Zelf inmaken Pakhuispersoneel Auto-sneldiensten -r* Circus Mullens Voorverkoop GROOT FAMILIE-FEEST Texels Bioscoop Theater Or K. J. PRONK huidarts hervatting practijk Dokter Elias Donderdag afwezig flink meisje motorrijwielen M. A. J. Vonk Nette kostgangers Fa. J. M. Moerbeek onder no. 100 Boekhandel „Parkstraat" koeien en vaarzen. Drukkerij Texelse Courant Witte's Brood is beter Donderdag 30 Juli Boekhandel Parkstraat Maakt dat U er bij komt! RUILVERKAVELING In „Natuur en Landsdhap" lezen wij ■het volgende naar aanleiding van de op handen zijnide uitvoering van de ruilver kaveling op ons eiland: Jlet Texelse landschap staan grote veranderingen te wachten. Op 30 Janu ari werd de ruilverkaveling Texel, die het gehele eiland buiten de duinen en buiten de Eijerlandse Polder en de Pol der Eendracht omvat met 954 stemmen tegen 611 stemmen aangenomen. De voor Texel zo belangrijke beslissing viel in een grote landbouwsdhuur in de Eijer landse Polder, de enige ruimte op Texel, waar men alle stemgerechtigde belang hebbenden kon onderbrengen. Intussen waren vele van hen niet opgekomen, zoals meestal pleegt te geschieden bij stemmingen over ruilverkavelingen, ook tengevolge van de veel gecritiseerde be paling in de Ruilverkavelingswet, dat wie afwezig is, wordt geacht te hebben voorgestemd. Ook in dit geval gaven de de afwezigen de doorslag, want van de aanwezigen was de meerderheid, nl. 611 van de 739 tégen de ruilverkaveling. Op verzoek van de heer J. Drijver, die als vertegenwoordiger van Natuurmonu menten aanwezig was, werd in de notu len van de vergadering nogeens uitdruk kelijk vastgelegd, dat de ruilverkaveling indertijd is aangevraagd onder het voor behoud, dat het landsdhapsschoon zo veel mogelijk gespaard zal worden. De belanghebbenden daarbij zijn in de eer ste plaats de Texelaars zelf, voor wie het vreemdelingenverkeer een steeds belang rijker bron van inkomsten vormt. Wat gebeurt er nu met de vele ikleine en grote vogelterreintjes waaraan de Texelse polders zo rijk zijn? Een verar ming van het Texelse landsdhap in dit opzicht zal zeker niet te vermijden zijn. Ondanks alle goede wil bij de Cultuur technische Dienst, ondanks het vele over leg, dat van tevoren met Natuurmonu menten is gevoerd, zal een zekere con centratie van de vogels op enkele grote re, tegen ontwatering beschermden ter reinen, niet te vermijden zijn. Bij voor keur zullen hier de landbouwkundig minst waardevolle stukken voor worden uitgekozen, die veelal nu reeds samen vallen met de bekende broedplaatsen, beschermd door Natuurmonumenten. Wie over Texel spreekt, denkt ook aan de tuinwalletjes. Zullen zij moeten plaats maken voor nuchter prikkeldraad, daarmee het Texelse landschap van één van zijn grootste charmes berovend? Wat gaat gebeuren staat nog niet vast, maar zeker is, dat de gedachten uitgaan naar het sparen van bepaalde tuinwallenge- bieden waar mogelijk zelfs reconstructie van thans verdwenen tuinwallen zal plaats vinden". KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Bovengenoemd Kraamzorgcentrum houdt 30 Juli '(morgen) van 1011 uur weer zitting in het Wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30', 10,15 11.30* 12,45, 15.30, 16.30*, 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende ohr. feestd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953. CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING IN GRASLAND Bij de chemische onkruidbestrijding in grasland dient men rekening te houden met 2 factoren, t.w.: a. Het ontwikkelingsstadium waarin de onkruiden zich bevinden, nl. krach tig groeiende, jonge onkruiden, die niet door het gras zijn overgroeid; •b. de weersomstandigheden, nl. zonnig, groeizaam weer. In het voorjaar zal men dus zeer goed kunnen overgaan tot bestrijding van bv. paardebloemen, die even voor de bloei periode zeer gevoelig zijn voor groei stoffen. Ook de boterbloemen worden voor de bloei uitstekend bestreden. Het is juist daarom zo belangrijk dat men in de maanden Juli en Au gustus nog heel wat werk kan verzetten bij de bestrijding van diverse onkruiden in het weiland, met MCPA-bevattende middelen, zoals Nolachiet. In deze maanden nl. (bij warme nazo mers zelfs tot <in September) kunnen zidh regelmatig perioden voordoen, waarin bovengenoemde factoren gunstig zijn. 1. Enkele weken na het hooien, wan neer alle onkruidplanten opnieuw uit lopen en dus gelijktijdig in het groeista- dium verkeren. Vooral voor distelbestrij- ding is dit moment zeer gunstig daar nu ook de „laatkomers" opgekomen zijn. 2. Na het afweiden, indien men de jon ge onkruidplanten gelegenheid geeft bo ven de grasmat uit te groeien. 3. Bestrijding van paardebloemen in de nazomer. De plant gaat dan de blad- rozet vormen en neemt dus over een grote oppervlakte de groeistoffen tot zich. 4. Bestrijding van boterbloemen tot ongeveer half Augustus, dus net voor de bloei begint. Al met al zien wij dus dat, indien de maatregelen ter bestrijding van onkruid in grasland tijdens het voorjaar en in de voorzomer door drukke werkzaamheden in het gedrang komen, in de nazomer en bij gunstig weer zelfs nog in het najaar ruimschoots gelegenheid bestaat tot che mische onkruidbestrijding in grasland. Proeven hebben bewezen dat onkruid bestrijding in de nazomer een zeer dui delijke verbetering van de gehele zode b ewerkstelligt Bovendien is het resultaat van een late bespuiting dat de weilanden schoon de winter ingaan. ESPERANTO BIJ DE SPOORWEGEN Het vijfde internationale congres van de Intern. Esperantöbond van Spoor wegpersoneel is onlangs te Utrecht ge houden. In de 5 jaren van zijn bestaan is het ledenaantal vervijfvodigd, terwijl de groei blijft aanhouden. De voorzitter van het congres-comité kon bij de opening 410 congressisen uit 12 landen welkom heten. Begroetingsbrieven waren bin nengekomen o.a. van de Ministtr Presi dent dr Drees, Minister dr Algera en de Burgemeester van Weenen (Oostenrijk). De heer Rooswinkel, die de Minister van O. K. en W. vertegenwoordigde, verge- lek dit congres met andere nationale con gressen, waar de deelnemers zich ver velen met het aanhoren van eindeloze vertalingen. Mededelingen van de Rijkslandbouvvvoor- lichtingsdienst te Schagen DE BEWARING VAN AARDAPPELEN IN KUILEN EN MET BUITENLUCHT GEKOELDE BEWAARPLAATSEN Nu het rooien van pootaardappelen weer begonnen is, leek het ons goed even de aandacht te vragen voor de bewaring van dit product. Algemeen bekend is, dat dit jaar het „ziek" phytophthora inf. hier en daar zeer ernstig optreedt. Er zal dus uiterst nauwkeurig gewerkt moeten worden willen de knollen ook niet geïnfecteerd worden, als ze het al niet zijn. Het dood spuiten of strooien van het loof en het rooien met droog weer zal nog veel on heil kunnen voorkomen. Dek vooral de kuilen niet af met aardappelloof! Ge bruik het liefste bladriet en anders veel stro en betrekkelijk weinig grond op de kuilen. Voor degenen, die in het gelukkige be zit zijn van een met buitenlucht gekoelde aardappelbewaarplaats, zouden we nog de volgende aanwijzingen willen geven: Wanneer de aardappelen direct groen gerooid uit het land in de ludhtkoeling gebracht worden, begint men pas na 10 dagen te ventileren, dus niet direct. De ventilatoren moet men niet direct aanzetten, wanneer de aardappelen nu reeds naar binnen worden gebracht. Uitzondering wordt gemaakt wanneer de aardappelen en de aanklevende grond nat zijn of „ziek" (phytophthora) in de aardappelen voorkomt. De reden, waar om wij afraden aardappelen, die pas ge rooid zijn in een droge penode .direct te koelen is: Men krijgt een vrij sterke uitdroging van het product. Deze uitdroging wordt veroorzaakt doordat de aardappelen, die tijdens het rooien het vervoer en het storten in de bewaarplaats, beschadigd worden, barst jes gaan vertonen. Wanneer men hier grote hoeveelheden lucht en in deze tijd van het jaar droge lucht langs laat stromen, wordt de uitdroging sterk bevorderd. Uit proeven is meerdere malen geble ken, dat op deze manier 2 pCt per 100 kg aan gewicht verloren gaat. Men doet daarom goed bijvoorbeeld maximaal 10 dagen te wachten alvorens de ventilato ren intensief te laten draaien. Er wordt gerekend, dat in die tijd barstjes vol doende genezen zijn. De temperatuur van de aardappelen mag niet hoger worden dan 18° C. Mocht de temperatuuur toch hoger wor den, of komt er in de partij phytoph thora voor, dan doet men goed de ven tilatoren zo nu en dan aan te zetten. Nogmaals willen wij er op wij een, dat teveel losse grond een goede ventilatie niet bevordert. De gewichtsverliezen zijn niet aan de aardappelen te zien. Van z,g. slappe aardappelen is dus geen sprake Bij natte aardappelen en natte grond krijgt men logischerwijze deze betrekke lijk grote verliezen niet. Het product heeft dan van zichzelf en de omgeving veel meer vocht. Dit natte product mag men daarom wel gaan ventileren. Voor partijen met phytophthora er in is het ventileren noodzakelijk om besmetting van de omgeving te voorkomen. S.V.O.-nieuws. Binnenkort vraagt onze jaarlijkse sportdag weer uw aandacht, waarschijn lijk op 8 of 15 Augustus. Het zal weer een dag worden van veel afwisseling: behendigheidswedstrijden op motoren, bromfietsrace, hardlopen 2,5 km. heren, 100 meter dames, voetbal op motoren, gecostumeerd voetballen en als wij vergunning kunnen krijgen, vanzelf sprekend de motorrace, doch dit staat jammer genoeg nog niet vast, daar de KNMV hierover thans moet beslissen. Deze sportdag kan weer slagen als u al len meewerkt óf door deelname óf door het tonen van uw belangstelling als toe schouwer. We rekenen dan ook op u al len'. 's Avonds trekken we weer ten strij de, dat spreekt welhaast vanzelf. A.s. Zaterdag wordt met de beker wedstrijd begonnen. De loting zal deze week plaats hebben. Hierover Zaterdag meer. De donateurskaarten worden aan geboden. U kijkt nog even diep in uw beurs, hé! Ook is onze loterij begonnen. U kunt voor slechts f 0,20 een heren- of dames- rijwiel winnen en diverse andere prij zen. Wij hopen, dat u bij aanbieding zo veel mogelijk loten koopt, opdat wij spoedig de trekking kunnen houden! P. R. FILMNIEUWS. „A. EN C. IN ALASKA De komieken Bud Abbott en Lou Cos- tello beleven ditmaal een avontuur an 't koude Alaska. Aanvankelijk belanden zij in een plaatsje, waar hun vriend „Goud klomp Joe" bij een aantal boeven minder goed staat aangeschreven. De ontvangst is dan ook geenszins hartelijk. Maar de vreugde voor het publiek begint eerst in bevroren ijsgebieden en bij de Eskimo- dorpen. Abbott en Costello, die op glad ijs weinig ervaring hebben, beleven een aantal zotte avonturen, ontspanningen en gevechten. Daaraan komt pas een einde, als het doel van alle gebeurtenissen, een goudschat, in een ijsspleet naar de bo dem van de zee zakt. Deze grappige geschiedenis (men kent het genre) gaat komend weekend in Texels Bioscooptheater. „DE AREND VAN MADAGASKAR" Niemand minder dan Errol Flynn ver tolkt de hoofdrol in de romantische tech- nicolor-film „De arend van Madagas kar", welke komend weekend in Texels Bioscooptheater draait. Als Brian Haw- ke doet hij zich voor als deserteur van de Britse marine, om zo de gelegenheid te krijgen, zich aan te sluiten bij de pi raten in Madagaskar, welke vesting niet is te nemen, daar er een groot aantal geheime batterijen staan opgesteld. Bri an Hawke wordt zelf een echte piraat, tot hij op zekere dag met behulp van twee vrienden de vijandelijke wapens tot zwijgen heeft gebracht. Het spreekt van zelf, dat een „glamourboy" als Flynn niet uitsluitend te vechten heeft. Inte gendeel zelfs, want in deze rolprent heeft heeft hij met vele vrouwen te doen. Al dus beleeft hij avonturen, die iedere (zeevarende) man hem zal benijden. De charmante Maureen O'Hara is z'n voornaamste tegenspeelster, maar niet minder verleidelijk is Alice Kelley als prinses Patma. Het behoeft geen betoog, dat men aan zo'n romantisch gegeven een plezierige avond heeft. Ncerlands nieuws. O.a.: De 12e Schelde-beker zwemwed strijd te Vlissingen. Nijmegen bereikt belangrijke mijlpaal in wederopbouw. Het stadhuis en de St. Stevenskerk ge restaureerd. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard bij de officiële opening van de Gymnaestrada te Rotterdam. Buitenlands nieuws. O.a Vijf landen zorgen voor de Rijn- sohippers. Epidemie onder konijnen in Frankrijk. Koningin van Tonga in Du blin. Tensing, de beklimmer van de Mount Everest dwaalt door Londen. Tour de France: met twee Nederlandse overwinningen. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer Te k. z.g.a.n. zw. woll. velours damesm. m. 42 - 44 f50- en l p. z.ga.n zw. suéde pumps met steunzool m. 38 f 15,- Oudeschild 110 Verl grijs gebr. wollen vest van Slufter naar De Koog H.J. Veerbeek Kamppension Waalenburger huis, De Koog Te koop gevr. een mak werkpaard D. Zuidewind, De Koog Te k een beste herenfiets J v. Strien E 23 B z.a net meisje voor hele dagen, in winkel of hulp in de huish. Adres bur. Tex. Crt. Te k (op bestelling) Morelkersen voor de inmaak per kgf0,80 Kruisbessen (rijp) f0,45 H.J Keijser, Kogerstraat 42 Te k. gevr. kinderbox War moesstraat 98 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zusje Tea Annegiene Reina Marianne Nelleke Hennie Smit Oudeschild 202 27-7-'53 K. ROEPER en F. ROEPER- v. Egmond geven u met grote blijd schap kermis van de ge boorte van hun dochter HILTJE. „Joanndshoeve", Eierland Texel, 24 Juli 1953. Met blijdschap en vreugde geven wij U ken is van de geboorte vin or s doch tertje en zusje Annie die bij het 11. Doopsel de namen ontving van ANNA MARIA M WITTE-Verberne G WITTE De Nes, Texel 28 Juli 1953 Voor het medeleven ons betoond bij de geboorte van or.s dochtertje KLARIENTJE zeggen we hartelijk dank Ant. Bakker M Bakker Vlaming Den Burg, Juli 1953 Namens wederzijdse ou ders zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden In het bijzonder het Kon. Texels Fanfarecorps G TUINDER N. TUINDER-Trap Voor de belangstelling ons op '1 Juni jl betoond, betuigen wij, ook namens de kinderen onze hartelijke dank. D. P. Koorn D Koorn-Molenaar Den Burg, Juli 1953 Dr. Jac. P. Thijssestraat 8 Voor direct gevraagd 't VOGELHUIS, De Koog Enkele gebruikte te koop. gevraagd Firma A LANGEVELD Pz gevraagd te Den Burg Brieven onder no 385 aan bureau van dit blad Alleenverkoop voor Texel Telefonisch aangesloten C. Veeger, „Lindehoeve", De Westen H 100 Dagelijkse diensten (uitgezonderd op Zaterdag) richting Amsterdam en Rotterdam met tussengelegen plaatsen. VERENIGDE TEXFLSE BEURTDIENSTEN Den Burg - Telef 85 ■^T kenmerken hel figuur van de draagster van een Daarom is 'n „Twilfit" on misbaar voor elke vrouw, die naar een gracieuse en jeugdige lichaamslijn streeft. Er is 'n „Twilfit" voor ieder figuur Model 8379 „Twilfit"-Corset van Iterke effen coutil, met fehecl elastieken binnen- aod (23 cm. breed), zij- fluidxig, veter in rug en 2 paar Twilgrip- J""br,p. door S. W. Haverkorn. Een handleiding voor het conserveren van levensmiddelen. Weer zo'n handig boekje uit de serie „Weten en Kunnen" Prijs f 1,90 In voorraad bij DEN HOORN DEN HOORN Dit moet U meemaken. Donderdagavond 8 uur wordt het echte „Texelse Vo.ksspel" gepeeld De strijd om de man en de vrouw Met medewerking van de muzikale gecostumeerde Hoornder Bietenbouwers. Een ieder kan aan dit volksspel meedoen Onze eminenle Mastro Gerardo di Coverti heelt de algehele leiding KOMT DIT ZIEN! DEN HOORN DEN HOORN GEVRAAGD herfst kalvende P Kuip, De Koog, Tel 80 Zendt vroegtijdig Uw advertenties in Voor Familie-Drukwerk slechts één adres Jarretelles 23.90 VOO,*, *>jn °usen omen. ook Alleenverkoop voor Texel Fa J. M. Moerbeek voor voorstelling van in Den Burg Om 12 uur 's nachts gaat extra boot uit Den Helder. Prijzen der plaatsen: 1.50, 2.— 2.30 3.- 3.50 4.— plus 20 ct bespreekgeld 4.50 Het wordt wordt weer gezellig op het op 29 en 30 SEPTEMBER 250 gram Eier-batons 67 ct. met nootjes met 1 Bonte. Av. zegel 150 gram IJsbonbons 39 ct. met I Bonte Av zegel 2 pak Vaatwas 50 ct. van Castella met 6 Bonte Av zegels i\ti Heerlijke t JNieilw! per fles 1, troebele Annanas Limonade ,45 met 2 Bonte Av. zegels 1 Edammer naar keus niet 5 Bonte Av zegels I Bus Eukh. Jodenkoeken de echte, en 1 fl. koffiemelk 1.30 met 1 Bonte Av zegel I Hak Scheermesjes naar keus met 1 Bonte Av. zegel Pé Dé - Cor de Jong - Cor Lagerveld - R. Daalder

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3