OMYU TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Turners en Muzikanten vormden een fleurige stoet Weekend Texelse Boys - DWOW ZATERDAG 11 JULI 1953 De rondgang door de smalle straten van Den Burg, welke de leden van onze gymnastiekvereniging Texel en het mu ziekcorps van Den Burg, het Koninklijk Texels Fanfare Dinsdagavond hebben gemaakt, gaf ons een keurige indruk van de betekenis dezer beide lichamen: alle leden waren in fraaie uniformen of te- nue's gestoken. De meisjes en de dames van de gym mardheerden nu in witte bloesjes en zwarte broekjes of witte rokjes. Een stoet die ook door zijn lenigte opviel: de gym telt toch maar een heleboel leden, waaronder jongens en meisjes die nog maar nauwelijks op de grote school zijn! Dat kunnen dan ook de beste turners en turnsters worden, want u weet, dat ook op het terrein van de gym kunst door trouwe en langdurige oefening gekweekt wordt! Texels Fanfare blies vrolijke marsmuziek of liet de indrukwekkende roffels van de trommelslagers, de tam boers, soli ten beste geven. Van de Groe- neplaats ging het na een grote rondgang door het dorp naar het terrein van de SV Texel, waar de turners en turnsters een interessante openlucht-demonstratie gaven. Jammer, dat de harde wind de oefeningen aan de werktuigen parten speelde; anders zou er wel beter werk zijn geleverd. De vrije oefeningen enz. werden vrij goed uitgevoerd, maar moes ten ibijna allemaal te snel worden ver richt doordat de grammofoon niet vol doende regelbaar bleek. Alle oefeningen stonden weer onder leiding van de heren Mooi, Mets en Keizer. Dinsdagavond a.s. gaan de gymnasten naar Den Hoorn. Mogen de weergoeden het dan wat beter met hen voorhebben! Medewerken dan de dames- en herenaf deling, alsmede de oudste jongens- en VERGADERING van de Raad der Gemeente Texel op Woensdag 15 Juli 1953, des namiddags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 8 Juli 1953. De Burgemeester van Texel C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Onderzoek geloofsbrieven en toela ting van nieuw benoemde raadsleden 4. Wijziging verordening op de Culturele Raad en benoeming leden van die Raad 5. Benoeming van een hoofd aan de oJ. school te Z -Eierland. De voordracht luidt: 1. de heer W. Boersma te Vier- lingsbeek; 2. de heer Joh. van Waart te Rotterdam. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de o 1. school voor Ulo. Voorgedragen wordt de heer W. Poeze te Alkmaar. 7. Benaming o.l. school te Den Burg. 8 Vaststelling van een nieuwe salaris- verordening. 9. Vaststelling van een wijziging van de Instructie voor de keuringsveearts 10. Vaststelling van de 5e wijziging van de Instructie voor de directeur van de Vétérinair-Hygiëmisohe Dienst. 11. Vaststelling van de 7de wijziging van de Instructie voor de gemeente-ge neesheren. 12. Vaststelling van een nieuwe sala risregeling voor de directeur van het Te huis Irene. 13. Vaststelling van een nieuw Alge meen Ambtenarenreglement. 14. Vaststelling van een wachtgeldre geling. 15. Vaststelling van de eerste verorde ning tot wijziging van de Arbeidsover eenkomst enverordening der gemeenjie Texel. 16. Vaststelling van de le verordening tot wijziging van de uitkeringsverorde ning. 17. Vaststelling van een verordening tot regeling van een compensatie van het werknemersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring. 18. Wijziging van de vacantiegratifica- tieregeling 1953. 19. Wijziging subsidiëring kleuterscho len. 20. Goedkeuring der begroting van het Algemeen Weeshuis voor 1953. 21. Voorlopige vaststelling der gemeen terekening over 1951. 23: Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis over 1952. 24. Vaststelling van de 12e $uppl. be groting voor 1953. 25. Behandeling van belastingrecla mes. 26. Vaststelling van de 5e wijziging van de legesverordening. 27. Verlening van een garantie ten be hoeve van de bouwspaarder J. Boon. 28. Aanvaarding van een schenking van de heer W. de Haas te Oosterend. 29. Transacties met de Ned. Herv. Ge meente te Den Burg. 30 Grondaankoop van de heer D. Lemstra te Den Burg. 31. Aankoop van een woonhuis van mevr. de wed. C. Blom Czn., Oudeschild. 32. Wijziging seizoenregeling winkel sluiting. 33. Intrekking instructie kademeester loswal Noorderdijk. 34. Intrekking verordening tot hef fing en invordering van kadegelden 35 Stemming over de electrificatie van 't Noorden, Nieuweschild, Wester geest en Gerritsland. 36 Stemming over de aankoop van een perceeltje grond door de N.V. TEM en de vestiging van een erfdienstbaar heid ten bate van dit perceeltje, in ver band met de verdere electrificatie van 't Noorden. meisjesklas. Er wordt om 7 uur op de Groeneplaats per fiets gestart. Zondag 12 Juli a.s. zal onze gym met de dames- en herenafdeling en de oud ste adspirantenafdeling vertegenwoor digd zijn op het jaarlijkse grote open lucht turnfeest van de Turnkring Hol lands Noorderkwartier" van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, welk festijn in Hippolytushoef wordt gehouden. Ver trek 7,15 uur van de Groeneplaats, terug met de boot van 7.30 uit Den Helder. Dat dit inderdaad een groots turnfes- tijn belooft te worden, waarborgt wel het aantal verenigingen, er zullen nl. 18 verenigingen een sportieve strijd leve ren om de hoogste eer. Ook zullen de keurcorpsen van H.N.K. hun verrichtingen op de brug, ringen en rek laten zien, hetgeen alleen al een gang naar het Succes-terrein waard is. 's Middags om 1 uur vindt de officiële ontvangst plaats in Concordia" door het gemeentebestuur van Waeringen, waarna om half twee de grote marswedstrijd zal worden gehouden door Hippolytushoef. Hieraan werken mee, naast alle deelne mende verenigingen, ook de Kon. Mu ziekvereniging .Harmonie" van Hippoly tushoef en Apollo" van Den Oever Na de marswedstrijd wordt er naar 't Succes-terrein gemarcheerd, waar dan het verdere programma afgewerkt zal worden. Na afloop van de wedstrijden vindt er een groot turnbal plaats in zaal „Concor dia". P.S. De leiding herinnert er aan, dat de klassen van Zaterdagmiddag reeds vacantie hebben en dat de overigen Dinsdag a.s. voor het laatst bijeenkomen „HERWONNEN LEVENSKRACHT" HOUDT HUIS AAN HUIS COLLECTE „Herwonnen Levenskracht", de ver eniging die al jaren met succes de tbc bestreden heeft en nu ook haar mede werking gaat verlenen aan de bestrijding van andere volksziekten zoals rheuma, asthma, neurose en kanker, herdenkt in October haar 40-jarig bestaan. Steunt ditmaal de collecte, die de volgende week op Texel weer huis aan huis wordt ge houden, met een „jubileum"-gave. (Zie ook adv.) Texelse Boys-nieuws. Heden 7,30 speelt Boys 1 te De Cocks- dorp tegen ZDH voor de SVCnbeker. Vertrektijd wordt bekend gemaakt. Komt op tijd anders loopt het programma in de war. Boys 2 speelt Zondagavond te De Cocksdorp in de finale voor de voorron de tegen Texel 3. Tijdstip van vertrek wordt bekend gemaakt. HEINING OM DE BRINK Om vijver van de Brink te De Koog is een heining geplaatst. Een geruststelling voor ouders van in de buurt van dit die pe water spelende kinderen! DIENSTREGELING N.V T E.S.O Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30*, 10,15 11,30* 12,45, 15.30, 16.30*, 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende ehr. feestd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t,m. 31 Aug 1953. hel afdoende middel Ier verdelging van vlieg, vlo, mug, luis, enz Deze onhygiënische, hinderlijke In- seclen veronaangenamen U hel le- ven en versloren Uw gemoedsrust OMYL beval twee msectendoden- de stoffen, waardoor het snel werkt én long blijft riawerken OMYL als vloeislol om tc vetspuilen i Fles mei 200 cm' I 1,15. Ook ver- I krijgbaar m grotere Hessen en bussen A OMYL als poeder om te verstuiven A 50 gram I 0,65 - 150 gram f 1,65 N.V: ORGANON-OS S AFHALEN JACHTAKTEN Dc Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de jachtakten voor het seizoen 1953 ten gemeentehuize kun nen worden aangevraagd. Bij de aanvrage dienen de kosten ad f 36,- tegelijkertijd te worden voldaan. Nieuwe aanvragers dienen te overleg gen een verklaring, dat zij beschikken over het noodzakelijke jachtterrein. Eventuele bijzondere machtigingen tot het voorhanden hebben van een twee de vuurwapen dienen tegelijkertijd ter verlenging te worden aangeboden. Texel, 8 Juli 1953. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. SOCIALE VOORZIENINGEN IN AUSTRALIË Verkeerde voorstellingen moeten nu eens worden rechtgezet Zekerheid „van wieg tot graf" De heer H. A. van Luyk van het Com missariaat voor de Emigratie vertelde in de radiorubriek „Verklaring en Toe lichting" van de Regeringsvoorlichtings dienst het volgende over het systeem van sooiale voorzieningen in Australië: Deze keer wil ik het eens hebben over de sociale voorzieningen in Australië. Men hoort het dikwijls zo voorstellen, alsof onze emigranten met öxtra moei lijkheden te kampen krijgen, doordat zij uit een land met prima sociale voorzie ningen terecht komen in een samenle ving, waar men iets dergelijks helemaal niet kent. Dit is, natuurlijk een volkomen onjuist denkbeeld, zoals er over emigratie meer verkeerde denkbeelden in de wereld zijn. In Australië kent men nl. net zo goed sociale voorzieningen als bij ons, ja, zelfs heeft men daar ook een sociale zekerheid „van de wieg tot het graf", waarvan ie dere Australiër meeprofiteert. Van de wieg tot het graf Het begint dan met een uitkering bij bevalling. Dit gebeurt progressief naar mate er meer jonge kinderen zijn èn va rieert dan van 15-17 Australische pon den. Aan kindertoeslag wordt uitgekeerd een kwart pond per week voor het eerste kind en een half pond voor ieder volgend kind onder de 16. Met die kindertoeslag gaat 't nog even anders dan bij ons. In gedachten zie ik de vrouwelijke lezers al glimlachen, als ik u dit vertel. De kindertoeslag wordt in Australië namelijk aan dc moeders uitgekeerd. Al Icopt vader cr ook nog zo braaf achter de kinderwagen, hij mag het geld niet in casseren. Dat recht komt enkel en uit sluitend toe aan moeder de vrouw! Dit is wel een uitgesproken vorm van sociale zekerheid, want moeder is er nu ook zeker van dat zij haar kindertoeslag in handen krijgt! Hoe staat het nu met de uitkeringen in geval van werkloosheid of ziekte? Een volwassen arbeider ontvangt in geval van ziekte of werkloosheid 2,5 pond per week. Indien men gehuwd is wordt dit bedrag verhoogd met 2 pond voor de vrouw en wat de kinderen betreft, nog eens met het bedrag van de kindertoe slag. Een echtpaar met 2 kinderen onder de 16 jaar ontvangt op die manier, als de man door werkloosheid of 7*ekte geen loon krijgt, 5l/-i pond per week. Naast deze uitkeringen is een inkomen van 1 pond per week toegestaan uit andere bron. Bij dit alles moet men niet verge ten, dat in de loonwetgeving van elke staat voor de verschillende categorieën beroepsbeoefenaars een aantal dagen is bepaald, die men in verband met ziekte zonder loonverlies mag verzuimen. Ook voor de kosten van medische hulp ziin voorzieningen getroffen. Iedere inwo ner van Australië heeft het recht gratis medicijnen te betrekken, voor zover die voorkomen op een van overheidswege samengestelde lijst van 170 verschillende medicamenten. Er zijn in Australië 620 openbare zie kenhuizen en 800 particuliere verpleeg inrichtingen. Verder is er een invaliditeitsrente. Ie dereen, die 16 jaar is of ouder en die ge durende 5 achtereenvolgende jaren in Australië heeft gewoond en niet langer in staat is om ten minste 85 pet. van de normale weilkkracht op te brengen, kan in aanmerking komen voor een pensioen van ruim 3.5 pond per week. De vrouw v n e:n invalide krijgt flVa pond per week plus ruim 1/t pond kindertoeslag. c bedragen kunnen worden vermin derd in verband met inkomsten uit an dere bron. Ditzelfde geldt voor weduwenpensi- oen, waarbij ik er op wil wijzen, dat het begrip „weduwe" in Australië zeer breed wordt opgevat. Men verstaat er ook on der alle moedwillig verlaten vrouwen en niet hertrouwde gescheiden vrouwen. De uitkering bedraagt maximaal ruim 3,5 pond per week. Ouderdomspensioen tenslotte is er voor mannen en vrouwen, die re9p. de leeftijd hebben bereikt van 65 en 60 jaar. Zij komen in aanmerking voor een pen sioen van maximaal ruim 31/-» pond per week. Voorwaarde om in Australië ou derdomspensioen te ontvangen is, dat men ten minste gedurende 20 achtereen volgende jaren in Australië moet hebben gewoond. Een gepensionneerde mag nog tot 1,5 pond per week eigen verdienste hebben, zonder dat zijn pensioen wordt verlaagd. Bij sociale zekerheid van de wieg tot het graf hoort nog een begrafenisuitke ring en ook die kent men in Australië Degene, die de begrafeniskosten betaalt van iemand die bij zijn leven ouder domspensioen of invaliditeitsrente ont ving, komt in aanmerking voor een ver goeding van maximaal 10 pond. Al deze sociale voorzieningen be schouwt men in Australië als behorende tot de verantwoordelijkheid van de gehe le gemeenschap. Zij hebben geen liefda dig karakter. Alle Australiërs storten er bijdragen voor in een nationaal wel vaartsfonds, waaruit de sociale uitkerin gen worden betaald. (Wordt vervolgd). HOOGSTE KLASSEN O.L.S. WES- TERLAND DRIE DAGEN NAAR TEXEL De vijfde en zesde klas van de oi.s. Westerland zijn, evenals vorig jaar, drie dagen naar Texel geweest, waar zij on derdak vonden in Jeugdherberg „Pano rama", aldus een verslag in de Wierin- ger Courant. Donderdagmorgen om 8 uur vertrok het gezelschap op de fiets naar Den Hel der, waar de „Marsdiep" klaar lag om de overtocht te verzorgen. In Oudeschild aangekomen was het eerste doel de Jeugdherberg, waar kennis werd ge maakt met de ouders. Nadat de bagage was opgeborgen en de bedden waren opgemaakt, werden de fietsen weer bestegen. Richting Fonteins- nol. Daar werd de uitkijktoren bestormd. Natuurlijk werd ook de inwendige mens versterkt. Aan het strand van Westerslag werden heel wat natte broeken gehaald. 's Avonds werd nog een bezoek ge bracht aan het Russenkerkhof. Ook Vrijdag was het prachtig weer. 's Morgens stond een bezoek aan Texels Museum op het programma. Vandaar door de dennen naar De Koog en verder naar het einddoel de Slufter, waar de jongens heerlijk konden dwalen door dit mooie plekje natuurschoon tussen Texels duinen. Doodmoe en hongerig kwamen de jon gens in de Jeugdherberg terug, waar ze de maaltijd alle eer aandeden, 's Avonds nam vader Veldwisch ze mee op een wandeling in de omgeving, waarvan hij heel wat wetenswaardigheden wist te vertellen Zo bracht hij ze naar de oude boerderij Brakenstein, waar Michiel de Ruyter altijd de nacht doorbracht, wan neer zijn vloot op de rede van Texel lag. Op het dak van de boerderij staat nog al tijd het vlaggeschip „De Zeven Provin ciën". Dicht bij deze boerderij werden putten gemaakt voor water, omdat in die tijd op Oudeschild geen goed drinkwater te krijgen was. Dat water werd in vaten gedaan, die langs een kronkelpaadje naar de haven werden gerold. Dorstig van al dat gerol werd aan t eind de dorst ge lest, maar niet met water. Vandaar dat dit gedeelte van Oudeschild nog altijd het Bitterbuurtje heet. Langs dit wegge tje gingen de jongens de volgende dag natuurlijk naar de boot. Het spreekt vanzelf, dat de jeugd na zo'n vermoeiende dag gauw in slaap was. De meesten moesten er de volgende mor gen worden uitgebeld. Deze laatste ochtend werd een bezoek gebracht aan de Meeuwenkolonie, waar na nog een fietstochtje werd gemaakt naar Den Hoorn. Toen was de lijd van afscheid nemen aangebroken. Moe, maar voldaan arri veerden de kinderen om acht uur in Westerland. Met de boot van 16,45 uur uit Den Helder arriveerde Zaterdagmiddag een 40-tal DWOW-ers en -sters om tegen de Tex. Boys en GDS hun krachten te me len op sportgebied. In het St. Janshuis werden de bezoe kers ontvangen en voor de aanwezigen thee geschonken. Zaterdagavond vond de eerste ontmoeting plaats: Boys 2 tegen DWOW 2. Dit werd een eenzijdige strijd, want Boys 2 was het merendeel in de aanval. In de eerste helft werd er door de Boys 3 maal gescoord en wat de D- voorhoede ook probeerde om door te bre ken, de Boys-achterhoede stond pal en weerde al deze aanvallen af. In de 2e helft werd de stand tot 70 opgevoerd, waarmede het einde kwam. Zondagmiddag kwamen eerst GDS 2 en DWOW 2 in het veld; deze wedstrijd ein digde in een overwinning voor de gas ten. Vervolgens was het de beurt van Tex. Boys 1 en DWOW 1 In de eerste phase van de strijd kon Boys 1 een over wicht in het veld veroveren en na circa een kwartier bracht de I-binnen de stand op 1-0 De soms gevaarlijke aanvallen van D. strandden steeds op de B-verde diging en als deze gepasseerd werd von den zij een parate Boys-keeper op hun weg. Na een 25 minuten spelen brak de Boys r-buiten door de D-verdediging heen, de uitgelopen D-keeper wist het schot te keren, doch de bal kwam voor ie voeten van de vrij staande 1-binnen, die rustig in 't verlaten doel schoot: 2-0. Hier nam D. echter geen genoegen mee en bracht kort hierna de stand op 21. Vlak voor de rust maakte de Boys-mid- voor doelpunt no. 3. Tijdens de rust werd de eerste helft gespeeld van de handbal wedstrijd GDS-1- DWOW 1. D. was superieur en blonk uit in het gooien. Rust 3-0 voor D. Tijdens de 2e helft van de voetbalwedstrijd werd het tempo iets lager: doorgebroken zon maakte het vrij warm om te spelen Oo<k nu waren de Boys het meest in de aanval en de stand werd met een hard schot van de midvoor op 4-1 gebracht. In het laat ste kwartier kwam D gevaarlijk opzet ten maar de B-keeper, in topvorm, wist menig gevaarjijk schot te keren. Toch moest hij 5 minuten voor tijd zwichten voor een sohot van zijn r-back, die in nood, de bal precies aan de verkeerde kant van de paal terugspeelde: 4-2. In deze stand kwam geen verandering meer Scheidsrechter Keijzer leidde prima. Hierna de 2e helft handbal. Ook nu was D. met veldspel enz. het sterkste. Toch zagen we van G. vlotte aanvallen en paal en lat brachten enkele malen redding voor D. De gasten wisten nog 4 maal te scoren, G. slechts 1 maal. Eind stand 7-1 voor D. Met het einde van deze wedstrijd kwam ook het einde van dit sportweek end, en voldaan vertrok DWOW met de boot van 18,20 weer van Texel. Nu is het wachten op het tegenbezoek (eind Augustus). IMPORT VAN VOEDERGRANEN EN VEEKOEKEN CIRCA 1 SEPTEMBER IN PARTICULIERE HANDEN Omstreeks 1 September a.s. zal de im port van voedergranen en veekoeken we derom in handen worden gesteld van de particuliere handel waardoor een einde zal komen aan de sedert 1939 bestaande regelingen, waarbij de import van vee- voedergranen e.d. geheel was voorbehou den aan de Overheid. Zoals bekend is, werd in April jl. de distributie van veevoeder opgeheven. Bovendien werd tegelijkertijd het sy steem van vaste verkoopprijzen vervan gen door een stelsel van wisselende prij zen, welke regelmatig op basis van de werdMmarktncsteringen worden vastge steld. Waar thans aan de essentiële voor waarden voor een vrije import is vol daan, was het mogelijk het bovenstaande besluit te nemen, waarmede aan een lang gekoesterde wens van het bedrijfs leven kan worden tegemoetgekomen. Nadere bijzonderheden omtrent de juiste datum en eventuele voorwaarden waarmede bij de aankoop van granen en andere veevoeders in het buitenland moet worden gerekend, zullen binnen kort door de betrokken Bedrijfschappen aan de belanghebbenden worden bekend gemaakt. EUROPESE MOND- EN KLAUWZEER- BESTRIJDINGSCOMMISSIE i.o. Minister Mansholt naar Rome Voortbouwende op de resultaten van de inzake inter-Europese gecoördineerde bestrijding van mond- en klauwzeer ge houden voorbesprekingen in Kopenha gen (Sept. 1952) en Rome (Dec 1952) komen van 13-15 Juli 1953 afgevaardig den van 18 Europese landen op uitnodi ging van FAO de Voedsel en Land bouw Organisatie van de Verenigde Na ties in Rome bijeen, teneinde over de opgestelde ontwerp-oonstituüe te be raadslagen, welke voorlopig de oprich ting en het in werking stellen van de Eu ropese Mond- en Kauwzeer Bestrijdings Commissie mogelijk maakt. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van Minister Mansholt, die o. a. wordt bijgestaan door de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, directeur van de Veeartse nij kundige Dienst en Mr J. J. van der Lee, hoofd van de Directie Internationa le Organisaties van zijn Ministerie. Inmiddels hebben 9 landen, w.o. ons land, zij het sommige onder enig voorbe houd, te kennen gegeven, aan de tot standkoming van de Europese Mond- en Klauwzeer Bestrijdings Commissie te willen medewerken. Uitroeiing mond. en klauwzeer in Europa. In de achterliggende jaren is wel dui delijk de noodzakelijkheid aangetoond van een Europees-regionaal gebundelde bestrijding van deze veeziekte, welike 'n enorm verlies in geldswaarde en in pro duct '(vlees, melk, zuivelproducten) heeft teweeggebracht. Onder alle waardering voor het uitstekende, veelal registreren de, werk, dat het Office Internat, des Epizooties (O.I.E.) te Parijs (eigenlijk een internationale vereniging van veeartse- nijkundigen) in de 50 jaar van haar be staan heeft verricht, dient niettemin te worden vastgesteld, dat deze organisatie over geen grotere bevoegdheden heeft beschikt, dan het doen van aanbevelin gen aan de regeringen. Thans zal de Eu ropese Mond- en Klauwzeer Bestrijdings Commissie met meer zeggingskracht worden toegerust, zodat maatregelen in het belang van de gezondheid van de Europese veestapels, aan de deelnemen de regeringen bindend kunnen worden voorgeschreven. Hangende de goedkeuring van de Alg. Vergadering van FAO de Conference die eens in de 2 jaar bijeenkomt, be toogt men thans de Commissie dus voor lopig in werking te stellen. In ver band met de huidige procedure van het goedkeuren van conventies, die onder auspiciën van FAO worden gesloten, werd door de Nederlandse delegatie in de afgelopen vergadering van de Raad van FAO er op gewezen, dat deze gang van zaken enige onvolkomenheden ver toont. Voorgesteld werd, dat de Alge mene Vergadering de bevoegdheid van goedkeuring van regionale overeenkom- ten zal delegeren'aan de Raad, die ieder half jaar bijeenkomt. De Raad van FAO heeft dit voorstel welwillend ontvangen en de Directeur-Generaal toegestaan om het Nederlandse voorstel op de voorlo pige agenda van de Algemene Vergade ring te plaatsen. In het belang van 88 milliocn run deren. De Commissie zal o.a. binnen het kader van 'n overeenkomst tussen FAO en OIE (Office International des Epizooties) e^ zorg voor dragen, dat alle aangesloten landen worden voorzien van technisch advies betreffende de bestrijding van mond- en klauwzeer. Voorts dat zo snel mogelijk duidelijk berichten omtrent mond- en klauwzeeruitbraken en het daarbij optredende virustype worden verspreid en dat speciaal zowel het ini tiatief als het ondersteunen van urgent researdh-werk wordt ter hand genomen. De taak van de Commissie omvat ver volgens. het verkrijgen van gegevens omtrent nationale programma's voor de bestrijding van mond- en klauwzeer en het bestuderen van de mogelijkheid, landen, welke hulp behoeven voor de uit voering van hun nationale programma, bij te staan. Het bevorderen en ontwerpen van ge meenschappelijke acties en het vormen van voorraden vaccin, door het aangaan van overeenkomsten met aangesloten landen. Het scheppen van mogelijkheden voor de type-bepaling van virus. De bestudering van de mogelijkheid tot oprichting van internationale laborato rium-gelegenheden voor de type-bepa ling van virusstammen en de productie van vaccin.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3