(Jroen "Zwarts-Jexels in het hart, "F1! Bunkerdorp Loodsmansduin wordt kern van kampeercentrum A U-I - >10 Moderne woningen voor de huidige bewoners (die echter tevreden zijn met de bestaande toestand) Stroomverbruik te Den Burg ueemt toe Ook Spierpijn Millioenen dames Vergadering van de Kaad Morgen: Het grootste motor-evenement ooit op Texel vertoond Tien non-stops in bos en duin-trial voor nationaal kampioenschap Dinsdag begint de Gym haar wintertraining Brandende pijn - vanuit de maag tot boog in Uw keel? ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 66e JAARGANG. No. 6764 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld S De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu» 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -|- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm Tijdens de Twee de Wereldoorlog werden op last van de Bezetters tal rijke bunkers inde Texelse duinen ge bouwd. In de on- middelllijke omge ving van 't Loods mansduin werd 'n hele groep bun kers aangelegd. Practisch alle bun kers zijn de oorlog zonder enige be schadiging doorge komen. Toen de Duitsers afmar cheerden, werden talrijke bunkers terstond tot woon oord verklaard door burgers, die om een huisje za ten te springen. De grote, ruime bunkers bij het Loodsmansduin waren ook zeer in trek en de betrokken instantie (Staatsbosbe heer) liet de mensen er voor minder dan een appel en een ei wonen. Er waren er die bij zomerdag nog een deel van het beschikbare volume over hadden voor onderveiihuur aan badgasten. Ook die vertoeven daar graag, want vanaf deze plek heeft men een prachtig panorama. Aan de idylle zal nu echter voor de Texelaars een einde komen: binnenkort zal de woningbouwvereniging Texel in Plan-Zuid te Den Burg nieuwe wonin gen bouwen ten behoeve van de Bun kerdorpers. Sommigen blijven veel lie ver zitten, waar ze zitten, maar van ho pen der bewoners heeft zim bunker omgebouwd tot een miniatuur slot, dat dat hij de naam „Kasteeltje" heeft ge geven. Slotgrachten heeft hij niet ge graven omdat de grondwaterstand vrij diep is. gerhand is besloten dit Bunkerdorp een andere bestemming te geven: het zal straks deel uitmaken van een Kampeer centrum. In de Dinsdag a.s. te houden gemeen teraad wordt voorgesteld aan de ge noemde Bouwvereniging bouwgrond in eigendom over te dragen en wel re9p. 1561 m2, 1899 m2 en 101 m2 a f 4,25 per m.2 of f 15,134,25 in totaal; B en W stel len voor aan de bouwvereniging een voorschot te verlenen van f 16,500 voor de grondaankoop, tegen 4 pet rente, af te lossen in 75 jaar, en f 144,000 voor de bouw der (12) woningen, tegen eveneens 4 pet rente, af te lossen in 50 jaar. De directeur van de N.V. Texelse Eleotriciteitsmaatschappij (T.E.M.) heeft het navolgende schrijven aan de Raad van Commissarissen gericht: „De toename van het verbruik in Den Burg door nieuwbouw «■- Plan Zuid in liet najaar aansluiting van het rust huis aan de Dr Thijssestraat, terwijl er plannen zijn voor een 2e rusthuis aan de Molenstraat, verdere uitbreiding van maalderij met ca. 30 pk. en verdere uit breiding van de Landbouwhuishoud- school, maken oprichting van een 4e voedingpunt in Den Burg gewenst en wel in liet Z.VV. deel". De aanlegkosten van de 4de transfor mator te Den Burg, welke bij de ingang van de voormalige tennisbaan aan de Warmoesstraat zal moeten worden ge plaatst, zullen bedragen: H.S. gebouw f 2,500.-; H.S. en L.S. schakel- en verdeelinrichtmg f 6,600,-; kabel, graafwerk, straatwerk enz. f 17000, transformator 150 kVa f3300.-; ■kabelverdeelkast 8 richtingen en funda tie f 1700.-. Totaal f31,100.-. Doordat enkele kabelstukken reeds bij het bedrijf voorradig zijn, behoeft niet •het volle bedrag van f 31,100 te worden geleend; volstaan kan worden met f 25000, af te lossen in 20 lelijke één- jaarlijkse termijnen. en rheumatische pijnen wrijft U weg met DE DIVIDEND-FEESTAVOND Uit de advertentie, welke de Divi dend-winkeliers Woensdag in de Texe laar plaatsten, blijkt, dat het grote fa miliefeest op 29 en 30 September een avond van pret en jolijt zal worden. Een succesvol cabaret zal in de grote zaal van De Oranjeboom een gloednieuw re pertoire brengen. Er zal een film wor den gedraaid, er treedt een goochelaar op, u kunt meedoen aan een gratis ver loting, u wordt getracteerd en gratis ge haald en thuisgebracht. Wie nóg meer verlangen moeten maar een of ander sprookjesboek aanschaffen. i ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 Aug. op om 5,48, on der om 7,32. Maan: 31 Aug. L.K., 8 Sept. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 29 Aug. 12,37 en 30 Aug. 0,42 en 1,22. 31 Aug. 1,27 en 2,09. 1 Sept. 2,20 en 3,03. 2 Sept. 3,30 en 4,15. 3 Sept. 5,04 en 5,37. 4 Sept. 6,25 en 7,01. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. OOK VLIELAND DOOR PLUVIUS GETROFFEN Het seizoen is al dood zeggen de Vlie- landers, die vooral de kampeerders in steeds groter getale, bepakt en bezakt, boordwaarts zien tijgen. Veertien dagen vroeger dan gewoonlijk. De ontplofte H-bom in Rusland is de oorzaak van al dat slechtë weer, hoorden we er een mopperen. Er moet toch iets zijn waar men zijn ongenoegen op af kan reageren i«H«aVoor de handen nieta heter dan HAMEA-GELBL NAAR DE SCHOOL MET DE BIJBEL Ingevolge een desbetreffend verzoek stellen B en W de raad voor aan de heer J. Grit, C 19, een tegemoetkoming te verlenen in de kosten, verbonden aan 't bezoeken door zijn zoontje Jans Grit van de School met de Bijbel te Ooster end, tot het volle bedrag der hieraan verbonden kosten met een maximum van f 159 per jaar, één en ander zo lang dit kind leerling is van genoemde school en op een afstand van meer dan 4 km. daarvan verwijderd woont; idem aan de heer B. van der Velde, E 87, een tegemoetkoming te verlenen in de kosten verbonden aan het bezoeken van genoemde school door zijn dochter tje Etk tot een maximum van f 100 per jaar; een door de heer J. van Strien, C 116, gevraagde tegemoetkoming dient blij kens een door de Sociale Dienst in de gemeente Texel uitgebracht rapport te worden geweigerd, daar betrokkene fi nancieel voldoende draagkrachtig moet worden geacht om zelf de aan dit ver voer verbonden kosten te dragen. MODE-VAKSCHOOL „MOVA" KWEEKT PRACTISCHE HUIS VROUWEN Ofschoon wij nog niet graag zouden willen spreken over het einde van het seizoen, willen wij toch opmerken, dat hier en daar de eerste schaduwen door het komende nieuwe winterseizoen ver vooruit worden geworpen. Nu en dan worden nieuwe wintercursussen aange kondigd. Zo lazen wij Woensdag, dat de Mode-Vakschool „Mova" Vrijdag 4 Sep tember a.s. haar lessen begint. Aan de hand van het beproefde systeem Ida de Leeuw-van Rees zal een cursus worden gegeven, die onze dames op alle mogelij ke terreinen vertrouwt zal maken: teke nen, knippen, naaien, veranderen, ver stellen, van oud nieuw maken. En niet te vergeten de garnering: het stofver- sieren! Zij die het praedicaat Practisohe Huisvrouw willen verwerven zullen de ze gelegenheid stellig niet voorbij la ten gaan! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 21 tm. 27 Augustus 1953 Geboren: Alida Reinout je, dv Simon Trap en Dirkje Griffioen. Jenn" dv Cor nells Zuidema en Trijntje Jeninpa. Ger- da Alida, dv Klaas Heerschap en Pieter- tje Hoep. Jan Comelis, zv Gerard van der Star en Trijntje Kalis. Theodorus Cornelis, zv Cornelis Bakker en Maria Gerbrigdina Schraag. Gehuwd: Gene. Ondertrouwd: Johannes Zuidema en Harmike Jeninga. Willem Jan Grisnigt en Sebastiana van der Beek. Overleden: Willem Veihoeve, oud 70 ja ren, ongehuwd. Gevonden voorwerpen: 1 rood kindermutsje; 1 armbandje; 1 blikopener; 1 wollen shawl; 1 dames armbandhorloge; 1 trouwring; 1 sleutel; 1 bruine vilthoed. VERTROKKEN PERSONEN Wilhelmus F. van der Kooij, v Molenstr. 18 n Badhoevedor^ Pa Veiikuijllaan 26. Hendrik de Waard v C 56a n Den Hel der, Nieuweweg 3A. Bastiaan van der Beek. v C 58 n Wagenin^en, DHkstraat 11. Klaas Stoepker, v B30 n Canada. INGEKOMEN PERSONEN Cornelia A. Keijser, v Leiden, Rapen burg 131 n Westerweg 22. Gerrdt Bol, n Rotterdam, Rauwenhoffstr. 29a n O 145. Dirkje Bakker, v Rotterdam, Rauwen hoffstr. 29a n O 145. Lammert J. van der Steeg, v Zwolle, Fresiastraat 29 n W 63 met gezin. Annie G. Potjewijd, v Den Helder, Singel 75 n Den Hoorn 113b. der gemeente Texel op Dinsdag 1 Sep tember 1953, des namiddags 2,30 uur ten Raadhuize. Texel, 25 Augustus 1953. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Beëdiging raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelin gen. 5. Van toepassing verklaring algemene salarisverhoging ingaande 1 Jan. 1953 op het perceel der gemeente Texel. 6. Hernieuwde vaststelling van de -3 de wijziging van de legesverordening. 7. Verlening van een garantie ten be hoeve van de bouwspaarder D. dé Jong te De Cocksdorp. 8. Beslissing op een verzoekschrift van de heer B. van der Velde om een te gemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der Lageronderwijswet 1920. 9. Beslissing op een verzoekschrift van de heer J. van Strien om een tegemoet koming als bedoeld in artikel 13 der Lageronderwijswet. 1920. 10. Beslissing op een verzoekschrift van de heer J. Grit om een tegemoetko ming als bedoeld in artikel 13 der La geronderwijswet 1920. 11. Overdracht van grond en verle ning van een voorschot aan de Woning bouwvereniging „Texel" ten behoeve van de bouw van 12 woningen te Den Burg. 12 Wijziging raadsbesluit van 25 Juli 1952, no. XVIII, inzake onder meer de onttrekking aan het openbaar verkeer van het voormalige rijwielpad' langs de Kogerweg. 13. Stemming over de stichting door de N.V. TEM van een vierde voedings- punt voor electrische energie te Den Buig. 14 Aangaan van een geldlening, groot f 25,000 en het uitlenen van deze gelden aan de N.V. TEM ten behoeve van de stichting van een vierde voedingspunt voor electrische energie te Den Burg. 15. Uitgifte van een perceeltje grond aan de Warmoesstraat te Den Burg in erföacht aan de N.V. TEM, alsmede stemming over het aangaan van een erf pachtsovereenkomst tussen die N.V. en de gemeente. 16 Vaststelling van de 15e en 16e sup- pletoire begrotingen voor de dienst 1953. DE MUY NOG GESLOTEN In de regel kan de bewaking van broedplaats De Muy op de 1ste Sentem- ber worden opgeheven. Dit jaar zal dit gebied echter een dag of tien laneer bewaakt moeten blijven, daar er nog jonge lepelaars aanwezig zijn. Deze be horen waarschijnlijk tot een tweede broedsel! Wie naar De Muy willen om een emmertje bramen te bemachtigen, raden wij dus aan dit gebied nog wat te mijden, tenzij men gaarne de schatkist helpt vullen via een bonnetje wegens het zich bevinden op verboden terrein. Voor de lepelaarskolonie is het een goed seizoen gewest. Men schat het aantal paren, dat hier gebroed heeft op ruim tweehonderd. HET GROOTSTE MOTOR-EVENEMENT van dit jaar, ja, het grootste mo tor-evenement ooit op Texel aanschouwd, zal morgen in de Westermient en de daarachter gelegen duinen worden gehouden: het is de trial voor het nationale motorkampioenschap der KNMV, welke georganiseerd wordt door de Motorclub Texel. Aan deze nationale trial zullen 26 rijders van de overkant deelnemen en vier Texelaars. Wij noemen u even de namen van enkele overkantse rijders, opdat u enige indruk krijgt, welke weiddcracks hieraan zullen deelnemen: Ie dereen heeft wel eens gehoord van Ben Olie, van Ab van der Sluys, van Ben Jansema, J. Morel, Piet de Haan of de gebroeders Ilaaker. Stoute staaltjes van motor rijkunst zullen zij vertonen. Wij wekken het publiek op zich tijdig van een programma te voorzien. Op dit programma, dat slechts een kwartje zal kosten, staat o.a. het volledige parcours met de tien non-stops afgebeeld, zodat u zelf de beste plaats kunt uitkiezen. (Vol gens het reglement mag geen entree worden geheven, en om de kosten ge- deelteliik te kunnen dekken heeft men zijn toevlucht genomen tot de program- ma-verkoop. Te Den Burg bij C Mets, Weverstraat 94 en C. P. Moojen, Sohoon- oordweg 37, te Oudeschild bij H. Boekei; te Oosterend bij W. Koopman; te De Cocksdorp bij C. J. Visman; te De Koog Sigarenmagazijn „Sport; te Den Hoorn ■bij L. Goënga, te De Waal bij J. Lok; te Eierland bij B. Dros, Wagenmgse weg. De vier Texelaars zijn Wim Koopman van Oosterend, Aat van Liere van Oost, Kees Zeëel en Piet Heerschap van Den Burg. Er zijn prijzen voor de Junioren en Senioren en 4 extra prijzen voor de diverse klassen: 125 cc, 250 cc, 350 cc en 500 cc. De winnaar komt in aanmerking voor uitzending naar de internationale kampioenschappen. De trial, die morgen op Texel verre den wordt, is geen race-wedstrijd, doch een belhendigheidsrit en hoe groot die be hendigheid moet zijn om voor een prijs in aanmerking te komen toont ons het zware parcours: afdalingen langs steile hellingen, haakse bochten, stijgingen. De non-stops, die veelal een miniatuur- Sahara gelijken wegens het rulle zand, zullen het uiterste van de rijders vergen. Maar, zoals gezegd: ze hebben al zo dik wijls voor hete vuren, i.e. mulle zand grond gestaan, dat de heren het wel zullen klaren. Het zal morgen vaak ge beuren, dat u een motor finaal stil ziet staan, terwijl de berijder toch kans ziet beide benen van de grond te houden. Er wordt om half twee aan de Bot- grasweg in de buurt van Hotel „Bosch en Duin" gestart. Het eerste deel van 't traject loopt door de dennenbossen rich ting kamphuis „De Pelikaan", daar slaat men links af de Minister Ruisweg tege moet, waar het echte zware werk te wachten staat: de rit door de duinen. De eerste twee non-stops liggen al verve lend dicht bij elkaar.... een goed be gin zal wel het halve werk zijn! De tocht gaat helemaal door de Bleekersvallei, loopt over een totale afstand van twaalf kilomert en moet driemaal worden ge reden. De gemiddelde snelheid zal 24 km. per uur dienen te bedragen, zodat men over de hele tocht anderhalf uur nag doen. De eerste groep deelnemers zal heden- uddag op ons eiland arriveren, de ove rigen komen morgenochtend naar Texel. Alle Overkantse gasten zullen bij hun Texelse motorvrienden logeren. Wij wensen de Motorclub Texel een succesvolle dag, welke ook zijn waarde als propaganda voor de boeiende motor sport moge bewijzen. GESLAAGD De heer Frans Zegel J. J. zn., Oude schild, slaagde te Rotterdam voor het vakexamen Heren- en Jongensconfectie, Herenmodes en Bedrijfskleding. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau vuur zuigelingen houdt 2 Sept. weer zitting. Van 22,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg HIERBOVEN ziet U een opname van een demonstratie door gymnastiekver eniging „Texel". Turnen in de open lucht, ja, dat kan als de Mei en andere vriendelijke maanden in het land zijn. Maar bij winterdag wordt er ook ge turnd: onze gym heeft immers een lo kaal met alle mogelijke werktuigen: ringen, brug, rek, paard, knotsen, bal len, hoepels en zo voorts. Dinsdag be ginnen de lessen weer en de leiders hopen natuurlijk alle „oude" bekenden daar terug te zien, terwijl nieuwe leden niet minder hartelijk welkom zijn: blij kens de advertentie in dit nummer kun nen zij dit opgeven op de voor hen be stemde lesuren. Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hy giënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en.ze zijn nog smakelijk ook KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 5-8 u. biedhth. op de hele uren, 7 u. roz. Zondag, 14e Zondag na Pinksteren. Om half 8 gelezen H. Mis, om 9 u. comm. uitr., om 10 u. de Hoog mis. 's Av. 7 u. St. Martinuslof. In de week zijn de H.H Missen om 7,30. Don derdagavond 7 u biechtgel. Vrijdag. Ie Vrijdag, toegewijd aan de viering van 't H. Hart Om 7 u. comm. uitr., daarna uitstelling met acte v. toewijding; om 7,30 de gez H. Mis, waarna Tantum Er go 's Av. 7,30 uur lof t.e.vJh. H Hart. Zaterdag om 7 uur comm. uitr. en nm. 5-8 uur biechtgel met roz., met uitstel ling om 7 uur. Zondag a.s. 15e Zondag na Pinksteren. St.-Marthaveremging: Woensdag 2,30: Regina Timmer en Hen- ny Zijm. LEGES VOOR BOUWPLANNEN OMLAAG De Minister van Binnenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de bij raads besluit d.d. 31 Maart jl. vastgestelde wijziging van de legesverordening opge merkt, dat het tarief van de leges voor bouwplannen, waarvan de kosten meer dan f 2000 belopen, met hoger mag zijn dan 5 0/00 der bouwkosten, eventueel vermeerderd met de kosten van het zgn. welstandstoezicht. Daar het tarief, exclusief laatstge noemde kosten in onze gemeente thans 6 0/00 der bouwkosten bedraagt, is het derhalve aan de hoge kant. B en W stellen de raad dan ook voor aan de opmerking van de minister tege moet te komen en het tarief op het door hem aangegeven maximum vast te stel len. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30*, 10,15 11.30* 12,45, 15.30, 16.30*, 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende chr. feesfcd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1