A Jongens en Meisjes! Firma FRANS ZEGEL Kzn Zit er nog een kopje in? Welke Kali-meststof voor aardappelen Het Mysterie van de Blauwe Tram Wanneer en hoe kun je wat geld overhouden in Australië? WEK DE GAL \H UW LEVER OP JONGENS- of MEISJESFIETS CM /MT Permanent Wie U bent of wat U doet, FIETS van ZEGEL bevalt U goed! Tjonge ivat 'n glans! Wij hebben de indruk, dat er in de ja ren na de oorlog voor de kalibemesting van aardappelen vaak gebruik is ge maakt van kalizout 40 pet. Dat is in veel gevallen met ^zonder noodzaak ge beurd. In de eerste jaren na 1945 was er nl. geen of practisch geen patentkali te krijgen en moest men noodgedwon gen heel vaak gebruik maken van chloorhoudende kalimeststoffen. Op 't moment ligt dit anders. De aardappelverbouwers, die in Nov. j.l. de Voorlichtingsavond van de N.V. Kali-Maatschappij hebben bijgewoond, zullen wel begrepen hebben, dat Dr Temme, de landbouwkundige van de Ka li-Maatschappij 'n grote voorstander was van het gebruik van patentkali voor aardappelen. Met gegevens, die verkre gen waren uit diverse proeven, toonde Dr Temme aan, dat door een late aan wending van chloorhoudende kalimest stoffen het zetmeelgehalte dus ook de kwaliteit van de consumptieaardappelen aanmerkelijk minder kan worden. Onder een late aanwending werd het strooien van deze kalimeststoffen in de maanden Februari en Maart bedoeld. Een vroege re aanwending van chloorhoudende kali meststoffen maakt weliswaar de kans op een nadelige invloed van chloor kleiner, maar men loopt het risico, dat een be langrijk gedeelte van de kali uitspoelt. Zo bezien geeft dus het gebruik van chloorhoudende kalimeststoffen voor aardappelen vrij wat nadelen. Niet al leen voor consumptieaardappelen, maar ook voor voer- en fabrieksaardappelen. De voederwaarde van een aardappel hangt wel heel nauw samen met het zet meelgehalte en voor fabrieksaardappelen, die op basis van het zetmeelgehalte wor den uitbetaald is deze kwestie wel zeer belangrijk. Het lijkt me mogelijk, dat u de tegen werping zult maken, dat u nog nooit iets bemerkt hebt van een schadelijke in vloed van chloorhoudende kalimeststof fen. Tot voor kort konden wij dit ook zeggen. In 1952 hebben wij echter in een paar gevallen zeer duidelijke verschijn selen van chloorbeschadigmg in aardap pelen gevonden op percelen, waar eind Febr. kali 40 pet. werd gegeven. Wij willen hierbij nog opmerken, dat deze schade het eerst zal optreden op kalk- arme percelen, dus op gronden met lage PH. Een factor, die bij deze kwestie een rol speelt is natuurlijk het verschil tussen de kosten van een bemesting met bv. ka li 40 pet. en patentkali. Indien wij uit gaan van een bemesting van plm. 160 kg zuivere kali, overeen komende met 400 kg kali 40 pet. of ruim 600 kg patentkali, dan krijgt men in het laatste geval een PLAATWERK „DE RAMP" Velen vragen ons, wanneer het plaat werk „De Ramp" verschijnen zal. Toen een voorlopige oplage van 50,000 exem plaren werd vastgesteld, kon veronder steld worden, dat het boek binnen enke le weken gereed zou zijn. Inmiddels is 't aantal bestelde exemplaren tot meer dan 300,000 gestegen en de verwachting be staat, dat dit aantal nog aanmerkelijk groter zal worden. De eerste 300,000 exemplaren kunnen, gezien de tijd die papierfabrikanten, drukkers, en binders hiervoor nodig heb ben, niet vóór April van dit jaar ver wacht worden. Wlit u het zo beschouwen: door nu in te tekenen en f 3,50 te betalen, draagt u bij tot onmiddellijke hulpverlening. Dat is toch de bedoeling. Later ontvangt u een exemplaar van het fotoboek „De Ramp" als treffende herinnering aan de waters nood 1953. Wij vertrouwen, dat u onder deze om standigheden enig geduld zult willen be oefenen en wij kunnen u de verzekering geven, dat het boek geen dag later dan noodzakelijk in uw bezit zal komen. Er wordt met man en macht aan gewerkt. En degenen die het boek bestelden maar nog niet betaalden, wordt drin gend verzocht alsnog vooruit te betalen, omdat de boekhandelaren eveneens di rect bij bestelling het verschuldigde be drag voldoen FEUILLETON door T. LODEW1JK 31.) Jochem merkte nu dat de auto een grote bestelwagen was. Een man stapte uit de cabine. blijkbaar dege ne, die de wag^n opzij gezet had. En nu kwamen donkere gedaanten uit de mo torwagen te voorschijn, groepten rond de achterdeur van de auto en weldra werden in grote haast pakken en dozen vanuit de bestelwagen in de tram gela den. Weer flitsten de lampen van de auto in de verte. Snel verdwenen de conduc teurs in de motorwagen. Een grote truck met aanhangwagen dreunde voorbij. Daarna ging het overbrengen van pak ken uit de bestelwagen in 't tramrijtuig ongehinderd verder. Toen stapten allen in, de schijnwerpers van de motorwagen gloeiden weer aan en langzaam begon de tramtrein weer te glijden in de richting Hillegom. Jochem stond een ogenblik perplex. Hij had voor zijn ogen de verklaring van het raadsel der roofovervallen gezien. Hij vergat de taxi, die geparkeerd stond en rende over de wg. Hij greep de hand greep van de volgwagen en sprong op de treeplank. Zo, dicht tegen de deur van het achterbalcon aangedrukt, reed hij mee. Hij liet zich nu z'n prooi niet meer ontglippen. De tram slingerde door de bochtige Hoofdstraat van Hillegom. Een late wandelaar staarde verbaasd de liftende trampassagier na en vervolgde dan mop perend zijn weg. Jochem klemde zich stijf tegen de deur, bang dat een der grotere uitgave van f 30 tot f 35 per ha. En in verband met het voorgaande me nen wij, dat dit alleszins verantwoord is. Zoals waarschijnlijk bekend is kan men patentkali onmiddellijk vóór het po ten van de aardappelen geven en indien men door omstandigheden daarvoor niet in de gelegenheid is kan het ook later nog gebeuren. C. v. Gr. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 tjn. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25, 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10,30; 13,25; 19,35 Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. Naar aanleiding van de brief van de heer J. v. Lenten in de Texelaar van 8 Oct. 1952, het volgende: Hij vertelt dat hij een huis kan over houden in de tijd van 4-5 jaar. Inder daad, als men zuinig leeft en met al te gekke dingen doet, kun je geld sparen, maar ik zie geen kans om in deze tijd een huis op te sparen ter waarde van 3000 is f 25,500. De berekeningen zijn altijd wel goed, voordat je begint, maal ais men eenmaal is gestart, kost het geld. En als het huis klaar is, valt het meestal goed tegen. Het is voor mij geen wonder, dat de heer K. Stoepker altijd voor moeilijke problemen heeft gestaan, deze goede man kan volgens mij zo ook geen voorlichting geven. De één schrijft, het is hier slecht, bv niet aan werk te komen, terwijl een ander schrijft: het bevalt mij uitstekend in deze Country en verdien plm. 30 is f 255 per week. Maar.nu komt het! De normale lonen van een ongeschool de arbeider zijn ongeveer 12 of plm. f 102.-. De vakman daarentegen heeft on geveer £15 of f 127,50 per 40-urige werk week. De huishuur, als men zo gelukkig is een huis te bezitten, bedraagt 3 of f 25,50 tot 8 of f 68 per week en nog hoger. De levensstandaard is ook niet laag: als men gewoon leeft met een gezin van 2 tot 4 kinderen, heeft men toch wel 6 tot 7 pond nodig, dus nu kunt u zelf wel zo ongeveer berekenen wat er overgehou den kan worden. Nu krijgen we als onkosten: huishuur 4 pd., levensonderhoud 6 pd., electr. en krant plus verzekeringen 1 pd., tezamen 11 pd. De huur vervalt natuurlijk als men een noodwoning heeft gebouwd, of wordt iets minder als men in een cara van woont. Nu stel ik u de vraag: als men van tijd tot tijd nieuwe kleding moet9 kopen, is het dan ook mogelijk om in 4 of 5 jaar een huis te bouwen zonder hulp van de bank? Zeer zeker is er geld over te spa ren, als de vrouw er bij werkt, dan is het mogelijk, dat men elke week 8 a 10 pd. weg kan leggen, dat heeft de heer J. v. Lenten schijnbaar vergeten te schrij ven. Verder is het hier een goed land, met vele mogelijkheden, mits je een paar goede handen hebt en gebruikt. Zelf heb ik goed verdiend, heb in plaatsen ge werkt zoals Katanning, wat 250 mijl van Perth ligt, Pingelly en Beverley. Heel aardige plaatsjes en gemoedelijke men sen. Mijn laatste loonzakje wil ik even vermelden, was 42 pd., gaat af 9 pd. be lasting, maar hoe lang moet ik daarvoor werken? Daar is de Zaterdag en Zondag bij plus een vrije dag welke dubbel door betaald wordt en van 's morgens 7 tot 's avonds 7 met 1 uur schafttijd er tussen. Vervolgens schrijft de heer van Len ten over groenten die niet veel verschilt met die van Holland. De malse sla die u kent is hier niet, lijkt veel meer op an dijvie, in ieder geval een kruising, mijn (Ingezonden Mededeling). l ruit 'smofcvn» „kiplekker" uit bed «springen L'ke diK moet L'w lever een liter gal In u^v Inge- •Vinden doen stmmei andera verteert uw voedsel niet. bet bed rft. U r .kt verstopt, wordt humeurig en I 'om Ne in de plantaardige CARTER S L.E- VEKPILl.ETfES om .lie liter gal op te wekken en uw p lerterm en yt 'elgang op natuurlijke wijzete re,p. 1.ui.Een plantaardlgzacht middel,onovertroffen om de «al te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletJea medeplichtigen hem vanuit de motorwa gen zou zien. Maar ongehinderd be reikte de tram met haar zonderlinge last en geheimzinnige passagiers de grens van Bennebroek. Daar werd vaart geminderd. Jochem zag het tramhuisje voorbij draaien, de hoge bomen van het gesticht aan de overkant van de Rijks weg, dan begon sissend de zandstrooier te werken, de snelheid verminderde. Ze waren nu midden in het duinterrein, en rechts zag Jochem het duister silhouet van een landhuis, waar het schijnsel van een lamp flauw door een gordijn drong. Hij sprong van de wagen en liet zich op zijn buik in het mulle duinzand vallen. Hij hoorde hoe de tram stopte, kroop als een haas terzijde achter en kele struiken. Niemand zou hem hier zoeken. Vanuit zijn schuilplaats hoorde hij, hoe een man bij een hek, waarschijnlijk de toegang naar het landhuis, fluisterend iets vroeg aan een der tramconducteurs. Het antwoord scheen bevredigend, want Jochem hoorde de deuren openklappen en weldra wipte een der misdadigers naar buiten om de pakken op te vangen, die hem door zijn kornuiten vanuit het tramrijtuig werden aangereikt. In adem loze spanning volge Jochem het tafereel. Nu begreep hij hoe 't kwam dat nimmer een spoor van de daders der roofover vallen werd gevonden, dat nooit een au to met medeplichtigen werd aangehou den. De overvallen waren van te voren beraamd. De leider van de bende had ongetwijfeld medeplichtigen, die hem op de hoogte stelden van een komende vette vangst. De man in de luxe wagen maakte wellicht gebruik van een nacht kijker, gaf een signaal aan de wachten de helpers, die terstond de verlichting lievelingskost was Brusselslof, nooit van gehoord hier, geen andijvie. De lekkere kleine worteltjes zijn veranderd in grote winterwortels, snijbonen onbekend, al leen een grote soort slaboon, welke wordt gebruikt als snijboon. Rode kool is zelden te koop. Chinese kool nooit ge zien en boerenkool is niet te vinden of een Hollander moet stiekum wat hebben meegesmokkeld. Aardappelen zijn zeer slecht en groot van formaat. Trots al de ze dingen en de moeilijkheden die wij hebben te overwinnen, zouden wij niet gaarne terug willen naar Holland. Ik kom hierop terug, dat vele Hollanders wat de levenskosten betreft, nog raar op hun neus kijken. Het is een ander geval, als men metéén over gaat naar de Au stralische gewoonten, die eten één aard appel, een paar boontjes, wat sla en komkommer, tomaat enz. enz., wat veel goedkoper is dan een goede Hollandse pot. Men eet wel veel vlees. Nu zal ik proberen nog iets te schrij ven over de doorsnee Australiër. (Wordt vervolgd). EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN (Uit „Het kleine doktersboek voor emigranten). Verbranding. Roodheid: A. Kleine verbrandingen terstond afkoelen in koud water tot pijn is verdwenen (10 min). B. Levertraanzalf er op. C. Steriel verband er op. D. Verbinden met gaaszwachtel. Blaren: Zijn de blaren groot, dan naar de dokter. Zijn ze klein, dan het vol gende: 1. Zijn ze dicht, dan behandelen als roodheid. 2. Zijn ze open, dan: A. Blaar wegknippen met schaartje en pincet, welke 10 minuten zijn uitgekookt. B. Levertraanzalf erop. C. Verband er omheen. Grote verbranding. Is een groot gedeelte van het lichaams oppervlak getroffen: A. Kleren losknippen (blaren niet stuk maken). B. Patiënt in lauw water leggen. C. Een nat laken om hem heen slaan. D. Patiënt vervolgens in een wollen deken wikkelen. E. Onverwijld naar het ziekenhuis. Ontstekingen. Een lichaamsdeel, dat rood, gezwollen en pijnlijk is en warm aanvoelt, is ont stoken. Dit betekent, dat er zich een soort nest van bacteriën gevormd heeft, die zich met succes voortplanten en gifstof fen afscheiden. Wat te doen? Naar de dokter! Is deze moeiijk te bereiken bij onbe gaanbare wegen door sneeuw of ijzel, dan het volgende: Ziet u etterkopjes door de huid sche meren, dan: A. Jodium er op doen. B. Openmaken met uitgekookt splinter pincet. C. Etter voorzichtig uitdrukken. D. Groot nat verband van boorwater om hele hand of voet of ontstoker li chaamsdeel. E. Arm of been hoog leggen. F. Patiënt naar bed. G. Een lepel wonderolie geven als ont lasting stopt. H. Temperatuur zorgvuldig opnemen. Is de temperatuur in de loop van 24 uur gedaald, dan is het goed. Stijgt deze en begint de patiënt zich zieker te voelen, dan naar het hospitaal, al moet u een he le nacht rijden. inschakelden en de comedie van de tramtrein-met-stagnatie opvoerden. De niets kwaads vermoedende autobestuur ders stopten natuurlijk, om het tram personeel te helpen en werden dan met een met zandzak of via een bedwelmend middel onschadelijk gemaakt. De buit werd in de tram geladen, die rustig doorreed. Wie zou er aan denken, gesteld dat hij de tram zag rijden, deze te doorzoeken? Op deze eenzame plek, waar geen sterveling passeerde, werd de buit overgeladen en opgeslagen in het geheimzinnige landhuis, om dan la ter langs allerlei wegen weer te worden vervoerd en naar alle waarschijnlijk heid aan helers in andere streken van 't land verkocht. Zij zouden wel zo han dig zijn slechts goederen te roven, die makkelijk verhandelbaar waren en waar naar navraag uiterst moeilijk zou zijn. Terwijl Jochem zo stukje voor stukje van de legkaart in elkaar paste, volgden zijn ogen onophoudelijk het doelmatig en snelle afladen der goederen. Weer klon ken enkele woorden. De deuren werden dichtgeklapt, bijna onhoorbaar zette de tram zich in beweging. Het rode ach terlicht, dat gedoofd was tijdens de los singswerkzaamheden, schitterde weer en weldra hoorde Jochem het bonken van de wagen over de trambrug nabij het Bennebroekse kerkje. Goed in mekaar gezet, wat? fluis terde opeens een stem vlak bij zijn oor. Jochem verloor bijna zijn evenwicht van schrik. Hij had niet het flauwste vermoeden, dat, behalve hij, nog enig levend wezen de nachtelijke vertoning had gadegeslagen. De villa lag zeer een zaam, de tramtrein stond tussen de dui nen in, geheel verborgen. (Wordt vervolgd.) De K L M.-Werkkledingfabrieken (je weet wel, de fabrieken, waar die sterke overalls en andere werk kleding voor Vader gemaakt wordt), heeft een pracht van een wedstrijd voor jullie uitgeschreven Let opl In Februari, Maart en April wordt elke Zaterdag een kleine K L.M.-werkkleding-advertentie geplaatst in practisch alle dagbladen. Hiervan moet je er zo veel mogelijk verzamelen en deze aan het einde van iedere maand, keurig opgeplakt, zenden aan: K.L. M.-Werkkledingfabrieken. HOOFDKANTOOR HAAKSBERGEN, Afd Reclame Voor het grootste aantal ingezonden advertenties wordt elke maand als hoofdprijs beschikbaar gesteld: Werkkleding Een prachti„e (of een bedrag van f 150, en verder een aantal kleinere prijzen Het is dus de moeite waard, mee te doen. Wij wensen jullie veel succes toe! K.L.M.- kan langer mee Ieder wil graag nog een kopje GALA Thee. Dat smaakt altijd even goedop welk uur van de dag U het ook drinkt. Dank zij de royale afschenk van Niemeijer's GALA Thee kunt U ook gerust een kopje extra schenken. Met waardepunten voor bet schitterende „Safira"-tafelbestek. Middags... 's Avonds Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef.37 Financieringskantoor „Hofgeest" Hoofdkantoor: Meervlietstraat 36a te Velsen. Telefoon K 2550 nummer 4210 Heeft gelden beschikbaar voor: Landbouwmachines, Tractoren, Vrachtauto's, Luxe Auto's, Motoren, Bromfietsen enz. Geheimhouding verzekerd. Grote voorraad Toer-, Sport- en Kinderrijwielen en de beste merken. Ook Uw adres voor Onderdelen en Reparaties Wie wat spaart in deze tijd, vindt wat in de nood. Waar zo'n glans is, werd vast en zeker met Peli gewreven. Het gaat nu eenmaal vlugger en beter met Peli - de beste wrijfwas voor meu belen, parket en linoleum. Grote bus no. 3: 110 ct. geel en bruin Grote doos no. 255 ct. geel, bruin, rood en wit MET VLIDOSOL TEGEN HOUTWORM Een Erdat product dus... goed

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4