sfaop srmmt GOED KAMP! De potvis was niet (meer) geschikt voor de pot 1953, een jaar met rijke beloften! - Exemplaar van 15 meter lengte De stand der gewassen op ons eiland WOENSDAG 15 JULI 1953 Barendsz" Bchts een? zat, waai hem te ontleden, daar het skelet een voor ons Texelse Museum! Hiérbo T E X E LS E WCOU RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooi) 5*f$2ÏS. Boekhandel Drukken) Bibliotheek PY1 1/7 f»T V/?/ f Yfï Lift 1/1 ft YT Bank. Postgiro 652,-Abonn. pr. f 1,80 p. Den Burg Texel Postbus 11 Tel. 11 ET 1/ i J p pr J A/A rit/ C' P ri/ lA kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm DE POTVIS, dief - Woensdagavond bij paal 7 strand de, niet ver van de plek, waar destijds de duin- groep „Onrust" lag. De 15 meter lange vis was niet alleen dood, maar reeds in verregaande staat van ontbin ding gekomen. Gerrit de Haan en Michel Bins- bergen gingen er als de kippen heen om ven ziet u hen beiden in actie, belangstellend gevolgd door een groepje badgasten Met veel meer vreugde dan vorig jaar zet ik mij tot het schrijven van dit over zicht. En ook nu kan ik opmerken dat men geen boer behoeft te zijn om te zien, dat het de landbouwbedrijven, wat de groei van de gewassen betreft, tot op he den zeer goed is gegaan. Of men nu op het „oude Texel" rond dwaalt of de lange rechte wegen van polder Eierland af fietst, overal is het te zien, dat de stand van onze landbouw gewassen niet alleen veel beter is dan vorig jaar, maar ook royaler dan in nor male jaren. Wanneer wij nu een overzicht geven over de stand van de verschillende ge wassen, denken wij daarbij voorlopig met aan polder De Eendracht. Aan het eind volgt nog een kort overzicht van deze polder. De wintergranen Bij het schrijven van dit overzicht :s men reeds begonnen met het oogsten v*n één van de gewassen, nl. wintergerst. Dit gewas, dat tot voor kort niét, of practisCh niet verbouwd werd op ons eiland, ziet men thans op diverse plaatsen verschij nen. En wij hebben de indruk, dat de droge zomer van 1952 nog weer een uit breiding van de verbouw van winter gerst heeft gegeven. En niet zonder ïe- den! Zoals uit het voorgaande blijkt, is dit een zeer vroeg gewas, dat in de pe riode, waarin de droogte meestal op treedt, het tijdstip van de grootste vocnt- behoefte al gepasseerd is. De stand van de wintergerst is zeer goed en het is wel bijna zeker dat we hier op goede op brengsten mogen rekenen. Ook wintertarwe en winterrogge sta m er goed voor. Naast de zeer gunstige groeiomstandigheden van deze zomer mogen we voor deze gewassen ook vij zen op die van de afgelopen winter. De ze gewassen bleven deze winter ge spaard voor de nadelige gevolgen van een strenge winter en een winter met overmatig veel water. Vooral de laatst genoemde factor was in voorgaande win ters vaak oorzaak van een te holle stanid. Wij hebben de indruk dat vooral de win tertarwe op diverse percelen een rijke oogst belooft, hoewel v/ij er van over tuigd zijn dat ook de maand Juli hierbij nog een belangrijke rol kan spelen. Vermelding verdient dat de schade, die deze winter aangebracht werd door vogels, kleiner was dan in voorgaande jaren. Hoewel hierbij ook andere facto ren wel een rol zullen gespeeld hebben, menen wij dat dit voor een deel ook te danken is aan het feit, dat men in meer dere gevallen is overgegaan tot het in- door C. van Groningen V eggen van de percelen, die met winter graan bezaaid werden. De zomergranen. Zowel de stand van haver als van zo- mergerst is zeer goed. De opkomst van deze gewassen verliep vlot. De maand April gaf een te lage temperatuur en de ze duurde voort tot in de eerste helft van Mei en als gevolg hiervan was de eerste ontwikkeling van deze gewassen niet zo gunstig. In de dagen vóór en omstreeks Pinksteren kregen we groei zaam weer met bijna ongelooflijk snelle groei. De regen op Pinkster drie gaf toen een beeld, dat op vele plaatsen het erg ste deed vrezen. De in de vorige dagen uit hun kracht gegroeide gewassen kon dén het niet op de been houden en op meerdere plaatsen zag men op dit mo ment reeds sterke legeringen van haver en zomergerst. En iedere boer weet wat een legering van het graan op dit vroege tijdstip kan betekenen. Het is gelukkig geweest dat hierop weer een periode is gevolgd met lagere temperaturen en stugge groei De meeste zomergranen kwamen weer op de been en tot nu toe kan zeker met van ernstige legering worden gesproken. Hoewel het voorbarig zou zijn om te zeggen, dat de zomergranen dit jaar een rijke opbrengst zullen geven, mag toch wel worden verwacht, dat de opbrengst belangrijk hoger zal liggen dan vorig jaar. Dit geldt heel zeker de stro-op brengst. Deze zal op diverse percelen meer dan tweemaal zo hoog liggen als vorig jaar. De bieten. Als wij over het gewas bieten spreken, denken wij daarbij dit jaar vooral ook aan suikerbieten. De oppervlakte van dit gewas is op ons eiland waarschijnlijk nog wel nooit zo groot geweest als dit jaar. In dit opzicht is de opwekking van onze regering om door uitbreiding van de teelt van dit gewas in gebieden, waar men tot nu toe weinig aan deze teelt deed, het tekort, dat ontstaan is door het uitvallen van de watersnoodgebieden goed te maken niet zonder vrucht geble ven. De Texelse landbouwers hebben hier zeker het hunne toe bijgedragen, Vermelding verdient ook dat dit ge was dit jaar op één voor ons eiland zeer HIJ zat goed in z'n spek: hier naast zijn Michel en Gerrit be zig de kolossus van een zij spek te ontdoen De „slopers" zijn uit gerust met originele messen, zij van de „Willem hebben gecharterd. Rechts haak, die aan een lijn zat, een tractor, bestuurd door W Duinker, steviq aantrok. In min der dan geen tijd hadden ze zon reep spek verwijderd. vroeg tijdstip werd gezaaid. Er werden nlr* reeds percelen bezaaid in de week 16-21 Maart. Het gevolg is geweest en dit is gedeeltelijk ook te wijten aan de koude Aprilmaand dat de peroide tus sen zaaien en opkomst op veel plaatsen vrij lang is geweest. De onkruidbestrij- ding heeft daardoor op diverse plaatsen grote moeilijkheden gegeven. Toah kan gezegd worden dat de opkomst van deze vroeg gezaaide bieten over het alge meen zeer goed is geweest. Wij menen dit te moeten opmerken, omdat men op het moment overal stemmen hoort, die de indruk geven, dat de vroege zaaida- tum 'n fiasco is geweest. Dit is zeer be slist niet het geval. Wij herinneren ons gevallen van vorige jaren, waarin laat zaaien meer nadelen heeft gegeven. De onkruidbestrijding van dit gewas heeft niet alleen in de aanvang, maar ook later veel moeilijkheden gegeven en men kan wel zeggen, dat we de moei lijkheden nog niet te boven £ijn. Het is wel duidelijk geworden, dat de maatre gelen, die op het gebied van de arbeids voorziening waren getroffen, niet geheel voldoende zijn geweest. Niettemin mogen wij zeggen, dat de stand van de suikerbieten bevredigend is. Wel blijkt dit jaar duidelijk, dat de eisen van dit gewas in ieder geval hoger liggen dan van voerbieten en dat het zeker niet zo is, dat op iedere grond, waar men voerbieten verbouwen kan ook suikerbie.en geteeld kunnen worden. Voor het gewas voerbieten geldt even- ,als voor de suikerbieten, dat de vooruit zichten goed zijn. Het is in ieder geval vcor dit gewas nog veel te vroeg om verwachtingen over de opbrengst uit te spreken, maar de start is goed. De aardappelen. Dit gewas is na een wat trage begin- ontwikkeling de moeilijkheden thans te boven. Er is dit jaar een vrij grote op pervlakte bestemd voor pootgoed en het is wel zeker, dat de opbrengst van deze voor pootgoed bestemde aardappelen op de meeste percelen belangrijk hoger zal zijn dan vorig jaar. En ook voor de con sumptie-aardappelen zijn de voorwaar den voor een goede opbrengst aanwezig. Het vlas. Ondanks de minder goede vooruitzich ten wat de prijs betreft, werd dit voor jaar toch een belangrijke oppervlakte vlas uitgezaaid. Ook hier lag de zaaida- tum voor ons eiland zeer vroeg. De op komst was gunstig, maar de eerste ont wikkeling zeer traag Ook dit gewas heeft pas omstreeks Pinksteren „de haal gekregen". In diverse vlasgebieden bui ten ons eiland is de kwaliteit van 't vlas als gevolg van legering en aantasting door verschillende ziekten niet best en dit heeft tot gevolg gehad, dat er vraag naar goed vlas is gekomen. Er zijn op ons eiland dan ook al heel wat percelen verkocht. De stand van dit gewas is gro tendeels goed en plaatselijk zelfs zeer goed. En we mogen wel vaststellen de oogst van dit ^ewas is op diverse plaatsen reeds begonnen dat de op brengst belangrijk hoger zal liggen dan Een mooi plekje voor je tent en dan maar genieten. Een korreltje zand in 't eten is niet erg, maar de shag moet Sterling zijn. Dat is Virginia op zijn mildst, op zijn geurigst. En waar je ook komt, Sterling vind je overal! TWEE KLEINDOCHTERTJES van on- derstrandvonder Duinker bij de onder kaak van de potvis. U ziet, dat er twee tanden in het goed verzorgde gebit ont breken: ze moeten door souvenirjagers zijn gerooid. Wij hopen, dat deze tan- denjutters de buit niet behouden, want de kaak moet volledig worden! Zend of breng ze even naar het museum, s.v.p. Zie verder tweede pagina). vorig jaar en hoger ook dan in normale jaren. De peulvruchten. Hoewel de oppervlakte erwten en bo nen op ons eiland nooit zo geweldig groot is, zijn dit toch gewassen, die ze ker meetellen. Dit geldt vooral het ge was erwten. Wij hebben de indruk dat de oppervlakte dit jaar weer iets groter is dan in vorige jaren. Hoewel de opkomst gunstig is geweest, menen we toch niet te mogen zeggen, dat de stand van dit gewas bijzonder uitmunt. Op diverse percelen is de stand maar matig. Plaatselijk heeft men weer veel last ondervonden van duiven. Er moest dit jaar zeer intensief met vergif tigde erwten worden gewerkt om de schade te voorkomen of in ieder geval te beperken. Op plm 40 bedrijven werden één of meerdere malen zgn. strychnine- erwten uitgelegd. Hoewel deze maatregel ons zeker niet sympathiek is, menen wij dat tot op heden geen andere doeltref fende middelen voorhanden zijn en zul len wij er dus noodgedwongen gebruik van moeten maken. Ook wat de veldbonen betreft kunnen wij zeker niet zeggen dat de stand beter is dan normaal. Op bepaalde bedrijven vindt men ddt gewas ieder jaar terug, maar het is wel zeker dat het uit finan cieel oogpunt zeker geen voordelig ge was is. Het past uitstekend in de vrucht- wisseling en als zodanig kunnen wij de teelt alleen maar toejuichen, maar de ri sico's bij de verbouw van dit gewas zijn zodanig, dat een uitbreiding met te ver wachten is en o.i. ook niiet gewenst is. Andere gewassen. Daar is in de eerste plaats het kool zaad. De oppervlakte is ook dit jaar slechts klein, maar voorzover dit te be oordelen valt, mogen we op een be hoorlijke opbrengst rekenen. We widen er echter op wijzen, dat met nog veel minder zekerheid dan voor de granen een opbrengstverwachting voor de ge- TEXELSE MARKT Den Burg, 13 Juli 1953. Aangevoerd: 350 lammeren f 46-f 54. 18 sohapen f 80 -f95. 3 pinken f 350-f 400. 12 schrammen f 75-tf 95. 8 biggen f 38—f 48. 18 n. kalve ren f 45-f 75. LIJK AANGESPOELD Donderdagochtend is bij het Horntje een lijk aangespoeld. Het had al zeer lang in zee gelegen en de identificatie zal dan ook moeilijk zijn. Het was het stoffelijk overschot van een volwassen, mannelijk persoon. DONDERDAG 16 JULI IN CASINO „DRIE IS TE VEEL!" Het blijspel „Drie is te veel", waar mee de R.K. Toneelvereniging St. Jan. dit voorjaar zo'n groot succes had, wordt Donderdag 16 Juli (morgen dus!) in Ca sino" opgevoerd. Wij kunnen een bezoek aan deze avond zeker aanbevelen. Wil je lachen; ga dan eens daarheen! Er is na afloop bal! TEXELS TOEKOMSTIG RAADHUIS Na afloop van de heden te houden Ge meenteraadsvergadering zal de steden bouwkundige Prof. Wieger Bruin een uiteenzetting geven met betrekking tot de situering van het nieuw te bouwen Raadhuis. wassen in deze groep kan worden gege ven. De oppervlakte spinaziezaad is in ver houding tot andere jaren vrij groot. De stand van het ^ewas is over het alge meen zwaar. Hetzelfde geldt voor stop- pelknollenzaad, een gewas, dat we voor al in de P.H. Polder vinden. Nog nooit te voren zagen wij van dit gewas een zo goede stand als dit jaar en we mogen in ieder geval zeggen dat dit gewas een goede opbrengst belooft. Tot zover de akkerbouwgewassen. In het volgend nummer hopen wij u iets mede te delen over het grasland en de kunstweiden en polder De Eendracht. 66e JAARGANG. No. 6751

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1