9 rocn in het harL.. WRIGLEYj Bunker „DeLekkerbek" is in trek! De Oosterender Zakenclub Welke ballon zal de organiseerde kinderfeest luchtrace winnen Strandfeest, lampionoptocht en volksspelen te Den Hoorn trok enorme belangstelling WEK DE GAL IN UW LEVER OP PUROL ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6756 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu* 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Cjö DAAR GAAN ZE! Dit is de start van de grote ballonnenwedstrijd, welke de Oosterender Zakenclub Dinsdagmiddag op het sportveld van S.V. Oosterend organiseerde. Honderden ballons koersten met grote vaart in Oostelijke rich ting. Wie zal de race winnen? U KUNT ERVAN OP AAN dat de ballonnen, die Dinsdagmiddag op het sportterrein van Oosterend de lucht in werden gelaten, het ver zullen brengen: er stond een krachtige wind, die de mi niatuur zeppelins met vaart in Oostelij ke richting dreef. 't Was de bedoeling om ze allemaal te gelijk het luchtruim te laten kiezen, maar vèr voor het officiële startsein wa ren al tientallen rode, groene, gele en blauwe ballonnen er ontijdig vandoor gegaan. Soms glimlachend nagestaard door de voormalige bezitters, soms nage tuurd met een traan in het oogTe gen zessen waren alle ballons uitgereikt. Urenlang hadden ze tegen het plafond in de lange gang van de o.l. school zitten te botsen; er zat beste stijlkracht in! Ze waren groter dan vele deelnemertjes aan de wedstrijd! Het benieuwt ons zeer hoe ver ze wel zullen komen, stellig komen er straks berichten uit Duitsland, ja, misschien wel van achter het IJzeren Gordijn! Afwachten maar. Deze wedstrijd besloot het gro*e kin derfeest, waaraan meer dan twee hon derd jongens en meisjes deelnamen. De feestvreugde werd nog verhoogd door de aanwezigheid van een orgel: het bekende pierement van de Vereniging voor Volks feesten en Texelse Folklore. Volgens een lid van Excelsior" zaten er enige valse pijpen tussen, maar dat mocht 'm niet hinderen: de kinderen, vooral de kleu ters, vergaapten zich aan het wonderding met zijn trommels. Zoals u weet, werd dit feest georgani seerd door de Oosterender Zakenclub, de O.Z.C., wier leden allemaal volop in ac tie waren om een en ander zo goed mo gelijk te doen slagen. Ergens op het veld, waar de vlaggen vrolijk wapperden en een ïjsco wagen honderden bonnen in ijs mocht omzebten, ergens begon men met blokjesrapen voor jongens. Natuurlijk terstond beilangstelling rond de lijnen, maartoen een gloednieuwe attrac tie werd ingeschakeld: bal happen in een tobbe met water, toen raakten Gerrdt Kuiper Pzn. en zijn commissiegenoot niet alleen het publiek kwijt, maar ook de meeste blokjesrapers, die dat water ballet nog interessanter bleken te vinden dan hun eigen opdracht!! Maar enfin, alles liep tenslotte toch op wieletjes. Een alleraardigste wedstrijd was ook die van hardlopen met hindernissen: jas aan, hoed op, een flesje gazeuze leegdrinken, om een stoel heen rennen en dan weer blootshoofds en ontmanteld naar de fi nish. Er waren „haaien" bij, die het fles je zo maar leegkieperden, maar dat zat hun natuurlijk niet glad: de commissie zorgde voor een heimelijke royering!! En zo was daar allerlei feestelijks te beleven. V/at een belangstelling ook van de zijde der ouders: de straten van het dorp lagen totaal verlaten in de middagzon en droomden dus maar wat over het verle den. Waakzaam stond temidden van hen de oude kerktoren met zijn zware mu ren: aan de voet twee meter en bij de eerste torengaten nog altijd 1.40 meter dik. Het haantje knipperde op 26 meter hoogte tegen de vriendelijke zon, die maar weinig wolken ontmoette. De uren verstreken snel en toen kwam dan die grote ballonnenwedstrijd. Dat was een machtig gezicht. Ze gingen bijna alle maal tegelijk de lucht in. Een klein ke reltje stond ze nog .lang na te staren, maar ze waren weg en bleven weg. En zo ligt dit feest weer in het verleden, maarde herinnering eraan zal nog lang bij de kineren blijven bestaan! Be halve de honderden ballonnen met kaar tjes, die allemaal op naam waren ge steld, werden vele tientallen ballonnen uitgereikt aan (kinderen, die nog te klein waren om mee te doen, óf wier ouders nog geen contact met de OZC hebben gelegd. Nu is in ieder geval todh het eerste contact bewerkstelligd en de le den van de Oosterender Zakenclub we ten, dat zij door dit fijne feest weer veel goodwill hebben gekweekt. Tenslotte laten wij hier nog de uitsla gen volgen, welke onze correspondent voor ons heeft willen verzamelen. Blokjes rapen Jongens 6 jaar: 1. Fred Timmer, Mecano- doos Tnx; 2. Marius Trap, Boetseerdoos; 3. Theo Kikkert, Kleurboek met krijt. Bal happen Jongens 7-8 jaar. 1. Kees Daalder, Doos Boetseerwas; 2. P. A. Betsema, Bal; 3. Nico Wagema'ker, Padvindersriem. Zaklopcn Jongens 9-10 jaar. 1. P. Daalder, Bal. 2. René Daalder, Tennisspel; 3. C. v. Dijk Zakmes. Jassen race Jongens 11-12 jaar. 1. Kees Boersen, Zaklantaarn; 2. P. Dogger, Tennisspel, 3. C. Fening, Padvindersmes. Limonadedrmkcn Jongens en meisjes van 13 jaar. 1. Beppie v. Dijk, Ballpoint, 2. Annie v. Dijk, Tennisspel, 3. Riena Riemens, Dcos post. Vlagzettcn Meisjes van 6 jaar. 1. Tineke Rentenaar, Vlechjtdoos, 2. Gerda Biumink, Vlecht- doos, 3. Tonnie Beuvink, Zakdoekjes. Waterrace Meisjes 7-8 jaar. 1. Tony v.d. Vis, Due ballen en zakdoekjes, 2. Tineke Koops, Doos zeep; 3. Mariane Boersen, Do*-is Day. Eierenlopen Meisjes 9-10 jaar. 1. Jannie Verijzer, ■Zeep met eau de cologne; 2. G. Witte, Tennisspel; 3. NeLlie Breman, Letter le peltje. Was ophangen Meisjes 11-12 jaar. 1. Jannie Beijert, Naaidoos en zakdoekjes; 2. Annie v.d. Zee, Tennisspel; 3. Grietje Timmer, Doos zeep. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 24 t.m. 30 Juli 1953 Geboren: Theodora Magdalena, dv Theo- j dorus Wilhelmus van den Heuvel en Jo hanna Adrrana Maria Rutten. Hiltje dv. Karei Roeper en Fijtje van Egmond. An na Maria, dv. Dirk Witte en Anna Hen- drica Gomes. Tea Annegiene, dv. Pieter Reinder Smit en Hendrika Blom. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Wilhelmus Catharina Witte en Cornelia Johanna de Ridder. Gerrit Tuinder en Naantje Trap. Overleden: Teunis Kikkert, 64 jaren, we duwnaar van Neeltje Daalder. Gevonden voorwerpen: 1 zakmes; 1 schakelarmband; 1 fietspomp 1 autoped; 1 damesfiets; 1 rode ballpoint; 1 portemonnaie met inhoud; 1 zakmes; 1 aktetas; 1 herenfiets; 1 kinder regen mantel- INGEKOMEN PERSONEN Johannes C. Kiewiet, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar Den Burg, Wiühel- minalaan 92. Nicolaas Luiken, van Wie- ringen, Van Heugelstraat 28 naar Den Burg, Gasthuisstraat 6. Myra K. Dros, van Amsterdam, J. M. Coenenstraat 25 naar E 85. Hans E. Wempe, van Leiden, Rijn-Schiekade 116a naar H 131. Marga- retha J. M. Kievits, van Utrecht, Lange Lauwerstraat 26 naar Den Burg, West- straatl. Pietje Poortinga, van Oostdon- geradeel, Anjum B 135 naar Oosterend, Penerstraat 27. VERTROKKEN PERSONEN Berend de Kleine van Den Burg, Prof. Keesorrdaan 21 naar Ermelo, Horsterweg 228. UIT HET RAMPGEBIED NAAR TEXEL De Hervormde Meisjesverenigingen van ons eiland hebben een Meisjesclub uit Oude Hoorn (Rampgebied) geadop teerd. De meisjes zullen hier een week logeren. KINDERWAGEN-RACE AAN DE COCKSDORP Heden vindt te De Cocksdorp de vro lijke avond plaats met medewerking van het Fanfare van Oost. Na een rondgang wordt een kinderwagen-race gehouden voor dames en heren boven 16 jaar. El ke deëlnemer moet tijdens de rit enige hindernissen overwinnen. Deze zijn ech ter zo gemaakt dat dit voor een ieder uitvoerbaar is. Doordat aan deze race fraaie prijzen verbonden zijn zal het be hoorlijk spannen. Na deze race volgt dan een Dirigentenwedstrijd. Het publiek treedt hierbij op als jury. De dirigent of dirigente die het langst applaus weet te verwerven wordt de winnaar. Hierna de grote strijd om man en vrouw. Door dat de duisternis al vroeger gaat inval len zal een grote schijnwerper het feest terrein verlichten. Zeker zal iedereen deze avond volop kunnen genieten. (Zie advertentie). ONFORTUINLIJKE VLASPLUKKER De heer F. Koopman kwam Woensdag op het land van de heer J. Klippel, „De Kaap", Oosterend, met een vinger in de naald van een vlasplukmachine tereiht. Het verwonde lichaamsdeel moest door dokter Renout worden gehecht. t*1 DAAR KOMT HET VUURWERK Zoals gemeld krijgen we op Woensdag 5 Augustus a.s. groot vuurwerk. Het zal worden ontstoken op een terrein aan de Secretaris Jonkerstraat te Den Burg, c-en dwarsstraat van de Kogerstraat. Dit vuurwerk wordt georganiseerd door de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore. U zult 'a morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. EMIGRATIE - HOEKJE In Nieuw-Zeeland is plaatsingsmoge lijkheid voor een vrijgezel die gewend is om met koeien om te gaan en dit op een rustige wijze doet. De werkgever is Oud-Texelaar (J. C. v.d. Star), welke momenteel 136 koeien melkt, doch er het volgend jaar 160 wil melken en er dan dus wel een mannetje bij nodig heeft Datum van indiensttreding uiterlijk 1 Juni 1954, maar bij voorkeur eerder. Nadere gegevens aangaande loon, etc. op het Arbeidsbureau. GESLAAGD De heer Cor Timmer, Oosterend, deed als cursist van de heer P. B. -Riteco met gunstig gevolg examen voor het Midden standsdiploma. BEVORDERD W. N. van Egmond, Eierland, had een prachtig overgangsrapport naar de 2de klasse van de Ambachtsschool, afdeling Fijn bankwerken. U begrijpt dus, dat hij erg teleurgesteld was, toen zijn naam op de lijst van bevorderden ontbrak! Met deze hopen wij het te hebben goed ge maakt. HET „PETROLIEHOK" Het perceel land aan de Minister Ruis- weg te De Koog, waarop men kinder- en paardenspelen pleegt te houden, heet „het oliehok". Deze naam staat in ver band met 'n scheepsstrandinc; omstreeks 1874 is bij De Koog een schip met hon derden vaten petroleum gestrand en dat spul werd op dit terrein opgeslagen. Van daar de naam „petroliehok". ZON, MAAN EN HOOG WATER Aan het strand is het ongeveer eer uur eerder hoog water. De zon komt 1 Aug. op om 5,02; onder om 8,30. Maan: 2 Aug. L.K., 9 Aug. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 1 Aug. 1.06 en 1,45. 2 Aug. 1,52 en 2,31. 3 Aug. 2,40 en 3,25. 4 Aug. 3,45 en 4,40. 5 Aug. 5.07 en 6.02 6 Aug. 6,38 en 7,13. 7 Aug. 7.49 en 8,06. DE MAAN kon Dinsdagavond niet langer wachten: als een grote koperen bal was hij te voorschijn gekomen over de lage pannendaken van de Hoornder huisjes op „Diek", die al in hun eerste slaap waren gezakt, toen trompetstoten vanuit het Zuiden door de milde zee wind landinwaarts werden gedreven en later waren ze helemaal klaar wakker toen de muziek fel tegen hun rode of gele muurtjes botste: de leden van het plaatselijke muziekgezelschap „Door Ei gen Krachten" kortaf D.E.K. genoemd, bliezen er weer lustig op los, ja, pittiger en enthousiaster nog dan te voren, want dit was immers een bijzondere avond, na een bijzondere feestdag: Den Hoorn had voor het eerst een Strandfeest ge houden, ter ere van de badgasten. Bij paal 9 was een fijne wedstrijd ge weest in het maken van zandfiguren en u weet, dat de jeugd èn de ouderen niet zuinig hoeven te zijn met materiaal daar, want nergens op Texël loopt het strand zo breed uit als aan het Hoorn- derslag. Wat zijn er weer prachtige fi guren gemaakt, wat heeft de jeugd haar fantasie weer ongebreideld kunnen bot vieren. En. de jury zit daar dan maar mee: zoek de besten er maar tussen uit als je tientallen voorstellingen en schep pingen te beoordelen krijgt, die eigenlijk allemaal om een tien schreeuwen!! Daarna werden diverse kinderspelen gehouden. (Zie de uitslagen elders). TERWIJL de schemer over het ei land viel stelde de muziek, vermomd als Bietenbouwers, zich in het dorp op. Mas- tro Gerardo Coverti had zijn onberispe lijk wit kellnersjasje, waarin hij 's mid dags nog limonade en zo bij paail 9 vanuit zijn prachtig gelegen paviljoentje had geserveerd, verwisseld voor een even on berispelijk rokcostuum, terwijl hij zijn uitrusting pas volmaakt had geacht, toen zijn blonde kuif schuil ging onder een plechtig zwarte hoed. Extra tochtlat zorgde voor een eerbiedwaardig uiter lijk. Zo trok hij met zijn mannen het dorp door in Westelijke richting. Waar volk is, wil volk wezen en als iedereen meeloopt krijg je een optocht: toen de muziek het sportveld bereikte zag het daar zwart van de mensen: honderden en honderden badgasten waren door de muziek naar dit punt getrokken en na tuurlijk waren ook alle Hoornders pre sent. Op dit sportveld weid een lampion- optocht gevormd, waarbij de directeur van de VVV „Texel" gaarne een handje hielp. Toen terug naar het dorp. „Wat ligt Den Hoorn toch mooi, wat een mo gelijkheden heb je hier als vacantie- ganger" zei iemand. Nergens heb ik zulk een mooi duinlandschap gezien en niet te vergeten de weilanden rondom het dorp zelf! In de verte heb je de Dennen." Wij knikten trots. Want, de man had volkomen geliik en al stond onze wieg niet in Den Hoorn, al hebben wij er geen school gegaan en al hebben wij er geen mooie vrouw kunnen roven, tóch doet zulk een opmerking je goed, want als Texelaar weet je, dat het eiland het ge hele gebied tussen Eierlandse Gat en Marsdiep omvat! Vele kampeerders za gen we èn hun domein: het prachtig ge legen kampeercentruum ten Zuiden van Den Hoorn, om zo te zeggen onder de rook van het bunkerdorp. Een bewoner van de hoogstgelegen bunker ,,'t Kasteel tje", had volop licht gemaakt en van ver zag je dit schijnsel. Terug in het dorp bleken bnna alle huizen met lam pions versierd, allemaal ter ere van de gasten en hun gangmakers, de bieten bouwers. Ze bliezen tot aan de voorma lige Kaasfabriek toe, keerden daar te rug en kwamen tenslotte op het feest terrein uit: daar waren reeds de electri- sche lampen ontstoken met het oog op de komende strijd om de man en de viouw. De muziek nestelde zich weer op haar oude plekje in de luwte van het la ge huisje tegenover de Hervormde kerk, die allengs een prachtig silhouet vormde tegen de al donker wordende avondhe mel. Mastro Gerardo klom op een stoel en deed den volke kond wat er allemaal te gebeuren stond. Trijn-van-Gnet en Jane-van-Kee stonden al uit te zien naar een vrijer voor het avondfeest: de strijd om de vrouw. En zij en al die anderen, die zich nog jong van jaren voelden of meenden te mogen voelen, traden allengs in de wijde kring, waaruit tenslotte de drie prijswinnaars zouden komen. De commissie inde de kwartjes voor de mu ziek en daar ging-ie weer. Mastro Ge- raldo besteeg het gestoellte bij de mu zikanten, zwaaide met zijn stokje en de dans begon. Strijd om de man en de vrouw onder het waakzaam oog van een grote maan die even bar nieuwsgierig toekeek als de jongste vriend van Texel. Zandfiguren 15 jaar en ouder fen groepen) 1. Andrea Bul te, Krokodil 2. Dori Drijver en Maatje v. Leeuwen Priikkebeen 3. Tineke Metselaar en Greet Smit, Zonnebloem 12 - 14 jaar. 1. Frouke Cupido, Sprookje 2. Henk Koenen, Dolfijn 3. Alie Cupido, Zwaan 4. Fnts Bulte, Schip, (troostprijs) 9-11 jaar. 1. Ankje Roosendaal 2. Jan Giltag 3. Cor Buys 6-8 jaar 1. Tineke Esselbrugge 2. Janus de Vries 3. Mariette Feunekes 1. Enno Drijver 2. Louis Boudoin 3. Freddy Buys 4. Nico Scheppen Blokjesrapen Eierlopen 5 en 6 jaar. 1. Jannie de Leeuw 2. Kees Cupido 7 en 8 jaar 1. Jan Waf te 2. Margriet Beumkes Strijd om de Vrouw 1. Cor Ruytenbeek. 2. Arie Dijker. 3. Biem Lap. Strijd om de Man 1. Annie Schraag. 2. Ria Peek. 3. Nel Bakker, St Anna. GEVONDEN VOORWERPEN Af te hallen op het VVV-kantoor te Den Hoorn een draagmedadlle: Ter her innering aan het gouden regeringsjubile um van Koningin Wilhelminia. Dij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten GESLAAGD De heren A. Witvliet Jzn., Oudeschild D. Zegel Kzn., Oudeschild en H Wiegers De Koog, deden te Schagen met gunstig gevolg examen voor het Middenstandsdi ploma. Zij volgden daartoe de IMO-cur- sus (leraar de heer J. J. Janssen, Den Burg). STRAAT TE OOSTEREND VERBETERD De N.ieuwstraat te Oosterend is van gemeentewege van een gloednieuwe klinkerbestraUng voorzien. Vroeger werd deze straat de Kromme-elleboogsteeg ge noemd en was zij geplaveid met de be ruchte kinderhoofdjes. BEKERWEDSTRIJDEN TE OOSTEREND Heden en morgen worden de jaarlijkse Bekerwedstrijden gespeeld. Het 1ste speelt Zondag tegen Texel 2, dat na tuurlijk belust op revanche is van de nederlaag te De Cocksdorp. We zullen dus ons beste beentje voor moeten zetten. Zaterdagavond spelen Tex. Boys-ZDH. Terwijl de winnaars volgende week in de finale komen. Wi'1 de terreindienst er voor zorgen dat het veld Zaterdagmiddag in orde ge maakt wordt?! „DE LEKKERBEK". Zo heeft de heer Klaassenbos de bunker genoemd, waar in hij verrukkelijke koffie zet; waarin de Perl en andere verfrissende dranken op lage temperatuur blijven want de zonnestralen doen niet veel tegen die metersdikke muren! „Jammer, dat ze de bunkers van de herfst allemaal weg halen!" merkte de kellner op, want de mensen zitten hier aardig! Inderdaad, bij de zo dikwijls uit het Zuidwesten komende wind heeft men hier een prettig zitje in de luwte van de bunker. En omdat de bunker dus het langst gestaan heeft, hebben wij er nog gauw een plaatje van gemaakt.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1