Cjroen ^mcL-Jexels in het Puistjes tin Dijkleger dient paraat te zijn Polder Eierland hergroepeert zijn strijdkrachten Zan^-en Muziekuitvoering te Oosterend Heden eerste steenlegging te De Waal Vogelfilm te Den Hoorn Belangrijke dakwerkzaamheden bij De Cocksdorp Jubilerend S.V.C. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 TEXELSE 67e "FAARGANG. No. 6770 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv 8 c. p. mm. Holland mag groot geworden zijn door de zee wij zijn een zeevarende natie, nietwaar intussen is diezelfde zee on ze erfvijand nr. 1. Dat hebben wij, 20ste eeuwers, vooral ontdeikt, en velen onder ons aan den lijve, op de beruchte 1ste Februari van dit jaar, waar ook ons ei land door de zee belaagd werd. Welk een verbeten strijd is er geleverd op de dijken! Dijklegers vochten tegen de wa terwolf, die honderden gaten in de tien tallen kilometers lange glooiingen vrat. Dank zij de inschakeling van man en macht kon de vijand op zovele bedreigde punten een halt worden toeroepen. Deze herinnering rees voor ons op, toen de secretaris van de polder Eier land, de heer A. van Hoorn, ons een pu blicatie deed toekomen, betreffende het Dijkleger van zijn polder. Dit Dijikleger behoeft momenteel niet actief te zijn, de zee is rustig, maar plotseling kan de noodklok gaan luiden en dan is die pol der gelukkig te prijzen, die in een mini mum van tijd een paraat Dijkleger kan laten aanrukken! Wie dacht vóór de 1ste Februari aan gevaar voor dijkbreuken? Onze moderne kustverdediging is im mers garant voor de zwaarste storm?! En toch.het heeft maar weinig Ge scheeld of de woeste golven hadden ook rondom de huizen van „Durp" gekookt.... Het Dijkleger moest echter uit een geïmproviseerd bestek worden samen- 1 gesteld en dat is uiteraard een zwak punt. Er dient ten alle tijde een kant en klaar plan de campagne gereed te lb*- j gen, opdat geen kostbare tijd voor re- geling op het laatste ogenblik verloren gaat Daarom zal thans op korte termijn de opbouw plaats vinden van 'n systeem dat het hoogste effect kan sorteren. Al len die krachtens de Keur (ofwel poli tieverordening) van de polder hun aan deel in het Dijkleger dienen te verrich ten, zullen dezer dagen schriftelijk ge ïnstrueerd worden inzake de groep waarbij zij zijn ingedeeld Het dijkleger telt 5 divisies. Hieronder laten wij een gedeelte vol gen van artikel 1 uit de betreffende keur: „Ieder mannelijk persoon, die de leef tijd van 18 jaren heeft bereLkt on de ouderdom van 55 jaar nog niet heeft overschreden, die woont binnen de ring van de polder Eijerland op Texel, wordt door Dijkgraaf en Heemraden op de liist der dijkplichtigen gebracht. Hij is, be houdens wettige verhindering ter be- j oordeling van Dijkgraaf en Heemraden, verplicht bij dreigend gevaar of in ge- KLEIN CAFETARIA-BEDRIJF De minister van economische zaken heeft aan de heer S. Langeveld ('t IJs- beertje") vergunning verleend tot vesti ging van een klein-cafetaria-bedrijf in het perceel Dorpsstraat 153 te De Koog. Bovendien weid voor dit-pand het ver lof B verleend. De christelijke muziekvereniging „Ex celsior", het Oosterender Mannenkoor en de zangvereniging ,,De Lofstem" heb ben Zaterdagavond in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend on der leiding van hun directeur, de heer Cor Bremer, een geslaagde uitvoering gegeven. De voorzitter van „De Lof- stem", de heer P. Riemens, liet ter ope ning zingen Psalm 150:1, dat door „Ex- selsior" begeleid werd. Vervolgens sprak hij een welkomstwoord, waarbij hij cle mentie verzocht bij de beoordeling van de te brengen zang, daar het koor niet compleet kon zijn. Hierna was het woord aan de koper blazers, diebopenden met de pittige mars „Onze Mars" en vervolgens Minerva", „Altijd Voorwaarts" en „.Partita Picco- la" ten gehore brachten. „De Lofstem" zong Psalm in de nacht, Kerkklokken, Ps. 103, Fabel, Lichtgeflïkker, Van va ren en nog wat en Liedje van de Boer; en het Mannenkoor. Avondvrede, Hij leidt mij, Lof zij de Heer, Lied der Golfjes, Avondklokken, Avondlied en Mijn Neerland Alle ensembles lieten zich van hun goede kant zien en de toehoorders heb ben dan ook een genoeglijke avond ge had. Het is echter jammer, dat niet nieer personen van deze uitvoering ge tuige waren: de geringe belangstelling toch is weinig bemoedigend voor de verenigingen, die hun uiterste best doen om zo goed mogelijk voor de dag te ko men! Dit moet wel even worden gesig naleerd, waar bij minder actief zijn al gauw de critiek komt van „Ze laten haast nooit iets van zich horen"! Het slotwoord werd uitgesproken door de voorzitter van „Excelsior", de heer Jn. Daalder, die liet zingen Ps. 119:26 met orgelmuziek door de heer B. Vlaming C.Gzn. De voorzitter sloot hierna met dankgebed. val van doorbraak, daartoe door of van wege Dijkgraaf en Heemraden opgeroe pen zijnde; ten dijk te komen en zich in dienst te stellen van het dijkleger. Van die dienst worden vrijgesteld: artsen, geestelijken, ambtenaren, die door de aard hunner betrekking de dijk plicht niet kunnen waarnemen, militai ren in actieve dienst en personen, die wegens of tengevolge van lichamelijke of geestelijke toestand ongeschikt zijn, op grond van een verklaring van een ge neeskundige. Mede zijn van dijkplicht vrijgesteld de in Art. 5 bedoelde geleiders van trek en lastdieren en voertuigen, benevens de bemanning der vaartuigen, wier na men op de desbetreffende lijst, in dat artikel bedoeld, voorkomen". Hedenmiddag om half drie zal de eer ste steenlegging plaats vinden voor de o.l. school te De Waal. Inmiddels is er door de bouwers van de nieuwe school al veel weik verzet en aangenomen mag worden, althans goede hoon bestaan, dat de leerlingen nog dit jaar de oude, donkere lokaliteiten aan de Dorpsstraat kunnen verlaten. Dat zal een grote verbetering zijn! De oude school toch voldoet in geen enkel op zicht meer aan de eisen, welke het mo derne onderwijs mag stellen: ze werd omstreeks 1878 gebouwd en is dus even oud als die te De Koog en de vroegere o.l. school te Den Burg. De nieuwe school komt ten opzichte van de zon veel gunstiger te liggen en wel aan de Laagwaalderweg. De heer Jov. Dij'k, Amsterdam, is niet alleen een verwoed filmer, maar boven dien een diep bewonderaar èn vriend dus van ons eiland, van ons vogeleiland en daaruit kunt u concluderen, dat hij dikwijls met zijn camera op onze (eigen) vleugeldragers schiet. Als ieder schot 'n eendvogel was, zou je natuurlijk een vervelende vertoning kunnen krijgen, maar dat is het niet: hij heeft vele vo gelsoorten gefilmd en daarvan noemen wij u de sierlijke, slanke kluut, die wij altijd nog de mooiste van alle Texelse vogels vinden, de scholeksters oftewel onze vrolijke lieuwen, (de Texelse kip, aldus de cameraman), visdiefjes, die bij zonier levendige acteurs, pijlsnel in hun duik tot ver onder het oppervlak, de bontbekpleviertjes, enz. enz. En daarbij en daar tussendoor nam de lens natuurlijk ook allerlei fraaie beelden uit ons landschap op, waarbij je uiteraard allicht een paar welgevormde schapen vereeuwigt. Ook de lammerenmarkt werd door de heer Van Dijk bezocht en daar trof hij o.a. de bekende vogelaars Vermeulen en Boot. Voorts bevat zijn rolprent, die een dik half uur draait, flitsen uit de bootreis met de actieve en niet minder hongerige meeuwen aan de verschansing! Dit alles en nog een 40 minuten lange film van vogels rondom onze hoofdstad, alsmede een leuk bij-filmpje, omvat z'n repertoire, dat hij al verscheidene ke ren met groot succes in Amsterdam bracht. Zijn Texelse vrienden nu vin den het tijd worden, dat hij ook eens met zijn verzamelingen naar Texel over wipt en zo hebben ze afgesproken om Vrijdagavond 25 September a.s. een filmavond te houden in „Ons Huis" te Den Hoorn. Alle belangstellende vogel vrienden zijn van harte welkom. HEEMRAAD POLDER EIERLAND Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 October a. s. de heer J. G. Flens benoemd tot heemraad van polder Eierland. „MEDIANA" VERWIERF EERSTE PREMIE De stermerrie „Mediana", eigendom van de heer A. de Visser, „Mariahoeve", P.H. Polder, verwierf op de Nationale Paarden demonstratie te Utrecht in de rubriek 5-6-jarige merriën, Gronings ty pe, een eerste premie. Op deze show worden de beste paarden uit ons land voorgeleid. „Mediana" verwierf dit jaar reeds een 1ste premie te Den Burg, daarna een le premie te Alkmaar. In October zal zij de zgn. verrichtingsproef moeten afleggen, waarschijnlijk te Mid- denmeer, waarop toekenning van het praedicaat Kroonmerrie kan volgen Bij deze proef zal zij voor een landbouw- wagen in het tuig moeten en haar kwa liteiten als rijpaard moeten demonstre ren. R.K. TONEELVERENIGING ST. JAN Door bovengenoemde vereniging werd in studie genomen het toneelspel „Het verleden keert weer", in 3 bedrijven, geschreven door Christ. Pfeiffer en P. v. d. Vogelen. „DE MAN DIE TERUGKWAM De toneelgroep „Het Masker" hoopt eind November het toneelstuk „De Man die terug kwam" voor het voetlicht te brengen. Het is geschreven door Gerard Nielen en bestaat uit drie bedrijven. TENTOONSTELLING VAN „KOTEX" GAAT NIET DOOR De door de Konijnenfokvereniging „Kotex" aangekondigde jongdierendag en tentoonstelling gaan niet door in ver band met de ook in ons land geconsta teerde myxomatose, de nieuwe en zeer besmettelijke konijnenziekte, die de dood ten gevolge heeft. Dit besluit is mede genomen omdat de keurmeesters van de overkant komen. De heer De Boer, dierenarts alhier, heeft de eerste zending serum ontvangen, waarmede Donderdag reeds 200 dieren zijn inge ënt tegen de myxomatose. DE JACHTCLUBS ZIJN WEER ACTIEF Als op 1 September de jacht op pa trijzen enz. heropend is, trekken ook op ons eiland verschillende jachtclubs het wijde veld in. Naar wij vernemen is de wildstand zeer bevredigend. De club van De Cocksdorp verschalkte op haar eerste tocht bij De Krim 87 konijnen en 30 patrijzen. VOLKSDANSGROEP „TEXEL" De zomer is voorbij. Dus ook de gezel lige dansavonden met de „trekkers" uit de Jeugdherberg. En wat gaan we nu doen? We beginnen Dinsdagavond a. s. met een ledenvergadering. Alle leden worden dan weer verwacht. Nieuwe le den zijn ook van harte welkom. We be ginnen om 8 uur in de Jeugdherberg. Na de bespreking nog een gezellig dans je Dus tot Dinsdagavond. WEGEN OP TERSCHELLING WORDEN VERLICHT De A.N.W.B. heeft op verzoek van de gemeente Terschelling, im samenwer king met de N.V. Philips, een verlich tingsplan opgesteld voor de wegen op het eiland. Hierbij zijn in de eerste plaats betrokken de hoofdweg van W.- TersChelling naar Oosterend en het stratenplan te West-Terschelling en Midsland. Volgens dit plan zullen de hoofdweg en de hoofdstraten van het dorp West-Terschelling worden verlicht met hoge druk kwïklampen WEER STROPERS IN DE VAL In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn twee stropers in de buurt van Loodsmansduin met door hen buitge maakte konijntjes op heterdaad betrapt. ESPERANTO BIJ DE V.V.V.'S Het aantal verenigingen voor Vreem delingenverkeer dat Esperanto toepast in haar prospecti en brochures breidt zich regelmatig uit. Laatstelijk voegden zich hierbij de VVV's in Kufstein en Wörgl (Oostenrijk), Nürnberg en Ober- ammergau (Duitsland), Bodo (Noorwe gen), Milaan (Italië). DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 10,15, 12,45, 15,30 18.10. Van Den Helder 6,30; 9,00; 11,30, 14,00; 16,45; 19,30. Op Zon-en al f*. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,45; 10,15; 16,00, 18,20. Van Den Helder: 9,00, 11,30, 17,15; 19,30. SASIAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van SVC zal een revue worden ge bracht met 40 medewerkers. Zaterdag 3 October vindt de première plaats, dit wordt een besloten club uitsluitend voor leden en donateurs. Er is bal na met me dewerking van onze vriend uit Bree- zand. de heer Jo Siesling. De opvoering op Maandagavond 5 Oct. is voor een ie der toegankelijk. Natuurlijk zijn ook dan de leden en donateurs welkom. Er is dan echter geen bal na. Be.de avonden worden gehouden in Hotel „De Hoop". Gezien de beperkte ruimte wordt aange raden zich ten spoedigste van kaarten te voorzien. Deze zijn vanaf heden a 50 ct. per persoon verkrijgbaar bij de heren D Buys, W. Verseput en P Memdertsma. Plaatsbespreken voor beide avonden gratis op Zondag 27 Sept. tussen 12 en 1 uur in Hotel De Hoop. Loting half één precies. Ten Oosten van het gemaal van pol der Eierland is men bezig met het ver beteren van de dijk over een lengte van 200 meter. Dit dijkvak heeft op 1 Fe bruari ernstige beschadigingen geleden. De werkzaamheden worden uitgevoerd door P. Daalder's Aannemersmij. te Alk maar en zullen een f 25000 vergen. Zij 'zullen bestaan uit het gelijktrekken van de buiging in het buitenbeloop. Hiertoe zal een laag klei van 40 cm. dikte in een totaal van 1500 m3 worden aangebracht, Zuiver cn ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL De algemene tuinbouwcursus met als practisch vak bloembollenteelt heeft 12 deelnemers en gaat dus door. De cursus Engelse taal heeft 11 cursisten;, als er zich nog één aanmeldt gaat ook deze door. Voor de motorcursus is dit jaar de belangstelling klein, sleohts 3 gegadigden hebben zich opgegeven. Voor de cursus in landbouwwerktuigen en de cursus in welsprekendheid hebben zich geen deelnemers gemeld. Deze gaan dus niet door. Men kan zich voor de cursus sen nog steeds opgeven bij C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. 126. S.V. Texel. Zoals te verwachten was kon het le elftal het in Hoogwoud" met invallers voor Henk Boon en Kees Schermer, niet bolwerken. Het werd een 3-0 nederlaag, maar de beslissing viel eerst in de laat ste minuten. Tot ver in de 2e helft stond het nog 00. Onze zeer jeugdige voor hoede miste de nodige stootkracht om de harde Grasshoppersverdediging ern stig te verontrusten. Texel 2 deed zeer goed werk door met 20 van Watervogels 2 te winnen. Na de grote nederla^ van de vorige week is dit wel buiten verwachting. Het weei meespelen van Jac Vlaming en Henk Bakker betekent blijkbaar wel 'n versterking. Het 3e verloor met 5-2 van JVC 2. Het was een aardige wedstrijd, waarin door ons zeker met slechter gespeeld werd, maar de tegenstander wist beter van de kansen te profiteren. De adsp A leverden een keurige pres tatie, door in Enkhuizen Westfrisia A met 20 te verslaan. In het veld wogen de partijen aardig tegen elkaar op. maar onze aanvallen waren gevaarlijker en de overwinning was dan ook volkomen j verdiend. Ben zorgde reeds voor de rust vcor beide doelpunten. Adsp. B leed een zware 4-0 nederlaag tegen Tex. Boys A. Nodig was dit zeker met, daar beide partijen in het veld niet veel voor elkaar onderdeden. De verde diging was echter zeer zwak, er werd herhaaldelijk misgetrapt en slecht ge dekt. In de voorhoede pingelden Mari, Peter en Hans veel te lang en liepen zich dan ook herhaaldelijk vast tegen hun grotere tegenstanders. Texelse Boys-nieuws. Zoodag gaat Boys 1 naar Petten. Ver trek 9,45 van de Groeneplaats boot van 17,45 naar Texel. Allemaal op tijd?! Boys 2 speelt thuis tegen SVC 2, aan vang 2,30 uur. Neem het niet te licht op, Boys! Hedenmiddag spelen de adsp. A uit tegen De Koog A, aanvang 4 uur. Ver trek 3,15 uur per fiets vanaf De Zwaan KATHOLIEKE KERKLIJST „DE STEM DES VOLKS" 1 Parochie van St. Toanncs de Doper mei De voorzitter van ,De Stem des Volks' i bykerken Don Hoorn cn Oosterend te Koog-Zaandijk schrijft ons: Namens het gehele koor zeg ik u al len, leden van „De Stem" en pleegou- j ders, bij deze nogmaals hartelijk dank seph voor voor het prachtige weekend Zaterdag en Zondag jl ons door u allen aangeboden. Deze dank gaat vergezeld van een uit nodiging. Wij verwachten allen die heb ben geholpen dit uitstapje voor ons zo schitterend te doen slagen, in 1954 voor een weekend in Koog-Zaandijk. Afge sproken? Tot ziens dan in 1954 SVC Nieuws Hedenmiddag 4 uur adsp. A uit tegen Texel B. Vertrek 2,30 per fiets. Morgen Tex. Boys 2-SVC 2, om 2,30 uur. Het le speelt om half twee thuis te gen DWOW 1. Op tijd present in ver band met het handballen. Terreindienst J. Reus en W. v. Heerwaarden. Zondag 20 Sept. 17e Zondag na Pink steren. In Den Hoorn ook 2 Missen. In het lof van 7 uur roz. en lit. van St. Jo- zalig sterfuur. Maandag 21 Sept Om 8 uur in de kerk conferentie voor de vaders en moeders. Dinsdag 22 Sept. Om 7,45 gez. requiem v.d. inge schrevenen op de doodceel. Woensdag 23 Sept. Om 7,30 lof van St Joseph met gebeden v.d. ingekomen intenties. Zater dag 26 Sept. roz. om 6 uur en biechth. van 5-9 op de hele uren. Zondag 27 Sept. Dan 2 Missen in Oosterend. ZDH-Nieuws. Afgelopen Zondag hadden wij een vrije dag. De overige uitslagen in onze afdeling zijn: Oosterend-St. Boys 3-3; WironWinkel 24; Witrood-ALC 3-2; Reiger BoysWSW 3-3. Mogenmiddag 2,30 uur komt WSW uit Wiidenes. Doe je best! alsmede een 10 cm. dikke laag teel aarde, waarna het geheel door een krammat zal worden afgedekt. In het voorjaar zal deze verzwaring worden in gezaaid. De klei wordt aangevóerd uit Het Noorden en wel vanuit een perceel, gelegen achter het bedrijf van de heer T. Eelman, dus bij het Afwateringska naal aldaar De put zal worden opgevuld met schotwal, afkomstig uit het dijkka- naal van Eierland. De dijk is in 1835 aangelegd en in 1931 in verband met de Zuiderzeewerken verzwaard. De jongste geschiedenis heeft echter geleerd, dat de verzwaring van 1931 nog niet afdoende is geweest! Tex. BoysKolp. Boys: 1-1. Zo is dan voor de Boys de competitie begonnen en wel met een thuiswedstrijd te<*en Kolp. Boys. De Boys namen de af trap en al spoedig werd er in een hoog tempo gespeeld. Vooral de bezoekers wisten snelle aanvallen op te zetten en mooie gecombineerde aanvallen maak ten het de Boys-achterhoede lastig. De aanvallen der Boys waren minder in aantal, doch zéker net zo gevaarlijk. Na een half uur spelen werd onze midvoor in een kopduel gewond, waardoor hij 't veld moest verlaten Spoedige beter schap Martien! Hierdoor zakte het tempo een weinig. Bij een van de Boysaanvallen werd 1- buiten van Tongelen te ruw aangeval len waarvoor de scheidsrechter zeer te recht floot; dit was evenwel jammer, want op hetzelfde moment zag deze speler toch nog kans onhoudbaar in te schieten. Dit doelpunt werd niet toege kend en de indirecte vrije schop lever de geen resultaat op. Ook het Boysdoel was voor de rust met te doorboren, want keeper Hoogenbosch verrichtte en kele mooie uitvallen waarmee hij zijn doel schoon wist te houden: rust 0-0. Tijdens de 2e helft werd er weer be hoorlijk gespeeld en wisselden de aan vallen elkander snel af, over het alge meen met Kolp. Boys iets in de meer derheid. Toch werd het le doelpunt door de Tex. Boys gemaakt, wederom kreeg 1-buiten v. Tongelen de bal en met een diagonaal schoot in de uiterste hoek werd de stand 1-0. De druk op het T. Boysdoel werd hierna groter, doch de verdediging stond heel goed op z'n plaats en wist het eerste kwartier het doel voor een doorboring te vrijwaren. Een schermutseling met de 1-buiten van Kolp. Boys werd door deze speler ge wonnen, een zeer scherpe voorzet volg de en de midvoor van de bezoekers kop-* te de bal onhoudbaar in: 1-1. In het laatste kwartier kwam Kolp Boys ge vaarlijk opzetten, doch de Tex. Boys- verdediging wist stand te houden. Maar ook de verdediging van Kolp. Boys moest nog enkele malen handelend op treden. In de stand kwam geen veran dering meer, hetgeen de verhouding wel juist weergeeft Over het algemeen kunnen wij tevreden zijn over het snel; er werden fouten gemaakt, maar daar leer je van. want deze kunnen op de trainingsavonden besproken worden. Boys 2 ging met 10 man naar Hel der 5 en buiten alle verwachting kwa men ze met een 40 overwinning naar Texel terug. Een pluim voor de verde diging is hier zeker op zijn plaats. Ook de 4-mansvoorhoede verdient alle lof A Boogaard was zeer goed op dreef en was menig Helderspeler te vlug af, alle 4 doelpunten nam hij voor zijn reke ning. Jammer was het, dat de doelpun ten die P Hopman en P. v. Sambeek maakten, werden afgekeurd, want dit waren toch zuivere doelpunten. Waarom werd er door de 1-buiten geen afbericht gegeven? Dit zal in ieder geval nog moeten worden onderzocht. De adsp. A zetten hun competitie ook goed in. Met 4-0 werd Texel B versla gen. Het was een pittige wedstrijd jon gens en tracht zo door te gaan. In het begin werd er wat traag gespeeld maar later werd het beter. J. Zoetelief was hier de topscoorder, want ook hij zette alle doelpunten.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1