9 roen /wa in het harL, 4 e iportens door de Maar weinig Texelaars naar het Rusthuis? m U presteen meer Texels Gemeenteraad kwam bijeen Bouw van échte woningen voor de gezinnen van het Bunkerdorp Landaankoop bij Oosterend met het oog op de Ruilverkaveling Culturele Raad Kapitein List voer 25 jaar hij T.E.S.O. verkwikkende WRtGieV ZATERDAG 14 JUNI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6742 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren], Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Donderdag kwam de Texelse Gemeen teraad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. de Koning. Afwezig was de heer W. Wassenaar. Na de opening kon de voorzitter o.a. de belangrijke mededeling doen, dat een extra volume voor de bouw van zeven woningen beschikbaar is gesteld en wel om woonruimte te bieden aan de bewo ners van het z.g. Bunkerdorp, gelegen ten Zuiden van Den Hoorn. De mogelijk heid bestaat dat daar in de toekomst een kampeercentrum wordt gesticht. De heer F. Seidel, onderwijzer aan de ulo, werd wegens zijn benoeming te Naarden eervol ontslag verleend; Mej. A. M. Bakker, DenHoorn, werd met alge mene stemmen benoemd tot onderwijze res aan de o.l. school aldaar, terwijl Mej. H. E. Dijt, Westergeest, met algemene stemmen werd benoemd tot onderwijze res aan de o.l. school te Zuid-Eierliand. Gaarne had de raad ook een nieuw hoofd te Zuid-Eierland benoemd, maar de enige candidaat had zich teruggetrokken, ter wijl ter benoeming van 'n 2e leerkracht te De Cocksdorp nog geen voordracht kon worden opgemaakt. Vervolgens hadden grondaankopen plaats resp. van mevr. Keyser-Breesnee en van de heren A. Kooiman Jaczn., De Waal, de N. H. Ge meente, te De Waal en de heer D. Roe per, Den Burg, en verkoop van grond aan de heer F. A. de Maessohalk, te Eierland. Het prae-advies van B. en W. heb ben wij al grotendeels gepubliceerd. Op aanwijzing van de heer Timmer zal het aantal leden, genoemd in art 6 ("De cul turele raad mag niet besluiten, indien minder dan 4 leden aanwezig zijn") wor den uitgebreid tot zes, terwijl wethouder Hin's opmerking, dat de leden op 31 Dec. 1956 dienen af te treden, eveneens in dank genoteerd werd. De heer Jak. Bruin vroeg: „Wat ver staat U onder jeugdvorming?" (genoemd in het prae-advies inzake de culturele raad). Voorz.: Precies wat het woord zegt. De heer Bruin: Ik stel voor in overwe ging te willen nemen om hier iemand te krijgen, die zich met die jeugdvorming kan belasten. La ben wij alle partijschap pen buiten beschouwing laten en iemand aanstellen, die die leiding geeft aan de jeugd. Vandaag te Oudeschild, morgen te Den Burg, dan te De Waal enz., opdat er meer vorming wordt verkregen. Er is arbeidsveld genoeg. Men kan volksdan sen, figuurzagen enz. enz. Dit kan neu traal wezen want als je danst, dans je en als je figuurzaagt zaag je figuur. Er zijn leiders te vinden. Wij kunnen wel met mooie voorstellen komen, maar er moeten ook mensen zijn die er voor wil len werken; als men het doet om de functie geeft het niets. Voorz.: Wat U be doelt is ook de bedoeling van B. en W. Wij willen proberen het verkeerde ge bruik van de vrije tijd op te vangen en proberen langs die banen de jeugd in de goede richting te brengen. Met een aangesteld leider. B enW menen daarom te moeten beginnen met de instelling van een culturele raad. Ik hoop, aldus de voorz., in de volgende zitting de voor dracht te kunnen voorleggen. In de C.R. komen mensen te zitten, die voorstellen moeten doen en als een en ander zich goed ontwikkelt kunnen zijzelf de zaak hanteren en regelen. Er hangen meer problemen met dit ene samen. Neemt U b v. de lichamelijke opvoeding. Te Den Burg is een gymlokaal voor algemeen gebruik in aanbouw, een bescheiden ge bouw als zodanig bestaat te Oosterend (dat uitstekend loopt), er is een beschei den inrichting te De Cocksdorp (die ui teraard verbetering behoeft) en zonder enige twijfel valt er iets te bereiken voor De Koog, De Waal en te Den Hoorn (als ook in laatst genoemd dorp door bouw van een nieuwe school ruimte be schikbaar komt). Dan zal het punt lichamelijke oefening een grote sprong vooruit gemaakt hebben. Dat zal moeten samengaan met een aan te stellen kracht. Iemand, die in bepaalde onderdelen aan het werk zal gaan, misschien iemand, die geen uitgesproken gymnastiekleraar is, maar zich fheer werpt op de algeme ne sfeer van de sportbeoefening. En wat de culturele raad zelf betreft: het succes zal helemaal afhangen van de leden zelf. Een ingewijde zei onlangs: Hier ligt een grote verantwoordelijkheid voor B en W. Dat is juist en daarom willen wij er een begin mee maken. Het wordt een fiasco als wij niet de juiste mensen kunnen vinden en een succes als die wèl gevon den kunnen worden! De C.R. zal al di rect gesteld worden voor de vraag: hoe zetten wij de dorpshuizen op en zo zijn er zoveel taken. Mevr. Vrijdag: Welk subsidiebedrag heeft U zich voorgesteld? Wat dacht U te kunnen uittrekken? Voorz.: Dit hangt geheel af van wat de C.R. aan voor zieningen wenst. Over een bepaald be drag is nog niet gesproken, ik zou de CR de vrijheid en de kans willen geven eerst plannen te vormen. Dit is geen zaak van een dag of van een jaar, maar als het goed is een aangelegenheid, welke steeds belangrijker plaats in de samenleving gaat innemen. Wethouder De Waard: Als de C.R. is gevormd en gaat werken zou ik het op prijs stellen, dat zij zonder te weten over welke gelden kan worden beschikt, zal kunnen zeggen: zo zouden wij het wil len hebben. Dit lijkt mij veel beter dan het geval waarin de C.R. vooruit weet hoeveel geld er beschikbaar is. De heer Keijser vond het maar een slag in de lucht als men geen weet heeft van de financiële mogelijkheden. Weth. De Waard: Het is beter hun de vrijheid te laten en ons bij de begroting af te vragen hoeveel wij kunnen bestem men. De heer Keijser: 9 mensen - 9 idee ën, van de vele plannen zal m.i. niet veel komen. Mevr. Vrijdag blijft ven-langen een bepaald bedrag te horen. „Hoe kan men anders zoiets opzetten?" zo vroeg ze zich af. De voorz. besluit de beschou wingen met zijn voldoening erover uit te spreken, dat de gehele raad met de doelstelling instemt. Bij de volgende be groting, zal een voorlopige raming wor den gedaan. De Nutsbouwstichting kreeg het ver zochte uitstel van de aflossing en het Texels Museum zijn extra subsidie. Vast gesteld werden een verordening op de heffing van reinigingsrechten, idem tot toekenning van een vacantie-gratificatie aan het gemeente personeel over 1953. De heer E. D. We9tdorp, Oudeschild, werd in vaste dienst benoemd en wel met 11 stemmen en 1 blanco. Met de vleeskeuringsdienst kring Bar- singerhorn werd een overeenkomst aan gegaan tot het afleveren van diermeel. De voorzitter merkte op, dat na een vrij lange lijdensgeschiedenis tenslotte na be sprekingen met Barsingerhorn en auto riteiten uit Den Haag een redelijke overeenkomst kon worden bereikt. De heer Bruin vroeg of aan de varkens houderij nog wat te verdienen viel. Wethouder De Waard: Volgens mij niet meer. Wethouder Hin: De winst acht ik niet hoog, maar de arbeid wordt ruim be taald, er kon door de varkenshouderij een 2de werkkracht worden aangesteld, wat gunstig is, want dikwijls zou één slager het werk niet af kunnen en dan is het erg tegenvalt: m emg jaar hadden beschikbaar heeft. Daar is de heer Bruin het mee eens, maar hij had van een particulier vernomen, dat aan var kens veel te winnen valt. Wethouder De Waard cijferde hem even voor, dat het erg tegenvalt: in enige jaren hadden ze aan de Hallerweg 69 varkens gemest en maar f 660 winst gemaakt. De heer Roeper kon de redenering van de heer Hin wel volgen, maar was het ander zijds ook eens met de heer De Waard, dat de winst gering is en eerder minder dan beter wordt! De voorzitter: Ons streven is de varkenshouderij op te hef fen, maar tevens te proberen om 't recht daartoe te behouden. Voor de uitbreiding van het TEM-ne.t (Het Noorden en Gerritsland), werd be sloten tot een lening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, groot f 165,000. De heer Bruin verheugde zich er over, dat er zoveel sohot in zit en hoopte, dat spoedig heel Texel aangesloten is. De benodigde garantie inzake de bouw van een ,,Bouwkas"-woning door de heer J. C. Jonker, werd gul verleend. Dit is de eerste Bouwspaarderswoning, die op Texel zal verrijzen. Vervolgens werden diverse suppletoire begrotingen vastge steld. „Een heel rijtje" merkte iemand op. Maar de secretaris wist van een ge meente waar ze al de 126 suppletoire be groting hadden goedgekeurd. (Zie vervolg op pagina 2). VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA-DEN HAAQ GRASGEWAS VERPACHT Door B en W is het gras verpacht van diverse wegen. De Schansweg aan de heer B. de Jong, Den Burg; de Sahilder- weg en de Hoomdenveg aan de heer O. Goënga. Voor de Emmalaan werd geen inschrijving ontvangen. Het grasgewas van het vliegveld is in middels in eigen beheer gemaaid en op- geiklampt, daar de bedragen van de in schrijvingen naar de mening van B en W te laag waren. WANDELSPORT Bij voldoende belangstelling zal op 24, 25, 26 en 27 Juni ook op Texel een Avondvierdaagse worden gewandeld. Men kan zich tot 16 Juni per briefkaart opgeven aan D. P de Jong, Zandvaa'rt 125, Breezand. Voor de jeugd van 10 t.m. 13 bedraagt de afstand 4x10 km. en het inschrijfgeld fl,-. Start 5 uur. Voor anderen bedraagt de afstand 3x15 en 1x20 km., het in schrijfgeld f 2,-. Start 7 uur (dienstpl. militairen beneden de rang van onder officier f 1,50). 35 Jaar lammerenmerken. Dit jubi leum viert de heer Jb. Gomes, die u hierboven op de GroenepLaats in actie ziet. Is dit zijn 150,000ste lam? Mis schien al wel meer. De aanvoeren zijn nog altijd groot, ofschoon je geen markt meer hebt met bv. 9000 stuks, waarvan de jubilaris nog weet mee te praten. In die daaen begonnen ze al 's morgens om zeven uur te merken, tegenwoordig mogen de dieren niet voor acht uur worden aangevoerd. Thans zijn er nog twee ploegen, vroeger waren er meer. Het aantal merken loopt zeer uiteen. Zo gebeurt het, dat ze op één markt veertien verschillende merken moeten aanbrengen. Links ziet u een der bomen van het plein. Dit is de nieuwe aanplant: toen de heer Gomes begon te merken ston den er zware bomen, maar die zijn suc cessievelijk verdwenen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 Juni 1953 Geboren: Hillebrand Bemardus en Le- onardus Jacobus zoons van Hillebrand Gomes en Aagje de Ridder Klaziena Berendina Lambertha dv Lubertus C. Vonk en Anna M. Buitink. Béatrice Yvonne dv Willem A. Soesan en Ilse A. F. Meijer. Petrus Nicolaas zv Jacob Zijm en Johanna Logman. Cornelis zv Dirk Lemstra en Cornelia Bakker. Clara Ma ria Adelheid dv Frederik van der Kooi en Alida C. Koorn. Ondertrouwd: Cornells Drijver en Jaa- pien Meder. Getrouwd en Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen: 2 ballen (rood-blauw); 1 broche; 1 portemonnaie, 1 zonnebril; 1 keeshond je; 1 zwart poesje. VERTROKKEN PERSONEN Gerard Spigt, v. Schilderend 59 naar Opsterland, Gorredijk, Schoolstr. 10 An na Zijlstra v. Groeneplaats 11 n. Lunte- ren, Engweg 61. INGEKOMEN PERSONEN Johanna M. Vinju v. A'dam. Deurlo- straat 63 hs n. E 133 Willy Onck v. Am- hem, Greusweg 55 n. Kogerstr. 13. Hetty de Ruiter v. Wassenaar, Corn, de Wit- straat 13 n. K 89. ZE KWAMEN INWONEN! In een schoorsteen aan de woning van de familie J. C. Rab, Bmnenburg 11, te Den Burg, is een kraai vier reeds flink uit de kluiten gewassen jongen aan het groot brengen. Het nest zit wel vier me ter van de schoorsteenrand af en de gro te vraag is nu, hóe de voge'ls eruit kun nen komen. Mocht dit niet gelukken, dan is er gelukkig nog altijd een schuif vlak tegenover het nest, welke op een gang uitkomt. Maar eerst wil men natuurlijk eens zien, wat „de natuur" vermag! DE SPORTUITWISSELING MET WIERINGEN Dinsdagavond 7,30 speelt het voetbal elftal een oefenwedstrijd tegen De Mok. Terrein SV Texel. KAPITEIN C. LIST heeft Donderdag 11 Juni j'l. zijn zilveren jubileum gevierd in dienst van de N.V. TESO. Ter gele genheid hiervan is hem door de raad van commissarissen van onze stoombooton derneming een gouden horloge met in scriptie aangeboden, wat natuurlijk ge paard ging met de gebruikelijke spee ches. Namens het personeel werd hij met een vulpen verrast. Woensdag hebben wij de jubilaris even opgezocht, met in de stuurhut, maar thuis. In de verwachting, dan wat rustig te kunnen praten en een flink interview te kunnen ontfutselen. Maar in dat op zicht hebben wij werkelijk bakzeil moe ten halen: de jubilaris houdt de kranten- mannen-in-£unctie maar liever op een afstand! Goed, het feit kon worden ge memoreerd, geen bezwaar, maar met en kele regels is alles gezegd, niet waar? Al dus het standpunt van kapitein List. Ge lukkig slaagden wij tenslotte in de tot standkoming van een soort compromis Kapitein List is 25 jaar geleden als dekknecht begonnen en 20 jaar geleden volgde hij kapitein Duinker op. (Kapi tein Duinker is al 87 geweest en maakt nog steeds zijn wandelingetje naar de haven). Enige tijd heeft hij nog gevaren op de Dageraad, daarna op de Marsdiep en tenslotte kwam de Dokter Wagema- ker. Aangezien de pensioengerechtigde leeftijd nog een vijftal jaren voor de boeg ligt geven wij kapitein List de kans ook nog eens op de allernieuwste boot te varen Maar dan moeten natuurlijk eerst de meergelegenheden zowel te Ou deschild als Den Helder verbeterd wor den. Het is thans al een hele kluif voor de Dokter Wagemaker om vlug te kun nen laden en lossen. Begonnen als dekknecht. De reizigers kunnen dikwijls constateren, dat kapi tein List nog vaak genoeg dekknecht speelt als er heel wat handen nodig zijn om bv. de vrachtgoedwagentjes aan en van boord te duwen, want de loopplan ken tussen kade en schip liggen nu niet altijd gunstig voor een vlot transport: eb en vloed zijn twee belangrijke factoren voor de scheepvaart. Eb en vloed, zomer en winter, een vlakke zee en wild water, dat altijd zijn slachtoffers eist (zeeziek te!). Deze afwisseling lijkt ons landrot ten wel nodig, want zonder enige vari atie zou het varen van de lijn Oude- schild-Den Helder naar ons gevoel erg eentonig worden. Bijzondere voorvallen? Het iournaal zou toch wel iets opleve ren? Och, dat weten wij toch al, meen de de jubilaris, die wel gaarne opmerkte, dat hij zijn werk met dezelfde animo zal willen voortzetten als hij tot dusverre heeft kunnen doen. Oudeschil'd-Nieuwediep, een tiental kilometers. Maar dat loopt nog aardig op, zo dag in, dag uit diverse diensten va ren cn jaar in, jaar uit! Wij kwamen op een half millioen kilometers of ruim tien keer rond de aarde! Moge kapitein List de verbinding van ons eiland met de vastewal nog lange tijd helpen onderhouden. deèohtek^o"1

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1