Cjroen 2rwartsjexels in het harL, Dijkdoorbraak kostte zes Texefaars bet leven Polder „De Eendracht'' overstroom Burgers van Texel WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6705 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus II - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652,-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -}- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. DE DIJK van polder „De Eendracht" is ten Oosten van Hoeve „Irene" over meer dan 100 meter doorgebroken. Hierboven ziet u het enorme gat, waar door het water Zondagmorgen omstreeks tien uur met donderend geweld bin nendrong en bij Zeeburgin het Noordelijk deel van de polder, zes slachtof fers maakte. Helemaal rechts de dijk van polder Het Noorden. Op de voor grond een houten schot en andere goederen, waarschijnlijk afkomstig van hoeve „Irene". „De Eendracht", die 240ha. groot is, is in 1846 ingedijkt en ei gendom van de familie Everts te Haarlem en Brussel. De hoeve „Zeeburg" is eigendom van mevr. Everts, te Haarlem, „Irene" van de familie Everts te Brussel. ORKAAN EN SPRINGVLOED hebben hun sinister werk gedaan en dood en verderf gezaaid in het Zuid-Westen van ens land en op ons eiland. En terwijl misschien hier en daar nog druk gedelibereerd werd, gewikt en gewogen ten aanzien van het ruilverkavelingsplan, g'ng daar dan Zaterdagavond tegen mid dernacht de brandweersirene. In 'n vliegende storm, die stad en land en ons ei land reeds uren lang hadden gegeseld. De sirene en ach, wie dacht aan een an der beeld dan aan „brand"?! Die stormwind hebben wij sinds onze wieg over het eiland horen loeien, die stormwind is ons vertrouwd geworden en wie kan hij, die zich veilig weet achter duin en dijk, angst inboezemen? Weldra wisten velen beter: degenen die naar de Groeneplaats waren gehold om te vernemen, waar de brand was, vernamen daar dat de aloude vijand van ons land, van ons eiland ook, zijn slag probeerde te slaan: de zeewolf, geassisteerd door springvloed en orkaan, trachtte Texel te overmeesteren en hij leidde de eerste aanval bij de Schans in, waar hij de sluisdeur wist op te tillen en het zeewater met woest geweld naar binnen stroomde. Daar en zo begon een voor Texel en zijn inwoners zo angstige en droeve pe riode: droefheid zou spoedig heersen in verscheidene gezinnen, waar de zee niet tevreden bleek te zijn met het stillen van zijn landhonger: een reddingsploeg, die nog maar nauwelijks in de polder De Eendracht was gearriveerd, werd Zon dagmorgen omstreeks 10 uur door het water verrast, wild stromend water, dat met woest geweld de kleine polder binn2nidrong, door een gat, dat ieder ogen blik wijder werd. De mannen waren juis begonnen om gaten, geslagen in de dijk ten Noorden van de boerderij Zeeburg, met zakken zand te dichten toen de alar merende tijding over de dijk kwam. „Jongens, de polderdijk is daar doorge broken, het water komt". Allen trachtten zioh het vege lijf te redden door zich zo vlug mogelijk in de richting van de Eerlandse dijk te begeven. Dicht bij die dijk zijn eilandgenoten gevallen als slachtoffers van hun plicht. Nu wij dit schrijven zijn de stoffelijke resten geborgen van R. IJska uit De Waal en D. Kuip uit De Koog. Vier anderen worden op dit ogenblik, Maandagmiddag, nog ver mist. De hoop, dat zij leven, had men reeds hedenmorgen opgegeven. Deze vuer slachtoffers zijn: J. Koopman, W. Dijker, W. Bernardus, allen uit De Waal en S. Walsweer, die op hoeve Bern woonde Alle slachtoffers waren gehuwd en groot is het aantal kinderen, dat in een enkel ogenblik, het kenmerkende van een ramp, hun vader verloor. Dinsdagmorgen werd ook het stoffelijk overschot in de Eendrachtpolder gevon den van W Dijker. DE VERSCHRIKKELIJKE RAMP in de Eendrachtpolder heeft ons verbijsterd, wie kan zich nog realiseren wat er is gebeurd. Onheil, dat een mens te mach tig is, leed, dat te groot is. Het land, ach, de deskundigen en de mannen, die sterk van lichaam zijn om de materi alen weer ter plaatse aan te voeren, zij zullen ons eiland weer zijn gronden teruggeven, zijn dijken en andere scha de herstellen, doch de doden keren niet weer. Mogen allen die thans bovenmen selijk zwaar getroffen zijn, de kracht ontvangen die zij behoeven. Wij allen leven diep met hen mee. God geve hun de kracht om dit te dragen. Door deze nacht, die zwaar en dicht is. Het water kwam. Wij spraken vanmorgen M. Boo gaard, van De Koog. Hij maakte deel uit van de ploeg, die Zondagochtend naar de dijk van de Eendracht was gezon den om de gaten te dichten. ,,Toen wij het water zagen komen", zo vertelde ons Boogaard, „spoedden we ons met een in de richting van de Eierlandse dijk. Niemand onzer had er ook maar het minste erg in, dat wij ons hierdoor in groot gevaar begaven: wij hadden immers via de dijk moeten gaan, ach teraf gebleken hadden wij helemaal niet weg hoeven te gaan, want hoger dan een meter kwam het water rond de boerderij Zeeburg niet. We trokken over het pad waarover men ons met autobussen had vervoerd. Een man of tien stapten in de bus, andere sprongen op een trekker, er ging een luxe wa gentje rijden en politie Tromp stapte op zijn motor. Geen van de voertuigen heeft de Eierlandse dijk kunnen halen: op een honderd meter werden zij door het wild stromende water van de weg gesleurd en in een sloot gedrukt: We liepen ach ter de autobus, misschien met een man of dertig. Willem Dijker liep naast me. Stond het water ons bij de boerderij nog niet eens tot de knieën, een meter of twintig verder kwam het al boven de laarzen. We zagen voor ons de mensen uit de autobus sprinqen, toen wij de bus bereikten kwam net water ons al tot aan de middel. Er Hepen zo'n dertig man vóór ons. Ik zei tegen Willem Dij ker: laten we de schop maar in de bus gooien. Dat deden we en gingen ver der. IJska was de laatste van het ploeg- je dat voor ons uitUep. Op een gegeven moment zag ik zeker zeven man de naast de weg gelegen sloot inspoelen. Sommigen hunner kwamen aan de an dere kant van de sloot op het onder Nu wij de toestand op ons eiland mees ter zijn en goede hoop bestaat, dat geen rampspoedige berichten meer zullen volgen, kan ik met anders dan uiting ge ven aan mijn gevoelens. In de eerste plaats denken wij met deernis aan hen, die bij hun pogen om anderen hulp te bieden, omkwamen; zij hebben niet geaarzeld de helpende hand te bieden en hebben het slechts als hun plicht gevoeld, onder het trotseren van alle daaraan verbonden gevaren, naar de bedreigde plaatsen te gaan. Mogen wij allen onze dank en hulde daarvoor tonen in het medeleven, in daden jegens dege nen, die de slachtoffers achterlieten, op dat deze zullen overtuigd zijn dat nu hun nood door ons wordt medegedragen. Ook zij, die materiele schade leden door het geweld van de overstroming, verdienen onze hulp. Dan kan ik verders met anders doen dan zeggen, dat ik trots ben op de inwo ners van Texel, die van jong tot oud de grootste inspanning aan de dag hebben gelegd en gedaan hebben wat gedaan moest worden en wat een ieder maar kon doen. Ongewoon moeilijk en gevaarvol was meestal het werk, dat verzet moest wor den; toch zijn hiervoor alle handen in eengeslagen en wij mogen zeggen, dat hierdoor Texel voor groter ramp is ge spaard gebleven Voor dit alles wil ik mijn grote dank betuigen Texel heeft getoond één gezan te zijn. Stellig zijn fouten gemaakt, maar hoe kan het anders in abnormale om standigheden Hulde aan allen voor het prachtige werk, dat gezamenlijk is ver richt! C. DE KONING. water staande land weer boven. Het water kwam al hoger en de stroom werd zo sterk, dat wij het niet meer op de benen konden houden. Ik begon te zwemmen, Dijker ook. Allebei kwamen we boven het land, maar daar zak te Dijker weg en ik heb hem niet meer gezien. Zwemmend en drijvend wist ik de dijk vrij dicht te naderen, hoe lang ik in het water geworsteld heb weet ik niet, maar opeens zag ik een touw voor me, ik trachtte het te grijpen, maar het ging weer weg. Weer kwam dat touw terug, maar weer kon ik er niet bij. De derde keer wist ik het te pakken te krij gen door me vooruit te werpen. Zo werd ik gered". Zo konden ook nog vele anderen van een wisse dood worden gered. Onder de geredden bevond zich ook de chauf feur van de bus, J. Bruin. Er waren eni ge gewonden, W. Burger, van De Koog scheen er eerst niet zo goed aan toe te zijn, maar later mochten wij vernemen, dat hij het goed maakt. Burger wist zich te redden langs 'n lange schrikdraad. Telkens sloegen de golven over hem heen, maar hij wist de draad vast te houden. Sluisdeur opgetild. Zoals gemeld, begon de strijd tegen het water bij de Schans, waar de sluis deur was opgetild en niet wilde zakken. Het water stroomde met zulk een ge weld naar binnen, dat een groot gat in het boezemdijkje tussen dijk en gemaal werd geslagen. Men hoopte de strijd hier te winnen door het gat onder de sluisdeur te dichten met zeil en zakken, maar men kreeg niet de minste kans: het materiaal was in een ogenblik weg gezogen. De mensen van Den Burg kre gen weldra assistentie van vele bewo ners van Den Hoorn, die ook met auto bussen waren aangevoerd. Men kwam toen op het idee spoorrails voor de sluis te plaatsen en daar de zakken met zand tegen 'n zeil te werpen. Dit was succes vol, in zoverre: de zakken zand bleven ter plaatse, maar de stroom water hield aan. Eerst nadat drie lagen zakken in eens dieper weggleden, hield de stroom op. Nog vele zakken werden aange voerd, in totaal zeker een paar dui zend! De zakken werden op het depot van de Rijkswaterstaat tegenover de R.K. kerk van Oudeschild gevuld. De mensen die hier gewerkt hebben, ston den bloot aan het hevigste storm- en regenweer, dat ons heugt. Doorweekt tot. op de huid kregen zij eerst vroeg in de morgen gelegenheid zich thuis van droge kleren te voorzien en daarna trokken zij weer naar de plaatsen waar hun krachten gevraagd werden. rrinÉf-iT" -- w OMSPOELD door het water staat hier eenzaam in de uiterste Westkant van polder „De Eendracht" een woning. 17 Jaar geleden, in de nacht van 4-5 December 1936, werden in de dijk van deze polder ook grote qaten geslagen, overstroming werd toen voorkomen. De zwaarste stormlopen heeft het water stellig ondernomen op de dijk ten Oosten van Oost. Het is daar een aaneenrijing van gaten. We zagen er gaten bij van 50 en 100 meter Vlak ten Noorden van de O.ostersluis heeft men een gat met vele honderden zakken zand weten te dempen. Op andere plaatsen in de onmiddellijke nabijheid heeft het water de dijk tot in het hart aangevreten. Heeft de steenglooiing het er goed afgebracht, de betonnen rand is op tal van punten weggeslagen en als schijfjes koek Hggen platen her en der tegen de dijk gezaaid. Met man en macht was men hier Maandagmiddag nog in de weer om de vele gapingen te dichten. Duizenden zakken zand moeten worden gevuld. Zoals via het ANP reeds door de radio gemeld, heeft de gemeente Zaandam 50000 zakken aangeboden. Twee vrachtauto's reden voor ons uit, ieder met 10,000 van de Zaanse zakken. Het bochtige en smalle weggetje van Zevenhuizen naar de Oosterdijk geeft de chauffeurs daar veel hoofdbrekens, passeren kun je el kaar niet en slechts op enkele plaatsen was een uitwijkpunt. Honderden man nen waren hier aan het werk. Texe laars en Vastelanders, o.a. DUW-arbei- ders uit Den Helder, 23 vrijwilligers uit de Friese stad Sneek en matrozen van Nieuwediep. Onder aanvoering van 'n Om half negen werden de bewoners van De Koog, waartoe ook schrijver de zes behoort, opgeschrikt door de brand weersirene. We zagen iemand met een schuimblusapparaat de Minister Ruis- weg op hollenEen kwartier later vertrok de eer9te bus met mannen naar de polder Eendracht. Meer bussen wer den daarheen gedirigeerd, o.a. een bus uit De Waal, want ook langs de Een- drachtdijk spookte het geducht, erger dan de dijken sinds de inpoldering in 1846 hadden meegemaakt en moeten doorstaan. Wij hebben reeds verteld van de ramp die daar is gebeurd. Toen de mannen daar arriveerden was de nood stellig op zijn hoogst: woest sprong overal het water tegen de dijk op. Er ontstonden grote kuilen en hier en daar werd de kruin gedeeltelijk weageslagen. Op één punt zeker 2,5 km. ver van de plek waar de mannen de strijd aanbonden, brak de dijk door. De polder stroomde vol. Het gat, waar van u links bovenaan de foto ziet, is zeker 130 meter breed. In deze polders liggen de boerderijen Zeeburg en Irenehoeve (voorheen Het Fortuin). Op Zeeburg boert de heer J. van Strien, op Irenehoeve de heer Th. Rutten. Een uur voor de dijk het begaf was het vee in veiHgheid gebracht en ook slaagde men er in de landbouw machines buiten de polder te brengen. DE DEUR IN DE SCHANSSLUIS, gele gen ten Z. van het dorp Oudeschild, werd door de zee zo zwaar bestookt, dat deze op geen enkele manier meer wilde zakken. Tenslotte heeft men hierhet gevaar weten te bezweren door het plaatsen van rails, waarvoor een enorm aantal zakken zand werd geworpen. Het woonhuis van de familie Jb. Schaatsenberg werd door de stroom zodanig ondermijnd, dat het spoedig als een kaartenhuis ineenzakte. In deze polder staat nog een huis, dit is be houden. De foto vindt u op deze pagi na. Toen de Eendrachtdijk het water niet meer keerde, was de noordelijke dijk van de polder Het Noorden uit zijn po sitie van slaperdijk gekegeld en moest deze zanddijk het water buiten de gro tere polder Het Noorden trachten te houden. U begrijpt dat iedereen in deze dijk niet al te veel vertrouwen stelde: het is een zanddijk van niet al te grote proporties Tegen het middaguur wer den hierheen autobussen en vracht auto's mensen en materiaal vervoerd en ogenblikkelijk werden vele honder den zakken ter plaatse gevuld. Het ge vaar voor doorbraak was lang niet denkbeeldig en daarom werd ten raad- huize door wethouder De Waard de evacuatie van de bewoners van polder Het Noorden voorbereid. Gelukkig is 't zover niet behoeven te komen. De dijk heeft het gehouden. Inmiddels werd ook felle strijd op an dere fronten gevoerd: aan de dijk bij Dijkmanshuizen, ten Oosten van Oost, bij de Oostersluis dus, en bij de Kros- keet, dus even noordelijker, stond ook aan hevige aanvallen bloot. Toen wij omstreeks elf uur de dijk bij Dijkmanshuizen beklommen, ontdekten wij tal van gaten, een ervan was wel 50 m. lang. „Het was critiek geweest", zo zei ons wethouder Hin, „maar nu staat het er hier wat beter voor". Met behulp van dekzeilen en zakken zand, had men de situatie meester kunnen blijven. Dat de storm zich hier echter niet zo maar gewonnen gaf bleek Zon dagavond toen een paar mensen bij het consoUderen van de noodvulHng onver hoeds door een hoog tegen de dijk op lopende golf werden verrast. Dank zij het feit, dat zij allen een dekzeil vast hadden, deden er zich geen persoonlij ke ongelukken voor. luitenant marcheerde een groep miH- tairen van De Mok naar deze zwaar be schadigde dijk, die het bij verbetering van het weer en daar ziet het geluk kig naar uit wel zal houden, bij te rugkeer van de storm zou de zeer ver zwakte dijk natuurlijk weinig te vertel len hebben en daarom dient hij met man en macht zo spoedig mogelijk te worden hersteld, al zal dit uiteraard aanvankelijk het karakter van een noodherstel moeten draqen. Maandag middag was de zee bij laag water zeer rustig en zo laag, dat er voor de ge teisterde dijk een smal strand bloot kwam! Bij aanhoudende Oostelijke wind kan men dus ongestoord werken. Langs de Noordzeekust. OOK LANGS DE NOORDZEEKUST heeft de storm veel schade aangericht. Links en rechts van de vuurtoren is 'n duinrichel compleet weggespoeld, ter wijl ook veel duin pal ten Noorden van de toren is weggeslagen. Het eenmans- bunkert je voor de toren, dat altijd nog een 15 meter van de duinrand stond, ligt sinds Zondagochtend op het strand. Via een slag tussen paal 28 en 29 vond het water, dat hoog tegen de duinen klotste, een weg naar de boerderij van G. Koorn. Dat gebeurde reeds Zater dagavond. Kikkert van Vredestein had. zoals u weet, op de bunkers aan het Kogerstrand een Snelbuffet en een Pa viljoen ingericht. Het paviljoen is totaal weggevaagd en het snelbuffet is ver nield. Er is hier zoveel duin wegge slagen, dat de Noordelijke bunker op 'n klein overstapje na helemaal uit het duin is „gepeld". Misschien kan men er vandaag al achter langs wandelen! Langs het hele strand is van 25-50 m. duin weggeslagen, er hebben zioh vele inhammen gevormd, zodat van geen rechte duinenrij meer gesproken kan worden. Tegenover paal 15 zagen wij ook een grote inham, het water was tot aan de fietsenstalling doorgedrongen. Het duin waarop van de zomer 't pavil- (Zie vervolg 4e pagina).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1