Ruiterfeest was indrukwekkend schouwspel Vermenging van eigendom van „Kerk en Wereld" Prae-advies werd interessant historisch artikel Er was eens een potvis, die voor millioenen aan amber bevatte, maar de Texelse stelde de strandvonderij in dat opzicht bitter teleur Hotel „Texel" Harry Polah Soiree Dansante Gemeen te-on t vanger had moeilijkheden De velen, Texelaars zowel als badgas ten, die Vrijdagavond bij De Koog teza men igekomen waren om het Paarden- sportfeest mee te vieren, hebben hun hart kunnen ophalen! De romantiek van paarden en ruiters, die velen naar „paardenspul" en circus doen gaan, was hier op 't open veld volop aanwezig. De zon scheen bij vlagen tussen de prachti ge wolkenvelden van de avondhemel door en belichtte dan paarden en rui ters met haar gulden stralen. Ook zij, die van paarden weinig of niets afweten, hebben kunnen zien, hoe met inzicht, geduld en vooral liefde voor het paard, met deze edele viervoeters veel is te bereiken. Alle deelnemende paarden zijn in hun „dagelijkse doen" gewoon in de landbouw werkzaam. Niet, dat dat met één oogopslag is te zien, stuk voor stuk zagen zij er welverzorgd uit, in dit opzicht doen zij voor een luxe paard niet onder! De deelnemende verenigingen uit de Wieringermeer, Twisk (Koggeruiters) en Anna-Paulowna (RAP) zijn Zaterdag morgen om 9 uur met de Dokter Wage- maker naar Texel overgestoken. De rui ters uit Twisk vertrokken al 's morgens om half 4 uit hun woonplaats. Alle 60 paarden werden in één keer vervoerd. „Wat op de boot achterbleef was vol doende om een bunder land te bemes ten", verzekerde men ons. Het nr. carrousselrijden met 32 paar den, bestaande uit 4 achttallen der deel nemende verenigingen, onder commando van de "heer H. Smit, waarmee het pro gramma werd geopend, ontlokte een har telijk applaus aan het publiek. Ook de gymnastiek, waarbij werd gesprongen tot over 3 paarden, die dit rustig toelie ten, was interessant. De vrijheidsdressuur van de Wierin germeer slaagde goed. Vol bewondering was men ook voor de heer Hilbert Dijke, die staande op 2 paarden, 2 driespannen over het veld stuurde. Om deze „Hon gaarse Post" zo te doen slagen, is stellig veel oefening nodig geweest! Meeslepend was het springconcours. Hierbij kwam duidelijk uit, dat paard en ruiter een eenheid moeten vormen om tot goede resultaten te komen. Zo zagen we een paard, dat voor de eerste hindernis tweemaal angstig wei gerde, de derde maal rustig sprong en ook de overige hindernissen verder zon der aarzeling nam. Een parade met 70 paarden en ruiters besloot het programma. Zwart staken zij tegen de avondhemel af en terwijl zij in galop, in rijen van 8, een ronde over het terrein maakten, vermengde zich het dreunen der paardenhoeven met het ap plaus der toeschouwers, die dit indruk wekkende schouwspel geboeid hadden gadegeslagen. De wedstrijden van Zaterdagmorgen trokken belangrijk minder publiek. Zij werden begunstigd door prachtig weer. Er werd sportief gestreden om de meeste punten te behalen en stellig zullen zij, die nu geen prijzen in de wacht wisten te slepen, ijverig oefenen om de volgen de keer betere resultaten te bereiken. De deelnemers waren vol lof over de gast vrije ontvangst die hun op Texel te beurt is gevallen (de gastmaaltijd in „De In stuif" bv. was in ieder opzicht uitstekend verzorgd) en men was blij, dat men, on danks de drukke werkzaamheden op het land, er enkele dagen tussen uit was ge trokken om dit welgeslaagde Paarden- sportfeest op Texel mee te kunnen ma ken. Uitslagen van het paardensportfeest van Noord-Holland-Noord, gehouden op 10 en 11 Juli te De Koog op Texel. Individuele dressuurproeven klasse N (N is nieuwelingen; per rijbaan kwamen 14 deelnemers uit, waarvan de 5 best ge plaatsten waren:) Rijbaan 1:1. mej. G. Loods, Wieringer meer 6,57 p t.; 2. K. du Porto, Wadden- ruiters 6.50 p.; 3. B. Houten, Aurora 6,17 p.; 4. P. Glerum, RAP 6,03 p.; 5. mej. N. Vethman, RAP 6.00 p. Rijbaan 2: 1. H. Dijken, Wieringermeer 7.00 p.; 2. Trudi Kikkert, Waddenruiters ZAKENNIEUWS De heer C. Ellen heeft zijn woon- en winkelhuis aan Den Hoorn onderhands verkocht aan de heer L. Goënga. HET POPULAIRE CONCERT Voor het „populaire concert", dat het Koninklijk Texels Fanfarecorps Zater dagavond in het Park te Den Burg gaf, in samenwerking met de afdeling Texel van „De Stem des Volks", bestond be hoorlijke belangstelling. Het was welis waar (nog) niet zo, dat het publiek om een zitplaats moest vechten (velen geven trouwens de voorkeur aan een staan plaats!), maar toch kunnen wij zeggen, dat de belangstelling voor de prestaties van onze Texelse verenigingen groeiende is als wij het aantal luisteraars dit sei zoen vergelijken met dat van voorgaande jaren. Over de kwaliteit van het gebodene kunnen wij tevreden zijn: de lichte mu- viek viel zeer in de smaak, vooral het lange nummer „Taptoe" van P. B. Bis- selink. Nr. 4 van het fanfareprogramma Jubelklanken kon ons echter minder be koren, liedjes als „Dat gaat naar de Bosch toe" kunnen onzes inziens moeilijk bij dragen tot meer belangstelling voor de muziek en de kunst daarvan in het alge meen. Maar in zijn geheel genomen heeft 't fanfare ons 'n prettige avond bezorgd. Het koor zong verschillende bekende liederen. Gaarne noemen wij de zuiver heid en de goede voordracht. Dat ook zij ondanks het volle seizoen bereid zijn tot ernstige repetitie bleek duidelijk uit het gepresteerde. De politie zorgde weer voor de nodige rust: tijdens de muziek werd niemand toegelaten. Dat sommigen echter wél zo vrij zijn tijdens de zang of de muziek naar de uitgang te wandelen is onbegrij pelijk. 6,9 p.; (buiten mededinging, omdat zij pas 11 jaar is); 2. mw. Bakker, ,RAP 6,71 p.; 3. W. H. Spaander, Koggeruiters 6,50 p.; 4. mw. Broersma, RAP, 6,43 p.; 5. H. Lammers. Wieringermeer, 6,20 p. Rijbaan 3: 1. mej. M. Smit, W.-meer 7.57 p.; 2. E. H. Hamster, W.-meer 6,86 p; 3. J. Wagemaker, Koggeruiters 6,57 p.; 4. mej. J. A. Melchior, Rossinant 6,53 p.; 5. mej. R. Kikkert, Waddenruiters 6,36 p. Van de drie nummers één werd mej. M. Smit winnares met 7,04 punten. Individuele dressuurproeven klasse B: Rijbaan 1: 1. J. Bakker, W.-meer 137,75 p.; 2. mej. N. B. Melchior, Rossinant 133,50 p; 3. mej. F. v. Wijngaarden, W.- meer 130,00 p; 4. mej. A. Broer, idem 128,75 p; 5. E Knitte, idem 127,75 p. Rijbaan 2: 1. mej. T. Poot. W.-meer 130,50 p; 2. mej. G. Stam, Koggeruiters, 13,00 p; 3. L. v.d. Linden, W-meer 127,50 p; 4. Jb. v. Schagen, idem 126,00 p; 5. K. Doornbos, idem .20,00 p. Van de twee nummers één werd J. Bakker winnaar met 137,50 punten. Handicap dressuurproeven klasse L en B: 1. mej. B. Nieboer, W.-meer 142,00 p; 2. mej. I. v. Strien, idem 132,50 p; 3. mej. A. Broer, idem 125,50 p; 4. mw. Schenk- Rens 124,50 p; 5. D. de Boer, RAP 121,50 punten. Achttallen dressuur: 1. Wieringermeer 1 92 p; 2. RAP 87 p; 3. W.nmeer 2 821/* p; 4. Waddenruiters 8IV2 p; 5. Koggeruiters 8OV2 p; 6. Wieringen 66V2 p. Viertallen dressuur: 1. Aurora 67V2 p; 2. RAP 66V2 p. Springconcours klasse N: 1. mw. Kik- ker-Eelman, Waddenruiters 13 p; 2. C. Lont, Wieringen 12 p; 3. J. Bakker, W.- meer 9 p; 4. mej, T. Poot, W.-meer 8 p; 5. S. Fijn, Aurora. Handicap springconcours klasse B en L.: 1. H. Dijken, W.-meer; (rest werd niet toegekend). VOETBAL DEN HOORN Hedenavond 8 uur oud-ZDH-Badgas- ten. (ZDH boven de 30 jaar)! WESSEL EN ZIJN STAF NAAR TESSEL Wij kunnen ons de zomerattracties niet voorstellen zonder het optreden van „Vrij en Blii", het gevierde ensemble van Wessel Dekker. Ook dit seizoen komt Wessel weer met zijn girls en boys naar Tecsel: Zaterdagavond zijn ze in het Park te Den Burg. Het wordt dus weer zo'n vrolijke bonte avond. We hopen in tussen, dat Peter Oran het niet al te bont zal maken: hij treedt nl. op als „de eer lijke zakkenroller". TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: 151 Huisman, Czn., J., Bloembollenkwe ker, Kogerstraat 55. 342 Keijser, S. D., Molenstraat 73. 354 Knaap, B. J. v.d., Zaakvoerder Coop. Werktuigenver. G.A., Witte Kruisweg Oosterend: 74 Kampeerboerderij „Roezemoes", Pe perstraat. 48 Pastorie Geref. Kerk, Peperstr. 61. V.I.O.S MUSICEERDE AAN DE COCKSDORP Zaterdagavond werd de eerste avond gehouden aan De Cocksdorp met mede werking van het fanfarecorps van Oost, VIOS. (Zie ook elders in dit nr.) De heer Reuvers was bereid een ter rein beschikbaar te stellen voor de vol gende avonden, daar het sportveld te ver van De Cocksdorp ligt. Dit is al een goe de basis om verder aan te werken, daar dit het dorpsbelang ten goede komt. De volgende avond is Zaterdag 25 Juli. Laat een ieder van boven de 15 tot de 60 of ouder mee doen. Dan pas wordt de ze avond een familiefeest. En dat moet het zijn! Er bleven Zaterdagavond nog te veel van beneden de 40 jaar aan de kant staan. Dat wordt over 14 dagen toch an ders!? In het verleden is een minder gewenste vermenging van eigendom ontstaan tussen de N.H. Gemeente te Den Burg enerzijds en de gemeente anderzijds. Zo is de gemeente mede-eigenares van een gedeelte van het kerkhof, terwijl de gemeente bovendien een perceeltje grond aan de N.O.-zijde van de kerk gelegen in volle eigendom heeft. Daartegenover is de N. H. Gemeente mede-eigenares van een gedeelte van de ondergrond van de voormalige o. 1. school in de Nieuwstraat. Voor het ontstaan van deze zonderlinge eigendomssituatie moet men teruggaan tot omstreeks de jaren 1870-1880, aldus B en W in hun prae-advies aan de Raad inzake de plannen tot ruil van gronden bij de N.H. kerk, de verkoop van het voormalige brandspuithuisje aan de N.H. Gemeente en de verbreding van de Binnenburg. verbeteren. De Raad machtigde wethouder Simon Keijser op 28 Aug. 1868 om in publieke veiling voor de gemeente aan te kopen van Cornells Hendriikszoon Bruin een huisje in de Nieuwstraat en het zgn. Markus Boetje. Bij raadsbesluit van 8 October 1868. nr. 9, werd de koop be krachtigd. Besloten werd tot aankoop van: „huis met erve te Burg, perceel K 13, groot 40 ellen, voor f 195,- en pakhuis met ondergrond in de Nieuwstraat te Den Burg perceel K 67, groot 24 ellen, voor f 145. De Raad overwoog daarbij „dat het huis en erve hiervoor genoemd zeer gele gen en geschikt is om ingericht te wor den tot een brandspuithuisje, terwijl het tegenwoordige brandspuithuisje (dit stond op de N.O. hoek van de kerk) te klein is tot berging der twee te Den Burg alhier aanwezige brandspuiten". In de koopakte komt met betrekking tot het perceel K 13 (later K 1607; hier op brandspuithuisje) de volgende passa ge voor: „Dit perceel is belast met eene jaarlijkse recognitie van twee gulden vijf en twintig ten behoeve der Her vormde Kerk aan den Burg alhier, die de koper sedert heden (14 September 1868) voor zijn rekening zal moeten voldoen". Uit de gemeenterekening van 1870 blijkt, dat de gemeente in dat jaar de f 2,25 inderdaad heeft betaald. Dit be drag is om onopgehelderde redenen in 1884 verhoogd tot f 6,25. Tot op de hui dige dag wordt een bedrag van f 6,25 per jaar betaald. In de bescheiden (be groting enz.) wordt steeds gesproken van erfpachtcanon. Officieel is dus van erf pacht peen sprake, doch het betreft hier een recognitie. Een soortgelijke situatie doet zich voor ten aanzien van de ondergrond van de voormalige o.l. school in de Nieuwstraat, (perceel K 1532; tegenwoordig Militair Tehuis en Kleuterschool). Wegens erf pachtscanon wordt jaarlijks aan de N.H. Gemeente een bedrag van f 10,- betaald. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook hier van erfpacht geen sprake is, doch eveneens van een recognitie. In de raadsvergadering van 21 April 1880 (punt 5) werd de bouw van de „Nor maalinrichting" voor f 2317,- gegund aan Klaas Hendrikszn. Plavier. De voorzitter deelde daarbij voorts mede, dat het da gelijks -bestuur „eene overeenkomst (een schriftelijke overeenkomst is niet te vin den) heeft gemaakt met „Heeren Kerk voogden der Hervormde Gemeente, be treffende de toegang tot die school over het kerkhof. Hij deelt de voorwaarde mede, die bestaat in de betaling eener recognitie ad f 10 's Jaars. De Raad ver- eenigt zich hiermede, wordende het da gelijks bestuur gemachtigd de zaak ver der geheel te regelen". Hieruit blijkt wel duidelijk dat met „Normaalinrichting" het oude schoolge bouw wordt bedoeld, dat bekend staat onder de naam „Glazen Paleis" en dat in gebruik is als kleuterschool (daarvóór gebezigd voor 't landbouwhuishoudonder- wijs en tijdens de tweede wereldoorlog als distributiekantoor). Nu de kerkvoogdij aan de gemeente heeft verzocht van de gemeente te mo gen aankopen 't voormalige brandspuit huisje teneinde hierin de verwarmings installatie van het kerkgebouw onder te brengen is het gewenst tegelijkertijd de hierboven bedoelde eigendomssituatie te De kerkvoogdij heeft zich accoord verklaard met de verlangde grondruil, alsmede met de aankoop van het voor malige brandspuithuisje voor f 750,-. Bij het totstandkomen van deze ruil en verkooptransactie zullen de eefder genoemde recognitiën (ten onrechte be schouwd als erfpachtscanons) ad f 10 en f 6,25 komen te vervallen. Tenslotte werden door B en W aan de kerkvoogdij voorstellen gedaan, betrek king hebbende op een wenselijk geachte verbreding van de Binnenburg, welke kan worden bereikt door de kerkhof muur, die gedeeltelijk is vervallen, weg te breken en een nieuwe muur te ma ken op de nieuwe rooilijn, waardoor de Binnenburg ter plaatse 2,60 meter bre der zal worden. De gemeente zal zorgen voor het één maal aanbrengen van een passende be planting langs de kerkhofzijde van de nieuw aan te brengen muur. De kosten zijn begroot op f 3000: kosten overdracht grond f 50; afbreken bestaande muur plm. 24 m2 a f 7,50 is f 180; opruimen grond en graven funde ring plm. 50 m3 a f 3,50 is f 175; aanvul lingen plm. 10 m3 a f2,50 is f25; gewa pend betonfundering plm. 3,5 m3 k f 75 is f 262,50; plm. 23 m3 metselwerk, spe cie, arbeid en voegwerk a f 50 is f1150; beplanting en verfraaiing f 157,50; aan vulling stenen uit gemeentelijke voor raad 10,000 stuks a f 100 per 1000 stuks (nadere raming) f 1000. Totaal f 3000.-. De kosten zijn ten volle verantwoord: de gemeente zal de beschikking krijgen over de zozeer gewenste ruimte ter ver breding van de Binnenburg. Aanleg van een wandelpad langs de Binnenburg zal mogelijk zijn. Voorts zal 't storend aan zicht van de huidige situatie geheel wor den opgeheven en een aesthetisch ver antwoord geheel worden verkregen. Nu de restauratie van de kerk zijn beslag heeft gekregen en de restauratie van de toren in volle gang is, doet zich 'n gun stige gelegenheid voor om de omgeving van het kerkgebouw aan een verbete ring te onderwerpen op een wijze, wel ke een verbetering van de verkeerssitu atie ter plaatse mogelijk maakt. Wij me nen dan ook dat het voorstel zeer wel ac ceptabel is, aldus B en W. Rheumatische Pijnen tlopen Uw krachten Maar ze vreten ook in op Uw humeur en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kru- schen-kuur. Met de jaren gingen Uw le ver, nieren en ingewanden trager wer ken. De zes minerale zouten van Kru- schen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarme de behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 29 Juni t.m. 4 Juli '53 205 kg kruikels, 199 kg geep, 106 kg makreel, 860 kg vispuf. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 15 Juli 12,16 en 16 Juli 0,16 en 0,49. 17 Juli 0,47 en 1,22. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. Belangrijke skeletdelen naar het Museum „OP HET TEXELSE STRAND is een Potvis aangespoeld, de vis is 15 m. lang en weegt ongeveer 25 ton". Aldus wist het A.N.P. Donderdag om 1 uur mede te delen. Vanaf dat ogenblik tot de volgen de morgen stond de telefoon van ons blad niet stil en weldra liepen ook de lijnen naar Texels Museum en de VW- bureaux roodgloeiend! ....„Kunt u ons ook vertellen, waér de Potvis ligt!?" Een ontelbaar aantal malen hebben wij de Potvisbewonderaars uitgeduid waar- ie lag: bij paal 7, dat is zo ongeveer ten Zuiden van De Mok, helemaal aan het uiterste puntje van de Hors. „Maar van daag en morgen zijn er schietoefeningen, die tot 's avonds zes uur voortduren". Dat mocht 'm niet hinderen: reeds Don derdagavond begaf een groot aantal nieuwsgierigen zich op weg naar paal 7 De stranding van zo'n dier is ook maar geen zeldzaamheid: Op de kust van ons land spoelden de laatsten aan in Februari 1937 en wel bij Terneuzen, 2 mannetjes van iresp. 18 en 16 meter. Geen wonder dus, dat dr A. B. van Dein- se, expert op het gebied van de walvis sen, waartoe ook de potvis behoort, de eerste de beste trein en boot nam naar ons eiland! De heer van Deinse bleek gaarne tot een onderhoud bereid en het prettige is, dat u hem geen vraag (over de walvisachtigen) kunt stellen, waarop hij het antwoord schuldig zou moeten blijven! Dr van Deinse zei, dat dit dier al ver scheidene weken geleden is gestorven, het verkeerde dan ook reeds in verre gaande staat van ontbinding en dat is zeer jammer, want hierdoor is het skelet lang niet compleet: alle ribben zijn zoek en de borstwervels zijn ook weg. De onderkaak werd Zaterdagmid dag reeds geborgen (zie voorpagina), aan wezig zijn voorts de beide borstvinnen, waarin zich een beendergestel bevindt, dat overeenkomt met onze armen, enige lendenwervels en de staartwervels. Maandagavond wist men nog niet of men de bovenkaalkschedel ook nog zou kun nen aantreffen, het zou trouwens zeer bevreemden als dit met het geval was, waar de onderkaak toch ook nog aan wezig was. HOE deze potvis hier terecht gekomen is? Zeer vermoedelijk is het dier een na tuurlijke dood gestorven. Waarschijnlijk is het afkomstig uit het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en is dan via Ierland en Schotland Zuidwaarts gedre ven. Potvissen voeden zich wil. met inkt vissen. Waar zij zich ophouden vmdt men veel grotere inktvissen dan die hier wel aanspoelen: ze kunnen 8 m. worden. Ge kunt het beter met een walvis aan de stok hebben dan met een potvis: de walvis heeft baleinen en geen tanden, maar de potvis heeft griezelig grote ka ken. Zijn tanden wegen 3/j kg. Van bui ten zijn ze bekleed met een laag cement (een soort been,) van binnen zijn ze van ivoor. Geen amber aanwezig. DE VOLIJVERIGE administrateur van de Strandvonderij Texel had naarstig zijn encyclopedie opengeslagen en daar- biedt ieder weekend het bekende duo Vrijdagavonds intiem In de bar: John de Vries DE BAKKERS VAN DEN BURG SPEELDEN VOETBAL Maar zij niet alleen: de andere ploeg bestond uit personeel van de hotels Texel en De Lindeboom. Gisteravond hebben ze elkaar op het Boysveld partij gegeven. PAVILJOEN PAAL 9 De heer G. Coevert heeft bij paal 9 een paviljoentje geplaatst. Een gezel lig zitje op dat hoge duin met wijd uit zicht! Hij heeft Verlof A en dus kunt u er alle mogelijke verfrissende dranken enz. krijgen. Er is een fietsenstalling bij enhet rijwielpad door de duinen naar zee verkeert weer in goede staat. GESLAAGD Ina Stoepker, Emmaiaan en Fred Brü- cher, Julianastraat., deden met gunstig ge volg examen voor het Mulo^diploma A; Jaap Berkenbosch, Molenstraat, verwierf het Mulo-diploma B. J. Kuneman, De Koog, deed te Alk maar met gunstig gevolg examen voor het diploma (eerste gedeelte) van PTT- monteur. Annie Kiewiet, Den Buig en Klasien Lap, Den Hoorn, deden met goed gevolg toelatingsexamen voor de Meisjesv^k- school te Den Helder. Mej. M. Bolt, Oosterend, behaalde te Amsterdam het diploma Kinderbescher ming A. Zij werd opgeleid door het Pae- dologisch Instituut van Prof. Waterink te Amsterdam Beppie Jonker, Gijs Broere en Wim Mets deden met gunstig gevolg toela tingsexamen voor het lyceum te Den Helder; Kees de Koning deed met gun- stig gevolg toelatingsexamen voor de H. B.S. te Den Helder. Allen zijn leerlingen van de o.l. school te Den Burg. uit de wijsheid geput, dat een potvis het kostbare amber in zijn ingewanden kan hebben. Bij Durban is eens een potvis aangekomen, waaruit ze voor een paar millioen gulden aan amber haalden! Dat goedje kost 30-40 gulden per ons. Het moet o.a. gebruikt worden bij de fabrica ge van parfum. Zo uit de verte, op weg naar de potvis, ving je neus echter nu niet bepaald een parfumaohtige geur, maar Gerrit de Haan, die samen met Michel Binsbergen 'n trekkarretje door het mulle zand van de Hors zeulde, merkte optimistisch op: „Fhnk inade men, op de duur raak je aan deze lucht verslaafd en wil je èlle potvissen helpen ontleden...." Amber is er echter niet gevonden doordat de ingewanden ergens op de Noordzee zijn achtergebleven. Van waarde is verder het spermaceti, dat zich in de kop bevindt, een wasachtige stof, die het gewicht van de logge kop lichter maakt. Van dit spul maakt men lippen stift en zalven (cold-cream) ook voor duurdere soorten kaarsen, daar ze niet walmen. De Texelse potvis is van behoorlijke omvang, want ze worden (de mannetjes) 18-20 meter. Dit dier zal ongeveer zes jaar oud geworden zijn, ze kunnen een ouderdom bereiken van 20 jaar. Als het moederdier werpt is ze plm. 9 m., de grootte van het jong is gelijk aan een derde van de moeder. De potvis kan van de zoogdieren het langst onder water blijven en wel een uur en 20 minuten. Dit kan hij of zij o.a. bereiken dank zij de schuine stand van het middenrif en 't enorme aantal zuur stofbindende bloedlichaampjes. De skeletten van de bij Terneuzen ge vonden potvissen bevinden zich in het nat. his. museum te Leiden. 50,000 men sen kwamen naar de aangespoelde vis sen kijken! Vóór 1937 zijn vondsten vermeld in Mei 1781, bij Zandvoort. In de 18e eeuw spoelden verschillende exemplaren aan bij Harlingen, Terschel ling en Vlieland, maar daarvan werd niets gered. In de oude kerk in Scheve- ningen aan de Keizerstraat, bevinden zich de schedel alsmede enige wervels van 'n potvis uit Januari 1617, De dieren spoelen het meest aan in Ja nuari, Februari en Juli. Vermelden wij tenslotte nog, dat de „Willem Barendsz" ieder jachtseizoen honderden potvissen vangt! Dr van Deinse verzocht ons nog eens met klem te willen verzoeken om van de vondst van grote zeedieren terstond ken nis te geven aan de heer De Haan, p.a. Texels Museum, tel. 327. DE EERSTE FEESTAVOND IN DIT SEIZOEN TROK GROTE BELANG STELLING De Cocksdorp. Zaterdagavond had onder grote belangstelling de eerste vro lijke avond in dit seizoen plaats, welke werd gehouden onder auspiciën van deV. V.V., in samenwerking met de sportver eniging SVC en muziekvereniging V.I.O. S. Als ceremoniemeester trad op de heer Jan Daalder, wie dat heel goed af ging. Even na achten trok VIOS onder het spelen van pittige marsmuziek naar het sportterrein, waar de voetbalclubs .Tex. Boys 1-ZDH 1 elkander bestreden om de SVC-beker. Boys 1 wist deze sportieve wedstrijd te winnen met 2-0. De Boys waren over het geheel iets sterker. De rust trad in met blanco stand. De leiding berustte bij de scheidsrechter, de heer A. Kalis. Na afloop eerst een rondgang met muziek over het sportveld, daarna strijd om de man en de vrouw. Allereerst werd de strijd gevoerd om de man. Winnaar werd mw. B. Buis-Waldus. Daarna de strijd om de vrouw, waarbij de heer W. Kremer zegevierde. Hiermede was aan de eerste feestavond een einde gekomen. Onze dank aan de muziekvereniging VIOS en aan alle anderen, die hun me dewerking hebben verleend. SVC -Nieuws Zondagavond werd de finale van de 2de afdeling gespeeld tussen Texel 3 en Tex. Boys 2, welke door Boys 2 werd ge wonnen met 4-1 Zondag a.s.: 7,30 uur: SVC 1-Tex. Boys 2. Zaterdag kon onze gemeente ontvanger zijn functie niet op normale wijze verrichten: toen deze vlijtige ambtenaar de ge meentelijke brandkast wilde openen, bleek deze hardnekkig te weigeren. Ten einde raad werd de technische stat van de Electriciteits Maatschappij in het geweer geroepen en na veel ge- boor en gebreek kon men de bankbiljetten-bergplaats weer gebruiken. Handbalnieuws G.D.S. Deze week zullen de laatste comp. wedstrijden gespeeld worden. GDS 2 heeft Maandagavond SVC op bezoek ge had en krijgt ook deze wéék nog' SVT thuis. GDS 1 gaat naar ZDH 2. Komen we a.s. Vrijdagavond allemaal trainen? Er zal een belangrijke bespreking zijn. Clublied meenemen. Alle ingevulde kaarten van de medi sche sportkeuring zijn nog niet binnen Denken we er even om, dat dit nog zo spoedig mogelijk gebeurt?

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2