Zaterdag het grootste evenement voor Oosterend „Hofl Den Burg zal de lampionoptocht in ere hersteld zien! Fanfarecorps neemt het Vandaag strandfeest te De Koog Op reis Texels Bioscoop Theater lang verbeide initiatief Drie dagen bazar voor Gereformeerde Kerk Ome Jan 90 jaar everancier Vreemdelingen bezoeken Texel: Hoe de Deen Edouard Hansen een rondreis door Europa weet te maken S.V. Texel-adspiranten behaalden glorieuze overwinning op het K.N.V.B.-Jeugdsportkamp te Doetinchem BRAVO! Koninklijk Texels Fanfare, gij gaat een oude traditie herstellen! Wij vernemen immers, dat gij het initiatief hebt genomen voor een lampionoptocht in Den Burg! De laatste lampionoptocht alhier dateert van vóór de oorlog! De bewoners van Den Burg en omgeving zullen dit zeer toejuichen. Geachte lezers, deze lang verbeide lampionoptocht zal Zaterdag a.s. worden gehouden. Het feest begint met een kort concert door ons Fanfare in het Park te Den Burg, waarbij ook de accordeonclub van de heer Brouwer zal optreden. Dit maal wordt het geen volledig concert, maar zal het fanfarecorps het tweede ge deelte laten vervallen en in plaats daar van een rondgang maken met als slot een taptoe op de Groeneplaats. Nu is het bestuur van ons Fanfare op het idee gekomen om hieraan een lam pionoptocht te verbinden en het rekent daarbij op een grote deelname. Er wor den geen prijzen beschikbaar gesteld Vandaag is het de hele dag feest te De Koog: 's middags wordt daar een wedstrijd gehouden in het maken van zandfiguren, 's morgens spelletjes op 't terrein aan de Kaapweg en vanavond krijgen we de traditionele lampionop tocht met medewerking van het Konink lijk Texel's Fanfarecorps. DE PONNIES RIJDEN WEER! Te laat voor ons vorig nummer werd ons bericht, dat de ponnykarren weer rijden. Ze hadden een kleine dag stop gestaan in verband met enige ongeluk ken, die echter niet te wijten waren aan de ponnies zelf, doch door de inzittenden werden veroorzaakt. Wie de paardjes rustig mennen en geen telefoonpalen of andere obstakels in de soep trachten te rijden, kan een aardig ritje worden ge garandeerd: de dieren zijn zo mak, dat ge hen uit de hand kunt laten eten. Het doet ons goed te vernemen, dat de pon- niewagens weer lopen, want ze zijn ver trouwde verschijningen geworden in de Koger dorpsstraat. DE GROTE MOTORDAG NADERT De sportsecretans van de „Texel-Tn- al" maakt het volgende bekend: Alle controleurs worden Zondagmor gen om half 10 verwacht aan het fiets pad achter de Pelikaan. Wil de Trial op 30 Aug. slagen, dan moeten we er ons allen voor spannen en het niet op enke len laten aankomen. Het gaat om het in delen van de verschillende posten enz. dan Uw spoorkaartje ge- QJ haaldbijde V.V.V. „Texel" <1 FLLMNIEUWS. „ALTIJD IN MIJN HART" Wie zich tot uitstekend karakterspel voelen aangetrokken alsmede zij, die de gouden stem van een begaafde zangeres mitsgaders het virtuoze spel van een band kunnen waarderen, zullen genieten van de film „Alwavs in my heart", die komend weekend in Texel's Bioscoop theater draait. Het is een film met een wel zeer happy end: de hereniging van man en vrouw. Het uit elkaar geslagen gezin krijg een vader terug, die 12 jaar lang onschuldig achter de tralies heeft gezeten. Een film dus met een zeer ac tuele intrige, als wij even herinneren aan de in vrijheidstelling van de Italiaan die 15 jaar lang onschuldig in de gevan genis doorbracht! Ontroerend is 't spel van de diverse artisten. Een herenigd gezin, welks leden, zo blijkt, voor elkaar door het vuur gaan, in dit geval door een 'hoogstgevaarlijke branding. „LIEFDE VAN EEN FRONTSOLDAAT" Zo'n eenvoudig en volkomen begrijpe lijk voorval: de tot luitenant gepromo veerde sergeant Pete gaat van het kan toormeisje Eleanor houden en wie zal zich verbazen, dat hij de komende strijd wil overleven: hij heeft besloten ^een held te worden en zijn leven lang en ge lukkig met zijn meisje door te brengen. Maar. daar hij aarzelt het geschut te vernietigen, dat even later een tank op blaast, verliest hij zijn vriend. Tot wan hoop van Eleanor wil hij naar het, front terug om de dood van zijn vriend te wreken. Maar hij gaat. Moge de film 't antwoord geven op de vraag of zij el kaar ooit terug zullen zien. Neerlands nieuws. Benelux conferentie in Den Haag. Kroonprins Akihito van Japan in ons land. Tentoonstelling „Kunstschatten uit Vaticaanstad". Zwemwedstrijd Neder land-Frankrijk te Tilburg. Huldiging van de Nederlandse „Tour-ploeg" in het Olympisch Stadion. Laatste stroomgat Zuid-Beveland gesloten, o. Buitenlands nieuws. Historisch Engeland op de^ Theems. Explosieve proefnemingen. Bij de wa penstilstand op Korea. Franse wijnbou wers protesteren tegen hun regering. De Tcur f'o France 1953. maar alle deelnemers(sters) ontvangen een bonnetje, waarop zij in de diverse ïjssalons een ijsje kunnen krijgen. De optocht wordt omstreeks 9 uur opge steld bij de ingang van het Park. Het programma van het concert wordt Zaterdag in de Texelse Courant bekend gemadkt. ONGELUK MET TREKKER De heer G. Zoetelief, „Buitenwijk", Kogerveld, is Zaterdag met ernstige ver wondingen naar het Sint Lidwinazie- kenhuis te Den Helder vervoerd. Hij zou een aanhangwagen uit een kuil trek ken, maar toen de trekker ineens om- hoogwipte, viel hij tussen trekker en aanhangwagen. Hij kreeg hierdoor vrij ernstige verwondingen aan het gezicht en klaagde bovendien over pijnen in de borst. WAARSCHUWING Belanghebbenden, in het bijzonder zij die gaan verhuizen, wordt er met klem op gewezen, dat de Vuilnisemmer met bijbehorende emmerkaart behoort bij het perceel ten behoeve waarvan zij oorspronkelijk is uitgereikt. Het is verboden deze emmer bij een eventuele verhuizing, zowel binnen als buiten de gemeente, mede te nemen naar het nieuwe adres. Tijdens controle dient de emmer met kaart in het op de kaart vermelde per ceel aanwezig te zijn. In verband met deze publicatie, wor den „de bepalingen voor de gebruiker", op de emmerkaart vermeld, nogmaals onder de aandacht van de gebruikers gebracht. Texel, 31 Juli 1953. GEMEENTEWERKEN TEXEL. COCKSDORPERS NAAR SINT BOYS Van Zaterdagmiddag tot Zondagavond zijn de sportsmen van „Durp" (de voet ballers en handbalsters van SVC) op te genbezoek bij Sint Boys. De Geref. Kerk van Den Burg is voornemens op 20, 21 en 22 Aug. 'n Ba zar te houden in Eben Haëzer. Zij doet dit mede tot oplossing van haar finan- oiële vraagstuk. Het moge zo zijn, dat de gemeente van Den Burg een kerk ca deau kreeg van de voormalige Geref. Kerk in H.V. te Oosterend, maar daar mede kreeg deze gemeente pas met recht In October wordt de heer J. van Zut- phen, beter bekend als Ome Jan van Zonnestraal, 90 jaar. Een ere-comité, met o.a. ministers van allerlei richting, staatssecretarissen, alsmede de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, wil hem dan een passend geschenk aanbieden. En dat geschenk moest natuurlijk „Zonnestraal" ten goe de komen. Dit was te verwachten van een man die zijn Jehele leven in dienst gesteld heeft van de TBC-bestrijding en speciaal zijn levenswerk het sanatorium „Zonnestraal". Er is een groot gebrek aan recreatie ruimte voor de patiënten van „Zonne straal" en dus is dit een hartewens van Ome Jan. Hiervoor is veel geld nodig en het Texelse Zonnestraalcomité doet dan ook een extra beroep op alle Texelaars om een steentje bij te dragen voor de bouw van deze recreatieruimte. Bezorgt Ome Jan een prettige 90e verjaardag en u zelf de voldoening, een klein beetje te hebben meegewerkt aan de bestrijding van de tuberculose. Stort uw bijdrage op postrekening nr. •13000 van Huldigingscomité J. van Zut- phen, Amsterdam. Stelt dit niet uit, maar doe het direct. Zonnestraalcomité Texel. Verdelg ze met OMYL het aldoende middel ter verdel Sing van vlieg, vlo, mug. luis, enz eze onhygiënische, hinderlijke insecten veronaangenamen U het leven en ver storen Uw gemoedsrust OMYL bevat twee insectendodende stollen, waardoor hel snel werkt én lang blijft nawerken OMYL als vloeistof om !e verspuilen. Fles met 200 cm' I 1,15. Ook ver krijgbaar m grotere Hessen en bussen OMYL als poeder om te verstuiven 50 gram f 0,65 - 150 gram f 1.65 N. V. ORGANON-OS S si'is NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: 346 Goodijk, D.. Sloperij, Schildereind 121a; 100 Veeger, C., veehouder en landbou wer, „Lindehoeve", De Westen, 353 Waal, J. de, redacteur Texelse Cou rant, Weverstraat 51; 138 Witte, N. J., Schildereind 121; 344 Witte, Gebr. C. en IJ., landbouwers, Spang W 21. De Koog: 9 Luysterburg, H., Kinderherstelings- en vacantieoord, „De Kluit". Oosterend: 73 Brans, D., landbouwer, Harkebuurt O 29. een financieel probleem. Want zou men de kerk op rolletjes hebben kunnen zet ten of zo vanaf Oosterend naar Den Burg hebben kunnen rijden, wellicht zou dan het financiële probleem niet zo groot zijn geweest. Maar een kerk afbreken, weer opbouwen in een andere stijl, plus een nieuwe pastorie bouwen, daarvoor is een groot bedrag nodig. Onnodig te zeggen, dat als alle materialen nieuw aangekocht hadden moeten worden, de benodigde som nog veel groter zou zijn geweest. Aan de Bazar wordt een loterij ver bonden met als eerste prijs een Sola- cassette ter waarde van f 78, welke door een der Texeilse Middenstanders beschik baar is gesteld. Meerdere Middenstan ders hebben de bazarcommissie voor treffelijk gesteund. Verder zijn er allerhande attracties zoals: sjoelen, ijzeren gordijn, theetent met muziekautomaat, rad van avontuur, doolhof, hengelen, grabbelen, touwtrek ken enz. Ook voor de badgasten is het zeker de moeite waard even aan te wippen. De sportvereniging van Oosterend or ganiseert ook dit jaar weer een grote Sportmiddag, die elck wat wils zal bie den en waarbij het aan sensatie niet zal ontbreken. Dit feest vandt plaats op Zaterdag 15 Augustus a.s. op het sportterrein. Het programma, dat om 2 uur begint, ver meldt o.a. adembenemende stunts door een brandende hoepel, de sprong over de levende brug: de motor giiert met gang over acht personen heen, die met hun neus in het gras liggen, acht man zal op één motor over de grasmat racen, accrobatiek van het zuiverste water ZO MAAR LATEN!!!! We lezen m de „Speelwagen": Mogelijk gaat Waterstaat de Slufter nog eens bedwingen. Dat moet voor haar geroutineerde kampioenen een koud kunstje zijn. Toch zullen wij daar niet om treuren. Natuurlijk, er zal dan veel verloren gaan, maar de schone belofte, die een verzoetende Sluftervlakte in houdt voor de natuurliefhebber, maakt alles goed. En tóch hopen we zeer, dat Water staat de Slufter buiten haar werkpro gramma houdt. Red. Texelse Crt. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 3 tjm. 8 Aug. 1953: 602 kg schol; 171 kg tong; 11 kg tar bot; 122 kg schar; 411 kg bot; 5 kg wij ting; 27 kg poon; 1 kg zalm; 1650 kg vis- puf; 11 kg geep; 101 kg sp. sardien; 452 ikc makreel. brengt het nummer Hoogrek op de mo tor. In volgend nummer zullen wij daar een foto van laten zien. Verder krijgt u: behendigheidswedstrijd op motoren voor iedereen, 2,5 km. hardlopen voor heren, 100 meter hardlopen voor dames, esta fette voor bromfietsen, wat ook iets gloednieuws is en eveneens zeer span nend belooft te worden! Voorts: een motorbehendigheidsrit voor duopassa giers, een voetbalwedstrijd op motoren. De muziekvereniging VIOS zal Zater dag een rondgang door het dorp maken. Na een bekerwedstrijd tussen twee aan elkaar gewaagde voetbalclubs volgt o.a. nog de strijd om de man en de vrouw. Wij durven u te verzékeren, dat dit 't. meest spectaculaire programma wordt sinds de grote Oosterender Sportdag in het leven werd geroepen en daarom lijkt het ons overbodig om op te wekken tot een bezoek! Nr. 272. SJOUKJE DIJKER Haar foto is door een misverstand wat laat in de krant geko men en bovendien is het formaat te klein 1 geclicheerd. Enfin, de originele foto, die groter is, heeft ze al in haar bezit. Dins dag heeft ze haar elf de verjaardag gevierd. Ze woont in Eier- land, aan de Schoolweg. Ze gaat graag naar de markt en naai" het strand om te zwemmen. Gisteren is ze weer naar school (Zuid-Eierland) gegaan. Dat viel zeker niet mee, hè Sjoukje, met dat mooie weer!? Nadat de secretaresse van H.M. de Koningin, mevr. Smit-Avis, onlangs van de wildhandelaar J. Zwan, De Koog, een paai* pantoffels had gekocht, welke van Texelse zeerobbenhuid en Texels lamsvel zijn vervaardigd, kreeg de Texelse zakenman thans opdracht voor de zending van nog een paar pantoffels naar Soestdijk. Deze bleken bestemd voor H.M. de Koningin en prinses Irene. „Nu mag i'k zeker wel boven m'n kraam schrijven „Hofleverancier!" aldus de heer Zwan.' Wij spraken met: Edouard Hansen, die Deen is en in Kopenhagen woont. Hij is drukker van beroep, maar de drukkerij wordt hem vaak te klein, zijn omgeving gaat deze jongeman dan benauwen en dan krijgt de reislust hem te pakken. Bij de spul len, die hij meeneemt, zal hij zijn water verf en papier nooit vergeten., want hij houdt ervan, onderweg wat te aquarel leren. Dit jaar is hij op 1 Mei uit Denemar ken vertrokken, met 15 Deense kronen (plm. 14 gulden) op zak. Liftend reisde hij door Europa, onderweg hier en daar bij boeren werkend en met het aldus verdiende geld weer verder trekkend. Door Duitsland ging hij naar België, dan naar Frankrijk, Italië, Zwitserland, weer naar Frankrijk. Hier wilde hij overste ken naai* Engeland, maar werd er met toegelaten omdat hij niet genoeg geld bezat. Hansen is toen naar Holland ge- Zo behoort dan ook de trip naar het KNVB Jeugdsportkamp te Doetinchem weer tot het verleden en wij zijn er ze ker van dat alle deelnemers aan de ach ter ons liggende dagen met genoegen zullen terugdenken. De heenreis op Zon dag 2 Aug. verliep vlot, behoudens een klein incident, Han en Sdem lieten hun rugzak in de trein liggen, de een dacht dat de ander hem meegenomen had. In Doetinchem stond Dick Bakker ons al op te wachten en ook Jan Zegel kwam even later aan fietsen. De drie fietsen die wij bij ons hadden, blieken wel van pas te komen, want er moest nog een flink stuk gelopen worden en dat viel met al die bagage lang niet mee. Zondagavond en Maandagochtend werd er een wandeling door Doetinchem ge maakt, waar overigens niet veel te bele venis. Maandagmiddag om 1 uur werd het kamp officieel geopend door de kampchef, de heer Van Leeuwen. Na de hoofdleidersbijeenkomst, die in de loop van de Maandagmiddag werd ge houden, werd de indeling voor het voet bal tournooi bekend gemaakt. Eu* bleken aanwezig te zijn 6 junioren A elftallen, 10 jumoren B elftaillen en 12 jumoren C elftallen, jongens van 12, 13 en 14 jaar, waartoe ook ons elftal behoorde. De ju nioren C werden verdeeld over 3 groe pen van vier elftallen, in iedere groep zou een halve competitie worden ge speeld. Wij werden ingedeeld in een groep met Tubantia, UW en Veenhui- zen, duur van de wedstrijden 2x15 mi nuten. Maandagavond werd door het grootste deel van de jongens een bezoek aan de bioscoop gebracht, de film De Trék naar het Westen, met Carry Coo per, viel uitstekend in de smaak Dinsdag de eerste wedstrijd tegen Tu bantia, uitslag 1-0 in ons voordeel. Woensdag werd er van UW, overi gens een zwak elftal, met 5-0 gewonnen Donderdag moest de wedstrijd tegen Veenhuizen de beslissing brengen wie in onze groep bovenaan zou eindigen. Ook hier trokken we aan het langste eind en wonnen met 1-0, door een doel punt van Kees Boot. Natuurlijk werd de Vrijdag, de dag waarop de finales ge speeld zouden worden, met spanning te gemoet gezien. Eerst werd gespeeld Fluks-Excelsior M, de winnaars van de beide andere groepen. De jongens van Fluks waren veel groter en wonnen dan ook gemakkelijk met 2-0. Ook wij be- reikten tegen Excelsior M dezelfde uit slag, Peter zorgde voor beide doelpun ten, zodat de laatste wedstrijd Fluiks- Texel de beslissing moest brengen. On danks het verschil in grootte, waren on ze jongens vast van plan zich tot het uiterste te verdedigen om een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen. We had den nog de pech, dat Ben zijn enkel .'er- j stuikt had en we dus met in onze sterk- i ste opstelling konden uitkomen. De wed- strijd had een buitengewoon spannend verloop. Fluks was sterker, maar onze verdediging met Ruud en Cor aan het hoofd, wi9t van geen wijken. Kees slaagde er nog dikwijls in om pittige tegenaanvallen op te zetten en behou dens een paar benauwde ogenblikken in de 1ste helft had Wil'ke het dan ook niet moeilijk. Het einde kwam met 0-0, zo dat er met 2x5 minuten verlengd moest worden. De laatste minuut van de ver lenging bracht de beslissing, Peter kop te een hoge vorzet van rechts voor de voeten van Hans, die even voor zijn te genstander uitweek en daarna laag in de hoek schoot. Natuurlijk werd dit doelpunt met stormachtig gejuich be groet en werd Hans op de schouders het kamp ingedragen. Van het zwembad werd natuurlijk 'n zeer druk gebruik gemaakt. Dinsdag avond vonden hier nog twee waterpolo- wedstnjden plaats, waarvoor van de zij de van de kampbewoners grote belang stelling bestond. Woensdagavond voet balwedstrijd tussen twee leiderselftal len, Vrijdagavond wedstrijd kampelftal- Leiderselftal, uitslag 0-1. Ook werden er nog zwem- en tafeltenniswedstrijden ge organiseerd. Vrijdagavond de afscheidsavond, waar aan een accordeonorkest uit Doetinchem meewerkte. Hier vond ook de prijsuit reiking plaats en ontving aanvoerder Ruud Bakker de fraaie prijs, beschik baar gesteld door de bekende vereniging De Zwaluwen, uit handen van de kamp chef. De winnaars bij de unioren A en B waren resp. Fortuna A2 en ASC B2. De kampprijs, toegekend wegens 't bes te gedrag enz. viel ten deel aan ASC uit Leiden. Ook wij bleken hiervoor een ernstige candidaat te zijn geweest, wat bleek uit een eervolle vermelding aan ons en aan de verenigingen Bequick uit Zwolle en Papendreaht toegekend. De terugreis op Zaterdag had, behou dens dat Piet zijn tas met voetbalschoe nen in de trein liet liggen, een zeer vlot verloop. gaan. In Alkmaar vroeg hij op het Ar beidsbureau om werk. Daar deelde men hem mee, dat hij op Texel aan de slag kon en zo kwam hij, steeds liftend '(be halve op de boot, daar moest hij beta len) op ons eiland. Hansen onderscheidt de landen vooral naai* de mogelijkheden van liften. Bel gië bv. is slecht, daar nemen ze je haast niet mee. In Holland wel. Dat is een prettig land om te liften. De mensen zijn hartelijk en gastvrij ook! Vooral als ze hoorden, dat hij Deen is. 't Is hem wel tegengevallen, dat hij -'een tulpenvelden te zien kreeg, daar had hij zich juist erg op verheugd, maar de molens, de sloten en kanalen waren er, die vindt hij echt Hollands. Texel vond hij mooi, de eigenaardige vorm der schapenboeten en van de boer derijen was hem opgevallen; hij heeft er waterverftekeningen van gemaakt. Hii is blij ook ons eiland gezien te heb ben. Hansen blijft hier ongeveer een week dan gaat hij over Groningen en Bremen weer naar Denemarken, dat hij nu hij al reizend zijn blik heeft kunnen verrui men met andere ogen meent te zullen zien ZAKENNIEUWS LANG WAS DE REIS, MAAR DE SPULLEN WAREN HEEL! Het volgende nemen wij gaarne over uit een bnef, welke een naar Australië geëmigreerde Texelaar aan de firma Kaan, Den Helder, schreef: Ik heb mijn werk naast de deur. Wij zitten nu nog in een Hostel, dat is een soort kamp. waar veel Hollanders zitten, dus ook veel gekankerd wordt, maar waarom, dat weet ik niet en de meesten weten het zelf niet. Het eten is er naar onze zin goed, het is wel niet klaar ge maakt zoals we dat in Holland gewend waren, maar ja, we leven hier in Austra lië en niet in Hólland en dat vergeten vele emigranten. Je hoort steeds maar over Holland en er zijn er ook erg veel, die graag zelf veel verdienen, maar het liefst mets uitgeven en dat kan natuur lijk niet. Zij kunnen hier alles kopen wat ze nodig hebben en daarbij kunnen zij nog wel wat sparen ook. Als ik met mijn gezin het gewone basisloon ver dien hier, wat 16 pond is, kunnen wij ruim leven en de kinderbijslag die de vrouw elke vier weken ontvangt, behoe ven wij niet te gebruiken, en dat is ook elke keer 7 pond. Maar ik zat nu en dan in de nieuwbouw en verdien erg veel, ik hoop tenminste, dat ik het zo nog wat vol kan houden, dan weet ik zeker, dat ik dan meer bezit dan ik ooit in Hol land had kunnen verdienen. Ze zeggen wel eens, geld is ook niet ales, maar je weet niet in welke wereld je leeft als je ergens zin in hebt en je gaat het maar kopen. We hebben nog geen spijt dat we gegaan zijn hoor, het gaat ons hier bijzonder goed. Hoe mijn spuien overgekomen zijn? Nu, mijnheer Kaan, ik durf iedereen aan te bevelen: „Gaat naar Kaan en je veriest geen spaan"! De wijze waarop u het inpakt, zal memand verbeteren, wij hebben in het geheel niets gebroken. Ik ben er al verschillende keren erg trots op geweest, dat ze van het puntje van Holand nog wat kunnen leren. Hier zitten minstens 60 Hollandse ge zinnen uit ale delen van Nederland, maar ik heb er nog niet één gezien, die geen stukken uit hun kisten haalde, wel heb ik er gezien, die met tranen in hun ogen aan het uitpakken waren, toen bleek.dat alles scherven was, tot zelfs een naaimachine onherstelbaar vernield. Dus u begrijpt wel, i'k vond het toch wel erg fijn, dat wij in het geheel geen stukken hadden.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2