9 rocn wa in het harL, VfRIGLEY JEUK D.D.D. RANG Ödóial ^udU m „Onze" flamingo loopt met trouwplannen PU ROL *t)e vezf/uzpeufifr pan i" -'i -5 Engelse band gaf een best stuk muziek weg §1(3 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 TEXELSE 660 JAARGANG. No. 6758 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm DUIZENDEN vogels kunt ge urenlang op broedplaats „De Bol" bij de molen van Het Noorden aantreffen: ze wachten daar op 't droogvallen van het wad DE FLAMINGO, die prachtige rose steltloper, voelt zich maar het beste thuis in warme landen. De deskundigen, die het boekje Zien is kennen" heb ben samengesteld, vertellen ons, dat de flamingo zich ophoudt van de Middel landse Zee-landen en Afrika tot in West-Azië en Engels Indië. „Hij is slechts enkele malen in ons land waargenomen en in December 1940 werd een exemplaar bij Petten geschoten. Gezien het voorkomen van vluchten in Zwit serland en Duitsland, zou althans een deel van onze (Hollandse) flamingo's wel echt wild zijn". Aldus de ornithologen, de vogelkenners. Het mag dus als een grote bijzonder heid worden beschouwd, dat al vier jaar lang een flamingo op Texel vertoeft: hij koos in 1949 domicilie op broedplaats De Schorren ten Zuiden van De Cocks- dorn en sindsdien is de fraaie vogel niet meer weggeweest. Dit was buiten aller verwachting, want bij winterdag is het gebied van de Schorren immers een onherbergzaam oord! Vele vogels, die hier bij zomerdag broeden, trekken in het najaar schielijk weg, maar de fla mingo, die in warmere streken pleegt te broeden, blijft gemoedereerd achter als kan de Vinter hem maar weinig interes seren! Nee, Teun Brouwer, die al 40 jaar lang vogelwachter op Texel is, kan deze vo gel ook niet „volgen". Inmiddels is hij trots op de „gast", die al zo langzamer hand tot de inventaris van de Schorren worden gerekend! De lezer begrijpt, dat de vogelwach ter totaal verrast was, toen hij dezer da gen twee flamingo's broederlijk naast el kaar zag rondstappen. Men neemt aan dat de kleinste van de twee vogels een vrouwtje is. Welk voornemen dit paar tje koestert? Wij zijn benieuwd. Zal de „Texelse" flamingo zijn (of haar?) met gezel weten over te halen tot perma nent verblijf op de schorren of zal de „nieuwe" flamingo de ander weten te bewegen op de vleugels te gaan naar warmere streken? Dit laatste zal voor de hand liggen, als de temperatuur van ons land hun niet mild genoeg voorkomt met het oog op eventueel in ons land groot te brengen jongen! We zien het besluit van de vogels met belangstelling te gernoet. Blijft voorts nog de moge lijkheid, dat de „Texelse flamingo" niet te vermurwen blijkt en eerstdaags weer als kluizenaar of ouwe vrijster op ons eiland achterblijft. FEITELIJK waren wij Oostwaarts ge trokken om een kijkje te nemen op broedplaats „De Bol", een 68 ha. groot terrein, liggende onder de wieken van de molen van Het Noorden. Wij dachten er Teun Brouwer te zullen ontmoeten, maar in Oost werd ons medegedeeld, dat hij al weer op de Schorren zat, daar de vogels van „De Bol" hun ouderlijke plichten reeds lang hadden vervuld. Toen gingen wij daar maar eens op ei gen houtje poolshoogte nemen. Door het gehucht Oost komt ge links van de „Krassekeet" op een hoge dijk. Een •breed kanaal scheidt u daar van De Bol", groene weiden, waarop de hooi roken stonden, maar die niet alleen: op verschillende plaatsen zagen wij duizen- uoputjiaM aap uaa 'uaafiq' s[a§OA uap was paars-bruingekleurd: daar hield zich een enorm leger vogels op, later deelde Teun Brouwer ons mede, dat dit alle maal wulpen moeten zijn (geweest). De ze vogels hadden niet allemaal op Texel gebroed, zij kwamen van het wad, dat door de vloed was overspoeld en wacht ten daar de komst van de eb af. Het wad levert hun voedsel. We liepen een stukje langs de kron kelende dijk in de hoop een bruggetje te ontdekken, toen dit niet vlug gem.-eg in zicht kwam, reden we maar door naar de Schorren, waar de vogelwadhters na tuurlijk op hun post waren. Er waien geen toeristen. „Nee, dit voorjaar was het er niet zo druk geweest". Vlak ach ter hun tent lag de nieuwe en belang rijk hogere Noorderdijk, die uitkwam bij de Eendrachtdijk, en wel op de plaats waar deze op 1 Februari over een grote lengte was doorgebroken. Ook deze dijk was veel 'hoger en sterker geworden. Het werk zat er grotendeels op: er lag nog smalspoor op de kruin waarlangs afdekmateriaal moest worden aange veerd. De eerste planten, meegekomen met de aan de schorren zelf onttrokken grond, hadden zich al weer stevig op de glooiing genesteld. Door de kijker van vogelwachter Moens hebben we daar het flamingo- paartje gadegeslagen. Ze zaten heel, heel ver, maar door de glazen kreeg je toch twee duidelijk herkenbare flamingo's voor je. De zon scheen op hun rose kleed. Ze stonden zich te koesteren. De andere vogels maakten zich veel druk ker: in grote wolken dwarrelden zij door de wijde hemel en alom was de lucht vervuld van vogelzang. Nergens op Texel zijn de gevederde vrienden uit bundiger dan op en boven de groene kreken van de schorren, waar het paar se lamsoor volop bloeit. De vogelwachters waren over 't broed- seizoen best te spreken: de kolonie vis- diefjes telde weer duizenden paren, de grote sterns waren ook in duizenden pa ren bijeen geweest en in veel groter aan tal dan vorig jaar. Hun kolonie wisselt altijd in sterkte. Teun kon ons niet pre cies zeggen waar 'm dat in zit. Mogelijk komt het door de weersgesteldheid in 't prille voorjaar. Andere terreinen trek ken vele van deze vogels dan misschien sterker aan. Indrukwekkend was ook het leger van Noorse sterns geweest, ze waren zeker zo talrijk als de visdiefjes. De kapmeeuwen kwamen ook weer in tal- loosheid naar de schoiren. Als men ons vertelt, dat er een 30,000 eieren zijn ge raapt, krijgt men wel enig idee van de grootte der kapmeeuwen-invasie! Een klein deel van de kapmeeuwen laat men ongestoord broeden. Er waren ook veel scholeksters geboren, op de dijk zelf waren 20 nesten gemaakt. De wilde eend broedde hier ook veel. Ach, er wa ren weer zoveel soorten: tureluurs, grut to's, kluten, strandpleviertjes, graspie pertjes, leeuweriken. De dwergsterntjes en strandpleviertjes broedden op het door de zee verraste land van polder De Eendracht. De vogelwachters maakten met grote waardering melding van de medewerking van de dijkarbeiders: de nesten evacu eerden zij uit de gevaarlijke zone als een buildezer moest passeren of zij plaatsten stokjes om de nesten. Dat de vogels zich niet dcor de „mensen en machines" lie ten afschrikken bewijst ook wel het feit, dat een kievit tussen twee spoorrails heeft gebroed. TEUN had gegrinnikt, toen wij hem vertelden door het kanaal te zijn tegen gehouden: vlak achter de school van Oost ligt een bruggetje! Omdat wij van plan waren een flink leger vogels te fo tograferen met de molen op de achter grond, trokken wij wederom naar de dijk achter Oost en zaten nog geen tien minuten later op een vijftig meter van een enorme schare scholeksters, die stonden te dutten aan de rand van een breed zwin. Soms ging een scholekster op de wieken, kwam dan ter oriënte ring vlak over ons heen. Behoedzaam verkleinden we de afstand camera-vo gels en toen wij naar onze smaak dicht genoeg waren toegeslopen richtten we ons op om de foto te maken. Ogenblik kelijk ging het grootste deel van de scholeksters op de wieken. Zoals te doen gebruikelijk is vlogen zij tegen de Noor- dewind op, zodat zij prachtig langs kwamen. Een machtig gezicht. Zodra de vogels de bezoeker zagen verdwijnen, streken zij weer op hetzelfde plekje neer. In een wijd water, dat veel van een meer weg had, stapten een vijftal klu- BRANDWEER RUKTE UIT „Brand op hoeve „Vredel/ust". De brandweer was er vlug gearriveerd, maar gelukkig behoefde zij geen water te geven daar het begin van brand reeds met een schuimblusapparaat en zand was geblust. De oorzaak van de conster natie was een in de stal omgevallen pe troleumstel: de petroleum was over de grond geraakt en had meteen vlam ge vat. De badgaste, die het petroleumstel had aangestoken, en de brandende vloei stof trachtte te blussen, liep aan een der handen vrij ernstige brandwonden op. Zonder blusapparaat zou een ernstige brand zijn uitgebroken, temeer doordat de brandweer het uitrollen van de slan gen naar de 500 meter verder gelegen vijver kostbare minuten zou hebben ge kost. PUBLIEK VERKOCHT Onder zeer grote belangstelling vond Dinsdagavond dn Hotel De Zwaan ten overstaan van notaris G. J. B. Muiderde publieke verkoop plaats van: a. voor de erven van de heer H. J. Witte Rzn. een woonhuis met erf in de Warmoesstraat nr. 12, groot 3 aren 90 c.a. Koper werd de fa. P. Lunter uit Bolsward voor de som van f 4500. b. 2 percelen weiland in de Westen, groot 1,67,80 ha. met daarop staande schuur. Koper werd de heer A. Com mandeur, Den Hoorn, voor f 6,000; c. een perceel weiland in de Westen, groot 1,41,10 ha. Koopster werd mevr. de wed. Hin-Witte, Zuidhaffel voor de som van f 3600, Dij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten TEXEL- DU ITSL A N D Piet Roeper Dzn., Warmoesstraat, Den Burg, wierp op 28 Juni jl. bij paal 11 een fles met briefje in zee. Woensdag kreeg Piet tot zijn grote verrassing een an sichtkaart uit Schleeswijk-Holstein, waar de vindster van de flessenpost woont. Zij schreef de fles met inhoud op 24 Juli langs de dijk in Zuidwesthorn te hebben gevonden. Ze vond het erg leuk en zou het prettig vinden als ze antwoord kreeg. Dat doet Piet natuur lijk! Niet krabben. De beider vloei b*re D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huldporlëp. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 8 Aug. op om 5,13; onder om 8,17. Maan: 9 Aug. N.M., 17 Aug. EK. Hoog water ter rede van Texel: 8 Aug. 8,41 en 8,53 9 Aug. 9,27 en 9,35. 10 Aup. 10,08 en 10,10. 11 Aug. 10,44 en 10,41. 12 Aug. 11,16 en 11,12. 13 Aug. 11,45 en 11,42. 14 Aug. 12,14 en Aan het strand is het uur eerder hoog water. ongeveer een „JAMMER, want ze geven een best stuk muziek weg!" Aldus een Oudeschil der visser, die naar Den Burg was ge komen om het concert van de Markham Main Colliery Band bij te wonen. Deze eilandgenoot bevond zich op het ogen blik, dat wij hem ontmoetten, echter met in het Park, maar in de Parkstraat en wel onder een brede luifel: de regen viel bij bakken vol uit de lucht! Vele mensen waren zonder regenjas naar het Park gegaan, want de lucht stond in de vooravond toch met zó dreigend. Wel woei het behoorlijk. Toen de Engelse muzikanten zich gereed maakten voor het optreden in de muziekms, weerklonk ineens de alarmerende brandweersirene en velen snelden per auto of fiets de Kogerweg op, want er zou brand zijn uitgebroken op de (met riet bedekte) boerderij „Vredelust", gelegen halver wege De Koog. Gelukkig bleek de brand in de kiem te zijn gesmoord: een omge vallen petroleumstel was tie oorzaak van de consternatie geweest. De brand weer was inmiddels uitgeruxt De plichtsgetrouwe Engelsen begon nen normaal op tijd te spelen. Geopend werd met 't Engelse Volkslied. Al spoe dig viel de eerste regen. Velen van el ders moeten wegens het ongunstige weer van een tocht naar Den Burg hebben afgezien, want het merendeel der toe schouwers kwam uit Den Burg en om geving. Zodoende was het ditmaal geen „duizendkoppige menigte", maar een belangstelling van naar schatting 700 800 man. Toen het ophield met zachtjes regenen, bood het corps de van regen kleding verstoken toeschouwers hun ei gen raincoats aan. Dit ontlokte het pu bliek een hartelijk applaus. De muziek viel zeer in de sniank en wij hopen, dat velen ook de „zwaardere" stukken gewaardeerd zullen hebben De diverse soli en duetten werden subliem en meesterlijk uitgevoerd. Ons trof ook de bezielende leiding door de bejaarde dirigent, die vier zonen onder zijn corps leden telt! Onder de aanwezigen merk ten wij vele leden van Texelse muziek verenigingen op. Jammer, dat de regen kort na de pauze in stromen begon te vallen, maar hoe drijf sommigen ook werden, een groot aantal luisteraars bleef hun zit- of staanplaatsen innemen. Tenslotte besloot de dirigent maar enke le nummers te laten vervallen. Wij hopen, dat de Markhammers Texel nog eens onder een stralende zon terug zullen zien! Na het concert werd in De Oranjeboom een galabal gegeven met muziek van de Engelse band. Door de uitnemende bal- GESLAAGD De heer Jb. Dekker J.Gzn., Stenen plaats, Den Burg, deed te Rotterdam met gunstig gevolg examen voor het diplo ma Textielv/arenkennis, algemeen ge deelte. Jaap Witte, Burgernieuwland. deed aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout met gunstig gevolg examen voor het diploma „Bakken". Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cnstal fruits proeft Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op hcc beschermend om hulsel van ieder „Rangecje" ten rond. Met bontbekpleviertjes, kie viten, strandpleviertjes, dwergstern tjes, grutto's en scholeksters hadden zij dit voorjaar en deze zomer „De Bol" tot broedplaats gekozen. Ze hadden slechter terrein kunnen kiezen: Van half April af had Teun Brouwer er zijn spiedend oog laten rondgaan en wij v/eten, dat vogelvijanden weinig plezier hebben in een streek, die aan de zoi- gen van onze oudste vogelwachter is toevertrouwd! KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 5-8 biechtgel.. om 7 u. roz. Zondag, 11e Zondag na Pinksteren, te vens Aanbfddingsdag in deze parochie. Gelezen H. Mis om 7,30. Na de Mis uit stelling v.h. H. Sacrament. Om 9 u. com- munieui'tr. Om 4 uur aanbidding, 's Av. 7 uur plechtig lof met predikatie, pro cessie en Te Deum. Dinsdag-, Woensdag- Donderdag- en Vrijdagavond om 7,30 u. voorber. v. degenen die 16 Aug. hun plechtige hernieuwing v.d. doopbelof ten zullen doen. Vrijdag, geboden vas ten- en onthoudingsdag. Zaterdag, O.L. Vrouw ten hemelopneming, te vieren als Zondag. Om 7,30 gez. Mis. om 10 u. gelezen Mis 's Av. om 7 u. lof t.e.v. Ma ria. In de week zijn de Missen om 7.30. Zondag a.s. 12e Zondag na Pinkster m en hernieuwing d. doopbeloften. Woens dag 2,30 u St. Martha: Regina Timmer en Hennny Zijm. muziek werd het voor de danslustigen een genoeglijke avond. Waarschijnlijk door de hoge entreeprijs, althans een prijs, die op Texel ver boven normaal ligt, was de belanstelling voor het gala bal niet zo groot. Omstreeks twee uur werd de feestavond beëindigd. DIE MEEUWEN TOCH! Corrie Eelman uit Oudeschild (nr. 93), kwam met Oma terug van een bezoek aan het circus in Den Helder. Ze had een mooie organdie strik in heur haar, waar ze erg trots op was. Klaarblijke lijk waren er meer die de strik erg mooi vonden, want toen ze boven op het dek van de boot stonden, kwam er in eens een grote meeuw in prachtige duik vlucht aan, die er met de strik vandoor ging. Dat is kras, zeiden we tegen „Oma", maar zij merkte op: ik weet hef nóg krasser: toen een dame haar vriendin een pepermuntje zou aanreiken, dook 'n meeuw tussen de vriendinnen en pikte de versnapering mee! milder zachter voller smaak BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 Juli tot en met 6 Aug. 1953 Geboren: Bertha Janna dv Hendrik P. Hooijschuur en Maartje A. Wetsteen. Jeannette Irene, dv Cornells Groenhof en Catharina T. van der Giessen. Paul zv Antoon A. Smidt en Nellie Ellen. Ondertrouwd: Gernt Pieter Plaatsman en Janny Roelfina Boon. Hermanus Jo hannes van Grunningen en Gerritdina Blom Getrouwd: Cornells Vlaming en Arina de Bloois. Jan v.d. Vis en Geertruid de Boer. Gerrit J. C. Wennink en Antje v. d. Meer. Overleden: Pieternella Boon, 49 jaar, ongehuwd. Hendrik Gerssen, 92 jaar, ongehuwd Gevonden voorwerpen: 1 zwembroek, 1 paar motorhandschoe nen, 2 boeken, 1 dubbele fietstas met in houd, 1 blauw kindervest, 1 badhand doek, 1 zwarte gummibal in net, 1 brui ne portemonnaie, 1 muts (blauw-wit), 1 sleutel-etui, 1 capuchon, 2 maal 1 speldje, 1 muts (bruin). INGEKOMEN PERSONEN David P. Klip v Sohiedam, Edison- plein 11a n. K 71. Jacobus F. Witte, van Voorhout, Leidsevaart 2 n. B 178. Tjal- ling van der Veen. v. Tietjerksteradeel n O 102. Willemina Daalder v. A'dam, A. v. Burenstraat 26-111 n. De Cocksdorp 83. VERTROKKEN PERSONEN Gene. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 9 Aug. lie Zondag na Pink steren. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en de Hoogmis om 10 uur, in Oos terend stil om 7,30 en gez. om 10 uur; in Den Hoorn alleen gez. om 10 u. Comm. uitr. in Den Burg buiten de Mis om 7 u., na de Mis van 8,45 en onder al de Mis sen. Biechtgel. v.d. Mis van 7,30, in de bijkerken voor en eventueel na de Mis sen. Lof niet om 7 u. maar om 5 u. Roz. v. priester- en religieuze roepingen en het gebed v. toewijding a.h. Onbevlekte Hart v Maria.Woensdag Mis om 7 en 8 u. en in Den Hoorn om 7,30. Om 7,30 lof t.e.v. St Joseph en lit. v.d. ingeko men intenties. Donderdag 13 Aug. Mis in Oosterend om 8 u. Vrijdag 14 Aug. Vasten- en onthoudingsdag. Biechtgel. van 5-9 u. op de hele uren. Zaterdag 15 Aug. Maria ten hemelopneming (ver plichte Zondag). Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur; in Den Hoorn om 7,30 en 10 u. en in Oosterend alleen om 10 uur. Comm. uitr. en biechtgel. als vorige Zondag. Als voorbereiding v. h. feest vh. Onb. Hart v. Maria op 22 Aug. vanaf 'heden na de Missen en in de loven een toepasselijk gebed. Op de dag zelf de toewijding in het lof Lof om 7 uur met roz. en Marialitanie.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1