9 rocn /wa in het m-rm PANG Ouéiaf rfltuü OMYL *t>e pan ft R0 $1 Koger jongen won de hoofdprijs van de Goldrush f 5® in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. §SC3 Ton de Haas opent heden zijn expositie c&msteïan^. 9 ZATERDAG 25 JULI 1953 66e JAARGANG. No. 6754 TEXELSEWCOURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld 6 De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbui 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. BENNY VAN DEN BERG uit De Koog met de kist, waarin f50 zat, de le prijs van de Goldrush, wel ke Woensdag middag op het Koger strand werd gehou den. De knaap was natuurlijk hoog in de wol ken: „Dat is de eerste f 50 voor een nieuwe fietsl" aldus zijn vader, de politiecomman- dant aldaar. We hebben Benny nog even in de Dorpsstraat vereeuwigd. „WIN HONDERD GULDEN", zo stond er o.a. op de aanplakbiljetten welke de VW Texel overal liet oqjtfiangen. Het lag voor de hand, dat menigeen door deze tip werd gelokt tot het volledig door nemen van de affiche: honderd gulden winnen, da's niet gek, maar hoe? Dit bleek kinderlijk eenvoudig te zijn en door iedereen te bereiken: men had maar konijnachtig te handelen om ernstig naar dit keurige bedrag mee te dingen. Imaners: ergens voor het slag van het dorp De Koog waren in de nacht van Dinsdag op Woensdag schatten in de grond begraven: 3 kisten met resp. f 50, f 30 en f 20 en voorts een drietal fraaie troostprijzen. Voor 2 kwartjes kon men deelnemen. De schatbegraverij vond in alle stilte en onder dekking van 't nach telijk duister (3 uur) plaats onder aan voering en aanwijzing van de directeur van de VW, die blijkbaar dag en nacht paraat is en kan zijn ook! Rondom de schatten werd een omheining van tou wen getrokken en dat was tot 12 uur verboden terrein. Het wemelde 's mor gens al op het prachtige strand van de kinderen, want de feestdag zou reeds om 9 uur beginnen met een wedstrijd in het maken van zandfiguren. Honderden kin deren deden mee. Wat had de jury, met bijkans allen oude, beproefde krachten! het weer bar moeilijk om de prijswin naars er uit te slepen! Ja, er was door vele kinderen en kleuters alleraardigst werk geleverd. Hieronder volgt de uit slag. Na afloop werden alle kinderen ont haald op een lollie en een ijsje, wat na tuurlijk allemaal blije gezichten gaf! En toen.kwam de heer Oskamp met een grote kampbei aansjouwen en klokslag 12 mocht mevrouw Luberti aan het touw gaan hangen. Ze klepelde er lustig op los, zodat niemand dit startsein kon ont gaan. U had ze moeten zien rennen en graven, het leek wel of er een schat te vinden was, pardon, dat was ook zo, of schoon er altijd geweest zullen zijn, die aan een sprookje zullen hebben ge loofd! Maar na 5 minuten kwam de eer ste kist te voorschijn: het 9-jarige meis je Martelide Reesink uit Amsterdam had f 20 gewonnen. Dat gaf de burgertjes weer nieuwe moed, nu burgerTJES: er waren ook als wij het eens mogen zeggen oudere dames bij en een hunner vroeg ons driemaal om voor de krant te worden vereeuwigd! Verwoed werd de graverij voortgezet. Het was erg moeilijk en nergens had je houvast aan, want na 3 uur in de nacht had het strand door de ononderbroken stuiving van zand, een geheel ander ka- DEZE OPNA ME geeft u een beeld van de gouddelverij op het Koger- strand. Talrij ke kinderen en ook wel oude ren deden hier met groot en thousiasme aan mee! DRUKKE DAG VOOR TESO Zaterdag jl. is een enorm aantal pas sagiers, rijwielen en auto's door de Texelse boten vervoerd, die ononderbro ken heen en weer gingen. Vandaag ver wacht men nóg groter drukte van toe risten naar Texel, want heden beginnen de vacanties voor de bouwvakarbeiders. FLES UIT BUITENLAND Mej. Prince, Wodanstraat 10hs., Am sterdam-Zuid, vond op het strand achter Den Hoorn een fles, waarin een briefje zat. Jammer dat zeewater het epistel zodanig had doorweekt, dat er maar weinig aan te ontcijferen viel. Het bleek door iemand uit de Engelse provincie Kent in zee te zijn geworpen. rakter gekregen. Na een 40 minuten gra ven werden kort na elkaar de kist met f 50 en de kist met f 30 gevonden. Ben ny van der Berg, het 8-jarig zoontje van de Koger Politiecommandant, had de le prijs, die in een enorm zware en dikke kist verborgen zat. Hij was zoals u be grijpen kunt en indien dat mogelijk kon zijn nóg meer door,het dolle heen dan de andere winnaars. De heer Marré, 36 jaar, won de kist met f 30. Lang werd ook nog om de laatste troostprijzen ge graven. De zandfiguurwinnaars. 9-10 jaar: 1. Hans Eelman, „De Bran ding" Bunker „Lekkerbek"; 2. Dick van Brugge, oorlogsschip; 3. Frits Hünd, zee ster; 4. Corrie Kloppers, eend met jon gen; 5. Cela Goedkoop, kano; 6. Maryke Molenbeek, Zonnebloem. 6-7 jaar: Chrisje Snoek; 2. Japie Kui per; 3. Adwin Klein; 4. Gerda en Karei de Lange. 7-8 jaar: 1 Marohel Klein; 2. Dickie van Ham; 3. Patricia Kuper; 4. Thomas van der Veen; 5. Karei du Pont en 6. Le- nie Cohen. 11-12 jaar: 1. Marina Jonker; 2. Tineke de Visser en Done Bakker, uit De Koog; 3. Corrie de Visser, De Koog; 4. Elsje v. Elfrinkhof, Willemein de Jongh en Ing- se van Hasselt; 5. Adrie Ilsen. 13-14 jaar: Johan Suister; 2. Kees Bon ne; 3. Francois Janson; 4. Ingeborg Heuer; 5. Peter Amersbeek. De 4-jarige Han van Brugge won een prijs met zijn jeep. Kinderspelen 's Middags werden op het zgn. Olie veld (waar komt die naam vandaan? Red.), dat aan de Minister Ruisweg ligt, kinderspelen georganiseerd. Maar goed, dat er geen alles verzengende zon aan de hemel stond, want wat hebben ze alle maal gehold om een prijs in de wacht te slepen! Vlaggetjessteken 4-5 jaar: 1. Patrick Voiset; 2. Hannie Otten; 3. Mieke Hoek stra; 4. Oily Cohen. Zaklopen 8-9 jaar: 1. Kees Schoorl; 2. Hans Haaf tens; 3. Charles Duyzer; idem 8-9 jaar: 1. Irene Sdhut; 2. Grietje Kwast 3. Ineke Zaan. Touwtrekken voor meisjes, 12-14 jaar: 1. Nellie Bakker; 2. Tineke Lintveld; 3. Elly Blees. Idem voor jongens: 1. Piety Amersbeek; 2. Freddy Best; 3. Eddy Vermeulen. Blokjesrapen 6-7 jaar: 1. Eddy Eel man, 2. Annelien van der Giezen; 3. Betty de Leeuw;"4. Alie Kiewiet; 5. Wirn van der Mei. BUREAU VOLKSHUISVESTING De Burgemeester van Texel maakt be kend dat vanaf 27 Juli tot en met 10 Au gustus het bureau voor de volkshuisves ting gesloten zal zijn. De uitbetaling aan oorlogsslachtoffers zal normaal doorgang vinden. Texel, 25 Juli 1953. De Burgemeester voornoemd, S. DE WAARD, loco-burgemeester. COLLECTE TBC-BESTRIJDING De twee Sanatoria Sonnevanck en Zon negloren vragen de komende week een gave van u. Honderden patiënten van welke overtuiging ook worden daar verpleegd en steeds is er ruimte te kort. Maakt u het mede door uw gave mogelijk, dat dit werk niet alleen kan worden voortgezet, maar ook uitgebreid. Stelt u de collecterende dames niet te Jeur? BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 23 Juli 1953 Geboren: Adriaantje Helena Petronella dv Bastiaan Kooger en Maria R. Daal- Ondertrouwd. Gene. Gertrouwd: Meindert Hoep en Geer- truida van Boven. David Petrus Klip en Trijntje Alida List. Overleden Gene. Gevonden voorwerpen: 1 veldfles, 1 dasspeld, 2 portemonnaies 1 fiets, 1 speldje, 1 enveloppe met kaar ten, 1 regenjas, 1 bril, 1 vulpotlood. INGEKOMEN PERSONEN Tjeerd H. Jonker v. Zijpe B 48 n. K. 63; Helena deRuijter v. St. Pancras, 't Ven netje 12 n. Oosterend, Peperstraat 62. VERTROKKEN PERSONEN Harm Ramp v. H 131 n. Den Helder, Hoogstr. 15. Gerritdina H. Jonker van Den Hoorn 102 n. Den Helder, Achter- binnenhaven A 180. Klasina Lap, v. Den Hoorn 111 n. Alkmaar, Centraal Zieken huis. Simon v. Hterwaarden v. E 1 naar Alkmaar, Anjelierstr. 4. Petrus T. Luijckx v. Den Molenstr. 49 n. Den Hel der, Timorstr. 1. Maria J. C. Haak v. B 38 n. Delft,Oostsingel 156. Maria H. A. van Gogh v. Den Burg, Molenstr. 12 n. Heemskerk, Kerklaan 7a. milder zachter HEDEN VROLIJKE AVOND TE DE COCKSDORP Om acht uur afmars van Hotel De Hoop met medewerking van VIOS, naar het terrein van de heer J. Reuvers, 1 Vuurtorenweg, waar verschillende spe len worden gehouden, o.a. de Strijd om de Viouw en de Man. Cocksdorpers, Eierlanders en gasten, al- j len vanavond naar het feestterrein op 't voormalige sportveld in de Witte Hoek! Het ligt in de bedoeling, dat SVC vol- gende week een openluchtbal organi- 1 seert. Ook deze avond staat onder au spiciën van SVC. Bi) zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten AANBESTEDING BAGGERWERK Te Haarlem werd aanbesteed onder di rectie Rijkswaterstaat N.-Holland, het uitvoeren van baggervverk in en voor de Rijkshaven te Oudeschild. Hoogste inschrijver: N.V. A. Prins Th. Zoon, Aann. Mij. te Sliedredht voor de som van f 22,800,Laagste inschrijver: Aann. Bedrijf fa. I. C. Kooyman en Zn. te Harlingen voor de som van f 16,900,-. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" IN EEN VERGEELDE TEXELAAR vonden wij een hele poos geleden een te keningetje dat gemaakt was door Tonny de Haas, toen een knaap van, naar we ons menen te herinneren, nauwelijks 3 turven hoog. Ilij had die tekening inge zonden als deelnemer aan een wedstrijd voor de jeugd. In de Texelaar van heden, Zaterdag 25 Juli, kunt U wederom werk van dezelfde beeldende kunstenaar vin den: het portret van een Oosterend's meisje in olieverf. De schilder ziet U links op de foto. Ging destijds zijn inkt tekeningetje rechtstreeks naar de cliché-fabriek, nu ziet u een totaal verminkt geval voor u, want dit is een blitzopname en daarmee kun je nu eenmaal maar weinig begin nen. Toch wilden wij dit artikeltje met ongeïllustreerd laten, opdat u enigszins een (zij het vage) indruk krijgt van het geen deze jonge schilder te tonen heeft. Want dit was de aanleiding: hij opent vandaag om 2 uur zijn expositie in de Kleuterschool te Oosterend. De tentoon stelling zal tot 3 Augustus duren. Iedere dag zal zij geopend zijn van 2-8.30 uur, op de beide Zondagen van 3-6 uur. Ten zij nog een onvoorziene aardverschuiving plaats vindt, zal de tentoonstelling eni germate excentrisch liggen: de schilder zou stellig meer publiek trekken als hij in Den Burg was „opgetreden". Maar wij willen deze hokvastheid zien als 'n blijk van diepe genegenheid voor zijn geboortedorp. Trouwens, heeft zijn ezel niet reeds in alle Oosterendcr weg getjes en in alle smalle straten van dit dorp gestaan?! Daarvan kunt u zich straks volledig overtuigen: vele land schappen rond Oosterend, straattaferelen en niet te vergeten: de portretten van dorpsgenoten zelf!! Gaarne hebben wij De Haas opgezocht aan de vooravond van zijn expositie. Hij leidde ons naar zijn klein atelier om ons de productie van de laatste twee jaar te tonen. Zeer gevarieerd werk: olieverf, aquarellen, gouaches (dat is plakkaatverf en wordt ook wel dekkend schilderen genoemd), krijttekeningen. In de huiskamer hadden wij reeds vol bewondering voor een levensgroot zelf portret gestaan, waaruit de kunstenaars hand, waaruit het talent sterk sprak. En om even bij zijn portretten te blijven: wij geloven te moeten en mogen conclu deren, dat hierin de kracht vtüi deze be gaafde schilder ligt. Alle portretten kon den ons zeer goed voldoen. Vooral vonden wij is hij subliem in het schep pen van portretten uit krijt. Hij weet de karaktertrekken van zijn model nauw keurig weer te geven. Ook zagen wij daar nog een aquarel waarop een scha- penboet domineerde, terwij'l het dorp in het verschiet met de oude, massieve to renklomp voor een stemmig en oriënte rend fond zorgde. We namen gaarne aan, dat dit stuk al verscheidene aspi rant-kopers had getrokken! De heer De Haas leeft niet van zijn penseel. Hij vindt clat eensdeels prettig: „Ik heb een beroep achter de hand en kan dus schilderen zoals ik het zelf wil!" Wij vonden dit een zeer belangrijke op merking, waar hij hierdoor in staat is, zichzelf uit te leven en juist daardoor kan hij sterk zijn in de bedoeling, opzet en eerlijkheid van zijn werk. Ilij hoeft zich als het ware niet te richten naar de smaak van het publiek, maar kan zijn schepping daardoor die vorm geven, die hemzelf het zuiverst voorkomt. Dit is ongetwijfeld een groot voorrecht. Hierin toch ligt de kracht en de kans om verder te komen, de kans voor een talent om zich verder te ont wikkelen, zonder daarin door bepaalde omstandigheden te worden geremd of afgeremd. Zoals hier vanzelfsprekend uit voort vloeit zal „men" niet alle werkstukken met hetzelfde enthousiasme bezien en be oordelen. Maar dat is onze overtui ging men zal in ieder geval vele van de talrijke nummers met bewondering in ogenschouw nemen en zich gaarne door hun geslaagdheid laten imponeren. De Oosterenders in de allereerste plaats, die vele intieme plekjes van en rond hun dorp zullen ontdekken. Beziet dan eens dat intieme hoekje van het Kerkplein, waaraan de oude, houten topgeveitjes zo gezellig staan te buren. Zie hoe vredig die straatjes als in diepe rust liggen uit gestrekt, als illustreren zij de stilstand van de tijd in dit eeuwenoude dorp, dat zich nog steeds heeft weten te ontwors telen en onttrekken aan de jagende we reld van deze moderne eeuw. Ergens in het dorp trof de schilder een romantisch plekje: het groen van een ongerepte tuin, paars de stam van de bomen en op de achtergrond in even rustige kleur een eenvoudig huis, kalm van architectuur. Verschillende tuinwalweggetjes rond het dorp, waarin en waaraan Uw oog zich voortdurend verlustigt in de weelderige De heer Ton de Haas in zijn atelier bloemenpracht: bruin, geel, paars en vi olet. Ook ging hij de woningen van zijn dorpsgenoten zelf binnen: hij zag er het treffendste vlak en beeldde dat bewonde renswaardig uit. Opvalt ook het schil derij „Wasdag", dat met zo weinig lij nen zoveel zegt. Vergeten wij evenmin zijn duinlandschappen, die de bijzondere sfeer bezitten, welke u en ons steeds be koren blijft als wij door onze schone na tuur dwalen. Ook heeft hij al heel wat doeken aan „Floralia" gewijd. Bekijkt u vooral die ribus eens, of het tafereeltje vanuit het raam, waarbij het tuiltje vi ooltjes, ogenschijnlijk een bij-motief, u al meer toespreekt om zijn bescheiden heid en eenvoud. Tenslotte nemen wij nog even zijn tuin in de winter onder de loupe. Naar onze smaak deed die tuin niet kil genoeg aan, misschien kwam het door de overdadige weelde aan takken? Maar, als gezegd, gaat u niet te veel op ons oordeel af: neemt u zelf een uur of langer voor de tentoonstelling, opdat u zich door eigen aanschouwing een beeld kunt vormen van zijn prestaties. Gaarne wensen wij de heer De Haas een druk bezoek toe! VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 13 t.im. 18 Juli 1953: 464 kg schol; 109 kg tong; 5 kg tar bot ;20 kg schar; 168 kg bot. 301 kg krui kels, 585 kg vispuf; 125 kg geep; 55 kg makreel; 4 kg sp. sardien. DE BRIDGEWEDSTRI.TD Aan de bridgedrive, Dinsdag 21 Juli in Hotel Texel georganiseerd door de Texelse club „Groot Slem" in samenwer king met de VVV Texel, namen 18 paren deel. Er werd in 2 groepen gespeeld. De prijzen werden gewonnen door: A-lijn: 1. de heer en mw. Zijp 70,5 pt.; 2. en 3 de heren Bruin-Wessels en Rump- Hartog 59,5 pt. B.-lijn: 1. de heren Bakker-Brücher 42 pt.; 2. de heren Dros-Koningsveld 37,5 pf. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 Juli op om 4,51; on der om 8,41. Maan: 26 Juli V.M., 2 Aug. L.K. Hoog water ter rede van Texel* 25 Juli 8,14 en 8,41. 26 Juli 9,08 en 9,27. 27 Juli 10,— en 10,14. 28 Juli 10,50 en 10,58. 29 Juli 11,32 en 11,39. 30 Juli 12,15 en 31 Juli 0,21 en 1,03. Aan het strand is het ongeveer eeD uur eerder hoog water. Verdelg ze met OMYL hel aldoende middel Ier verdelging van vlieg, vlo, mug, luis, enz Deze onhygiënische, hinderlijke inseclen veronaangenamen U hel leven en versloren Uw gemoedsrust OMYL beval twee insectendodende stol len, waardoor hel snel werkl én lang blijll na werken OMYL als vloeistol om (e verspuiten. Fles mei 200 cm'f 1,1 5. Ook verkrijgbaar m gro tere Hessen en bussen OMYL als poeder om le verstuiven 50 gram «....I 0,65 150 gram. 1 1,65 N.V. ORGANON-OSS

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1