JOBOTONff Medinos Chlorophyl Naast Medinos „wit" nu ook MEDINOS P MARTIEN BAKKER Het wapen van Breeck GRAF. MONUMENTEN dubbel actieve Chlorophyl tandcream ,Aed'nos" <"b-53?. f yz 7 Dirk de Vries (Nieuw Zeeland) vervolgt ziju brief Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Geheel automatisch: IX uur muziek met 10 normale-of 5 uur muziek met 12 langspeelplaten Oe mooiste weergave van Uw gramofoonplaten Eenvoudig en bedrijfszeker Geen platenslijtage Uw eigen hulsorkest met de Verkoop van deze gramofoons en gramofoonplaten RADIO en ELECTRA Voor een goed boek naar Boekhandel Parkstraat Wilt u gedurende het komende winterseizoe11 PRIMA DANSEN LEREN? Schrijft u dan in voor de cursussen gegeven door DANSINSTITUUT R. J. BOOM. Dit seizoen zal ook een speciale cursus worden gegeven voor leerlingen van ULO, HBS, Lyceum enz. Lesuren in overleg met de leerlingen, i.v.m. huiswerk. Inschrijving dagelijiks: Weverstraat 44. STOOMSTEENkOUWERU u.W F.STOEL i Z». LUTTIK OUDORP 25.ALKMAAR VRAAGT CATALOOUS Agenten: G. BAKELAAR, Den Hoorn no. 32. M W. KOORN, Den Burg, Wilhelminalaan 54. B GIEZE, E 117a, Eierland. UW GEZONDHEID HEEFT VOORRANG Is het verantwoord om zonder meer Chlorophyl aan tandpasta toe te voegen? Deze vraag noodzaakte de Medinos Laboratoria tot uit gebreide wetenschappelijke onderzoekingen voordat Medinos dubbel-actieve Chlorophyl tandcream verkocht mocht worden. AANGENAAM VAN SMAAK Dank zij deze proefnemingen behoudt deze „groene" Medinos tandcream naast de zuive rende werking van het Chlorophyl, bovendien een prettige en aangename smaak I DE GEHELE DAG EEN ZUIVERE ADEM Chlorophyl houdt de lucht rein en zuiver. Door zorgvuldige keuze van de juiste grondstoffen heeft Medinos Chlorophyl een dubbel-actieve werking Het overvloedige schuim dringt tot In onbereikbare plaatsen en.blijft ook na mond- spoelen langdurig werkzaam I U profiteert nu van volmaakte mondverzorging, want MEDINOS dubbel-actieve Chlorophyl tandcream houdt de adem de gehele dag fris bestrijdt tandbederf doeltreffend houdt tandvlees gezond en sterk k. -Me<«nosl Vraag mat m*Xn r gro»e tube 85 ct Uitsluitend verkrijgbaar bij HH. Apothekers, drogisten, kappersendespeciaalbranche (Slot) Cor had het job bij de zaagmolen aan genomen, maar het loon was niet zo hoog als ze eerst vertelden. Daar had ik dus niet veel kijk op. Op de fabriek is altijd volk tekort. Daar dus eerst maar proberen. De eerste dag werd ik in de melkipoederafdeling te wenk gesteld. Deze fabriek maakt alleen boter- en melkproducten. Het was er nogal stoffig en bijzonder goed stond het me niet aan. Ik vroeg dus om iets anders en werd overgeplaatst naar de stage. Aan de canwasher. De melk komt aan de ande re kant van de stage aan, wordt daar ge tipt en de le?e kannen worden in de machines gedaan (er zijn er drie), can- washers genaamd en ons werk is dan om ze op te stapelen. De kannen zijn een beetje groter dan in Holland, het is 20 gallon oftewel 90 liter. Een kan of bus in Holland is meen ik meestal 40 1. Er komen iedere dag zo'n 4000 kannen in, in totaal in het drukst van de tiid misschien wel 6000 en het is dan hard wenken voor de kost. Dat is iets wat de meesten niet zo erg lijkt en het slot is dan ook dat je altijd weer nieuwe ge zichten krijgt te zien terwijl de oude verdwijnen. Ik werd al gauw tot baas gebombardeerd omdat ik al gauw de oudste kracht was. Mijn job was stace len en als er weer nieuwe krachten ge noeg waren was het erg makkelijk, want dan had ik alleen maar te zeggen waar ze gestapeld moesten worden. Maar er liepen verscheidene andere dagen tussen door, dat de heren naar de.bios waren of dat het bier erg lekker geweest was en dan stond ik alleen waar eigenlijk drie of toch in ieder ge val twee man moest staan, 's Morgens ging het meestal nog wel, dan zijn er in de fabriek nog wel een paar over, maar 's avonds! We werkten 's morgens van half acht tot één en 's avonds van half zes tot tien, dus tien uur in totaal. Normaal werkt er zes man aan de can washer en de meesten zijn Maori's. Het zijn goede werkers, als ze er zin in heb ben. Maar als ze er ook weinig zin in hebben, wel dan zijn ze ergens! Ze zien er echt geen kwaad in om ergens een boekje te gaan lezen. Je vind hier veel van die dingen, zoals de Superman, plaatjes met een onderschrift en dat moet dan eerst uit. En verder het bier. Er is één Maori die na de pay day, je krijgt je loon eens in de veertien dagen, een paar dagen onder water is. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen, maar dat geeft blijkbaar niet. Toch mag ik die gast graag. En wat denkt u van zijn buurman, die niet meer dan één of twee biertjes drinkt en die een oude auto kocht welke natuurlijk gauw de geest gaf en toen op zijn vrije dag naar Ha milton ging om een nieuw onderdeel te halen? Hij ging 's morgens al vroeg heen en werd 's avonds met een taxi thuis gebraoht, goed in de olie en zonder on derdeel! Hij was de volgende dag ziek en was 's avonds weer zo ver opge knapt dat hij naar een partij ging en de volgende was hij weer ziek. Ik wist wat er gebeurd was en vroeg hem, toen hij er weer was, waar hij die paar dagen geweest was. O, zei hij, my wife went er ook, you no! Het viel me niet mee om mijn gezicht in de plooi te houden en ik geloof ook wel dat zijn vrouw er ook een beetje ziek van geworden was. Maar of het mee of tegen zit, ze zijn vrolijk. Hij had later een andere auto en die was van verschillend makelij, dat hij dacht in de bocht een beetje af te rem men, maar had het gaspedaal te pakken en vloog uit de bocht! Alles kwam goed af, er was wat verbogen, maar geen brokken. Hij kwam zelfs op tijd nog „Kijk eens, wat een mooie bloemen ik geplukt heb, Bim". „En of", zegt Bim, „en wat ruiken ze lekker". Ze zijn er allebei zo blij mee, dat ze ze vol trots aan moeder Varken laten zien. Zij is er ook weg van, vooral van de heerlijke geur. En nu gaan ze nog naar Dientje Koe, want die staat zo eenzaam midden in de wei, en misschien wordt ze wel een beetje vrolijk als ze die prachti ge bloemen ziet. „Kijk 'es", zeggen Bim en Bam tege lijk, „vind je onze bloemen niet prachtig? Ruik er maar eens aan." Dientje kijkt er naar met een lui oog en hap, weg zijn de bloemen. „Je hebt gelijk", zegt ze, „ze waren heer lijk. En zo zoet." Bim en Bam zijn natuurlijk woe dend en geloof maar niet dat ze van plan zijn die domme koe nog eens van hun bloemen te laten ge nieten. vV-K. Coprrlohl P 1 B Boa 6 Cop«nhog aan de fabriek en vertelde het in geuren en kleuren. En een naar dagen later ver loor hij een wiel en dat was weer lol! Maar nu is de aardigheid er toch af, de motor deugt met meer en die kosten zijn nogal zwaar. H;i komt nu op de fiets en het is 10 mijl! Die twee zijn er nu al een hele poos, maar als het erg druk wordt gaan ze ook wel weg. Afijn, ik heb er een best jaar gehad en kreeg vacantie en wist niets beters te doen dan maar te trouwen en een huwelijksreis te maken. Het weer was natuurlijk niet zo warm meer, dus het strand lokte niet meer. We hebben zo doende een trip gemaakt met The Kui- te, New Plymouth, Foseton en Taihape als pleisterplaatsen. Ilk was die kant nog nooit op geweest en Hazel even min. Het weer was vrij goed, het was een mooie tocht. Op de bruiloft kwamen de Texelaars nog even bij elkander: Jan Star was er met de vrouw, Joop Star en de vrouw, Hendrik Donker met vrouw en dochter, de vrouw van Keesom, (Piet had geen tijd, heeft niets met die drukte op) en Kik met de vrouw, dat waren altijd nog oude bekenden. Veel mensen hadden ze van haar kant met gevraagd omdat de financiën aan die kant ook niet te best zijn (schoonvader rijdt ook met een oude auto en lust ook nog wel een potje bier), maar het was een echt gezellige dag. Maar nu wordt het een drukke tijd, het is niet gemakkelijk om een huis te krijgen en nu is het de bedoeling om er zelf een te bouwen. We hadden gedacht om wat in de vacantie te doen, maar de reis duurde een week, het was nogal een heel werk om het hout te bemachti gen en de regen deed de rest. Na de va cantie was er niet veel tijd over, omdat we 's morgens en 's middags werkten, maar nu we 's avonds op de fabriek werken, hebben we 's middags vrij. Dat we, dat is Hein de Korver, een Hollan der en timmerman geweest in Holland, maar hij werkt hier ook op de fabriek. de duur komt er een huis, al is het dan geen groot; het bestaat uit een keu ken, een zit- en een slaapkamer. Maar het is voorlopig genoeg. Ik had in Fe bruari al een sectie gekocht, groot -/i acre wat het meestal is, dat is 1000 m2. De bedoeling was eerst om zoiets als een landarbaidershuis te bouwen en de mogelijkheid om het geld te krijgen was er ook al ben ik toch eigenlijk nog geen New-Zeelander, maar de timmerlui zijn niet makkelijk te krijgen. En zo'n huis moest in ieder geval 2500 pond kosten, dat is f 25000. Het zag er naar uit, dat het de eerste tijd van lenen aan elkaar hing, dus, nu zo maar geprobeerd. Ik zat met Juni drie jaar in New-Zeeland en heb een auto van 275 en een sectie van 300 pond gekocht, maar had niet veel geld meer over. En op slot is een leeg 'huis nog niets. Nu heb ik geld van een bank en moet 5 pet. rente betalen en het totaal in drie jaar aflossen, als er tenminste geen bijzonderheden ge beuren. Dit huis zou 450 of 500 pond kosten. Maar dat is dan alleen aan materiaal. Er is dan water en licht in. Het zijn moge lijkheden. Toch wil ik iedere mogelijke immigrant waarschuwen, dat hier iets te bereiken is als hij werken wil en uit het café vandaan blijft. Dat wil niet zeggen, dat een mens niet eens een keer kan uitgaan, maar je ziet er velen alle dagen onmiddellijk na het werk om een biertje gaan en als het lijden kan, een paar meer. En de races doen de rest! Mijn schoonvader zit ook vol races en •heeft ook al zoveel keer zo wat een hoop geld verdiend, dat, als alles gelo pen was zoals het eigenlijk zou gaan, nou dan was hij rijk geweest.. Maar het tegendeel is waar en zal ook wel zo blijven, want ze blijven vast van ge dachte dat het toch eens komt. Ik ben ook een keer of wat naar de races geweest en als je er wat op zet is het echt spannend, alleen de paarden, waar ik op zette, kwamen zowat het laatste binnen. Voorlopig blijf ik er maar vandaan, maar hoop ze toch later weer te bezoeken. Nou, ik moest nu maar eindigen en schrijf later nog wel eens als het net als vandaag, regent op de vrije dag, zodat ik toch niets kan doen. Groeten aan alle vrienden en bekenden, D. de Vries, 21-Tawhiaostreet, Te Awamutu, Nieuw-Zeeland. P.S. Ik heb vorige week een andere baan gekregen en wel de tickets in de kannen doen, dat zijn de papieren, waar het gewicht van de melik en le of 2e klas op staat. Dat geeft nu in ieder geval drie makkelijke dagen in de week. Bheumatisch# Pijnen «lopen Uw krachten - Maar ze vreten ook in op üw humeur en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kru- schen-kuur. Met de jaren gingen Uw le ver, nieren en ingewanden trager wer ken. De zes minerale zouten van Kru- schen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarme de behoren dan ook vanzelf die pijnen tot h^t verleden. FEUILLETON door T. LODEWIJK 4). In Het Wapen van Breeck had de dag zijn vaste orde. Men kon er om ne gen uur al een kop koffie krijgen en soms kwam een vroege handelsreiziger op dat uur wel eens binnen. Marinus bediende dan in een roodgestreept jasje en als de koffie nog niet bruin was, haal de hii wel een bakje in de keuken. Maar de dag begon eigenlijk pas om kwart voor elven. Dan kwamen de stam gasten die hier iedere morgen te vinden waren. De eerste was altijd meneer Gerrit van Aikerdom. Dat „Gerrit" moest er bij. Want er waren zoveel Akerdommen in Breeck. Meneer Gerrit had volstrekt niets meer te-doen. Het beheer van zijn hui zen liet hij over aan de makelaar Geer- des, ook al een vaste bezoeker van Het Wapen. En omdat meneer Gerrit niets te doen had, stond hij op met het hanen gekraai, wandelde in de tuin, als het mooi weer was, of plakte en sorteerde in zijn postzegelverzameling, ontbeet prompt om acht uur in het zwijgend ge zelschap van zijn dove huishoudster, ging naar de kapper om zich te laten scheren, het ochtendblad lezen, en dood de zijn tijd tot het half elf had geslagen. Dan maakte hij zijn dagelijkse ommetje, dat onveranderlijk uitliep op Het Wapen waar hu in het va?te hoekje naast de schouw ging zitten. Mocht al eens een reiziger onbewust die plaats innemen, dan bracht Marinus hem met veel ver toon van geheimzinnigheid aan het ver stand, dat die plaats bezet was. En de reiziger, niet minder denkende dan dat een did van het Koninklijk Huis werd verwacht, maakte z'n majesteitsschennis haastig goed door met bekwame spoed te verhuizen. Meneer Gerrit zou het ein de van de wereld nabij achten wanneer hij zijn vaste plaatsje in Het Wapen door een ander vond ingenomen. Prompt hierna kwam de makelaar Geerdes binnen, een man van in de vijf tig met rode konen en een krulsnor. Hii groette meneer Gerrit met een opmer king over het weer, en vertelde hem vervolgens de nieuwtjes van het dorp. Tijdens deze nieuwsberichten had ge woonlijk de entree plaats van meneer Hyzeldoorn, eigenaar van de grootste ijzerwarenhandel in Breeck, wethouder en ridder in de orde van Oranje Nas sau, een bijzonderheid die al op zijn vi sitekaartje stond vermeld. Had het pas gegeven, hij zou zulks ook op het bordje naast zijn deur hebben vermeld, maar dit gemis werd enigszins goed gemaakt door het indrukwekkende hofleverancierswapen boven zijn deur, al was het dan ook het wapen van Ko ning Willem III. Hiermede was het kringetje zo onge veer compleet. Want heel dikwiils kwam hier nog bij zitten meneer Hamerlink, drukker en uitgever van „Het Nieuws blad voor Breeck en omstreken", tevens hoofdredacteur en administrateur van dit orgaan, die zijn eigen nieuwtjes uit wisselde tegen die van de heer Geer des. En de laatste tijd kwam daar ook regelmatig de heer Sartorius, een oud- Indischman 'die er uitzag als een Chi nees, de reputatie had steenrijk te ziin, grote zwarte Braziliaanse sigaren rookte en nooit een borreltje, maar altijd whis key en soda dronk, met heel veel whis key en een minimum hoeveelheid van het borrelende vocht. Meneer Sartorius was voor de Breeckenaren iemand uit 'n andere wereld; de gouverneur-generaal had bij hem gelogeerd toen er nog een gouverneur-generaal was. Hij droeg ge kleurde overhemden en 's zomers een grijze panamahoed, en bewoonde een grote witte villa even buiten het dorp. De rest van de kring wilde niet ge- imooneerd zijn door de rijkdom, de con necties en de levenservaring van meneer Sartorius en slaagde daarin door te ver onderstellen dat hij, als zovele anderen, wel doodarm en onbekend in Indië zou zijn aangekomen en op wie weet welke wijze aan zijn geld zijn gekomen. Zo vaardden ze hem als een der hunnen, en meneer Sartorius mocht nog zo gul zijn met rondjes uitdelen, hij moest het als een eer beschouwen dat de Breeckse eli te hem goedgunstig opnam. Korstiaan van Vueren stond tijdens deze vaste morgenbezoeken achter zijn tapkast en staarde in de verte, door de ruitjes van de serre, als waren zijn ge dachten mijlen verwijderd van wat er in zijn gelagkamer gebeurde. Maar hij zag en hoorde alles. En hij zag wat Ma rinus niet zag, hij lette er op dat me neer Sartorius z'n whisky-soda kreeg in een verhouding van één op drie, dat me neer Geerdes koffie verkeerd en meneer Hamenlink drie klontjes kreeg. Als een der heren het woord tot hem richtte, kwam hij niet achter zijn tap kast vandaan. Hij scheen daar vastge- worteld. Maar Korstiaan achtte deze plaats de beste. Enerzijds was hij er de heer des huizes, anderzijds schiep hij een betamelijke afstand tussen zichzelf en zijn klanten. Je moest nooit al te fa miliaar worden met de mensen, als het ze niet zinde, zeiden ze niets maar ble ven weg. In de keuken was Marian aan het werk. Zij deed het huishouden sinds haar moeder gestorven was en hielp verder in de zaak. De oude Korstiaan zag dat niet graag. Hij hield niet van meisjes in de zaak en al was Het Wa pen ook een keurige zaak, er liep toch wel eens iemand tussen door die er niet tegen kon en wat vervelend of vrijpos tig was. Niet dat Marian dan in de pe narie zat, integendeel. Ze had er bui tengewoon slag van op een vlotte ma nier de klant duidelijk te maken dat hij geen gekheid moest uithalen. Ze wist met ieder om te springen. Meneer Ger rit had al meer dan eens gezegd, dat hij wou dat hij vijftig jaar jonger was, dan wist hij wel wat hij deed. Maar Marian glimlachte al haar witte tanden bloot en trok zich van al de grappen en com plimenten niets aan. Zij zelf was graag in het bedrijf. Ze zag graag mensen om zich heen, het ge roezemoes, de bedrijvigheid, de afwisse ling dat alles was koren op haar molen. Elke dag bracht weer nieuwe situaties en stelde je voor nieuwe problemen, voor aangename en onaangename ver rassingen. Juist omdat ze van dit bedrijf hield, had ze meermalen meningsverschil met haar vader. Korstiaan was een man van de oude stempel. Hij hield niet van ver anderingen. Hij wilde Het Wapen hou den zoals het was. Het zou zijn tijd nog wel uitduren. Jaar na jaar had hij vrij wel een monopolie gehad, al wie iets be tekende kwam naar Het Wapen. Hij had de mensen nooit afgezet, maar ook nooit bijzonder veel gedaan om z'n bedrijf aantrekkelijk te maken of het te moder niseren. Wü je 't niet hebben dan laat je 't maar liggen, had hij altijd gezegd. Maar Marian dacht er anders over. Ze waarschuwde voor de toekomst. Nu was er nog geen concurrentie. Maar die kon komen. Er waren tal van mogelijkheden in Breeck, vooral nu het toeristenver keer zo enorm toenam. In de gemeente zelf kwam ook nieuw leven. Een grote ïjzerconstructiewerkplaats werd ge bouwd aan het kanaal, er bestonden plannen voor een nieuwe Nijverheids school, kortom er waaiden allerlei ge ruchten door het oude stadje die wezen op nieuwe bedrijvigheid. En, zo meen de Marian, een mens moest met z'n tijd mee. (Wordt vervolgd),

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4