Bestel èn Betaal „De Ramp" THEIJN nette huishoudster 400 kg Wira lijnzaad beste schfammen Kinderschoentjes Portemonnaies Portefeuilles Steeds Gratis Guldens Garen direct het boek Help vlug! Help nü! t t niet door Actetassen Bloem Bakmeel Cakemeel Rozijnen Krenten Diamantjes 'WlT «o Zaanse Koeien Tulp Fondant Choc. Pastilles Hsren Flikken Gelderse Ham Fijne Snijworst 100 Sardines Zalrn Pruimen Abrikozen Custard Pudding 7 smakan Puddingsaus 24 36 45 16 18 49 55 25 39 39 47 37 45 17 31 Dood en begrafenis W atersnoodzegels Een Nationaal fotoboek met een voorwoord van H.M. De Koningin Prijs f 3,50 Opbrengst GEHEEL voor het Rampenfonds Te bestellen bij alle Texelse Boek- en Kantoorboekhandelaren iemand ouder dan 20 jaar, Drukkerij Texelse Courant De Algemene Vergadering Bekendmaking K. MANTJE, voerbieten een jongen herenfiets meegenomen Mantje's Schoenhandel A.N.A.B Kantoormachines P.0.A, n.v. - Alkmaar K. MANTJE, Hogerstraat Gymnastiek Ver. „Texel" gaat wel door! Dit alles weer bij Uw Dividend-winkelier Als op het Zuid-Australisch schier eiland „Kaap York'' een man stierf, dan werd dadelijk na de dood het lijk „schoongemaakt", geprepareerd en in boomschors gewikkeld. Zo werd het lijk door de naaste familie gedurende lange tijd bewaard en overal, waar ze ook maar neentrokken, mee naar toe genomen. De weduwe mocht in de tijd, dat het lijk nog Dij de familie was, tegen geen enkel fa milielid ook maar één woord zeggen en haar haar werd in die tijd met klei op gemaakt. Ook moest ze vaak en heel streng vasten. De naaste familieleden moesten dikwijls uren en uren aaneen om het lijk dansen en daarbij veel mis baar maken. Na vele dagen werd het lijk dan eifidelijk onder veel gekerm en geween verbrand. Op Nieuw-Guinea troffen ontdekkings reizigers een Papoea-stam aan, waar het lijk dadelijk na het sterven op een stella ge werd geleed, waaronder een paar vuurtjes zachtjes brandden. De opper huid, die door -de warmte begon te bar sten en los te zitten, werd er zeer nauw keurig afgepeuterd telkens als er maar weer een stukje los kwam te zitten. Was alles er af, dan werd een groter vuur aangelegd, waardoor het lijk na verloop van enige tijd door en door droog werd. Als het zover was dan werd het lijk in boomschors gewikkeld en in het woon vertrek opgehangen, bij andere lijken. Werd het wat te vol, zodat men zich he lemaal niet meer bewegen kon, dan gin gen de oudste lijken de deur uit, werden begraven of ergens buiten opgehangen, waar ze door de regen en de zon spoe dig verteerden. Bij de Parsis in Bombay gelden de aar de en het vuur allebei voor heilig. Daar om willen ze een lijk, dat onheilig is, nooit begraven en ook niet verbranden. Ze hebben een toren gebouwd, die aan alle kanten open is. Op de hoogste etage le^aen ze het lijk en de gieren, die al op de uitkijk zitten, komen in dichte zwer men aanvliegen en in 10 a 15 minuten is er niets anders over van het lijk dan het peraamte; Dit wordt door de fami lieleden, die op de afloop van de lugubere maaltijd der gieren hebben gewacht, naar het midden van de etagevloer ge schoven. Daar is een opening, waardoor het naar beneden valt, waar de beende ren door regen, zon en wind heel spoe dig tot as verteren. Elders in het verre Oosten worden de lijken met grote plechtigheid op een ho ge stellage verbrand en een of meer van de weduwen laten zich levend met het lijk verbranden, om haar man in het dodenrijk gezelschap te houden. Zoiets scheen vroeger in Europa ook wel voor te komen. Want opgravingen bij een Oostenrijks dorpje Schleinbach wijzen er op, dat de weduwe zich levend aan het lijk van haar man liet binden, waar na haar met een zware steen het hoofd werd verbrijzeld en zo werden ze samen •begravën. Japan eert zijn in een vreemd land ge sneuvelden, waarvan de geesten, naar ze leren, in het vaderland terugkomen, in een daarvoor gebouwde tempel. Daar in worden de namen en de beeltenissen der gesneuvelden geplaatst. En in de volslagen duisternis, welke er in die tem pel heerst, worden tweemaal per jaar de geesten vereerd, tot goden verklaard en hen worden door keizer en volk of fers gebracht. In ons land troffen we ook verschil lende nogal uiteenlopende begrafenisge woonten aan. Vele daarvan zijn in de loop der tijden in onbruik geraakt. Zo in Staphorst, waar tot 1939 het gewoonte was, dat twee van de naaste buren, na het plaatsèn van de kist in het graf, dit graf gingen „dichten". Zolang het graf nog niet vol was, moesten degenen, die ter begrafenis waren gekomen daarbij tegenwoordig blijven. En oud heidens ge bruik, 't luiden van de klok na 't sterven en bij het begraven, dat dienen moest om de geesten op een afstand te houden, komt nog op veel plaatsen voor, al wordt daarbij niet meer aan de oorspronkelij ke bedoeling gedacht. Op verschillende begraafplaatsen die niet bij een kerk gelegen zijn vindt men daartoe speciaal voor dit luiden inge richte klokkestoelen. Om de duivel, die het op de ziel van de afgestorvenen be grepen heeft op een dwaalspoor te bren gen, gaat men in Friesland alvorens naar het ~"af te gaan, de kist twee of drie maal om het kerkhof dragen. In Fries land heerste in vroeger dagen het ge bruik, dat de timmerman die, om de kist te maken de maat van het lijk moest ne men, dit niet deed met zijn duimstok, doch met een stok van de vlierboom ge sneden; de voerman van het paard voor de lijkwagen droeg geen zweep maar een vliertak. Soms is 'het op het platteland gewoon te, dat veel van het voor de begrafenis noodzakelijke werk, zoals aanzeggen, rouwbrieven versturen, kist rijden en dragen naar het kerkhof en ook het huis- en stalwerk tot en met de begrafe nisdag, door de buren gedaan wordt. Men noemt dit „burenplidhten". Als be loning ontvangen ze na de begrafenis een maaltijd: het begrafenismaal, waar- bii hét nogal eens luidruchtig toeging. In Drente was (of is) het gebruikelijk, dat degenen wien aangezegd wordt, dat ieman^. is overleden, iets voor de ramen hangen: een laken als het nauwe fami lie is, een servet of kussensloop bij wij dere familie, een witte zakdoek bij verre familie oi vrienden of buren. Algemeen was het gewoonte om in het sterfhuis de spiegels om te keren of met een zwart kleed te bedekken. Heel vroeger meende men, dat iemand die op een begrafenisdag onder een on bedekte spiegel kwam, het eerst aan de beurt was om te sterven. Bij het vervoer van de dode naar het kerkhof per wagen of per schuit namen de vrouwen, die mee naar het kerkhof gingen, soms wel plaats op de kist, zo als ik in Drente en Overijssel wel gezien heb. In enkele dorpen in Zuid-Holland moet het gewoonte zijn geweest bij de katho lieke bevolking om, als er een dode in huis was, een kruis van strowissen te maken en dit-op het erf te leggen, de uiteinden verzwaard met stenen, om wegwaaien te voorkomen. Ook dit was waarschijnlijk om de duivel, die als de dood is voor het kruis, veraf te houden. Bilthoven. B. Jongsma. KERKDIENSTEN IN ESPERANTO In een der Londense kerken wordt nu reeds van 13 October 1912 af op de 2e Zondag van elke maand een kerkdienst in het Esperanto gehouden. Deze dienst is alleen onderbroken in de oorlogsjaren en wel van October 1940 tot Februari 1942. Op 12 October jl. is in de Franse Protestantse kerk, Soho Square, het 40- jarig jubileum van deze Esperanto kerk dienst gevierd. De minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse staat Hessen heeft toege staan dat Esperanto-sprekende politie beambten op de arm een insigne dragen met het woord „Esperanto". Door het landelijk comité voor de ver koop van bovengenoemde zegels is de bemiddeling ingeroepen van de comité's die de verkoop van kinder- en zomerze- gels regelen. Deze comité's voor Texel hebben zich in verbinding gesteld met „De bond van Plattelandsvrouwen". Er zullen huis aan huis bestellingen worden opgenomen door de leden van deze ver eniging en door andere dames die zich voor dit doel beschikbaar hebben ge steld. Zoals u in de kranten zult hebben ge lezen, geldt het alléén de 1 O-centszegels met een toeslag van 10 cent, welke ge heel ten bate komt van het Rampen fonds. Zo ooit, dan geldt 'hier dat vele kleinen één grote maken. De zegels blij ven het gehele jaar geldig. Koop zo mo gelijk een zegelvoorraad voor een geheel of half jaar, waardoor u weer iets bij draagt voor het enorme bedrag dat nodig is. Namens het comité voor de verkoop van watersnoodzegels, W. Jouwersma-Koetzier. Het boek verschijnt binnenkort. Bestel (en be taal) ook voor Uw vrienden in het buitenland een exemplaar. TEXELAABTJK8. Bij vooruitbetaling tot 3 regels l 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. B.z.a. Fries meisje als hulp in de huish. 19 jaar. Brieven onder no. 3)5 bur. v. d. blad B z.a. Friese boerenknecht 18 jr. goed kunnende melken Gaarne intern. Brieven onder no. 314 bur. v.d. blad Te k. wegens vertrek prima ha zewindhond ift. l'/2 j. H. v. Boven, De Cocksdorp C 68, Texel Te k. 1 vette en 2 gelde koeien U. Bouwsma, De Strooppot, Koogerweg Te k. gevr. beste biggen S. Keijser Johz. Schildereinde 50 Gevraagd met spoed die geheel zelfstandig mijn huishouden kan waar nemen en baby van drie maanden kan verzorgen. Mevr. P. WITTE, „Plassendaal" Voor Familie-Drukwerk slechts één adres GEVRAAGD: W. 30ERSEN Bekendmaking Klaverjasclub Texel Door bezetting van het Militair Tehuis is de Klaverjasclub volgende week Dinsdag in Hotel „De Graaf". HET BESTUUR. Heden overleed plotse ling in Parkzicht te Den Helder onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader Jan Boon Weduwnaar van A. Kooiman In de ouderdom van 78 jaar en 8 maanden De Dennen: J Boon M Boon-Former P. Boon Aly en Dudy Texel, 10 Februari 1953 De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 13 Februari a s. des namiddags 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Den Hoorn De 6de Februari over leed plotseling onze geliefde Zoon, Broeder en Zwager Johannes G. v. 't Noordende in de leeftijd van 38 jr. Fam. v. 't Noordende De Cocksdorp 87, Texel De 6de Februari over leed plotseling mijn ge liefde Man en onze lie ve Vader J. G. v. 't Noordende in de leeftijd van 38 jr. Zijn diepbedroefde vrouw en kinderen J.M.v.'tNoordende- Lodders Thea, Adri en |osé De Cocksdorp 53, Texel Tot onze grote droef heid is van ons heen gegaan onze enige klei ne lieveling Joke Ze werd slechts een maand oud. Haar diepbedroefde Ouders H. Vermeulen A. Vermeulen- Dogger Oudeschild 179, Texel 7 Februari 1953 Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Tanteen Behuwd- tante |ANS|E DOORN. In het bijzonder aan Ds janse, Dokter Elias, Fa milie en Buren, Dra gers en Kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. Fam. VERHOEVE, Texel, Februari 1953, Kogerweg K67. Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank voor de grote deelneming, betoond bij het overlijden en de teraardebestelling van mijn lieve Vrouw Aaltje Visser, Echtgenote van F. Duinker In het bijzonder aan Dokter Van Loon voor de verleende hulp, aan de Eerw Heer Ds Klijnsma voor de troostwoorden tot ons gesproken, aan Zuster De Jong voor de verleende hulp tijdens haar ziekte en aan Dragers en Kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. F DUINKER Jzn, Nieuweschild, Texel. van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting wordt gehouden op Don derdag 12 Februari des avonds acht uur in Hotel Texel. Belangstellenden zijn welkom. HET BESTUUR Het Dagel Bestuur van Je polder Eijerland maakt bij deze bekend, dat alle op 1 Februari j.l gedane leveranties als zakken, zeilen enz., ten behoeve van de dijkverdediging van de polder Eijerland, zo spoedig mogelijk ten Raadhuize moeten worden opgegeven Texel, 9 Februari 1953 Het Dagelijks Bestuur voornoemd, Joh de Graaf, Dijkgraaf A. van Hoorn, Secretaris TE KOOP oudere nabouw A J. P. EELMAN, De Koog De K.A.B. Feestavond gaat Zij, die reeds een kaart in hun bezit hebben, kun nen deze vóór 22 Febr a.s. inleveren bij de pen ningmeester, Weverstraat 22, Den Burg GEVRAAGD: flinke jongen of volontair op gemengd bedrijf. Brieven onder no. 317 aan bureau van dit blad Leder en imitatie, Bok met letterslot. Hogerstraat TE KOOP gedeelte van een graskuil J. P EELMAN, De Koog TE KOOP GEVRAAGD: J P. EELMAN, De Koog Gevraagd per 20 Maart P. KEIJSER, Westerweg 22, Den Burg TE KOOP AANGEB. MAARSCHALK, Eierland Vermoedelijk uit de om geving De Waal is op Zondag 1 Februari een naar Den Burg Deze fiets bevindt zich bij de Burgemeesterswoning, Weverstraat 101. Bericht van de eigenaar wordt gaarne ingewacht. crêpe zool, leuk model, lage prijs. afd Cocksdorp-Eieriand deelt mede, dat de uitge stelde VERGADERING ge houden zal worden op Zaterdag 14 Febr. bij Hooijberg. welke door zeewater ten gevolge van de ramp ge leden hebben, kunnen aan ons worden opgezonden tot 15 Februari Wij zullen deze GRATIS voor de getroffenen in orde maken. Aan te raden is omgaande opzending, daar anders de roest te veel inwerkt. De d jrde opvoering van onze revue ,/t Zit in de lucht" met medewerking van het Keurcorps H N K., op ZATERDAG 28 FEBRUARI A.S De netto opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan het Nationale Rampenfonds Bij voldoende deelname rijden bussen van alle dor pen voor het gewone retourtarief. Wanneer U hiervan gebruik wenst te maken, moet U dit vóór Woensdag 18 Februari opgeven bij C Mets, Sigarenmag „Sport", Tel 188, Den Burg. Kaarten vanaf Zaterdag as. f 1,5C aan hetzelfde adres. Zie ook bericht in dit nr. Voor plaatsbespreken enz zie volgende nrs. Tex Crt. PROEF wat 't Is on KIJK wat 't kost 500 gram par pak per pak 100 gram vanaf 100 gram gram 41 pér blik 69 48 per blik 95 250 gram per bus 100 gram 100 gram 100 gram 100 gram 200 gram per pak 54 29 per nak per fles B0FFIE KOFFIE dat's bétere, ja beste koffie! EVEN GOEDKOPER! Prima Appelstroop per grote carton 49 ct. 10 punten extra Zuivere Bijenhoning le soort, per pot fl,10 10 punten extra Boterflmveeltjes (iets fijns voor de thee) 150 gram 4B ct. 10 punten extra Frou Frou per 250 gram 63 Ct. 10 punten extra 4 stukken Toiletzeep verpakt in washandje f 1,25 20 punten extra 5 grote Repen (melk, hazelnoot of puur) van tl,— voor 88 ct. 2 rollen Beschuit en 1 grote Ontbijtkoek van fl,06 voor 90 ct.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3