Het wapen van Breeck Versterking voor de Koninklijke Marine Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Nieuwe mijnenveger binnenkort in Nederland verwacht Op de dag van de overdracht van Hr Ms nieuwe mijnenveger „Beemster" (voorgrond), vroeger AMS 105 geheten, had er op de pier van „Algiers Naval Stationde basis van het Achtste District van de Amerikaanse marine te New Orleans in Louisiana, een inspectie plaats van de gaande en komende bemanningen. Rechts achter de komende Nederlanders, lmks voor de gaande Amerikanen. New Orleans, Louisiana (USIS). Onder commando van de Luitenant ter Zee der 2e klasse A.W. Crince le Roy i(KMR/OV) uit Den Helder bevinden twee andere officieren en zeven en der tig manschappen van de Kon. Ned. Ma rine zich op het ogenblik aan boord van een gloednieuw schip Hr Ms Mijnen veger „Beemster" waarmee zij in de loon van de herfst in Nederland hopen te arriveren. Het marinevaartuig, dat vroeger het kenteken AMS 105 voerde, is onlangs als eerste van een serie in het kader van het Programma voor Weder zijdse Militaire Bijstand (M.D.A.P.) dooi de Amerikaanse regering aan Nederland overgedragen. De „Beemster", die is bewapend met 20 milimeter luchtafweergeschut en de nodige mijnenveegapparatuur, is in Texas onder supervisie van de Ameri kaanse marine gebouwd. Na de over dracht is de mijnenveger voor oefenin gen opgestoomd naar Charleston in South Carolina. 'Zij zal blijven deelne men aan manoeuvres tot dat zich de ge legenheid voordoet in konvooi de Atlan tische Ocoaan over te steken. Men ver wacht, dat zij nog in de loop van de herfst de haven van Den Helder zal bin nenlopen. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 23 Sept. 9,19 en 9,20. 24 Sept. 10,03 en 10,03. 25 Sept. 10,44 en 10,45. Aan het strand is het ongeveer één uur eeidsr hoog water. CURSUSSEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Behalve de cursussen aan de dagschool worden, beginnende deze en volgende maand, aan de Landbouwhuishoudsahool ook weer cursussen in avondschoolver band gegeven en wel de cursussen in Fijne keuken I en II, Burgerkeuken, Handerarbeid en Naaien en Knippen. Naar wij vernemen toestaat voor al deze cursussen grote belangstelling. Voor degenen, die ook eens één van bovenstaande cursussen willen volgen, bestaat hiertoe gelegenheid na 1 Janu ari 1954. S.V.O.-nieuws. SVC-Wiron: 23. Met invallers voor Gerrit Boet en Cor moest worden be gonnen, de eerste reserve liet ook op zich wachten, zodat het geheel al hope loos geleek. Toch golft het spel mooi heen en weer met S. iets meer in de aanval. Er wordt ondanks de invallers, beter en met meer enthousiasme ge speeld dan vorige week. Het is voor onze voorhoede erg moeilijk om bij het vijandelijk doel te komen, want beter dan de Wiron-verdediging is het fluitje van de scheidsrechter, die zich de gehe le wedstrijd liet leiden door de Wiron- grensrechter. Als deze gevaar zag ging de vlag omhoog en prompt klonk de fluit, buitenspel of niet. Het was beter dat ze met een club geen plaatselijke scheids rechter meegaven. Toch weet Bert, die onverwachts vrij komt, ons de leiding te geven. Maar spoedig maakt Wiron gelijk. Als even later de spil terug speelt op de back, laat deze de bal rustig langs hem lopen, denkend dat de keeper de bal wel kan hebben. Maar de afstand is veel te groot; de 1-binnen maakt geen fout en we staan achter. Rust 2-1. Er is nog niets verloren en als Wim mooi gelijk maakt, verwachten we zelfs een kleine overwinning. Maarals de r-binnen een schot geeft van grote afstand laat Simon de bal, die glad is, over zijn handen vallen: 3-2. De speel tijd is te kort om dit weer in te halen. Jongens, wie een fout maakt, zit er zelf het meest in. Het is dan ook met fair om dan te gaan schelden en dan te moe ten horen; „ik heb er geen zin meer in", en „ik doe er niks meer voor". Als je geen tegenslagen kan hebben, voetbal dan liever niet. Als er zo'n fout wordt gemaakt, pak dan meteen dubbel aan deze fout weer ongedaan te maken. Dan toon je dat je sportief bent. Volgende week rust (interland Noor- wegen-Nederland). 4 Oct. ikomt Spor ters. Laten we hopen dat we dan weer volledig zijn en dat Jan zijn been ook weer goed is, anders rust je 4 October maar. 11 Oct. weer rust, dus dan de 18e weer aan de slag, thuis. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 18 September: le klas: C. Dijker-S. Bakker 20; S. v. Heer- waarden-J. Vinke 20; S. Ros-C. van Heerwaarden 11; G. Dros-P. Jansen 11; C. v.d. Werf-P. Kooij 02. 2e klas: W. A. v. Zeijlen-Jb. v. Heerwaarden 20; J. P. Stam-C. P. Burger 02; W. J. Boon-H. Gomes 20; J. Hooijberg A. v.d. Slikke 11; Joh. Sohoo-A. Vinke 0—2. 3e klas: Dingemanse-P. v.d. Vis 20; D. Roe per-C. Vinke 20; Jb. Koorn-Siem van Heerwaarden 02; D. t.d. Werf-Joh. v. Heerwaarden 02; Joh. Barhorst-Jn. Barhorst 02; Joh. vjd. Vijver-Jb. Mosk 0—2. Het was weer gezellig op onze eerste speelavond en er werd met animo ge speeld. In de le 'klas begonnen Dijker en S. v. Heerwaarden hun opmars met een zege op resp. S. Bakker en J. Vinke, terwijl Ros 1 ount moest afstaan aan C. v. Heerwaarden; Dros en Jansen deden hetzelfde terwijl C. v.d. Werf het hoofd moest buigen voor P. Kooij. In de 2e klas vierde Burger zijn te rugkeer met een overwinning op Stam, de „debutantjes" verloren allen: Schoo van Vinke op 't nippertje en Jb. v. Heerwaarden en Gomes resp. royaal van Van Zeijlen en Boon, Hooijberg en v.d. Slikke bereikten hun eerste remise. In de 3e klas vallen allereerst op de nederlagen van Jb. Koorn tegen Siem v. H. en van D. v.d. Werf tegen Joh. van Heerwaarden; Van der Vijver viel ook iets tegen door de winst aan Mosk te laten; de overige uitslagen zijn normaal te noemen. Als u eens op een tegenstander moet wachten, ga dan niet direct de deur uit maar speel een vriendschappelijk partij tje. We zijn bij elkaar om te dammen, 't Is maar dat u het weet! We logen eens in Fu Shang. aldus Stuurman Steven, locn wc tijdens een mandeling langs een rotsachtige weg wat gerommel boven ons hoofd hoor dc-n en ophiikcnd een stuk losgeraakt steen naar beneden /ogen komen. „Pas op!" schreeuwde ik en. terwijl het stuk steen op de grond plolte, hoorden wc Pas op!" en weer een plof. ..Wie is daar' riep Ik .Wie Is daarklonk het. Opeens begrepen we het. er was hier een prachtige echo! „Nou Uw liifsprcuk. Stuur." Ik zoog mijn longen vol en riep keihard .Sta op - Sterling!" En door klonk het over China terug; „Sla op-Sterling'" Wc grinnikten over dit prachtige effect, maar merkten ook nog een ander effect vnn verscheidene kanten kwamen Chinezen op ons loogerend, die ons met hel roepen van „Stel ling!" duidelijk maakten, dat ze graag wilden opsteken! Een van hen sprak een beetje Engels en vertelde dot ze jaren op Nederlandse schepen gevaren hadden Daardoor kwam het dus, dat Sterling hier een magische klonk had! „Vooruit mannen" zei ik tegen mijn maats, .we geven ze allemaal een pluk van die gouden Sterling shag. Naar niet alles hoor! Ik dénk er niet onn, de hele verdere dag- zonder die fijne lekkere Virginia-shag te zitten, want je weet, Ik Std op STERLING I Vlak voor de vacantie hebben Bim en Bam sa men een zomerhuisje ge maakt. Wat een plezier zullen ze daar van heb ben. En het mooiste is, dat er zoveel stukken goed hout zijn overgebleven, dat ze best nog iets anders kunnen maken. Ze beslui ten dan ook om wat tuin meubelen te maken; als 't dan vacantie is, kunnen de andere dieren eens op be zoek komen en fijn met 't hele stel in de tuin zitten. Voor de giraffe maken ze een heel hoge tafel. Als hij nu limonade drinkt, hoeft hij tenminste geen kramp in zijn lange nek te krijgen, omdat de tafel te laag is En ze maken nog meer. Kijk maar, voor het luipaard een sterke ta fel en een stoel omdat hij hij zo zwaar is, voor de schildpad een klein tafel tje en voor de ooievaar een stok met een tafeltje er aan vast. Nee, ze hebben niemand vergeten hoor en en iedereen heeft reuze plezier. Cooyrlghl P I ZDH-Nieuws. Zondag kregen we WSW op bezoek. Na de overwinning op Wiron, waren de verwachtingen goed. Onze club startte met een hoog tempo en aanval op aan val volgde, maar het doelpunt kwam aan de andere kant; te gauw kwam echter de gelijkmaker. We kwamen steeds sterker opzetten, spoedig was het 2-1 en na hernieuwde aanvallen 31. Rust 4-2 voor Z. Na de thee bleek dat Z. zijn kruit verschoten had, W. greep de kans, het werd 4-3 en vlak voor het einde volgde de gelijkmaker. De le trainingsavond van Donderdag jl. moet te zwaar geweest zijn, tenmin ste voor de eerste keer, want dit waren wel de gevolgen in de 2e helft van de wedstrijd; dus allemaal ter training, want het tempo moeten we IV2 uur vol houden, willen we een goed figuur slaan. Zondag zijn we vrij. Het was de laatste wedstrijd van onze midvoor Ernste, die ons eiland weer gaat verlaten. We zullen hem zeer mis sen. Ernste, het gaat u goed en de beste wensen ook voor uw gezin, namens on ze gehele sportvereniging. KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Bovengenoemd Kraamzorgcentrum houdt 1 October a.s. van 10 tot 11 uur weer zitting in het Wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg. DEN HELDER ALKMAAR De winterdienstregeling van de Ned. Spoorwegen bevat een mededeling, wel ke voor Texel van belang is: Tussen Alkmaar en Den Helder zal nog slechts op Vrijdag en Zaterdag één stoomtrein in beide richtingen rijden, voor het overige wordt de gehele dienst met DE-treinstellen uitgevoerd. Een versnelling van de treinen op beide baanvakken en een opvoering van de freauentie tussen Alkmaar en Den Hel der tot 18 treinen in beide richtingen is het resultaat. De ene doorgaande stoomsneltrein Den Heider-Amsterdam C.S. v.v. wordt vervangen door een Diesel-electrische trein tussen Den Helder en Alkmaar v.v. en door een electnsch getrokken trein tussen Alkmaar en Amsterdam C.S. v.v. Te Alkmaar moet dus worden overge stapt. S.V. Texel. Een verheugend bericht voor alle voet balclubs, maar ook voor de andere spor ten op Texel is het besluit van het be stuur van N.V. TESO om ten dienste van de sport een extra boot in te leggen. Vertrek Texel 16 uur en om 17,10 van Den Helder. Een woord van welgemeen de dapk aan dit bestuur is stellig op z'n plaats en dit namens alle sportbeoefe naren op Texel. Uitslagen van Zondag jl. 4e kl. A KN VB: VZVLimmen 1-1; SchagenBKC 13; TexelDTS 1-2; Oudesluis-Grass- honoers 22; RKAFCWatervogels 40; ZAPSucces 11. Afd. N.H.: SRC 2—Texel 2 3—0; Texel 3HRC 6 0—5. Adsp.: Texel B—SVC A 6—2. Texel 1, dat in een gelijkopgaande partij de punten aan DTS moest laten, zal zich bewust dienen té worden, dat er flink aangepakt moet worden. Vooral voor de rust werd er behoorlijk ge speeld, maar onze aanval mist stoot kracht. Vooral Niek, die wat z'n kunnen betreft, alleen wel in elke wedstrijd voor een paar doelpunten zou kunnen zorgen, is geen aanvalsleider. Alleen in zeer snel tempo aanvallen is wat bij ons succes kan hebben, waarbij dan zuivere passen, waar Bob met z'n snelheid met succes op kan lopen. De andere bezet ting in deze linie zal zich geheel moeten inspelen. Zoals reeds gezegd waren de partners vrijwel aan elkaar gewaagd, zij het dan dat onze verdediging het heel wat lasti ger had dan de D-defensie. Henk en Wim waren weer van de partij en het spel ging alweer goed, terwijl Bertus prima keepte. Reeds na enkele minuten gaf Bob ons de leiding terwijl een aan tal goede kansen gemist werden, mede danik zij het prima doelwerk der D-kee- per. Rust 1-0. Na de hervatting hetzelfde beeld, tot dat uit een ongevaarlijke D-aanval over links een voorzet werd geplaatst, waar uit de vrij staande midvoor de bal pre cies binnen de paal kopte: 11. Uit een vriie schop tegen T. werd door D. een doelpunt gemaakt, maar daar de bal niet eerst stil was gelegd en het sein van de scheidsrechter niet was afgewacht, was dit een ongeldig doelpunt. De scheids rechter, met zeker van z'n zaak, vroeg het oordeel der D-grensrechter, die zo onsportief was, te suggereren, dat de bal was stilgelegd. Dat hierdoor een ge spannen verhouding, zowel binnen als buiten de lijnen, wordt geschapen, is be kend en tot het einde toe was dé sfeer I Wc weg. Hoe men ook over dergelijke din-lian gen denkt, men moet in het veld enlfcoc daarbuiten sportief blijven en een te-|doo lan IA1 Uit< Boe Dei D« ehe Woe ;n >ep£ tenc ïeel Oi de s Een< N Oi verg idv. ven dere men kiez regl verl men T: LEI" O ogei twij mor ren. Ir een teke dere wiel niet op 1 aan goe« ne'" mee ons wel lijk] geei wij ver. tieg grot Geb 20a] „mi De gas' se j c L. zon ker, De wel ne Ev geo ;enslag kunnen verdragen. Texel 2 kon het in Schapen niet bol werken tegen SRC 2; met 03 gingen ze ten onder. Texel 3, dat tot de rust de stand blank had gehouden, zakte daarna als een kaartenhuis in elkaar; uitslag 50 het voordeel van HRC 6. Adsp. B was de enige die voor de volJ- le winst zorgde. Been In een pittige wedstrijd, waarvan onsB3^0 de eerste helft het beste beviel, daarna werd er in de voorhoede te veel ge peuterd, werd van SVC met 6-2 gewon nen. Aan alle leden: Vooral nu trouw blij ven trainen, de enige manier om tot be tere prestaties te komen. Woensdag al lemaal present dus! Adspiranten: Vrijdag trainen om 6 u. her we: I „ha te i mg. gre gen zij ver FEUILLETON door T. LODEWIJK 5). Maar Korstiaan wilde van dat alles niets horen. Het ging goed. Het ging 'm naar de zin. Hij kon het bekijken zonder zich al te druk te maken. Wat had je aan al die poespas, je verwende de men sen maar en ze werden nog meer .onte vreden dan ze al waren. En op deze voorjaarsmorgen stond Korstiaan zo te staren over z'n tapkast en luisterde -met éën oor naar de ge sprekken. Meneer Geerdes, de makelaar, was aan het woord. Weet je al dat Bonneman er mee uitscheidt? vroeg hij. Dat is geen nieuws stelde Ha merlink, de drukker, vast. Sinds zijn zoon naar Amerika vertrokken is, heeft hij er geen zin meer in. Nou ja, wat is de wagenmakerij? vroeg meneer Gerrit in 't algemeen. Je koopt tegenwoordig alles kant en klaar, en nu die grote carossieriefabriek in Vieilhouten er is, kon Bonneman het werk met een knecht makkelijk af. Trouwens, hij kan 't doen, hij heeft ze genoeg verdiend. Eens moest een mens rust nemen, wat jij, Hijzeldoorn? De ijzerhandelaar speelde met z'n or delintje, een vaste gewoonte, en glim lachte. Men krijgt in dit leven nim mer rust stelde hij gewichtig vast. Als ik mezelf naga. Maar de makelaar Geerdes sneed dit onderwerp af, want ieder wist al wat er komen ging, en dat meneer Hijzeldoorn de eerste maten inzette van het Gloria voor meneer Hijzeldoorn. Aangezien men dit al van buiten ken de, was niemand er meer benieuwd naar. En wat doet hij met zijn pand? informeerde Sartorius. Dat gaat aan de paal wist Geer des te vertellen. Wordt het geveild? Ja, over een paar weken. Ik heb de biljetten al klaar liggen haastte Ha merlink zijn deel aan het nieuws toe te voegen. D'r zal wel geen wagenmakerij meer in komen stelde meneer Gerrit vast. Nee, daar zit geen brood in be vestigde Geerdes. Tenzij ze de zaak moderniseren. Maar daar is het ook geen punt voor, dan kan je goedkoper een bedrijf opzetten aan de grote weg. 't Is een mooi punt om er een res taurant te bouwen, merkte Sartorius, de Indischman, plotseling op. Korstiaan, achter zijn tapkast, ging van de ene voet op de andere staan, maar bleef naar buiten staren. De ande ren wierpen vluchtige blikken naar hem, zagen zijn onbewogen gezicht en keken elkaar aan. Ze waren allen zakenmensen. Ze kenden Korstiaan lange, lange jaren. Zij zelf vonden het best zoals Het Wapen reilde en zeilde, en ze hoopten dat het ook hun tijd zou uitduren. Maar ze had den zo al eens tegen elkaar gezegd, dat Korstiaan een zware pijp zou roken als er eens een gladde jongen kwam die hier een modern zaakje begon. Geerdes, de makelaar, besloot de knuppel in het hoenderhok te gooien. Dat zou gezellig voor je worden, Kors, een collega aan de overkant. Dan konden jullie nog eens buren. De anderen lachten, maar er was een zekere gespannenheid in hun lach. Ze gluurden naar Korstiaan hoe die het op nam. Zo is het meneer Geerdes sprak Korstiaan onbewogen als de man er een boterham in ziet, laat ie dan maar beginnen Nou ja stelde meneer Van den Genuchten in het algemeen vast dat zeg jullie nou wel, maar vergeet niet: klanten lopen niet, maar kruipen. De mensen zijn hier gewend. Jaar op jaar hebben ze hier gezeten. Het Wapen is 'n traditie geworden in Breeck. Zelfs al zou er hier 'n andere zaak komen, dan •bleef Het Wapen nog wat het was. Laten we dat hopen sprak Sar torius scherp en bestelde „nog een drankje om 't af te leren". Maar de ouwe tijd heeft het nog nooit van de nieuwe tijd gewonnen, heren! De anderen zwegen. In hun hart ga ven ze Sartorius gelijk. Maar zoiets zei je niet, als Kors van Vueren er bij stond. En ze stelden weer vast, allemaal zo in hun eigen binnenste, dat Sartorius toch niet je c!5t was, ondanks zijn grote villa en zijn Braziliaanse sigaren. Een •eahte Breeekenaar zou zoiets nooit ge zegd hebben. En ze zeiden Korstiaan van Vueren extranhartelijk goeiendag, toen ze tegen twaalven aftrokken. DE VEILING In de gelagkamer van Het Wapen hing het grote biljet met de zwarte let ters: „Notaris D. Geutjens te Breeck zal od Vrijdag 12 April a.s. in hotel „Het Wapen van Breeck" des v.m. 10,30 uur in het openbaar verkopen het Winkel- en Woonhuis, staande en gelegen aan het Stadsplein nr. 6, met erf en tuin, ter grootte van 3 A. 22 cA, kadastraal bekend gemeente Breeck, sectie A nr. 222." Korstiaan van Vueren kende het al van buiten, zo dikwijls had hij er naar staan kijken. De woorden van de In dischman Sartorius waren in zijn ge dachten blijven hangen. En ongelukki gerwijs had ook zijn dochter Marian ze gehoord en was hem opnieuw aan het hoofd komen zeuren over vernieuwing, modernisering, uitbreiding, reclame. Kind had hij gezegd als je vader dood en begraven is mag je doen wat je wilt Zolang ik hier de baas ben, blijft het zo. Wens dus maar, dat je gauw van me af bent, dan kan je er mijnentwege een kermistent van ma ken. Het was hard en onbillijk geweest, dat voelde hij zelf wel. Hef was grof tegen Marian, die altijd een goeie dochter voor hem geweest was en hem op aller lei manieren had bijgestaan, die hij niet meer missen kon. En later had hij het ook wel goedgemaakt, zo'n beetje, met een scheef grapje en een moeilijke glimlach. Maar er was toch iets blijven zitten. In de gang hoorde hij de mensen langs stommelen naar de kleine zaal, waar de veiling zou worden gehouden. De vaste club, in de wandeling de „Oude Garde" genoemd, zat reeds rond om meneer Gerrit geschaard bij de schouw, vroeger dan gewoonlijk voor dit evenement. De notaris zat aan een tafeltje apart en dronk een kopje koffie met z'n candidaat, aan een ander tafel tje zaten de klerk en de afslager. Nie mand zei iets. Maar aller gedachten wa ren bij de aanstaande veiling. Het te veilen pand, door de wagen maker Bonnerman te koop gezet, was inderdaad prachtig gelegen, recht te genover Het Wapen, aan de overzijde van het Stadsplein, links van het ge meentehuis. De rommelige wagenmake rij had het pleinbeeld geen goed ge daan, het huis zelf leek er minder door. Maar ieder was er zich van bewust wat er van te maken zou zijn, wanneer het eens werd opgeknapt. Het zou het hele plein kunnen ophalen en domineren. En daarom was de nieuwsgierigheid groot. Er werd gefluisterd, dat de Twentse Bank het zou kopen om de strijd met de Boerenleenbank hier Breerk eens uit te vechten. Anderen wisten te vertellen, dat er een Rijksdienst in kwam. Maar niemand wist het rechte. En de notaris zweeg, wetende dat niets zo goed als dit zwijgen de gewichtigheid van zijn ambt zou demonstreren. (Wordt vervolgd). qui „W sta; bui sch „Cc Stof J eno st\i zijr re nie ge\ kw thu gee voi zijr in gra ver in „H de me „G kin het te "Wa Py; eei 1 pa£ dat wa trie "ver

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4