De heren S. de Waard en Th. R. Hin wederom benoemd tot wethouder der gemeente Texel Sportuitwisseling Texel - Wieringen De nieuwe raad kwam bijeen Subsidiëring Boerderijenbouw Bij de gistermiddag gehouden zitting van de nieuwe raad zijn de heren S. de Waard (P. v.d. A.) en Th. R. Hin (K.V.P) wederom tot wethouders der gemeente Texel benoemd De heer De Waard verkreeg 13 stemmen, terwijl 2 briefjes blanco bleven; de heer Hin verwierf 12 stemmen by 2 onthoudingen en 1 stem op de heer De Grave. De heer De Waard vervult deze functie met uitzondering van 1946 reeds vanaf 1939, terwijl hij sinds 1935 lid van de Vroedschap is; de heer Hin is wet houder sinds 1945 in welk jaar hij tevens zijn entree als raadslid deed. Alle 15 leden van^le uitgebreide raad waren present, toen ae voorzitter, burge meester C. de Koning, de oudé en nieu we leden welkom heette. Hij sDrak de hoop uit dat de samenwerking, de initia tieven en de werkkracht door de vorige raad ontplooid, op dezelfde wijze bii de volgende en thans begonnen zittingsoe- riode zouden mogen worden voortgezet. Nadat de beëdiging, resp. belofte-af legging door de raadsleden had plaats •gehad, werd overgegaan tot de benoe ming van twee wethouders. De heer Wassenaar (P.v.d. A.) vroeg, alvorens de stembriefjes werden rondgedeeld, het woord. „Vier jaar geleden, aldus spre ker, sprak de raad zijn vertrouwen over de figuren van de thans afgetreden wet houders, de heren Hin en De Waard. uit. Namens de PvdA stellen wij voor in eerste instantie wederom wethouder De Waard te kiezen". De heer Keijser (VVD): „De zaak is al in kannen en kruiken, er is dus niets meer aan te veranderen, na de verkie zingen heeft onze fractie zich afgevraagd wat de beste oplossing zou zijn. In de uitslag zaten meerdere mogelijkheden. De vraag is of nu de beste oplossing is gevonden; ik geloof, dat de andere op lossing de meest geschikte was ge weest. De heer De Grave beval namens de K VP in 2de instantie de verkiezing van de heer Hin tot wethouder aan. Na con ferentie met alle andere fracties bleek breder basis niet te verwezenlijken en daarom besloten wij de bestaande sa menstelling van het college te handha ven. De heer Daalder (AR): „Als we na gaan, dat de PvdA ruim 1/3 van de raad uitmaakt, maar in het Dagelijks Bestuur 2/3, dan is dit toch niet juist. Mede door ons werden pogingen aangewend om daarin verandering aan te brengen, maar deze mochten voorshands niet vol doende steun ontvangen. Tenslotte heb ben we, gezien de omstandigheden, onze medewerking aan de twee grootste par tijen met willen onthouden, hopende., dat desondanks vruchtbare samenwer king mogelijk zal blijken". De heerWassenaar: De burgemeester treedt in college van B en W niet op als man van de PvdA.Ais onze fractie geen wethouder had gekregen, was zij er bekaaid af gekomen. Niemand kan aan zijn trekken komen, het is nu eenmaal met precies af te meten, dit achten wij de meest gunstige oplossing, iedere an dere oplossing zou niet in het belang van Texel zijn. De heer De Grave; Wij kwamen tot dezelfde conclusie als de heer Wasse naar. Hierna vond de verkiezing plaats, welker uitslag in de aanvang van dit verslag is genoemd. De voorzitter verzocht de herbenoem de wethouders plaats te nemen op de hun toevertrouwde zetels en compli menteerde de raad met deze benoeming omdat 't verleden heeft getoond, dat zij 'n zeer behoorlijk teamwork in 't college van B en W mogelijk maakten, zodat goede hoop mag worden gekoesterd, dat dezelfde goede samenwerking in de nieuwe zittingsperiode aan de orde mag worden gesteld. Wethouder De Waard dankte allen die tot zijn benoeming hadden medege werkt voor het gestelde vertrouwen. Uit ervaring weet ik, dat het wethouder schap eerder moeilijker dan gemakkelij ker wordt door de steeds gecompliceer der wordende maatschappij. Wij hebben steeds prettig samengewerkt en ik hoop, dat dit zo zal blijven tot belang van de gemeente Texel. Wethouder Hm dankte eveneens voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dit vertrouwen nimmer te zul len beschamen. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring van Gedeputeerden op di verse grondtransacties in de vorige raad gedaan, voorts een brief van de vereni ging „Vrienden van het Zuiderzeemuse um", dat gaarne nauwer contact met de Vroedschap zag. De heer Beumkes merkte o.a. op, dat het museum op zich zelf hoogst interessant is, maar dat hij toch een diep-treurige herinnering heeft aan de afsluiting van de Zuiderzee' T.o.v. de in de vorige raad gedane sug gestie inzake de aanleg van volkstuin tjes, onder gemeentelijk toezicht te ex ploiteren, zei de voorzitter dit voorstel prachtig te vinden. In verband met de a.s. ruilverkaveling is dit een plan vooi de eerstvolgende jaren. De hierop aan gesneden punten 5. 6 en 7 werden vlot doorgenomen: het personeel der ge meente Texel zal mee-orofiterer. van de algemene salarisverhoging, wel ker kracht terugwerkt tot 1 Januari jl de door de minister gegeven tip inzake de leges voor bouwplannen was voor de vroedschap aanleiding de kosten vooi plannen die boven de f 2000 liggen, met 1 0/00 te verminderen; (overigens be greep de voorzitter niet, dat er gemeen ten zijn, die ongestoord doorwerken met de zgn. te hoge tarieven, „doch wij zullen ons aanpassen bij wat de regering als norm aanvaardbaar acht"); de heer D. de Jong, De Cocksdorp, kan aan de Brink te De Koog gaan bouwen, waar onze ge meente gaarne de door de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten verlang de borgtocht wilde verstrekken; gunstig werd beslist (met tegenstemming door mw. Koning-Bruin en mw. Vnjdag-Keij- ser) op het verzoek van de families B. v. d. Velde, Eierland en J. Grit, C 19, om een tegemoetkoming in de kosten van vervoer van hun kinderen naar de School met de Bijbel te Oosterend. De neer Dros had opgemerkt, dat dit eigen lijk te ver gaat als het hier louter de ac tiviteit van het Schoolbestuur betreft. Antwoord: De wijze waarop de vereiste verklaring tot stand komt kunnen B en W moeilijk beoordelen. Mw. Vrijdag zei- de er principieel tegen te zijn, dat kin deren op kosten van de gemeenschap vervoerd worden, waarom zij geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. Mw. Koning wilde ook -eaaht worden tegen te stemmen, oók omdat zij tegen het bijzonder onderwijs is. Hier ligt een taak voor het gezin, doch niet voor de school. Wethouder Hin zou de school daarentegen als een verlengstuk van de opvoeding willen zien en als zodanig vervult de school z.i. een belangrnke taak, de school kan niet neutraal zijn. Kampecrcentrum Loodsmansduin. We hebben al een en ander medege deeld over de plannen inzake de stich ting van een kampeercentrum bij Loods mansduin, waartoe de bunkers, die thans door burgers worden bewoond, vrij dienen te komen. Om dit te be vorderen hebben Gedeputeerden extra volume toegeschoven voor 7 woningen. Voorzitter merkte op, dat met de wo ningbouw dit jaar snelheid moest wor den betracht, wilde men de kans op verlies van volume vermijden, daarom wordt voorgesteld er meteen 5 aan toe te voegen. Om practische redenen zal te Den Burg worden gebouwd. Met de wensen der Bunkerdorpers, die bv. te Den Hoorn of omgeving wensen te wo nen zal ten volle rekening worden ge houden. Eventuele ongerustheid van die ziide is geheel ten onrechte daar B en W zich tot taak gesteld hebben voor 'n behoorlijke verhuizing zorg te dragen. De heer Van der Vis (CHU): ..Hoe ziet u de kampeercentra, zal dit van gemeen tewege uitgaan of wordt dit aan het particulier initiatief overgelaten? Ant woord: De gemeente als zodanig zal slechts als tussenpersoon fungeren. Overigens hebben wij nooit definitieve plannen kunnen maken. Wel is het een feit, dat de gemeente tegenover de be trokken overheidsinstanties de verant woording t.o.v. de goede verzorging op zich zal dienen te nemen. Het is nim mer de bedoeling van B en W geweest om de centra door de gemeente zelf te laten exploiteren. De heer Beumkes brak een lans voor de huidige exoloi- tant ten Zuiden van Den Hoorn (kam peerterrein „De Siep"), doch de voorzit ter stelde hem gerust: B en W hebben reeds contact opgenomen met de heer Ruitenbeek. Wethouder De Waard merkte on, dat bij het publiek veel misverstand schijnt te bestaan. Men meent, dat de gemeen te er op uit is, om zelf te gaan exploite ren. Dit is volstrekt niet waar, maar als de ^emeente de zaak niet aanpakt, krijgt .iiemand een kans, want de overheids organen willen uitsluitend met de ge meente contact opnemen. Wij willen de exploitatie geheel en al in handen van de Texelaars geven. De gemeente zal slechts, ter controle, een vinger in de pap krijgen. De heer Wassenaar: Ja, dat moet beslist! De heer Daalder (AR): Kunnen de bewoners die dat wensen, daar niet blijven? Antwoord: De taak van de gemeente is toch zeker om deze vorm van bewoning bunkers zijn nu eenmaal geen woningen niet langer te handhaven dan strikt noodzakelijk is, vooral nu ons volume voor 7 woningen in de schoot wordt geworpen. De heer v.d. Vis: Van welke omvang ziet u dit kampeercentrum? Antwoord: Dit zal 17 ha. kunnen worden. De heer v.d. Vis: Ik bedoel de stichting van hui zen e.d. Antwoord: Er zullen er niet veel komen. De heer v.d. Vis: Bij een behoorlijke exploitatie moet men zeker 2,5 maand lang kampeerders hebben. Antwoord: De grondleggers van de kampeerbedrijven zijn het daar niet mee eens. De heer v.d. Vis: De heer Wasse naar zegt, dat de mensen naar goedko per vacantiegelegenheid zoeken. De heer Wassenaar: De optrekjes zijn altijd voortdurend verhuurd en men krijgt hokjes, die niet altijd aan de verorde ning voldoen. Wethouder De Waard: En wij kunnen niet ingrijpen doordat er geen betere zijn. Wethouder Hin: Een der bedoelingen is om 't peil van kam peren ook op zedelijk en moreel gebied op te voeren. De heer v.d. Vis: Ik ben met tegen een kampeercentrum, maar ben er wèl tegen, dat de gemeente er geld in zou steken; zij dient slechts bemiddelend op te treden. Antwoord: De raad heeft slechts voor de voorberei ding een post oo de begroting goedge keurd. Verantwoord kamperen zal meer mensen trekken. De heer Daalder: Den Burg is \olgens de voorzitter achtergesteld bij woning bouw, maar is de bouw van de 12 wo ningen te Den Burg wel in overeenstem ming met de behoefte elders op Texel? Antwoord: De behoefte is en blijft te Den Burg het grootste, het naar Den Burg trekken werken wij eerder tegen dan mee. Hier gaat het in eerste instan tie om een economische zaak: bouw in 3-4 blokken. De heer Wassenaar: Er wordt gebouwd aan de hand van de ie- denlijst, toen wij aangewezen waren op de Burgerzinlerung, waren wij verplicht ook frequenter buiten Den Burg te gaan bouwen, in Öosterend hebben alle leden al een woning gekregen, te De Cocks dorp en De Koog idem en te Oudeschild voor een groot deel. Te Den Burg kun nen wij nog wel 20 huizen zetten eer we daar gelijk zijn. De andere dorpen zijn uit de ergste nood vandaan, maar aan Den Burg is het rug hopeloos. Wij moe iten voorts op een bepaalde termijn klaar zijn. De heer Daalde^ zei tevreden te zijn, nu blijkt dat geen enkei lid ach ter is gesteld. Hierop werd mee algemene stemmen de door de woningbouwvereniging Texel gevraagde grond en voorse.iot verleend. N.V. TEM kreeg f 25000 voor bouw van een vierde transformator aan de War moesstraat te Den Burg; en voorts wer den de 15e en 16e suppletoire begrotin gen 1953 onveranderd vastgesteld, zodat de R.K. School een noodlokaal kan gaan bouwen op de zolder; de Dorpsstraat te De Waal door aohteruitdrukkmg van de kerkhofmuur verbreed zal worden en de gemeente-ontvanger de beschikking krijgt over een gloednieuwe brandkast, (welke gisteren reeds op de plaats van bestemming was aangekomen!). •(Mw. Koning wenste geacht te worden tegen te hebben gestemd inzake de aan brenging van een noodlokaal cp de zol der van de R.K. School op grund van de hierboven genoemde reden). Aan de agenda werd nog een 17de punt toege voegd: Benoeming leden ener nieuwe Woningcommissie. Op «verzoek van de vereniging van huiseigenaren werd op voordracht ook een lid van deze vereni ging geplaatst. De uitslag van de stem ming was: A. Dros Bzn. 14, Jax. Brum 15, Joh. Daalder 15, J. Buisman li, en Van Ingen Sehenau 14. (De heren C H. Roeper en W. de Wijn verkregen ied?r 1 stem). Rondvraag Mw. Koning dankte voor de prettige wijze waarop de nieuwe leden waren welkom geheten. „Voor mij is het <- n bijzonder grote dag, omdat ik mijn /a- der opvolg, die 23 jaar lang deze plaats heeft ingenomen. Ik hoop hetzelfde ver trouwen te veroveren en mede te kun nen helpen veel groots voor Texel tot stand te brengen. De heer Daalder sloot zich hierbij aan en merkte op, dat de bewering als zou de A.R. conservatief zijn volkomen onjuist is, waar zij met twee gloednieuwe krachten is ve'sche nen. Hij drong aan op de uiterste be perking van de mogelijkheid om onthef fing te verlenen van de wet inzaixe de Zondagsrust. Het had hem gestoken, dat Zondags een combine aan het werk was (De ontheffing was verleend door wet houder Hin, die toen loco-burgemeester was). De voorzitter zei in dat geval le lijk 'ïehandekl te hebben, waar de oogst op het spel stond. Overigens behoefde de heer Daalder zich geen zorgen te maken, waar met de geest van de wet terdege rekening wordt behouden. Wethouder Hin lichtte de kwestie uitvoerig en dui delijk toe: de door God geschonken zware oogst kon bij normale werktijden niet tijdig worden geborgen. „De oogst was doodrijp", „Als de os en de ezel Zondags uit de put mogen worden gé- 'haald, mag de oogst ook beslist worden geborgen als deze dreigt verloren te gaan". „Toen ik Zaterdagmiddag daarop, aldus de heer Hin, bij prachtig weer in de polderEierland slechts op één bedrijf zag werken, ergerde me dat zeer. De heer Roeper was het in de grond der zaak volledig met de heer Daalder eens, de Zondag is gegeven als rustdag, maar in dit geval was het verlening van ont heffing volkomen juist. Ook de heer Wassenaar bleek het daar mee eens. Wethouder De Waard verklaarde een week daarvoor ook een vergunning voor hetzelfde doel te hebben verleend: in dat geval had een combine („De Hoek") ruim 3 dagen stilgestaan wegens een defect. Na ingewonnen advies van een deskundige had hij toegestemd. „Wij moeten rekening houden met de gedach te die in de bevolking leeft en dienen recht en billijk te handelen. Wegens vorstgevaar heb ik ook wel op een Zon dag helpen afdekken. De heer Daalder gaf toe dan ook wel eens te hebben ge werkt, maar, zo verzocht hij, geeft de vergunning slechts sporadisch. De heer Daalder had graag, dat de reinigingsdienst aile dorpsstraten veeg de en niet enkel die van Den Burg. Wordt te Den Burg meer belasting be taald? Waar moeten wij straks bij die beperkte emmermaat met de bladeren van het Kerknlein heen? Antwoord: Het opruimen zouden wij veel massaler moeten doen. De directeur van Gemeen te werken heeft een goed plan in de maak komt bij de a.s. begroting wel aan de orde. De reiniging van Den Burg heeft een geschiedenis! De heer Daalder beoleitte voorts ontwatering van de Ju- lianastraat, die dikwijls beter Juliana- meer kon heten. De heer Keiiser wees op de gevaarlijke bocht bij „Hermans hoeve". Het gaat om verwijdering van 25 meter dijk. De voorzitter zegde in de volgende zitting een oplossing toe. Nadat de heer Wassenaar nog had aangedrongen om de betrokken instan ties te verzoeken de gemeente Den Hel der de vergunning tot het storten van huisvuil in open zee per 1 Jan. te ontne men, volgde om 4,30 sluiting. De sportuitwisseling Texel-Wieringen behoort weer tot het verleden. Het weer was ons niet gunstig gezind maar toch bleef de stemming prima. De wedstrij den konden allemaal worden afgewerkt. Het is dan ook dat wij, de organiseren de commissie, allen die op enigerlei wij ze hebben medegewerkt, hartelijk darük zeggen en dit ook namens de sportraad Wieringen. Prompt op tijd arriveerde het Wie- ringer gezelschap te Oudeschild na een zeereis per mosselvaartuig, in de stro mende regen. Deze vochtigheid was oor zaak dat ons Koninklijk Texels Fanfare corps van haar medewerking moest af zien en ging het per autobus naar Ca sino, waar het gezelschap door de voor zitter werd begroet en onze burgemees ter eveneens het woord voerde en zich verheugde over deze wijze van sportuit wisseling. Hierna vond de indeling plaats en trok een ieder na de gebruike lijke kennismaking huiswaarts om zich te versterken voor de wedstrijden. Om 6,30 immers startten de junioren, die op het gladde veld en onder hevige regen toch een pittige partij voetbal weggaven. Vooral de le helft liet veel goede voetbalstaaltjes zien. Uitslag 3-3. In het gymlokaal werd volleyball ge speeld en na een spannende strijd van goed gehalte wonnen de gasten met 2-3, nadat Texel over de eerste 3 games met 2-1 had voorgestaan. Onze tafeltennissers beleefden weinig vreugde van hun royale overwinning. Het krachtverschil bleek te groot, waar door werkelijke strijd achterwege bleef. Eindstand 33-11. Ook onze biljarters sleepten de winst uit het vuur. In Hotel De Graaf was de stand na 9 gespeelde partijen 4-5. Onze cracks in de Oranjeboom lieten echter geen punt schieten, waardoor een 75 resultaat werd bereikt. Van goed ge halte was de partij Visser-A. Baihorst, waarbij Arie met ruim 6% gem. juist 2 car. tekort kwam om de handicap véln 25 punten te overbrugden. Onze bridgers kregen een keurig les je. De Wiermgers bleken de fijne kneep jes van deze moeilijke sport beter te ver staan en met 152 punten voor en 83 te gen, legden zij een overtuigende meer derheid aan de dag. In Casino verzamelden zich de Wie- ringers en Texelaars voor een gezellig bijeenzijn, waar de accordeonclub van de heer K. Brouwer de stemming er in bracht. Ook Leen Kuiper trad op zijn bekende wijze op met een gezellig ge sausd praatje en met zijn vriend „Bart- je". De Juffrouw Snip en Snap imita tie oogstte eveneens bijval en mede door het optreden van het accordeonduo, de dames Kuip en Wuis werd het een ge slaagde avond. De heer Bos, bestuurder Wieringer Sportraad, bracht dank aan de Texelse deelnemers, waaronder ook de pleegou ders worden begrepen. Zondag de buitensporten. Texel adsp.- Succes adsp. werd 7-2 onder de regen. Het dameshandbal, dat in de loop der vorige week dreigde mis te gaan, werd ondervangen door deelname van een juniorenelftal van JHC, Julianadorp, dat zelfs bereid was 2 wedstrijden te spelen. De eerste wedstrijd tegen de Texel Bnploeg werd door T. gewonnen met 2-0. Texel A-ploeg JHC Jun. werd 4-1. Het weer was droog geworden ge lukkig. Tot slot volgde dan voetbal: Texel elf tal-Wieringer elftal 2-1. Een pittige wed- De Commissie voor Ruilverkaveling Texel brengt het volgende onder de aandacht van landgebruikers in het Ruilverkavelingsblok Texel. Door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is de mo gelijkheid geschapen om in ontginnmgs- en ruilverkavelingsgebieden boerderijen te bouwen met subsidie van de overheid. Voor deze regeling zijn een aantal richt lijnen gegeven, waaruit wij het voor naamste hier weergeven. In' de eerste plaats is er de mogelijk heid om boerderijen te bouwen voor hen, die over geen bedrijfsgebouw be schikken. Een eigenaar, die dus tot nu toe uitsluitend beschikte over zgn. „los land", kan mettertijd de wens .naar vo ren brengen om dit „losse land" te ver enigen tot een groter complex en hierop een bedrijfsgebouw laten zetten. Verder is er gelegenheid tot verplaat sing van bedrijven. Een eigenaar, die zijn bedrijfsgebouwen in een dorp of buurt heeft, heeft geen kans om zonder verplaatsing van zijn bedrijfsgebouwen de bijbehorende gronden in de onmid dellijke nabijheid van het bedrijf te krijgen. Daarom wenst de overheid ook deze gevallen te subsidiëren. De subsidie zal in dit geval echter alleen verleend worden indien waarborgen aanwezig zijn, dat de oude boerderij definitief zijn bestemming verliest. De te bouwen boerderij moet een vol ledige voorziening in woning en be drijfsruimte voor het betrokken bedrijf omvatten. Tot de bedrijfsruimte rekent men veestalling, schuur en tasruimte, hangar of hooiberg, varkensstallen, kip penhokken, gierkelder met mestplaat en eventueel silo's. De oppervlakte van het bedrijf moet tenminste 10 ha. zijn, -terwijl de bijbe horende gronden zoveel mogelijk aan eengesloten moeten liggen, of in ieder geval niet verder dan één kilometer van het bedrijfsgebouw verwijderd mogen zijn. De subsidie zal voor een bedrijf vap 10 ha. maximaal 40 pet. van de totale bouwkosten met inbegrip van het hono rarium van de bouwkundige enz., bedra gen Voor elke ha., welke het bedrijf groter is dan 10 ha. wordt deze subsidie met pet. verlaagd. Voor een bedrijf van 20 ha. kan de subsidie dus ten hoog- strijd waarbij de ploegen tamelijk gelijk van kracht bleken en vooral bij T. en kele mooie kansen werden gemist. Eind uitslag is Texel 11, Wieringen 5 wanneer dat in wedstrijdpunten (systeem voetbal) wordt uitgedrukt. Dat het organiseren van een dergelij ke sportuitwisseling een enorme voorbe reiding vraagt, zult u kunnen begrijpen, daarom een bijzonder compliment voor de secretaris de heer J. Hooijberg, die zich de juiste man voor dit werk toon de. Naast onze hartelijke dank aan allen voor hem een bijzonder compliment. Ondanks alle nattigheid dus een ge slaagd sport-weekend, dat bij monde van vele deelnemers te snel voorbij was! S.V. Texel. Door een der dames van een trouw sportvriend werd het initiatief genomen om door haakwerk de kas op peil te brengen. Er wordt flink gewerkt door een aantal dames. Hulde dus voor dit werk. Wie levert er haakgaren of helpt mede? U kunt zich opgeven bij mevr. Dros, Weverstraat 42. Handbalnieuws G.D.S. Op de deze week gehouden bestuurs vergadering is besloten om weer in de zaal te gaan trainen. We beginnen a. s. Zaterdag om 7 uur dus weer in de zaal. Nu het seizoen weer voorbij is wordt er weer op allen gerekend! Er zal dan bekend gemaakt worden wanneer de ledenvergadering gehouden zal worden. Tot Zaterdag! SV De Koog. Het seizoen is weer voorbij en daar mee ook de rust voor de training. We gaan weer met volle moed beginnen en wel vanaf Zaterdagmiddag van 4-5,30. Zoveel mogelijk allemaal present. Bea en Marga zijn inmiddels al naar het zie kenhuis geweest en kunnen, hoop ik, nu weer aan de training deelnemen. Da mes, allen één sportgedachte en op naar het veld, Zaterdag. Tot ziens dan. Nieuwe leden nog steeds welkom. ZDII-nieuws. Zondag begint de competitie weer, we hebben dit seizoen een zeer zware afde ling, met verre uitwedstrijden. Afd. 3 B: Winkel, Oosterend, Wiron, ZDH, ALC, Reiger Boys, WSW, Witrood. Sint Boys. Sporters. Zondag komt Wiron 1 op bezoek, dat het vorige seizoen uit de 2e klas degra deerde; dit wordt een zeer zware op gave, maar laat het zo zijn, „de eerste klan is een daalder waard". De wed strijd begint om 1,30 uur. Houdt daar goed rekening mee! ZONNEBLOEM BOVEN ZONNEBLOEM Dezer dagen lazen we in een der dag bladen over zonnebloemen die een hoog te bereikten van 3,10 M. Ons werd naar aanleiding van dit bericht medegedeeld, dat er in de tuin van de Sint Jansstich ting te Den Burg zonnebloemen staan, die de respectabele hoogte van 3,60 M. bereiken. Ze stonden in de luwte en waren vanaf het ogenblik dat het zaad begon te ontkiemen, door de heer G. Sik- kerlee dagelijks begoten en later met zorg opgebonden. BOUWVERGUNNINGEN De heer H. W. Stark, De Cocksdorp, bouw van een landbouwschuur aan de Vuurtorenweg; de heer J. de Graaf, De Cocksdorp, bouw van een woonhuis aan de Westerweg, nabij Den Burg. ste 35 pet. bedragen. Wanneer men de bouw reeds is be gonnen voordat de subsidie definitief toegekend is, dan wordt de subsidie niet uitbetaald. De Plaatselijke Commissie voor Ruil verkaveling Texel is van oordeel dat deze regeling voor Texel goede kansen biedt. Daar reeds nu een mogelijkheid aanwezig is om „beslag te leggen" op een gedeelte van het crediet, dat jaar lijks voor dit doel beschikbaar wordt ge steld, is het van belang dat de Commis sie spoedig op de hoogte komt van de plannen van gegadigden voor deze sub- sidiebouw. Zij kunnen zich daarvoor in verbinding stellen met de secretaris van de Commissie, de heer C. van Gro ningen, Emmalaan 92, Den Burg. Verandering bestemming land bouwgronden. Namens de Commissie voor Ruilver kaveling Texel wordt het volgende be kend gemaakt. Een paar weken geleden is een begin gemaakt met het schatten van de gron den in het ruilverkavelingsblok Texel. Bij de beoordeling van de waarde van de grond wordt ook rekening gehouden met het feit of de grond als bouwland of als weiland wordt gebruikt. In het algemeen wordt grond, die als grasland in gebruik is, hoger gewaardeerd. Het zal daarom duidelijk zijn, dat de Commissie op de hoogte moet blijven van verandering van het gebruik van de grond. Het scheuren van grasland be tekent een waardevermindering van de grond en als dit gebeurt na het schatten van het betreffende perceel, wordt de prijs automatisch verlaagd en de totale „inbreng" van de eigenaar in kwestie met eenzelfde bedrag verminderd. Artikel 40 van de Ruilverkavelings- wet 1938 bepaalt daarom, dat voor het veranderen van de bestemming van de grond vergunning van de Plaatselijke Commissie nodig is. Indien men dus voornemens is gras land te gaan scheuren, is het noodzake lijk hiervoor toestemming te vragen aan de Plaatselijke Commissie. Kunstweiden worden als bouwlan' geschat en vallen daarom ook niet ondei deze bepalingen. In twijfelgevallen wende men zich tot de Commissie. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2