Puistjes Gedenk Uw vrienden in de nood Texelaars naar hun laatste Rustplaats Watersnood Na de storm WEK DE GAL IN UW LEVER GP N Actie voor het Rampenfonds Hulpactie Rampenfonds Inzameling veevoer „Want voor de gelovigen, o Heer, wordt het leven wel verwisseld, maar niet uitgedoofd, en wordt na de ontbinding van dit aardse woonhuis, in de hemel een eeu wige woning bereid". Onder zeer grote belangstelling is Vrijdag na de gezongen uitvaartdienst in de kerk van de Heilige Joannes de Do per te Den Burg, het stoffelijk overschot van Th. J. Kuip oo de R.K. begraaf plaats aan de schoot der aarde toever trouwd. Weer werd een eilandgenoot als slacht offer van zijn plicht naar zijn laatste rustplaats gebracht Dirk toch behoorde tot de groep mannen, die Zondag in de Eendrachtpolder door het water werd verrast. Wij betreuren weer de dood van een geacht ingezetene ,.Van alle bewoners van De Koog" stond er op een der vele kransen. Ja, Dirk kende in De Koog, zijn dorp, dat hem lief was, enkel vrienden en wie hem gekend hebben weten wal De Koog in hem verliest. Zijn innemend karakter, zijn eerlijkheid en plichtsbe trachting, wij allen kunnen daar een voorbeeld aan nemen Toen wij vorige maand het pas geopen de gebouw van het Witte Kruis (het con sultatiebureau) betraden, zagen wij op de gedenksteen ook de naam van Dirk staan. In gouden letters. Het kan niet anders of zijn naam zal ook in Den Hoo- ge in gouden letters vermeld staan en zo een onzer dan zal zeker hij Gods liefde deelachtig zijn. Een goed burger is heengegaan Aan de groeve is op verzoek van de familie niet gesproken Dit zien wij ge heel in de lijn van Dirk's levensopvat ting. hij was een man van weinig woor den, maar deed zijn plicht, ja méér dan zijn plicht. Dat hij ruste in vrede Dinsdag is ook het stoffelijk overschot van J. Koopman De Waal. gevonden. Koopman kwam Zondag in de ..Een drachtpolder" om het leven. Donderdag middag vond op hel kerkhof te De Waal de teraardebestelling plaats nadat Ds van Veen een korte dienst in de kerk had ge leid. Namens de gemeente Texel. ja namens geheel ons eiland dankte bur gemeester De Koning Koopman voor hei- geen hij om het behoud van Texels bo dem heeft gedaan. Aan de groeve werd gesproken door Ds Janse. Hij ruste in vrede. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN S. WALSWEER GEVONDEN Vrijdagmorgen is ook het stoffelijk overschot van S. Walsweer, die op hoeve „Bern", in polder Eierland woonde, ge vonden. Alle stoffelijke resten der zes omgekomen Texelaars zijn nu gevonden. De begrafenis vindt plaats hedenmiddag om vier uur te De Waa! na een rouw dienst in de N.H. kerk aldaar. BEKENDMAKING VOOR WERKERS AAN DE ZEEDIJK E.A. Het bureau van de Ned. Heidemij brengt, in overleg met het plaatselijk Arbeidsbureau, ter kennis van belang hebbenden, dat het in verband met een goede regeling noodzakelijk is. dat ar beidskrachten. welke met ingang van Maandag 9 Febr. a s. alsnog beschikbaar komen voor het werken aan de zeedijk hier nog geplaatst kunnen worden, doch zich hiervoor eerst dienen te melden aan genoemd bureau. Zonder 'n zgn. verwij- zingskaart van meergenoemd bureau zullen zij niet op het werk worden toe gelaten. Personen, die nog niet geregis treerd staan bij de Ned. Heidemij., doch wel tussen 2-7 Febr aan rle zeedijk heb ben gewerkt, gelieven zich nog HEDEN MIDDAG te vervoegen bij het bureau van deze maatschappij, Kogerstraat. Personen, die wél door he' Arbeidsbu reau schriftelijk naar de zeedijk zijn ver wezen, doch waarvan op dit bureau nog geen bericht is ontvangen, dat zij aan de zeedijk of elders werkzaam zijn, gelieven dit thans terstond aan het Arbeidsbu reau op te geven Zuiver en ontsmet ii w htiM met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk I i t. de ziektekiemen worden gedood en de huid penee.-t. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN EVACUATIE VAN VARKENS Waar aan eventuele evacuatie van varkens uit bedreigde plaatsen op ons eiland bijzondere moeilijkheden verbon den zijn, vraagt de Burgemeester spoedi ge opgave van alle ledige hokken en ruimten die voor dit doel beschikbaar gesteld worden. Opgave te doep ten raadhuize. Texel, 6 Februari 1953. De Burgemeester van Texel C. DE KONING OPNAME VAN KINDEREN Naar wij vernemen zijn ten raadhuize reeds berichten binnengekomen, dat en kele personen plaats hebben voor kinde ren uit het rampgebied. Meerdere opgaven kunnen ten raad- huize worden gedaan, alwaar zij zullen worden verzameld. AVOND UITGESTELD De avond die verzorgd zou worden door „De Korte Golf" zal niet doorgaan Men kan het geld voor de toegangskaar ten terugontvangen. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 26 t.m. 31 Jan 1953 1247 kg schol; 380 kg tong; 39 kg tar bot; 389 kg schar; 1032 kg bot; 166 kg kabeljauw; 592 kg garnalen; 3850 kg puf- garnalen; 1071 kg kruikels; 461 kg wul ken. 31 kg lever en kuit. Zo heeft een ramp ons land geteisterd. Van omvang zó geweldig groot, Dat men alleen maar staat verbijsterd Temidden van die diepe nood. Hier heeft het al verslindend water In één verschrikkelijke nacht, Over een groot deel van ons landje Ellende, dood en rouw gebracht. Te zwaarder valt het ons te dragen Nu in ons eigen klein bestaan Zo'n diepe wonde is geslagen Dat men er schreiend bij blijft staan. Mijn hulde aan de honderdtallen Van elke richting, rang en stand, Die naast elkaar stonden te zwoegen Of sjouwden onder 't zware zand. Hier was geen zweem meer van verdeeldheid Over een simpel stukje grond, Hier was één Texelse bevolking Die in de nood elkaar weer vond. In eerbied willen wij herdenken Zij, die van ons zijn heengegaan, Hun namen zullen in d' annalen Van Texel blijven voortbestaan. God trooste alle nabestaanden In hun verlatenheid en pijn; En zij 't ons allen tot een roepstem: Toch elke dag bereid te zijn. HUIB DE RIJMELAAR. Omdat Woensdagavond en Woensdag nacht stormachtig weer moest worden verwacht werd de boeren van de polder Het Noorden door de bevoegde instan ties aangeraden het vee naar veiliger ge bied over te brengen. De kans op over- stu rung van Het Noorden was geens zins uitgesloten, want sinds de door braak van de „Eendracht" klotst het water van de Waddenzee tegen de zwak ke zanddijk van Het Noorden. Zondag om 11 uur kwam het water zelfs over de kruin van de Noorderdijk! Gelukkig draaide de wind later in Oostelijke rich ting en Maandag was 't water zo ver ge- zakt, dat delen van de „Eendracht" weer droogvielen De dreiging van nieuw kwaad weer noodzaakte Woensdag tot nieuwe maatregelen: van zes uur in de avond tot 3 uur 's nachts hielden man nen van de Nationale Reserve de wacht aan de Noorderdijk. In de „Eendracht" steeg het water weer tot een meter hoogte. Dat was om half twaalf. Nadien is het water weer gaan vallen, dank zij het draaien van de wind in Noord-Oos telijke richting. Om drie uur 's nachts werd de Nationale Reserve door 20 Ma riniers van De Mok afgelost. De Noorderdijk is slechts op een enkele plek zeer licht beschadigd; dat dateert van Zondag. Donderdagmiddag hebben wij de situatie daar nog even in ogen schouw genomen. Mariniers „De Pa rel van de Nederlandse Defensie" aldus een der mannen waren bezig met het afdekken van de dijk ten Zuiden van het grote gat. De Schorren lagen droog. Ook werden andere gaten in de Eendraoht- dijk hersteld. Op onze vraag of het gat weer spoedig wordl gedicht antwoordde ons een inge nieur van de Prov Waterstaat: „Wij ho pen een paar rustige weken tegemoet te gaan, we zijn zuiver afhankelijk van het lage water". Dc Mariniers vertelden ons, dat :e Maandagmorgen vanuit Doorn naar Texel waren gedetacheerd, 100 man sterk. Maandagavond om 10 uur werden ze meteen aan het werk gezet, aan de dijk bij de Oostersluis. Er werd door hen bij geïmproviseerd licht gewerkt. Ze werden eerst in een „hooischuur" op Ze venhuizen ondergebracht, daarna twee nachten op de Jeugdherberg en vanaf Woensdag bivakkeren ze in kamphuis De Robbenjager" „We hebben met el kaar al een honderdduizend zakken weggesjouwd", zei een der Mariniers. U j eet hoe zo'n gesprek met een groepje soldaten" verloopt. De Texelse bevol- ng kwam hun zeer sympathiek voor, wat ze aan extra soldij ontvingen was natuurlijk bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. ,.U maakt foto's? Zet ons I er óók op, voor naar huis. We hadden best naar Zeeland gewild". Een ingenieur van de Prov. Water staat zei ons, dat de Noorderdijk zal worden versterkt met een zgn. krammat niet stro om de 800 meter lange dijk aan de buitenzijde te beschermen. Hoeve „Irene". Hoeve „Irene" was bereikbaar: het water stond in de oprij slechts een 15 cm. hoog. Het heeft daar 1.5 meter hoog gestaan! We hebben een dochter en een zoon van de familie Rutten gesproken. De boerderij lag droog. „De kleine kin deren van de familie hadden 's nachts de nacht van Zaterdag op Zondag nog gewoon kunnen silapen, ik was met een ander naar de dijk om de wacht te hou den" aldus een zoon van de heer Rutten. Van 's avonds half 8 tot 's morgens zes uur zijn wij aan de dijk geweest. Om 7 uur 's morgens belde opzichter Van Hoorn Sr. op, dat de dijk groot gevaar liep Toen zijn we ogenblikkelijk begon nen met de ontruiming, eerst de machi nes, die wij over de dijk brachten Zes van de voornaamste machines wisten wij in veiligheid te brengen. Om kwart over 8 begonnen we met het lossnijden van de koeien. Het water kwam eerst over de dijk, die toen nog niet was doorgebro ken, na de doorbraak werd het gat in zeer korte tijd erg groot. Om half negen bereikte het water de boerderij. Het vee liep eerst tegen het aanstromende water in, in de richting van de doorbraak, ze waren gewoon in die richting de weide in te gaan! 70 Stuks rundvee, 10 varkens en een paard hebben we gered Een an der heeft twee biggen gered. 28 Biggen en een zeug kwamen om, verder een kalf van één jaar, een kalf van vier maan den, een kalf van enkele dagen en een toom van 80 kippen, met hok en al weg gespoeld. Een jonge stier, tien maanden oud, werd Maandagochtend op een sta pel stro in de hangar gevonden. De koeien, die eerst in de verkeerde rich ting waren gegaan, konden we nog juist bijtijds door het kolkende water naar de Noorderdijk krijgen. In de hangar zat minstens 200 mud ha ver, men was juist begonnen met opla den, toen het sein tot onmiddellijk ver trek moest worden gegeven. Ook het pootgoed voor 10 ha. ging verloren. We noemen zo enkele van de voornaamste goederen uit de landbouwinventaris. Dan is er nog de enorme ravage in de woning zelf. Het water stond er tot de knopjes van het electrisch licht.. U ruit 's morn«*ns „kiplekker" uit beü wprln-cn Elke dag moet Uw lever een liter gal In uw Inge wanden doen ?tromen. anders verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom Neem de plantaardige CARTER S L.E- VEHPTT.L.ETJES om die liter gal op te wekken en ow spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht inlddel. onovertroffen om de i, al te doen stromen.ElstCarter sLeverpllletJei DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 t.m. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25 16.20 nZa. 19,35, 16,30 Za. Op Zon- en alg erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder:-10,30; 13,25; 19 35 nZa is niet op Zaterdag. Za is alléén op Zaterdag. GROTERE OPLAAG VAN DIT NUMMER Verschillende belangstellenden voor ons vorig nummer hebben wij wegens een uitverkochte editie moeten teleur stellen; van het nummer van vandaag hebben wij een grotere oplaag gedrukt Extra nummers zijn verkrijgbaar aan het bureau van dit blad. De Directie. TER NAVOLGING Door de DU W-arbeiders, werkzaam aan het voorlopig herstel van de dijk bij De Kaap, is de hun over deze week toeko mende vacantiebon afgestaan aan de slachtoffers van de watersnood. De Bureton van de Waalderstraat. Stenenplaats en Binnenburg heeft beslo ten hun feestavond uit te stellen en f 200 uit de kas te storten in het Rampen fonds. BALMUZIEK EN GELOEI DER SIRENE Terwijl in de nacht van Zater dag op Zondag de leden van So ciëteit „Vriendenkring" van De Cocksdorp zich met hun dames in Hotel „De Hoop" amuseerden op het bal. waarmede hun feest avond zou worden besloten, ging omstreeks half 4 in de morgen de sirene, de alarmerende tijding brengend, dat de storm die reeds de hele avond in grote hevigheid had gewoed, de dijken van ons ei land teisterde en dat alle weerbare krachten-werden opgeroepen. Zo had deze feestavond nog een tra gisch einde. 11 De spontane actie ingezet door de ge zamenlijke padvindersorganisatie's op Texel begint zich thans in grote lijnen af te tekenen en toont een bevredigend verloop. Er is en wordt nog critiek ge leverd, maar de betoonde sympathie, medewerking en spontane reacties over treffen in belangrijke mate deze nega tieve belangstelling. Toch verdient het ongetwijfeld aan beveling om te komen tot een moment van rustige bezinning en na te gaan wel ke middelen moeten worden aangewend en welke bronnen moeten worden aan geboord om het volledig welslagen van de actie te verzekeren en te tonen, dat de Texelse gemeenschap, ondanks gele den verliezen, doorstaan leed en eigen moeilijkheden zich de grootste inspan- ning en offerbereidheid getroost om landgenoten, die in groter nood verkeren de helpende hand 'te reiken en steun te verlenen. Vele millioenen stromen het Rampen fonds toe maar wij moeten wel beseffen, dat vele milliarden nodig zuilen zijn om het doorstane leed te verzachten en de nood te lenigen. Het is daarom, dat gezamenlijke Pad- vindersorganisaties de burgers van Texel de navolgende suggesties wel in overwe ging geven met het verzoek na te gaan wat nog kan worden gedaan, gedachtig I aan het gedicht van Jan Campert: Gedenk wie deze woorden leest Uw vrienden in den nood. Die hen nastaan het allermeest In hunnen rampspoed groot". Willen: le de houders van spaarbrieven zich ernstig beraden of niet een of meer van deze spaarbrieven ter beschikking van het Rampenfonds moeten worden ge steld; 2e. de besturen der talrijke verenigin gen op Texel nagaan of uit de vereni gingskas niet een bedrag ter beschikking kan en moet worden gesteld; 3e. de besturen van verenigingen, die het plan hadden opgevat om deze maand een feestavond te geven, besluiten de beschikbare gelden in het Fonds te stor ten; 4e. de besturen van organisaties ver enigd in het KAB. het CNV en het NVV, er bij hun leden op aandringen om bij de wekelijkse of maandelijkse afdracht der contributie een extra bedrag te storten voor het Rampenfonds; 5e. de diverse vrouwenorganisaties zich beraden wat kan worden gedaan om de opbrengst van het Fonds zo groot mo gelijk te doen zijn; 6e de Hoofden van onderwijsinstellin gen te TEXEL nagaan of met de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen een steentje kunnen bijdragen uit spaar pot of anderszins 7e. de werkgevers zich verstaan met de werknemers en de werknemers met de werkgevers om te komen tot een overwerkregeling en daardoor tot een daadwerkelijke steun; 8e. allen die reeds hun steun hebben verleend zich rustig bezinnen of zij wer kelijk een offer hebben gebracht en zo nodig een aanvullende bijdrage verle nen; 9e de veehouders te TEXEL er toe COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOCHT TEXEL De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft gisteren een bezoek aan ons eiland gebracht. De Commissaris legde een krans op de gra ven van hen die bij de watersnood om het leven zijn gekomen en nam verder de schade aan dijken en woningen op. De echtgenote van de Commissaris der Koningin en mevrouw De Koning heb ben zich met de nabestaanden onderhou den. PRINS BERNHARD NAAR DE WADDENEILANDEN Donderdag deelde Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard voor de radio mede, dat het in zijn voornemen ligt een bezoek te brengen aan de Wadden-eilan den, de datum hiervan was ons gisteren nog niet bekend. De actie tot steun aan bovengenoemd fonds heeft te Texel tot op heden een be drag van f 23,506.50 opgebracht. Dit is de stand van Donderdagavond. Enige bijzondere giften willen wij afzonderlijk vermelden; een vollediger opgave volgt zo spoedig mogelijk. Vrijwillige brandweer f 100; Huize „Irene" f35,15 (brave oudjes); Platte landsvrouwen f 38,96, Detachement Hulptroepen Marine f 100; Fa. Drijver en personeel f 500; Spaarpot meisjes Hillen „Pelikaan" f4,80; Damclub f 10; Perso neel De Lindeboom en Texel f75; Sne- ker Veteranen Hulpploeg f 20. Door een ingezetene van Den Hoorn een koe en een kalf. Een wagen rode kool. Van de fa. Eecen te Zaandam werd 'n gift ontvangen van f 1000 en van het Langedijker Cabaretgezelschap een be drag van f 441, waarbij werd vermeld, dat deze giften speciaal bestemd waren voor de slachtoffers van TEXEL. In het Rampenfonds werd door genoemden af zonderlijk een bedrag gestort. Aan goederen is naar geschat een hoe veelheid van 2.5 ton binnengekomen. Door de leerlingen van de Landbouw- huishoudschool worden de daarvoor in aanmerking komende goederen gewas sen en hersteld zulks op initiatief van de directrice van genoemde school Nagekomen: Toegezegd een slaapka merameublement afgestaan door de fa. C. Korver te Wormer. overgaan om een of meer stuks vee ter beschikking te stellen van hun zwaar getroffen collega's; 10e. allen die waardevolle ideeën heb ben niet aarzelen om deze ter kennis te brengen van de Padvindersorgamsiaties ter nadere uitwerking; 11e. allen die aan een of meerdere van bovenstaande punten uitvoering willen geven zich in verbinding stellen met: M J. Lutterman, Schoonoordweg 31, Den Burg, tel. 250; A. Nieboer, Groeneplaats 12, Den Burg tel. 57. Mevr. A. de Kondng-Ramshorst, We verstraat 101, Den Burg, tel. 55; Mevr. A. Kiljan-Jellema, Gasthuis straat 18, Den Burg, tel. 204; Bij de ramp die ook Texel bedreigde was het gezamenlijk streven: Jassen uit en handen uit de mouwen ter wering van het gevaar! Thans luidt het parool: De harten vol, de beurzen leeg ter leniging van de ontstellende nood. Namens de gezamenlijke Padvinders- organisaties te Texel, M. J. LUTTERMAN A. NIEBOER. UITVOERING UITGESTELD De uitvoering van „Klein Toneel" te Oudeschild is tot nader te bepalen da tum uitgesteld. Bij de rampzalige watersnood zijn naast honderden mensen ook duizenden stuks vee omgekomen. Eveneens duizen den stuks vee worden met de dood be dreigd, omdat het daarvoor benodigde veevoer niet beschikbaar is. In allerijl konden nog vele kudden vee uit de be dreigde gebieden worden geëvacueerd, doch de gebieden in de omgeving van de overstroomde polders zijn zodanig met vee overbezet, dat de aldaar aanwezige voorraden veevoeder binnen zeer korte tijd zullen zijn uitgepuit. Hier ligt een plicht voor het gehele Nederlandse volk, speciaal voor de land bouwers en veehouders van Nederland. Gelukkig hebben de gezamenlijke Landbouworganisaties in Nederland dit ingezien en zo hebben bv. de gezamen lijke organisaties in N.-Holland besloten tot een bundeling van alle reeds spon taan aangevangen acties, om de grote nood in de zwaar bezochte gebieden te helpen lenigen. Van de zijde van deze landbouworga nisaties is reeds een beroep gedaan op alle landbouwers en veehouders om een ruime gift in de vorm van een hoeveel heid ruw voeder beschikbaar te stellen ten behoeve van het geëvacueerde vee. In het bijzonder is er behoefte aan hooi, maar ook aan stro, voederbieten en voe deraardappelen. Als richtlijn zou kunnen worden ge dacht aan tenminste 50 kg 'hooi per ha. (200 kg stro of 250 kg bieten of 200 kg aardappelen). Ik zou deze actie van de landbouwor ganisaties op Texel gaarne kraohtig wil len aanbevelen en steunen, in het besef, dat de Texelse boer wel zal weten wel ke houding hij heeft aan te nemen te genover een dergelijk verzoek nu hij zich, naar we allen toch mogen hopen, onkomen weet aan een ramp van gelijke omvang op ons eiland. In dit besef Iaat ik de verdere orga nisatie van deze inzamelingsactie met vertrouwen aan de Texelse landbouw organisaties over. Texel, 5 Februari 1953. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON PROTESTANTSE KERKDIENSTEN In alle kerken Zondag 8 Februari collecte voor het Nationaal Rampenfonds N. H GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds van Reijendam in Eben Haëzer 7,30 uur Ds van Reijendam De Koog 10 uur Ds Janse De Waal 7,30 uur Ds Janse Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Duller Jeugddienst. Maandcollecte. Oosterend 10 uur Ds Klijnsma De Cocksdorp 9,30 uur Ds Soesan Zuid-Eierland 11 uur Ds Soesan Den Hoorn 10 uur Ds v. Rhijn GEREF. KERK Den Burg 10 uur Ds Goedendorp 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 uur Ds de Wolf 3 uur Ds de Wolf GEREF KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend 10 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Dr A Vis I Extra collecte Oosterend 11,15 uur Dr A. Vis Extra collecte Den Hoorn 10 uur Ds van Veen Gezinsdienst Oosterend geen Zondagsschool ZONDAG KA^SELBOODSCHAP IN ALI1.E KERKEN Den Haag. In (Overleg met de R. K Kerk, de geref. kerJx, de chr. geref. kerk, de remonstrantse broederschap, de evan- g,lisch-luterse kerk. de oud-katholieke kerk en de algemene doopsgezinde socië teit, heeft de generale Jsynode der N. H. Kerk aan de kerkeraden» en gemeenten voor Zondag a.s. een karNselafkondiging doen toekomen waarin zij oproet tot bij zondere verootmoediging, tot ge*eiat. en tot offer. °eR

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2