9 rocn /wa in het harL., Prinses Irene is vandaag jarig! a rtü De proefpompput ten behoeve van de komende waterleiding op Texel Texelaars maakten een Benelux-tocht per auto Texelse kuustschilder werkte in het zonnige Zuiden se* Kinderwageurace trok grote belangstelling „Tachtig in de bocht Meeuw contra indringers WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6757 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 1,80 p. kwart, -j- IS ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm DE PROEFPOMPPUT die het Provinciaal Waterleidingbe drijf in Noordholland in een laantje bij de Minister Huis- weg ten Zuiden van De Koog heeft geboord. Hieruit zal 2, 2,5 m3 water per uur wor den gehaald ten behoeve van een proeffiltreerinstalla- tie. Men is tot 20 meter diep te gegaan. Het tastbare be gin is er dus, maar het zal zeker nog een tweetal jaren duren, eer de waterleiding zelf 'n feit is Als u weet, dat al 40 jaar lang nu en dan het woord waterleiding is gebezigd voelt iedereen wel, dat de eilanders de komende twee jaar er nog wel bij willen nemen. Als-ie maar komt, zeggen ze. OP 17 AUGUSTUS NAAR SCHOOL De nieuwe leerlingen van de o.l. school te De Coksdorp moeten niet Dinsdag 11 Augustus maar Maandag 17 Augustus voor het eerst naar school. „DE STEM DES VOLKS" A.s. Vrijdag, 's avonds 7 uur, kunt u Stem door de Radio beluisteren in het VARA-programma. Hedenavond geen repetitie, daar Volks feest en vuurwerk de belangstelling wel zullen vragen. TEXELSE MARKT 220 lammeren f 44-f 55. 44 schapen f 85-f 110. 2 koeien f 800-f 900. 46 biggen f 40-f 60. 2 n. kalveren f 50-f 65. DRUKKE DIENST OP VLIELAND Van de gelegenheid om met de „Zee meeuw" van de N.V. TESO naar Vlie land over te steken, wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Het aantal passagiers, dat sinds de opening van deze dienst met die boot het Eierlandse Gat bevaren heeft, is veel groter nog dan vorig jaar. Dat was natuurlijk wel te verwachten, waar ook het Zweedse stoomschip „Vir go", die nog altijd op de Vliehors zit, een grote trekpleister vormt. EEN TEXELSE JONGEN antwoordde eens op onze vraag hoe hij Oosterend vond: „Oosterend, deer ben ik nog nooit weest". Hij woonde een kilometer of wat ten Zuiden van Den Burg. Oosterend nog nooit bezocht, wel, hij had er geen „boeskip". Zaterdagmiddag zwierven wij in de omgeving van Oost. „Bij de dijk achter de school van Oost ligt een bruggetje, daarover kom je op broedplaats „De Bol", had een vogelwachter ons verteld. Lanqs de school gaande vroegen wij een bejaarde bewoonster, die in de tuin daar wasgoed ophing: „Ligt hier het bruggetje over het kanaal, mevrouw?" Antwoord: „Nou, dat ken ik u niet ver tellen, ik kom d'r nooit!" Nog geen honderd passen verder troffen wij achter de hoge dijk 't door ons gezochte bruggetje aan. Nee, vele Texelaars komen niet spoe dig op terrein, waar ze nuchter be schouwd geen boodschap hebben, 't Is een fout, want onbekend maakt onbemind. De drie jongelui, die vorige week op Texel een auto huurden om er een flin ke rit aan de vaste wal, ja, over de grens mee te maken, bekeken deze zaak heel anders: zij wilden graag eens wat meer van de wijde wereld zien dan het straatje van huis naar de werk plaats, of het fietspad naar de Fonteins nol. Ze wisten met de garagehouder een wederzijds accoord te bewerkstelligen en zo reden ze Zaterdagochtend 25 Juli de Dokter Wagemaker op. Doel van de reis was o.a. België en Luxemburg. Ze zijn een week weg geweest en hebben volop genoten; geen enkele lekke band, 1300 km. afstand afgelegd. Ze hadden van al les bij zich: een compleet gascomfoor met een tweepits plaat, levensmiddelen voor de hele week. 's Avonds arriveerden ze in Valkenburg, het Zuid-Limburgse toe ristenoord, waar het wemelde van va- cantiegangers. Daar overnachtten ze op een officieel kampeerterrein. De volgen de dag werd een rondrit door Zuid-Lim burg gemaakt, waarbij natuurlijk ook een kijkje werd genomen op het beken de drielandenpunt bij Vaals. O.a. werd een bezoek gebracht aan het Amerikaan se oorlogskerkhof te Margraten. Bij een klein Limburgs dorpje ging de auto over de grens. De douane was zeer soepel en had blijkbaar meteen door, dat Texelaars geen uitgesproken smokkelaars zijn. Ze controleerden enkel de paspoorten. Trou wens, je merkte aan de Luxemburgse grens nog veel minder van de douanes: die noteerden alleen het nummer van de wagen, terwijl deze zachtjes kon doorrij den Toen ze een paar dagen later op een andere Luxemburgse grenspost kwa men, werd helemaal geen notitie van de Texelaars genomen! In het Belgische stadje Verviers werd de benzinetank boordevol gevuld met zgn. reductieben- zine. Dat is een meevaller voor de auto rijdende toeristen. Door het ongekend schone stadje Spa en het prachtige Mal- medy bereikten ze het grote, bekende Belgische circuit Francorchamps. Ze toerden vervolgens heel Luxemburg door. In Diekirch werd overnacht. Ge troffen werden ze ook door de schoon heid van de stad Luxembuig, die vooral beroemd werd om haar vele fraaie brug gen. Via de uit de tweede wereldoorlog zo bekende stad Bastogne, waar het enorme monument werd bezichtigd, re den ze naar de grot van Han. Zorgt, Texelaars, dat ge daar niet met een lege portemonnaie komt: de natuur is er door „handige" vreemdelingenindustrie- elen uitgebuit en de prachtige druipsteen grot, die meer dan honderd meter om hoog welft, kunt ge pas bewonderen k f 7,50 per persoon. Een gids loost je daar naar een restaurant in de rots en wacht rustig tot je er iets hebt genuttigd! (Le den van de ANWB hebben 50 pet. re ductie.) Schoon is ook de omgeving van Han en de Texelaars vertoefden er dan ook de hele dag. In België hébben ze niet naar kam peerterrein behoeven te zoeken: je zet je tent maar neer waar je wilt, daar let niemand op. In Dinant werd de citadel bekeken, 10 km. van Brussel werd aan een grote verkeersweg gekampeerd. In Brussel gekomen werd natuurlijk ook een blik geworpen op de verrichtingen van het bekende poppetje. De chauffeur mocht in Brussel werkelijk niet afgeleid worden: druk dat het daar soms is! Soms rijden de auto's er met z'n vijven naast elkaar en minimum snelheid schijnt men daar niet te kennen. In de ogen van de kalme eilanders kwam het weggebruik hier als een verkeerschaos voor. Na Brussel werd Antwerpen met een 'be zoek vereerd, waar o.a. een interessante filmvoorstelling werd bijgewoond. Za terdagochtend jl. vertrokken ze uit de Saheldestad naar Texel. Alles ging ge smeerd, behalve.de tocht over het Noordzeekanaal: bij Velsen moesten ze 1 uur en 20 minuten wachten! DE KOGER KUNSTSCHILDER Ad Blok van der Velden heeft van de herfst af tot het prille voorjaar toe in een klein dorpje bij de Franse Rivièra gewerkt. Met een keur van aquarellen is hij des tijds thuis gekomen. Een dezer dagen hebben wij zijn „Franse collectie" mo gen zien en we kunnen zeggen van be wonderen, want wat hij in het milde en zonnige Zuiden heeft geschapen, be hoort onbetwist tot het beste van zijn collecties. Het lag daarom voor de hand, dat hij ons thans niet meer zijn volledi ge Franse oogst kon voorleggen: ver schillende stukken zijn reeds in andere handen overgegaan! U moet ze 'beslist gaan zien: de schilderachtige, smalle straatjes van „zijn" Franse bergdorpje, gelegen aan de rand van een diep ra vijn. U moet ze zien: de aquarellen, die óns een uitstekend beeld geven van het lieflijke landschap, dat reeds zovelen in bekoring heeft gebracht. De prachtige kleuren van de bergen en bossen. de eenvoudige, maar stijlvolle bouwtrant van de huisjes, die zulk een enorm ver schil tonen ten opzichte van de Hol landse woningen, met name ten opzichte van die, welke ons land na de oorlog zag verrijzen. Smalle straatjes en pano rama's met onmetelijke verten. Blok heeft ze treffend goed en met warmte op zijn doek gebracht. Werk, dat ge tuigt van een groot talent. „STERREN STRALEN OVERAL" Een Nederlandse film We hebben aan het geschrijf rond de nieuwe Nederlandse film „Sterren stra len overal" weinig aan toe te voegen. Het loont zeer zeker de moeite deze rol prent die komend weekend in Texels Bioscooptheater wordt vertoond, te gaan zien. Wij willen dit zelfs van harte aan bevelen. Het onderwerp? De Amsterdamse taxi chauffeur Piet Amstel besluit te emigre ren en als gevolg daarvan belandt hij in een wereld van formaliteiten en moei lijkheden. Hij ruimt alle hindernissen uit de weg, op één na. want.Am- stel heeft een dochter, die bij haar ver loofde Jim wenst te blijven. Gelukkig geeft deze tenslotte te kennen, ook te zullen emigreren. Maar dat kost geld. Jim kan geld verdienen met smokkelen, doch zijn schoonvader zorgt, dat hij op het rechte pad blijft. Hij >vordt van zijn bemoeiingen evenwel zelf het slachtof fer. En dan dagen Willy Walden en Piet Muyselaar op. Zij belasten zich met de verkoop van Amstel's bezittingen. De opbrengst wordt zo groot dat ook Jim's overtocht is verzekerd. En wie ziet men uit de toneelwereld en uit cabaret en variété niet in deze film meespelen! Johan Kaart en Peronn Ho- sang vormen het echtpaar Amstel, Kitty Jansen en Guus Oster 'het verliefde paar, en verder zijn daar o.a. nog: Jan Musch, Hetty Blok, Aaf Bouber, Willy Walden en Piet Muyselaar. Bijzonder ge waardeerde medewerking verleende Dolf van der Linden, wiens „Sterren stralen overal" inmiddels een „schlager" is ge worden. Dit product van eigen bodem, voor een zeer groot deel het werk van Gerard Rutten, moet men niet missen. Men zal vergeten, dat onze filmtechniek sober is, want men kan vaak lachen en soms geraakt men zelfs ontroerd. Uitstekend spel geven vooral Johan en Hans Kaart. Neerlands nieuws. O.a.: Uitreiking van de 10,000ste bij bel in het rampgebied te Oude Tonge. Aankomst van Minister Luns in Nieuw- Guinea. Slotuitvoering der Gymnaestra- da te Rotterdam. Jubileum-vliegfeest van de militaire Luchtvaart te Soester- berg Buitenlands nieuws. Nato-vliegfeest boven Soesterberg. In ternationale politiedag in Saarbrücken. Laatste aanvallen in Korea. Stieren- feest in Pampalona. Miss Universe ge kozen. De Tour de France 1953. Agie kwaad: „Nou gong je al om acht uur naar het Badhuus en om 12 uur bei je pas terug!" „Maar meid", sei ik, „we moete nou hillegaar achter het iezere gordien dou- VANDAAG IS PRINSES IRENE JARIG. Vandaag gaan de vlaggen uit en vandaag vieren we leest: Het Koninklijk Texels Fantarecorps opent de leest- avond met een rondgang door het dorp, welke met een taptoe zal worden be sloten. Daarna wordt aan de Secretaris Jonkerstraat te Den Burg een wedstrijd gehouden in ringsteken op motorlietsen, waarna een prachtig vuurwerk zal worden afgestoken. Zie ook elders in dit blad. De Cooksdorp. Na een sombere mor gen knapte het weer tegen de avond op en met een mooie rose hemel bereidde de zon haar afscheid voor. En zo kon het programma 's avonds onder gunstig weer worden afgewerkt. De vrolijke avond had weer op het terrein van de heer Jac. Reuvers plaats. VIOS blies er weer lustig op los toen men zich door het dorp naar het feestterrein begaf. De belangstelling was weer groot en SVC had dan ook een drietal nummers sa mengesteld. Het eerste nummer was de kinderwa genrace; eerst voor heren en daarna voor dames. Wat is er gelachen bij het uit voeren van dit nummer; ook de heren konden aardig met kinderwagens om gaan, maar.met een vaart van „80 in de bocht" was een botsing meestal niet te voorkomen en de wagens kwamen dan ook zwaar gehavend uit de strijd. De op dracht luidde: Starten, halverwege de baan een jas aantrekken, aan het eind een zekere kaart uitzoeken (voor de he ren ruiten aas en voor de dames schop pen vrouw), weer terug en halverwege de jas weer uittrekken. Na een spannen- strijd werd de heer J. Rencken winnaar. De dames waren iets handiger met de kinderwagens In deze strijd werd mej. L. vxl. Werve nummer 1. De winnaars werden beloond met resp. een asbakje en een sierkannetje. Het volgende nummer was: het mu ziekcorps dirigeren. Drie heren en drie dames gaven zich hiervoor op. Het was inmiddels donker geworden, zodat de schijnwerpers goede diensten bewezen. Wat deden ze hun best! De eminentste dirigente was mw. Scholten met 9,5 sec. Besloten werd met de strijd om de man en de vrouw. Hiervoor bestond weer zeer veel belangstelling. Winnaars werden de heer A. v. Liere en mw. B. Buis-Wal- dus. „DE KUNST OM TE LEVEN" Wat zij daar precies mee bedoelen? Dat kunt u tot in het haarfijne vernemen tijdens de toneeluitvoering door de Texelse Rederijkerskamer, die morgen avond met het blijspel „De Kunst om te Leven" voor het voetlicht komt. Afgelo pen winter moesten een honderd Texe laars teleurgesteld worden, zo groot was de belangstelling voor dit successtuk. Wie zich dus spoedig van een toegangs bewijs verzekert is safe! PONNY OP HOL Vorige week reed een ponnykar in de Koger Dorpsstraat, waarin drie kin deren zaten, tegen een stilstaande auto, waardoor een lemoen van het wagentjee brak. De heer Visser van „Het Witte Huis" kwam bij zijn poging de wagen tot stilstand te brengen, zo ernstig te val len, dat hij een schaafwond en een ge kneusd kniebeentje opliep. De kinderen kwamen met de schrik vrij. Er woont in de vogeükolonie Wester duinen aan de westkust van het eiland Texel een zeer agressieve en tempera mentvolle meeuw, die met toestaat, dat zijn nest gecontroleerd wordt en dit de monstreert door felle, vaak zelfs gevaar lijke aanvallen op de controleur of even tuele bezoekers, aldus lezen wij in „Het Panorama" van deze week. Op een foto, die meer dan een halve pagina beslaat, zien wij hoe de vogel wachter Bakker door een woedende meeuw wordt aangevallen. Er staat „Vo gelwachter Bakker van het eiland Texel, zich bukkend naar een meeuwenjong, krijgt van de van achteren aanvallende meeuw een rake klap met de Sterke vleugels. De vogel viel op de grond, her stelde zich echter snel en herhaalde zijn aanvallen". De kolonie telt enige honderden meeu wenparen, die bij de dagelijkse rondgang van die controleur door het beschermde en afgepaalde gebied van hun ongerust heid blijk geven door hoog in de lucht krijsend rond te vliegen. Maar één vogel in het bijzonder toont elke dag, hoe wei nig hij op de aanwezigheid van de vogel- wachter is gesteld. Het is reeds verschil lende keren voorgekomen, dat bezoekers bloedende hoofdwonden opliepen door de acties van de meeuw, die nu eens aan valt door te slaan met zijn vleugels of te trappen met zijn poten, dan weer de mensen op minder prettige wijze bom bardeert. De vogelwaohters hebben eni ge voorzorgsmaatregelen genomeri en trachten zich te beschermen door een stok boven het hoofd te houden en de bezoekers zijn zo verstandig hun jas om gekeerd aan te trekken om eventuele schade door vlekken te verminderen. De controle heeft in de aanvang van het broedseizoen het tellen van de eieren en nesten ten doel en later het toezicht op de groei en het welzijn van de jon ge meeuwen en vele andere vogels. De Texelse meeuw maakt op bijzonde re wijze waar, wat de vogelkenners over meeuwen schrijven, nl. dat zij moedig, zelfbewust en heerszuchtig zijn ten op zichte van andere dieren en de mensen, maar ook nijdig, afgunstig en onvriende lijk. Deze karaktertrekken openbaren zich vooral in de broedtijd, wanneer het mannetje en het wijfje om de beurt het nest met de twee of drie zwartgevlekte eieren en later de snel uit het nest weg kruipende jonge meeuwen bewaken. Wij waren er getuige van hoe de meeuw op de vogelwachter neerdook om hem van het nest te verjagen. Hij gaf de man zo'n rake klap, dat hij er zelf van op de grond viel en even versuft bleef liggen. Hij herstelde zich echter onmiddellijk en hervatte even later zijn aanvallen HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 5 Aug. 5,07 en 6,02. 6 Aug. 6,38 en 7,13. 7 Aug. 7,49 en 8,06. Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. één

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1