(fro en 'wartsjexels in het - Ps3® De dijk bij Oosterend werd zwaar beschadigd Padvinders in actie voor het Rampenfonds Waar de ramp in de „Eendracht*" polder zich Zondag voltrok Moeizaam noodherstel aan de Waddenzeedijk bij de Oostersluis Het havenplein van Oudeschild werd hermetisch gesloten De Waal, het diepst getroffen dorp Rouwdienst in overvolle kerk ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6706 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -j- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. DE DIJK Bil DE OOSTERSLUIS werd op die van de Eendrachtpolder na het zwaarst beschadiqd. Als u ziet welk een machtige dijk dit washoe hooq en hoe breed, verbaast ge u over de macht van het water. Deze foto werd Maan- daqmiddaq genomen om vier uur. Er stond een matige Oostelijke wind, die het meeste water uit de Waddenzee had verdreven: men kon over een strandje langs de buitenkant van de dijk wandelen, terwijl nog geen etmaal tevoren op diezelfde plaats meters wa ter kokend tegen de dijk werd opge- zwiept. De gaten zijn met zeilen en zak ken zand voorlopig hersteld. U KENT HET DEVIES VAN DE PAD VINDERS: iedere dag een goede daad! Welnu, onze padvinders hebben zich de laatste dagen onderscheiden door bijzon der goede daden, maandagmiddag om 4 uur begonnen zij met de spontaneïteit en het enthousiasme de jeugd eigen met het inzamelen van geld voor het Natio naal Rampenfonds. De padvinders van de neutrale organisatie en die van de R. K. groep Sint Jeroen hadden na ander half uur reeds een bedrag van f 2200 bij een! En naar aanleiding van diverse toe zeggingen door ingezetenen inzake de beschikbaarstelling van goederen beslo ten de knapen hun actie uit te breiden met de inzameling van goederen. Ook deze actie was wonderbaarlijk: de stroom goederen werd van uur tot uur groter. De kwaliteit is over het algemeen zeer goed. Dank zij de medewerking van de di rectrice onzer landbouwihmshoudsohoo! konden endge meisjes van de sahool zich inschakelen bij de sortering en bunde ling van de kleding enz. Dinsdagavond tot 10 uur waren ze volijverig bezig. De zolder van het „Hordehol" der padvin ders lag Woensdagmorgen reeds vo! Zo als u misschien door de radio heeft ver nomen is dringend verzocht de inzame ling van meubilair en kleding stop te zetten aangezien men daarvan reeds ruimschoots genoeg heeft ontvangen. Wel bestond nog een grote behoefte aan dekens, beddengoed en matrassen. Uiteraard zullen alle goederen, die reeds zijn ingezameld, dankbaar worden aanvaard. Donderdagavond had Texel reeds het bedrag van f 22.955 bijeen gebracht. Bij de inzameling werd ook geholpen door padvinders, die Lyceum of HBS bezoeken: zij kregen verlof van hun di recteur en op ons eiland zelf werd door hoofden van scholen in deze eveneens medewerking verleend. De ouders kunnen dus trots zijn op hetgeen de padvinders hebben gepres teerd. Dinsdagavond om kwart voor 12 was Hopman Kees Drijver nog naar het bureau van ons blad gekomen om te vertellen welk een reuze succes ze had den gehad: toen was er n-1. reeds voor 'n bedrag van f9191,91 binnen. En nog lang niet alle huizen waren toen bezocht! We hoonden van buitengewoon mooie voorbeelden van medeleving met de ge troffenen: iemand schudde zijn spaarpot helemaal leeg: er rolde voor f 83 uit! De bewoners van de Wilhelminalaan schon ken het bedrag van f 1500, in De Westen werd een bedrag van f 700 ingezameld! In Oosterend was Dinsdagavond reeds f 2200 bijeen en daar zal nog meer geld vandaan komen, via de Bankrekeningen, daar verscheidene vissers niet thuis wa ren toen de padvinders hen wilden be zoeken. De verpleegden van het rusthuis Irene" brachten f 35,15 bijeen. U ziet, dat de bewering, dat ,,de jeugd van tegenwoordig geen fut, geen spirit meer heeft en door een Jan Salie geest is bevangen", wel zeer misplaatst is! Hulde voo£ hun zwoegen! Geld, veel geld is er nodig: U zult schrikken van de schade, die de waters nood veroorzaakt heeft We lezen van 't afstaan van lonen dat m overuren is verkregen. Zo vernemen wij op Texel, dat de fa Jb. Drijver deze week 10 uur over werkt, met het gehele personeel, wat een som van f 250 kan opleveren. Voorts vernamen wij, dat de Coop. Boe renleenbank in het kader van de lande lijke hulpverlening een groot bedrag be schikbaar zal stellen en ongetwijfeld zullen nog andere volgen. Mevrouw De Koning heeft het mooie plan geopperd om de kleuters van Texel geld te laten inzamelen voor de kleuters van de getroffen gebieden. Even spontaan als alle genoemde me dewerkers zich het vuur uit de sloffen hebben gelopen en nog lopen, stelde de familie Breeuwer een ravitaillerings- dienst in, waardoor het de jongens en meisjes en de leiding aan mets ontbrak. Ten huize van de familie Breeuwer ook werden de diverse plannen opgesteld. Alles onderscheidde zich door sponta neïteit en daardoor behoefde op ons land. dat, Nederland eigen, eerst zo gaarne een comité zus en een comité zo vormt, j geen enkel uur verloren te gaan voor „vruchtbare beraadslagingen". Uit goede bron vernemen wij, dat de schuur van hoeve „Zeeburg", de noorde- i lijk gelegen boerderij van de overstroom- de polder „De Eendracht" in de nacht van Zondag op Maandag door tot dus verre onbekende daders is opengebro ken. Er wordt echter niets vermist. HONDERD METER VAN DE VEILI GE E1ERLANDSE DIJK. Daar strandde de autobus van TESO en daar strand den een luxe wagen, een trekker en een motorfiets. De inzittenden sprongen te water om te trachten door de sterke stroom, die de polder „De Eendracht" overspoelde, de dijk van Eierland te bereiken. Niet allen is dat gelukt: wij betreuren de dood van zes eilandqeno- ten. Op de voorgrond het ingestorte huis van de familie Jb. Schaatsenberg, het aanstormende water maakte het tot een puinhoop. Op de achtergrond de hoeve .Zeeburg" met rechts twee wo ningen onder eén kap. MEN ZEGT wel eens: Vele handen maken licht werk. Dat gaat echter niet altijd op: op sommiqe plaatsen wa ren grote groepen man nen bezig met het her stel van de dijken, in georganiseerd verband, de zakken zand werden doorqeqeven, maar dat moest in een schier ein- loze stroom, want de gaten die de zee in de dijk had qeslagen en gevreten, waren breed en diep, ja hier en daar tot in het hart van de dijk. Hieronder ziet u een opname ten N.O. van de Oostersluis. De ze dijk ligt op vrij kor te afstand van Zeven huizen en Oosterend, 't land daartussen is laag de zee stond lange tijd vele meters hoger dan het binnen die dijk ge legen land. Een enorm gebied zou zijn over stroomd als deze dijk zou zijn doorgebroken. Sinds Zondaq wordt hier gewerkt aan het nood- herstel. Hiernaast ziet u een groep matrozen uit Den Helder in actie. De Janties werkten als paarden. DE COUPURE IN DE HAVEND1JK van Oudeschild werd tijdig met zakken zand qediaht toen het er naar uitzag, dat Te peJ een bijzonder hoog tij water zou m weren. Rechts het Hotel-Café Bakker, welks benedenverdieping over spoeld werd, rechts de mast van een schip, dat zeer hoog in de havenkom lag. Hij zal alle tranen van hun ogen afwissen, en de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geween. Een stem vol ontroering, klonk Woens dagmiddag in de Ncd. Hervormde kerk van De Waal, ons kleinste dorp, dat de grootste verliezen heeft geleden door de rampspoed, welke ook ons eiland be zocht en geteisterd heeft. Hier sprak Ds Janse, voorganger der Hervormde ge meente van De Waal, vriend van IJska, een van de zeer vele vrienden, die IJs ka zich op Texel gemaakt heeft. Allen die hem lief hadden behalve zijn zoon, die ver van ons eiland vertoeft hebben Woensdagmiddag aan zijn graf gestaan. En naast hem was een tweede groeve: de laatste rustplaats van W. Dijker. „En Ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, want de eerste hemel en de eerste aarde waren voorbijgegaan, en de zee was niet meer. De zee, de sterke stroom 'heeft IJska en Dijker uit ons midden weggerukt, de zee eiste de lichamen van totaal zes eilandgenoten. Woensdagmiddag zijn de stoffelijke resten van IJska en Dijker aan de schoot der aarde toevertrouwd. Donderdag kwam wederom een droeve stoet op - het kerkhof bijeen: toen vergezelde men J. Koopman naar zijn laatste rustplaats en Vrijdag stonden velen aan de groeve van D. Kuip Czn. en W Bernardus. Het was Woensdag voor de tweede keer dat wij de kerk van De Waal bin nengingen: wij waren daar Zondag 18 Mei van het vorige jaar. toen de nieuwe kerk werd ingewijd, en nu, Woensdag j! Hoe vers ligt ons die grote dag voor de gemeente van De Waal nog in het ge heugen: een paar dagen tevoren hadden wij Ds Janse inlichtingen gevraagd in verband met de bouw en de uitvoering. De predikant was vol van de grote dag en hij bleek niet de enige die de weder opbouw met enthousiasme had gevolgd: in de eerste plaats denken wij aan IJska. „IJska was de man die deze kebk ge bouwd heeft en als anderen niet hadden geholpen zou hij het helemaal alleen hebben gedaan; hij deed dit uit liefde lot Jezus, hij leefde voor rekening van zijn verlosser", aldus getuigde Ds Janse Woensdag van hem; wij wisten dit reeds met grote zekerheid. Wéér stonden wij voor de kerk, nu in een gure wind, wéér ging ons oog naar het Christusteken aan de hoofdingang: smeedwerk van IJska en nog geen jaar na de voltooiing daarvan werd zijn stof felijk overschot onder dit symbool door gedragen Toen kort voor twee uur de grote schare voor de ingang van het kerkhof gevormd. Binnen stonden reeds de baren, links en rechts schuin voor de Avondmaalstafel. De kerk was meer dan vol toen Ds Janse de rouwdienst opende. Onder de aanwezigen merkten wij burgemeester De Koniing en de beide wethouders, de heren Th. R. Hm en S. de Waard, op. Vccrts de kerkeraden van De Waal en Oosterend en de Herv. predikanten van de andere dorpen, ook zagen wij Ds Bus- kes en leden van de Texelse Smeden- bond. „Onze hulp is van de Heere, die met laat varen het wenk zijner handen. Je zus zei: „ik ben de Opstanding en het Leven. Wie in Mij gelooft zal leven ook al ware hij gestorven". De stem van Ds Janse, die vervolgens voorging in de be lijdenis van ons christelijk geloof en daarna verzocht te zingen Gez. 132:3 „U looft de Apostelschaar in heerlijkheid, o Heer, profeten, martelaars, vermelden daar Uw eer!" Ds Janse las daarna Ro meinen 8:31 en Openbaring 21. Uit zijn woorden die daarna volgden, sprak de grote vriendschap voor de over ledene en het meeleven met allen die an rouw werden gedompeld „Het leed en de ellende wordt voor ons geconcen treerd op de mensen uit onze eigen ge meenschap. We gedenken hier IJska en Dijker. Wij zijn hier bijeen in de kerk van IJska Dit gebouw is zijn schepping, iedere steen, iedere spijker van deze kerk getuigt van zijn liefde voor zijn Heer die hem verslonden heeft en hem gemaakt heeft tot wat hij geweest is. Ik heb in dit dorp mijn beste vriend verlo ren. Woorden schieten hier tekort". Ds Janse wees op het vele werk, dat IJska gedurende 25 jaar voor de gemeente van De Waal heeft gedaan, hij was de ziel, het hart en de motor. Spreker dacht aan IJska's warme belangstelling voor alles wat moeiten gaf, zijn bewogenheid met iedereen, IJska was een man die zich met volkomen toewijding gaf aan de taak die hem was opgedragen en die hij zichzelf gesteld had. Een man met een hart, eerlijk als goud. Hij is de man ge weest, die, vaak zeer onopvallend, de weg gewezen heeft naar zijn Heer, die ook uw Heer moge zijn. Wij handelen in de geest van ouder ling IJska als wij getuigen dat alles is van den Heer die geeft en neemt en wiens naam is te loven tot in eeuwig heid Vandaag puilt de kerk uit. Ik moet U, ook de mensen van De Waal, die de kerk voorbij gaan, zeggen: deze dag is een waarschuwing dat u zult leven vanuit de liefde Gods. En tot hen die zeggen: „Wij zijn er weer mooi doorge rold", u heeft aan de rand gestaan van Gods barmhartigheid en Zijn toorn. Ik roep u op: zoek deze Heer terwijl Hij te vinden is, roep Hem aan terwijl Hij na bij ls. Uw leven heeft geen znn als u met leeft uit de genade van Christus, die niet voor niets vermoord is aan het kruis. IJska's laatste lied, de laatste woorden van dit bed, dat hij tijdens zijn laatste kerkdienst zong. waren: „Wij zijn ver lost!" Hij is dit deelachtig en wij kunnen het deelachtig worden. Ik ben verzekerd dat dood noch leven, noch enig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods. In volle ernst heeft IJska willen voorleven wat het is voor tijd en eeuwigheid te mogen leven bij God. En in des Heeren hoede zijn wij weigebor gen". Hierna werd gezongen gezang 53:3. Na gebed werd gezongen gezang 110:6. Burgemeester De Koning was het eén droeve plicht en een hoge eer hiier woor den te wijden aan de nagedachtenis van IJska en Dijker. Hij deed dit niet alleen namens het gemeentebestuur, maar na mens heel Texel, ja namens het gehele Nederlandse volk, want overal in den lande herdenkt men vandaag-de slacht offers. Ofschoon beiden niet meer jong van jaren, hebben zij zich in de voorste linies gewaagd. Ik huldig hen om de wij ze waarop zij het gevaar tegemoet zijn gelreden en dank hen voor wat zij dn het belang van Texel deden. Het ge meentebestuur zal hen nimmer verge ten, ik hoop, dat de familie daar in late re tijd enige troost uit putten zal. Mo gen zij rusten in vrede en mijn dank met zich dragen. De heer S. van der Vis spraik namens de Smeden-bond. IJska was niet alleen een goed collega, maar ook een goed vriend, een stuwende kracht van onze Bond. Zoals de -golven ons eiland om spoelen, van Noord- tot Waddenzee, zo zeker weet ik, dat IJska omspoeld wordt door de golven van Gods liefde. Hij stond veel en veel hoger dan ik. Hij had een rots, ik twijfelde vee! Familie, neem onze dank aan. Ik wens u de kracht toe die uw man en vader bezat. De heer Schooneveld sprak als voor zatter van het Hoofdbestuur van de Bond van Smedenpatroons. Hij dankte IJska voor wat hij voor de Bond heeft gedaan. IJska en de Smedenbond waren één. Een neef van IJska zed dat met IJska de tweede zoon van de familie IJska door dé zee was gedood. „Er is een stille dankbaarheid in mij, dat beiden als ge- tuugen in onze familie gestaan hebben". „Jong, het gaat om Christus alleen!" Dat was zijn levensdevies en wie dat ge loven, kunnen ook deze dag over het graf heen zien naar de Heer van Dood en Leven". Een aanstaand schoonzoon dankte na mens de famihe voor het medeleven. Terwijl het orgel gezang 32 speelde, werden de stoffelijke resten naar de do denakker gedragen. Beide baren gingen schuil onder de vele kransen en bloe men Nadat de kisten in het graf waren geplaatst bad Ds Janse het „Onze Va der". Diep onder de indruk verbet men de begraafplaats.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1