I Tobbesteken in lorrie op rails Meldde U zich reeds voor de ronde van Texel? Het wapen van Breeck 5, 6 en 12 September feest te Den Burg Texels Bioscoop Theater Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam' Wie willen met TESO naar Noordscharwoudse operette? Op reis De Vereniging voor Volksfeesten schrijft ons: In aansluiting op onze vorige berich ten delen wij u mede, dat het program ma thans als volgt is vastgesteld: Zaterdag 5 September 8 uur: Ouder wets tobbesteken, kiniderwagenrace en bal voor de gewone man in „Casino". Het tobbesteken zal weer op oeroude wijze worden geschoeid: de heer C. Drijver, lid van onze Feestcommissie, zal een stellage bouwen voor rails, waar over een lorrie zal rossen! Zondag 6 September 2 uur: Ronde van Texel op gewone en sportfietsen. Zaterdag 12 September 2 uur: kinder spelen, te beginnen met een optocht met versierde fietsen. Voor de ronde van Texel kan men zich tot Vrijdag 4 Sept. opgeven bij de secretaris, de heer M. A. Idema, Schoon- oordweg 41, Den Burg. met vermelding: van gewone of sportfietsen. Wie zich 't eerst meldt, komt bij de start ook voor aan te staan, dus geeft u tijdig op! De deelnemers moeten Zondags om één uur op de Groeneplaats aanwezig zijn, waarbij het startgeld ad f 0,50 moet worden voldaan. Iedere deelnemer ont vangt een „rugnummer", verder een cir culaire met de voorwaarden, de route en de lijst van deelnemers welke zich tot Vrijdag hebben opgegeven; deze lijst is voor het publiek verkrijgbaar ad f 0,10. WOLVEE NAAR FRANKRIJK EN INDONESIË Maandag zijn 190 stuks wolvee van Texel naar Frankrijk verscheept. De col lectie bestond uit ramlammeren, ram men en ooien. De export vond plaats via de Nederlandse Wolfederatie. Onder de verzonden rammen bevonden zich twee bekende figuren in de wolveewereld nl. de kampioensram 1952, eigendom van de heer J. J. Roeper Jöhzn., Oosteremd, fokker de heer P. Brans Azn., van Oost, en de reserve-kampioen van het vorige jaar, de 4-jarige ram van de heer P. C. Hin, uit Spang, welke aangekocht werd voor export door de h<?er H. J. Keijser, alhier. Binnenkort zal ook een partij wolvee naar Indonesië worden gezonden en wel 3 anderhalf jarige rammen en 29 ander- halfjarige ooien. Deze transactie vond plaats via de fa. Schaap, waarbij de schapenexporteur de heer H. J. Keijser, alhier, zijn bemiddeling verleende. De start voor de eerste etappe is op de Groeneplaats, de start voor de 2e en 3e etappe is in de Wühelminalaan, waar ook alle etappes eindigen. De tijden waarop de deelnemers de verschillende dorpen zullen passeren, hopen we in de krant van Zaterdag 5 Sept. te vermel den. BERGER GEBORGEN De kraanwagen van de fa. Saholte Co., die zoals bekend, het wrak van de „Benbrack" paal 25 sloopt, kreeg Donderdagavond op een 500 meter van het wrak gesukkel met de motor. Alle pogingen om de wagen op gang te krij gen mislukten. Inmiddels kwam de vloed op en allengs kwam het water langs de wielen vloeien. Gelukkig was het geen „spring", zodat er met meer dan een halve meter water tot de gestrande wa gen doordrong. Tegen middernacht kwam de rupstrekker van de heer C. Keijser assistentie verlenen. Een vracht auto van de fa. Wed. I. Voigt nam de lading van de kraanwagen over en de trekker nam de wagen zelf op sleep touw. Om drie uur in de nacht zat het karwei er op. KLAVERJASCLUB „TEXEL" Vrijdag begint Klaverjasclub „Texel" haar seizoen, Ook nieuwe leden van harte welkom. Er wordt in het Dorps huis gespeeld. FILMNIEUWS. „MORGEN IS TE LAAT" Het probleem van de sexuele opvoe ding wordt behandeld in de Italiaanse film „Morgen is te laat". Er worden twee meningen verkondigd, tegenover elkaar gesteld. Daar zijn de mensen, die geheïmdoenerij schuwen, maar ook de lieden, die weigeren iets te verklaren en hun heil zoeken in strengheid. Het pro bleem wordt in deze film gepersonifi- ceerd door twee jongelui in de puberteit, die zichzelf en elkaar „ontdekken". Op gezonde wijze heeft men humor en ernst vermengd, en tactvol wordt de ontluikende liefde tussen de jongen en het meisje getoond. Al met al werd een gevoelige en sympathieke film verkre gen, die het zien meer dan de moeite waard is. Vooral de sfeer ook is scherp getekend in de Italiaanse school, waar van de jongen en het meisje leerlingen zijn. Regisseur Léonide Moguy heeft een meesterwerk afgeleverd. Prachtig is het spel van de jonge Anna M. Pierangeli, die reeds voor Hollywood gecontrac teerd schijnt te zijn. De beroemde regis seur Vittorio de Sica (Fietsendieven) speelt in „Morgen is te laat" ook een rol. Neerlands nieuws. O.a.: Internationaal tentenkamp aan de rand van Amsterdam. „Des duivels prentenboek", internationale tentoon stelling van speelkaarten te Haarlem. Per9vlucht met de> nieuwste aanwinst van de KLM, „De super constellation". Lan ge afstands ballonrace om de „coupe An- dries Blitz". Buitenlands nieuws. O.a.: Na de aardbevingsramp in Grie kenland. Mislukte landing op Ameri kaans vliegdeksChip. Omwenteling in Marokko. Fransen breken diepte-record onder water. Jaarlijkse draverijen in de V.S. N. V. V. De Bestuurdersbond van het NVV heeft een uitgebreid winterprogramma opgemaakt. Het omvat o.a. vier culture le ontspanningsavonden: Vrijdag 9 October: Balletvoorstelling door het Ballet der Lage Lanclen; Zaterdag 7 November: Kindermiddag en Vrouwenavond door het gezelschap Frans Nienhuis; Zaterdag 23 Januari: Cabaret- en va riétévoorstelling door „De Spelbrekers- Showboat"; Vrijdag 5 Maart: Toneelvoorstelling door het Ned. Volks Toneel. De titel van het stuk wordt nader bekend gemaakt. Ook aan het ontwikkelingswerk is de nodige aandacht besteed. Zo komt er een 4-tal cursusavonden voor bestuurs- en belangstellende leden (en hun vrou wen), te houden op 3 en 17 Nov. en 1 en 15 Dec. De door deskundige inleiders te behandelen onderwerpen zijn: De sociale en economische aspecten van de Volkshuisvesting en Wederop bouw (2 avonden); De groei naar Europese eenheid; De practijk van de W.& W. wet. Arbeidsavondschool. De eerstejaarscursus van het vorige jaar wordt voortgezet, ditmaal onder leiding van de heer S. Bakker, hoofd der 0.1. school te Den Burg. Daarnaast wil men opnieuw een eerstejaarsklas for meren. Wie na het verlaten der lagere school weinig of geen onderwijs meer hebben genoten, doen verstandig deze cursus te volgen en zich bij hun afdelingssecreta- ris op te geven. DE VOORLAATSTE RONDE 25 Augustus luidde te Den Hoorn de bel voor de voorlaatste ronde van de strijd om de man en de vrouw. De striid- lustigen blijken iedere week meer rou tine te bezitten, zodat de scanning toe neemt. De uitslag was Dinsdag: Strijd om de vrouw: 1. Biem Lap, 2. Henk Terpstra, 3. Dick Smit. Strijd om de man: 1. Dory Drijver, 2. Nel Kikkert (Dijk), 3. Annie Bakker Amalia. Gisteravond werd de laatste strijd ge leverd. Stuurman Steven vertelt. ..Ja. die slangenbezweerder hadden wij aan boord. Ik had de IndiC-r overgehaald een voorstelling te geven op het promenadedek Het zat stampvol passagiers, toen op het eerste monotone lluiten een vervaarlijke cobra uit de mand gleed. Ademloos keken wc toe. De dames griezelden. Opeens springt me daar het ras-pekineesje van een welgestelde dame kelfend op de slang toe. Consternatie I Sissend schiet het gruwelijke dier op het hondje af. dat achtcruitstuift. Zonder me te bedenken duik ik tussen de passagiers naar de cobra en grijp hem vlak achter de kop vast. Eén moment kijk ik in de afschuwelijke, met gifttanden bezette muil. Toen nam de Indiór, eindelijk zelf van de schrik bekomen, het serpent van me over „Stuurman", kwam de dame een minuut later trillend naar me toe. haar lievelingetje onder de arm ge klemd. „hoe moet ik u danken. Neem deze zilveren sigarettenkoker!" „Geen sprake van, mevrouw," ant woordde Ik, ..als Sterling-roker gebruik ik zoiets niet. Ik draai een Sterling, als u 't goed vindt Zo'n lekkere, milde Virginia-shag heb je nodig om je zelf te blijven. Vandaar, dat ik stè op STERLING! Cop> right P I. B Bo« 6 Cotxohog»" Ooooo! Geen wonder dat Bim en Bam vreselijk kwaad zijn; daar heeft me 'die gulzige struisvogel hun wekker ingeslikt. Hoe moeten ze nu wakker wor den zonder het bekende gerinkel. Ze mopperen en schelden eens lekkertjes! op die nare struisvogel, maar dat helpt natuurlijk geen ziertje. Ze nemen de huilende struisvogel mee naar huis en binden haar vast in de slaapkamer,. De hele nacht horen ze de wekker tikken in de buik van de struisvogel. De vol gende morgen loopt de wekker af en de struisvo gel schrikt zo van dat rare geluid in haar buik, dat ze plots een ei legt; en niet zo maar een ei, 't is een reuze-ei en 't ratelt maar. Ze kijken allemaal ver baasd als Bim en Bam het ei openmaken, want er in zit de wekker en de rest van het ei wordt bij het ontbijt opgegeten. HOOFDINGELAND HERKOZEN De heer J. C. Witte Jzn., werd bij en kele candidaatstelling herkozen als Hoofdingeland van polder Eierland. 5 SEPTEMBER MUZIEK IN OOSTEREND „Excelsior", het muziekgezelschap van Oosterend, hoopt Zaterdagavond 5 Sep tember actief te zijn rond de oude toren van hun eigen dorp. Het wordt hun laatste optreden van het zomerseizoen. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg BOUWVERGUNNINGEN De heer KI. Schagen Oudeschild, bouw van een woonhuis aan de Singel; de heer D. Blom, Oudeschild, bouw van een kippenhok. KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Bovengenoemd Kraamzorgcentrum houdt 3 September a. s. van 1011 uur weer zitting in het Wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg. PER TESO NAAR DE JAARBEURS^ De N.V. TESO is voornemens om op Vrijdag 4 September a.s. een tourincar te laten rijden naar de Na jaarbeurs te Utrecht. TEXELSE MARKT Den Burg, 31 Aug. 1953. Aangevoerd: 75 lammeren f 45-f 60. 35 schapen f65- f 85. 6 koeien f 650-f 850. 4 graskalveren f 225-f 325. 40 biggen f40-f55. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 2 Sept. 3,30 en 4,15. 3 Sept. 5,04 en 5,37. 4 Sept. 6,25 en 7,01. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: Rectificatie: Wachtlokaal „TESO, Den Helder, Wachtkamer „Teso" aan het ha venhoofd. Exploitatie van een verlof A. Eigenaar: L. Beijer. Binnenkort zal de operettevereniging „Caecilia" te N.-Scharwoude de prach tige operette „Gravin Maritza" van Em merich Kalman voor het voetlicht bren gen. Het bestuur heeft contact opgeno men met de N.V. TESO, die genegen is om bij voldoende deelname een extra bus en een extra boot in te leggen ten einde ook de belangstellende Texelaars in de gelegenheid te stellen de opvoe ring bij te wonen. Dat de vereniging een goede reputatie geniet moge blijken uit het feit, dat zij vorig jaar niet minder dan tien geslaagde uitvoeringen gaf met de operette „Victoria en haar huzaar". De première van de ook muzikaal op hoog peil staande operette „Gravin Ma ritza" zal plaats vinden in de grote to neelzaal „Concordia" te Noordscharwou- de. De bekende sopraan Hannie Wolfs winkel en de niet minder succesvolle te nor Piet Tromp, leden van het ook op Texel bekende Langedijker Cabaret, hebben een groot aandeel in deze ope rette, die ons naar Hongarije, het land van de poesta's, voert. Door het 80 leden tellende koor wordt o.l.v. de heer C. Geerling reeds geruime tijd ijverig ge repeteerd, terwijl de solisten en de balletgroep van Anna M. Kuhne uit Alkmaar eveneens grote activiteit aan de dag leggen Met inbegrip van het Zaans operette-orkest, telt de operette een honderdtal medewerkers. Nadere bijzonderheden volgen per adv. dan Uw spoorkaartje ge- T*jf haaldbij de V.V.V. „Texel" «4 VIEL IN HET WATER Het zeer ongunstige weer van Zater dag deed de drie Oósterendse gezel schappen besluiten de uitvoering in het Park te Den Burg te laten vervallen. Dit was een verstandig besluit, waar Plu- vius practisoh aan één stuk door in touw bleef. Wij hopen, dat Oosterend de komende herfst nogmaals zo'n avond zal willen aankondigen: ééns zal de regen periode toch wel een einde vinden! SVC -Nieuws Zondag a.s. wordt weer met de nieu we competitie begonnen. Er wordt dit jaar weer met 2 serie-elftallen en adsp. elftallen deelgenomen. Gelukkig be schikken we weer over voldoende leden om met 2 seniorenelftallen deel te ne men. Maar aan zo'n competitie zitten al tijd conseouenties die in het begin zo gemakkelijk over het hoofd gezien wor den. Aan leden, die tot een behoorlijke prestatie in staat zijn heeft de vereni ging steun. Niet alleen Zondagsmiddags moet er gevoetbald worden, er zijn dui zend en één dingen die men zich moet getroosten, wil een competitie voor de vereniging succesvol zijn. Laten wii bij het begin der competitie voldoende doordrongen zijn van wat van ieder lid verlangd wordt. Het le start Zondag met de. uitwedstrijd tegen AGSV 1 uit Aart9woud. Voor het 2e en adsp. begint de comoetitie 13 Sept. a.s. Zaterdag wordt een vergadering be legd voor leden en donateurs bij de heer Nota. Aanvang 8 uur. Wij hopen, dat allen hier aanwezig zijn. FEUILLETON door T. LODEWIJK 1.) Marian van Vueren keek uit het coupéraam naar de bedrijvigheid op het langgerekte en ietwat smoezelige station van Zwolle. Zoéven waren haastige rei zigers voorbij gerept naar het Kamper treintje, dat zidh voorzichtig in 't hoek je van het uitgebreide stationsemplace ment verschool om niet te zeer de aan dacht te trékken van spoorwegmagna ten met een autobuscomplex. Naast het volgende perron stond een geweldige Jumbo astmatisch te steunen, als pufte hij nog na van een inspannen de rit met een lange sleep goederenwa gens aan zijn staart over de eenzame Veluwe. Marian keek naar het indruk wekkende stalen monster met zijn grote wielen, de van olie glimmende drijfas sen en het pluimpje stoom dat verried, dat de kolos niet sliep maar alleen even uitblies. Op hetzelfde moment schoof met pie pend gekras van remmen een lange re- sedakleurige expressetrein onder de overkapping. Marians ogen dwaalden af van de zwart glanzende locomotief naar de gladde moderne electrische trein, om dan toch weer met iets van teleurstel ling terug te keren naar de stalen reus, die zich van de moderne concurrent niets scheen aan te trekken en bedacht zaam zijn rookpluimpje bleef uitpuffen. De jongeman die tegenover haar zat volgde haar blik en glimlachte. 't Is wel een heel verschil, merkte hij op. Ik voor mij reis liever met de electrische dan met de stoomtrein en vooral die moderne expressetreinen zijn wel mirakel comfortabel. Maar ik vind de locomotief toch honderdmaal roman tischer dan zo'n electrisch strijkijzer. Het meisje aarzelde een ogenblik voor zij hem antwoord gaf; dan zei ze be dachtzaam: Ja, en toch heb ik zo'n idee, dat zulke locomotieven voorbestemd zijn voor het museum en dat men ze la ter even raar zaï vinden als wij nu de trekschuit. Dat zou toch wel geweldig jammer zijn vond haar overbuurman alles wat karakteristiek is en romantisch en indrukwekkend gaat verdwijnen, de hele wereld wordt gestroomlijnd en als we niet oppassen wij erbij. Maar dat is nu eenmaal de loop der dingen, peinsde het meisje hardop. Toen de zeilschepen verdwenen vond iedereen dat vreselijk jammer omdat ze plaats maakten voor lelijke platte ro kende en smokende stoomboten, maar nu hebben we alweer geleerd om het mooie te zien in zo'n geweldige tweepijper die naar Indië vaart. En ik vind een schil derijtje van een modern havengezicht in zijn soort even mooi als een schilde rij van schepen met een vergulde spie gel en witte zeilen. Ja, misschien hebt u wel gelijk stemde de jonge man töe. En toen de treinen gingen rijden ging Marian verder betreurden al le mensen de diligence en de trek schuit en vonden de locomotief een le lijk vies ding. En nu zitten wij, het te genwoordige geslacht, naar zo'n zelfde locomtief te kijken en vinden het jam mer als hij verdwijnen moet. Zo zie je al weer dat de dingen wel veranderen maar de mensen niet. U hebt wel een filosofische kijk op het leven, zei de jongeman geamu seerd. U knoopt aan de locomotief een hele wijgenge oeschouwing vast figuurlijk dan altijd. Marian kleurde licht, ze was niet slug, eer vlot in de omgang, ze was onbe groeid in 'het bedrijf van haar vader, de eigenaar van het uit de zeventiende eeuw daterende „Wapen van Breeck", het oudste café-restaurant en tevens lo gement in het .kleine stadje van die naam; ze was het wel gewend te praten over koetjes en kalfjes met bezoekers van allerlei slag: boeren en veekooplui die de markt bezochten, handelsreizigers met grote koffers en allerlei toeristen die bij het rijden door deze mooie streek graag tevens een bezoek brachten aan 't historische Breeck met zijn oude wallen, de formidabele poort waartegen Span jaarden en Fransen de kop gestoten had den. en dan het belommerde marktplein op te rijden, hun wagen te parkeren voor het mooie oude raadhuisje met zijn grimmige stenen leeuwen en in de ouderwetse doch gezellige serre van „Het Wapen van Breeck", een kop kof fie te drinken of een uitsmijter te eten. Maar al was ze dus gewend om vrij moedig te converseren in de veilige om geving van vaders etablissement, het was toch nog wel even anders dan in de intimiteit van een spoorwegcoupé zo hardop je gedachten te laten gaan tegen een volkomen wildvreemde jongeman. Dat kwam ook wel, bekende zij zichzelf, omdat zij hem wel aardig vond. Hij zat eenvoudig, doch goed in de kleren, zijn donker haar krulde boven een naar brui ne, een beetje spotzieke ogen, hij had geen bijzonder knap maar wel een flink gezicht en leek zo helemaal op het type jongens die wilden lijken op alles, be halve op zichzelf. Hij gaf haar het ge voel alsof ze hem kende, hij had iets dat vertrouwd was en vertrouwen wek te, hij deed niet aanstellerig, hij sloofde zich niet uit Hij was gewoon en dat was voor deze tijd (stelde Marian glim lachend bij zichzelf vast) nogal tamelijk ongewoon. Ze hoopte maar dat hij niet van haar zou denken, dat ze zo erg om conversa tie verlegen was. Ze bedacht dat ze veel meer gezegd had dan hij en dat kwam toch werkelijk niet te pas. Maar ach, ze was een modern meisje in een moderne tijd, die het stadium van verlegen blos jes en schuwe teruggetrokkenheid al lang te boven was. En tenslotte zag deze jongeman er niet naar uit «dat hij uit haar openhartigheid verkeerde gevolgtrek kingen zou maken. Waaraan ze dat zien kon, dat wist ze zelf niet. Ze voelde dat nu eenmaal zo. Hun gesprek werd onderbroken door de conducteur, die luid galmend een reeks van bijna onverstaanbare plaats namen langs hun compartement riep en een bons tegen de deurknop gaf. De rei zigers uit de exnrestrein, die enkele mi nuten te laat was, waren al over ge stapt. Van het perron klonk een schril fluitje. De locomotief blies met gewel dig geraas een witte stoomwolk naar de overkapping, de trein schokte, koppelin gen rammelden en er kwam beweging in de wagensleep. Daar gaan we constateerde Ma rians overbuur nogal overbodig. Op hetzelfde moment verscheen voor het coupéraampie een hoofd. Onder de scheef staande hoed staarden een paar verschrikte ogen in een rood bezweet gelaat. Drommels, die moet nog mee, zei de jongen. Hij sprong van de bank op om de coupédeur te openen voor de la te reiziger, die nog op het nippertje pro beerde in de aan snelheid winnende trein te springen. Marian keek verschrikt toe. Ze vond het gevaarlijk en onverantwoordelijk wat deze man deed, maar nu hij eenmaal oo de treeplank van de rijdende trein stond schoot er niets anders over dan hem zo spoedig mogelijk naar binnen te hijsen. Haar medepassagier deed een greep naar de knop van het portier, op dat zelfde ogenblik klonk boven het lawaai van de trein uit een angstige 'kreet. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4