9 rocn /wa in het karL, ÖSI&ÊHIS? Waterwolf bedreigt de Vuurtoren Ulo-leerlingen verrasten met charmant spel IOIST? sQ» Opblazen die levensgevaarlijk bunkers Bemanning Joan Hodshou krijgt onderscheiding 4* Gat Eeudrachtdijk misschien reeds volgende week dicht Werkkleding nodig Dames! Vooral na Nog lang niet binnen! S&napsrin ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 TEXELSE 66o JAARGANG. No. 6710 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Bo»renl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm Het was Woensdagavond op het to neel van „De Oranjeboom" een vrolij ke boel. Ónze Ulo-leerlingen brachten het stuk „Marijke", geschreven door Dom de Gruyter naar een roman van Cissy van Marxveldt, voor het voetlicht. In een inleidend woord sprak de regis seur, de heer Jouwersma, de hoop uit, dat de zaal van het gebodene zou ge nieten. Wel, dat bleek geen ijdele hoop! Meermalen klaterde een lach door de zaal. De jeugdige amateur-tonelisten speelden hun rol zonder uitzondering met groot enthousiasme. De eerste 4 taferelen speelden zich af in „Het Zonnehoekje" te Hilversum, het huis van de vier ouderloze gezusters Bo- venkamp. Marijke, de jongste, is HBS- leerlinge. Een geestige flapuit, op wie geen der andere zusters lang kwaad kan zijn. Op werkelijk alleraardigste manier gespeeld door Come Kikkert, Waalen burgerhuis. Op allerlei manieren tracht zij haar zusters „aan de man" te krij gen. Ze vlindert al pratende over het toneel en veroorzaakt pijnlijke situaties. Ze had een praatrol van jewelste, en het is haar dan ook niet kwalijk te nemen, dat ze nu en dan een komisch wanhopig gebaar maakte naar de souffleur. Zus Fieke (Dinie Dros, Weverstraat), is het zorgende moedertje van het viertal. En zij is dat op innemende manier. Een beetje bezadigd regelt zij het huishou den. En dan is er Gerda (Ina Stoepker). De wat stuurse zus, die pijnlijk nauw keurig haar leventje indeelt en weinig gevoel voor humor toont. Geknipt voor haar rol. Ze probeert de kwikzilverach tige Marijke wat in het gareel te hou den, maar dat heeft niet veel resultaat. Ten slotte Emmy, de onderwijzeres (Em my Dros, Oudeschild). Een opgewekt, lief zusje, dat met liefdesverdriet te kampen krijgt. Maar daar slaat ze zich dapper doorheen. Het huishouden wordt gecompleteerd door het dagmeisje Bep Rode Hoestpoeders van Mijnhardt aa Doos 50 ct. (Trudi Verberg, Eierland). Een betere be zetting van die rol had de regisseur be slist niet kunnen treffen! Haar galmende zang en droge opmerkingen zijn niet van de lucht. In een huis met zoveel lieve jongeda mes komen natuurlijk mannen over de vloer. Voor het leggen van contacten zorgt de onverbeterlijke Marijke. Zij ont moet Ghiel Ravesteyn (Bob Bakker, Den Burg), een jongeman die in de buurt in de kost is. Marijke troont hem mee naar huis en hij wordt weldra in de kring op genomen. Laat die Bob maar schuiven! Als de meisjes na vacantie-woningruil hun bivak m Scheveningen hebben op geslagen, komt Ghiel ook daar op bezoek en verklaart Fieke op meesterlijke wijze zijn liefde. Het eerste paar is gevormd. Natuurlijk blijft het daar niet bij. Naast „Het Zonnehoekje" woont grootvader Dennenheuvel (Kees de Waard) in een prachtige villa. Marijke noemt de bewo ners van het huis de bevrorenen. Niet ten onrechte. Kees is werkelijk een be vroren grootvader, die geen seconde zijn ijselijke waardigheid verliest en met diepe stem de zinnen laat rollen. Geluk kig is zijn kleinzoon Ruut (Jaap Berken bosch) van ander kaliber. Die heeft het niet zo hoog zitten Hij sluit vriendschap met Marijke en dat zal tussen die twee wel in orde komen. Het leek er een beetje op dat Ruut de zaal nauwelijks durfde in te kijken. Maar hij was dan ook goed weg van de lieve Marijke. Die heeft ondertussen ontdekt, dat meneer de Vries (Piet Smit, Dennen), een make laar, die bij hen in de laan woont, een oogje heeft laten vallen op Gerda. Ger da wil daar zo maar niet aan, maar Ma rijke verzekert haar dat de man wèg is van haar. Ze zal dan ook een ontmoeting arrangeren. Als Marijke er toch niet was! Voor Emmy moet ook gezorgd worden. Het toeval komt te hulp. Ruut heeft een vriend, die farmer is in Canada. Hij heet Gerard ter Borg (René Witte) en Ruut haalt hem, als hij met vacantie komt, van het station af. Emmy is daar bij aanwezig, en het wordt liefde op het eerste gezicht. Gerard heeft een prach tige brede lach uit Canada meegebracht, die op Emmy eenvoudig niet zonder uit werking kan blijven. Gezamenlijk wordt dan op aller geluk gefuifd. Rest nog even de huisknecht van Dennenheuvel (Klaas Pranger, Dennen) te noemen. Hij had een kort rolletje, maar hij deed het leuk. De manier waar op hij met een onuitsprekelijk vies ge zicht de natte parapluie van Marijke aannam, was moeilijk te verbeteren. Al met al is het stuk een niemendal letje, dat staat of valt met de spelers. Het is blijven staan, helemaal! En daar voor ons compliment. Voor de aanvang en na de pauze zong nog een koortje enige liederen onder lei ding van de heer Brinkerhoff De opbrengst van de avond, die Don derdag met niet minder groot succes werd herhaald, komt ten goede aan het Rampenfonds. VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Vanaf Dinsdag a.s. dansen we weer in de Jeugdherberg. De junioren om 6,45 uur; de eerste groep om 8 uur en de ge vorderden om 9 uur. Laten we allen nu weer aanwezig zijn want we moeten oe fenen voor de demonstratie-avond in Oosterend Voor de ,;actieve" leden (dat zijn we allemaal) is er hedenmiddag een kar weitje in de jeugdherberg. Verschijn in werkcostuum, dan kunnen we de zaal ruimen en Dinsdag weer volop dansen! B. „Gevaarlijk"ja zelfs levensgevaarlijk, daarom: OPBLAZEN! Twee fietsers zijn vorige week op het strand bij De Koog aan groot gevaar ont snapt: nauwelijks waren zij 10 meter voorbij de bunker, welke ten Zuiden van 't slag ligt, of een deel ervan kwam met 'n smak op het strand neer. De rijwielers waren juist gepasseerd en bevonden zich toen dit gebeurde op de duinrand, waar tegen de bunker staat. Ten Noorden van de Badweg staat eenzelfde bunker en ook <laar heeft de zee zo hevig op staan beuken, dat hier groot gevaar dreigt. Op het plaatje ziet u deze laatste bunker. „Oppassen, gevaarlijk!" heeft men op de muren geschilderd. U ziet, dat die waarschuwing niet overdreven is, want een kolossale klomp beton is totaal on dermijnd en er hoeft maar weinig te ge beuren of ook hier zal vandaag of mor gen een doffe dreun gehoord kunnen wordenTot zolang mogen de verant woordelijke instanties echter niet wach ten: een gewaarschuwd man telt voor twee, maar het wil zo graag, dat een ge waarschuwd kind juist het gevaar zoekt, om flink te zijn tegenover zijn vriendjes. Tóch nog dat donkere gangetje rechts van dat woord „gevaarlijk" in te durven, is in de ogen der jeugd stellig een hele prestatie. Daarom ons uitdrukkelijk ad vies: blaas ze op! Niet morgen, maar van daag nog!. Dan is De Koog niet alleen deze gevaarlijke dingen kwijt, maar bo vendien twee obstakels, die het natuur schoon nu niet bepaald verhogen! INVOER VAN VARKENS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van Maandag 23 Februari 1953 wederom var kens op Texel kunnen worden inge voerd. De desbetreffende invoervergun ningen kunnen ten gemeentehuize wor den aangevraagd. Texel, 17 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, A. VAN DIENST, l.-s. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 Februari 1953 Geboren: Albert zv Albert Backer en Jannetje van Putten. Anna Elizabeth dv Jan Cornells Hin en Johanna Margaretha Bakker. Bettina Anna dv Dominicus Flapper en Geertruida A. van Twisk. Lu- bertha Maria dv Jan Vermeulen en Jan tje Compagne. Ondertrouwd, Getrouwd, Overleden Gene. Gevonden voorwerpen: 1 pijp, 1 klomp, 1 dasspeld, 1 'grijze herenhandschoen, 1 broche, 1 damesgla cé, 1 shawl, 1 rozenkrans, 1 kleurboek. INGEKOMEN PERSONEN Jacob Winkel v. Hoogezand-Sappe- meer, Groningerweg 71 n. E 126 (en echtgen.). Dorthea E. van Reijendam v. Zetten, Wageningsestr 49 n. Warmoes- straat 22. VERTROKKEN PERSONEN Henricus de Ruijter v. Prof. Keesom- laan 6 n. Nijmegen, Kolpingstr. 87 (met gezin). Johannes Schrammeijer v. W 68 n. Nootdorp, Kon. Wdhelminastr 16 (met gezin). Willem Timmer, v. Peperstr. 22, Oosterend n. Beets 87 (met gezin). Si mon Witte v. B 85 n. Amsterdam, Ko ninginneweg 273 I. Theodorus Witte v. H 90 n. St. Odiliënberg, Lerop 19. Wil lem Boon v. Kogerstr. 39 n. Alkmaar, Maclaine Pontstr. 7. Izak A. van der Lin de v. De Cocksdorp lh n. Amersfoort, Soesterweg 169. "STTf fïï/ Niet krabben, be heKur II-ll Ui b.re D.D.D. kalmeert do jeuk (Jjt'UlA in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de hu ld poriën. GENEESMIDDEL TEGEN Tl |1|1 HUIDAANDOENINGEN g W. MW.MW» De bemanning van de Cocksdorper reddingboot, „Joan Hodshon", die Zon dagavond 1 Februari getracht heeft de opvarenden van de Duitse tanker Oder te redden, zullen worden onderscheiden met de grote bronzen draagmedaille der KNZHRM met de inscriptie: „Voor be langrijke diensten 31 Januari-1 Februari 1953". Toen de Joan Hodshon die Zondag middag half zes zee koos, was het water zeer wild. Schipper Jan Bakker sprak ons later van een „verschikkelijk zware zee". Pas tegen middernacht, ruim zes uur na het vertrek dus, stapten de leden van de reddingboot weer aan wal. De volgende morgen ontdekte men vanaf de vuurtoren, dat de tanker in tweeën was gebroken De reddingboot „Prins Hendrik", een dichte en nog meer zeewaardige boot dan die van De Cocksdorp, wist de uit 6 koppen bestaande bemanning, die zich op het achterdeel van het vergane sdhip bevond, te redden. UDI-UITVOERING OP 7 MAART Op Zaterdag 7 Maart zal de Rederij kerskamer UDÏ voor haar donateurs op voeren het blijspel in 3 bedrijven van H. T. Malthy en Fredi Wijnne, getiteld „De kunst om te leven". Plaatsbespreking Zondag 1 Maart. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. Tex. Boysnieuws Zondag a.s. zal er weer eens gevoet bald worden. Het le ontvangt Zeemacht 1, aanvang 2,30 uur. Boys 2 gaat op be zoek bij Zeemacht 2, laatstgenoemde zal wel op revanche belust zijn op de gele den nederlaag. Vertrek 11,15 van de Groeneplaats. De adsp. gaan vanmiddag op bezoek 'bij De Koog. Vertrek 2,15 per fiets vanaf De Zwaan. ZON, MAAN EN 1IOOG WATER De zon komt 21 Febr. op om 7,42, on der om 6,06. Maan: 28 Febr. V.M., 8 Maart L.K. Hoog water ter rede van Texel: 21 Febr. 2,34 en 2,32. 22 Febr. 3,35 en 3,49. 23 Febr. 4,53 en 5,23. 24 Febr. 6,24 en 6,53. 25 Febr. 7,36 en 8,06. 26 Febr. 8,25 en 8,54. 27 Febr. 9,03 en 9,30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water „Of de Vuurtoren van Eierland de langste tijd gestaan heeft?!" O nee, dat wil er bij de heer Blok, opzichter, helemaal niet in: „Zeker, zo gaf hij toe, er is bij de laatste storm weliswaar zon 33 meter duin voor de toren weggesla- qen, maar we hebben nog 87 meter over envroeger moet de duinenrij er hier ook zo hebben uitgezien. Allengs is er toen weer nieuw duin aangesto ven en beplant. Waarom zou het niet wéér zo gaan? Wij hopen zeer, dat de heer Blok gelijk heeft, maar toch zijn wij een streepje minder op timistisch ten aan zien van de toe komst op dit zo zeer bedreigde punt Wij weten er nog van, dat er een uitgestrekte vallei voor de toren lag, zwaar begroeid met duindoorns en daarachter had je prachtige blonde duinen. Hoe ver was in die dagen, omstreeks 1934, de zee van de toren verwijderd! Je had een hele tippel voor de boeg om van die toren naar het strand te ko men. We klaagden dan wel, dat er nog altijd geen fietspad van de toren naar het strand was aangelegd Nu is dat niet meer nodig: de fo to van de toren is vorige week Zater dag genomen. Ons camera-statief stond nog net op het strand en je moest werkelijk goed richten om de hele toren erop te krijgen. Fietsend vanuit het Zuiden zagen wij reeds op een paar kilometer afstand, dat het hier geducht had gespookt: voor het eerst konden wij nu de huizen bij de toren vanaf het strand waarnemen doordat een grote duinenrij finaal was weggeslagen. Een haas, vanuit een ver der gelegen duinrichel strandwaarts opgejaagd door een hond (geen lange, hoor!) koos het hazenpad in de verkeer de richting, want de duintjes, waar hij zich blijkbaar voorheen zo gemakkelijk kon verstoppen, waren er niet meer en achterna gezeten over het wijde, prac- tisch duinloze veld, had de haas bijna het loodje gelegd! Hij dankte zijn leven louter aan het geluk, dat geen échte ha zen wind hem achter de kuiten zat! Ja, er is hier veel veranderd: de lucht foto die wij op 8 November jl. publiceer den, is totaal verouderd: aan beide zijden en recht tegenover de toren is een enorme oppervlakte duin verloren ge gaan. Nu ligt bv. het Duitse bunkertje half beneden het duin, terwijl het vóór .de 31ste Januari nog ver en veilig van de rand stond! Ging je voorheen van het Oosterstrand in de richting van paal 32 dan zag je de toren nu en dan over de buiging van de duinrand--guirlande even over het wijde water van de Wadden zee gluren, thans heeft de toren een ge heel vrij uitzicht, want de duinenrij '>?asw Heeft zijn stral enbundel, „zo krachtig en stoer" de langste tijd de Eierlandse Gronden belicht? hier is nagenoeg geheel verdwenen. Nóg staat die toren daar kwiek en fors, nó<* verleent zij haar belangrijke diensten aan de scheepvaart als de avond daalt over de gronden van Eierland, maar zo kwiek en wakker stond daar in het Oosten tot 1926 ook het boerderijtje van de familie Van Heerwaarden, die poldertje „De Volharding" aan de zee had weten te ontworstelen. In één nacht was het pleit hier ten gunste van de wa terwolf beslecht. En daar waar eens de schapen en koeien graasden en nog weer verder op de „woeste" grond jongens uit Eierland en De Cocksdorp achter de voetbal holden, daar vindt thans de rob- benfamilie haar domein en varen de scheepjes der garnalenvissers rond.... Als alles meeloopt (windkracht en an dere factoren spelen nu eenmaal een belangrijke rol), zal het gat in de dijk van polder „De Eendracht" volgende week kunnen worden gedicht. Als het gat dicht is kan met volle kracht aan de droogmaling van de potlder worden ge werkt en daarna kan de dijk weer op de gewenste hoogte worden gebracht. De daarvoor benodigde grond zal aan de polder worden onttrokken. Het is nl. niet de bedoeling om grond van de Schorren aan te voeren, want de Schorren maken deel uit van de verdediging tegen de wa terwolf. WAT IS ER TEGEN DE DUINAFSLAG TE DOEN? BUREAU INGESTELD De toestand aan de kust is niet zo mooi, aldus de heer B. de Vries, Lid van Gedeputeerde Staten: De duinen nemen voortdurend af. De oorzaak ligt waar schijnlijk verder in zee. Er is nu een bureau ingesteld van in genieurs, die zich speciaal zullen bezig houden met het onderzoeken van de kust om te zien wat er tegen de duinaf slag is te doen. (Ingezonden mededeling). Hamea-Gelei voor Uw banden Die Texelaars, die voorspeld hebben, dat de slopers van de Benbrack, gelegen op het strand voor De Slufter, een hele toer zouden hebben met de berging van waardevolle delen, hebben gelijk gehad: vorig jaar zomer heeft een Amsterdam se firma de zware krukas in mootjes ge brand, maar die mootjes staal zelf hebben zij nog niet kunnen meenemen. Zaterdag lagen de dölen van de krukas nog op de zelfde plaats waar zij al meer dan zestig jaar hebben gelegen. (Ingezonden mededeling.) tegen kou - koorts - griep Koker 50 tabletten 80 ct 25 tabletten 45 ct OPBRENGST FILMVOORSTELLINGEN De filmvoorstellingen in Texels Bio scooptheater ten bate van het Nationaal Rampenfonds hebben een bedrag opgele verd van f 506,80. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joanues de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 22 Febr. le Zondag v.d. Vas ten. Stille Mis om 7,30, gez. om 10 uur in Den Burg en Oosterend en alleen om 10 u. in Den Hoorn. Communieuitr. en biechth. als op Zondag. Om 7 u. eerste lijdensmeditatie. Dinsdag 24 Febr. 18 j. cursus. Eerste Mis om 6,30. Woensd. 25 Febr. Quatertemperdag. Mis in Den Hoorn met biechth. 5e en 6e klas. Om 7,30 Josephlof met erna jongemannen- congr. Donderd. 26 Febr. Mis in Ooster end m. biechth. 5e en 6e klas Om 8 u jongedamescongr. Vrijdag 27 Febr. Quatertemperdag. Biechth. Josephschool 5e en 6e klas om 3,30. Zaterdag 28 Febr. Quatertemperdag. Biechth. van 4-8 op hele uren. 6 uur roz. Mis in de kapel. Zondag 1 Maart, le Zondag vxl. maand Dan 2 Missen in Den Hoorn. 10 uur in Oosterend.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1