Van ouds de lekkerste TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Dinsdag komt onze Vroedschap bijeen Vergadering van de Raad ZATERDAG 28 MAART 1953. In verband met het vaststellen van winkelsluitingsregelingen zullen B en W de Raad, die Dinsdag a.s. bijeenkomt, een aantal ontwerp-besluiten ter goed keuring voorleggen. In het pre-advies brengen B en W o.a. het volgende naar Het ontwerp-besluit nr. 15a behelst een langere openstelling gedurende het badseizoen. De oude regeling was getroffen voor (het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Augustus. Op verzoek van de beide Middenstandsverenigingen werd •in 1952 door uw raad reeds gebruik ge maakt van de bevoegdheid om zonder hogere goedkeuring voor ten hoogste 21 dagen een afwijking van de wettelijke voorschriften vast te stellen. Zodoende werd de regeling reeds ingevoerd op 16 Juni. Voorts waren in de oude regeling niet opgenomen de slagerswinkels; deze omstandigheid stamde nog uit de tijd kort na de bevrijding, toen in deze bran che, wegens warengebrek, geen belang stelling bestond voor langere openstel ling. Belanghebbenden achten inschake ling hierbij ook van hun winkels ge wenst. De langere openstelling der winkels in het seizoen is alleszins gewenst; immers het verblijf van duizenden vacantiegan- gers op het eiland (in 1952 rond 70,000) stelt bepaalde eisen aan de winkeliers; het is dezen niet wel mogelijk de vele klanten naar behoren te bedienen binnen de normale uren; voorts is in dit ver band een langere openstelling aan te be velen met het oog op de geïsoleerde lig ging van het eiland; het is nl. zo, dat vele vacantiegangers te Texel aankomen met de laatste bootverbinding (ongeveer 20,30 uur); wanneer men niet in hotels of pensions onderdak zoekt, doch zelf standig voor proviandering zorg draagt, zoals dit met degenen, die een gemeubi leerde woning huren, en met kampeer ders het geval is, zal men na aankomst ter plaatse dikwijls nog levensmiddelen moeten inslaan; in zonderheid klemt dit voor de Zaterdagavond. De onderscheiding naar de wijken (1) geschiedde bij de oude verordening en is bij het ontwerp overgenomen omdat het vreemdelingenverkeer in bepaalde wijken meer geconcentreerd is dan in de overige; de urgentie in de wijken waar het vreemdelingenverkeer het drukst is, geldt o.i. voor alle winkels, en in de overige wijken slechts voor de win kels, die onmiddellijk met het vreemde lingenverkeer in aanraking komen. Het vervroegen van het tijdvak tot 16 Juni is zoals hierboven terloops reeds opgemerkt aan de hand van de practijk geschied; hierin speelt wellicht de pro paganda voor vacantiespreiding een rol. Wij merken op, dat door de beide Mid denstandsver. inzake winkelsluitingsre gelingen een enquête is gehouden; een stemmig was men van oordeel over de seizoenregeling, zoals hierboven weerge geven; de langere openstelling wordt al gemeen als een behoefte gevoeld. Van de Kamer van Koophandel moch ten wij voor dit voorstel een gunstig ad vies ontvangen. Deze instantie echter zou het tijdvak gedurende hetwelk de seizoenregeling zal dienen te gelden, willen verlengen nl. door de datum van aanvang reeds te bepalen op 15 Mei en de datum van beëindiging te stellen op 15 Sept., dit met het oog op de vacan tiespreiding en de drukte omstreeks Pinksteren. Wij zijn niet doordrongen van de noodzaak dezer verlenging. Immers van 15 Mei tot 15 Juni is de toeloop van va cantiegangers nog met van zodanige om vang, dat voor het afhelpen van klanten binnen de algemeen geldende termijn van openstelling geen redelijke gelegen heid zou zijn. Ditzelfde geldt voor de eerste helft van de maand Sept. Wij kunnen niet aannemen, dat hier moei lijkheden zouden hebben bestaan, im mers in dit geval zouden de Midden standsver. hierop hebben gewezen. Wij achten dan ook geen motieven aanwezig om voor deze zaak inbreuk te maken op de algemeen in de wet neergelegde richtlijnen. De Kamer van Koophandel adviseert ook voor de straathandel gedurende het VERKIEZING VAN LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD CANDIDAATSTELLING De burgemeester van Texel breng het volgende ter openbare kennis: Op Dinsdag 14 April 1953 zal de can- didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad plaats heb ben. Op die dag kunnen van des voormid dags 9 tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau Texel of bij het daartoe aangewezen lid van het hoofdstembureau ter gemeente secretarie lijsten van candidaten (model G 1) worden ingeleverd Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste vijf en twintig kiezers, die binnen de kieskring, waarvoor die lijst geldt, kiesgerechtigd zijn voor de gemeenteraad. De tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van candidaten (model G 1) en die voor de schriftelijke verklaring genoemd onder 10 (model G 8), zijn van af heden tot en met de dag der cancli- daatstelling ter secretarie dezer ge- meene kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar. Texel, 28 Maart 1953. De burgemeester voornoemd, DE KONING. badseizoen een langere verkoopgelegen- heid te scheppen. Wij achten zulks niet noodzakelijk; immers de straathandel wordt door de wet toegestaan tot 19 uur; hierdoor wordt o.i. in de behoefte voor zien, immers na dit tijdstip valt van strandleven weinig meer te bespeuren. De vrije Dinsdagmiddag. De Middenstand in zijn geheel blijft prijsstelten op het behoud der halvedag- sluiting op Dinsdag. Deze regeling heeft gedurende de jaren van haar bestaan a. h.w. volledig burgerrecht verkregen. Een afwijking is voorgesteld door de gezamenlijke groentehandelaren; deze juichen nl. een halvedagsluiting toe, doch door de ligging van ons eiland is het zo, dat driemaal per week van de vaste wal verse groenten en fruit worden ontvan gen, nl. Maandagavond, Woensdagavond en Vrijdagavond; hierdoor zijn op Maan dagmiddag de winkels nagenoeg uitver kocht en worden geen zaken gedaan. Dinsdagmiddag daarentegen heeft men juist een nieuwe voorraad, zonder dat daarvan iets kan worden verkocht. Unaniem hebben de Middenstandsorga nisaties deze bezwaren als juist aange voeld en heeft men zich achter dit voorstel (groentenwin'kels Maandagsmid dags gesloten) geschaard. Wij achten het verzoek, juist omdat het van alle hande laren gezamenlijk is uitgegaan, alleszins redelijk Tegen deze voorgestelde regeling heeft de Kamer van Koophandel evenmin be zwaar. Verlenging van de straathandel. Deze is in het algemeen toegelaten tot 19 uur op werkdagen. Op Zondagen mo gen in de vorm van straathandel van 5 tot 24 uur geringe eetwaren worden ver kocht. Te Den Burg, het centrumdorp van het eiland, worden vrijwel alle belangrijke uitvoeringen en vergaderingen gehou den; bovendien heeft men te Den. Burg op Zaterdag- en Zondagavond bioscoop voorstellingen en wordt er gelegenheid tot dansen gegeven. Door het beperken van de autobusdiensten tussen de buiten dorpen en Den Burg zijn voorts vele ver gaderingen en uitvoeringen, bestemd ook voor bewoners buiten Den Burg ge concentreerd geworden op Donderdag avond. Wanneer het publiek de zalen verlaat is het sluitingsuur voor de hore- ca-bedrijven verstreken en daarom werd steeds druk gebruak gemaakt van de ge legenheid tot het kopen van geringe eet waren, zoals vis, fruit, patates-frites, sui kerwerken, e.d hetgeen op de straat door enkele standplaatshouders wordt verkocht. Door de wettelijke regeling, nl de toe gelaten verkoop op werkdagen tot 19 uur en van geringe eetwaren op Zondag tot 24 uur en zelfs door gebruikmaking van de bevoegdheid van de Raad tot verlenging zonder hogere goedkeuring van de verkoop op straat op één werk dag tot 22 uur wordt o.i. in de behoefte niet voorzien Deze mogelijkheden ko men daarop neer dat de verkopers in het ene geval reeds vroegtijdig de ver koop moeten staken en in het andere geval de gehele avond de weersgesteld heden hebben te trotseren, en juist, wan neer de vergaderingen e.d. eindigen, hun standplaats moeten verlaten. Wij achten het gewenst, dat op Donder dagavond en Zaterdagavond de gehele avond in de straathandel kan worden verkocht en daaraan aansluitend tot Vrijdagmorgen en Zondagmorgen drie uur en voorts aansluitend op de Zon dagavond tot Maandagmorgen 1 uur. Bij de Middenstandsver. zowel als bij de Kamer van Koophandel heeft deze ontwerp-regeling een gunstig onthaal gevonden. Vacanticregeling bakkersbedrijven. Nu in de wet de mogelijkheid is ge opend een vacantieregeling te treffen, hebben wij de Middenstandsver. ge vraagd of, en zo ja in welke branches, hiervoor animo bestaat. Wij stellen ons nl. op het standpunt, dat het initiatief van de winkelstand moet uitgaan. Dit standpunt wordt ook door de K .v. K. ge deeld; immers de naleving van een ver ordening zal meer verzekerd zijn, wan neer deze door degenen die haar moeten naleven in meerderheid is gevraagd, dan wanneer zij, ongewenst, is opge legd. Zijn wij juist ingelicht dan wordt door de Middenstandsorganisaties be treurd, dat slechts in één branche een overgrote meerderheid zich eenstemmig vóór een vacantieregeling heeft uitge sproken Dit is nl het geval bij de bak kersbedrijven. Van de 22 plaatselijk ge vestigde bakkers zijn er 20 geheel te be schouwen als voorstanders van de door de plaatselijke Bakkersvereniging in welke 17 bakkers zijn georganiseerd ontworpen en aan ons voorgestelde va cantieregeling. Aanvankelijk dacht de Bakkersver een regeling voor de gehele gemeente te kunnen treffen; hierbij hebben zich echter moeilijkheden voor gedaan, men zou nl voor de enige te De (Cocksdorp gevestigde bakker lovereen- komen, dat de dichtstbijzijnde bakkers, in zijn wijk, De Cocksdorp en Eierland, in welk rayon gewoonlijk met door an deren wordt gevent, brood zouden be zorgen. Door de lange afstanden is dit niet goed mogelijk, immers zulks zou voor degenen, die het broodbezorgen in deze vacantieperiode zouden waarnemen, financieel nadeel opleveren. De betrok ken bakker, deze moeilijkheden inzien de, stelt zich voor, zelf in deze te voor zien, door bv. eerst zelf met vacantie te gaan en in die tijd het personeel het be drijf te doen leiden en vervolgens het personeel verlof te geven en dan zelf zonder personeel te werken. In de andere wijken van de gemeente doen deze moeilijkheden zich niet voor, immers daar wordt regelmatig door meerdere bakkers gevent. Nu een zo grote meerderheid der bak kers verzocht heeft om een regeling, achten wij het noodzakelijk deze te tref fen; trouwens van dit standpunt gaat ook de wet uit; immers wanneer geen regeling wordt getroffen kan het zoda nig worden, dat één enkele winkelier, die met aan een vrijwillig opgezet vacan- tieschema wil meewerken, kan veroor zaken, dat alle anderen zich genood zaakt zien geen vacantie te nemen. In overeenstemming met de Bakkers vereniging is de regeling samengevat in 15 vacantietijdvakken, elk van 12 werk dagen, aanvangende in Mei, Juni, de 2e helft van Aug. of Sept. Wij merken op, dat de enkele vacantietijdvakken, die in de seizoenregeling vallen, worden be zet door bakkers, die in mindere mate bij het WV zijn betrokken. Ontwerp verlening openstelling kapperswinkels tot 19 uur. De wet stelt ook hier het sluitingstijd stip op 18 uur, met de mogelijkheid hier in wijziging te brengen; dit laatste is ge schied en wel tot 18,30 uur; gedurende een half uur daarna mogen de in de zaak aanwezige klanten worden afge holpen. Van de plaatselijke kappers werd door ons een gezamenlijk verzoekschrift ont vangen om het sluitingsuur te bepalen op 19 uur, daar het tijdstip van 18.30 uur moeilijkheden geeft voor de buiten de dorpen wonende inwoners. De Alg. Ned. Landarbeidersbond, afd. De Cocksdorp- Eierland verzocht op tenminste 2 avon den per week, nl. Woensdag- en Vrijdag avond het sluitingsuur op 20 uur te stel len. De Middenstandsver. meenden geen bezwaar te kunnen maken tegen de door de kappers verzochte verlenging der openstelling; bij de bespreking tussen deze organisaties en de werknemersver tegenwoordigingen evenwel kon niet een zodanige overeenstemming worden be reikt, dat geadviseerd kon worden het sluitingsuur op 19 uur te stellen; van de zijde der werknemers had men daarbij het voorstel gedaan aansluitend aan de Dinsdagmiddag op Woensdagmorgen de kapperszaken gesloten te houden en dan op Woensdagavond het sluitingsuur op 22 uur te stellen. Daar inmiddels het sluitingsuur was verlaat tot 18,30 uur en sinds het in dienen van het verzoek van de kappers enige tijd was verlopen, zodat ervaring met de nieuwe wet is opgedaan, heb ben wij de kappers gevraagd of zij ook nu nog hun verzoek wilden handhaven. Dit werd door hen allen bevestigd. Wij menen, dat vooral in het voorjaar, de zomer en de herfst moeilijkheden be staan bij toepassing van het sluitingsuur op 18,30 uur. Immers de personen in de landbouw beëindigen het werk te 18 uur en hebben dan nog *n afstand van meer dere km. af te leggen om een kappers winkel te bereiken; dit is vrijwel uitge sloten en zeker is dit het geval wanneer men. zich niet in werkkleding daarheen wil begeven. Zou het al met al nog mo gelijk zijn vóór 18,30 uur de kapper bereikt te hebben, dan is het deze on mogelijk te 19 uur de stroom van klan ten afgeholpen te hebben. De langere openstelling gedurende het zomerseizoen, die ook voor de kapperswinkels zal gel den, voorziet niet voldoende in de be hoefte. Wij menen dan ook dat het noodzake lijk is het sluitingsuur voor deze bran che te bepalen op 19 uur. De Koger winkels. Door de Middenstandsver. is ook ge vraagd van 16 Juni-1 Sept. op Zondag van 9-13 uur in De Koog de winkels ge opend te mogen hebben Alle winkeliers, die onder een dergelijke regeling zouden kunnen vallen, hebben zich hiervoor uit gesproken. Toen bij bespreking met de perso neelsorganisaties geen overeenstemming over het doen van een voorstel in die geest werd bereikt, hebben de Midden- standsorg. gemeend de bezwaren te kun nen ondervangen door voor te stellen bij de regeling tot openstelling de bepaling ot> te nemen, dat alsdan op Zondag geen personeel in de winkels aanwezig mag zijn. Bij dit laatste tekenen wij aan, dat zulk een tirhde met kan worden opge nomen in een verordening de winkel sluiting regelende. Afgezien van het feit van gemis aan overeenstemming hebben wij gemeend geen voorstel aan uw Raad te moeten doen tot openstelling van de winkels op Zondag O.i. is in de nieuwe wet een al gemene richtlijn neergelegd wat betreft de sluiting der winkels op Zondag, die zo weinig mogelijk dient te worden doorbroken. Wij hebben aan de K. v. K. dan ook geen ontwerp toegezonden, doch wel melding gemaakt van het verzoek. De K. v. K echter adviseert een regeling te treffen, als minimum inhoudende inwilli ging van het genoemde verzoek; men zou evenwel nog verder willen gaan en bepleit daarom openstelling van 15 Mei- 15 Sept van 9-21 uur in de wijken C., E., H. en K. van alle winkels en in de ove rige wijken van de winkels, die geacht kunnen worden bij het VW betrokken te zijn. De K. v. K. wijst er op, dat een derge lijke regeling in vele Noordzeebadplaat- scn is tot stand gekomen en dat het meest gaat om de verkoop van artikelen, waarvoor de behoefte plotseling on- komt, zoals fruit, banket, suikerwerken en strandartikelen. Wij menen, zo vervolgen B en W, dat hier niet uit het oog moet worden ver loren, dat de badplaatsen aan de vaste wal in een andere positie verkeren dan Texel; zij trekken in hoofdzaak zgn. dag jesmensen, die dan begrijpelijkerwijs in de omgeving van het strand wat kopen. Met vacantiegangers zoals op Texel meestal verblijven is het anders; deze hebben voor de vacantie een bepaald bedrag beschikbaar en besteden dit; dat langere openstelling meerdere verkoop betekent, moet o.i. dan ook worden be twijfeld. Wat betreft de mensen op Texel zelf, die naar het strand gaan en mogelijk iets zouden willen kopen in de nabijheid van het strand kan men zeg gen, dat in geval van openstelling van winkels slechts een verschuiving van de verkoop van het ene dorp naar het an dere zal kunnen geven. Wij blijven dan ook van inzicht, dat door vaststelling van ontwerp 15a, waar bij te De Koog op Zaterdagavond ver koop tot 22 uur mogelijk is, genoegzaam in de behoefte wordt voorzien en ach ten het dan ook niet gemotiveerd een voorstel tot openstelling te doen Wij hebben de Middenstandsorg nog de vraag voorgelegd of het noodzakelijk zou zijn op Zaterdagavond het sluitings uur te stellen op 19 uur. Bij een onder winkeliers gehouden en quête heeft 80 pet. der winkeliers zich verklaard vóór verlating van het slui tingsuur. Nochtans kunnen wij geen voorstel dienaangaande doen, daar ons inmiddels is gebleken, dat een zodanige regeling wel nimmer de vereiste goedkeuring zal kunnen verkrijgen; plaatselijke omstan digheden, waarop zulks voor de kopers uit eigen gemeente zou kunnen worden bepleit, worden vrijwel nergens aanwe zig geacht te zijn. De K. v. K. deelt hierin onze ziens wijze. Geen koopavond. Bij de enquête onder de winkeliers is ook het punt „koopavond" (openstelling op één avond tot 22 uur) aangesneden. Vóór verklaarden zich 31, tegen 59 winkeliers. In de kring van de Midden standsorg. is daarop nog. gedacht aan de mogelijkheid van een koopavond voor bepaalde branches, nl. galanterieën en an dere huishoudelijke artikelen, ijzerwa ren. electrische artikelen en rijwielen; van de 16 hieronder vallende winkeliers begeerden 10 deze vorm van langere openstelling Toen men zich hierop nader ging bera den, kwam men tot de conclusie, dat openstelling in de avonduren van slechts bepaalde winkels bij het van buiten ko mende publiek alleen maar verwarring kan stichten. Anderzijds zal het effect voor de opengestelde winkels minimaal kunnen blijven, wanneer men weet het merendeel der begeerde artikelen met te kunnen verkrijgen, zodat tijd en geld, besteed om zich naar de dorpen te be geven, min of meer verspild zullen zijn Bij de te verwachten geringe belang stelling van de zijde der kopers zal dan uiteindelijk de openstelling voor de betrokken winkeliers een last gaan vormen. Men heeft dan ook bij de Middenstandsver. afgezien van een dien- aangaand voorstel. Wij kunnen er bezwaarlijk voor ge voelen een voorstel tot instelling van een koopavond te doen. Ook het advies van de K. v K. laat zich in deze zin uit. Klant Koning. Tenslotte willen wij nog aanstippen de vraag, die in andere gemeenten is gere zen. Door de wetgever is nl. alleen voor de verkoper het overtreden van de win kelsluitingsregelingen strafbaar gesteld. Enkele gemeenten zijn er toe overgegaan plaatselijk een regeling te treffen, waar bij ook de koper met straf wordt be dreigd. Een zodanige regeling echter kan de toets van de critiek niet doorstaan. (1) de wijken C., E., H. en K: 1. op de eerste 5 werkdagen van de week van 18-21 uur; 2. op de Zaterdagen van 18-22 uur; b. in de wijken B., O., S. en W., voor zover in die winkel uitsluitend of in hoofdzaak wordt verkocht: kruideniers waren, groenten, fruit, zuivelproducten, bakkers- of banketbakkerswaren, rook artikelen, muziek, galanterieën, souve nirs, drogisterij-artikelen, boeken, tijd schriften, schrijfbenodigdheden, bloemen en planten, alsmede voor een winkel van slagers, kappers en voor rijwielzaken, op werkdagen van 18-21 uur. der gemeente Texel op Dinsdag 31 Maart 1953, des namiddags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 24 Maart 1953. De Burgemester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de od. school te Oudesóhild De voor dracht luidt: 1. de heer J. Bruijn, te Den Burg 2. de heer G Hopman te De Koog. 4. Verlening van eervol ontslag aan de heer F. W. R. E. Brinkerhof als onder wijzer aan de o.i. school voor uitgebreid l.o. te Den Burg. 5. Venlening van eervol ontslag aan de heer A. Lefferman als hoofd der oJ. sahool te De Cocksdorp. 6. Benoeming van een hoofd aan de o.l. school te De Cocksdorp. De voor dracht luidt: 1. de heer J. Zwart te Wormer 2. de heer H. van den Bos te Mussel 3. N van Doorn te Heemstede. 7. Benoeming van een hoofd aan de o.l. school te Zuid-Eierland. De voor dracht luidt: 1. de heer H van den Bos te Musseil 2. de heer N. van Doorn te Heemstede. 8. Vaststelling van de Interïmregeding ziektekosten gemeentepersoneel 1952. 9. Idem voor 1953. 10 Stemming over de vaststelling van de balans en de verlies- en winstreke ning van de N.V. T.E.M. over 1951. Ver wezen wordt naar het rapport van de commissie van onderzoek. 11. Stemming over de vaststelling van het maximale crediet voor 1953 van de N.V. T.E.M. bij de N.V. Bank voor de Nederlandse Gemeenten. 12. Stemming over de aankoop van een stukje grond door de N.V. T E.M voor de bouw van een transformator aan de Schilderweg. 13. Verkoop van grond te Den Burg aan de ..Stichting Nijverheidsonderwijs voor Meisjes op Texel", voor uitbreiding van de landbouwhuishoudsdhool. 14. Wijziging van het raadsbesluit van 20 Sept. 1948, no. VII, strekkende onder meer tot aankoop van grond te Den Hoorn van de familie Smit. 15 Vaststelling winkelsluitingsrege- lingen 16. Vaststelling van een besluit ex ar tikel 36. 4e lid, der Woningwet. 17. Vaststelling controleregelen. 18. Beslissing op bezwaarschriften te gen aanslagen in plaatselijke belastin gen. Voorgesteld wordt te besluiten con form het.advies van de commissie van onderzoek. 19. Vaststelling van de 4e wijziging van de legesverordening 20 Vaststelling van de le wijziging van de kampeerverordening. 21 Vaststelling van een verordening op de heffing van reinigingsrechten. 22. Wijziging legesheffing voor inlich tingen uit het bevolkingsregister. 23. Vaststelling van een verordening op de heffing van begraaf recht en 24. Hernieuwde vaststelling van de statuten van het Prof. Dr Keesom stu diefonds 25. Vaststelling van de 3e wijziging van de Veeverordening in verband met de abortusbestrijding onder het rundvee. 26 Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Oosterend om op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1920 gelden te mogen ontvangen voor de uitbreiding van zijn schoolgebouw met een 4e lokaal. 27. Verlening van voorschotten ten be hoeve van het bijzonder l.o., als bedoeld in artikel 103, 6e lid, der L.O.-wet 1920 28. Vaststelling van een besluit ex ar tikel 23 der L.O -wet 1920 tot het stich ten van een nieuwe open-bare lagere school te De Waal. 29 Vaststelling van de 12e, 13e en 14e suppletoire begrotingen voor de dienst 1952 30. Vaststelling van de 4e en 5e sup pletoire begrotingen voor de dienst 1953. 50 GRAM

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3