Cjroen <2warL-J~exeU in het harL, «s» ,,'t Torenhuis", het laatste gebouw van het dorp De Westen en oudste van Texel, werd grondig gerestaureerd Bezienswaardigheid voor Toerist en Texelaar Het Witte Kruis vergaderde Gezondheidszorg een veelomvattende taak Propaganda-avond Nederlandse Blindenbond WOENSDAG 8 APRIL 1953 TEXELSE 66e JAARGANG No. 6723 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'dcanse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 1,80 p. kwart. }- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. nun. Het Torenhuis, het laatste gebouw van het dorp De Westen, dank zij grondige restauratie een der fraaiste gebouwen van ons eiland. Dor sand ende ghewelt, het Wambas is vergaen. Mer ,,'tTorenhuys" herstelt, is bliven staen. In den jare MCML en II herrees die cleyne stee. 't En was een ghestaeghe stryt, die ghewonnen is bi tyt. de Westen. de toren stond, welke de vuurzee over leefd had. De dorpsgemeenschap was echter te klein geworden om zich te kunnen handhaven tegen de steeds ver der opdringende zandverstuivingen. De huizen werden successievelijk verlaten en vervielen tot puinhopen. Zo ging De Westen ten onder. Alleen het huisje naast de toren 't Toren huis hield stand. Een model van de toren, welke in het midden der vorige eeuw wegens bouwvalligheid afgebro ken moest worden, bekroont nu de hou ten trapgevel van 't Torenhuis. Het ligt in het voornemen van de huidige be woner, de voormalige stal in te richten als exploitatieruimte voor schildeïijen. tekeningen en aguarellen van Texel. Zo heeft dan het enig overgebleven huisje van het verdwenen De Westen een nieuwe bestemming gekregen. Een belangrijke aanwinst voor ons eiland, een prachtig voorbeeld van wat met liefde en piëteit voor het verleden, bereikt kan worden. NIEUWS VAN VAN GORKUM'S JEUGDTONEELFONDS Van Gorkum's Jeugd-Toneelfonds is uitgebreid met ,,De klompjes van de Prinses", toneelstukje in 3 bedrijven (f 0,50) en met „Doornroosje" (f 0.50) in 3 tonelen, helemaal op rijm, van het lief tot het leed toe. Herdrukt zijn: „De ver kouden Prinses" in 4 bedrijven (f 1, waarin vele kinderen kunnen meespelen en „Jonker Pochhans met de ezelskop" (f 1.dat een operette is, in 3 bedrij ven Wij hebben werkelijk niet kunnen besluiten, welk werkje het leukst te zul len noemen, ze zijn allemaal geslaagd en wij hopen dan ook dat onze Texelse .scholen er veel hlezier aan zullen bele- ven Allerlei figuren passeren de revue, innemende en hokserige personages, ac- i lieve en luie, eerlijke en trouweloze. Ze zullen veel spanning en veel vrolijkheid te weeg brengen. Allemaal hebben ze na een reeks van wederwaardigheden een happy ending, de kracht van elk sprook je. DOELMATIGE VOEDING VOOR TBC-PATIENTEN Het Praeventiefonds keert sedert Sep tember 1950 aan thuiskurende tbc-pa- tiënten, die verplicht zijn bij een Alge meen Ziekenfonds een bedrag uit ter te gemoetkoming in de kosten van extra- voeding, wanneer deze althans door de consultatiebureau-arts wordt voorge schreven als deel van de behandeling. Deze uitkeringen, die aanvankelijk op 1 Januari jl. zouden worden gestaakt, woixlen nu voorlopig voortgezet tot 31 December a.s. De uitkeringen zijn ver laagd, maar er is uitbreiding gegeven aan de kring dergenen, die voor deze uit kering in aanmerking kunnen komen. Gebleken is, dat een doelmatige voe ding voor de patiënten verlaging der we kelijkse uitkeringen toelaat. Met ingang van 1 April zal een volle uitkering f 2,65 en de zgn halve uitkering f 1.50 per week bedragen. Deze bedragen waren voorheen f 3,75 en f 2,In verband met het streven om de normale voeding van de patiënten zo doelmatig mogelijk te doen zijn, ligt het in het voornemen via de consultatiebureau's voor tbc-be- strijding aan de patiënten een folder uit te reiken, waarin aanwijzingen worden gegeven ter bevordering van een doel matige voeding. Van 1 April af kunnen ook de na zorg-patiënten vcor een uitkering uit het Praeventiefonds in aanmerking komen (als regel gedurende niet langer dan een jaar), indien de consultatiebureau-arts dit op medische gronden noodzakelijk acht. Met nadruk wordt er op gewezen, dat een thuiskurende tbc-patiënt of een na zorg-patiënt aan het „patiënt-zijn" geen recht kan ontlenen op een uitkering uit het Praeventiefonds. Het bestuur van dit Fonds vestigt er de aandacht op, dat alleen, indien een consultatiebureau-arts extra-voeding op medische gronden voorschrijft, een uitkering uit het Prae ventiefonds aan verplicht-verzekerden kan worden verstrekt. Het verleden spreekt. Deze beide, in vroeg-Nederlands geschreven coupletten, geven in acht regels de geschiedenis weer van 't Torenhuis in De Westen. Tezamen met het wapen van Texel, prijken ze op de fraaie betegelde schouw in het gezellige voorka mertje. Hoe vaak is er in de loop der jaren over dit merkwaardige huisje met geschreven. Het inspireerde zelfs in de desolate toestand waarin het voor een half jaar nog verkeerde, menig tékenaar en schilder als motief voor een kunst werk. Maar, niemand scheen er iets aan gelegen te liggen, de ruïne te redden. Steeds verder ging het verval van een pand, dat een zo zeldzaam geworden bouwtype vertegenwoordigt. Nog maar enkele van deze huisjes hebben de eeu wen overleefd en ook die enkele staan op instorten. Hel was een vaste zomergast, die de trieste bouwval gemetamorphoseerd heeft in een der fraaiste oude huisjes van ons eiland. Het is niet alleen gerestaureerd maar tevens bewoonbaar gemaakt. En zo specifiek eigene. Zij, die deze huisjes eens bouwden De Westen was nog een vissersdorp aan de Noordzee kenden nog geen bouwvoorschriften. Ze kenden niet de voordelen ervan, maar ook niet de na delen. Ze waren volkomen vrij in hun plannen. Onderlegde bouwmeesters wa- De schouw in kamer. bijzonder knusse dat laatste met behoud van het dit type roemd om geworden. Want ook die hou ten vissershuisjes zijn cultuurgoederen. Maar op ons rust de plicht deze te bewa ren, voor hen die na ons komen. De kos ten die hieraan verbonden zijn, zullen tienvoudige rente opbrengen. Elk zijn eigen verleden. Elk huisje op Texel heeft zijn eigen verleden. Bekijkt u ze maar eens goed en u zult allerlei ontdekkingen doen, waaraan u tot nu toe achteloos voorbij gegaan bent. Heeft u wel eens gelet op de zolderbalken, voor het merendeel afkomstig van strandhout? Scheepsmas ten, ra's, kielspanten, gieken, van alles wat er aanspoelde, heeft men gebruikt. De stenen, welke eertijds op Texel ge bakken werden, waren met van al te •goede kwaliteit Later liet men ze uit Friesland komen, die kleine geeltjes, welke men ook vaak nog in stoepranden verwerkt ziet. En dan die prachtige klei ne rode, geel of groen geglazuurde pla vuizen. Bij de restauratie van 't Toren huis zijn ze gebruikt, evenals die oude blauwe, lila en bontgekleurde tegels. Waar bij het afbakken der muren bleek, dat eens raampjes gezeten hadden, zijn deze aangebracht. De verdwenen voor deur is volgens een tekening van 1790, met onder- en bovendeur, weer in ere hersteld. Zowel bij het herstel als de verbouwing is er naar gestreefd in prin cipe niets te wijzigen aan de oude inde ling. Daar de grond in de loop van honder den jaren steeds meer opgehoogd was, moest niet minder dan 32 kubieke meter grond worden afgegraven. Hierbij kwa men enkele zwerfstenen, skeletdelen en een zwaar smeedijzeren handvat te ren deze vissers niet, maar ze bezaten twee belangrijke zaken: karakter en een intuïtief gevoel voor stijl. Deze beide ei genschappen spreken ook thans nog uit het herstelde pand, dat zonder meer een 1 voorschijn, welk laatste op de voordeur is gemonteerd. Voorts werd een stuk van een grafzerk en een gedeelte van een zandstenen profiellijst opgedolven. Op deze plek toch zijn we op historische bodem. Nog tot 1572 stond 't Torenhuis aan de rand van het kerkhof rond de Romaanse hoofdkerk van Texel. De Wa tergeuzen staken echter de brand in het bedehuis, waarmede ze tevens de onder gang van het dorpje De Westen bewerk stelligden. Het vuur vond gretig voedsel in de neten kappen der omringende da ken en zo ging vrijwel het gehele dorp in vlammen op. Een gedeelte der bewo ners verhuisde naar Den Hoorn, anderen trokken naar de vaste wed. Een 22-tal woningen werd weer opgebouwd, jvaar- onder ook het kostershuis, dat nu naast bezienswaardigheid is. Het verdwijnen van die heel oude huisjes, zo markant voor de stoffage van het Texelse landschap, betekent in meer dere opzichten een ernstig verlies. Niet alleen boeien ze de belangstelling van de toerist, verhogen ze de charme van ons eiland (dat door nivellering en mo dernisering alleen maar schade kan lij den), maar ze behoren tot het cultuur goed van ons, eilanders. Deze panden ademen de geest van voorgaande gene raties. En het doet niets ter zake, dat hier geen rijke kooplieden paleizen na lieten als die, welke de Amserdamse grachten een wereldroem schonken. Ook Marken heeft geen rijkdom in die zin gekend, maar het is er niet minder be- Met de vergadering van het Witte Kruis is het (nog) altijd hetzelfde liedje: de meeste leden bevinden zich oh ter de bestuurstafel. Toen wij Donderdagavond „Casino" binnenstapten, adviseerde de heer Zijm 1-April-achtig: „Neem een stoel mee!" (uit het café). Dat bleek niet nodig: wij telden buiten het bestuur zes leden. Intussen toch nog weer driemaal zoveel als op de publieke tribune annex de Raadszaal, toen onze Vroedschap daar Dinsdag bijeen kwam! Het Witte Kruis heeft haar leden huis aan huis en daar om speet het de voorzitter, de heer J. C. Rab, dat de vergadering weer zo weinig belangstelling mocht trekken. Ter nage dachtenis van de tijdens de ramp in de Eendraohtpolder verdronken bestuurs leden D. Kuip en R. IJska, werden enige ogenblikken stilte betracht. Spreker herinnerde daarna aan het feit, dat een consultatiebureau annex badhuis in gebruik kon worden geno men, waarmede een lang gekoesterde wens in vervulling was gegaan. Het zal vooral ook de directeur van de N.V. T.E. S O., de heer J. J. van der Vlies, ter ver gadering aanwezig, tot grote voldoening hebben gestemd te vernemen, dat het Badhuis zeer druk bezocht wordt: per week het is tot nog toe 3 dagen ge opend door 400-450 baders. TESO toch heeft door de toegezegde en inmid dels verleende premie van f 5000 aan de stichters van een Badhuis de totstand koming ten zeerste bespoedigd! De voor zitter verklaarde, dat men zulk een groot succes niet had verwacht, dit is des te meer verheugend, waar de bouwkos ten hoog waren. Hierna volgde lezing der notulen. Jaarverslag. Aan het zoals steeds uitstekend ver zorgde jaarverslag, samengesteld door de heer H. C. Remmers, ontlenen wij: 1952 stond geheel in het teken van het te bouwen Consultatiebureau-badhuis. Jammer, dat wegens het uitblijven van een Rijksbijdrage de geprojecteerde vleu gel voor tbc-onderzoek en concierge-wo- ning voorlopig moest komen te verval len. Op 6 Mei werd de bouw voor f 45,830 aan de laagste inschrijvers "ge gund. 14 Juni legde Anita Beemsterboer de eerste steen. Op 18 Dec. werd de heer J. Kloosterman uit 22 sollicitanten tot concierge-badmeester benoemd Een door de Plattelandsvrouwen gehouden lijst- collecte voor de inrichting van het cons, bureau bracht f 2,240,85 op! De gemeen te schonk 280 m2 grond en een straat- lantaarn-ornament. De tuinaanleg werd verzorgd door de heer N. de Jong. (Op 10 Jan. vond de opening plaats). 4 Oct. vond de eerste zitting plaats van het con. bureau voor de rheumabestrijding. De heer Melissen werd tot penningmees ter benoemd als opvolger van de heer Beemsterboer, die bestuurslid blijft. Wijlen mej C. E. Gollards schonk een legaat van f 5000 en mej. J. W. Dros 2 x f 250,—. Op 23 Febr. overleed de oud-concier- ge-huisbewaarster mej. F J E. Meyer. Hëlaas heeft zij slechts enkele jaren van een welverdiende rust mogen gemeten. De Emmablooemcollecte bracht f432,31 op. Medewerking werd verleend bij de uitzending van kinderen naar herstel lingsoorden en vacantiekolomes. De Stichting Kraamzorgcentrum Den Helder en Omstreken, waarbij ook Texel is aangesloten, beschikt over een dusda nig aantal gedipl. kraamverzorgsters, dat aan alle aanvragen kan worden voldaan. Op 31 Dec. telde de afdeling 2374 le den, een toename sinds '51 van 30 leden. Het bestuur is er steeds op uit om door het geven van zoveel mogelijke service het lidmaatschap niet alleen aanlokkelijk maar op de duur onontbeerlijk te ma ken. Door de wijkverpleegsters werden de volgende bezoeken afgelegd: ziekenver pleging 4863, zuigelingenzorg 1168, tbc- bestrijding 744, schoolartsendienst 6, voor- en nazorg geesteszieken 5 en 17 maal werden zij ingeschakeld bij het ver voer van zieken, terwijl 6 maal eerste hulp werd verleend bij bevallingen. En zo waren zij nog meerdere malen actief op divers gebied. 1550 consulten. Het consultatiebureau voor zuigelin gen hield 23 zittingen met 1550 consul ten, terwijl 170 nieuwe babies werden ingeschreven. Het bur voor de rheuma bestrijding hield 3 zittingen met 19 inge schrevenen en 29 consulten Magazijn Den Burg leende 737 artikelen uit aan 351 gezinnen; aan tbc-patiënten in 11 gezinnen 14 artikelen. Oosterend aan 107 leden 283 artikelen w.o. 2 aan tbc^patiën- ten. De Cocksdorp resp. 22 leden 42 ar tikelen. Wij'kgebouw Den Burg werd door 41 personen bezocht voor 521 hoogtezonbe- handelingen. Door onze Röntgenologische Dienst werden 60 foto's gemaakt. Door de heer Swarthof werd 98 keer ijs afge geven. Ten behoeve van de tbc-bestrij ding stonden 70 gezinnen onder toezicht van onze huisbezoeksters met 72 patiën ten. 9 Patiënten werden opgenomen in een sanatorium, 6 in een ziekenhuis. Van de draaibare ligtenten waren er gemid deld 6 in gebruik. Wijkgebouw Den Burg werd aange sloten op de waterleiding van het con sultatiebureau. De auto legde 10,408 km. af, in 1951 12,538. Op 1 Jan. '53 was er 54,886 km. met deze wagen gereden De Moeder- en Kleutercursussen te Den Burg, De Cocksdorp en Oosterend telden 92 deelneemsters. De secretaris betuigde de Wijkverpleeg sters namens de vereniging hartelijk dank voor de uitstekende wijze waarop zij zich van haar taak hebben gekweten. De secretaris besloot ongeveer: Ik hoop, dat dit oppervlakkig overzicht bij u allen het bewustzijn heeft mogen wek- Er leeft in ons volk een kleine groep van mensen, van wie wij wel eens ge hoord of gelezen hebben, maar die wij maar zelden ontmoeten. Hun aantal is klein, doch zij hebben ons iets te zeg gen. Zij willen ons wijzen op de houding welke wij mensen moeten aannemen te genover hen, die in een andere verhou ding tot het leven en de maatschappij staan, dan wij. Deze medeburgers zijn de blinden. Wij weten uit velerlei boe ken, hoe ze vroeger neerzaten aan de we^en en aan de kerkportalen en op de markten en pleinen en hoe de voorbij gangers hen een aalmoes gaven. Wij we ten ook, dat dit thans anders is. Zij kun nen deelnemen aan de maatschappij, aan de arbeid, zij kunnen staan in het volle leven, zij tonen aan dat ook zij ga ven en krachten bezitten, welke zij tot ontplooiing kunnen brengen. Het is goed eens kennis te maken met de blinde medemens en iets te ver nemen van zijn moeilijkheden, maar ook van zijn mogelijkheden. Daar is dan de Ned. Blinden Bond, de grote organisatie der blinden, die in geheel ons land een grootse actie voert ter verbreiding van meer bekendheid over lot en leven der blinden. Wij juichen het toe, dat deze bekende Nederlandse Blinden Bond ook in onze gemeente een propaganda-avond komt houden. En wij kunnen ervan verzekerd zijn, dat ons op die avond heel wat goeds wordt geboden. De nieuwe indrukwekkende film „Eén van ons" zal worden vertoond. Deze film is vervaardigd naar een treffende no velle van de blinde schrijver Willem Kramer. In een boeiende verhalende voim geeft zij een beeld van het leven en verlangen der blinden. De bekende blinde propagandist Joh. v.d. Berg uit Den Haag, zal ons toespre ken, uit het leven en de organisatie der blinden. Wij zullen horen over dingen, waaraan wij misschien nimmer nog ge dacht hebben. Er zal worden gedecla meerd door Joh. v.d. Berg uit de werken van de blinde dichter Jan Prins. Uit onze gemeente zal een bijdrage worden geleverd door het Ned. Herv. kerkkoor en voorts door een combinatie van de Volksdansgroep „Texel" en de Accordeongroep o.l.v. de heer K. Brou wer. De avond wordt gehouden op Donder dag 9 April a.s. in De Oranjeboom, aan vang 8 uur. Programma's, tevens bewijs van toe gang, zijn na vandaag uitsluitend ver krijgbaar ten gemeentehuize en 's av. aan de zaal. Zaalopening half acht. ken, dat wij elkander nodig hebben, ge roepen zijn tot de grootse taak ohze schouders te zetten onder het prachtige menslievende werk van het Witte Kruis. Moge dit besef van eenheid ons leiden in het komende jaar, opdat wij gezamen lijk optrekken in één front voor de be langen van onze bevolking, waarvan de behartiging ons is toevertrouwd op het gehele gebied van de Gezondheidszorg". De penningmeester deed een ware cij- ferregen ontstaan. De tbc-bestrijding gaf een eindcijfer van f 15,267,35 (nade lig saldo f2,021,07), de Wijkverpleging f 12,295,32 en het Witte Kruis een eind cijfer van f 10,463,38 Er kwam voor f 13,228 50 aan contributies bijeen. Bestuur. In de vacature D. Kuip werd gekozen de heer N. van Schoonhoven, „Bosch en Zee", De Koog; vacature R. IJska de heer A. Betsema, De Waal; de heren J. Bakker, Oosterend, J. A. Dros Den Hoorn en J. Th. Boom, Oudesdhild, werden herbenoemd. Rondvraag. De heer P. Boom Jr. verzocht meerde re rijwielblokken aan te brengen bij het Badhuis; voorts vroeg hij hoe het kwam, dat onlangs de temperatuur (op een Za terdagmiddag) van de warme kraan der douches zo laag bleef. Geantwoord werd, dat de kuipbader de kuip enige malen had laten vol- en leeglopen, doordat hij de gewenste temperatuur niet kon fixen. De heer Boom stelde voor om op Vrij dag en Zaterdag geen kuipnbaden meer toe te staan. De heer J. Boom maakte het bestuur erop attent, dat ook op de drukke uren wel dubbele kaartjes wor den gekocht, zodat een douchecel dan zo'n 30-40 minuten door een en dezelfde persoon wordt gebruikt. Het bestuur voelde dadelijk voor afschaffing van dubbele kaartjes op Vrijdag- en Zater dagmiddag. De heer R. J. Boom dankte het bestuur voor zijn vele werkzaamhe den in het afgelopen jaar ten behoeve van de gezondheidszorg verricht. De voorzitter deelde nog mede, dat per dag p'lm. 170 baden kunnen worden genomen. De bus voor vrijwillige bijdragen, ge plaatst in het consultatiebureau, schijnt door velen te worden vergeten: vorig jaar was de opbrengst slechts f 215, Meerdere giften giften zijn zeer welkom, waar de kostbare babyweegsohaall door de gelden van de bus betaald moet wor den. Om tien uur volgde sluiting.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1