Toerist en Texelaar hadden 2000.- over voor Willy Vervoort c.s. Speciale „Texelfilm" Welk beroep voor Uw kind met eigen sterren Boot vol Texelaars naar het reuze circus De O.Z.C. organiseerde een kinderfeest Een Overkantse vriend van Texel schrijft ons De schapenhouderij in de Verenigde Staten Uit de filmopnamen kan ongetwij feld een prachtige rolprent groeien. Er viel ook hier genoeg stof te verzamelen. De hoofdschotel was het optreden van de diverse verenigingen, welke wij reeds in een vorig nummer noemden. Het weer werkte bijzonder mee, zodat de kwali teit van de film ook goed kan zijn. Ge filmd werden o.a. personeel van het Ge meentehuis, de leerlingen van de drie lagere scholen van Den Burg. een 10-tal bedrijven, waaronder zuivelfabriek ,,De Eendracht", 'n demonstratie van de E.H. B.O., die zich mocht ontfermen over een uit de bovenverdieping van Het Witte SPORTUITWISSELING TEXELYVIERINGEN In verband met deze sportuitwisseling kunnen we thans mededelen, dat de volgende sporten zullen worden verte genwoordigd: volleyball, tafeltennis, bridge, handbal, voetbal en biljarten. Een voorlopig programma werd reeds samengesteld en wacht op nadere uit werking. Met als achtergrond aan dit sportevenement de oprichting van een Texelse Sportraad verbonden loont het zeker de moeite dit gebeuren naar ver mogen te steunen. In verband hiermede verzoeken wij een ieder die van 29 op 30 Aug. a.s. één of meerdere sportvrienden kan onder brengen, melding te doen aan de heren J. Hooijberg Jr., W. A. van Zeijlen of D. Dapper Voor Oudeschild: J. Dal- meijer of J. Wessels, Singel 379. BIJZONDERE BOND VAN PLATTE LANDSVROUWEN Men schrijft ons: De in razend tempo georganiseerde bijeenkomst is goed geslaagd: 61 dames waren bijeen om gefilmd te worden. Een en ander werd vlug afgewikkeld, daar wc in 15 minuten moesten verwerken. De opening door mevr. Laan, de inlei ding door mevr. De Vries-Steutel, de theeschenkerij enz. werden gefilmd. Na die 15 minuten kreeg mevr. De Vries het woord en sprak met ons over examenrapporten, overgaan, zakken en blijven zitten. Hoe goed gekozen in de tijd van examens en rapnorten. Op goed begrijpbare wijze besprak mw. De Vries dit voor ons. Over de achten valt niet veel te zeggen, maar wèl over de vieren die er ook op staan. Zo'treffend als mw. De Vries juist de onvoldoenden belicht te. Je zult ze voortaan heel anders be oordelen als je kind er mee thuis komt. Mevr. Laan bedankte namens ons al len mw. De Vries voor deze bijzonder goede woorden. Samen met mevr. De Vries hebben we al veel goede uren be leefd. ZEEVISWEDSTRIJD TE DE KOOG Zij die willen deelnemen aan de zee- viswedstrijd op het strand van De Koog, dienen morgenochtend vroeg uit de ve ren te komen, want met het oog op de vloed gaan de hengels en lijnen reeds om zeven uur te water! Dit evenement, dat al meer deelnemers lokt, wordt georga niseerd door de WV Texel. VACANTIETOCHTEN PER SCHIP Het personeel van de 30 Polders maakt deze week een trekkerstocht per boot, het schip van de heer Dekker, door ons land; het personeel van de firma J. C. Rab is met de boot van de heer Van Leeuwen op stap. Door het Gewestelijk Arbeidsbureau is de volgende circulaire toegezonden aan alle jongens- en meisjes-leerlingen van de openbare en bijzondere scholen voor Ulo en VGLO in het ressort van het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Helder, die deze maand de school zullen verla ten: ,,Nu het schooljaar ten einde loopt, wordt voor jullie, als leerlingen van de hoogste klasse, de vraag actueel, wat verder gedaan moet worden om je een zo goed mogelijke toekomst te verwer ven. Nu moet er uitgemaakt worden of je verder zal studeren of dat je een be trekking gaat zoeken en, indien tot dit laatste wordt besloten, in welke rich ting je wilt gaan. Misschien behoor je tot de bevoor rechten, die nu al precies weten, welk beroep ze kiezen. Je kunt dan bij het Arbeidsbureau, dat o.m. tot taak heeft om het bedrijfsleven en de overheidsin stellingen behulpzaam te zijn bij de per soneelsvoorziening, terecht. De kans is echter veel groter, dat je nog geen afgebakende weg voor je ziet en dat je ouders en jijzelf graag voor lichting willen ontvangen omtrent: le. de vraag, voor welke beroepen je het meest geschikt bent (beroepskeuze- advies) 2e. de verdere opleidingsmogelijkhe den, om. de duur van verschillende op leidingen en de daaraan verbonden kos ten; 3e. de toekomstmogelijkheden, welke de onderscheidene (beroeps)-opleidingen bieden. Deze voorlichting geeft het Arbeids bureau eveneens. Het inwinnen van inlichtingen brengt geen kosten met zich mede. Alleen wordt indien je niet als werkzoekende bij het Arbeidsbureau staat ingeschreven, voor het verstrekken van een beroepsikeuze- advies een matige vergoeding gevraagd, gebaseerd op de financiële draagkracht. De gegeven adviezen leggen vanzelf sprekend geen enkele verplichting op. Wanneer je eens wilt komen praten, dan kun je je vervoegen aan kantoor. Weverstraat 13, Den Burg. Het is ge opend van 9-12 en van 2-4 uur. (Des Za terdags van 9-12 uur)". Kruis-Wijkgebouw omlaag getuimeld slachtoffer, dat met een wervelbasisfrac- tuur werd opgenomen. Lief en leed: tweemaal een bruiloft: eerst de trouw partij van Wim Witte op het Raadhuis, waar zijn motorsportvrienden voor de traditionele escorte zorgden, en 's mid dags voor Eben Haëzer, waar de muzi kant Gerrit Tuinder zijn bruiloft vierde, welke werd opgeluisterd door een sere nade van het Koninklijk Texels Fanfa recorps, waar Gerrit lid van is. Het corps werd ook vereeuwigd voor het gebouw aan de Witte Kruislaan, waar een mars werd geblazen. Daarna togen de film operateurs naar de Speeltuin „De Holle- bol". Adspirant-landbouwers waren in de tuin van hun school bezig en ook dit werd vereeuwigd, evenals een speciale bijeenkomst van de Bond van Platte landsvrouwen in de landbouwschool. Dit was de enige binnenshuisopname, daar de andere lokaliteiten voor opnamen zonder meer met geschikt waren. De brandweerlieden zullen zich straks ook op het projectiescherm zien zwoegen: zij hebben immers voor de kazerne aan het Voetbal weggetje een keurige demonstra tie gegeven! De cameraman heeft het dorp op tal van punten bekeken en daar bij zijn natuurlijk verscheidene personen meegenomen. Ook het Esperanto-monu ment aan de Kogerstraat werd ge filmd. DIT is BuUiock, het mooiste hoge- schoolpaard van Europa. Het treedt deze week op in het Reuze Circus van Jos Mullens, dat zijn tenten in Den Helder heeft opgeslagen. Zij, die deze en andere stunts willen bijwonen maken wij attent op de adv. van Boekhandel Parkstraat voor de kaartverkoop! GISTEREN heeft het reuzencircus van Jos Mullens, dat zijn tenten te Den Hél der heeft opgeslagen, zijn openingsvoor stelling gegeven. Het was geweldig! Van daag en morgen nieuwe voorstellingen! Morgenavond laat TESO een extra boot varen (zie adv.) en gezien de kaartver koop in Boekhandel „Parkstraat" zullen enige honderden Texelaars van deze ex tra boot gebruik maken. (Op deze ma nier en onder deze omstandigheden is een extra boot wel prettig!). Wat zij door GESLAAGD Aan de Ambachtsschool te Den Helder kon aan een groot aantal Texelse cursis ten het diploma worden uitgereikt: Metaalbewerker. P. J. Kuiter; A. Ran; M. W. ReijG. Th. Witte en A. Witvliet Timmerman: J Burger; J. J. Jongen- dijk. Meubelmaker: J. Beer ling. Motorrijtuighersteller: J. Gnsnigt; C. van Lenten; K. Uitgeest. Bevorderd van de le naar de 2e klas: Metaalbewerkers: H. A. Bakker; C. Bruin; W. Grisnigt; M Kortenhoeven; Th. Dogger; W. Waldus. Fijnbankwerkers: J. Daalder; C. Stoep- ker. Scheepmakers: R. Bos; D. J. Witte; A P. Wonder. Electriciens: W. de Jong. Timmerlieden: B. C. van Veen; L. v.d. Veen. Meubelmakers: C. Schagen. Schilders: L. Th. Graaf; H. B. de Rid der. Geslaagd voor het Middenstandsdiplo ma te Alkmaar: Corry Bakker, Oudeschild; Piet de Wit Den Hoorn; Niek de Wit, Eierland; Frans van Sambeek, Theo Witte en A. v. Bruggen, Den Burg. Zij werden opgeleid door de heer P. B. Riteco. SVC Nieuws De wedstrijden om de SVC-heker zijn voorlopig stop gezet in verband met het seizoen en de vacantde. In de demi-finale wordt nu gespeeld: Kooig 1-Tex. Boys 2 en Oosterend 1-Tex. Boys 1. Deze wed strijden worden gespeeld op Zondag 23 Aug. a.s. Voor a.s. Zondag staat de revanche- wedstrijd SVC 1-Oud SVC op het pro gramma. Hieraan zal ook deelgenomen worden door de gymafdeling van SVC. Houdt dus Zondagavond 2 Aug. vrij. Daar oud-SVC belust is op de punten mag een spannende strijd verwacht wor den. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1954 De burgemeester van Texel maakt be kend, dat alle oproepingen voor de keu ring voor de lichting 1954 zijn verzon den. Zijn er in 1934 geboren mannelijke personen, die de Nederlandse nationali teit bezitten en in een der Neder landse bevolkingsregisters zijn opgeno men of daarin opgenomen hadden moe ten worden, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet- inschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 1 Januari 1954 a.s. ter gemeente-secretarie aanmelden. Texel, 28 Juli 1953. De Burgemeester, S. DE WAARD, loco-b. VLIELAND HAD EEN GOED VOORSEIZOEN! Het voorseizoen op Vlieland is goed ge weest. De gerenommeerde hotels en pen sions waren gedurende de laatste voor- seizoenweken geheel bezet; de depen dances moesten vaak ingeschakeld wor den; voordien was de bezetting dezer za ken ook vrij goed te noemen. De zomer huisjes waren in die tijd vrijwel altijd vol. In het dorp waren er echter hier en daar gemeubileerde kamers onbezet. De zakenlieden zijn over het voorseizoen over het algemeen tevreden. De omzet was bij velen groter dan het vorige jaar gedurende dezelfde tijd. In totaal be droeg het aantal bezoekers gedurende 't voorseizoen ruim 13,000. het Reuze Circus geboden zullen krijgen? Wij hebben dit al verteld, maar willen het nog gaarne even opsommen: het cir cus telt 80 paarden! Wat met deze dieren wordt bereikt grenst aan het ongeloof lijke. U ziet er het mooiste hogeschool- paard van Europa, Zweedse raspaarden, Kaukasisohe Steppepaarden, Shetlandse ponnies, Wales-ponmes, de dansende Arabier Mausie, ja de liefhebbers van de edele paardensport zullen hun hart heel diep kunnen ophalen! Er is alles wat zo'n circus aan attracties te bieden heeft: koorddansen op grote hoogte, 11 Marok kaanse wondermensen, die o.a. een ge weldige pyramide zullen bouwen, dui zelingwekkende stunts door een luchtac- crobatenfamilie, waarbij ge uw hart zult vasthouden, ja, dat is adembenemend trapezewerk. En vooral niet te vergeten de clowns, waaronder wij ook gaarne de sikkeneurige ezel willen rekenen. Wie van onze Texelse Waddenruiters durft deze ezel te mennen?! DOOPSGEZINDE GEMEENTE De Doopsgezinde Gemeente van Texel heeft beroep uitgebracht op Ds W. Veen, te IJmuiden. KOE DOOR BLIKSEM GEDOOD In de nacht van Maandag op Dinsdag is op het land bij boerderij „Spijk", en kele kilometers van Den Hoorn, een koe door de bliksem getroffen en gedood. GESLAAGD De heren D. Flapper, De Koog en B. Bakker, Weverstraat 17, Den Burg, de den met gunstig gevolg examen voor het Middenstandsdiploma. Zij werden opge leid door het IMO (leraar de heer J. J Janssen, alhier). ZATERDAG 5 SEPTEMBER GROOT PAARDENSPORTFEEST De Texelse vereniging „De Paarden sport", heeft weer stoute plannen voor een prachtig paardensportfeest. Dit zal worden gehouden op Zaterdag 5 Sep tember a.s. Gistermiddag was het op het sport veld te Oosterend groot feest voor de jeugd van Oosterend: de OZC de Oos- terender Zakenclub had de organisa tie op zich genomen en alle kinderen van de klanten, die over heel Texel ver spreid zijn, konden hier op vertoon van hun bonnenbewijsjes aan deelnemen. Er waren zo'n 230-240 kinderen van de partij en zij hebben een onvergetelijke middag gehad! Er werden allerlei leuke spelletjes gehouden, zoals blokjesrapen, wasophangen, zaklopen enz. enz. De kin deren waren in vier leeftijdsgroepen verdeeld. Er was een draaiorgel, dat voor muziek zorgde. Het festijn vond zijn hoogtepunt in een ballonwedstrijd: een machtig gezicht toen tegen half zes zo'n 400-500 ballonnen het luchtruim kozen! Er zijn prijzen uitgeloofd voor de ballon nen die het 't verst brengen. Zie verder ons volgend nummer. VUURWERK EN. GECOSTUMEERD RINGSTEKEN OP MOTORRIJWIELEN! De Motorclub „Texel" heeft welwil lend aangeboden, in afwachting van het af te steken vuurwerk, een wedstrijd te houden in het ringsteken op motorrij wielen en dan gecostumeerd. Wij gelo ven dat dit wel een aardige attractie zal zijn omdat wachten altijd lang duurt. Dan nog iets belangrijks, de populaire entreeprijs van f 0,50 vorige week ver meld moet zijn f 0,25 en dan alle kinde ren tot 12 jaar, mits onder geleide, vrije toegang. Kijk, nu rekent onze populaire feestcommissie er dan ook op, dat niemand probeert dat kwartje te ontdui ken. Aan het vuurwerk wordt evenveel geld besteed als vorige jaren, terwijl de firma Kat beloofde dat hier weer het nieuwste gebracht zal worden. Dus allen Woensdag 5 Augustus op naar het vuurwerk, de grootste attractie van het seizoen, tegen de laagste prijs. RUIM 1700 man, vele badgasten en vele Texelaars, waren Maandagavond naar het Park te Den Burg, getogen om „het vuurwerk van grote sterren" te aanschouwen. Gezien de bijval hebben de optredenden het pubkek een prettige avond bezorgd. Een ieder van ons heeft Willy Vervoort natuurlijk al ettelijke malen gezien en nóg ettelijker malen ge hoord, als hij voor de radio stond. Zo ook de Luxemburgse successen, het duo Hei- ma en Selma, die met hun eigen pianist Geachte Redactie Toen ik zo langs Groeneplaats en Park straat liep dacht ik: Waarom moeten toch al die auto's op het mooie markt plein geparkeerd staan. Ik herinner mij dat Langeveld's patates-frites wagen er niet mocht parkeren omdat het aanzien van het plein erdoor ontsierd werd. Maar denkt u dat de vreemdelingen het leuk vinden zo'n knus plekje ontsierd te zien door het moderne verkeersmiddel? Vooral als men op een der terrassen zit, levert een en ander niet bepaald een prettig beeld. Waarom worden al die auto's niet geparkeerd op de prachtige ruimte die er is bij de speeltuin naast het postkantoor? Immers ook op markt dagen staan daar vele wagens en er is ongetwijfeld plaats genoeg. Ik heb me laten vertellen dat het in de bedoeling ligt zelfs de speeltuin te verplaatsen voor het verkrijgen van meer parkeer ruimte Inderdaad een pracht oplossing om alle wagens van de Groeneplaats er neer te laten zetten. Dat brengt me tegelijk op het idee om de electrische verlichting van de straat lantaarns eens onder de loupe te nemen. Dat zijn, behoudens op het kruispunt Steenenplaats, geen lichtbronnen voor bevordering van veilig verkeer en slechts te beschouwen als geleidelichten. Zou het nu zo kostbaar zijn om alle lantaarns te voorzien van een wat zwaardere lamp. Bovendien zou uitbreiding van het aantal zeker geen overbodige luxe zijn. De eta- lageverlichting moet niet gebruikt wor den als straatverlichting. Op enige kruis punten van wegen is een lantaarn zeker noodzakelijk o.a. Hollewalsweg-Suiker- weg bij de R.K. school. Zo ongemerkt kom ik dan op het on derwerp „De markt". Want laten we eer lijk zijn ook daarover wordt door de mid denstand (terecht) behoorlijk geklaagd. Nu is het zo, dat de marktkooplui die aangesloten zijn bij de erkende organi saties geen standplaats geweigerd mag worden. Maar ik ben het roerend eens met het hoofdartikel in de Haagsohe Courant waarin om. wordt gezegd, dat het verkeerd is de kramen neer te zetten vóór winkels met dezelfde goederen. Heb ik zelfs niet op Texel een Amster damse koopman zien staan met Texelse souvenirs? Wat geeft een vreemdeling daarom of hij in een winkel of aan een kraam koopt. Maar de winkelier zit met de hoge lasten en heeft het nakijken. Iets wat ons bijzonder getroffen heeft was, dat er behalve een klein gedeelte van de dorpsstraat in Den Hoorn, ner gens iets bemerkt werd van opbreken van wegen. En dat wil wat zeggen mid den in het seizoen. Kom maar eens in het Haagje kijken waar op het Lange Voorhout onder een groot spandoek van „Holland Festival" de gemeente ijverig bezig is om alle verkeer onmogelijk te maken. Het is jammer dat de WV dat niet heeft uitgebuit door in haar folders op te nemen „Komt naar het rustige Texel, hier geen opgebroken wegen, maar heer lijke dreven, rustig en met prachtige ver gezichten. Helaas wordt dit alles een beetje over schaduwd door de weinige animo die er dit jaar blijkt te bestaan in eigen land door te brengen. Het moge voor Texel een troost zijn (zij het een schrale) dat het ook in Scheveningen zo is. Des De uitgestrekte weidegebieden van Texas, Wyoming, Californië, Montana, Utah, Idaho, Oregon e.a. zijn voor de schapenhouderij en speciaal voor de wol bijzonder geschikt, terwijl in de gebie den aan de Oostkust de wolschapen meer afgewisseld worden door vleesschapen, aldus een artikel in 't Hollandsch Land bouwweekblad. In Amerika doet men weinig aan de stamboekhouderij en sleohts 3 pet. van de 30 millioen schapen in de V.S. zijn in een stamboek geregistreerd. De belang rijkste schapenrassen zijn: Rambouillet 28 pet., Hamphire 24 pet., Shropshire 21 pet. en American 13 pet. De wolpro ductie van de V.S. bedroeg in 1950 233 millioen lbs en dekte hiermede nog niet de helft van de behoefte. De import be droeg 400 millioen lbs en deze wol werd in hoofdzaak betrokken uit Australië, Argentinië, Urugay, Zuid-Af rika en Nieuw-Zeeiand. Er wordt naar gestreefd om het aantal schapen m de V.S. te ver hogen, zodat men minder afhankelijk is van import. De beoordeling van de wol gebeurt volgens het zgn. „Bloed-systeem" en voert terug op het begin van de scha penhouderij in de Ver. Staten van Ame rika. Merinowol wordt „Fine" genoemd en alle andere wolsoorten worden met Merino vergeleken. De uitdrukking wil de oorspronkelijk zeggen hoeveel Meri- nobloed in schapen met een bepaalde naar het eiland waren gekomen. De goo chelaar Kaki heeft al eerder op Texels dierbre grond geëxperimenteerd en nog steeds zijn zijn toeren voor een ieder wonderlijk. Dan waren er de Wama's die ook weer behoorlijk gek deden. Op enkele momenten na, die ze beter in hun repertoire kunnen couperen, voldeden ze zeer. Olga Lowina was weer de gevierde jodelzangeres, die aller harten won. Voorts en tenslotte Plierke, de clown. Hij vertelde een stelletje moppen. Jammer, dat zijn voorraad zo beperkt is en de meeste grappen al eerder op Texel zijn verteld! Trouwens, Willy Vervoort had ook nogal wat restanten-uitverkoop, spul, waarmee hij al jarenlang etaleerde. Maar al met al was het een leuke avond, ondanks het feit, dat wij het aan gekondigde Hammond-orgel nog steeds niet hebben kunnen ontdekken, ondanks de afwezigheid van de met groot bravour aangekondigde band „The flying Dutch men". Het weer was in de vooravond vrij gunstig, maar tegen het einde van het programma begon de wind behoorlijk door de bomen te zwiepen, het was be paald kil in dit openluchttheater. Toch zongen Helma en Selma, spaarzaam ge kleed, van „de Zuidewind waait". Nog dezelfde avond is het gezelschap met de „Voorwaarts" naar de Vastewal teruggekeerd. (Met de f 2000 aan entree gelden.) HEEL NEDERLAND DOOR 25 Padvinders van Den Burg zijn mo menteel een rondrit door ons land aan het maken. Zaterdagochtend vertrokken zij met de eerste boot van het eiland en Zondagavond keren zij terug. De trip gaat per TESO-bus en zij bivakkeren in hun eigen tenten. Op het programma staat o.a. Het Gaaster land en Valken burg. „DE KUNST OM TE LEVEN" Voor „De Kunst om te Leven", het successtuk, dat UDI, de meer dan 40 jaar oude Rederijkerskamer, dit voorjaar bracht, bestond zoveel belangstelling, dat zeker een honderd personen teleurge steld moesten worden. Hun, alsmede on ze badgasten, delen wij mede, dat de Udianen dit blijspel volgende maand we derom voor het voetlicht zullen brengen en wel op Donderdag 6 Augustus a. s. Zegt het voort en roept het verder! avonds loopt er niet veel over de boule vard te flaneren en zij die het van het seizoen moeten hebben klagen steen en been en sommigen vrezen grote stroppen door de hoge lasten en geringe ontvang sten. Daar komt voor Texel nog bij de niet bepaald aangename reis die men zich per trein moet getroosten. De Nederlandse Spoorwegen verlenen geen medewerking zoals blijkt uit een brief die ik ontving op een verzoek om verbetering der lij nen boven het Noordzeekanaal. Zij schrijven dat het hoofdverkeer naar Den Helder komt van Amsterdam, zodat alleen op het traject Amsterdam-Alk maar snelle treinen rijden. (Op het baan vak Haarlem-Alkmaar niet 1). Indien men, komende van Haarlem de korte aan sluiting te Alkmaar prefereert boven een doorgaande trein Haarlem-Alkmaar benevens 40 minuten wachten in Alk maar, moet men steeds in Uitgeest over stappen. Voor het inleggen van sneltrei nen Haarlem-Alkmaar is geen materiaal beschikbaar. Zodat dus het achterland van Den Hel der (Texel) ook hiervan zijn terugslag ondervindt, mede door de slechte aan sluiting van de boot op de treinen en omgekeerd, waarover kort geleden al het een en ander is opgemerkt. Misschien ligt hier voor de VW nog een kans om de Spoorwegen te verzoeken de reizigers, komende uit de richting Rot terdam, in de gelegenheid te stellen zonder bijbetaling te reizen over Am sterdam om gebruik te kunnen maken van de rechtstreekse verbinding met Alk maar. kwaliteit wol aanwezig was. Proefstation voor schapenhouderij In de staat Idaho is in Dubois het zgn. „Western Sheep Laboratory". Tot dit Proefstation behoren 12000 ha. weide- vlakten en voor proefneming staan 4000 schapen ter beschikking. Dubois kan als het grootste proefstation voor de scha penhouderij in de gehele wereld be schouwd worden. Het doel van dit Proefstation is de bruikbaarheid van de verschillende ras sen onder uiteenlopende omstandighe den te onderzoeken en nieuwe rassen met betere eigenschappen te fokken. Het Rambouilletschaap heeft men bv. verbeterd en wel door het voorhoofd wolvrij te fokken. Hierdoor heeft men een belangrijk hoger gewicht aan lam meren gekregen. De schapen met wol op de kop (zgn. wolblind) produceerden per jaar ongeveer 30 kg aan lammeren en de schapen, die men gefokt heeft zon der wol pp het hoofd, produceerden vijf kg. meer. Andere resultaten die men bereikt heeft zijn bv. betere lengte van de wol, het wegfokken van horens enz. De zware horens van de rammen werden als een onnodige belasting beschouwd. Het eerste in de U.S.A. gefokte scha penras is het Columbiaschaap. Dit schaap heeft een goede wolproductie en wol van goede kwaliteit.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2