(jroen ^warL-Jexels in het harL, m Zuster na 17 jaar op Texel terug Schade Enquête Com missie opent Districtsbureauvoor Texel Evacuatie-voorbereiding Watersnood Texel's strijd tegen de Zee, de oude erfvijand, in de loop der eeuwen WOENSDAG 11 FEBRUARI 19S3 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6707 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De 7de Februari was voor de bejaarde mevrouw de wed. S. Gom es-Dijt, Den Burg, een blijde dag: haar dochter Zus ter Maria Theodora (Dora Goanes) was na 17 jaar in Kenya (Midden-Afrika) te hebben gewerkt, op Texel teruggekeerd om haar moeder en andere familie te be zoeken. Zaterdagavond bracht de boot haar weer na al die jaren naar haar ge boortegrond terug, Maandagmorgen vroeg vertrok zij weer. Reeds in haar prille jeugd rijpte in haar het schone plan om te gaan arbei den onder de heidenen. Zij verliet reeds vroeg haar eiland om elders in ons land diverse opleidingen te volgen en zo ver trok zij dan 17 jaar geleden naar Afrika, afgezonden door het klooster van de Zusters Ursulinen te Bergen (N.-H.). In haar Missiegebied mocht zij prachtig werk doen onder de jonge vrouwen, zo als Pater M. Witte en sinds kort ook onze vroegere plaatsgenoot Pater C. Witte, zich geheel aan dit menslievende opbou wende werk geven. In Kenya heeft zus ter Maria Dorothea Pater M. Witte enige malen ontmoet. Naar wij vernemen is zij om gezond heidsredenen voor goed m ons land te ruggekeerd: Kenya ligt pal onder de evenaar. De directeur van het Commissariaat voor Oorlogsschade maakt bekend, dat met ingang van 7 Februari een districts bureau van de Schade-Enquêtecommis sie is geopend voor het rayon Texel. Dit is voorlopig gevestigd in het kan toor van de SEC te Amsterdam, Keizers gracht 143. Dit bureau zal overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.). VACANTIEFONDS VOOR DE LANDBOUW Verzilvering vacantiebonnen ten bate van het Nationaal Rampenfonds In aansluiting aan de oproep van de Stichting voor de Landbouw deelt het bestuur van het vacantiefonds voor de Landbouw hierbij mede, dat van Woens dag 11 Februari t.m. Woensdag 18 Febr. 1953 gelegenheid zal bestaan ten bate van het Nationale Rampenfonds een aan tal vacantiebonnen van het boekjaar 1952-1953 te verzilveren. Overeenkomstig bovengenoemde op roep wordt hierbij uitgegaan van een be drag van f 10,-. Arbeiders, die ziek zijn geweest en van de Raden van Arbeid of van de Centra le Onderlinge zgn. chèque-bonnen heb ben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de gewone vacantiebonnen inleveren. Het aanbieden van bonnen kan uitslui tend geschieden bij een plaatselijke pen ningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond; Nederlandse Christelijke Landarbei- dersbond en Nederl. Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Voor overmaking van de tegenwaarde der ingeleverde bonnen aan het Natio nale Rampenfonds zal hierna worden zorggedragen. 's-Gravenhage, 6 Februari 1953. De verzilvering der bonnen zal in deze gemeente geschieden op Zaterdag 14 Fe bruari van 3-6 bij Joh. Gielis, Schoon- oordweg 2, Den Burg,Texel. GIFTEN AFD. TEXEL VAN ..HET WITTE KRUIS" Den Burg: H.B. f2,50; fam. B. f2,50; J. S. f 0,50; W. de G. f 1,-, L. M. K. f2,50 K. V. f2,50; J. v. H. f 1,-; J. A. H. f2,50; G. V. f2,50; J. Z. f 1,-; B. f 0,50. De Koog: B. K. f 1,—. Oudeschild: A. H. fl.-; J. V. f2,50; H. v. D.-B. f2,50; Wed D. f 2,50; A. H. f 2,50. Den Hoorn: S. T. f2,50; J. R. f2,50. De Waal: M. B. f2,50 Eierland: H. L. f2,50. De Cocksdorp: fam. R. f 2,50. Oosterend: A. B. f2,-; J. B. f5,-; W. v.d. S. f 1-; P. D. f5,—. G.D.S.-nieuws. Daar meester v.d. Hulst weer uit het ziekenhuis is teruggekeerd, kunnen we Zaterdagavond weer trainen. Komt zo veel mogelijk, vooral nu weer, na zo'n lange rustperiode is het weer terdege no- dig! Tot Zaterdagavond 7 uur! BOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 11 Febr. 6,41 en 7,22; 12 Febr. 7,47 en 8,24; 13 Febr. 8,43 en 9,19. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog wat*r. De Burgemeester van Texel maakt, na overleg met het bestuur van het Water schap de Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel, het volgende bekend. Hoewel van een acuut gevaar voor nieuwe dijkdoorbraken momenteel geen sprake is, is toch anderzijds de toestand van de dijken nabij Oosterend en in Het Noorden zó, dat bij ongunstige weersge steldheid met de mogelijkheid van ver dere overstromingen rekening moet wor den gehouden. In verband hiermede is een globaal evacuatie-schema ontworpen dat uitgaat van de veronderstelling, dat, in geval van dijkbreuk nabij Oosterend, het inundatie-gebied door het treffen van enkele maatregelen zal kunnen worden beperkt tot de gronden omsloten door de lijn Redoute, Kadijkje, Hogeberg, Den Burg, Waalderweg, De Waal, Polderweg, Noorderdijk van het waterschap de der tig gemeenschappelijke polders, terwijl een doorbraak in 't Noorden, bij tijdige sluiting van een coupure in de Noorderdijk, beperkt zal blijven tot de polder 't Noorden. Deze gebieden worden ingedeeld in gevarenzone I en II, zoals op bijgaand kaartje is aangegeven. Gevarenzone I omvat in de polder 't Noorden de perce len O 137 t.m 156 en elders de percelen O no's 41 t.m. 62, W no's 21, 24 en 24a, B no. 21, S no's 7, 16b t.m. 22 en 30 t.m. 39 en Oudeschild no's 25 t. m. 39 en 374 t.m. 394. Gevarenzone II omvat het ove rige gedeelte van de gebieden die moge lijk overstroomd kunnen worden. Als de weersomstandigheden daartoe aanleiding geven zullen de bewoners van gevarenzone I en tevens het vee uit deze zóne, na een zo tijdig mogelijk te geven mondelinge of telefonische waarschu wing (eerste waarschuwing), worden ge- evacueerd. Deze waarschuwing is voor de bewoners van de gehele polder 't Noorden (dus ook van het gedeelte gele gen in gevarenzone II) het sein het vee naar elders over te brengen. De personen, die in gevarenzone II verblijven, kunnen, ook in geval van dijkdoorbraak, het best thuis bescher ming zoeken. De betrokken percelen lig gen met zo ongunstig dat wegspoelen re delijkerwijs behoeft te worden gevreesd. Het verdient aanbeveling dat zij die thuis blijven, vooraf rustig overwegen welke plaats in huis of schuur het vei ligst is. Op deze plaats kunnen dan tijdig de nodige bedden, een hoeveelheid niet aan bederf onderhevig voedsel en vol doende drinkwater worden gereed gezet. Ingeval van werkelijke doorbraak zul len de in de huizen verblijvende perso nen vanzelfsprekend per bootje worden overgebracht naar andere plaatsen op het eiland. De veehouders in gevarenzone II doen, als gevarenzone I evacueert, verstandig voor zichzelf te overwegen in hoeverre voor hen een overbrenging van het vee nodig is. Vele boerderijen in zóne II zijn namelijk zo hoog gelegen dat in meer dere gevallen met het afvoeren van schapen en varkens volstaan zal kunnen worden. Men dient zelf acht te slaan op de evacuatie van zóne I en reeds vooraf te overwegen of men het vee al dan niet wenst over te brengen en, zo ja, op welke wijze men de overbrenging wenst te re gelen. Als daadwerkelijk gevaar voor spoedi ge dijkdoorbraak dreigt zullen seinen worden gegeven (tweede waarschuwing) Vanaf do molen in het Noorden (dit al len voor de polder 't Noorden), vanaf de kerktoren te Oosterend, de schoorsteen van de voormalige zuivelfabriek te De Waal, van het gemaal te Dijkmanshuizen en van de molen van Oudeschild. De seinen zullen bestaan: a. overdag uit het hijsen van een blau we vlag; b. 'snachts uit het ontsteken van 2 ro de lichten boven elkaar. Een ieder wordt aangeraden om, in ge val de bedoelde signalen gegeven zijn, zich niet meer op de wegen te begeven. Ook veeauto's en wagens dienen buiten het bedreigde gebied te blijven. De door braak in de polder De Eendracht heeft geleerd hoe gevaarlijk dit is. Personen in gevarenzone I die on danks de eerste waarschuwing thuis ge bleven zijn doen verstandig het huis niet na het hijsen van de seinen (tweede waarschuwing) te verlaten. Zij moeten aannemen dat zij het gunstige tijdstip voor vertrek dan hebben laten voorbij gaan. Tenslotte deel ik mede, dat wethouder S. de Waard zich op mijn verzoek speci aal heeft belast met de zorg voor de eva cuatie van personen en wethouder Th. R. Hin met de zorg voor de evacuatie van vee. Een ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden van het bovenstaande nauw keurig kennis te nemen. Texel, 9 Februari 1953. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. NOG STEEDS OP DE VLIEHORS Het Zweedse stoomschip „Virgo", dat vorige week ter hoogte van het red dingshuisje op de Vliehors strandde, zit daar nog steeds hoog en droog. Burgemeester J. v.d. Bent is aan boord geweest evenals de heer Doeksen van Terschelling. Laatstgenoemde acht de mogelijkheid tot berging aanwezig, doch het zal wel geruime tijd vorderen voor het zover is. De „Virgo is afkomstig van Stockholm en werd in 1946 gebouwd. Haar bestemming was Frans Marokko; het schip is leeg en heeft practisch geen schade opgelopen; er is slechts één olietank gescheurd. De bemanning be staat uit 28 koppen, van een 6-tal natio naliteiten. Onder hen is één vrouw (mar- coniste). KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 15 Febr. Quinquagesima. Stille Mis om 7,30 en gez. om 10 u. in Den Burg en Den Hoorn en gez. om 10 uur in Oosterend. Communie en biechtgel. als op Zondag. Om 7 u. lof v.d. Zondag, w.o. roz. voor verkrijging v.d. christelijke geest dn onze gezinnen en het algemene gebed tot de Martelaren v. Gorkum. Er voor Mariacongr. v.d. meisjes. Maandag 16 Febr. Mis om 7, 8 en 9 u. Dinsdag 17 Febr. 18-j. cursus. Woensdag 18 Febr. As- Woensdag, geboden vasten en onthou dingsdag Mis in Den Hoorn om 7,30 met biechth. 4e klas. Om 7 u. Josephlof met roz. en gebeden van de 7 Woensdagen. Er na Mariagarde vxL jongens. Donderd. 19 Febr. Mis in Oosterend om 8 u. met biechth. 4e klas. Vrijdag 20 Febr. biecht horen 4e klas Josephschool. Zaterdag 21 Febr. biechth. van 4-8 op hele uren. Om 6 u. roz. in de kerk. Mis in de kapel. Zondag 22 Febr. 2 Missen in Oosterend om 7,30 en 10 uur. Den Hoorn om 10 uur. TEXELAARS BEDIJKTEN „DE EENDRACHT" Volgens het boek „Texel" is de polder de „Eendracht" in 1846 bedijkt door de Texelaars S. Keijser en P. Kuijper, in samenwerking met P. den Bleijker. Hierdoor werd 240 ha. land gewonnen. De hiervoor benodigde wadgrond was aangekooht van de Sociëteit van Eigen dom van Eierland. Paulus Langeveld be dijkte in hetzelfde jaar het poldertje de Volharding", noordwestelijk van De Cocksdorp. In 1926 bezweek de zeedijk van de „Volharding", dat sedertdien niet meer verdedigd werd en thans geheel verzwolgen is. Nogmaals verzoeken Burgemeester en Wethouders van Texel opgave van degenen, die in verband met de wa tersnood vorderingen gedaan hebben, in het bijzonder van degenen die zakken hebben gehaald uit het pakhuis van Keijser Co. te De Waal. Texel, 3 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. FEESTAVOND M. C. TEXEL De feestavond welke gehouden zou worden op 14 Februari is tot nader te bepalen datum uitgesteld. DAMCLUB TEXEL A.: G. Dros-S. Ros 0-2; P. W. Kooij— S. v. Heerwaarden 0-2; S. Bakker-C. van Heerwaarden 0-2; C. v.d. Werf-J. Vinke 0-2. B.: J. N. Rijk-J. P. Stam 1-1; N. de Graaf-C. P. Burger 1-1; J. HooijbergJ. Kikkert 2-0; W. A. v. Zeijlen-A. v.d. Slik- ke 2-0. C.: Joh. Schoo-Jb. Koorn 2-0. D F. Schuit-Joh. v.d. Vijver 2-0; Joh. v.d. Vijver-F. Schuit 2-0. Het eerste 10-tal besloot de competitie met een ontmoeting tegen Andijk I: C. Dijker A. Grooteman 11 S. v. Heerwaarden P. Zwier 20 S. Ros B. Vriend 11 C. v. Heerwaarden W. Klinger 02 G. Dros Jn. Groot 20 J. Vinke C. Boef 2—0 C. v.d. Werf T. Mantel 02 P. Jansen W. Zwier 02 P. Kooij Jn. de Hartog 20 J. Hooijberg H. Klinger 02 Eindstand 10-10. De eerste wedstrijd van ons 2e tiental aan de overkant heeft niet gebracht wat wij er ons van hadden voorgesteld. Daarvoor was de tegenstand te gering. Texel IIAndijk II: Eindstand 17-3. N. de Graaf Th. Vriend 02 W. A. v. Zeijlen Jn. Bakker 20 Jn. Kikkert Jb. Bootsman 20 A. Vinke Jn. Koster .20 C. P. Burger Jb. Hooiveld 11 W. J. Boon Jn. Jonker 20 Jn N Rijk W. J. Mantel 2—0 D. v.d. Werf Th. Zee 20 Joh. v. Heerwaarden N.N. 20 S. v. Heerw. Johzn. Onbekend 20 DAMCLUB TEXEL A.: S. Bakker-C. Dijker 1-1; S. Ros P. W. Kooij 2-0; G. Dros-J. Vinke 1-1. B.: A. v.d. Slikke-C. P. Burger 1-1; J. P. Stam-W. A. v. Zeijlen 1-1; J. Hooij- berg-N. de Graaf 0-2; J. Kikkert-W. J. Boon 1-1; P. Bakker-Jb. Koom 0-2; Joh. Schoo-Joh v. Heerwaarden 2-0. OMSTREEKS vier duizend jaar geleden waren er reeds mensen op Texel. Of zij er een woonplaats hadden dan wel toevallige bezoekers zijn geweest, is niet bekend, aldus het boek „Texel", dat wij dezer dagen hebben doorgebladerd in verband met de bijzonder zware aanvallen, welke de zee, de oude erfvijand, op de dijken van ons Gouden Bolt je heeft ondernomen. De zee wist bij de Een- drachtpolder door te breken, maar dat is dan ook zijn enige werkelijke zege ge weest: de andere dijken hebben het gehouden, ofschoon de verwondingen zwaar zijn. Hoe dikwijls heeft de zee beproefd ons eiland weg te vagen! Hieronder ziet u een beeld van de dijkbreuk bij Oost (de Douk) op 15 November 1775. Men snelt te hulp met zeilen om het gat te dichten, wild slaat het water over de dijk, die lang zo hoog en breed niet was als nu. Wolvee rent angstig rond. Sche pen zijn van hun ankers geslagen. Een hevige worsteling met de zee. Een der vele worstelingen met de zee. Nooit gaf men het op. Dijkbreuk bij Oost (de Douk) op 15 November 1775. Een grotere afbeelding vindt u op de secretarie van ons Raadhuis. Texel heeft op de tegenwoordige kaarten de vorm van een ei, vroeger was de vorm heel anders, hij wisselde steeds. Zo weten wij bv., dat omstreeks het jaar 1300 waarschijnlijk echter reeds eer der de zee onbelemmerd gestroomd zal hebben van De Hemmer door diverse lage slenken in de richting van Gerrits- land en het hoge land van Den Burg en van De Koog door Waalenburg naar de Waddenzee, d.w.z. als de Waaldam voor de laatste stroom geen beletsel is ge weest.Het Eierlandse Gat was toen reeds ontstaan en oostelijk van de tegenwoor dige eilanden Texel en Vlieland was een enorm landverlies geleden. Het dorp De Koog is eens helemaal weggespoeld: het eerste dorp De Koog lag zuidelijker dan het tegenwoordige! Wij weten uit de jongste geschiedenis, hoeveel duin bij de vuurtoren is wegge slagen, welnu, aan de Zuidoostzijde van ons eiland is de afslag in vroeger jaren ook bar geweest: omstreeks 1750 strek- ten de duinen zich daar ongeveer 600 meter oostelijk van het tegenwoordige Horntje uit. Ter bescherming van die i' duinen en dus van heel zuidoostelijk Texel, was daar een groot verdedigings- j werk tegen de zee gebouwd in de vorm van een driehoek, waarvan de top in het j Marsdiep stak. De zijden van deze drie hoek hadden een lengte van 110 meter, bovendien waren er aan de oostzijde nog 1 enkele hoofden. Ter beveiliging van de onderzeese oever werd in de jaren 1762- i 1792 niet minder dan 50,000 ton Noorse steen en 9000 ton puin voor dit belang- rijke waterstaatkundige werk gebruikt. Reeds in 1792 bleek dat zelfs dit werk i tegen de knagende stroom onvoldoende was want tijdens een lage eb verzonk het oostelijke deel in zee. Op advies van deskundigen werd toen besloten de ver dediging van dit punt op te geven, om dat men van mening was, dat zelfs met de grootste kosten hier geen kans op behoud was. i Steeds weer spreekt het boek „Texel" van overstromingen. In November 1559 was het eiland bij een zware storm weer eens overstroomd, de dijken aan de zuid- en oostzijde hadden zoveel gaten en waren zo gehavend dat een geheel nieuwe zeedijk moest opgeworpen wor- i den. Veel schapen waren verdronken of van honger omgekomen en omdat het meeste hooi verloren ging, moest men dit heel in Friesland gaan halen. Men was op Teexel wat gewend, maar zo hoog als in 1559 had het water nog nooit gestaan. De schout c.s. richtten zich tot de Staten van Holland om vermindering of kwijtschelding van hun omslag, de beden en andere lasten. Het werd ook de Staten langzamerhand duidelijk, dat in grijpen dn het dijksbestuur noodzakelijk was. Nadat meer doorbraken in later jaren plaats vonden, werden eindelijk in 1595 uitvoerige ordonnantiën, keuren en statuten van kracht. Hierbij werd o.m. bepaald, dat de dijkgraaf een beëdigde klerk als secretaris aan moest stellen, wiens taak het was om het zgn dijkboek bij te houden. Nieuwe dijkbreuken hadden plaats op 1 October 1C97 en 25 December 1717. Achterstand in het onderhoud van de dijken als gevolg van herhaalde mutaties in het eilandsbestuur en de kibbelarijen tussen patriotten en prinsgezind en leid de er toe, dat in 1784 terecht van een wantoestand werd gesproken en in 1789 werd zelfs het woord noodtoestand ge bruikt. Naar het oordeel van Gecommit teerde Raden kon het gevaar van nieu we dijkbreuken slechts gekeerd worden door de dijken van steengloodngen te voorzien en door het verbeteren van en kele stukken waar reeds zo'n glooiing was. Het eiland kon de lasten daaraan verbonden onmogelijk dragen en in 1798 pamen de Staten dan ook het besluit om gedurende tien jaren een jaarlijkse sub sidie voor een verbetering van de dij ken op Texel te verlenen. Per jaar was een bedrag nodig van f 38,446,-, een be drag van f 18,446,- moest door de inge landen per jaar worden opgebracht. DE TALRIJKE doorbraken van de Texelse dijken, die onherroepelijk ern stige gevolgen hadden, vooral omdat te vroeg veel oude binnendijken waren af gegraven, hebben overal hun sporen achtergelaten. Vlak bij het dorp Den Burg is een alleraardigst meertje, de Weegeswaal, ontstaan na een doorbraak van de dijk, die eens het Burger Nieuw- land beschermde. Van deze dijk zijn nog stukken aanwezig, die het landschap een buitengewoon bekoorlijk aanzien geven. De walen zeer vele zijn erin de oude westelijke dijk van Waalenburg en de schaarse nog overgebleven binnendijken vertellen de geschiedenis van ons ei land en het is dan ook te hopen, dat geen verdere afgravingen meer zullen plaats hebben. Deze plaatsen toch her inneren aan de tijden, die een ver voor geslacht der tegenwoordige bevolking kreeg te doorstaan als de zeedijk be zweek, ze getuigen ook van de trots als men bij stormweer een bedreigde dijk met inspanning van alle krachten had weten te behouden. Na een dijkbreuk werd een nieuw stuk dijk om het wiel heengelegd, men heeft hieruit wel de ve le kronkels in de dijken willen verkla ren, maar de schrijver van het boek „Texel" meent, dat de meeste bochten op een andere manier zijn ontstaan, nl. reeds bij het aanleggen van de dijken. Als men weet, dat de Texelse bodem zeer ongelijk van hoogte is, wordt het duidelijk, dat ook de vloedlijn een gril lige vorm moet hebben. Welnu, langs de vloedlijn, die zichtbaar is door allerlei aanspoelsels, wierp men de dijk op. Van daar ook dat de Texelse dijken meer kronkels hebben dan die langs een kust, waar de bodem overal van ongeveer gelijke hoogte is. De meeste wegen zijn ontstaan op de kruinen van de destijds nog lage dijkjes. Vooral de Hoomderweg is hiervan een sprekend voorbeeld. Dat men dwars door de Hemmer in de loop der eeuwen geen andere weg aanlegde vond zijn oorzaak in de gewoonlijk hoge waterstand van dit poldertje.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1