jij ook kent. Wij hebben ook herinneringen Aan hen die van ons henen gingen, Zij rus/en nu in Texels' grond Waar jaren her hun wieg eens stond. Zij gingen naar een beter oord, Maar wij die zijn, wij strijden voort. Verbetering van de boerenstand En zo de welvaart van ons land. Nee, Texels schoonheid zal niet kwijnen Al gaat een enkel ding verdwijnen. De vreemdeling zal blijven komen. Want hij komt niet om hier te dromen. Dat zijn alleen de enkelingen, En zij, zij kunnen blijven zingen De roem van Texels mooie land Dat is en blijft der vad'ren pand. Zij het eens in nieuwe tooi Texel jij blijft altijd mooi! T. Kikkert-Bruin. Den Hoorn. „DRIE IS TE VEEL" Doo* de R K. Toneelvereniging St Jan is in studie genomen „Drie is te veel", klucht in 3 bedrijven door Joh. Blaaser Sr. en Jr. Het ligt in de bedoeling deze klucht 12 April a3. in Casino op te voe ren. ZANGUITVOERING VOOR DE OUDE SCHILDER KLEUTERSCHOOL De Stem des Volks geeft Woensdag 4 Februari een uitvoering in het Eigen Gebouw te Oudeschild. Ook de revue van mw. Craanen zal weer worden op gevoerd. Het belooft dus 'n prima avond te worden. De netto-opbrengst komt geheel ten goede aan de K.W Kleuterschool en de Oudeschilders \yorden dan ook verzocht om geen plaats onbezet te laten. SCHOORSTEENBRANDJE Woensdagmiddag ontstond bij de heer' D. B. te Oudeschild een schoorsteen brandje door brandend roet. Het dak begon door de hitte te smeu len en vonken vielen in een bed, dat op de zolder stond Door snel ingrijpen van de bewoners en enige voorbijgangers, kon de brand spoedig worden geblust en behoefde de brandweer niet te worden gealarmeerd. DE PAARDENSPORT en haar grote schare supporters hebben Zaterdag jl. hun traditionele feestavond gehouden in Hotel Texel, welke zaal door de familie Kikkert welwillend was afgestaan De leiding berustte bij de heer H. Keesom, die zich natuurlijk zeer verheugde over de grote belangstelling: er was 240 man present! Spreker verwelkomde in het bij zonder burgemeester en mevrouw De Koning, die de Paardensportfeestavond nooit overslaan! Een woord van bijzonder welkom werd ook gericht tot de jury, die zich op 27 September jl. zo verdienstelijk heeft ge maakt bij het concours hippique, nl. de heren E. Noordijk, P. K. Kistenmaker uit Hoofddorp en H. de Boer, dierenarts al hier. Voorts verheugde de voorzitter zich over de aanwezigheid van de heer en mevrouw Sühumaker. Een paardensport dag zonder de heer Sohumaker is wel niet denkbaar. Spreker bracht ook danik aan de pers voor de gemaakte propaganda en niet te vergeten aan de heer Jac. Roeper, die steeds zijn terrein beschikbaar stelt voor het concours. Hierna werd het woord aan het caba ret „De Drie Musketiers" gegeven. Dit trio heeft de aanwezigen een bijzonder gezellige avond geboden. Tijdens een pauze werden door de voorzitter de prijzen welke op het con cours van 27 Sept. jl. waren behaald met een toepasselijk woord uitgereikt. Zoals u zich zult herinneren is dit concours, waaraan ook de Waddenruiters hun zeer gewaardeerde medewerking verleenden, uitstekend geslaagd. Aangemoedigd door de steeds stijgende successen zal dit jaar, denkelijk eind Aug. wederom een con cours worden georganiseerd. Meel (Foto Cas Oorthuys) DRIE EILANDERS VOOR DE KANTONRECHTER Twee Texelaars, een lange hond en een haas waren door een politieagent ont dekt en deze dacht meteen aan stropen. De mannen, gebroeders, hebben zulks voor de kantonrechter heftig ontkend, maar deze hield het op stroperij en ver oordeelde beiden tot f 20 boete en 14 da gen voorwaardelijk, terwijl uitlevering van de hond werd bevolen oftewel beta ling van f 60 extra. Onlangs meldden wij, dat een knaap een postduif met een windbuks neer schoot. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 6,-, terwijl de buks verbeurd verklaard werd. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 4 Febr. weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uil Den Burg. De Sportvereniging van De Cocksdorp heeft Zaterdag- en Maandagavond in Ca fé Nota een jeugduitvoering gegeven, waarvoor grote belangstelling bestond. De 2de avond werd o.a. bijgewoond door burgemeester en mevrouw De Koning en pastoor Van Rooijen. Voor de opening werd het nummer „Vliegmachine" ten beste gegeven, waarbij de piloot een pakje met pro gramma's aan de voorzitter overhandig de en hem toewenste, dat de kas van S. V.C. deze avond goed gevuld zou wor den. De voorzittpr van SVC, de heer P. Meindeitsma verwelkomde in 't bijzon der de leidsters, mw. Meindertsma, mw. Van 't Noordende, mej. B. de Graaf, die zich veel opoffering getroosten voor de jeugd van SVC, de pianiste mej. M. Beerling en de accordeomste Ine ke Verberg. Spreker hoopte, dat de jeugd ons weer een genotvolle avond zou be zorgen. No. 1 was ,,Op bezoek" door een 3-tal meisjes; no. 2 „Het Indianenliedje" ge zongen door enige jongens en meisjes, gekleed in Idianencostuum; no. 3 „De flinke boerinnetjes" werd gezongen door een 6-tal grotere meisjes, waarbij het laatste couplet door alle aanwezigen werd meegezongen. Hierna volgde een 3-tal muzieknum mers van de jeugdige accordeoniste Ine ke Verberg, een daverend applaus was haar loon. ,Boer Steen als wonderdokter' was de volgende klucht. Wonderlijke staaltjes van geneeskunde werden hier te zien gegeven. Het volgende nummer „De speeltuin" werd gezongen door een groep jongens en meisjes, waarbij de schijn werper in verschillende kleuren goed tot zijn recht kwam. Vervolgens werd „Pantomime" voor het voetlicht ge bracht. Hartelijk is hierom gelachen. In de pauze die er nu volgde, werd een verloting gehouden. De vele prijzen van beide avonden waren allen door ouders en vele anderen gratis beschikbaar ge steld. Onze dank aan de gevers en geef sters. Na de pauze werd opgevoerd „De gou den lepels" in 2 bedrijven. De gouden le pels van de koning waren zoekgeraakt en aLle navraag bleef vruchteloos. Te vens liet de koning bekend maken, dat diegene, die de gouden lepels vond, of de dader aan kon wijzen, de dochter van de koning zou mogen huwen. Ministers en rechters werden om raad gevraagd; tot dat een koopman een middel had om ie der de waarheid te laten zeggen, en zo kwam het uit dat de minister en opper kamerheer van het koninklijk huis de gouden lepels hadden ontvreemd.. De koopman huwde met de prinses en de daders werden begenadigd. Dit werd heel aardig gespeeld. Ineke Verberg vulde de pauze met muziek, door allen spontaan meegezongen. Aan het slot heeft de voorzitter alle medewerkers hartelijk bedankt. UITSLAG AANBESTEDING Door het bouwbureau van de Land bouw in N.-Holland te Haarlem werd Donderdag namens de erven van Schaa- renburg in De Lindeboom openbaar aan besteed de bouw van 'n veestalling met schuurrinmte in het Kogerveld. De uit slag was: B. Giezen f9,180, W. Burger f 9,366, W. Bakker f 9,498, P. Eelman f 9,850, Bakker en Koorn f 10,737. DAMCLUB TEXEL Eiland-competitie. Maandag jl. werd de wedstrijd Cocks dorpDe Koog gespeeld. Uitslag 9-11 De Cocksdorp De Koog: P. de Bloois H v. Dorp 20 G. ten Brug C. Hopman 11 A. Dootjes C. Groenhof 20 Jn. v. Strien C. Stoepker 20 R. Buis Joh. Hillenius 11 A. Boon Mzn. W. v.d. Werf 1—1 W. de Bloois Jac. Kooiman 02 Jn, Roorda H. Daalder 02 W Stolk C. Bakker 02 H. Stolk H. v.d. Werf 02 De competitieleider. S.V. Texel Morgen: 4e (klas A KNVB: Oudesluis- Limmen, Watervogels-Texel, Schagen De Randers, Succes-USVU, ZAP-DTS HSV-MFC. Aid. NH. Het programma is iets ge wijzigd. Res. 1 C: Texel 2-Schagen 2, Texel 3 is vrij. Adsp.: Texel A-BKC A, Texel B-SVC A, Zaterdagmiddag 3 uur. Texel 1 naar Watervogels, zal zich ge ducht moeten inspannen. Was jl. Zondag de eerste helft de beste, laat nu ook de 2e helft een goede partij worden. Im mers als enkele spelers in de aanval gaan verslappen, werkt dat de vrijheid der tegenpartij in de hand. Texel 2 is niet kansloos tegen Schagen 2, als we de uitslag van jl. Zondag als maatstaf nemen. Ook van de adsp. mogen we «en flin ke inspanning verwachten. Dan Zondagavond ons jaarlijks Bal- masqué. Het belooft weer goed te wor den. Aan belangstelling en deelname zal het stellig niet ontbreken, terwijl we ook een groot aantal gecostumeerde deelnemers verwachten. Tot Zondag avond dus in Hotel Texel. Tex. Boysnieuws Morgen speelt Boys 1 thuis tegen Zee macht 1. Met deze wedstrijd wordt een begin gemaakt van de 2e helft der com petitie. Wordt dit 'n revanche op de 61 geleden nederlaag, Boys? Het 2e gaat op bezoek bij Zeemacht 2, de thuiswedstrijd werd gewonnen. Om zo'n resultaat weer te behalen dient er aangepakt te worden. De adsp. gaan Zaterdagmiddag op be zoek naar De Koog, we vertrekken oer fiets om 2 uur van De Zwaan. SVC-Nieuws Heden 3 uur adsp. A uit tegen Texel B Vertrek bij goed weer op de fiets om 2 uur. Het le ontvangt morgen om 2,30 Dirkshorn 1. Terreindienst: H. Hooij- sohuur en W. v. Heerwaarden. Het 2e gaat naar Helder 5, boot kwart voor 12. Bij verhindering afbericht vóór 6 uur bij de secretaris, tel. 43. Elftallen in kastje. S.V. De Koog. Morgen speelt De Koog 1 thuis tegen Callantsoog 1, om half drie. Watervogels 4-De Koog 2 half 3. Hedenmiddag De Koog adsp -Tex. Boys adsp., om 3 uur. Tafcllcnnisnieuws. Ready-Treffers. Dit belooft een zeer spannende ontmoeting te worden, waar vorige keer gelijk (5-5) werd gespeeld. Aanvang 2,30 uur in het gymlokaal Mo lenstraat.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1