IVOROL TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT D.5B.D. De klad in het jutten Vlekken Een avontuurlijke tocht Ze hadden nog Hollandse sigaren La m m e ren m ark te n Zen uw rust. Gezamenlijk vliegtuig-idee O]) weg naar verwezenlijking Weten en Kunnen Proberen blijft begeren I „per boek Waarom, mevrouw, zou U eigen tijk niet reizen Texels Bioscoop Theater in liet algemeen ZATERDAG 9 MEI 1953 door Tj. Wassenaar II Maar ik dwaal af. Plotseling stopte er een auto ibij ons, die van de andere rich ting kwam. Hij was er plotseling, omdat de weg nu vol bochten zat of liever vol rechte eindjes. Hij vroeg ons waar we heen moesten, wij antwoordden prompt: ,,Omeo". Nu was het ons al meer opge vallen, dat ze altijd wat verwonderd deden bij het noemen van die naam. De ze man stond ons berden eens aan te kij ken en toen wij dan ook vroegen: „Is het nog ver?" kregen we een hoop Engels te verwerken en een ronkende motor was het teken, dat hij even plotseling ver trok als hij gekomen was. Och, wat kon het ons deren, wij waren inwendig ver sterkt en togen welgemoed weer op weg. Wat weid het hier onbeschrijfelijk mooi! Wat een bomen, varens zo groot als we nog nooit hadden gezien. Die paar mijl zaten er zo op. We liepen nu onder een dicht bladerdak waar het al begon te schemeren. Het geluk bleek met ons, want we hoorden motorgeronk. Nu klinkt het erg in de bergen; het duurde nog al eer we iets zagen, ook al vanwege de bochten. Het bleek een bergbus te zijn met niet veel meer zitplaatsen dan een grote luxe wagen. Drie portiers om in te stappen. „Zouden we hem stoppen?" Maar een bus kost geld en konden we dat uittrekken voor de eerste dag? Veefl. tijd om te overleggen hadden we niet. Trouwens hij stopte uit zichzelf. Wij er op af. Wij wilden naar 't dichtstbijzijnde hotel als dat ging. Eigenlijk naar Omeo, maar....? Stap in, kom op! Hartelijk! Er zaten nog 3 schoolkinderen in, dat was al, behalve nog de broden, pakjes enz. En daar ging het. Ik heb vaak auto bestuurders bewonderd, vooral al we uitrukten met de brandweer, hetgeen altijd vlug en snel moest gaan, dan dacht ik wel: „Ze moeten hem toch maar in hun handen hebben!" Maar dit.... nee het was niet te geloven. Het is bijna met te beschrijven wal die man pres teerde. We klommen steeds hoger en ho ger en de bochten werden zo scherp, dat wij hem steeds voelden slippen. Onze bestuurder zat met zijn pet in zijn nek en zweet op het hoofd aan het rad te di aaien, links, rechts, heen en terug enz. Nu zagen we steile afgronden waar een rivier als een wit bruisend lint doorheen kronkelde. Wij zaten plm. 1000 m. hoog. Inmiddels begon het hard te regenen, 't Werd donker en de lichten gingen aan. De kinderen werden ergens afgezet, wij gingen door. Waar was dat dorp toch van 6 mijl? We wisten het niet. Het ging maar door, uren! Hier en daar uitgehou wen rotsen, grillig in de koplidhten. Plotseling een rood gevaarte op de weg. Het bleek een bulldozer te zijn, waar vlakbij een keetje stond, bewoond door wegwerkers. Hier stopte de bus om wat broden en pakjes af te geven. Even een praatje. De voorman vroeg ons of we wilden blijven werken, goed loon enz. Maar ons gezin?Nee, eerst maar eens verder zien. „Is het nog ver naar het eerste hotel?" vroegen wij, want we werden moe en slaperig. Och, we wisten met waar we zaten! Van de wegwerkers kregen we een paar sigaretten maar geen antwoord op onze vraag. Eer we er erg in hadden, reden we weer, met een lus tige snelheid van 30 mijl. In bochten maar weer slippen, waar we aan gewend raakten, over hobbelige bruggetjes, die over honderden meters diepe kloven waren geslagen. Na weer een tijd te hebben gereden, terwijl wij zo'n beetje waren ingedut, met meer denkend aan hotel of Omeo, want dat bestond zeker niet, sohrokken we op: even voorbij een brug was de bus in een gat blijven steken Wij er uit. Het stortregende. Duwen, takken onder de wielen, kortom van alles geprobeerd, maar niks hielp. Wat nu? Is het nog ver? Wij wisten het niet. Maar onze vriend vroeg: „Wat willen jullie? In de bus blijven of ga je mee? Wat doet u? Ik ga naar het hotel! ,Hoe lang is dat lopen?" was onze vraag. „Nou zo'n paar uur denk ik. ,,Hè?" Nou we gingen maar mee tippelen. Nu dat tippelen werd meer strompelen en waden door plassen en over keien. Het was roetdonker en ie hoorde ver in de diepte de rivier koken. Van de weg afdwalen kon betekenen, in de afgrond storten. Bij ons kwam de gedachte al: „Van die dorpen op de kaart komt niks te recht, 't zal wel Omeo worden waar we belanden". Onze metgezel mompelde iets van eerst een hotel. We zouden wel zien. Zo hebben we een paar uur gelopen en waren al tot onze huid toe nat. Het ei genaardige was, dat je het niet voelde regenen, maar je liep zo maar in het water. Je voelde aan het lopen dat* de weg dan weer sterk klom om even later weer snel te dalen. Je liep automatisch, Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Fheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdi ge, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzui verheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig ge bruik van Kruschen! Daarmee bevrijdt ge uzelf van de jammer en de chagrijni ge pijnen die u het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. moeheid voelde je niet meer. Af en toe als we door zo'n kreek waadden, hoor den we een hele serie Australische vloe ken. Dat was meteen een soort Engelse les voor ons. Plotseling bij een kromming van de weg zagen we een licht. Het bleek een hotel te zijn. Goddank! We kwamen binnen in een soort gelagkamer, waar nog 3 man om een knapperend houtvuur zaten. Bill deed voor ons zijn verhaal. We kochten eerst wat drinken en vroegen of we overnachten konden en wat eten. Het kostte nu toch al. Het eten was best en we zochten gauw ons bed op. Voor we gingen slapen vroegen we aan Bill (onze buschauffeur) hoeveel geld hij kreeg. O, dat kwam wel. We snapten er niet veel van, maar hadden ook geen zin er verder over te denken en gingen, na ons ontkleed te hebben en de kleren overal uitgehangen, lekker sla pen. 's Morgens bij het ontwaken zagen we waar we sliepen. Het was een gewoon tentje van asbestplaten. De takken van de bomen groeiden er gewoon door. Als we geiten geweest waren, hadden we zo aan hel maal gekund. Maar in plaats van dit kregen we van de vrouw een stevig ontbijt. Onze kleren waren drijf, maar de zon scheen alsof er geen regen be stond. (Wordt vervolgd). ïïlTHffï- Krabben en peuteren maakt de -fi kwaal steeds erger De helder l]lfC|(lfI vloeibare D.D.D. dringt diep ln Cf de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op Maandag 18 Mei en Dinsdag 26 Mei, 1, 8, 15 en 22 Ju ni. De toelating tot deze markten geschiedt bijzondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal de gelegenheid bestaan: a. ter gemeentesecretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, van 9 tot 12,30 uur; b. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het marktter rein; c. ten raadhuize des Zaterdagsavonds van 19 tot 20 uur. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Aangiften na Zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer ge bracht, Aanvoer van de lammeren en het ove rige vee kan alleen geschieden tussen 8 en 10 uur en alleen door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat het niet toegestaan is de lammeren te merken met teer. Texel, 29 April 1953. Burgemeeser en Wethouders van Texel C DE KONING, Burgemeester. P. BEEMS'I'ERBOER, Secretaris Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Als de voortekenen niet bedriegen zal de verwezenlijking van 't idee der Frie se Waddeneilanden tot de gezamenlijke aankoop en exploitatie van een vliegtuig voor het vervoer van patiënten, die in de kortst mogelijke tijd naar een zaekenhuis overgebracht moeten worden binnen af zienbare tijd verwezenlijkt kunnen wor den, aldus verneemt de Harlinger Cou rant. (Ook Texel hoopt bij voorkomende gevallen van dit toestel gebruik te kun nen maken. Red. Texelse Courant). Oorspronkelijk was het de bedoeling een nieuw vliegtuig aan te schaffen doch inmiddels heeft men een aanbieding ge kregen van een tweedehands-vliegtuig, dat nog ongeveer 400 vlieguren kon vol brengen, voordat een zeer grondige revi sie noodzakelijk is. Daar het vliegtuig naar verwacht mag worden slechts zelden gebruikt moet worden, kan men er zeer vele jaren pro fijt van hebben. Door die aankoop van dit vliegtuig, een Piper Pacer, hetwelk buiten de bestuurder plaats biedt aan 'n brancard en aan 2 personen (arts en fa milielid). zullen de jaarlijkse bijdragen in afschrijvongs- en exploitatiekosten enz. der eilanden met ongeveer de helft ver minderd worden. Deze bijdragen wor den berekend naar het zielenaantal der betreffende gemeenten. De bijdragen van Ameland, Terschelling, Schiermonnik oog en Vlieland zullen resp. ongeveer be lopen f2650, f3950. f900 en f750. De aankoopprijs van het vliegtuig bedraagt f 9500,- Vlielands raad besloot unaniem tot definitieve deelname. HET LEGER DES HEILS OP HEMELVAARTSDAG Op Hemelvaartsdag komt het Leger des Heils, zoals ieder jaar, weer naar Texel. In Den Burg zal er 's morgens om 11 uur een grote Openluohtsamenkomst gehouden worden, terwijl bij goed weer 's middags om 3 uur eveneens een Open luohtsamenkomst gehouden wordt in de Dennen. Er zal veel afwisseling zijn van muziek en zang, vrije getuigenissen en bovenal wordt op eenvoudige wijze het Evangelie van Christus' verlossende Ge nade behandeld. Een ieder wordt harte lijk uitgenodigd om deze Openluchtsa menkomst bij te wonen. MEER DAN DRIEDUIZEND HARMO NIE- EN FANFARECORPSEN In ons land zijn zes blaas-orkesten die uitsluitend uit beroepsmusici bestaan, nl. de Marinierskapel der Kon. Marine, de Kon. Militaire Kapel, het muziekoorps der Luchtstrijdkrachten, het muziekcorps van het Regiment Jan Willem Friso te Assen en de Politiekapel te Amsterdam. Dit zijn alle harmoniecorpsen. Boven dien hebben wij dan nog het Fanfare-or kest van de Avro, het enige beroeps-fan farecorps in ons land. Daarnaast telt ons land meer dan 3000 harmonie- en fanfa recorpsen, gevormd door dilettanten. Dat al deze corpsen zeer belangrijk bijdragen •tot de muziekcultuur van ons volk, zal 'n ieder duidelijk zijn Weer twee herdrukken in de serie Ook op Texel zijn wel enige aquari umliefhebbers en wellicht ook mensen die erover denlken zo'n bak met levende natuur een plaats in hun woning te gun nen. Wel, voor hen is er een alleraar digst boekje: Het verwarmd aquarium, door J. Godefroy. Een vierde druk is zo juist in de serie „Weten en Kunnen" bij de Uitgeverij Kosmos te Amsterdam ver sohenen. Men vindt er verscheidene soorten tropische vissen in beschreven, en ook wat men moet weten over de verzorging, hun ziekten enz. Uit het boekje blijkt duidelijk dat het moeilijk is met een aquarium te beginnen zonder voorlichting. Voor f 1,90 kunt u een groot aantal fouten voorkomen. Oók het boekje van P. M. C. Toepoel: De Opvoeding van de hond, beleefde de zer dagen zijn vierde druk. Spreekt men de naam Toepoel uit, dan denkt men di rect aan allerlei boeken over onze trou we viervoeters. Zo is oök van zijn hand het standaardwerk over de hond: Onze Honden, eveneens een uitgave van de Uitgeverij Kosmos (prijs f 14,90). Het eerstgenoemde werkje geeft in een be knopt en helder betoog aan hoe men z'n hond het beste kan aanpakken. Dat brul len en klappen uitdelen niet tot de bes te resultaten leidt, dat weten we alle maal wel, maar hoe het dan wél moet, dat leert ons de heer Toepoel. Prijs van deze uitgave is f 1,90. Niet vaak leggen wij de vinger op kwalijke toestanden. Wij hebben, sinds wij de veren een aantal malen zengden, de politiek der struisvogels ons aange meten. En dit bestaan valt erg mee Je legt zulke mooie eierenDoch thans, nu wordt geraakt aan een onzer menig vuldige hobbies, moeten wij eventjes van ons bijten. Het verschijnsel van de jeepjutter heeft ons opgewonden, aldus een medewerker van de Harlinger Crt. Wij veronderstellen, dat u van nabij of uit de verte van jutten weet'. Een schrijver vond het zijn zweet waard er een roman aan te wijden, die kapot ge lezen werd. Hij had kunstig wat liefde door zijn ingrediënten geroerd, doch ook zonder deze zoete spijs hadden wij het boek tegen ons hart gedrukt. Enfin, we nemen aan dat u weet dat een jutter 1 iemand van de zeekant is, die veel naar het strand trekt om te kijken of de baren iets van zijn gading aanvoerden. Denk niet te gering over hem. Hij is, volgens ons, zeer in de verte verwant aan de piraat. Wat zegt u? U houdt niet van dat soort mensen? Wel, dan moet u nodig uw ziel eens afstoffen. Dit is kras gezegd, maar we moeten elkaar niet misverstaan. Kijk, de gappe- 1 rij bedreven door de grote en kleine heb- zuchtigen dezer aardkloot, vinden we lelijk. Doch wij houden van de bloedklop der piraten, die hen naar de ocanen trekt. Aangezien nu de wereld steeds kleiner en oninteressanter wordt, m.a.w. geen vaarwater voor een driemastbark en haast geen hap zuivere lucht meer kent, nu komt de bloedklop voormeld in de verdrukking. Wij ontwaren 'n ongevaar lijke affiniteit tussen Jean Bart en de jutter. Stuikt genomen is het de jutter om een hap onbesmette lucht te doen, en gut-ncg-aan-toe, dat stuk hout dat hij meeneemt daar stookt hij de kachel mee wanneer hij voldoende geblauwbekt heeft. Het is ons geloof, dat nimmer een jutter de gepolijste lokalen eens psychi aters betrad. Wij hebben zo onze vermetele doch diepgewortelde theorieën over geestelijke gezondheid en derzelver veiligheidsklep pen. Daarom willen wij het jutten van VISAFSLAG OUDESCIIILD. Aangevoerd van 27 April t.m. 2 Mei 1953 694 kg schol; 355 kg tong; 25 kg tarbot; 520 kg schar; 261 kg bot; 175 kg wijting; 2 kg poon; 1 kg kabeljauw; 3709 kg gar nalen; 2623 kg puf garnalen; 5 ilt kg zalm; 1740 kg kruikels; 4680 kg kokhanen; 186 kg vispuf, 19 kg Spaanse sardien; 56 kg flint; 123 kg geep. Waarom, mevrouw, zou u eigenlijk niet „per boek" reizen? Het is avontuurlijk en tegelijk comfortabel, het brengt u ver van huis en is toch goedkoop. Mis schien kunt u maar bij uitzondering per trein, per boot, per vliegtuig, met een auto op reis gaan? Misschien kunt u he lemaal niet op reis gaan? Maar toch wel per boek! Daar hebt u immers alleen maar een plekje om te zitten of te lig gen voor nodig en één enkel boek. Moet u uw dagelijks werk verrichten binnen de vier muren van uw huis? Na tuurlijk overkomt u dan ook, dat u plot seling een intense behoefte voelt er eens helemaal uit te zijn. Het is als heimwee, niet waar? Een schrijnend verlangen naar een wijdere of misschien alleen maar een andere wereld. Zou u naar Parijs willen of naar de Rivièra? Zou u de zon van een zuidelijk land op uw winters bleke huis willen voelen? Zou u op ski's door een landschap van wit en blauw omlaag wil len suizen? Wilt u naar Nieuw-Zeeland, omdat uw dochter daarheen is getrok ken? Of naar de Egyptische pyramiden7 Wat let u? Reis per boek! Waarheen uw verlangen ook uitgaat, een boek kan er u brengen. En met alleen naar vreem de landen. Een boék kan u ook in con tact brengen met mensen, die u in uw dagelijkse omgeving nooit of te nimmer ontmoet. Zou u een dichter willen leren kennen, een ontdekkingsreiziger, een Chinese vrouw, een moordenaar mischien, op voorwaarde natuurlijk, dat hij niet vermoordt? Alweer, wat let u? Ontmoet hen „per boek" Misschien weet u niet zo precies de weg in die wereld van het boek. Mis schien stellen dc boeken, die u zo toe vallig wel eens in handen krijgt, u altijd weer teleur? Wel, als u per boot, per trein of per vliegtuig op reis gaat naar vreemde stre ken, doet u dat toch ook niet helemaal op goed geluk? U laat zich dan immers eerst voorlichten door een reisbureau bv. Ook in de wereld van het boek zijn reis- bureaux. Men noemt ze daar boekhan dels Ga er eens naar toe! Vertel waar uw verlangen naar uitgaat. Stellig zal de boekverkoper het boek voor u weten te vinden, dat u brengt naar die berg toppen, die dichters, die blauwe zeeën. En wie weet, misschien brengt het u ten slotte terug tot u zelf Want ook jezelf kun je in een boek ontmoeten en beter leren begrijpen. Op reis gaan is heerlijk, maar het is misschien even heenlijk weer thuis te komen. Hoe genoeglijk kan het zijn, je. na allerlei avonturen, behaaglijk te nes telen binnen de vier muren van het ei gen. vertrouwde huis. Dan concentreren uw gedachten zich op dat huis, niet waar, dat ze eerst wilden ontvluchten. U wilt in de vreugde om het blijde weerzien iets bijzondere doen om 't huis nóg gezelliger, mooier, aantrekkelijker te maken; een taart bakken bv. of de di vankussens nieuw overtrekken of mis schien alleen maar de vitrage wassen. Mocht uw fantasie te kort schieten, er zijn evengoed boeken, die uw gids kun nen zijn in de wereld van het eigen huis als in de wereld daarbuiten. Wat u ook zoekt: een kookboek, een boek over wo ninginrichting, een boek met handwerk- patronen, een boek over bloemenschük- ken of over slank worden, zelfs hele en cyclopedieën voor de vrouw, u kunt het vinden in een goede boekhandel. Als kind dacht ik altijd: „Ik wou dat ik een oom had, die boekhandelaar was". En nog komt zo'n boekhandel me als een schatkamer voor Het prettige is dat ieder van die schat zijn deel mee naar huis mag nemen voor een zeer civiele prijs. U ook, mevrouw. Dus gaat u vooral eens kijken! CLARA LENNART. MEER DAN 10,000 ESPERANTISTEN OP REIS Zoals elk jaar, indien de internationa le toestanden dit veroorloven, organi seren de Esperantisten ook in 1953 weer vele nationale en internationale congres sen. Ofschoon het wel enig verschil uit maakt in het aantal deelnemers der con gressen of deze gehouden worden in cen traal gelegen landen of dn landen die ver van de Atlantische kusten in West-Euro pa zijn gelegen, is toch wel gebleken, dat het aantal deelnemers dat zowel de na tionale als de internationale congressen bezoekt in totaal de 10,000 ver over schrijdt. Het 38e Universele Esperanto Congres dat alleen al plm, 2000 deelnemers trekt, wordt dit jaar gehouden in Zagreb. Te Sheffield wordt het 26e congres georga niseerd van de arbeiders Esperantisten. De katholieke Esperantisten gaan dit jaar Lourdes, waar zij hun 24e interna tionale congres zullen houden. (Vanuit Nederland wordt daarheen een gemeen schappelijke reis georganiseerd door de ■alg.-secr. van de Int. Kath. Esperantis ten Bond I.K.U.E., de heer L. G. C. de Jong, te Vleuten (U.). Andere interna tionale congressen organiseren de bond van de internationale Esperanto-jeugd T.E.J.O. te Wörgl in Oostenrijk en de in ternationale Federatie van Esperantis ten Spoorweg-employé's I.F.E.F. te Utrecht. Het 3e Benelux-Esperanto Congres wordt met de Pinksterdagen te Antwer pen gehouden. vreemde smetten vrij houden en stellen wij thans de jeepjutter aan de kaak. Een jeepjutter is een jutter in een jeep. Voor goed begrip diene dat wij tegen de jeep geen wrok koesteren. Niet vergeten zijn wij dat onze bevrijders deze ruige automobieltjes tot karos hunner heer lijke missie hadden gekozen. Ook daarné vernamen wij veel wat vóór de jeep sprak. Zelfs verdiepten wij ons in een onzer weinige ledige ogenblikken in de historie der jeep. Toen de razernij nog woedde zei een Amerikaanse hoge tegen een andere hoge: Wij moeten een brikje, dat overal dwars doorheen gaat ontwer pen en dat in massa-productie nemen. Een brikje voor algemene doeleinden Goed, zei de ander en zo maakte Willys- Overland de GP (General Purpose Algemeen Doeleinde. GP werd in het spraakgebruik jeep. Nu zijn er eilanders die dit te ruim opvatten, dit algemene doeleinde. Zij gaan jutten met het ding. Ze knetteren de duinen over en razen m no-time van paal één naar paal dinges, alles wegris- send wat de zee bracht en niets latend voor een ander. Wij vinden het minne tjes. Wij willen dit vergelijken met de maaimaohine die madeliefjes plukt. Wan neer zal de magistraat er zijn afkeuring over uitspreken? Wij wachten daar nu op. H. A. W. FILMNIEUWS „BLEKE BET" Bleke Bet had haar eerste jeugd al achter de rug, toen zij in de dertiger ja ren haar première op het witte doek be leefde. Maar dat. is nu eenmaal zo met films zij is nog altijd dezelfde geble ven. Jopie Koopmans. Fienlje de la Mar, Aaf Bouber, Johan Heesters en Johan Elsenschn mogen in werkelijkheid ouder zijn geworden, in onze bios acteren zij neg even fris en vrolijk als die eerste keer in het vooroorlogse verleden. Het is heus wel eens aardig onze eigen taal te kunnen beluisteren. „DREIGENDE TROMMEN" Een film die ons de verhalen van Win- netou en zijn makkers in de herinnering brengt. In prachtige kleuren een uitste kend verhaal. Kapitein Quincy Wyatt (Cary Cooper) vervult zijn opdracht. Hij moet met zijn soldaten een fort opblazen. Er komt evenwel een kink in de kabel, wanneer de Indianen zorgen, dat de boot die dè mannen naar het veilige terrein moet terugbrengen, de kust niet kan na deren. Wyatt, zijn mannen en enkele ontsnapte vrouwen, onder wie een be koorlijke jongedame, zullen moeten trachten door de jungle redding te vin den. Zij trotseren de grootste gevaren. Een weinig tragiek draagt er tenslotte zorg voor, dat Wyatt het opperhoofd van de hem achtervolgende Indianen uit daagt voor een duel op het mes op het water. Hij overwint. Neerlands nieuws. O.a.: Numansdorp. Demonstratie met speciale tractor voor moerassige terrei nen. Breda, Aankomst van Drents vee voor het getroffen gebied. Rotterdam, Amerikaanse onderzeeboot voor de Kon. Marine. De voetbalwedstrijd Nederland- België i(0-2). Buitenlands nieuws. O.a.: Turnwedstrijd Frankrijk-Duits- land. Een Deense mailboot gekapseisd bij Harwich. De eerste gewondentrein pas seert de Noord-Koreaanse grens. de Vr Voor menige huisvrouw is het uitma ken van vlekken dikwijls een moeilijk werkje. We hebben altijd wel een ol ander vlekkenwater bij de hand, maar het gebeurt heel vaak, dat de stof, die we er mee willen behandelen niet te gen het vlekkenmiddel bestand is en dan vervallen we soms van kwaad tot erger. Daarom is het van groot belang om met uiterste voorzichtigheid te werk te gaan en hebben we een zeer kost bare stof te behandelen, kunnen we de ze beter naar een stomerij sturen, dan er zelf mee te gaan knoeien. Er zijn ech ter vlekken, die we zelf kunnen behan delen en als we weten wat voor vlek ken het zijn, zal de behandeling een voudig worden. Het is vanzelfsprekend dat nieuwe vlekken zich gemakkelijk laten ver wijderen dan oude. Begin eerst de vlek er uit te borstelen, daar verkrijgt men dikwijls al goede resultaten mee. Lukt dit niet, dan niet direct met vlekkenwa ter beginnen, doch eerst proberen de vlek met lauw water te verwijderen. Helpt dit ook niet, neem dan een of an der vlekkenmiddel. Leg onder de te be handelen stof een stuk grauw papier of een doekje, waarin het vlekkenwater en eventueel ook de opgeloste be standdelen van de vlek kunnen trek ken. Bij voorkeur moet men het vlek kenwater op de achterkant van de stof druppelen en dan voorzichtig, liefst met een lapje van dezelfde stof, de vlek betten, vooral niet hard wrijven, daar dan zo licht het weefsel stuk gewreven wordt. Wrijf de vlek ook weer voorzich tig droog. De vlekken, die met een vlekkenmid del behandeld zijn, moet men een nabe werking met lauw water geven, zodat alle resten van het middel verwijderd worden, teneinde kringen te voorkomen. Indien nodigstrijk dan de stof direct hierna onder een doek glad. Dit waren enige algemene regels voor het uitmaken van vlekken. Een volgende keer zal ik met u enige spe ciale vlekken behandelen. ADA.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3