Cjrocn "Zwartsjexels in het harL, DA School met de Bijbel te Oosterend heeft volgens Gemeentebestuur nog geen recht op uitbreiding KLM Donderdag 9 April propaganda-kun sta vond van de Nederlandse Blindenbond Bouw nieuwe school te De hard nodig Waal is Voor vlijtige handen ZATERDAG 28 MAART 1953 66e JARAGANG. No. 6720 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 16 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. XJ H B en W adviseren de Raad om het ver zoek van het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel op Texel te Oosterend, om voor de bouw van een vierde leslokaal benodigde gelden beschikbaar te stellen, hetzij dit lokaal door de gemeente te doen aanbouwen, niet in te willigen. „Overwegende, dat volgens het bestuur het aantal leerlingen de komende 6 jaren met zal dalen beneden het voor 3 ver plichte onderwijzers van bijstand in de L.O.-wet 1920 bepaalde minimum van 121, waardoor behoefte zou bestaan aan 4 leslokalen; dat het bestuur een verklaring heeft overgelegd, waarbij het zich verbindt om, voordat met de bouw van het lo kaal wordt aangevangen, als waarborg som een bedrag, gelijkstaande met 15 pet van de uitvoeringskosten in de gemeente kas te storten; dat gebleken is, dat het bestuur om de vermoedelijke toeloop van leerlingen te kunnen bepalen tot grondslag heeft ge nomen de in de Texelse Courant weke lijks voorkomende rubriek „Burgerlijke Stand" en de in deze courant voorko mende geboorteaankondigingen; dat het bestuur aan de hand van bo vengenoemde opgaven heeft becijferd, dat in de jaren 1953 t.m. 1958 in totaal 127, is gemiddeld per jaar 21, leerlingen tot de school zullen worden toegelaten; dat het bestuur, voor zover dit moge lijk was, op grond van de gemiddelde duur van het schoolbezoek in de afgelo pen 5 jaren, heeft berekend, dat de school, rekening houdende met de leer lingen die de school jaarlijks zullen ver laten, in de komende jaren zal worden bezocht door 123 leerlingen. Voorts overwegende, dat genoemde school in de jaren 1945 t.m. 1952 werd bezocht door 115 1/3 leerling in 1945; 119 1/3 leer ling in '46; 106 leerlingen in '47; 97 1/3 leerling in '48; 101 1/3 leerling in '49; 98 1/3 leerling in '50, 110 1/3 leerling in '51; 126 leerlingen in 1952. dat het aantal leerlingen momenteel 133 bedraagt; dat alleen dc opgaven in bovengenoem de courant niet maatgevend zijn, omdat thans geenszins vaststaat, dat de ouders van de kinderen, welke door het betuur in zijn berekening zijn opgenomen, liun kinderen naar dc onderhavige school zullen sturen; dat er zich bovendien in de komende 6 jaren nog vele mutaties onder de be volking van Oosterend kunnen voor doen, bv. emigratie en verhuizing; dat op grond van het bovenstaande niet redelijkerwijze kan worden aange nomen, dat inderdaad de door het be stuur opgegeven aantallen leerlingen de school zullen bezoeken, althans dat hier omtrent de nodige zekerheid op dit mo ment ontbreekt; dat sedert 1945 alleen het jaar 1952 'n overschrijding vertoont van het mini mum aantal leerlingen van 121 voor 4 leerkrachten; dat weliswaar mag worden verwacht, dat het aantal leerlingen gedurende en kele jaren boven 't grensgetal van 1921 zal stijgen, doch dat niet vaststaat dat dit van blijvende aard zal zijn; dat ter uitvoering van het raadsbe sluit van 25 Juli 1952. No. XXIII, on de zolder van de school een noodlokaal is aangebracht teneinde de. vierde ver plichte leerkracht een eigen klasselo- kaal te verschaffen, CREDIET VOOR DE T.E.M. Het maximum crediet voor 1953 van de T.E.M. bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten (zie punt 11 van de Raads- agenda) stellen B en W voor vast te stel len op f60,000-. UITBREIDING LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL De Landbouwhuishoudschool, die op 29 Nov. 1949 in gebruik is genomen, is ad te klein geworden, waarom het bestuur van de Stichting Nijverheidsonderwijs voor Meisjes op Texel de gemeente Texel verzocht heeft ten behoeve van de uit breiding een perceel grond te verkopen, groot 440 m2 voor f 2640,-. dat dit noodlokaal aan rede lijke eisen voldoet, zodat zon der Ibezwaar deze huisvesting voorlopig zal kunnen worden bestendigd, totdat meer ze kerheid is verkregen inzake een eventuele duurzame over schrijding van het minimum grensgetal van 121 leerlingen; dat een soortgelijke situatie zich heeft voorgedaan bij de School voor Ghr. Volksonder wijs te Den Burg, in welk ge val het bestuur de toestand 7 jaren heeft aangezien alvo rens een verzoek tot beschik baarstelling van gelden werd ingediend, terwijl momenteel in de openbare lagere school te Oosterend reeds gedurende 7 INGEKOMEN PERSONEN Jan Klomp v. Barslngerhorn D 25 n. Oudeschild 23 met gezin. Leendert J. Roeper v. Laren, Naarderstr. 81 n. W 18 Geertruida l'Istelle v. Den Helder, 2e Goversdwarsstr. 9 n. Weststr. 29, Oos terend. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 29 Maart 1953 N. H GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds van Reijendam in Eben Haêzer Maandcollecte kerkvoogdij Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Maandcollecte v.d. kerkvoogdij 19,30 Ds Klijnsma. Jeugddienst Maandcollecte v.d. kerkvoogdij Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn medewerking kerkkoor De Waal 10 uur Ds Janse m.m.v. het kerkkoor Bevestiging nieuwe lidmaten De Koog 7,30 uur Ds Janse De Cocksdorp 9,30 uur Ds Soesan Zuid-Eierland 11 uur Ds Soesan Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Dulfer Maandcollecte voor de kerkvoogdij GEREF. KERK Den Burg 10 uur Ds Goedendorp n.m. 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 uur Ds de Wolf n.m. 3 uur Ds de Wolf GijtiEF. KERK (onderh. art. 31, K O Oosterend 10 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds van Veen Doop. Extra collecte v.d. vluchtelingen DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 t.m. 16 Mei '53 Up werkdagen: Van Texel: 5,30, 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25, 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Iitlder: 10,30; 13,25; 19,35 Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. KATHOLIEKE kekklijst van de parochie St. Martiuus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. bieahtgel., 7 u. roz. daarna nog biechtgel. Zondag, Palmzon dag. De gelezen H Mis om 7,30, om 9 u. communieuitreiken en om ongeveer 10 u. de Hoogmis. Vóór de Hoogmis, dit is om half 10 wijding en uitdeling der oalmen. 's Av. 7 u. Kruiswegoefening en daarna relikwieverering. Dinsdagavond 7,30 lof t.e.v. St. Joseph. Woensdag na de H. Mis biechtgel. en 's middags om 4 u. komen de kinderen biechten, die nog niet ge biecht hebben; voor ouderen tot 6 uur. Donderdag, Witte Donderdag. Om 7 uur cemmunieuitreiking. Om 7,30 gez. H Mis en na de H. Mis processie naar het rustaltaar, enz. De gehele dag aanbid ding 's Av. 7 u. gezamenlijke luide Aan bidding. Vrijdag, Goede Vrijdag. Om 7 u. wordt het H. Sacrament in de capsula geplaatst en om 7,30 beginnen de Goede Vrijdagplechtigheden. Des middags om kwart voor drie Kruiswegoefening met relikwieverering. Zaterdag, Paaszater dag. Om half 7 beginnen de Paasplech- tigheden. Ongeveer 7,30 de plechtige Paasmis. Om 12 u. eindigt de grote vas ten. Om half 6 tot 7 u. biechtgel. en van 7-9 uur. Zondag a.s. Hoogfeest van Pa sen, om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 uur communieuitreiken en om 10 u. de plech tige Hoogmis. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 Maart op om 6,24; on der om 7,07. Maan. 30 Maart V.M., 7 April L.K. Hoog water ter rede van Texel: 28 Maart 8,37 en 9,06. 29 Maart 9,03 en 9.36. 30 Maart 9,30 en 10,05. 31 Maart 9,57 en 10,31. 1 April 10,28 en 10,58. 2 April 10,59 en 11,26. 3 Apriil 11,28 en 11,55. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. jaren gebruik wordt gemaakt van een noodlokaal op de zolder, zodat bij inwil liging van het onderhavige verzoek de gelijkstelling tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs zou worden ver stoord ten voordele van het bijzonder onderwijs; dat bij het niet vast staan van het duurzaam karakter van de overschrij ding van het vereiste minimum aantal leerlingen en mede gelet op de vergelij king met de situatie aan andere scholen onder deze omstandigheden, de bouw van een vierde leslokaal vooralsnog de normale eisen, aan het lager onderwijs te stellen, zou overschrijden". TER BESCHERMING VAN VOGELS Ons is de vraag gesteld waarom hier en daar in de buurt van Den Hoorn borden langs de duinen zijn geplaatst, behelzen de het verbod tot betreden van verschil lende gebieden. ,,In Den Hoorn vinden ze dat verre van prettig met het oog op het a.s. toeristenbezoek", aldus een be woner van dit dorp, dat veel belang heeft bij een bloeiend vreemdelingenver keer. Uit goede bron vernemen wij, dat deze borden half Juni weer zullen wor den verwijderd. Zij zijn geplaatst tot bescherming van de broedende vogels in deze gebieden Op grond van ervaringen van vorig jaar (en ook al eerder) toen verscheidene nesten door vogelvijanden werden vernield is het Staatsbosbeheer in overleg met „Natuurmonumenten" genoodzaakt in het belang van onze vo gelstand de „Bollenkamer" en omgeving en de graslanden bij De Geul tot voor onbevoegden verboden terrein te ver klaren. Wij zijn ervan overtuigd, dat ie dere vogelvriend deze maatregel zal toe juichen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 tot en met 26 Maart 1953 Geboren: Johanna Margaretha dv Ka- rel C. Zoetelief en Geertui van Kooten. Johannes Maria zv Johannes de Graaf en Petronella J. M. G. Jansen. Petrus Antondus Josephus zv Anthomus J. H. v. d. Hulst en Wilhelmina Johanna Ooster- laak. Paulina Catharina dv Peter W. Ronken en Catharina Kaandorp Pieter zv Jacob Dros en Elisabeth N. Schuite maker. Aris zv Aris Saai en Nelly J. Zwaag. Ondertrouwd: Maarten Kuiper en Ant- je Bruijn. Getrouwd: Aike Schut en Grietje Wie- ring. Jan Molenaar en Jannette N Eel- man. Overleden: Jan de Vries, 57 jaar, echt genoot van Anna Steutel. Anna Cornelia Witte, 72 jaar, eohtg v. Cornells Kuip. Simon Zijm, 2 jaar. Cornelis Vlas. 68 jr., eohtgen. v Arondina M Monté. Dirk Trap, 4 jaren. Gevonden voorwerpen: 1 vulpen, 1 kinderportemonnaie, 1 da mesfiets, 1 muts, 1 springtouw, 1 huis sleutel, 4 Doris Day-schriften, 2 bank biljetten VERTROKKEN PERSONEN Engeltje van der Meer v. Oudeschild 176 n. Amsterdam, Kamperfoelieweg 193-11. DURE VROLIJKE KEUKEN Hoezeer wij Texelaars ook het land aan waarschuwingsborden hebben, de over heid gefciedt nu eenmaal handhaving van hun ongeschonden staat. Het lag dus voor de hand, dat de knapen die ergens in de duinen zo'n bord met stenen onder vuur hadden genomen, waardoor dit niet meer te herkennen viel, door de officier van justitie te Alkmaar stevig aan de tand werden gevoeld: hij eiste f40 boete of 20 dagen brommen. De politierechter stuurde de jongens tenslotte met een veroordeling van f 25 of 10 dagen de deur uit. Zoals reeds eerder in de Texelse Cou rant werd bekend gemaakt, zal op 9 April a.s.. evenais in 1949, weer een Pro- paganda-Kunslavond worden gehouden, ten bate van de Ned Blindenbond Aan de avond zullen medewerken de blinde sopraan mej. Hetty Engeltjes, en de bondspropagandist-declamator de heer Joh. van den Berg. Voorts zullen medewerken het Ned. Herv. kerkkoor te Den Burg, de Accordeongroep oi.v. de heer KI. Brouwer in combinatie met de Volksdansgroep „Texel" Vermeld wordt nog, dat voorts de film „Een van Ons" zal worden vertoond, naar een novelle van de bekende schrij ver Willem Kramer. Een afwisselend en boeiend programma wacht u dus. De entree voor deze avond, die gehou den zal worden in De Oranjeboom, is zo laag mogelijk gehouden en bepaald op f 0,75 per persoon, zodat een ieder deze avond zal kunnen bezoeken. De avond zal vrijgesteld zijn van vermakelijkheids belasting. Rekening houdende met het succes van de Propaganda-Kunstavond in 1949, toen het aantal aanvragen om kaarten het aantal 'beschikbare plaatsen verre overtrof, mag verwacht worden dat ook thans de plaatsbewijzen spoedig zullen zijn uitverkocht. Wij raden u daarom aan niet te lang te wachten met het afhalen van de plaatsbewijzen. Bij de onderstaande per sonen zullen kaarten voor deze avond verkrijgbaar zijn, terwijl de kaarten op beperkte schaal ook aan de huizen zullen worden aangeboden. Wilt u echter ze ker zijn van een kaart, dan wordt u aan geraden niet een dergelijk bezoek af te wachten maar zelf voor kaarten te zor gen bij een van de onderstaande adres sen. Telefonische bestelling van kaarten kan ook plaats hebben aan het gemeen tehuis (nr. 21 en 300 Den Burg). Leden van het comité van aanbeve ling bij wie kaarten verkrijgbaar zijn' Den Burg: Ds W. M. v. Reijendam; Ds Th v. Veen; Pastoor C. P G. Persoon, de heer W. J. Jouwersma. hoofd ulo, mej. E. Dijt, Warmoesstraat; mevr. J. Wassenaar-Wilmink, Witte Kruisweg 18 Oudeschild: Eerw. Heer J. E. Dulfer, Pastoor C. Nijsten, mevr. J. Konmg- Bruin. Den Hoorn: Ds C. H. van Rhijn. Oosterend: Ds P C. Klijnsma De Waal Ds C. J. J. Janse De Koog: mevr. Luberti-van Bergen, Huize „Janneke". De Cocksdorp; Pastoor A. C J. van Rooijen; Ds W. A. Soesan. DONATEURSKAARTEN VAN DE GYM. In dit nr. vandt u een invulformulier om u op te geven als donateur van de Gymnastiekvereniging „Texel". Zij die het werk onzer vereniging, dat gericht is op de bevordering van de li-, chamelijke gezondheid van ons volk, op prijs stellen, hebben hierdoor een pracht gelegenheid om het werk van onze ver. te steunen. Uiteraard kan het bestuur hiertegenover niets in de plaats stellen, doch het hoopt, dat diegenen, die zich opgeven, dit zullen billijken en zo spor tief zijn, om dit ook niet te verwachten. Donatie beteken nl. mets meer of min der dan ondersteuning, zonder daarvan achteraf toch weer profijt te trekken. Wilt u het afgedrukte formulier s.vjp. duidelijk invullen en klaar leggen? Dit vergemakkelijkt het werk van diegenen, die het komen ophalen, zij zijn u hier zeer dankbaar voor U kunt. de formulieren ook op de dor pen inleveren: Voor Den Hoorn bij mw Wilner, Koorn; Oudeschild: bij Jac. Pool; Oos terend bij C. de Jong; De Koog bij H. Wiegers; De Cocksdorp bij D. Barends. Wij hopen op ieders medewerking en zeggen u hiervoor bij voorbaat hartelijk dank. Het Bestuur. OUDERS VAN DS WESSELDIJK OM HET LEVEN GEKOMEN De ouders van Ds W. Wesseldijk, voor heen predikant te Den Hoorn, thans te Enschedé, de 83-jarige Ds L. J. Wessel dijk, emeritus-predikant en zijn 80-jarige echtgenote zijn Zaterdagmiddag in hun woning te Zeist door gas verstikking om het leven gekomen. Ds L. J. Wesseldijk heeft destijds zijn zoon te Den Hoorn in het ambt bevestigd. Omstreeks 4 uur trof een zoon zijn ou ders dood in de keuken aan. Omtrent de toedracht van de zaak tast men nog in het duister. De mogelijkheid bestaat, dat de 83-jarige Ds Wesseldijk en zijn 80-j. echtgenote reeds Vrijdagmiddag om het leven zijn gekomen. Waarschijnlijk heeft een van hen de ander in de keuken be wusteloos gevonden en hulp willen ver lenen, waardoor hij eveneens het slacht offer is geworden Uit het onderzoek bleek dat de gasslang was gescheurd en de hoofdkraan in de slang bij het com- foor niet was gesloten. Ds Wesseldijk, die in 1870 werd gebo ren, aanvaardde in 1896 het predikambt in de Ned Herv. Kerk te Schraard. In 1906 vertrok hij naar Rijnsaters- woude en in 1908 werd hij predikant in Indonesië. Hij was aldaar werkzaam te Cheribon en op Amboina In 1922 ver kreeg hij eervol ontslag uit de Indische dienst en was achtereenvolgens predi kant te Wanneperveen, Opwierde en Willemsoord, waar hij in 1936 emeritaat ontving. in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei WEER EEN TRANSFORMATOR De T.E.M. is voornemens wederom een transformatorhuisje te bouwen en wel aan de Schilderweg, zulks in verband met de meerdere stroomafname door de „Eendracht" en „Selectiebedrijf C. J. de Lugt". De hiervoor benodigde grond, ge legen nabij de „Stoomwasserij Texel", groot 160 m2., kan voor f 80 worden aan gekocht van mevr. C. G. Everts. Amers foort. B en W stellen de Raad voor over te gaan tot de bouw van een nieuwe o.l. school te De Waal. (2 lokalen). De bouw kosten worden geraamd op f 51,000,-. (grondkosten f 3000; bouwkosten f 42000; kosten aanvulling meubilair f 6000,-.) Het reeds bijna 90 jaren oude gebouw (59 leerlingen) is in een zodanige toe stand komen te verkeren dat het niet meer voldoet aan de minimum eisen. De natuurlijke verlichting van het gebouw is hoogst onvoldoende, aange zien de school geheel ingebouwd is. Ook de drinkwatervoorziening laat blijkens 'n door de Districtsschoolartsendienst op gemaakt rapport zeer veel te wensen over. Verder moet het gebouw om ver schillende redenen, liggende op tech- COLLECTE VOOR BLINDEN Van 30 Maart t.m. 5 April zal op ons eiland gecollecteerd worden voor de blinden. Deze collecte, die huis aan huis zal worden gehouden, bevelen wij in al ler gunst aan VEERTIG JAAR OP „DE KOREN SCHOOF" De heer S van Leeuwen, 's-Hertogen- bosweg, Eierland, viert volgende maand een bijzonder jubileum: in April zal het nl. 40 jaar geleden zijn, dat hij ging wer ken op boerderij „De Korenschoof", waar zijn vader toentertijd bedrijfsleider was voor de heer R. C. Keijser. Inmid dels is de jubilaris ook al weer zo'n 20 jaar in dienst van de heer S. C. Keijser. De heer Van Leeuwen is sinds de school banken op deze boerderij werkzaam. Wij kunnen dus terecht van „een trou we dienstknecht" spreken! WERKKLEDING... K<2*s Langer I nisch-, onderwijs- en medisch-hygiënisch gebied ongeschikt geacht worden om lan ger te worden gebezigd voor het geven van onderwijs. Gezien de ligging van het schoolgebouw is het niet mogelijk een speelplaats aan te leggen, waardoor de kinderen op de openbare weg moeten spelen. OPENING IIUISVLIJTTENTOON- STELLING Vanmiddag om 2 uur wordt de huis- vlijttentoonstellmg geopend. Mo<*en wij daar uw aandacht nog even op vestigen. U kunt daar terecht vandaag en morgen van 2-6 en van 8-10 uur. De entree be draagt maar 10 cent. De twee lokalen in het Dorpshuis zijn nu voldoende voor de ingeleverde voorwerpen. Wij hopen dat deze tentoonstelling er toe zal leiden, dat een volgend jaar nog meer liefhebberij voor de huisvlijt bestaat en dan het grootste gebouw van Den Burg nodi*" is om alles op te stellen. BIJ GRIEP p /VST ILLES: oï" °«cMrt VA L DA MILD KAMPEREN OP TEXEL Punt 20 van de Raadsagenda vermeldt vaststelling van de le wijziging van de Kampeerverordening. Dit staat in ver band met de wenselijkheid de onderver huur van tenten en ten/thudsjes te binden aan een vergunning van B en W. Onder kamperen wordt verstaan „het hebben van nachtverblijf: a. in een tent of voertuig; b. in gebou wen of bouwsels, niet zijnde woningen, hotels, logementen of pensions, waar daartoe gelegenheid wordt geboden; een en ander indien dit geschiedt ter voor ziening in de behoefte aan een eenvou dig vacantieverblijf".

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1