Bestel èn Betaal „De Ramp WERKSCHOEN Eokkesn Ledenvergadering StüDSCtllPItH Coop. Plil Texe! Robinson Schoenen ZAKKEN et het altijd direct" Eensgezind direct het boek fi J. G. Dekker een vaste knecht net meisje Mantje's Schoenhande! WOONHUIS Hevea manslaarzen Mantje's Schoerhandfl Een Nationaal fotoboek niet een voorwoord van H.M. De Koningin Prijs f3,50 Opbrengst GEHEEL voor het jj Rampenfonds Help vlug! Help nu! Te bestellen bij alle Texelse Boek- en Kantoorboekhandelaren 'n Cadeautje Mantje's Schoenhandel flink net meisje Permanent nieuwe bril BAKKER, Een verzoek Schoenhandei Hocgerheide Op de markt 9 Febr. 1953, kan U, tegen zeer lage prijzen, prima goederen kopen. De Wolkoning Sj. Nota, Tuitjenhorn ~k-k IflttH K ijkt U maar eenseen beetje PELI wrijfwas op een doekeven wrijven en Uw parket, linoleum of meubelen glanzen weer als spiegels. Dat doet PELI zonder moeite; de beste, maar ook de zuinigste wrijfwas! HIAAT IN DE WETGEVING Niet minder dan 1500 ganzen zijn eind 1951 in de N.O.-polder gestorven, nadat zij hadden gegeten van de daar neerge- strooide muizentarwe. Deze kwestie heeft in kringen van dierenbeschermers en vogelliefhebbers veel stof doen op waaien en zelfs op internationale confe rentie is deze zaak besproken. Bij het zoeken naar een schuldige heeft men de landbouwkundige ingenieur P. J. H. C. uit Emmeloord, in wiens inspectie en onder wiens leiding het vergif was ver spreid, voor de Zwolse kantonrechter ge dagvaard. Tijdens de zitting kwam ech ter duidelijk aan het licht, dat het hier geen losstaand geval betrof, maar dat deze ganzenvergiftiging een onderdeel is van het zeer grote probleem der land bouwvergiften. Immers, d.e ambtexnsr O.M., mr J. Sluyter, had zijn requisitoir gebaseerd op de Jachtwet. En fonneel js volgens deze Jachtwet elk strooien van muizentarwe of andere vergiften verbo den, omdat muizen, evenmin als ratsen, onder de term „schadelijk gedierte" val len.... Voor het overtreden van de strafbare feiten, nl. het zich met giftige middelen in het veld bevinden en het doen doden van wild, eiste de ambte naar O.M. tweemaal f 100 boet« De verdediger, mr J. ten Doeschate, verbaasde zich erover, dat juist P. J. H. C. het gebruik van vergiften wordt ver weten, terwijl er alom in den lande vrij wel dagelijks met veel zwaarder vergiften wordt gewerkt. In de N.O.-polder en daar niet alleen wordt o.a. voor het bespuiten van bieten regelmatig gewerkt met het zgn. E 605, dat vele malen ver giftiger is dan de muizentarwe. „Ter illustratie", aldus mr. Ten Doe schate, „wil ik een paragraaf aanhalen uit een radiocauserie van Dr Hartsuiker van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen: .Een misdadiger, die rond loopt met vergiftigingsplannen, zal de kasten van de apotheker voor zich ge sloten vinden. Een landbouwer daaren tegen, kan zijn minderjarig zoontje er op uitsturen met een zak van de kruide nier en het zoveel vergift laten halen als hij maar wil. Op grond van het feit, dat niet is vast te stellen, dat de ganzen juist zijn ge storven ten gevolge van het door ver dachte uitgestrooide vergift, vroeg de verdediger vrijspraak. De uitspraak van de kantonrechter, mr A. G. Wildervanck, die over 14 da gen zal geschieden, is van groot belang voor allen, die met landbouwvergiften te maken hebben. Het is onbetwistbaar komen vast te staan, dat de ganzen door het nuttigen van de muizentarwe de dood hebben ge vonden. Nu de N.O.-polder vrijwel ge heel in cultuur is gebracht, zullen deze zgn. grauwe ganzen, op hun doortocht van het Noorden naar Zuidoost-Spanje, waar zij de winter plegen door te bren gen, zich wellicht meer ophouden in an dere gebieden, zoals de Biesbosch. De grauwe ganzen behoren tot het „inter nationale" wild, vandaar, dat ook van internationale zijde protesten zijn geko men. Maar wij willen verder zien dan de sterfte onder de ganzen. Want het is gebleken, dat niet alleen deze dieren, maar ook eenden, patrijzen en hazen de dood hebben gevonden door landbouw vergiften. Niet alleen in de N.O.-polder, maar ook op andere plaatsen in het land, waar deze vergiften worden ge- bruiikt. Onlangs is een jachthond, die een paar slokken water dronk uit een sloot, waar wat korrels muizentarwe in waren gevallen, bijna gestorven, wat wel de sterkte van dit vergift bewijst. Het is niet onwaarschijnlijk, dat na de zitting van de Zwolse kantonrechter, de kwestie der landbouwvergiften in Den Haag nader onder de ogen zal wor den gezien. Want het is een probleem, dat dringend een wettelijke regeling be hoeft. In 1920 schreef ik een Liedje van Texel. Van een eensgezindheid die men onder de bevolking kan vinden, als de storm de dijken dreigt te doorbreken. Heden, 32 jaar later. Of die eensgezindheid dan werkelijk valt te vinden. Ik geloof het vast en zeker, al was het voor mij als oude van dagen absoluut geen weer om me buiten te kunnen vertonen. De naam van ons eiland kent moeizaam verleden, Een strijd om 't bestaan, waarin Texel was één, De zee heeft genomen, verzonken zijn steden, We namen aan Oostkust wat Westwaarts verdween. Refrein Hoge golven mogen zwepen onze duinen Buigt de boom temeer voor zware Noordenwind, Neen, dat alles kan in 't voortbestaan niet schaden, 't Land en volk van Texel, eensgezind. Wat zou bij dat alles partijstrijd ons baten Daarbij zou ons land zijn verzonken in zee. Mijn eiland heb 'k lief, 'k wens het Texel gelaten, En eer ik de man die met Texel leeft Zwalkt vader met 't scheepje daar ginds op de baren, Ophalend van 't nat, wat op 't land hij niet vindt, Met vrolijk gemoed komt hij huiswaarts gevaren, Wijl Texel hem biedt wat hij 't meeste bemint. Eierland. H. BRAAM. TEXELAARTJES. Deurwaarder Prins houdt Maandags van 11- 2 zitting in Hotel Texel, (verkopingen, rechtza ken, incasso). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. B.z.a. net meisje, als hulp in de huish. Adres te bevr. bur. v d. blad B.z.a. net meisje, 3 dg. p. week, liefst omg Den Burg. Adres te bevr. bur. v.d. bl. Te k. electr. wasmachine i g.st. t65,—Den Burg, Kogervveg 34 Te koop een partijtje Eigenh. poters, klasse A, bij J. Dob, Zd Eierland Te k. beste schrammen. Van Egmond, Tienhoven Gevr. een flinke werkster. Bakker, Waalderstr. 16, Den Burg Herplaatst wegens misstelling Heden werden wij ver blijd met de geboorte van een Zoon, die bij het H Doopsel de namen ont ving van Louis Vincentius A. BAKKER-Verberne BAKKER Jzn Den Hoorn 12, Texel J VLAMING J VLAMING-Stoepker geven met dank san God en grote blijdschap "kennis van de geboorte van hun Zoon Jacob Pieter Weverstraat 39, Den Burg, Texel, 4 Februari 1953. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter Annemarie I DOGGER M. DOGGER-Lagerveld Texel, 5 Februari 1953, Oudeschild 72. Johan Lodewijk Vermeulen en Befke Kuipers hebben de eer U, mede namens wederzijdse Ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaats vinden op Donderd'g 12 Februari 1953 's namiddags 3 uur te Bolsward. Texel, Hogeberg B 57 Bolsward, Kade Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag. Café Heringa, Kade, Bolsward. Door een noodlottig ongeval bij het ver vullen van zijn mens lievende plicht, ver loren wij ons meele- levend lid S. WALSWEER. De Heere trooste en sterke zijn nabestaan den. Namens de afdeling N.C.L.B., Eierland Texel. Texel, 6 Febr. 1953. Heden nam de Heer tot zich onze lieve en zorgzame Man en Va der WILLEM DIJKER in de leeftijd van 57 jaar. A. DIJKER-Griek Anny en Martien De Waal, Texel, 1 Februari 1953. De begrafenis had plaats te De Waal op Woensdag 4 Februari na de kerkdienst, die om 2 uur gehouden werd in de Ned. Herv. kerk aldaar. Getroffen door de ramp van Zondag 1 Februari bij het vervullen van zijn plicht om anderen te helpen, verloor onze Schoonzoon er. Zwager W. Dijker zelf het leven W. Griek A Griek Brouwer M. v. Houte-Griek M v Houte L. W. Griek J. Griek-Vonk W Griek G Griek-Eelman A. Griek en Kinderen Texel, Februari 1953. Heden overleed in het Provinciaal Ziekenhuis te Castricum, voorzien van de H H Sacra menten der Stervenden, onze lieve Zuster en Tante Maria Wegman Wed. van K du Porto, in de ouderdom van 75 jaar. Wed D Huisman- Wegman Wed H Spigt- Wegman Condolatie adres Gasthuisstraat 15, Den Burg. Texel, 5 Februari 1953. Met go.te droefheid geven wij kennis van het plotseling overlijden door een noodlottig on geval, van onze innig geliefde zorgzame Man en Papa Jan Koopman in de ouderdom van ruim 48 jaar. Zijn diepbedroefde Vrouw en Zoontje E. KOOPMAN- Koopman KEES De Waal 42, Texel. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze lieve Zoon. Broe der, Zwager en Oom Jan Koopman in de ouderdom van ruim 48 jaar Fam KOOPMAN, De Waal Texel. Enige kennisgeving voor Texel Heden nam God van ons weg, ten gevolge van de ramp van 1 Februari, onze lieve Man, Vader, Zoon, Broeder, Zwager en Oom Wieger Berncrdus in de leeftijd van 34 jaar. De Waal A Bernardus-Vei hoef Marja Ankie Jantie jan De Cocksdorp M Lubberts Tien Genemuiden W J. Lubberts De Cocksdorp W. J. Walsweer- Lubberts en Kind Psalm 103 8 (berijmd) De Waal, Texel, I Februari 1953. De begrafenis had plaats te De Waal op Vrijdag 6 Februari. Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven, dat heden, na een langdurig geduldig gedragen lij den, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden, is overle den, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Jacob Zijm echtgenoot van Johanna Bakker in de ouderdom van bijna 69 jaar. Uit aller naam JOH ZIJM-Bakker Den Burg, Texel, 5 Februari 1953 De gezongen uitvaart dienst zal plaats heb ben Dinsdag 10 Febr. 's morgens om 9 uur in Par Kerk van de H Joannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op het R K. Kerkhof te Óen Burg Enige kennisgeving voor Texel. Bij de nationale ramp van 1 Februari nam God tot zich onze lieve Man, Vader, Zoon, Broeder, Zwager, Oom, Schoonzoon en Huis genoot Siebren Walsweer in de leeftijd van 23 jaar en negen maanden Psalm 103.8 (berijmd) De Cockscb rp: W. J Walsweer- Lubberts Margje Buitenpost A Walsweer Y. Walsweer-v.d Wal Kinderen en Klein kinderen De Waal: A Bernardus-Vei hoef en Kinderen De Cocksdorp: M Lubberts Tien H. Barhorst De Cocksdorp, Texel, 6 Februari 1953 De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 7 Februari (heden) te De Waal, Texel, na een kerkdienst, die om 4 uur begint in de Ned Herv Kerk aldaar Dansinstituut R. J. Boom Wegens omstandigheden zijn de lessen tot nader aankondiging afgelast. Aan allen, die zoveel belangstelling hebben be toond bij het overlijden van onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader P. BLOM betuigen wij onze harte lijke dank In het bijzonder aan Buren, Dragers en Kleed- oplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. Fam. BLOM, Pietershoeve, Februari 1953 Bruin, blauw, zwart en grijs in verschillende prijzen en modellen, tot maat 48. Grote sortering Nylons in alle prijzen WERKKOUSFN met Nylon f 1,80. Stenenplaats, Tel 146 Door omstandigheden gevraagd per 20 Maart D. S EELMAN, „Flcvo" Terstond gevraagd voorhuishoudingen winkel DEKKER, Stenenplaats Samson en Rovo -ff.** Financieringskantoor „Hofgeest" Hoofdkantoor: Meervlietstraat 361 te Velsen. Telefoon K 2550 nummer 4210. Heeft gelden beschikbaar voor: Landbouwmachines, Tractoren, Vrachtauto's Luxe Auto's, Motoren, Bromfietsen enz. Geheimhouding verzekerd. TE KOOP aan de Weverstraat te Den Burg. Brieven onder no 313 aan burean van dit blad. 11,50 en 13,75 jg Het boek verschijnt binnenkort. Bestel (en be- ||j taal) ook voor Uw vrienden in het buitenland jf| een exemplaar. voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I De Familieavond op 12 Februari a s. van hel Chr. Nat Vakverbond afd. Texel, welke verzorgd zou worden door „de Kor te Golf" gaat niet door. voor gevoelige voelen. Voor direct gevraagd voor hulp in de huis houding, moet ook gene gen zijn om winkelwerk te verrichten. Brieven onder no. 312 aan bureau van dit blad. der in Hotel „De Lindeboom" op Donderdag 19 Februari a.s. des avonds om 8 uur. Agenda Notulen en Jaarverslag Ingekomen stukken Balans en Verlies- en Winstrekening Ve slag der Commissie van Beheer Bestemming Batig Saldo Bestuursverkiezing, aftre dend de heren Jn Stammes en C. Bakker Dzn. Beiden herkiesbaar. Commissie van Beheer. Aftredend G. P Koorn, De Krim (niet herkiesbaar). Rondvraag. Het Bestuur. J Keijser Dzn, Voorzitter J Stammes, Secretaris Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend J KAPPER BAKKER. Telef.37 Ook voor Uw naar Groeneplaats Gedipt. Opticien aan allen, die iets gezien, gehoerd, of geborgen heb- oen, dingen afkomstig van het strandpaviljoen en de strandtenten, die j.l. Zon dag verloren zijn gegaan vanaf de bunker aan De Koog s v p. even melden bij N. Kikkert, ,,Vrede- stein" en J Maas, „Zand- vrucht" Texel. niet alleen sterk, doch ook gezond Volledige garantie Voorradig in Herenmollongensmol., In ge longensschoenen, Sandalen met leren en rubberzooi. Alleenverkoop voor Texel Witte's Roggebrood 't besle Manchesier Broeken voor f 16,75 Grole maat flanellen Lakens Swan f6,90 Interlock Herensinglets en Sportbroeken f 1,48 Plastic Tafelzeil f 1,50 per meter en een ongekende keus prima WOLLEN GARENS. Telefoon K 2269-258. Wij zijn in het bezit van diverse monsters Aard appel- en Graanzakken Van diverse soorten hebben wij tevens voorraad. Voor belangstellenden hebben wij a.s Maandag Monsters aan de markt. Coöp. Aankoop Vereniging Texel G.A. Men ziet ge makkelijk en voordelig in waarheid zel den samengaan De Nuts spaar bank biedt in ieder op zicht het gemak en ook het voordeel aan Kogcrstraat 34. Peli wrijfwas met Vlldosol alléén In a'e bekende gele verpakking. Grote bus: 110 ct, geel en bruin 55 ct, geel, bruin, rood en wit Grote doos: Een Erdal produci, dus.goed!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3