i» PASEN 'n Tip Bakker s Ijzerhandel voorjaars-lappendag De teelt van suikerbieten Het Mysterie van de Blauwe Tram Uitbreiding kustvissers- vloot wel noodzakelijk? Feestelijke Paasdagen Runderhorzelbestrijding C. P. MOOJEN, Algemene ledenvergadering RUBBER- CORSET Permanent nieuwe bril BAKKER. 'n Cadeautje Notaris Mulder een woonhuis Knip dit vooral even uit. STAATSBOSBEHEER H. H. Landbouwers De Agent: J. C. RAB N.V. ~KöT)\\K><A Heeft IJ hulp nodig bij de schoonmaak STOOMWASSERIJ TEXEL Kastpapier Zeemleer Stofdoekjes 34 ct Waterverf Wafeldoekjes 35 ct Vloerlak 1,65 3.- Witkwasten Kleerborstels Handstoffers Luiwagens Grote met veel attracties en koopjes! Blijkens een mededeling van de Stich ting voor de Landbouw in de Texelse Courant van Zaterdag jl. is het wel ze ker, dat de oppervlakte suikerbieten op ons eiland belangrijk uitgebreid zal worden. In het betreffende bericht wordt gesproken van een totale oppervlakte van plan. 300 ha. Wij hopen hartelijk, dat het mogelijk zal zijn om tot de genoem de oppervlakte te komen, omdat wij me nen, dat dit gewas voor onze Texelse landbouwers mogelijkheden inhoudt. De laatste jaren is wel heel duidelijk gebleken, dat de teelt van suikerbieten niet beperkt behoeft te blijven tot de klei- en zavelgronden, maar dat ook op goede zandgronden heel behoorlijke op brengsten kunnen worden verkregen. Indien wij beweren, dat dit gewas ook voor Texel mogelijkheden inhoudt, dan denken we in de eerste plaats aan de betere vruchtwisseling, die door het op nemen van suikerbieten in het bouw plan kan worden verkregen. De opper vlakte granen was de laatste jaren wel heel groot op onze bedrijven en het wordt tijd dat hierin verandering komt. Een perceel, dat met suikerbieten be- teeld is geweest biedt daarna weer goe de kansen voor granen. Voor de gemengde bedrijven is de ver bouw van suikerbieten verder aantrek kelijk /loor het beschikbaar komen van een flinke hoeveelheid hoogwaardig vee voeder. Suikerbietenblad en -koppen hebben een zeer goede naam bij de vee houders. En terecht! Eén ha. suikerbie ten laat een hoeveelheid blad en koppen achter met een voedingswaarde gelijk aan die van 25-30 ton voederbieten Natuurlijk zijn er ook bezwaren. Als één van de grootse bezwaren werd steeds genoemd de vele arbeid, die een gewas suikerbieten in voorjaar en zomer geeft. In vele gevallen was het practisoh on mogelijk om tijdig personeel voor het verplegingswerk te bekomen Het is dan ook verheugend, dat door samenwerking van Arbeidsbureau, Bureau Oogstvoor- ziening en de landbouworganisaties een regeling is getroffen, waarvan wij mo gen verwachten, dat zij in staat zal zijn moeilijkheden te voorkomen. Thans nog enkele aanwijzingen, die van belang kunnen zijn indien men be sloten is of nog zal besluiten om één of meerdere percelen suikerbieten te ver bouwen. 1. Indien wij zeggen dat ook op zand grond suikerbieten verbouwd kunnen worden, betekent dit niet dat alle zand grond daarvoor geschikt is. Percelen, die spoedig last van de droogte hebben, ko men niet in aanmerking. Verder willen wij er op wijzen, dat ook een zure zand grond ongeschikt is. Naast de kans op 'n halve opbrengst, geven zure percelen ook het risico van zeer veel extra-arbeid bij deonkruidbestrijding. Percelen, waar van men weet, dat de pH of zuurgraad op de grens ligt, kan men beter geschikt maken door vóór het zaaiklaar maken per ha. 600 kg snelwerkende kalk te strooien. Indien deze kalk met de daar op volgende bewerkingen door de boven laag gemengd wordt kan de pH in deze laag behoorlijk stijgen en wordt een be tere aanslag verkregen. Verder kan men ook met de keuze van de stikstofmeststoffen de groeivoor- waarden op iets te zure grond nog verbe teren. Op deze percelen komt vooral chi- lisalpeter als stikstofmeststof in aanmer king. In het algemeen mogen we wel zeggen dat bieten een voorkeur hebben voor nitraatstikstof en dit betekent dus dat ook kalksalpeter de voorkeur ver dient boven kalkammonsalpeter, om van zwavelzure ammoniak maar niet te spre ken. 2. Indien de grond geschikt is, kunnen suikerbieten zeker in Maart gezaaid worden. Op het moment dat wij dit schrijven zijn al meerdere percelen ge zaaid en voor de rest geldt het advies: Zaai zo spoedig mogelijk! De laatste ja ren is wel heel duidelijk gebleken, dat suikerbieten in de meeste gevallen de hoogste opbrengst geven bij een vroege zaaitijd. Wij kunnen hierbij nog opmer ken, dat in de Wieringermeer en de FEUILLETON door T. LODEW1JK 41.) Zover kwam het inmiddels niet, vervolgde van Lier na een ogenblik van stilzwijgen, want de politie gooide roet in het eten. Ziezo, nu weet u alles. Nog niet alles, zei Jochem U be grijpt wel hoe de zaak zich heeft toege dragen, en inderdaadik vind veel verzachtende omstandigheden. Chantage is iets, waarover iedere politieman, iede re rechterlijke ambtenaar, zich met de grootste walging uitlaat. Chanteurs be hoeven nimmer op genade te rekenen, maar hun slachtoffers vinden daarente gen bij ons aller begrip en medewerking. Laat het hoofd niet hangen, meneer van Lier. Ik ben blij, dat u zonder omwegen hebt bekend. Maar wat ik wel op prijs zou stellen, is een volledig signalement van Gravenhorst. Dat kunt u krijgen, was het ant woord, maar ik denk niet dat het nodig is, want Zijn stem stokte.Verbaasd keek Jo chem op. Hij zag hoe de ogen van de jonge man met een verbaasde, glazige uitdrukking staarden naar het gordijn, dat de glazen achterdeuren afsloot, waar Jochem zo even had staan luisteren. De gedachte aan het tuimelraampje schoot de politie man door het hoofd Evengoed als hij het ganse gesprek had kunnen afluisteren, kon nu ook iemand ongezien getuige zijn geweest van Van Lier's bekentenis Snel draaide hij zich om, z'n hand reeds tastend naar de revolver in z'n jaszak. Toen 'klonk een harde, scherpe knal en met een zacht kreunen zakte Haarlemmermeer op dit ogenblik alle suikerbieten gezaaid zijn. Als een voor deel van vroeg ziaaien kan ook worden genoemd dat de verplegingswerkzaam- heden (doorhakken en opeen zetten) op een voor de boer gunstiger tijdstip ko men. 3. De keuze van het ras is nog niet zo gemakkelijk. Tot voor enige jaren werd op ons eiland bijna uitsluitend Kuhn P verbouwd. De laatste jaren komen we ook Hilleshög en Klein Wanzleben E te gen. Het laatste ras heeft de laatste ja ren aan de vaste wal vrij veel terrein gewonnen. Bij zeer vroeg zaaien en laat rooien geeft dit ras de hoogste opbreng sten. Indien men in April zaait kan men voor ons eiland waarschijnlijk beter een ander ras kiezen, bv. Kuhn P, Nemes, Hilleshög of Hilleshög R. 4. Zorg voor een voldoend aantal plan ten! Op grond van vele proeven is men tot de conclusie gekomen, dat de op brengst het hoogst is bij plm. 70000 planten per ha. Bij een rijenafstand van 40 cm. moet de afstand in de rij dan niet groter dan 35 cm. worden genomen. Een dichte stand is ook van belang voor de aantasting door vergelingsziekte. Holle gewassen hebben meer van deze ziekte te lijden dan gewassen met dichte stand. C. v. Gr. Weersomstandigheden van groter invloed dan capaciteit van de vloot. In „De Kustvisser", het in het week blad „Visserijwereld" opgenomen orgaan van de Nederlandse Vissersbond, schrijft de heer J van der Vis Azn. over enkele kwesties, die de laatste tijd in vissers- kringen druk besproken zijn. In de eer ste plaats gmg het over de vraag, of uitbreiding van de kustvissersvloot, zo als in het Rapport-Tinbergen voorge steld, wel noodzakelijk is. De tweede vraag luidde. „Wie dienen een vergun ning voor de zeevisserij te ontvangen en aan wie worden ze uitgereikt?" De der de: „Is regeringssteun nog wel noodza kelijk voor de nieuwbouw7" En de vier de: „Moet de minimum-prijsregeling niet worden uitgebreid met een egalisa tiefonds en moet de vis, die de prijs niet kan halen, niet direct v/>or menselijke consumptie ongeschikt worden ge maakt?" Doorgedraaide partijen terstond denatureren. Het Rapport-Tinbergen achtte aan bouw van een 30-tal nieuwe kotters ge wenst. Laten we nu de eerste twee maanden van dit jaar'eens als voorbeeld nemen, zo schrijft de heer Van der Vis. Begin Januari werd door de weers omstandigheden en door het niet aan de visserij deelnemen van verschillende schepen, weinig vis aangevoerd. Tenge volge daarvan hoge prijzen! Maar in de tweede helft van Januari werden tengevolge van goed weer en het deelnemen van een groter aantal vaartuigen aan de visserij, grote partij en vis aangevoerd, waardoor de prijzen sterk daalden en de vismeelfabrieken aan bod kwamen. Doordat na de stormramp op 1 Febru ari welhaast alle vissersvaartuigen naar het rampgebied gingen, verminderde de aanvoer aanzienlijk en kwamen onge kend hoge prijzen voor. Maar in de 2e helft van Februari en vooral in de laat ste week, veroorzaakten de grote aanvoe ren weer lage prijzen en ging er weer veel vis naar de vismeelfabrieken. Hierdoor kwam m.i. duidelijk vast te staan, dat de bestaande vloot groot ge noeg is om ruimschoots aan de vraag van de handel te voldoen, te meer om dat toen nog vele schepen aan de haring visserij deelnamen en deze straks ook weer zullen deelnemen aan de visserij op verse vis. Om de winst. Moeten er dan geen nieuwe vergun ningen meer worden uitgereikt? Dit is wel een moeilijk punt! Aan hen, die uit visserskringen voortkomen en aan zonen van vissers, die door hun vader in het bedrijf zijn groot gebracht., zal, wanneer John van Lier ineen Marja sprong op, boog zich met een kreet over hem heen. Het bleke gezicht van Van Lier tegen haar schouder was het laatste dat Jo chem zag, toen hij de kamer uitvloog. HOOFDSTUK XIV. Natuurlijkhet tuimelraampie. De tuintafel, die er onder stond, sprak dui delijk taal. Iemand had het gehele ge sprek afgeluisterd, toen, staande op de tafel, het gordijn opzij geschoven en vanuit het tuimelraam koelbloedig John van Lier neergeschoten op het ogenblik, dat hij zou mededelen, wie de man was, die de „tram-bende" had geleid. Het leed geen twijfel, of de moordenaar van John van Lier was Gravenhorst. Al die gedachten jaagden door Jo- chem's brein, toen hij, na een vluchtige blik op de tuintafel, om de hoek van het huis rende, trachtend de geheimzinnige pistoolschutter te achterhalen. Maar ter wijl hij met grote sprongen 'het tuinpad langs ijlde en het grint achter hem op vloog, zag hij dat hij te laat was. Een starter ronkte, de zwarte schim van een grote auto zette zich langzaam in bewe ging, trok dan snel op. Met bonzend hart stond Jochem voor het hek van „Wijde Blik" en zag knarsetandend de wagen langs de straatweg verdwijnen. Van de andere zijde naderden de lich tende schijnwerpers van een tweede wa gen. Jochem bedacht zich geen ogenblik, sprong midden op de weg en spreidde beide armen uit. Wonder boven wonder, de wagen, een krachtige, moderne two- seater, stopte. Politie, snauwde Jochem nog voor de chauffeur gelegenheid had het por tierraam omlaag te draaien. Die auto voor ons, vlug! Pasen is het teest van de opstanding, van het nieuwe leven. En dat biedt ons de gelegenheid, in huiselijke kring, er iets gezelhgs van te maken. Met weinig geld en een beetje fantasie kunnen we iets van de feeste lijke nadering van het voorjaar in onze woning brengen. En wat is er feeste lijker dan een potje met teerblanke sneeuwklokjes, met gele of lila crocus- jes of met witte en gele narcissen! Wat dat betreft zitten we hier in een dora do. U heeft beslist wel familie of ken nissen, die ergens op een stukje grond deze vroege florakinderen gekweekt hebben. Vergeet vooral niet uw kinde ren hierbij in te schakelen. Laten zij de bloemen halen en ze zelf in potjes planten. U weet niet welk een voldoe ning dit aan de kinderen schenkt. En dan niet te vergeten de Paaseie ren, die u zelf voor enkele stuivers in alle denkbare kleuren verven kunt. Er zijn hiervoor kleurstoffen in de handel, die u bij iedere drogist krijgen kunt. Voor een handige huisvrouw of dito huisvader bieden de gekookte eieren een mooie gelegenheid ze met potlood of penseel te versieren. In Zuid-Duitsland en Oostenrijk en ook in de Oostelijke provincies hier te lande, maakt men van die gekookte kippeneieren soms ware kunstwerkjes. Ik heb ze beschilderd gezien met prach tige ornamenten, met haasjes en ko nijntjes, met huisjes en molentjes, met de namen van vader, moeder en van -de kinderen, soms verguld of verzilverd. Een penseel en een doosje waterverf doen wonderen. Oud en jong beleven hieraan hun vreugde. Zo kunt u van de Paasdaqen feestdagen maken. ADA. De heer E. Noordijk verzoekt ons om de veehouders mede te delen, dat voor de Runderhorzelbestrijding 't benodigde derris-poeder kosteloos verkrijgbaar wordt gesteld. Het poeder is te verkrijgen aan de Zui velfabriek „De Eendracht", aan het La boratorium van de Veterinair-Hygiëm- sche Dienst (Hallerweg) en iedere Maan dag in Hotel Texel ze zelf in het bezit van een vissersvaar tuig komen, geen vergunning moeten worden geweigerd. Maar er zijn in de laatste jaren te veel vergunningen uit gereikt aan mensen, die het om de geldbelegging en winst te doen was en die niets met het visserijbedrijf hadden uit te staan. Dit had in het belang van de werkelijke kustvissers niet mogen gebeuren. Is nieuwbouw met regeringssteun nu wel verantwoord? De vloot is mi. al groot genoeg om aan de behoefte te vol doen. Immers, een schrale aanvoer wordt niet veroorzaakt doordat er geen sche pen genoeg zijn, maar deze vindt zijn oorzaak in de weersomstandigheden. Bouw van nieuwe schepen met rege ringssubsidie is m.i. dan ook niet verant woord. Men moet dat maar aan het par ticulier initiatief overlaten, waarvan men in de loop der jaren de beste resul taten heeft gezien. En dan de vraag, of de regeling van de minimumprijzen van verschillende zeevissoorten niet dient te worden uit gebreid. Naar onze mening moet daar aan worden verbonden het in het leven roepen van een egalisatiefonds, zodat zij, die op dezelfde dag goede, markt waardige vis aanbrengen, maar door verzadiging van de markt zelfs de mini mumprijs niet halen, uit dit egalisatie fonds het verschil tussen minimumprijs en vismeelprijs uitbetaald krijgen. Noodzakelijk achten we het, dat door de bodem van de markt gezakte partijen direct voor menselijke consumptie onge schikt worden gemaakt, en meteen naar de vismeelfabrieken worden afgevoerd, opdat geen gedeelte langs allerlei om wegen bij de handel terecht komt. De deur zwaaide open, hij sprong naar binnen. Met een schok schoot de wagen weg. Jochem liet zich op de bank vallen en trok het portier dicht. Omdat je 'het zo vriendelijk vraagt, zei een spottende mannestem naast hem. Met een kreet van verbazing staarde Jo chem de bestuurder aan. Inspecteur Bakker! Aangenaam, glimlachte de inspec teur, die inmiddels de wagen had over geschakeld. Hij besteedde enkele ogen blikken al zijn aandacht aan het optrek ken van de auto en Jochem constateer de met een zucht van verlichting, dat deze moderne achtcylinder Amerikaanse wagen het met spoedig tegen een andere wagen zou afleggen. Er was nog een kans. Ziezo, zei Bakker, terwijl de naald langzaam naar de 60 mijl kroop, wie zit je achterna? Weet ik niet, antwoordde Jodhem, een man die zich Gravenhorst noemt, maar waarschijnlijk anders bekend staat, en die als ik me niet vergis, de man achter de schermen is van de tram- bende. Klinkt veelbelovend, merkte Bak ker op, en het toeval is, dat ik misschien achter precies dezelfde kerel aanzit. Ik kreeg een tip, dat hij in de omgeving van villa „Wijde Blik" was gezien. Waar is die zowat? Wel daar stond ik voor het hek te zwaaien, vertelde Jochem. En mijn slachtoffer was juist het hek uitgereden. Ik had gen auto, kon hem niet volgen. Maar ik heb toch wel al het geluk van de wereld gehad, dat u er juist aankwam. Toen vertelde hij kort, wat hij die avond was te weten gekomen. Bakker floot zachtjes tussen de tanden. (Wordt vervolgd). Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij Den Burg, Telef. 278 Vraagt vrijblijvend offerte. van de afdeling Texel van de Noordhollandse Ver. Het Witte Kruis op Don derdag 2 April om 8 uur 's avonds in het Casino te Den Burg. Agenda Opening Notulen jaarverslag over 1952 Rekening en verantwoor ding over 1952 Begroting 1953 Bestuursverkiezing Ingekomen stukken Rondvraag Sluiting De Rek. en Verantw. en de Begroting liggen voor onze leden ter inzage ten huize van de penningmees ter, Schildereind 131 van 28 Maart - 1 April 1953 voor werkende vrouwen 't Valt lieus niet mee een hele dag staan, bukken, zit ten en werken Daarom een goede tipU moet zo'n heerlijk soepel en toch ijzersterk Beautyform dragen, zonder ba leinen en zonder veter in het rugpand Een „Beautyform" rubbercorset geeft U steun en zit zo prettig, dat U het 's avonds vergeet uit te trekken. Neemt U eens de proef op de som en komt eens vrij blijvend passen in onze speciale af deling met aparte paskamers Den Helder. Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER, Telef 37 HOLTAP vanaf f 19,75 WILTON 16-els f 79. WOLLEN WILTON f 109,- VLOERKLEDENHAL Molenstraat 149 Den Helder Ook voor Uw naar Groeneplaats Gedipl. Opticien voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I zal op Dinsdag 31 Maart a.s. des avonds 8 uur, in Hotel De Toekomst te De Koog publiek verko pen voor de heer E. Vlessing: nummer 153, met erf aan de Dorpsstraat te De Koog op Texel, kadas traal bekend gemeente Texel, sectie H nummer 2559, groot 2 aren 39 centiaren. Het perceel is niet ver huurd. Betaling koopsom 1 Mei Ondergetekende Adresi geeft zich hierbij op als donateur der Gymnastiekvereniging „Texel" voor een bedrag van f (min. f 1.—per jaar Handtekening Dit formulier wordt a s. Maandag- of Woensdagavond aan Den Burg huis aan huis opgehaald. Van buiten Den Burg inzenden per posf aan C. Mets, Sigarenmagazijn „Sport", Den Burg. Zij, die zich reeds hebben opgegeven, behoeven dit nu niet meer te doen. (Zie ook bericht in dit nummer) Het venten op de gronden van het Staatsbosbeheer is verboden, behalve bij de Fonteinsnol, voor welke plaats de inschrijving voor een vergunning tot venten hierbij wordt opengesteld: a aan één venter in ijswafels b aan één venter in fruit en snoep Ongezegelde inschrijvingsbiljetten voor het jaar 1953 inleveren bij de bosbouwkundig-ambtenaar A te De Koog op Texel op 3 April 1953, des avonds 8 uur. De teelt van SUIKERBIETEN kan nog steeds een lonende opbrengst geven Zie onderstaand staatje: Gemiddeld gehalte Jaar Texel Fabriek 1946 16,874 16,56 1947 19,143 17,73 1948 18,60 17,42 1949 15,485 15,17 1950 16,349 15,80 1951 17,791 16,91 1952 17,709 16,70 Wij houden ons beleefd aanbevolen voor het verzorgen van Uw cntract. Namens de Suikerfabriek „HOLLAND" ï^oOOtRSTR.S DtN6UK.-lEKLTEl.Z20 Bcddezakken Spreien Snreien gehaakt Molton dekens Wollen dekens 70 cent 50 cent 75 cent 50 cent f 1,50 Probeert U de gezinswas eens bij ons. STAAT VOOR U KLAAR. wit, 35 ct en 22 Ct Groen, rood en blauw geblokt 22 Ct damast 35 Ct uitsluitend de beste kwaliteit f2,42 f3,98, f5,68, f7,64 40 ct wit, per kg 42 Ct crème, per kg 50 Ct kg 1 kg f 1,60, f 1,73 f 1,38 f 1,27, f2,03 66 ct f 1,16, f 1,24 57 Ct 84, 96 en 75 Ct A.s. Maandag komen practisch alle kooplieden terug op de Groeneplaats DE GEZAMENLIJKE KOOPLIEDEN

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4