Honderd gulden bij paal 20 Heden goldrush voor Badgasten en Texelaars Sociale voorzieningen in Australië Texelse Erepenning Onze Rijmelaar als sportman Vijandelijke troepen landden op de Texelse kust verzet door onze Nationale Reserve Heldhaftig onze Op reis Dinsdag groot feest in Den Hoorn Onder de pomp VANDAAG staat het dorp De Koog in het teken van het strandfeest. Om 9 uur begint de wedstrijd in het maken van zandfiguren. U moogt aannemen, dat de jury weer voor een moeilijke taak zal worden gesteld, want al dagenlang zijn de kinderen, dikwijls onder architecto nische leiding van papa-zelf, verwoed bezig met het scheppen van fantastische GECOSTUMEERDE PLOEGEN Hedenavond vindt in Den Hoorn een gecostumeerde voetbalwedstrijd ^laats tussen een „boerenelftal" en een ploeg badgasten. BONTE AVOND IN HET PARK Op het zomerprogramma van onze VVV leest u: „Maandag 27 Juli optreden door Nederlands Thaeterbureau". Dit zegt u misschien niets, meer zal het u zeggen als wij u mededelen, dat aan dit optreden deelnemen Willy Vervoort, de populaire zanger-gitarist, de Wama's, het duo Helma en Selma, de lieflijke zange ressen met hun romantische liedjes, die eveneens grote vermaardheid genieten, het orkest De Skymasters, Peerke de Belgische Clown, het Hammond Orgel. Etc. Dit bonte programma wordt gege ven in het Park te Den Burg. Zie ook volgend nummer. NUTSSPAARBANK BIJKANTOOR DEN BURG In Juni werd op spaarbankboekjes in gelegd f 16,410,18 (f 5,275,91) en terug betaald f 12.934,69 (f2,457,10). Het aan tal posten van inleg bedroeg in Juni 35 (16) en dat van terugbetaling 26 (17). Er werden 6 nieuwe boekjes uitgege ven. (Slot) U zult zich afvragen hoe staat het met de positie van de emigranten? Kunnen ook zij profiteren van de sociale voor zieningen in Australië? Voor een antwoord op deze belangwek kende vraag gingen wij te rade bij de heer C. B. Müller van de Stichting Landverhuizing Nederland, die onlangs als voorlichtingsambteanar een reis naar Australië heeft gemaakt en die daar in drukken heeft opgedaan over de omstan digheden, waaronder onze emigranten leven. Ik stelde hem de volgende vra gen, waarop ik de door hem gegeven antwoorden deed volgen. Kan een Nederlandse emigrant aan spraak maken op de sociale voorzienin gen, die voor iedere Australiër gelden? Wat de belangrijkste voorzieningen betreft, staat de emigrant gelijk met zijn Australische medeburger. Dit is vastge legd in de emigratie-overeenkomst, die wij in 1951 met Australië hebben ge sloten. Die belangrijkste voorzieningen zijn: kinderbijslag, uitkering in geval van ziekte of werkloosheid, kraamgeld, uit kering bij opneming in een ziekenhuis en voor bepaalde apothekerskosten. Alles wat u daarover hebt verteld, geldt dus ook voor onze emigranten. Om voor in- validiteitsrente en ouderdomspensioen in aanmerking te komen moet een emigrant wachten tot hij resp. 5 en 20 jaar in Au stralië woont. Heeft u in Australië zelf Nederlanders ontmoet, die van deze uitkeringen profi teren? Ja zeker, Zoals u weet worden de zgn. schema-emigranten opgevangen in ont- vangcentra. Het verblijf is daar geduren de de eerste 6 dagen gratis. Daarna moet de emigrant zelf betalen. Nu is het in zo'n uitgestrekt land als Australië niet altijd mogelijk om de emigranten binnen 6 dagen naar zijn bestemming te doen gaan of hem een passende betrekking te bezorgen. Hij valt dan in de werkloos heidssteun. Daarvoor moet hij zich bij een arbeidsbureau laten registreren. Ik heb in de ontvangcentra inderdaad land genoten ontmoet, die van deze regeling profiteerden en daardoor over het dode punt heen werden geholpen. Een andere vraag is of men van de uitkering kan rondkomen. Van de uitkering alleen gaat dit wel moeilijk, vooral in de grote steden. Maar men mag nog inkomsten uit andere bron hebben. De wet noemt een bedrag van 1 pond per week. Bovendien blijft de kindertoeslag onverkort van kracht. Ik heb in verschillende plaatsen Neder landse moeders ontmoet, die mij met trots vertelden, dat zij iedere maand bij het postkantoor haar kinderbijslag kon den innen. In het algemeen heb ik de indruk ge kregen, dat het systeem van sociale voor zieningen heel goed functioneert, ook ten behoeve van onze emigranten. Ik ben dan ook van mening, dat als er emigran ten in Australië zijn die klagen over het tegendeel, dat zij dan vóór hun vertrek verzuimd hebben, zich bij hun aanmel dingskantoor op de hoogte te stellen van de verschillende mogelijkheden op sociaal gebied. Want om voor een uitke ring in aanmerking te komen moet men zich tijdig hebben aangemeld bij de be voegde Australische instanties. U ziet dus, ook op dit terrein is een goede voorlichting in Nederland noodza kelijk. De aanmeldingskantoren van de ge westelijke arbeidsbureaux en de parti culiere emigratie-organisaties kunnen die voorlichting verschaffen. Adspirant- emigranten voor Australië geef ik dan ook de raad: Stelt u tijdig op de hoogte, daarvan zult u straks de vruchten plukken! dingen. Het aantal vondsten zal dan ook wel weer legio zijn. Natuurlijk zullen de deelnemers weer in leeftijdsgroepen moeten worden ingedeeld. De commissie hoopt maar, dat de kin deren niet al hun krachten aan zandver- plaatsen verspillen bij het maken van de zandfiguren, want... om 12 uur be gint de goud jacht: ergens bij het Ko- gerslag is in de afgelopen nacht, klok slag drie, een schat in het zand verbor gen. Feitelijk meer dan één! In een oude geldkist is een bedrag van f 50 gestopt, een andere kist bevat f 30 en weer een andere schat zal uit f 20 bestaan plus enige troostprijzen. De deelnemerskaar ten zijn a f 0,50 verkrijgbaar bij de VW- bureaux en vanaf hedenmorgen half elf op het strand zelf. De schatten zitten een 30 cm. diep in de grond en bevinden zich op het afge zette strandgedeelte. Vanmiddag worden op het land aan de Minister Ruisweg diverse kinderspelen gehouden. DE EREPENNINGwelke de Gemeen te Texel toekent zowel aan ingezetenen als aan niet-ingezetenen der gemeente als bewijs van grote waardering en dankbaarheid wegens zeer bijzondere verdienste jegens de gemeente of de gemeenschap. Bovenstaande opname is die van een bronzen penning; de heer ]ak. Bruin werd met een zilveren pen ning onderscheiden. Wat mij nu is overkomen Is mij nimmer gepasseerd 'k Heb in 't Tesselaartje-elftal Plots als keeper aetungeerd. En nu zif ik, krom van lenden Na te peinzen op de bende Ballen die ik heb gehad Toen ik stond onder de lat. 'k Wist niet dat een bollenbakker Zó geweldig trappen kon. 'k Kreeg de zenuwen wanneer ik 'n Schot kreeg van zon deegkanon. Ik kreeg, wank'lend in mijn schoenen, Nachtmerries en visioenen Van een tocht naar 't ziekenhuis. Dank zij zo een bakkersbuis. Doch het persmuskietengilde Wist zijn man ook te weerstaan, Ook al trol ik Gerrit Logman Niet in onze rijen aan. Hij was bang, 'k wil 't niet verhelen, Zijn pensioen daar te verspelen, Doch De Waal, de redacteur Stelde zeker niet teleur. De gebroeders Schulte schoten Zonder schieter (1) ook heel best, En Aat Bakker, onze bakker, Nam ze prima op zijn test. Onze linkerback Schotanus Kreeg zo'n schot tegen zijn kanus Dat hij louter sterren zag En bijkans voor pampus lag. Al met al was het een wedstrijd Die stond op wel zeer hoog peil. Het was werkelijk een staaltje Voetbal van voorname stijl. Ik wil verder dan niet praten Over al de ledematen Die gekraakt zijn, vriendenschaar, Want dat hoort er bij, nietwaar? HU1B DE RIJMELAAR. (1) Zo heet een plank, waarmede de bakker het brood in de oven lanceert. GIFTEN AFD. TEXEL VAN ..HET WITTE KRUIS" Den Burg: F. S. f2,50; G. v. H. f2,50; J. K. f 2,50; K. de P. f 2,50; J. Z. f2,50 C. B. f2,50; G. S. f2,50; fam. H. f 2,50; wed. de R. f2,50. Den Hoorn: C. S. f 2,50; fam. de P. f 12,50; N.N. f2,50. Oudeschild: W. W. f2,50; fam. S. f2,50; W. v.d B. f 1,Eierland: N. N. f2,50; P. J. f2,50; v. M. f2,50. De Koog: C. W. f 1,—. De lichtkogels, welke u in de afgelo pen nacht waarschijnlijk in de omgeving van het Noord vlak heeft gezien, waren niet een voorproefje van het vuurwerk op 5 Augustus, ook werden zij niet afge vuurd door mensen van ons reddings wezen of door schipbreukelingen: in de buurt van paal 12 was een militaire oe fening gaande. Een tweehonderd mari niers hadden tot taak de kust ter plaat se te bezetten en de veertig leden van onze Texelse Nationale Reserve mochten een (natuurlijk vergeefse) poging doen om de aanvallers van het eiland en uit de duinen te houden. Het spreekt van zelf, dat onze jongens voor de overmach tige vijand moesten wijken, maar ze „re kenden de uitslag niet en telden 't doel alleen" en maakten het de overrompe- laars 'zo lastig mogelijk. Er werd, zoals vele lezers gemerkt zullen hebben, behoorlijk gepaft: ze hadden o.a. de beschikking over mortie ren. De aanvallers hadden zich door lan- dingsboten op het strand laten zetten en werden krachtig door bommenwerpers gesteund Het ging er dus allemaal heel echt en nogal grootscheeps toe. In ons volgend nummer zullen wij daar meer over kunnen vertellen. De oefening werd o.a. bijgewoond door de Districts commandant en de hoofd-instructeur van de Nationale Reserve van het Gewest Noordholland-Noord. Vier weken geleden werd Texel's Mu ic lr Arno-^/nnrl t seum verrijkt met een klein zeehondje ue zeenonu is Keinöczona men schatte het ldiertje op de aanvallig diertje op de aanvallig leeftijd van 8 weken. Het was moederzie alleen op het strand aangetroffen en eei medelevende wandelaar ontfermde zid over het weesje. Het werd aan Texel' Museum geschonken. Velen zagen e weinig hoop in, want zulke kleine dier tjes kwijnen doorgaans spoedig weg. Z was immers ook een paar jaar gelede] een ander jong moederloos robje slecht een kort verblijf in het Museum bescho ren, ondanks de vele en deskundige zor gen door de conservator aan hem be steed. Maar het tegenwoordige zeehond je is de kwaje en moeilijke dagen al lani door: het is een schattig diertje gewor den, dat zich gaarne en met smaak naa meer te goed doet aan gemalen vis, aan gemaakt met melk. Men moet hem he maal met de hand toedienen en dan gaa het best. U begrijpt, dat de jonge rob di attractie van ons Museum is. Naar vernemen is het bezoek aan het Muse um belangrijk groter dan de laatste ja ren het geval was en toen hadden wi toch ook niet over gebrek aan belang stelling te klagen! DE FILM VAN DEN BURG Tot besluit van de Filmdag, die hier Vrijdag 24 Juli zal plaats vinden, wordt in de vroege avond een optocht gehou den welke geheel wordt opgenomen. De volgende verenigingen hebben reeds toe gezegd hieraan te zullen deelnemen: Gymnastiekvereniging, Padvinders „De Zwalkers" groep II Texel, zangvereni gingen De Stem des Volks en Con Amo- re, Colonne afd. Texel v.h Rode Kruis, Handbalclub GDS, de Brandweer, de Waddenruiters, de Motorclub en van zelfsprekend Kon. Texels Fanfare. Verenigingen, die ook nog willen deel nemen, kunnen zich opgeven bij de heer A. Smidt, Warmoesstraat 71. Om de optocht een fleurig aanzien te geven, worden de verenigingen verzocht om hun vaandels en vlaggen en-of ver enigingsattributen mee te dragen. De opstelling is om half zeven op het Sport terrein van SV Texel. (Zie ook adv.). Na afloop van de optocht zijn er ge luidsopnamen in „Casino". clan haaldbij de V.V.V. „Texel" dan Uw spoorkaartje ge- PLANNEN VAN BEJAARDENHUIZEN IN BOUWCENTRUM Voor een studie van tehuizen voor be jaarden heeft de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting voor eigen gebruik een aantal platte gronden van uitgevoerde en nog uit te voeren projecten bijeengebracht. Aange zien tal van architecten en andere in de huisvesting van bejaarden geïnteresseer den ongetwijfeld belangstelling voor de ze plannen hebben, zijn de plattegronden in het Bouwcentrum tot en met 18 Juli te bezichtigen, aldus lazen wij in Mis- set's Vakblad voor de Bouwbedrijven. Onder de 13 projecten bevond zich ook de plattegrond van het „Clazina Emelie Gollards Rustoord" alhier, architect de heer N. Schermer. GESLAAGD Maiga Slot, Wezenplaats; Josy Smit, I Molenstraat; Jan Brans, Oosterend; Alie Antje van der Vis, Oosterend; Ilse Beers, Groeneplaats en Hans Roeper, Koger- straat, deden te Alkmaar met gunstig gevolg examen voor het Mulo-diploma KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei dc bijkerken Den Hoorn en Oostercud Zondag 2 Aug. 10e Zondag na Pink steren. Ie Zondag v.d. maand. Missen, comm. uitr. en biechtgel. als vorige Zondag. 2 Missen in Den Hoorn. Oos terend alleen om 10 u. Geen congregatie. Maandag 3 Aug. geen vrouwencongr. Woensdag 5 Aug. Mis in Den Hoorn om 7,30. Lof om 7,30 t.e.v. de H. Jozef met roz. en lit. v.d. ingekomen intenties. Geen congr. v.d. jongens. Donderdag 6 Aug. Mis in Oosterend om 8 uur. Bieohtgel. van 7-8 u. Vrijdag 7 Aug. Ie Vrijdag Comm. uitr. om 6,30. Gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart om 8 uur. Zo ook in Den Hoorn en Oosterend om 7,30. Zaterdag 8 Aug. Priesterzaterdag. Roz. in de kerk om 6 uur. Biechth. van 5-9 op de hele uren.Zondag 9 Aug. Mis in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur. In Oosterend 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn alleen om 10 u. Handbalnieuws G.D.S. De training gaat tijdens de vacantie van de heer v.d. Hulst gewoon door. He denavond om half 8 dus allemaal op het Boysveld. Voor de leden die de training niet kunnen bezoeken en ook voor alle adspiranten melden wij nog, dat er a. s. Vrijdagavond een filmopname gemaakt zal worden van alle sportverenigingen. Ook GDS zal hieraan deelnemen. Hier voor aantreden in sporttenue Vrijdag avond kwart over 6 bij de Coöperatie op de Waalderweg. DINSDAG feest op het strand achter Den Hoorn. Dat wordt de primeur voor dit dorp! De zaak is door een commissie, bestaande uit badgasten en Hoomders, goed op poten gezet. Aan dit feest kun nen niet alleen badgasten, maar ook de Hoornders deelnemen. Er zal een wed strijd zijn in het maken van zandfigu ren en voor de kiemen worden allerlei leuke spelen georganiseerd. Dit feest be gint 's middags om twee uur. U weet, het is bij paal 9. 's Avonds om 8,45 uur begint het feest met een concert door de Hoornder IVJu- ziekvereniging D.E.K. op het sportter rein aan de Witte Weg. Vervolgens wordt een grote lampionoptocht gehouden. Het corps is ook voor dit festijn om haar gewaardeerde medewerking gevraagd. De bevolking van Den Hoorn wordt verzocht hun huizen met verlichte lam pions te illumineren, opdat dit de sprookjesachtige sfeer nog zal verhogen. In de dune mag ik graag 'n fel lig- gie bee me hewwe, maar weerom ze de skienwerpers op me nchten as ik in het Park naar de muzieknis kiek, ken ik heus niet snappe! (Dit slaat kennelijk op de felle lichten, die bij het vallen van de schemering in ons Park worden ontstoken. Als u ons vraagt: ook wij kunnen daar niet bij. Is dit voorschrift? Tijdens 'n zaal uitvoering is het verduisteren van de zaal todh ook gewenst om het effect van het toneel of podium te verhogen?! Red.) NOG EENMAAL TE WATER Het tran9oort van het potvis-skelet naar Texel's Museum was een hele toer en veroorzaakte op de Westerweg nog een incident: toen de tractor met aan hangwagen van de strandvonderij een andere wagen moest passeren, raakte de vis uit balans en tjoepte met wagen en al in een sloot. Het was een heel karwei om het gevaarte weer op het droge te brengen. „IN EEN ANDERE WERELD" Onze badgasten zullen bij het lezen j van bovenstaand kopje wel aansluiten met: .O, daar bedoelen ze het eiland Texel mee, dat is inderdaad een heel j andere wereld en dahrom komen we i hier dan ook!" Niemand zal dit willen j of kunnen ontkennen. Ons opschrift slaat j echter op een toneeluitvoering te Den j Burg, het is de titel van een stuk, dat de toneelvereniging „Texel's Klein To- nel" morgenavond in De Oranjeboom voor het voetlicht hoopt te brengen. Voor deze uitvoering zal wel grote be langstelling bestaan en daarom advise ren wij onze gasten (en die Texelaars, die het stuk nog njet zagen of het wéér willen *zien!) om zich tijdig van een kaart te verzekeren Daarvoor kunt u terecht bij de VW-bureaux en, indien dan nog voorradig, 's avonds aan de zaal in de Zwaanstraat. BOUWVERGUNNINGEN De heer Th. R Hin, Dijkmanshuizen, bouw van een aardappclbewaarplaats; de heer H. J. Keiiser, Kogerstraat, bouw van een woning met schuur te Molen buurt. GYMNASTIEKNIEUWS In verband met filmopnamen moeten alle dames Vrijdagavond a.s. om 6 uur in tenue met witte rok op het sportter rein zijn. De meisjes en jongens van 12- 16 jaar alsmede de heren moeten om 6.15 present zijn. Verder elke Vrijdagavond om 8 uur vrij trainen op het land #aan de Koger straat, bij slecht weer in het lokaal. Het bestuur van de Motorclub Texel verzoekt de leden zich in verband met de filmopname Vrijdagavond 6,15 uur te vervoegen bij de Autocentrale te Den Burg. Het bestuur verwacht, dat zoveel mogelijk motoren komen, want dit wordt een echte film van Texel. Dus allen pre sent, ook de dames, hoor! TREK ER OP UIT MET EEN BOEK! De natuurzinnige vacantieganger en zijn lectuur! Twee jaar geleden zaten we in een voormalig kooikershuis aan de voet van het dunne streepje duinen, dat een eind je voorbij Renesse op Schouwen begint; we genoten van landschap en sfeer, van flora en fauna, van de toch altoos wat geheimzinnige eendenkooi en nog van veel ander moois. Het grappige steenuil- tje zat elke avond op een paal voor ons huisje en in de riet- en biezen wildernis er achter wist de sprinkhaanrietzanger van geen ophouden aardige buren, die we van de Veluwse hei niet kenden. Dat was met meer van die duin- en veldvo- gels het geval en wanneer we ons over het stuifdijkje in allerlei rimboe- en junglegebied verloren, moesten we ons op de naam van menige plant of bloem bezinnen en niet altijd kwamen we er uit. Ik betreurde het, geen enkel boek te hebben meegenomen, dat een rugge- steuntje had kunnen wezen en ook in ons vacantie-onderdak bleek niets van dien aard aanwezig. Een jaar nadien op Texel hadden we beter gezorgd en toen bleek natuur lijk ook onze hospes genoeg van deze speciale gading te hebben. Eigenlijk dient elke pensionhouder, bungalow-ex ploitant en buitenhotelier het een en an* der uit de streek of meer algemeen ori ënterende boeken al zijn het alleen maar die van het populaire genre voor zijn gasten ter beschikking te hebben. Zij behoeven dan niet de dorps schoolmeester, die „aan plantjes doet", dc pastoor of de dominee, die van het grijs verleden op de hoogte is, of de wildschut en de boswachter lastig te val len met hun kleine, genoeglijke pro bleempjes, die een wandeling of fiets tocht meebracht. Zo had ik daar op Schouwen na het be zoek aan de eendenkooi met jachtop zichter van der Panne, graag nogeens wat nagelezen over dit merkwaardige, oer-Hollandse bedrijf in de twee boekjes van Mr. T. Leb ret, „Suizende wieken" en „Achter de schermen", terwijl Thijsse's „Onze duinen" uit de Heemschutserie ons over het plantenkleed, ontstaan en vergaan van dit beweeglijke landschap, prettig zou hebben ingelicht. En we heb ben gezorgd, dat het boekje van Prud' homme van Reine „Wat vind ik in de duinen?" nu permanent in het optrekje ligt, voor de gaande en komende man. De wandelaar, de buitenvriend, de drente laar en trekker door onze landschappen zij alleen zijn min of meer nature- minded en verhogen het genot van hun vacantie, wanneer zij de zaken, die zich langs hun pad openbaren, met naam en toenaam weten te duiden. Er bestaan gelukkig een menigte van populaire en betrouwbare handboeken op elk natuur historisch gebied; ik geef u de verzeke ring, dat wij ons een halve eeuw gele den op geheel andere wijze moesten be helpen, want toen bestond er nagenoeg niets in dit genre. Nu is er zoveel, dat niemand met de handen in het haar be hoeft te zitten, en stuk voor stuk ver diepen tal van boeken het begrip voor de veelzijdige natuurlijke en culturele schoonheden van ons vaderland. Enkele titels voor de duinen vloeiden en-passant uit de pen, maar ook hij, die verstrooi ing en profijt zoekt in de bossen en hei den, op het water en in de achteraf- hoekjes kan te kust en te keur terecht; een nog niet eens volledige lijst zou lan ger worden dan dit artikel. Toch kan ik niet nalaten, de serie „Van Groei en Bloei en Jaargetijde", waarin de be- van Heimans en Thijsse herversohijnen, even te noemen AUSTRALISCHE SCHAPENFOKKERS OP TEXEL Zondag en Maandag hebben 26 Au stralische schapenfokkers op 'ons eiland vertoefd om zich een beeld te vormen van de schapenfokkerij alhier. Er wer den onder leiding van de schapenexpor teur, de heer H. J. Keijser, enige bedrij ven bezichtigd. De buitenlanders bleken roemde oude boekjes zeer enthousiast te zijn over de kwali- teit van het Texelse materiaal. Het is j het verheugt mij altoos, wanneer ik zo'n dan ook geenszins uitgesloten, dat in de deeltje onder de snelbinder geschoven toekomst zaken met hen kunnen worden zie. Het is een wijs man, die het mé gedaan De bezoekers kwamen uit alle j oordeel aan zijn bagage toevoegde, delen van Australië; een hunner 'had i Volg zijn voorbeeld, maar doe het met een farm met 60,000 stuks wolvee, de I inzicht en begrip. „kleinste" wolveehouder bezat toah nog A B. Wigman. 2000 dieren. „Hoge Veluwe", Zomer 1953.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2