9 roen /wa in het hartL. w De schoonheid van de Slufter '16 Vrij en Blijtrok weer een enorme schare naar het centrum van Texel Buitenlanders bezoeken Texel voor ZEGEL - Den Burg Goudjacht Groot Circus aan overzijde van het Marsdiep te danken aan een stormpje plm. anno 1900 de Ko gerweg WOENSDAG 22 JULI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6753 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. HET ZAG Zaterdagavond zwart van het volk in het Park te Den Burg toen Wessel Dekker en zijn staf, het populai re ensemble „Vrij en Blij", daar con certeerde. „Het aantal bezoekers lag tussen de 2000 en 2400 man", aldus de directeur van de VVV Texel, onder wier auspiciën dit festijn werd gegeven. Ja, Vrij en Blij trekt hier altijd geweldig en dit is geen wonder, want hun pro gramma is uitstekend verzorgd. Hun re pertoire past bovendien zo uitnemend in de sfeer van Texel als vacantieoord, dat alle gasten een zorgeloze en nieuwe krachten wiflnende recreatie toewenst. Ieder jaar naar Texel en ieder jaar naar Vrij en Blij, is voor velen een leuze ge worden! Geopend werd met de 'herkennings melodie en Wessel Dekker stond daar weer voor het katheder als was hij er nooit vandaan geweest! Alsof er tussen vorig seizoen en nu helemaal geen lange winter had gelegen, 't Leek gewoon, dat het Park weer concertoord bij uitstek was en dat ieder weer in de bekende Vrij en Blij stemming werd gebracht. De directeur van de VVV Texel, de heer Oskamp, mocht o.a. beide wethou ders welkom heten (burgemeester De Koning geniet van een welverdiende vacantie buiten zijn gemeente). Spreker verheugde zich zeer over de enorme be langstelling, wat Vrij en Blij toch bij zonder goed moet doen en hen met bij zonder plezier Noordwaarts zal doen trekken! Over het repertoire kunnen we uiteraard kort zijn: iedere week hoort u hen voor de radio; vlotte, vrolijke lied jes, die geen enkel probleem inhouden en door iedereen meegenomen kunnen wor den. Frisse zang, keurige mandolinemu- ziek van Mandolinata, een duo op de ac cordeon. Zang van de talentvolle tenor Bert van Dongen, die eveneens zeer veel bijval oogstte. En dan was er omdat Henk Dorel er nu eenmaal niet was als enfant terri ble een „eerlijke zakkenroller". Hij kon trouwens meer dan dat: zijn eerste optreden was en aaneenschakeling van verbluffende goocheltoeren, die het pu bliek van de ene verbazing in de ande re brachten. Daarna kwam hij „de zaal" in, zgn. om hier en daar wat ping-pong ballen op te scharrelen, maar in werke lijkheid keerde hij met een warenhuis aan artikelen op het podium terug: zak kammetjes, vulpotloden, polshorloges e.d. behoorden tot zijn rijke buit. Ook ziin optreden werd zeer gewaardeerd en het applaus was spontaan. „Vrij en Blij" heeft Texel en haar per- „DE KOFFIE IS KLAAR" De bunker ten Noorden van het Ko- gerslag is thans in gebruik genomen door Kikkert's Restaurantbedrijf, m.a.w. „de koffie is klaar". Op het bordes heeft men 'n gezellig zitje gemaakt. Naar men ons wist te vertellen moet het in het voornemen liggen van de desbetreffende instantie om alle op het strand liggende bunkers 'komend seizoen op te ruimen. „DE STEM DES VOLKS" Op 7 Augustus a.s. om 7 uur 's avonds, wordt ons gezongen programma, opgeno men voor de Radio op 14 Juni jl., uitge zonden in het VARA-programma A.s. Vrijdag nemen we deel aan de op name voor een film over onze plaats van inwoning. Ook nu weer zullen enige nrs. opgenomen worden. Vooral nu mogen we alle leden op de repetitie verwach ten, om ons speciaal hiervoor te prepa reren. Omdat er ook gelegenheid is enige nrs op de grammofoonplaat te laten opne men. is aller aanwezigheid gewenst. Tot Woensdagavond dus 8 uur precies! S.V. Texel. We waren Vrijdagavond in de gelegen heid onze dameshandbalafdeling aan het werk te zien in de wedstrijd Texel-ZDH. Het is een overwinning geworden voor onze jonge afdeling. Toch wil dit nog niet zeggen, dat de best spelende ploeg •heeft gewonnen. Wel waren de T-dames veel in de aanval, maar van de kansen werd niet voldoende gebruik gemaakt. De speelsters kruipen te veel bij elkaar, waardoor ook de verdediging der te genpartij gemakkelijk werk krijgt. Bo vendien is er te weinig verband tussen de linies onderling, waarvoor de bin- nenspeelsters moeten zorgen. Ook hier moet in driehoeksformatie gespeeld wor den. Het vlotter vangen en behandelen der bal is een kwestie van training, de speelwijze een van studie. Met heel veel genoegen zagen wij de vlotte combinatie's der bezoeksters, tel kens vrij opstellen, snel doorgeven, maakten hun spel meer tot een geheel, alleen het enthousiast verdedigen wist een score in de het T-doel te voorkomen. Een pluim verdient stellig de Z-keepster, die prachtig werk heeft gedaan. Nu dames van Texel, trainen, daar moet het van komen! manente en tijdelijke bewoners weer een genotvolle avond bezorgd. Na afloop leek de Weverstraat wel een Kalverstraat op het spitsuur. Wij feliciteren het gezel schap en onze VVV met dit grote suc ces. Wij spraken met: de heer Waldau uit Stockholm Vorig jaar reisde hij door Holland en kwam toen op het idee, dit jaar Texel te bezoeken. Daar hééft hij geen spijt van, hij vindt Texel erg mooi. Ook de vele vogels trokken zijn aandacht. De rijwielpaden zijn voor de heer Waldau iets héél bijzonders, die zijn in Zweden onbekend. Hij heeft een fiets gehuurd en samen met zijn echtgenote over Texel gereden. In Zuid-Zweden zijn stadjes, die wat op Den Burg lijken, alleen zijn daar de meeste huizen van hout. De bomen in het Texelse bos staan keurig geordend in de rij, wat verschil lend is met Zweden, waar ze zo maar door elkaar groeien. Het museum vindt de heer Waldau erg interessant, al kon hij jammer ge noeg de opschriften niet lezen omdat hij de Hollandse taal niet verstaat. Toch was het hem opgevallen, dat de mensen in De Koog en in De Cocks- dorp verschillend praten, een ander dialect, dacht hij. Vorig jaar bezocht de heer Waldau met zijn 12-jarig zoontje Hoorn. Zij had den een Zweedse vertaling van een jongensboek van Johan Fabricius qele- zen, dat over dat stadje, in de 17e eeuw, handelt. Het was erg .belangwek kend die omgeving nu in werkelijkheid terug te zien. De heer en mevrouw Waldau zijn echte vrienden van Nederland en spe ciaal van Texel geworden Er moet naar hun mening in Zweden meer propagan da voor dit eiland worden gemaakt. Zij hebben het vaste voornemen het vol gend jaar, met vrienden, terug te ko men. R. S. STOKVIS ZONEN 'o Van dor Heem fabrikaat Solex Service Station HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 22 Juli 4,45 en 5,44. 23 Juli 5,59 en 6,54. 24 Juli 7,13 en 7,51. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. Hedenmiddag Goudjacht, lezers Ha, dat is een blij geluid In deez' tijd van vele zorgen, Grijpt die kans en buit hem uit 'k Zie de Tesselaars en gasten Reeds op knieën over 't strand. Heel behoedzaam verder kruipen, Als maar gravend in het zand. En maar zweten en maar spitten, En maar zuchten, honderd uit: „Ben ik in de goeie richting, Maak ik nu de buit nog buit?" En of het nu snikheet weer is, Ofwel regent dat het giet, Het weerhoudt de goudschatzoekers Op ons eiland zeker niet! 'k Heb een tuin die omgespit moet, Als ik nu óók eens een schat ln de bodem zou verstoppen, Wat een moord-idee was dat. In de tijd van een paar uurtjes Lag de hele bodem om En ik had geen kromme rug, lui, Heusdat lijkt mij niet zo dom. Maar daar ik geen goudschat rijk ben Is die kans dus wel heel klein, En zal 'k zelf wel moeten spitten, Ook al is dat lang geen aijn! Hoe het zij, ik wens de gravers Prachtig weer en goede jacht, Op de kip met gouden eieren Die aan 't strand nu wordt geslacht. HU1B DE RIJMELAAR. TEXELSE MARKT Den Burg, 20 Juli 1953. Aangevoerd: 200 lammeren f 45-f 54. 20 schapen f 80-f 95. 30 biggen f 40-f 60. 4 n. kalve ren f 45-f 70. GESLAAGD Onze vroegere eilandgenool, de heer J. v. d. Kerkhof, sedert vorige zomer in dienst bij de gemeente-politie te Amster dam, is geslaagd voor het gemeentelijk politie-diploma A. Dinsdag 28, Woensdag 29 en Donder dag 30 Juli geeft het wereldberoemde circus van Jos Mullens voorstellingen te Den Helder. Ook dit jaar zullen weer vele Texelaars het Marsdiep oversteken cm 't „cirque géant" mee te maken en wij kunnen hun wel vooruit verzekeren, dat zij daar geen spijt van zullen hebben: wij denken dan in de allereerste plaats aan de liefhebbers van de paardensport, die op ons eiland talrijk zijn, want het grootste en verbazingwekkendste pro grammapunt van het circus zal zijn het optreden van mevr. José Strassbur ger-Mullens, de dochter van de directeur die in haar prachtige creatie van „Diana, de Godin der Jacht te Paard" nog in de afgelopen winter in het Cirque d'Hiver te Parijs aan een zeer verwend publiek een stormachtige bijval wist te ontlok ken en het genoegen mocht smaken dat de bladen haar vergeleken met de groot ste parforce-rijdster uit de grandioze pe riode van het begin dezer eeuw, terwijl het tevens bij deze gelegenheid was, dat de Aga Khan haar persoonlijk met haar successen gelukwenste. De massale paardengroepen, wélke ge presenteerd worden door Willy Mullens, zijn eveneens een breedvoerige beschou wing ten volle waard. Groepen van 12, 8 en 6 paarden worden tegelijk door de ze voortreffelijke jeugdige dresseur in de piste gebracht. Verder brengt hij zijn 12 edele Zweedse raspaarden, zijn 12 Kau- kasisdhe Steppepaarden, 8 Shetlandpon- nies en 8 Wales-ponnies op onvergelijke lijke wijze voor het publiek. Het Nationaal Reuze-Circus voert op zijn tournée in totaal 80 paarden mede. Volkomen terecht mag de schijnwer per ook gericht worden op Otto Schu mann, de wereldvermaarde hogeschool- rijder en hippoloog, die met z'n dansende Arabier Mausie avond aan avond storm achtige toejuichingen oogst en die de harten van alle paardenliefhebbers snel ler doet kloppen met zijn tot hogeschool- paard afgerichte Friese hengst Bento. Groots van allure is ook het nummer van de charmante hogeschoolrijdster Nadia Houck, dochter uit een vermaard Frans circusgeslacht en berijdster van Bulfrock, het mooiste hogeschoolpaard van Europa. Verder treft men in het programma nog aan: Constance Rosellie, met een klassiek koorddansnummer op de strak gespannen telefoondraad. De Timenon Troupe, een wereldbe roemd gezelschap van elf Marokkaanse springers en pyramidebouwers. The 5 flying Mulatto's, een luchtaccro- batenfamilie, die duizelingwekkende dingen doet aan de vliegende trapeze. Henry Strassburger Compagnie, dol vermakelijke clowns in kostelijke paro dieën. en vooral niet te vergeten: Napo leon, de onberijdbare, Corsicaanse ezel. Zonder twijfel ook al een artist van we reldformaat, die reeds menig argeloze jongeman uit het publiek in het zaagsel deed bijten en die met al zijn capriolen het publiek laat bulderen van 't lachen. Op de grens van Slufter en Muij. In de verte de drie eeuwen oude Stuifdijk. HET STORMPJE van omstreeks het jaar 1900, dat de afsluiting van de Sluf ter tot een illusie maakte, kan de bewonderaar van de natuur niet dankbaar ge noeg zijn: zonder het geweld van de zee en de wind, die de plannen tot inpolde ring volkomen teniet deden, zou dit uitgestrekte gebied, dat wij thans de Slufter noemen, in geen enkel opzicht te onderscheiden zijn geweest van de andere duinterreincn on ons duinrijke vogeleiland. Als men het tenminste een duinter- rein met véél grasland had laten worden. Misschien zou, als de afsluiting bij het strand was gelukt, thans graan wiegelen, waar nu schapen zich te goed doen aan de vele soorten gras. Maar. .het graan zou ongetwijfeld veel last heb ben ondervonden van het talrijke wild.... Maar hoe dan ook: de Slufter bleef een onvergelijkbaar schoon terrein, dat ieder jaargetijde diepe indruk maakt op wie nog gevoelig is voor de aparte sfeer van deze wijde inham. Trouwens, welke ste deling, die zijn uitzicht alsmaar belem merd ziet door hoge en schier eindeloze blokken steen, blijft innerlijk onaange roerd bij het aanschouwen van de na tuur in en rond de Slufter?! De bekoring is onweerstaanbaar. Doch niet alleen de stedeling, ook de Texelaar zelf wordt hier gegrepen door de natuur. De heer C. van der Werf, u weet wel, de man van het bekende restaurant aan de Sluf- terweg, zei, teiwijl hij ons een kop geu rige koffie presenteerde, „U moet de Slufter 's morgens vroeg zien, dan is-ie nóg mooier, of begin Augustus, als het lamsoor bloeit!" ,,'s Morgens vroeg!" palsten we, „zo om een uur of zeven, bedoelt u?" „Om vier, vijf uur", ging de heer Van der Werf voort. En wij knik ten bevestigend MAAR wij waren gearriveerd toen de zon al bijna haar hoogste stand had be reikt: de schaduw viel vlak langs de muren van het restaurant. „Of 's avonds kort voor zonsondergang" zei Van der Werf nog. Toch kregen wij geen enkel ogenblik enig gevoel van spijt, op zo'n faliekant uur te zijn aangeland: de Sluf ter doet het naar onze smaak altijd! En zo stonden wij dan al spoedig op de Stuifdijk, die bij de eendenkooi van Kor- ver begint en tot de Duinweg van De Woensdag 5 Augustus: Groot Vuurwerk aan De verjaardag van H.K.H. Prinses Irene op Woensdag 5 Augustus zal weer niet onopgemerkt aan de Texelaars voor bijgaan. Onze steeds actieve Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore, kortweg „de Feestcommissie" genoemd, zal 's avonds weer een groot vuurwerk van de firma Kat uit Leiden af laten steken, op een terrein aan de Kogerweg. Graag zou deze commissie het eens een keer gratis doen, maar een groot vuur werk kost nog steeds groot geld. Zolang er nog geen filantropen zijn die zeggen, wij zullen dat bedrag even voor u beta len, kan dat met. Misschien dat het een volgend jaar op de weg zou liggen van de gezamenlijke hotel-pensionhouders en zakenbedrijven om dat bedrag eens uit te geven en het aan Texelaars en vacan- tiegangers aan te bieden, evenals in Schevenmgen iedere week geschiedt. Maar de feestcommissie zal dit jaar alle kinderen tot 12 jaar, mits onder geleide, vrij toegang geven tot het terrein. De entree is vastgesteld op de populaire prijs van f 0,50 per persoon. Na afloop van het vuurwerk is er bal in „Casino". ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau v«.or zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of Lus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg Cocksdorp doorloopt. Dat die Slufter geen wuivend graan rijk is konden wij niet betreuren: ge richt de blik een hal ve slag en overziet vandaar immers de uitgestrekte polder Eierland en wie aan Eierland denkt ziet het goudgele graan van honderden en honderden hectaren. Vijf maanden geleden was de Slufter één tot aan de boorden gevuld waterre servoir. Er stonden behoorlijke koppen en de eenden dobberden er dan ook naar hartelust! Gerrit Koorn had zijn schapen toen natuurlijk veilig in de schuur! Maar dat water vloeide suc cessievelijk weer weg, opdat de zomer bloemen ongestoord zouden kunnen bloeien en pronken: de bodem blijkt ge schikt voor en geliefd door talloze al thans zeer vele bloemen en planten organiseerde onlangs een Helders Ly ceum niet een „biologische les" naar de Slufter?! AJ is het lamsoor dan nog niet met al haar afstammelingen van de partij, dit prachtige diep-paarse bloempje begint toöh al te bloeien en wij ontdekten hier en daar reeds verscheidene paarse vlek ken ter grootte van een boksring. Er waren echter genoeg andere bloemen, blauwe, paarse, witte, purperen en gele, om de volle pracht van het lamsoor nog in petto te willen houden: de Slufter is altijd een kleurrijk geheel. Boeiend voor al als de wolken met vaart langs de zon vliegen en hun schaduwen snel over de gele, bruine, blauwe of witte partijen voortstuwen. Dan hier, dan weer daar, hoort ge de roep van een vogel. Er moe ten ook nesten zijn en jongen, want de bezoeker, die maar een onwillekeurige route volgt, wordt dikwijls door een paar verschrikte of in ieder geval erg druk doende vogels begeleid. Hij zag er vuist grote gaten in een steile duinwand: de galen bleken de nestjes te zijn van oe- verzwailuwen, die vliegensvlug achter de insecten joegen en onophoudelijk in een der holen verdwenen. HET moest laag water zijn, want alle kreken waren nagenoeg leeggestroomd. Vanuit het midden van de vlakte zag men geen glimo zelfs van de Noordzee: die ging schuil achter een massa zand met groene vlekken. Kwam men dichter bij dan ontdekte men, dat hier jonge helm bezig is een gloednieuwe duinen rij te ontwikkelen: waar helm stond ver toonde zich een duidelijk waarneembaar begin van duinvorming. Het zal dan ook geen verbazing behoeven te wekken, als men hier binnen afzienbare tijd een be hoorlijke duinrichel ziet, welke geheel en al door de natuur is gevormd. Naar het Noorden krijgt deze gemakkelijk aansluiting met een soort bruggehoofd, dat het einde van de omstreeks 1900 ver woeste afsluiting moet zijn, naar het Zuiden zal de nieuwe duinrichel zich op de weg naar de daar overgebleven duin rug de ontwikkeling zwaar gehandicapt zien door de stroom De Slufter, die zeer krachtig kan zijn en altijd wel een gaat je zal weten vrij te houden om de vlakte van het nodige vocht te blijven voor zien. Dat de nieuwe duinrichel, verstevigd door de helm, veel belooft is aanneme lijk als men ziet welk een enorme voor raad zand hier aanwezig is De richel zelf ligt minstens tweehonderd meter van de zee af.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1