Cjroen ^warL-Jexels in het harL, De Februari-storm richtte voor één en kwart millioen schade aan de dijken aan <-& Het voorseizoen was iets minder druk dan vorig jaar Meer toerisme naar het buitenland? Dit voorseizoen minder kampeerders voor KV Solex Service Station ZEGEL - Den Burg Texels Jeugd Musiceerde Succes met zijn Lelies WOENSDAG 8 JULI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6749 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren!. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. hild uit- (tot 6e H de der i. H. :erd. 5. 7e ge- St. cker d.H mei ;ad :ste- 7.30 Den ;ter- gers van uitr. 0 u. *ken ïurg "ken de met «nst v. Den 1 lof men ;ens. ig 9 kl. leen htlh. I 11 ren. uitr. van I. igen ■2,30 3,30 bui- uit DE KOOG, Zaterdagochtend. WIE vanaf de waterkant het strand overziet, ontdekt slechts een gering aantal badgas ten. Maar bekijkt men het geheel wat nauwkeuriger, dan blijkt het aantal gas ten toch nog belangrijk groter te zijn: de meesten zitten namelijk in plaats van vóór achter hun badhokje. „Nee, strand weer is het niet, we hebben dit voorsei zoen veel te veel Noordelijke wind ge had!" zegt een exploitant van badhokjes, strandstoelen enz. Hij heeft een lange strip tentdoek achter 'n rijtje stoelen ge plaatst, zodat de gasten die komen zon nen en bruinen daardoor uit de wind zijn. „Het stoof te veel door die wind, met stuifzand is het niks gedaan!" Inderdaad, als je langs de zeezijde komt, merk je een heel verschil van kli maat in vergelijking met de temperatuur die wij in het centrum van Texel kunnen waarnemen. Wie in een klein kantoor zit te puffen en alles openzet om frisse lucht te kunnen ademen, die kan zich dat ver schil met de temperatuur aan de Noor delijke kant van het eiland niet voor stellen. We waren naar De Koog getrokken om indrukken te verzamelen inzake het voorseizoen, dat zo zoetjes aan op z'n ein de loopt om plaats te maken voor het volle seizoen. Onze mening, dat het niet zo druk was als vorig jaar, bleek door nagenoeg iedereen te worden bevestigd. Men zoekt de oorzaak. Biedt Texel niet genoeg? Is hot comfort minder gewor den? Werkt het weer tegen? Ge ontdekt al spoedig, dat hier de oorzaak niet ligt. Zijn er minder toeristen op het eiland, wel, dan moet dat worden toegeschreven aan de grote trek naar het buitenland. Men krijgt meer deviezen en de grens overschrijdingen worden eenvoudiger ge maakt. Naar het buitenland, nu, dan zal Texel, zal Nederland, er voor dienen te zorgen, dat het buitenland hier komt! En, zoals bekend, daarvoor doet men zijn uiterste best en zo wordt het aantal bui tenlandse gasten op Texel van jaar tot jaar groter. Hoe hebben de mensen het gehad met hun verhuur van gemeubileerde huizen e.d.? Dit is iets minder geweest dan vo rig jaar. De bezetting van kampeer- sohuurtje e.d. was normaal. Hoe het met de verhuur van gemeubileerd in het vol le seizoen zal zijn? Velen moeten voor slechts zes weken verhuurd hebben en wel van half Juli tot eind Augustus. Het aantal pensiongasten zal niet zo veel verschillen met vorig jaar. Men krijgt moeilijk een juist beeld als de een me dedeelt, dat hij meer gasten heeft dan vorig jaar om deze tijd, terwijl een ander pension daarentegen zeer slecht bezet is. Het aantal kampeerders is kleiner (of juister, minder talrijk) dan vorig voor seizoen. Tot 1 Juli was de stand 5:6. Een kampeerder, die op dezelfde dag naar Texel was gekomen als in 1952 zei: „Ik zit weer op hetzelfde terrein als vorig jaar, toen kon ik nauwelijks een plekje vinden in het vak waar we graag wilden zitten en nu had ik het maar voor het kiezen!" HET TOERISME betekent voor ons ei land een bron van inkomsten voor vele categorieën. De middenstand zou, als het toerisme plotseling uitviel, een geduch te tik krijgen, om maar niet te spreken van de zgn. seizoenbedrijven! Ook hier hebben we ons licht trachten op te ste ken. De Jan Pleziers en de ponniewa- gentjes maakten een slecht voorseizoen mee, een rijwielhersteller had het ook wel eens drukker gehad. De souvenir winkels lieten zich wel zeer verschillend uit: de een beweerde 'n gelijke omzet te hebben, terwijl een ander weer sprak van „Goed fout"! Er wordt wel eens ge zegd, dat de centen al vaster raken, maar deze mening bleek weer te worden be streden door een souvenirhandelaar, die zei: „Er mogen minder mensen geweest zijn in het voorseizoen, mijn omzet was toch gelijk, tenminste, tot de vorige week, want deze week (die van 29 Juni tot 4 Juli dus red.) was het minder". Al met al is er dus geen reden tot on tevredenheid, laat staan plaats voor pes simisme. Een pensionhouder zei: „Het volle seizoen wordt in ieder geval weer goed". Moge ook het weer dan meer tot verblijf aan het strand lokken. Zaterdag stond er met grote letters op een ge bouw „Koffie, warme worstjes, limonade, perl enz." Ach, er zal wel groter omzet in warme worstjes en koffie geweest zijn dan in de zgn. verfrissende dranken. Het aantal pensiongasten in Den Hoorn was ook wat minder groot dan vorig jaar, terwijl men van De Cocksdorp en omge ving weer zeer verschillend geluid hoor de, „Beter slechter". Maar hoe het zij: er zijn in Juni toch weer honderden gasten naar Texel gekomen en wij moe ten dan even terugdenken aan de tijd, dat het seizoen maar zes weken duurde. Natuurlijk mag men blijven streven naar een druk seizoen, dat drie maanden aanhoudt! R. S. STOKVIS ZONEN D V*n d«r Hoem fabrikaat DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30*, 10,15 11,30* 12,45, 15.30, 16.30*, 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953. SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat op Donderdag 9 en Vrijdag 10 Juli 1953, zonder voorafgaan de waarschuwing, op de „Hors" zal wor den geschoten. Het is op genoemde dagen, wanneer de rode vlaggen zijn gehesen, een ieder ten strengste verboden de „Hors" te betre den. Texel, 4 Juli 1953. De Burgemeester voornoemd DE KONING. GESLAAGD Den Hoorn. Onze plaatsgenote, mej. Fien Dros deed met gunstig gevolg exa men (theoretisch gedeelte) voor kinder verzorgster aan de „Centrale Raad voor Kinderuitzending" te Alkmaar. EEN AVOND VOOR DE BRIDGERS Hedenavond om acht uur begint in het Badhotel te De Koog een bridge-drive, waaraan een ieder kan deelnemen. Voor al de badgasten wekken wij op! Al ver scheidene jaren achtereen worden op ons eiland door de bridgeclub „Groot Slem" van Den Burg, onder auspiciën van cie VVV Texel dergelijke avonden gehouden. U kunt u nog aanmelden in de zaal VOORZITTER WORDT GEHULDIGD De officiële huldiging van de heer D. Dapner ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter van de SV Texel, is, zo vernemen wij, vasbgesteld op Vrij dag 10 Juli a.s. Hierbij zal o a. tegen woordig zijn een Hoofdbestuurslid van de KNVB. Onder grote belangstelling werd Za terdagavond door de jeugd van Texel 'n ooncert gegeven in het Park te Den Burg. Een groot aantal jongens en meis jes, allemaal leerlingen of oud-leerlingen van de heer J. Visser, waren naar de mu- zieknis gekomen om te laten horen hoe ver zij al gevorderd zijn, om te demon streren, dat ze een heel aardig program ma kunnen bieden. Ook waren er jongens en meisjes zónder muziekinstrument, maar mèt een leuk stemmetje en toen al die stemmen en al die instrumenten tot één groot ensemble waren verbonden, werd het bewijs geleverd, dat er door ernstige studie heel wat te bereiken is, En dat je reeds jong iets aardigs kunt presteren, is eveneens een feit, want er waren al medewerkers(-sters) van 8 jaar! Trouwens, zo is dat vooral m de mu ziekwereld: jong geleerd, oud gedaan! Wie dan ook ontdekt, dat zijn zoontje of dochtertje muzikaal is en graag wil dat hij of zij iets op dit terrein bereikt, doet er goed aan zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de muziekleraar Prac- tisch gesproken kan het kind niet te jong zijn. Zoals gezegd, trok dit jeugdconcert ve len naar het Park en de toehoorders heb ben een aardige avond gehad. Wat deden alle kinderen keurig hun best om bij dit openbare optreden zo goed mogelijk voor de dag te komen! Hoe goed volgden zij ook de aanwijzingen van de heren Visser en v.d. Boomgaard! Nieuwe liedjes en oude bekenden, die wij toch altijd weer graag horen, mandolines, guitaren, blok fluiten, accordeons en daarbij de helde re stemmen der kinderen. Vooral de lied jes over Tirol klonken zo fris en blij, écht een vacantie-uitvoering! Na dit al les werden de luisteraars nog in de ge legenheid gesteld om mee te doen met de community-singing. Het vele applaus dat de jeugdige uitvoerenden ten deel viel was volkomen verdiend en wij hopen dan ook dat zij nog vaak voor het podi um zullen verschijnen. In „De Hobaho" troffen wij een ver slag over de bloemenkeuring te Haarlem. Van de Texelse inzending de heer H. C. Dijt lezen wij: Niet minder succes had H. C. Dijt uit Den Burg, Texel, met zijn groep lelies. Mooie takken van de goudgele Hansonii. Marhan C 22 is nog fraaier van kleur en -haar trosvorm is beter dan van Hansonii, want de vorm is minder eenzijdig en helt meer naar het Marta- gon-type over. Bijna egaal lila en met voortreffelijke bloemstand is C 24, een Marhan hybride. Van L. pardalinum, ty- gerlelie, zagen we enkele stengels met de fraai getekende bloemen. Lilium Dalma- ticum is een var. van L. Martagon. Haar bloemstengel is echter aanmerkelijk gro ter dan van de laatstgenoemde en de bloemen zijn diep wijnrood. Wij zijn ge neigd aan te nemen, dat de door de heer Dijt hier ingezonden var. Vattaniae is met de diepe purpere bloemen en menen dat Daim. iets lichter is. Hoe het zij, het was een mooi exemplaar van deze lastig te kweken lelie en vooral de lichte bloemknoppen die tegen het opengaan purper worden, dragen met hun mooi verspreide plaatsing in de tros er toe bij deze lelie een koninklijk aanzien te ge ven. De majestueuze L. giganteum trok weer zeer de aandacht. De kosten van alle uitgevoerde en nog uit te voeren werken op Texel zullen naar zeer ruwe schatting ruim f 1,250,000 bedragen. Hiervan was op 1 Mei onge veer de helft verwerkt. Aldus berichten Ged Staten aan de Provinciale Staten inzake het herstel van de aan de zeeweringen op 1 Februari toegebrachte schade. Het dichten van de 116 gaten in de zeedijk van de polder „De Eendracht" op het eiland Texel is in de loop van Juni gereedgekomen. De doorbraak van deze dijk is gedicht. Hierbij is de kruin onge veer een halve meter hoger gemaakt dan vroeger. Onmiddellijk na de stormnacht is het herstel van de zeedijken op Texel in hoofdzaak door vrijwilligers en militai ren geschied. Spoedig daarna zijn de werken door arbeiders van de Ned. Hei demaatschappij uitgevoerd. Thans wor den de herstelwerkzaamheden in het al gemeen verricht door personeel van een aannemer. Op het ogenblik werken ongeveer 100 arbeiders aan de zeeweringen op Texel. In verband met landbouwwerkzaamhe- den is er wel is waar enig verloop, maar tot nu toe is het mogelijk gebleken de werken in een redelijk tempo voort te zetten, door ook arbeiders van het vaste land aan te nemen. Ervaren steenzetters zijn moeilijk te krijgen. Getracht wordt personeel uit de noordoostelijke provincies aan te trek ken. Indien het werk volgens de huidige gang van zaken word voortgezet, dan wordt verwacht, dat op Texel m de herfst een toestand zal zijn verkregen, die veiliger genoemd mag worden dan zoals die op 31 Januari bestond. De vraag of verdere verbeteringen zullen moeten worden aangebracht is nog een onderwerp van studie. Eind Februari was de kruin van de zuidelijke binnendijk van ,De Eendracht', de zgn. Zanddijk, die door het onder wa ter lopen van de polder zeewaterkerend was geworden, reeds door middel van 'n kistdam met ongeveer 75 om. verhoogd tot 3,75 meter boven N.A.P. Tijdens de uitvoering van dit werk werden de verzwaring en de verhoging van het dijklichaam voorbereid. Hieraan wordt nu gewerkt. Vóór het stormsei zoen aanbreekt zal een tot 4,50 meter bo ven N.A.P. reikende binnendijk voltooid zijn. De kaden langs de buitenwaterloop van het gemaal van „De Eendracht" die bij de inundatie ernstig beschadigd waren, worden thans hersteld. Dc bekleding van de dijk van de der tig polders tussen het Noorden en Oude- schild is slechter dan aanvankelijk ver moed werd. Zo zal een gedeelte dat het nog juist gehouden heeft, moeten worden uitgebroken. Dit stuk zal dan door een basaltglooi ing of een bezetting met ander passend materiaal moeten worden vervangen. In dit verband wordt opgemerkt, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de aanvoer van natuursteen zeer moeilijk is. Men rekent er op, dat de nu open lig gende glooiing vóór het stormseizoen kan worden voorzien. Met het opbreken van de slechte vakken zal worden gewacht tot zekerheid bestaat, dat zij van beter materiaal kunnen worden voorzien. Ter hoogte van de Oostersluis zal een stukje nieuwe zeedijk worden aange legd, zodat de ongunstige toestand van dat kunststuk geen gevaar meer kan opleve ren. Met de uitvoering van dit weiik zal dezer dagen worden begonnen. Het kan tijdig gereed zijn. De dijken langs de buitenwaterloop van het gemaal De Schans liggen thans 30 a 40 cm. boven de stormvloedhoogte van 1 Februari. Niettemin zal, voorzich tigheidshalve, de oude en in minder goede staat verkerende Schanssluis wor den vervangen door een nieuw kunst werk van gewapend beton. (Zie ook vorig nummer. redactie). Ook hiervan wordt aangenomen, dat dit werk nog voor het stormseizoen gemaakt zal kun nen worden. DE STEM DESVOLKS A.s. Zaterdag werkt „De Stem" mee in het avondconcert van Kon. Texels Fanfarecorps. Dezer dagen is er weer gelegenheid voor het toetreden als lid. Waar een speciaal programma wordt voorbereid ter viering van het eerste lustrum, is de ze opwekking juist nu op z'n plaats. Le den komt vanavond op tijd naar de repe titie. Acht uur dus allemaal present. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau vuur zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met. kmderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg TEXELSE MARKT Den Burg, 6 Juli 1953 Aangevoerd: 870 lammeren f 44-f 54. 2 koeien f 750- f850. 58 biggen f 40-f 55 12 n. kalveren f 45-f 75. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN NED. HERV. GEMEENTE DE KOOG Met ingang van heden elke Woensdag avond van 9-9,30 Zomeravondstilte. ONDERHANDS VERKOCHT De woningen „De Ekster" en „De Me rel", staande aan de Houtvester Boodlaan te De Koog, zijn door de heren M. Bonne en Jac. Eelman onderhands gekocht van de heren gebroeders Ellen, Oosterend. Handbalnicuws G.D.S. Het uitwisselingsweekeind met Sloot- dorp is weer zeer vlot en sportief verlo pen. Zelfs de traditionele regen bleef deze keer helemaal weg en het was daar entegen heerlijk zonnig. Als vanouds heeft de handbal de win nende punten aan hun gasten mee moe ten geven. Dit was wel te voorzien daar DWOW dit jaar weer kampioen in hun klasse is. Toch hebben beide elftallen hun de overwinning niet cadeau gegeven. We zagen mooi open spel, vooral de wed strijd van beide le elftallen verliep vlot en spannend. Uitslag: GDS 1-WDOW 1: 1-6; GDS 2-WDOW 2: 1-7. Deze week weer 2 competitiewedstrij den: het le speelt a.s. Woensdagavond half 8 thuis tegen SVT en het 2e gaat morgen (Donderdag)) haar kracht meten tegen SVK in De Koog. Aanvang 8,30 u. vertrek van de Stenenplaats precies 8 u. En verder tot Vrijdagavond 7 uur op de training! S.V. Texel. Texel 2 kon het tegen Oosterend 1 voor de bekerwedstrijden niet tot een overwinning brengen, al was daar wel de gelegenheid voor geweest. Wel speel de O. iets beter, maar van het verre op dringen der O-achterhoede werd met ge profiteerd. Met 2-1 moest de eer aan de Oosterenders gelaten worden. Texel 3 maakte een vergeefse reis, doordat De Koog zo vriendelijk was weg te blijven. In een behoorlijk geleide ver eniging behoort zoiets niet voor te ko men. Texel 3 kwam dus zonder te spelen in de volgende ronde tegen Tex. Boys 2. Jeugdsportkampen KNVB 1953 We ontvingen de richtlijnen voor de Jeugdkampen. Onze indruk is dat ook de kampen voor dit jaar aan de deelnemers overvloed van vriendschap en spor tiviteit zullen verschaffen. Naast de voet- balprcgramma's wordt er voor goede ontspanningsavonden gezorgd, daarnaast nog zwemwedstrijden, volleyball, ping pong Doetinchem met prachtomgeving en het mooie natuurbad zal ook onze jongens een week intens laten genieten. Er is nog plaats voor 2 spelertjes, meldt je dus aan bij de heer Van Zeijlen voor het te laat is. Vrijdag trainen, maar.komt vooral vroeg. SVC-Nieuws Zondagavond werd onder ideaal voet- balweer een begin gemaakt met de Be kerwedstrijden. Van de 2e elftallenafde- ling moest nog gespeeld worden Texel 3- De Koog 2. Maar De Koog 2 liet ver stek ^aan en wel zonder enig afbericht! Dit keuren wij ten zeerste af. Als men inschrijft voor een tomooi kom dan ook, maar laat het andere elftal niet voor niets aantreden! Dit kost de vereniging geld waaran men niets heeft en het be derft de sportgeest. Met een telefoontje had men de teleurstelling kunnen voor komen. Om 8 uur speelde dan Texel 2 Oosterend 1. De heer Keijzer werd be reid gevonden om naar het hoge Noor den te komen om de leiding van deze wedstrijd te nemen. Het bestuur van S. V.C. wil langs deze weg zijn dank uit brengen aan de heer Keijzer voor de wijze waarop hij zich ten volle voor de sport geeft. Nimmer is hem iets te veel als een beroep op hem gedaan wordt. Direct na de aftrap neemt T. de lei- ding:l-0. Maar O liet zich niet ontmoe digen en wist met 2-1 te winnen, waar door het zich in de volgende ronde plaatste. Zondag a.s.: Texel 3-Tex Boys 2. Win naar van deze wedstrijd komt in het be zit van de medaille en kan eveneens deel nemen aan de bekerwedstrijden van de eerste elftallen. Om 8,15 uur: Tex. Boys 1-ZDH 1.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1