Cjrocn Twartsjexels in het harL, mi mom and SPREEKT BR OKER/ by Pleziervaartuig „De Zeemeeuw brengt ons weer naar het Robbenparadijs Per Jeep over de Vliehors Bevorder verkwikkende vw eetlust en spijsvertering deèchtekau^Jg? doorriegezo^. Van waar en Waarheen Voor huidverzorging steeds PUROL! „Ze zijn milder, zachter en voller van smaak dan welke andere cigaret ook! ZATERDAG 20 JUNI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6744 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. MET DE „ZEEMEEUW" van de N.V. TESO zijn we toch al verscheidene keren hel Eierlandsc Gat overgestoken, maar nog nooit hebben wij de robben van zo dichtbij op de Robbenplaten zien liggen als Woensdag, de dag na de opening van de zomerdienst op Vlieland. Het was ook maar geen bijzonder mooi weer en van daar dat ook de zeehonden zo veel en zo lang mogelijk van de koesterende zon nestralen profiteren wilden! Tja, maar toen een Meteor-straaljager het in z'n hoofd kreeg om eens heel laag over zo'n drooggevallen zandbank te scheren, ach, toen dook het grootste deel van de robbenfamilie te water, want men kan het ze tè gortig maken ook en uiteindelijk komen ook de robben daarheen voor hun rust! Net als wij en de andere als toeristen vermomde passagiers, behalve dan de jongeren, die een en all aandacht gaven aan de oefenende straalvliegtuigen, die van ihoog uit de lucht op een der vijf op de Vliehors opgestelde schietsohijven do ken. Dat ging met enorme snelheid. De duik, een dot rook op óf naast de schiet schijf, het geluid van vier korte, harde schoten en gelijktijdig al weer het snélle optrekken tot honderden meters hoogte. Ja, dat optreden van die straaljager was wel erg jammer, want schipper Boon had ons al zo aardig dicht bij die robben plaat gevaren. Naarmate de afstand schip-robben kleiner werd, werd ook de motor tot minder toerental geremd en tenslotte sllopen we motorloos nader. Grote, zware en erg kleine robben. Alle passagiers stonden aan stuurboord, met prisma of fototgestel. En toen kwam die straaljager. Maar de volgende robbenplaat was he lemaal voor ons en, zoals gezegd, zelden hebben we de zeehonden van zo'n korte afstand kunnen observeren: oude en jonge dieren. Prachtig van kleur en pienter uit de ogen kijkend, bijna zo goed als vertrouwd met die boot en dan te bedenken, dat de Zeemeeuw pas voor de tweede dag hier voer, dit seizoen. „Als je een maandje verder bent, nemen ze zelfs geen notitie meer van je, je moet ze wegslaan!" aldus schipper Boon en 'hij doelde blijkbaar op voor de boeg zwemmende robben! Ja, wie deze toobt maken, het traject naar de aanlegsteiger op de Vliehors, of aan de speciale robbentocht deelnemen daar beginnen ze volgende week mee krijgen waar voor hun geld. Nergens hebben wij de natuur zo ongerept gezien als hier, want er ontbreken uiteraard zelfs de voetsporen van mensen! Het was een goede gedachte van de Stoombootonderneming om hier bij zo merdag een boot te laten varen. Er is al tijd belangstelling voor, hetzij van de kant der Vlielandse toeristen, hetzij van de zijde van de vrienden van Texel. De .Vlielanders" worden door de jeeps van de onderneming Hofstra van Oost-Vlie land naar de aanlegsteiger op de Vlie hors gereden en de TESO-bussen bren gen u naar Texel's Noordoostpunt, waar ter hoogte van het reddingsstation even eens een steiger is gebouwd. Een pracht tocht, èn met de boot èn met de jeep. Na tuurlijk kan men ook een fiets meene men, maar dat wordt dan altijd nog een heel stuk over de Vliehors zwoegen. Maar ook dat kan en flinke kerels mel den zich voor zo'n 9tunt natuurlijk wel aan. Op 16 Juni was de dienst haer geopend. Er waren echter nog maar weinig toeris ten, zowel op Texel als op Vlieland. De boottocht geeft al-tijd het avontuur van de onberekenbare stromen en zandban ken. Bij laag water moet je bv. wel 20 minuten omvaren, langs het baken, dat ongeveer recht voor de Cocksdorper ha ven staat. Nu voeren wij over de meeste ondiepten heen, ook over een plaat, die op de terugtocht grotendeels bloot lag en zulk een luilekkerland was geworden voor die aardige robben. „Volgende wéék niet alleen naar Vlieland, maar iedere dag tevens om 12 uur vanaf Texel naai de robben èn naar de Virgo". Zo verna men wij. De Virgo" is het Zweedse vrachtschip van 5400 ton, dat al sinds 1 Februari aan de Noordzeekant van de Vliehors zit gekluisterd. Over een paar weken hoopt men de boot in open water te hebben. De „Zeemeeuw" brengt u bij die robbentocht op een punt, vanwaar ge nog maar 6-7 minuten lopen moet om de Zweed te bereiken. Wij raden u aan er eens heen te gaan. EEN PRACHT STUK NATUUR ont rolt zich aan uw oog als ge met de Zee meeuw afvaart. Nóg weinige stormen en zonder ingrijpen door de technisch zo goed geschoolde mens, krijgen wij ten Zuiden van de vuurtoren een magnifie ke baai, die De Cocksdorp en omgeving beroemd zullen maken. Maar de boot zwenkt al weer in Oostelijke richting en daar varen aan de einder de leuke gar- nalenschuitjes uit Harlingen. En voor ons uit zien wij bij dit heldere weer dui delijk de duinenrij van Vlieland, de bos sen en -het stipje van de vuurtoren, die toch helemaal aan de Oostkant van het tweede Waddeneiland is gebouwd. De gestrande boot zit hoog op de Vliehors, niet helemaal droog overigens, want bij vloed komt het water al ver het dok binnenkabbelen, dat aan de zeezijde is opengebroken. Ja, ze schieten daar al flink op zo bleek ons later ter plaat se Zaterdag hebben ze het schip weer 60 meter zeewaarts getrokken, welke prestatie overigens door het schip zelf en niet door sleepboten werd geleverd en kapitein Sjöheim kan de thuisvaart plannen dus al wel zo zoetjesaan gaan maken! Links van de reus lag een no te- dopje, dat later de sleepboot, de machti ge sleepboot „Stortemelk" bleek te zijn, die buitengewoon nuttig werk heeft ge daan, nl. het maken van een geul naar zee, louter met behulp van zijn schroef Om kwart over negen voeren we weg en om kwart over tien zette de Zee meeuw ons aan land. „Het is een drie kwartier lopen!" zei schipper Boon. Het leek stukken dichterbij, maar je hebt -hier in deze onmetelijke ruimte geen idee van afstand en dus geloofden wij de uitspraak van de deskundige gaarne. I Drie kwartier door het zand van de Vliehors, boven je een felle zon. Luch tig gekleed wandelt 'tdan wel het Pret tigst Gelukkig was de stewardes van de Zeemeeuw bereid om het te veel aan kleding onder haar hoede te nemen Een i kwartier later zat de Zeemeeuw al weer met nieuwe reizigers, aangevoerd door twee jeeps van Hof9tra, midden op het zilte nat, terwijl wij ons moeizaam over de hete Vliehors voortbewogen, naar de I Virgo", die voorlopig nog héél ver weg bleef BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 18 Juni 1953 Geboren: Adriane Hendrika dv Come- lis Burger en Hendrika E. van Delden. Harry Theo zv Pieter Bremer en Maria E. Kooiman. Johannis zv Jan van Malde- gem en Gerntdina J. Boesveld. Gerar- dus zv Jan Huisman en Martje Witte. Neeltje Cornelia Johanna dv Dirk Boer- horst en Egberdina Hovenkamp Ondertrouwd: Harrie Johannes A mout en Gerritdina Hendenka Jonker. Getrouwd: Willem van der Werf en Hendri'kje Zwak. Overleden: Willem de Porto, 72 jaar, wedn v. Dieuwertje Zijm. Gevonden voorwerpen: 1 portemonnaie, 2 luierbroekjes, 1 zak mesje, 1 regencape. VERTROKKEN PERSONEN Expert Groendijik v. S 25 n. Schiermon nikoog (en echtg.). Antje Waldus v C 60 n. A'dam, Sohubertstr. 25. Arie M. Jo- chem v. Schilderend 46 n. Haarlem, P. Wantelaan 46. WiUemina A. Klomp v. De Waal 29 naar A'dam, Bellamyiplein 22hs. Geertje Ellen v. Oosterend, Peper straat 31 n. Drachten, Stationsweg 207. INGEKOMEN PERSONEN ,Reijer Drijver v. Velsen, Planciusstr. 12 n. O 97 (met gezin). Wijnand Bakker, v. j Groningen, A v. Ostadestr. 73a n. De Koog 57 (en echtg.). KANTOOR SOCIALE DIENST Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het kantoor van de Sociale Dienst gesloten is gedurende de periode van 22 Juni t.m. 1 Juli a.s. Texel, 18 Juni 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. PROF. KEESOM-STUDIEFONDS Bij het bestuur van de stichting Prof. Dr W. H Keesom-studiefonds zijn aaht aanvragen binnengekomen ter verkrij ging van een studietoelage. Deze aanvra gen betroffen de studie aan: MTS (3), Lyceum (2), HBS B (1), Rijkslandbouw- winterschool (1) en Zeevaartschool (1). ESPERANTO-FAMILIEDAG In Purmerend-Z.O Beemster zijn on geveer 1000 cursisten bijeen geweest, die deze winter de Esperanto-lessen hebben gevolgd van „De Typhoon", de Nieuwe N.H. Courant en de Noord-Amsterdam mer. Burgemeester W. N Kelder van Monnikendam sprak hen toe in het Espe ranto. BENOEMING VOOR IIET RUSTHUIS Naar we vernemen zijn de dames Al- denkamp en De Jong, beiden uit Meppel, benoemd tot resp. hoofdzuster en eerste verpleegster van het Rusthuis der Cla- zina Emélie Gollards Stichting. De be noeming geschiedde na speciale aanbeve ling door dr Br ederode, die tijdens de bezetting enige jaren directeur-genees heer van het noodziekenhuis is geweest. TEXELSE SPORTVRIENDEN NAAR WIERINGEN Hedenmiddag om twee uur vertrekt de „Voorwaarts" uit de haven van Oude- sohild voor een rechtstreekse tocht van 't eiland naar Den Oever op Wieringen. Behalve de voetbalteams, waarvan de opstelling reeds in dit blad heeft gestaan, gaan er mee: een aspiranten voetbal elf tal, een dames handbalteam, een biljart- ploeg en twee volleyball-zestallen. 45 JAAR GETROUWD Het echtpaar C. Witte Pzn. en G. Wit- te-Barhorst, 't Hoffie, Oosterend, is 23 Juni 45 jaar getrouwd. De 28ste is er receptie. (Maar onze verslaggever kwam er ten slotte toch en daarover een geïllustreerd verhaal in ons volgend nummer. red.) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 Juni op om 4,19; on der om 9,15. Maan: 27 Juni V M„ 3 Juli L.K. Hoog water ter rede van Texel: 20 Juni 2,49 en 3,36. 21 Juni 3,42 en 4,36. 22 Juni 4,45 en 5,37 23 Juni 5,49 en 6,38. 24 Jum 6,45 en 7,30. 25 Juni 7,41 en 8,22. 26 Juni 8,29 en 9,08. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. Twee vragen, die op Anjerdag gesteld kunnen worden. Nu is de Jaatste gemakkelijker te be antwoorden dan de eerste. En ook de werkzaamheden uit de tweede vraag voortkomende, nl. het verdelen der be schikbare middelen zijn lichter dan het bijeenbrengen van de benodigde bedra gen, of het moet zijn, dat het hoofdbre kens kost om de beperkte middelen op een goede wijze te verdelen over de ve le aanvragen. Tal van instellingen op het gebied van de volksontwikkeling en de jeugdzorg doen een beroep op het Anjerfonds en in vele gevallen kon de helpende hand wor den geboden. Een enkele greep uit ge subsidieerde instellingen: het Nederlands Kamerkoor, de Stichting Nijmeegs Muse um voor beeldende kunsten, de Commis sie Volksonderwijs sdhoolreisjesverblijf Vlieland, de Chr. Emigratie Centrale (voor het kopen van boeken voor Neder landse kolonisten), de Koninklijke Zang vereniging Roermonds Mannenkoor, de Gymnastiekvereniging te Abbenes. Tot en met 1951 werd in Noordholland in totaal uitgekeerd f 60348. Op de vraag, waaruit men al deze sub sidies put, kan ieder antwoord geven, ook de Texelaar. Of liever aan ieder wordt gevraagd hierop een antwoord te geven, door een speldje of een fotokaart te ko pen. Daarom: ieder een gave naar vermo gen in de bus voor het mooie doel! KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 biechtgel., om 7 u. roz. Zondag, 4e Zondag na Pinksteren. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. comm. uitr. en om 10 uur de Hoogmis, 's Av. 7 u. lof t.e.v. de H. Naam. Om 12 u. voor bereiding v.d. hernieuwing der plechtige doopbeloften. Deze week geen roz., maar Vrijdagavond 7,30 lof t.e.vJh. H. Hart. Zaerdag op de gewone tijd biechtgel., om 7 u. roz. Zondag a.s. 5e Zondag na Pink steren. St. Marthaverenigiing: Vrijdag 2,30: A. Bakker en N. Hin. In de week zijn 's morgens de H H. Missen om 7,30. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau Vuur zuigelingen houdt 24 Juni weer zitting. Van 22,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 8 t.m. 13 Juni 1953: 414 kg schol, 32 kg tong; 62 kg tarbot; 59 kg schar; 228 kg bot; 34 kg poon 410 kg pieterman 107 kg garnalen; 6 kg zalm; 617 kg kruiJkels; 2080 kg kokha nen; 38 kg makreel; 18150 kg vispuf; 491 kg geep; 49 kg flint. INGEZONDEN GOLLARDS STICHTING Het bestuur van de Glazina Emelie Gollards Stichting meent, gezien de vele uitlatingen over de te berekenen prijzen, het volgende te moeten opmerken: De prijzen zijn vastgesteld aan de hand van verschillende factoren. 1. Het bedrag aan eigen geld en schuld, welke gemaakt moet worden om bouw en inrichting te kunnen uitvoeren. Hoe wel door wijlen mej. Gollards een zeer groot bedrag voor dit doel is nagelaten, moet er toch een groot bedrag aan schuld worden gemaakt, hiervan moet rente en aflossing worden betaald. 2. Post salarissen personeel met soci ale lasten. Wij menen voor goed perso neel te moeten zorgen, teneinde de in- woners die verzorging te kunnen ge- j ven, welke hun toekomt. Dit is niet goedkoop. 3. Kosten voeding, verwarming, ver lichting enz. j 4. De bezetting. Daar ons ook bekend i is, dat men op Texel geneigd is, eerst eens de kat uit de boom te kijken, heb- ben wij ons hiervan geen overdreven voorstelling gemaakt. Wat de door ons berekende prijzen aangaat, nog het volgende: Door het Hoofd Rusthuisbouw van het Ministerie van Wederopbouw is ons me degedeeld, dat door deze instantie was opgezet en berekend een te bouwen Rusthuis in opdracht van de Sociale Dienst te Zandvoort, plaats biedend aan 300 personen, waarbij rekening was ge houden met alle kosten, dus ook rente en afschrijving en dat hier de goedkoop ste prijs per persoon f 27,- per week moest bedragen. Verder zijn onze prijzen met insiders op dit gebied besproken en hebben ons tot het besluit doen komen, de vastgestelde prijzen aan te houden. Wij zijn hierbij van het standpunt uitge gaan en hopen dat dit juist zal blijken te zijn, dat onze prijzen beter verlaagd kunnen worden, in plaats van dat nader hand zou blijken, dat wij op een te laag niveau zouden zijn begonnen en een verhoging zouden moeten vragen. Te- Mm VERKOOP VOOR NEDERLAND N.V. ALVANA - DEN HAAG vens willen wij er nog op wijzen, dat door dit Ministerie na gegevens, betref- I fende de exploitatie der rusthuizen in i Nederland, zorgvuldig bestudeerd te hebben, hierover met hun medewerking het boekje „Bouw" verschenen is, waar in zij als hun mening kenbaar maken, dat 'n tehuis van de grootte, zoals dit te Texel wordt gebouwd, het meest aan trekkelijke is en het meest economisch geëxploiteerd kan worden Naar wij menen, zouden de stichtings- kosten heel wat lager zijn geweest en had men ook met aanmerkelijk lagere prijzen kunnen komen, indien men in deze zaak in de loop der jaren wat méér doortastend was geweest, bv. voor de oorlog of tijdens het bewind van ge noemde heer Rehorst (zie Texelse Cou rant). Verder willen wij er de aandacht op vestigen, dat de Clazina Emelie Gollards Stichting een geheel zelfstandige stich ting is en uit moet komen met de ont vangsten, welke zij heeft en eventuele tekorten nergens uit kan opvangen. Mogen wij de opposanten nog op merkzaam maken op het volgende: Door verschillende instellingen wordt nog getracht fondsen te verkrijgen om mensen, van wie het inkomen onvol doende is om de prijzen te betalen, hier uit in de gelegenheid te stellen hun pen- sionprijs aan te vullen en dat op dit ge bied te Oosterend buitengewoon mooi werk wordt gedaan, hier wordt gewenkt met een jaarlijkse contributie, giften enz. terwijl dn andere dorpen, zoals bv. Den Burg en Oudeschild in deze geen begin te krijgen is. Wij menen, dat verschillende heren al heel veel tijd hebben verdaan om over de prijzen critiek te laten horen, terwijl wij eveneens van mening zijn, dat, als deze heren de moeite hadden genomen, zich eerst eens over de gang van zaken door ons te laten voorlichten, zij de over tuiging zouden hebben gekregen, dat wij voor het began inderdaad de vastgestel de prijzen moeten berekenen. Nu is onze vraap aan bedoelde heren de volgende: Met praten hebt u voor de door u ge noemde mensen heel weinig gedaan. Wilt u, daar verschillenden van u over vol doende vrije tijd beschikken, werkelijk iets voor deze mensen doen, uw dorpen bewerken, om fondsen te verkrijgen, do nateurs te werven enz., waaruit de pen- sionprijs voor mensen van alle richtin gen, die zelf niet over voldoende inkomen beschikken, kan worden aangevuld? Wij zullen deze mensen, zo zij aan de eisen voldoen, zeer gaarne opnemen. Verder wijzen wij er nog op, dat in de pensionprijs ook de verzorging is op genomen, terwijl als een ouder persoon hulp moet nemen, dit alleen aan loon, voeding en lasten, de pensionprijs ver te boven gaat. Wij hopen en verwachten niet in be doelde heren te worden beschaamd en dat voor hen de tijd van praten voorbij is en dat uit hun daden zal mogen blij ken dat zij inderdaad voor de minder draagkrachtigen op de bres staan en hun beste krachten zullen geven om ook voor deze mensen een plaats in het Rust huis te bekomen en dus het gemeen schappelijk fonds helpen groot maken. Wij menen, dat er dan voor ons de mo gelijkheid aanwezig is in de toekomst de pensionprijs lager te kunnen stellen. Wij maken opposanten er nog op at tent, dat, zo zij willen doorgaan met ons schriftelijk aan te vallen, wij hierop in verband met de vele werkzaamheden, geen antwoord meer kunnen |even. HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1