9 roen in het harL., Sloop van zestig jaar oud wrak in volle gang db Scholte Co. kwam prima uitgerust naar Texel Bijna 400 stralende kinderen in lampion- optocht De Texelse landbouw en het weer Maaidorsmachines profiteerden bijzonder, maar de droogte heeft ook zijn schaduwzijde Texels Bioscoop Theater WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6761 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu» 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. HET WRAK wordt al kleiner, ven wordt zojuist een springstof aanaebracht. Hierbo- nieuwe lading VIA een geïmpro viseerd brugge- hoofd, waarvoor de,, zee stellig 't mees te materiaal hadl aangevoerd, kwa-| men Woensdag-1 (middag omstreeks] half één drie voer-" tuigen bij paal 281 het strand oprij-1 den. Het was del karavaan van „W.| Scholte Co.,? Bergingsbedrijf, Diemen". Voorop reed een tot per-1 sonenauto omge bouwde jeep, daar achter een kraan wagen en een vrachtauto. Het trio spoedde zich in Zuidelijke richting. Einddoel bleek het wrak van het in 1890 bij paal 25 voor de Slufter gestrande Engelse schip „Benbrack". Niet lang nadat de karavaan ter plaatse was gearriveerd, zag men de geweldige uitwerking van een springstof lading ger worden. Men bracht toen nl. een zgn. snijlading aan: springstof aan weers zijden van de scheepshuid. Een der stuk ken maakte een luchtreis van 150 me ter.,,Ga maar eens kijken hoe'n brok het is!" aldus nodigde de heer Scholte ons uit, toen wij weer van onder de laadbak van de vrachtauto te voorschijn waren gekomenHet stuk bleek niet te til- lij, zelfs niet te vervoeren! Die middag werden ver scheidene explosies uitge- voerd. Het succes was groot: de oogst van die dag kon lang niet door de grote vrachtauto worden wegge reden: de kraanwagen nam ook nog een ton of wat (aan één stuk zie foto) voor zijn rekeninig en de rest moest dus tot de vol gende dag wachten. Nie mand vreesde de hand van de jutter De kwaliteit van het ma teriaal is prima en waar devol: .Alles staal!' zo werd ons verzekerd. Men stond inderdaad verstomd van de gaafheid waarmede vele delen na al die zestig jaren I aan de oppervlakte kwa men. Men had reeds een 120 ton geborgen, waarvan al 20 ton naar het vasteland was vervoerd. De rest was bij de Krim gedeponeerd. Men is nu 7 weken bezig. Het wrak zou in totaal 600 ton materiaal bevatten, dus wel de moeite van het bergen waard! De fa. Scholte Co. heeft de berging overgenomen van een andere firma, die wel over bekwame krachten beschikte, waar wie het aan middelen ontbrak. En men moet hier heel wat meebrengen, „We krijgen hem er best uit!" sprak de heer Scholte optimistisch, „misschien dit jaar nog wel". Dit Bergingsbedrijf is met prima materiaal uitgerust en tegen de enorme kracht van de springstoffen is ook de twee cm. dikke scheepshuid niet bestand! Het was zeer laag water toen de ber- gingsploeg het karwei begon: de Oosten wind had een prachtig breed strand ge- DEZE KRAANWAGEN, die 7 ton hef vermogen bezit, speelt gewoon met dit stuk metalen scheepshuid, dat twee cm dik is. vormd en in samenwerking met de eb kwam de „Benbrack" finaal bloot te liggen. Dit is het weer, dat de bergers kunnen gebruiken. Begonnen werd met het mankeren van een veilige zóne, wel ke met grote rode vlaggen werd afge zet. Vanaf de vrachtauto werd een lei ding naar het wrak uitgelegd: daarlangs zou de springstof via een batterij tot ontploffing worden gebracht. Inmiddels was een handig perspompje bij de „Ben brack" geplaatst en weldra was men be zig met het spuiten van een diep gat Daarin werd de springlading geplaatst, welke zich in een langwerpige kist be vond, die aan een lange stok was be vestigd. Nieuwsgierige badgasten, die de rode vlaggen hadden genegeerd, had den aan een half woord genoeg om sa men met de bergers de veilige zóne op te zoeken.Toen alles veilig was werd de stroom ingeschakeld. Een behoorlijke klap en een tientallen meters hoog op spattende rookzuil bewezen, dat de springstof zijn werk goed had gedaan. De auto, waarachter ook uw fotograaf stond, schudde stevig van de krachtige luchtverplaatsing, waardoor de eerste foto finaal mislukte: het fototoestel, dat op een hek van de laadbak had gestaan, had sterk gebibberd. De bergers spoedden zich terstond naar het 100 meter verder gelegen wrak. In het zand was een flink gat geslagen en verschillende onderdelen waren belang rijk omhoog gekomen. De kraanwagen, die een hefvermogen van 7 ton in z'n mars heeft, kwam aangereden, koppel de een brok stalen plaat aan een haak en sleurde het in één ruk naar de vloed lijn. Opnieuw werd een lading spring stof aangebracht. Wij hadden ons wat dichterbij verschanst achter een aange spoeld scheepsluik, waarop wij de bo dem van een kist hadden geplaatst: voor de eventuele scherven. Zo zaten we op precies 75 meter van de explosie. De volgende springstofuitwerking zou hevi- DE SPRINGSTOFFEN missen hun uit werking niet: 't wrak van de Benbrack, in 1890 bij de Slufter gestrand, wordt stukje bij beetje klein gekregen door Scholte Co Bergingsbedrijf, Diemen. wil men kans van slagen hebben! De vo rige firma had de twee krukassen reeds in mootjes gebrand en die had de kraan wagen dus maar voor het opnemen. Daarna pakte men de schroefas aan en die 40 meter lange kolossus met 25 cm. diameter en een gewicht van 400 kg. per meter, was ook spoedig binnen boord. DE BERGERS werken hard. In hen ont dekt ge iets van de ware pioniersgeest: doorzettingsvermogen en geloof in het succes! Optimisten. Zij houden boven dien van dit avontuurlijke werk. Pio niersgeest óók in den zin van zich schik ken naar de omstandigheden: al weken lang bivakkeren zij nl. in bunkers, die op de laatste duinenrij zijn gebouwd. De ene bunker doet dienst als zitkamer en keuken, terwijl in de andere bunker een rijtje kooien is geplaatst. Ze zitten daar ver van de bewoonde wereld: een kilometer verderop vindt ge een eenza me boerderij, die op zijn beurt het een zaamst gelegen bedrijf van Texel is. De mannen moeten er iedere dag met de jeep op uit om water te halen en de melkboer en de bakker komen er ook niet aan de deur Maar zij nemen dit ongerief graag op de koop toe. Zij hebben maar écn doel voor ogen: de overwinning op de zee, die wel is waar steeds opnieuw toeslaat en de „Benbrack" dan geheel verzwelgt maar die haar prooi telkens weer los moet laten van welke onmacht de ber gers een dankbaar gebruik weten te ma ken. Succes mannen! WAARSCHUWING Belanghebbenden, in het bijzonder zij die gaan verhuizen, wordt er met klem op gewezen, dat de Vuilnisemmer met bijbehorende emmerkaart behoort bij het perceel ten behoeve waarvan zij oorspronkelijk is uitgereikt. Het is verboden deze emmer bij een eventuele verhuizing, zowel binnen als buiten de gemeente, mede te nemen naar het nieuwe adres. Tijdens controle dient de emmer met kaart in het op de kaart vermelde per ceel aanwezig te zijn. In verband met deze publicatie, wor den „de bepalingen voor de gebruiker", op de emmerkaart vermeld, nogmaals onder de aandacht van de gebruikers gebracht. Texel, 31 Juli 1953. GEMEENTEWERKEN TEXEL. 395 Stralende kinderen hebben Zater dagavond met hun lampion meegelopen in de optocht, welke door ons Koninklijk Texels Fanfarecorps was georganiseerd. De zeer lan*»e stoet had zich in het park gevormd, waar het feest was be gonnen met een kort concert van vier nummers door het Fanfarecorps, gevolgd door het optreden van de Accordeonclub o.l.v de heer Brouwer. Er werd een grote tocht door Den Burg gemaakt en tot slot blies het Fan fare een keurige taptoe op de Groene- plaats. Niet alleen de belangstelling voor de lampionoptocht was groot, óók waren velen het Park binnengestroomd om de muziek te beluisteren. Het fanfare maak te het kort met het oog op de afspraak en belofte aan de jeugd: „om plm negen uur opstelling voor de optocht", maar het accordeonensemble kwam met een veel te uitvoerig programma: dit be stond nl. uit negen nummers, wat dus ge voeglijk een uur vergt. Uiteraard kon dit programma dan ook niet in zijn geheel worden uitgevoerd. Maar afgezien van deze „misrekening" is de feestavond goed geslaagd en wij hor>en dan ook, dat ons Koninklijk Texels Fanfare de nieuw leven ingeblazen tra ditie zal voortzetten en Den Burg weer ieder jaar een lampionoptocht zal be reiden. KAPELAAN VAN DER KOOY NAAR BADHOEVEDORP Kapelaan van der Kooy vertrekt naai de parochie van de HH Engelbewaar ders te Badhoevedorp; hij wordt opge volgd door de neonist H. A. Stam. DE „PIET HEIN" IN DE MOK-BAAI Zaterdagavond voer het koninklijk jacht de „Piet Hein" de Mok-baai bin nen. Aan boord bevonden zidh Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prin sessen Margriet en Marijke. Het jacht bleef er tot Zondag voor anker en is in de namiddag weer vertrokken. SLOOT AAN HET OOG ONTTROKKEN Het schijnt, dat de Badweg te De Koog en een der sloten, lopende langs de weg door het Noorden een wedstrijd hebben in schuilvinkie spelen: beiden zijn respectievelijk gedeeltelijk en ge heel en al niet meer te ontdekken. De vrachtrijder C. Burger van Ooster end zou in Het Noorden zijn auto keren, maar raakte uit de berm in een sloot, die door begroeiing geheel aan het oog ont trokken was. Blijkbaar valt deze sloot niet onder de schouw! Een trekker en een auto brachten de vrachtwagen weer op het droge. Uit ons overzicht Stand der Land bouwgewassen van enkele tijd geleden, bleek dat de vooruitzichten voor een goede oogst op onze Texelse bedrijven zeer gunstig waren. Wel moest worden opgemerkt dat de grasgroei op dat tijd stip te wensen overliet, maar dit was een verschijnsel, dat we practisch ieder jaar in de maand Juli meemaken. Het is de maand, die de grasboer steeds weer moeilijkheden geeft. Helaas zijn dit jaar de weeromstan digheden oorzaak geweest dat dit „nor male" verschijnsel dit jaar in vrij ern stige mate is opgetreden. Texel heeft ook dit jaar, zij het dan in een lang niet zo ongunstige periode als vorig jaar, moeten ondervinden dat het een droog te-eiland is. Terwijl men in de maand Juli in verschillende delen van ons land uitkeek naar een periode van droog weer liep de Texelse boer op regen te wachten. Welke gevolgen heeft deze droogte voor ons eiland gehad? De meeste graan gewassen hadden toen de droogte kwam, hun „reis" voor het grootste gedeelte of geheel achter de rug en het is te begrij pen dat de schade aan deze gewassen dus niet groot kan zijn. Wel hebben wij de indruk dat de zomergerst iets te vlug afigerijpt is, de korrelgrootte hier en daar wat te wensen overlaat. Maar over het algemeen kan worden gezegd, dat ook de opbrengst van de zomergerst goed is. Daarbij kan worden opgemerkt dat •het droge weer voor de graanoogst bui tengewoon gunstig is geweest. Nog maar zelden hebben de maaidorsmachines op ons eiland onder zo gunstige omstandig heden kunnen werken als deze zomer. Wij denken hier speciaal ook aan de twee bedrijven in polder Eendracht, die zeer zeker ernstige moeilijkheden zou den hebben ondervonden indien het oogstweer ongunstig was geweest. Het is geen geringe opgave om een opper vlakte van plm. 90 ha zomergerst in kor te tijd met slechts één combine te oog sten. Maar dank zij het zeer gunstige weer is dit gelukt. Uit het voorgaande blijkt dus wel dat het droge weer ook voordelen heeft ge had. We zijn er echter niet blind voor dat er ook schaduwzijden genoemd moe ten worden. Voor de bouwboer, die naast graan ook nog een belangrijke op pervlakte aardarvoelen of bieten ver bouwt is de droogte zéker een schade post geweest. Dit geldt wel heel sterk voor de Eéerlandse boer. Ook dit jaar is weer duidelijk gebleken dat onze groot ste polder in een droogteperiode het meest kwetsbaar is. De aardappelen ster ven op meerdere percelen te snel af, ter wijl vooral de bieten de laatste week een troosteloze aanblik boden. Van meer. dere percelen bieten in polder Eierland ligt het loof al enige weken als „vodden" i aan de grond. En men behoeft geen land- bouwer te zijn om te weten dat dit zeer schadelijk is. Ook wat het grasland betreft biedt polder Eierland een buitengewoon on- j gunstig beeld. Op geen enkel gedeelte van ons eiland kan men zulke intens j verdroogde weilanden vinden als in pol- der Eierland. We kunnen echter wel vaststellen dat voor practisch alle Texel se graslandbedrijven de afgelopen weken moeilijk zijn geweest. De melkgiften zijn onrustbarend gedaald en op enkele be drijven wordt reeds hooi aan het rund vee gegeven. Gelukkig is de hooioogst overvloedig geweest en geeft dit op zich zelf geen bezwaren. Maar niettemin ho pen we voor onze graslandboeren vurig dat aan de droogte spoedig een einde komt Op het moment dat we dit schrij ven is er een begin van regen geweest De nacht van Zaterdag op Zondag gaf ons een flinke bui. Den Helder noteerde 11 mm water en wij hebben de indruk dat deze hoeveelheid op Texel in ieder geval niet kleiner is geweest. Naast de onvoldoende grasgroei waren er op meerdere bedrijven de moeilijk heden van onvoldoende en goed drink water voor mens en dier. De Texelse vrachtrijders hebben het weer druk ge had met de aanvoer van water. Zolang op onze Texelse bedrijven waterleiding ontbreekt blijft de kwestie van 't drink water een zeer belangrijk bedrijfsrisico voor onze boeren. En wij denken daar bij niet alleen aan de kosten, die ge maakt worden voor aanvoer van het water, maar ook en vooral aan het na deel dat de dieren ondervinden door ge bruik van minder goed drinkwater. We ondervinden nog telkens dat men hier over wel eens te gemakkelijk denkt. Zo kwamen wij deze zomer op een bedrijf, waar de boer juist bezig was water uit de sloot in de drinkkuipen voor de koei en te scheppen. Toen wij er onze ver wondering over uitspraken dat op die plaats goed drinkwater aanwezig was, antwoordde de boer Hét water ziet er toch prachtig uit. Toen we dit „prachti ge" water proefden bleek ons dat het zoutgehalte veel te hoog was. Bij on derzoek bleek per liter meer dan gr. keukenzout aanwezig te zijn, terwijl men reeds bij een gehalte van 3 gr. per liter het water meent te moeten afkeuren voor gebruik als drinkwater voor het vee. En we zijn er van overtuigd dat dit geval er één van de velen is. Moge het spoedig zo ver zijn dat vele en nog liever al onze Texelse bedrijven kunnen beschikken over goed water voor mens en dier. C.v.Gr. DEEL VAN BADWEG ZOEK „A bad way, die badweg!" aldus een Engelse toeriste die zich Zaterdagmid dag naar het strand bij De Koog begaf. Inderdaad: de Badweg is een bad (slech te) weg en wel vanaf het Reddingboot- huisje tot aan het strand. Eigenlijk is die weg zelf wel in orde, maar weken lang aangevoerd stuifzand heeft de be strating bedolven en moeizaam beweegt men zich daar dan ook voort. Kam, even een paar schoppen en bezems er bij! VERMISTE FIETS STOND OP TEXEL Een Nieuwedieper had in de krant ge lezen, dat een kinderfiets was vermist. Hij meldde zich bij de politie en men wist het vehikel na ingewikkeld speur- derswerk te vinden Een 11-jarige jongen had het rijwiel gevonden, vertelde de le zer en gaf hem weg aan een vriendje. Dat vriendje had de fiets een vers lakje gegeven en toen was een zusje er mee gaan fietsen Op Texel werd het rijwiel gevonden DE „KOTEX" BOUWT AAN HAAR TOEKOMST Op een ledenvergadering in Mei werd door de Texelse Konijnenfokkersvereni- ging het besluit genomen tot het bouwen van eigen Tentoonstellingskooien, naar een ontwerp van de heer B. van Elk. Dit was een groot besluit. Maar gezien de grote moeilijkheden die het organi seren van een tentoonstelling in materi eel opzicht met zioh mee brengt, was dit de juiste oplossing. Op deze wijze is het mogelijk om jaarlijks een T.T. te organiseren. De kooien worden door de leden zelf vervaardigd bij H. Snoek, Koogerstraat 53 Iedere Woensdag- en Donderdagavond zijn ze aan de slag. En zo ligt het dan in de bedoeling om op Zaterdag, 19 September de traditio nele Jong-dieren-keuring te houden en Zondags een Tentoonstelling van de die ren in onze eigen kooien. Een mooi stuk propaganda tevens voor de raskonijn fok vereniging, die door de toenemende belangstelling in een be hoefte blijkt te voorzien. Ook zijn er wederom plannen voor een winterclubtentoonstelling. FILMNIEUWS. „DE ZOON VAN ALI BABA" Het nieuwe filmpaar Tony Curtis en Piper Laurie profiteert van zijn popula riteit middels een hele serie kleuren films vol sprookjesa vont uren, waarvan er a.s. weekend één in Texels Bioscoop Theater draait. Enkele van de tegenspe lers zijn Susan Cabot, William Reynolds en Hugh O'Brian. In ,,De zoon van Ali Baba" leeft Tony Curtis als Kashma voortdurend in onmin met Hussein, de zoon van de kalief van Bagdad. Uiteraard is laatstgenoemde de boosdoener. Het komt tot haat en nijd en zeer mannelijke gevechten, waaruit uiteindelijk Baba's zoon als overwinnaar naar voren treedt Ztin eerste en onge twijfeld belangrijkste werk is, zijn ge liefde prinses Azura (Piper Laurie) in dé armen te sluiten. ENRICO CARUSO Aardig, onderhoudend en enigszins aannemelijk is de Italiaanse film over Caruso met de veelzeggende ondertitel: ..de legende van 's werelds schoonste stem", totdat het jonigetje in de tweede helft van de film voor de beroemd ge worden zanger plaats maakt. De kleine Maurizio di Nardo speelt leuk en zingt verbazend goed voor een dertienjarig ventje. Daarna zingt de, sedert het vo rig seizoen aan de Metropolitan Opera te New Yory verbonden Mario del Mo naco. Deze geeft de volwassen Caruso „hoorbaar" weer, Ermanno Randi speelt hem. Ncerlands nieuws. Vertrek van Prins Bernhard naar de Nederlandse Antillen. Nationale motorkampioenschappen op de Vecht Kaatsfestijn in Franeker. Eer ste landelijke metselwedstrijd te Rotter dam. Opening hefsohroefvliegtuifver. binding Brussel-Rotterdam. Buitenlands nieuws. Voedsel uitdeling in Berlijn. Bloe mencorso op het Engelse Kanaaleiland Jersey. Ondertekening wapenstilstand- verdrag op Korea. Paardenrace in Good wood.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1