Burgemeester Jaaroverzicht en wie De Koning gaf •p blik in de toekomst vrfr/i Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Het Mysterie op STERLING SHAG! U merkt het meteen: wat een verschil met gewone shag. Dank zij het speciale Niarjieijer s Positief-Mild procédé komen geur en smaak van de beste Virginia tabakken ten volle tot hun recht. STERLING: de ideale shag. Dus Aan het door Burgemeester De Koning tijdens de Gemeenteraadsvergadering gehouden Jaaroverzicht ontlenen wij: De voorbereiding voor de ruilverkave ling èn voor de waterleiding kwamen in een eindstadium. De Februari-ramp heeft ons al weer doen vergeten, welk een roering de ruilverkaveling teweeg bracht. Het resultaat was, dat naar mijn mening het juiste inzicht en een gezond vertrouwen op de toekomst van Texel het wonnen en de ruilverkaveling dus nu aan de uitvoering toe is. Van het allergrootste belang voor de toekomst zal zijn de wijze waarop nu oorspronkelijke voor- en tegenstanders aan die ruilverkaveling zullen mede werken, wel in het bijzonder de manier waarop aanstonds het gezaghebbende orgaan, de plaatselijke commissie, zal worden gedragen door de gehele ge meenschap. Gaarne zou ik alle belanghebbenden willen oproepen tot de grootst mogelijke medewerking met die commissie, die, daarvan ben ik overtuigd, zodanig zal zijn samengesteld, dat daaraan het grootst mogelijke vertrouwen kan wor den geschonken. Ten aanzien van de waterleiding kon helaas niet op dezelfde wijze een beslis sing worden genomen als bij de ruilver kaveling het geval was, doch ik meen, mede op grond van een recent gesprek met een lid van Ged. Staten met gelijke zekerheid te kunnen stellen dat ook de waterleiding er komt. De financiering zal nog wel grote moeilijkheden veroor zaken, doch die moeilijkheden zullen de uitvoering niet verhinderen. Het is hier mede als met zovele andere zaken. Ged. Staten en Gemeentebestuur nemen hier een gelijk gericht standpunt in tegen over dat van het Rijk. De plannen voor electrificatie van Spang en de P.H. Polder werden ter hand genomen. Ik geloof, dat door de be slissingen van de TEM en de Raad om tot genoemde electrificatie over te gaan de vraag of de andere onrendabe le gebieden of gebiedjes aangesloten moeten worden, geen vraag meer is De i.e. nodige investering overschrijdt de helft van het totaal benodigde bedrag, zodat zich laat aanzien, dat de verdere uitbreidingen vrij soepel zullen kunnen verlopen. De electrificatie van Spang is intussen een feit geworden en die van de P.H Polder zal worden aangevat. Ondanks mijn pessimistische verwach tingen zijn de uitbreidingen van de Ulo, de C.V.O. school en de R K. school een feit geworden. Een algemene verbetering van de op vrijwel alle scholen zeer slechte ver lichting werd ter hand genomen. Zo ook voor het opzetten van behoorlijke rij wiel-bergplaatsen, terwijl mede aanzien- lijke in de betrekkelijkheid van Texel althans bedragen werden uitgegeven voor het op peil brengen van leermidde len en meubilair. Ook met betrekking tot het inhalen van de ernstige achterstand bij de licha melijke opvoeding mogen we hoopvol zijn. Een bescheiden stap in de goede richting was reeds het omvormen van een lokaal van de oude school in Ooster end tot een eenvoudig gymlokaal. Een succes. De lange worsteling voor een gymlokaal in Den Burg, door het afbou wen van onze fraaie o.ls. met dit lokaal en nog 2 lokalen liep ten einde, zodat wij nu bij de gunning van de bouw be land zijn. Ons streven zal er toch bij voortduring op gericht zijn de dringend noodzakelijke verbetering van lichame lijke opvoeding verder te stimuleren. Op de begroting '53 werd de bouw van nieuwe scholen in De Koog en De Waal geplaatst. Wanneer deze scholen zullen worden gebouwd waarop goe de hoop bestaat en voorts in nabije toekomst een nieuwe school in Den Hoorn, zullen wij een afgerond program ma hebben voltooid, te meer wanneer tevens in aanmerking wordt genomen, dat wij ook met inhalen van veöl ach terstallig onderhoud aanzienlijk zijn ge vorderd. Afzonderlijk dient genoemd de nieuwe landbouwschool, omdat wij hier nu eens ten volle de toets der critiek kunnnen doorstaan. Het is zelfs zo dat wij met de landbouwhuishoudsehool èn met de land bouwschool met trots een vergelijking met de overwal aanvaarden. De geestelijke vorming. Bij mijn herhaalde contacten met de overkant voel ik steeds scherper en zie ik steeds duidelijker dat onze kinderen vergeleken bij grote aantallen andere kinderen elders, zeer veel missen. Wij dragen hier een zekere verantwoordelijk heid en daarom dienen wij de onderwij zers de nodige middelen te verschaffen. Overigens betreft het hier een vraag stuk van zo verre strekking, dat het geenszins te verwerpen is dat hier meer maatschappelijke krachten bij worden betrokken. Ik hoop, dat wij in staat zul len zijn dit probleem op juiste wijze aan te vatten. De voorzitter releveerde voorts de volgende feiten: De bouwbedrijvigheid had een behoor lijke omvang. Gereedkwam een aantal bouwwerken van meer dan incidentele betekenis. Ook als bouwwerken beteke nen de nieuwe Geref. kerk in Den Burg en de nieuwe Herv. kerk in De Waal een aanwinst. Het krachtige streven van het Witte Kruis leidde tot het gereedkomen van een fraai en verantwoord consultatiebu reau. Het gemeentebestuur prijst zich geluk kig met de bouw van een Kinderherstel lingsoord dat de Dok Maatschappij langs de dennenrand plaatste. Wanneer met soortgelijke medewerking als hier plaats had meer van deze instellingen naar Texel zouden kunnen worden gehaald, zou het gemeentebestuur stellig en met graagte die medewerking verlenen. De opening van het Kinderdok vindt deze week (4 April red.) plaats. Op 11 Maart werd een zeer goed ge outilleerd laboratorium van de Vétéri- nair-Hygiënische Dienst geopend. Zelfs onze veeleisende heer Noordijk is hier mede nog tevreden. Met de bouw van het Klasina Emehe Gollards Rusthuis werd begonnen; men stelt zich voor dat het reeds dit jaar voor een deel zal kunnen worden bezet. Met de restauratie van perceel Koger- straat 1, het fraaie monument, waarvan het herstel door velen met argwaan werd gadegeslagen, is men thans 'n heel eind gevorderd. Ik beschouw het als een geluk, dat althans en enkel monument aldus voor de toekomst bewaard blijft. De restauratie van de Herv. kerk te Den Burg loopt ten einde. Het valt te betreu ren, dat de gemeente nog geen kans zag de bijbehorende restauratie van de toren te regelen. De Woningbouw. Op 1 Jan. waren in uitvoering 20 wo ningen; gedurende 1952 kwamen 62 wo ningen in uitvoering (onder deze 62 wordt het rusthuis voor 20 woningen ge rekend); in totaal waren in 1952 82 wo ningen dn uitvoering, terwijl tenslotte 46 woningen beschikbaar kwamen en ul timo 1952 nog 36 woningen in uitvoering waren. Het lijkt mij dat het beeld voor 1953 niet zo gunstig is. Bij herhaling doet zich o.a. het geval voor dat reeds toegewezen bouwvolume wordt teruggegeven, omdat betrokkenen door financiële moeilijkhe den niet kunnen bouwen. Het lijkt wel of dit feit zich steeds meer gaat voordoen. Nog een andere zaak is er die ons met grote zorg vervult. Onder de als resul taat van de geslaagde burgerzinlening gebouwde woningen, kwam een aantal duplex-woningen voor. Nu blijkt dat de woningbouwvereniging moeite heeft met het doen bezetten van die woningen. Ik zou niet onmiddellijk willen aanne men dat dit komt omdat het duplex-wo ningen betreft. Immers de woningnood is daarvoor op Texel veel te groot. Waar schijnlijker is, dat dit komt omdat de hu ren voor hen die in aanmerking komen, te hoog blijken te zijn. Mocht dit laatste het geval zijn, dan zijn wij wel in een buitengewoon ernsti ge situatie beland. Vooreerst zouden dan de woningen van de woningbouwvereni ging uiteindelijk niet ten goede komen voor de categorie waarvoor zij toch be stemd waren en bovendien zou wel eens het gevolg van dit alles kunnen ziin een afremmen in de toekomst van de ook voor Texel zo hoog nodige opruiming van onbewoonbare woningen. Het tegen deel zou wed eens het geval kunnen zijn: herbezetting, misschien zelfs dubbele be zetting van die woningen. De oplossing van dit soort problemen ligt wel in de sfeer der landpolitiek. De raad nam kennelijk een verstandig besluit, toen gekomen werd tot aanslui ting bij de Bouwkas Noord-Ned. Ge meenten. Op 31 Dec. telde deze op Texel 44 spaarders. De brandweer. Wij plukken thans de vruchten van de vooruitziende blik van het toenmalig ge meentebestuur. Den Hoorn kreeg een nieuwe brandspuit. En voor de begroting 1953 keurde u reeds een mistblusser goed. Zo kan ook hier binnen enkele ja ren een afgerond programma worden voltooid. Hulde voor het streven en werken van onze brandweercomman dant! De reinigingsdienst kreeg een nieuwe auto met bijbehorende emmers Een belangrijk werk was de riolering van De Koog. Mede in verband met de financiële positie van de gemeente, be zagen wij het rioleringsvraagstuk in het algemeen met sombere blik: het is nl. niet alleen zo dat de rioleringen van de dorpskernen opnieuw moeten worden opgezet c.q. worden hersteld, maar oOk het probleem van de afvoer vraagt in verband met de landbouwbelangen drin gend om een oplossing. Eventuele oplossingen, hier zowel als bij andere vraagstukken, zijn en worden aanmerkelijk gestagneerd door de ruil verkaveling. Ir Maandag schiep intussen zeer hoopvolle verwachtingen met be trekking tot de regeling van deze aan gelegenheid in het kader van de ruil verkaveling. Het wegbeheer werd zo goed mogelijk gevoerd, doch de toegestane bedragen waren toch eigenlijk onvoldoende. De landbouw maakte een slecht jaar mee. De aanhoudende droogte veroor zaakte zeer grote schade. De oorspronke lijke ramingen stegen boven f 2000,000 uit. Later bleek, dat hier en daar de schade weer wat mee viel. De schapenteelt blijft de algemene be langstelling behouden, hetgeen o.a. af doende bleek bij de jaarlijkse sdhapen- fokdag. Ik geloof en hoop, dat Texel in staat zal zijn de voorlopersplaats die het eiland hier inneemt, te behouden Het zelfde geldt met betrekking tot de tbc— bestrijding onder het vee, zomede de abortusbestrijding. Ook de visserij behoeft weinig com mentaar. De stabiele kern van kottervis- sers weet zijn plaats te handhaven en zelfs te verbeteren. Met de andere vis- sers is het niet zo goed gesteld. Mijn hoop, dat de visafslag tot heil van alle betrokken partijen weer op peil zou kunnen worden gebracht is nu toch voor goed de bodem ingeslagen. Het 100-jarig bestaan van de Holl. Mij. v. Landbouw wil ik gaarne memoreren. Te meer waar ik mij van de rij van spre kers de woorden uit de kring van een der andere organisaties nog zeer duide lijk herinner. Die woorden kwamen hier- j op neer, dat de verschillende standsor ganisaties i.e. volkomen eensgezind en gelijkgericht optrokken naar één doel. Ik vraag mij dan af of de zuilen die wel eens muren zijn, niet opnieuw kunnen worden hersteld tot zuilen van één zeer stevig gebouw Voorshands zal dit wel te optimistisch zijn. Het vreemdelingenverkeer gaf ook in 1952 reden tot alle tevredenheid. Er bestaat een duidelijk streven in het VVV om het peil van de aan de gasten gebo den accomodatie zo goed mogelijk te f doen zijn. Het is moeilijk om een groep van personen, met in dit opzicht een ver keerd inzicht, in hun eigen belang te overtuigen. Doch dat Texel langzaam de goede weg op gaat lijkt mij wel zeker. Het aan tal overnachtingen bedroeg 321,750. Texel telde 1 Jan. 1952 10,054 en 1 Jan. 1953 10,069 zielen Niet minder dan 548 personen vertrokken. Emigratie naar o.a. Zuid-Afrika, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland gaat gestadig voort. De arbeidsgelegenheid vertoonde aan eind '52 zulk 'n ongunstig beeld, dat met spoed moest worden gewerkt aan werk verruimingsplannen voor het wintersei zoen. Dank zij de zeer grote medewer king van Ged. kon Plan-Zuid aan de uit voering toekomen. Voor gelijke doelen hadden wij de electrificatieplannen ge reed gemaakt. De ramp heeft het beeld totaal veranderd, zodanig zelfs, dat de uitvoering van een deel van het Plan- Zuid wel verschoven zal moeten worden, teneinde niet storend te werken op de werkgelegenheid in het landbouwbedrijf. Wanneer tenslotte de ruilverkaveling op gang gaat komen, behoeft voor werk loosheid in verre toekomst niet te wor den gevreesd, tenzij in het Bouwbedrijf, want op de situatie in dat vak ben ik zoals gezegd, allerminst gerust, indien althans in de nabije toekomst de woning bouw niet ruimer kan worden geënta meerd. „Hoera!", een brief van neef Pinguin. „Hij schrijft dat hij een poosje bij Bim en Bam komt logeren." „Maar hoe moet dat nu", zeggen ze tegen elkaar, „neef Pinguin is gewend op een ijssahots te wonen en hier zal de zon de hele dag op hem schijnen. De warmte zal hem ziek ma ken!" Als neef Pinguin aankomt, ontvangen ze hem met een parasol om hem tegen de zon te be schermen en als ze thuis komen, eten ze verse vis en ijsjes. Alles verloopt goed, maar als het bedtijd is, zegt neef Pinguin: „Tot dusver hebben jullie alles prachtig geregeld, maar waar dachten jullie dat ik 's nachts zou sla pen? Een bed zou veel te warm voor me zijn." „Wees maai- met benauwd", ver zekeren Bim en Bam hem, „ook daar hebben we aan gedacht. In de ijskast lig gen drie grote blokken ijs, daar kun jij dan slapen, beste neef!" FEUILLETON van de Blauwe Tram 41.) Joahem sprong uit de auto, nog voor de wagen geheel tot stilstand geko men was. Hij rende naar het autowrak, maar in de onmiddellijke nabijheid strui- kele hij bijna over een obstakelhet lichaam van een man, nu als een vorm loze klerenbundel neergesmeten op de berm, blijkbaar versuft door de hevige schok, waarmede het met de aarde in aanraking was gekomen. Jochem wentelde het lichaam voorzich tig om, zodat hij de man in het gezicht kon zien. Inspecteur Bakker was achter het stuur vandaan gekomen en wierp nu het licht van een zaklantaarn op het doodsbleke gezicht van het slachtoffer. Bloed kroop traag, als een donkere rups, uit het oor omlaag, kleefde tussen de haren. Het rechterbeen lag vreemd verwrongen onder het lichaam. Met een kreet van schrik herkende Jo chem de man. En op dat moment open den zich de gesloten ogen, de pijnlijk samengetrokken mond verwrong zich tot een grimas. Jochem boog zich voorover; de man wilde iets zeggen. Goed gedaan, Jochem. Jijwordt nog es inspecteur. maar toch ben je te laatEen siddering krampte over het gezicht, waaruit de laatste druppel bloed leek geweken, een benauwd ku chen deed het lichaam schokken. Een golf bloed drong tussen de lippen naar buiten. Toen viel het hoofd opzij. De spion, landverrader, moordenaar, dief, smokkelaar en chanteur Gravenhorst was dood en mét hem was de ge waardeerde medewerking en hoogge schatte chef De Boer van de Noord- Zuid-Hollandse Tramwegmaatschappij uit dit leven gescheiden. HOOFDSTUK XX Mijn naam is Verkruysenmeneer Terweeghen verwaoht me. Goed, meneer, misschien wilt u een ogenblik wachten. Het kittige dienstmeisje in stemmig zwart met hagelwitte schortje wierp tersluiks een blik op de man, wiens naam de koppen van de kranten over heel het land hadden uitgeschreeuwd, de man die als assistent van de bekende inspecteur Bakker van de Rijksrecherche, een eind had gemaakt aan de activiteit van een brutale roversbende, die „het Mysterie van de Blauwe Tram", zoals een der meest sensatielievende bladen het had genoemd, tot oplossing had gebracht. Zo als hij daar stond in z'n vlotte tweed- pak, het blonde zonverschoten haar ach terover gekamd, met z'n rustige grijze ogen, waarachter een glimlach immer verscholen scheen te liggen, was hij ze ker niet het geijkte type van de politie agent. Hij kreeg in de ogen van de zeven tienjarige Martha een zodanig aureool, dat haar uitverkorene een goedige brie venbesteller, de volgende avond geen goed kon doen en heel wat vernederende opmerkingen van haar rozenlipjes te horen kreeg. Ze trippelde weg en Jochem keek de voornaam gemeubileerde hall rond. Hier geen protserige drukke praal. Het huis was rustig, smaakvol maar kostbaar in gericht. Een statige grootvadersklok tik te deftig-indrukwekkend de seconden weg en scheen de stilte die in het huis heerste, nog te accentueren. Geen minuut later was de gedienstige terug. Wilt u me volgen, meneer? zei ze en wierp Jochem haar verleidelijkste glimlach toe. Maar die jongeman had het hoofd op dit ogenblik te vol van andere dingen, dan dat hij iets andei's kon doen dan verstrooid terug glimlachen. Een brede eiken deur zwaaide open en Jochem kreeg een glimp van een donker gemeubelde kamer met rijen boekenrug- gen langs de wanden. Op dat zelfde ogenblik kwam een oude heer met grijs haar, borstelige witte wenkbrauwen en een soldateske snor, ondanks zijn licht gebogen schouders een kloeke, krachtige indruk makend, langzaam naar hem toe. De deur viel dicht. Terweeghen, bromde de oude heer en Jochem's hand werd gedrukt op een wijze die hij zich zou herinneren. Ga zit ten, jongeman, jij en ik moeten eventjes praten. Er was niets superieurs in dat onver wachte tutoyeren; het leek gezien het grote leeftijdsverschil volkomen vanzelf sprekend. En Jochem kon zich aan de indruk niet onttrekken, dat de oude vuurvreter vóór hem achter zijn bruus ke manieren een goedhartigheid verborg die hem, naar hij zich nu herinnerde, als was maakte in handen van zijn mooie dochter. Verkruysen, begon de oude heer Terweeghen, allereerst heb ik wat aan je goed té maken. Ik heb je een standje van je chef bezorgd door te klagen over je omgang met m'n dochter. Dat spijt me, want ik heb inmiddels gemerkt, dat mijn dochter zich voor haar bekendheid met jou niet hoeft te schamen. De ma nier waarop je deze zaak hebt opgelost, heeft al m'n ehrespect. Jochem, een beetje verlegen door dit plotselinge persoonlijke begin en door het feit, dat Marja in de discussie was gebracht, wist niet beter te doen dan het zwijgen te bewaren. Maar ik heb je niet gevraagd hier te komen om je complimenten te maken, vervolgde de oude heer strijdlustig. Ik heb wat anders met je te bespreken. Maar laten we eerst een sigaar opsteken. Jochem accepteerde een sigaar, die hij met kennersblik beschouwde. Ik zie dat je kijk op sigaren hebt, ging Terwee ghen voort, dat doet me genoegen. De jongelui van tegenwoordig roken alleen van die Virginiastinkstokken. Maar een man rookt 'n sigaar. Jodhem ladhte en hield de oude heer z'n aansteker voor Hij vond Marja's vader een markant ty pe, en zelf vaderloos, voelde hij zich im pulsief tot deze oude familieheerser aan getrokken. Luister, commandeerde zijn gast heer, nadat beiden met welbehagen de geur van hun sigaren hadden opgesno ven. Op dit ogenblik ligt hier, boven ons, die jongeman Van Lier. Zoals je weet, is hij er goed af gekomen; over een paar weken mag hij het bed uit. M'n dochter verpleegt hem (Jodhem's vingers wre ven onrustig over de leuning van de stoel) en gezien de zorg die ze aan hem besteedt denk ik dat hij een goede kans heeft, er weer geheel bovenop te komen. Nu heb ik altijd een zwak voor de jon gen gehad, hoewel hij ehvele zwak heden heeft. Ik had hem als schoonzoon gedroomd en had plannen de zaken Ter weeghen en Van Lier samen te voegen. Hij is totnogtoe geen succes in de zaken wereld geweest, maar hij kan wel wat. En wanneer er iemand achter hem staat die de leidsels houdt (Jochem begreep aanstonds dat de oude heer zichzelf de ze rol had toebedacht) kan hij het zeker leren. Hij zweeg een ogenblik en keek in ge dachten naar buiten. Nu deze kwestie, ging hij voort. Dit dreigt z'n leven, z'n toekomst, ook die van mijn dochter, ook mijn plannen te vernietigen. Hij heeft ernstige fouten begaan. Ik zelf ben er het slachtoffer van geworden. Maar gisteravond toen hij bijzonder helder en rustig was, heeft hij ons alles verteld, niets verzwegen, zichzelf niet gespaard. Hij rekende af met een eh bladzijde uit z'n levensboek. Het was een zwarte bladzijde, dat is waar. Maar chantage kan een mens tot moord en doodslag brengen. Ik heb daar voorbeel den van geziendit was er ook één van. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4