Cjrocn TwarL-Jexelsin het harL, DÉ )e Hervormde Gemeente van Den Burg nam haar kerk na acht jaar weer in gebruik -dfc Ela 'de 1 Texel zag >CII. ïTEXELSE WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 67e JAARGANG. No. 6777 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lcmgeveld D© Rooij joekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. fef'e» teller )N 22 »g Deze foto toont, dat de kerk niet alleen fraai gerestaureerd is, maar dat et interieur ook belangrijke wijzigingen heeft ondergaan. De preekstoel b.v. rerd aan een der achterste pilaren bevestigd. DANKBAARHEID vervult ons, dat wij door veler hulp, niet in het minst i Rijk en Gemeente en van de kerkelijke gemeenten uit onze Classis, dit chone, herstelde kerkgebouw nu mogen bezitten. De kerkvoogdij hoopt, dat de 'ernicuwing van ions kerkgebouw tevens vernieuwing zal betekenen van 't Gees- elijk leven in de Gemeente. Met deze wens in het hart willen wij, Ouderling- terkvoogden, na vele jaren van werken, zorgen en wachten thans dit kerkge- ouw overdragen aan kerkeraad en gemeente tot de Dienst des Heren. Hem zij en heerlijkheid". Aldus klonk de stem van de president-kerkvoogd der lervormde Gemeente van Den Burg Zondagmiddag in de zo fraai gerestau- eerde kerk aan de Binncnburg. Zo heeft de Hervormde Gemeente van )en Burg haar kerkgebouw na acht jaar /eer in gebruik kunnen nemen. In ons orige nummer gaven wij een uitvoe- ig verslag van ons onderhoud met de eer Ubels van de fa. Jurriëns uit Jtredht, welke de restauratie heeft uit- evoerd en thans dat spreekt vanzelf ziet de lezer wederom een groot deel an de voorpagina aan deze kerk ge- ïjd. Viel vorige week het accent op de restaties van de bouwmeester, thans gt het zwaartepunt bij het geestelijk 'feven, bij het waarom en waartoe deze terk gebouwd werd en alle drie spre- die vanaf de kansel het woord tot aanwezigen richtten; concludeerden an ook, dat dit niet de dag van de jouwmeester is, maar de dag des He- want „zo de Heer het huis niet ouwt, te vergeefs arbeiden deszelfs ouwlieden daaraan". Om twee uur begon de erkiklok te luiden en na cht jaar begaf de koster ach naar de poorten om ze )N ,r2 ten, terwijl ook in ons midden zijn de architect, de uitvoerder, de dagelijkse onzidhter en zijn personeel, de leveran ciers van de verwarminGsinstallatie en de orgelbouwers. Meer dan 8 jaar moes ten wij onze godsdienstoefeningen in lo kalen houden met alle bezwaren van dien Hierop nam Ds van Reijendam, voor ganger der gemeente, het woord om als voorzitter van de kerkeraad het kerk gebouw te aanvaarden. Zijn Eerwaarde snrak als volgt: Zo aanvaarden wij met dankbaarheid en blijdschar» dit door de goede zorgen van de broeders ouderling-kerkvoogden onder deskundige leiding gerestaureerde kerkgebouw. Worde hier alleen het Evangelie van Jezus Christus verkondigd. Vinde hier de bediening der Sacramenten plaats naar de instelling van Christus. Hier kome Gods troost tot alle ontgrendelen en daar- nede vrij baan te maken ;ot de vernieuwde kerk. Natuurlijk werd op een n «J rolle kerk gerekend en aan f le bij het interieur beho ende stoelen was dan ook rkeiien groot aantal ande- te> e zltPlaatsen toegevoegd. ie Een groot ogenblik voor organist, de heer J. Vis- ;er ook deze dag ge- ssisteerd door de heer P Crawna toen hij voor iet eerst het voortreffelijk [erestaureerde orgel be- eelde. Een groot ogen- ik ook voor de kenkvoog- lij en kerkeraad toen de i >fficiële overdracht plaats rond. Op deze, voor ons histo- ische dag Zondag 11 )ctober 1953 mogen -vij ioor Gods goedheid onze jerestaureerde kerk weer n gebruik nemen", aldus e president-kerkvoogd, de heer J. A. ïelman. „Het verheugt ons, dat wij dit en doen in het bijzijn van vele ge meenteleden, vertegenwoordigers van de, Provinciale Kerkvergadering, iassicale vergadering, oud-predikanten oud-kerkvoogden alsmede vertegen- 'oordigers van de Bouw- en Restaura- lecomrrussie, Vereniging van Kerkvoog den, Prov. College van Toezicht, be nende kerken en Burgerlijke Gemeen- Het in 1818 gebouwde orgel, is weer als nieuw geworden. den. Hier geve God zekerheid aan alle twijfelenden. Hier schenke God rust aan alle vermoeiden en beladenen. Ons één wetend met allen die ons voorgingen in het vaste geloof aan de onvergankelijke kracht van het woord des Heren, ver vuld met dankbaarheid jegens allen die hebben mede-gearbeid aan de restaura tie van deze kerk niet één mens uit gezonderd bovenal vervuld met dankbaarheid aan God, Die ons dit huis schenkt, wijden wij deze gerestaureerde kerk èn ons zelf opnieuw aan de dienst van God. In de naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Aimen. Spreker verzocht vervolgens de dienst doend ouderling de kansel te openen en de kanselbijbel neer te leggen. Nadat Ds van Reijendam de kansel had beklommen zong een koor oi.v. de heer U. Bouwsma, „Kom nu met zang van zoete tonen!" Na votum en groet werd de gemeente verzocht te zingen Ps. 84:1 en 2. Na lezing van een Lofpsalm zong de gemeente Ps 138:1. Hierna schriftlezing Ps 122 en 1 Petrus 2, be lijdenis van het geloof, zang van Gez. 88. Hierna ging Ds van Reijendam voor in gebed, waaroo gezongen werd Gez. 265:1, 2, 3 en 5. De voorganger had de tekst van zijn prediking gekozen uit Ps. 127: „Zo de Here het huis niet bouwt, vergeefs ar beiden de bouwlieden daaraan". Ik ben u dankbaar, dat gij altijd zo trouw bent blijven komen toen wij elders in lokalen kerk moesten houden. Wij zijn weer kerkmensen geworden en de leden van de kerkvoogdij inderdaad weer kerk voogden. Hun werk is thans bekroond, zodat de kerkeraad weer kerkeraad mag ziin. Door architect en aannemer is met hun medewerkers iets groots verricht. Hier mogen wij weer vrolijk zingen, be geleid door het zo vakkundig herstelde orgel. De restauratie heeft veel geld ge kost. Wat hadden wij moeten beginnen als Monumentenzorg de werkzaamheden niet voor 90 pet. had gefinancierd! Bouwde Israël in opdracht van Salomo de tempel, hier bestond gelukkig even eens belangstelling van de zijde van de regering, zij het, dat haar drijfveer lag in het streven tot behoud van onze mo numenten. Echter, het monument is niet het belangrijkste, het gaat om de kerk, om het huis des Heren! Onze bewonde ring voor dit gebouw moge overgaan in verwondering oor de heerhi'kheid en majesteit Gods. „Zo de Here het huis niet bouwt....". Zeker, wij zijn ten hoogste dankbaar voor het prachtige werk der adontie van de kerken uit onze Classis, voor het geld ook van de burgerlijke ge meente, de gemeenteleden, van het her stelfonds; voor het initiatief van Monu mentenzorg, het werk van onze kerk voogden, de' restauratiecommissie, de prestaties van de bouwers, want zonder dat alles zou de keiik nooit gerestaureerd zijn, maar, vergeefs wil zeggen, het doel zou met zijn bereikt. Het doel is, dat de mtns hier komt om in dankzegging en aanbidding zich te verwonderen over Gods genade en goedheid; om arm ziinde, rijk te worden in Hem. Dat kan alleen als de Heer 'de kerk èn de ge meente bouwt. De kerk toch is gesticht om ons door Hem te laten ombouwen. De kerk is gesticht voor de ontmoeting tus sen God en de mens om ons te maken tot tempels van Zijn heilige geest. De kerk is dan een teken, dat God bezig is aan mens en wereld, aan de komst van Zijn koninkrijk. Eens zal deze kerk er niet meer zijn, maar wij weten, dat het vaste gebouw van Zijn gunstbewijzen, naar Zijn gemaakt bestek, in eeuwigheid zal rijzen. De gemeente zong hierna Gezang 272: treuren-1. 2 en 3, waarna de oud-predikant Ds O. Norel (1912-1917), een kort woord sprak, ontleend aan I Koningen 8, waar in Salomo herhaaldelijk bidt „O God, hoor en vergeef!" Welnu, God doet niet liever dan te letten op ons <*ebed en als wij in dit gebouw een ontmoetin^mmt hebben met God, mag het vandaag waarlijk een feestdag worden "enoemd. Ik denk aan die koning, die in de woes tijn verdwaalde. Hij bezat een gouden beker maar niemand kon hem een druppel water aanbieden. Moge deze kerk (de gouden beker) echter wélge- vuld worden met Gods heilige ^eest! Vervolgens zong het koor „Nu danikt de Heer een blijde stem!" Ds F. Visser (1931-1945) stelde vast, dat zoals wij gedurende de oorlo-» op verschillende fatale data ons leed niet op konden, wij thans onze vreugde niet od kunnen. Zo groot als toen de droef heid en angst waren, zo groot is nu de blijdschap! In die bange tijd van voor en tijdens April 1945 was deze kerk 'n plaats waar velen het licht, de blijd schap, de troost en de kracht van (het evangelie in ruime mate hebben erva ren. Toen onze jongens en mannen wer den weggevoerd kwam ik hier met een honderdtal mensen bijeen om God's hulp en bijstand te vragen, iedere dag, tot 5 December toe toen ik met de 108 zgn. Staatsgevaarliiken werd opgepakt. Een ouderling nam de plaats van de domi nee in en zo kwam men 94 maal bijeen en werd dit huis gebruikt tot uiting van het gebed. Ik bad O, God, laten Uw ogen open zijn over dit huis, dag en nacht". De bevrijding kwam. Onze or ganist ontdekte, dat het orgel nog be speelbaar was en tot ver in de omtrek klonk door de stukgeschoten ramen: „Had ons de Heer, Hem zü al d' eer, alzo niet niet bijgestaan, wij waren lang, ons was zo bang, al in de druk vergaan!" NUTSSPAARBANK DEN BURG In Sept. werd ingelegd f 45,885,59 (vo rig jaar f20,052,10) en terugbetaald f 11,438,65 (v. j. f 5,997,19). Er werd dus meer ingelegd dan terugbet. f 34,446,94 (f 14,054,91). Het aantal posten van inleg bedroeg 84 (67) en dat van terugbetaling 43 (37). TEXELSE MARKT Den Burg, 12 Oct. 1953. Aangevoerd: 8 koeien f 750-f 825. 22 pinken f 350 f 450. 21 graskalveren f 250-f 300. 28 schaden f70-f90. 12 lammeren f 55-f 80. 23 biggen f 40-f 60. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N. H. GEMEENTJf Donderdagavond (n vergadering van de 'fed. mer van de N.H. kepv ZITTING CONSUL Woensdag 14 Octob van buiten Den Burg Zaterdag 17 October Den Buig van 24 uu HOOG WATER TER R 14 Oct. 0,23 en 0,45. 1,27. 16 Oct. 2,05 en 2,. Wie zoals uw ven was het optreden v de primeur voor on lijk niet meer van mee wordt bedoeld, zaal hoogstwaarschi ballet kan worden g raken door ballet! Ja, uv_. mt'uws zayen een »uiu. singsvolle avond geworden en onnetwijfeld zal elkeen gedacht hebben: ,Jk hoop ze nog eens weer te zien!" De voorzitter van de Texelse Bestuur- dersbond, de heer D. Dapper, sprak aan het slot van deze genotvolle avond dan ook de hoop uit, dat het Ballet der Lage Landen dit optreden door meerdere zou willen laten volgen. In zijn openingswoord zei de heer Dap per er trots op te zijn, dat ook op Texel zoiets kon worden gebracht en wel dank zij de machtige organisatie van het NVV. Spreker verheugde zioh zeer over de grote belangstelling: toen het doek op ging en Mascha ter Weeme, die de artis tieke leiding heeft, de groen introdu ceerde met schetsen uit de werkplaats van het ballet, was de zaal tot de laatste plaats toe bezet. Bij de introductie wer den diverse bewegingen gedemonstreerd, enige van de talloze variaties, die blij kens de Franse benamingen aan de Franse balletschool moeten zijn ont leend. Het tweede nummer bracht ons de rattenvanger van Hameln. Wij wisten werkelijk niet, wat het meest onze be wondering had: de dans zelf of de mi miek. De rattenvanger was helemaal al leen, maarde ratten kropen eens klaps in al hun griezeligheid langs de paden onzer door de danser niet weinig versterkte verbeelding, we zagen de trouweloze burgemeester èn de arme zieltjes van kinderen, uit wraak wegge voerd worden Welk een succes! Het applaus daverde door de zaal. Vervolgens het klassieke „Les Syl- phides" (de luchtgeesten), een stuk, dat 50 jaar geleden door een Rus werd ge maakt en gegrond is op de oude klassie ke balletstijl, die de mooie lijnen van het lichaam onder de dans wil doen uit komen en mede de scheooing van een bepaalde sfeer beoogt. Weer veel biival (en zo 'bleef de re actie trouwens de gehele avond met aan het slot een ovatie, die zeer lang aan hield!). Hierna kwamen de roemruchte Prikkebeen en Ursula ons vermaken. Hun potsierlijke kledij èn de wijze van spe len zou onze Ouwe Sunderklaasjury in extase hebben gebracht, m.a.w. het was fantastisch goed. U kent de vier tafere len: de jacht, de brief aan de lieve zus ter Ursula, de verkenning van de Noord- pooli(koude) en tenslotte de bevrijding van die toch wel bijzonder nukkige da me. Bijzonder geestig. Daarop het optreden van twee lichte kooien en een edelman. (De Spaanse Brabander), die zich van zijn kostbaar ste sieraden liet beroven. Ook dit spel en deze dans waren verrukkelijk, alles weer tot in de finesses verzorgd. Het laatste nummer voor de pauze, getiteld „Le foyer de la danse" bracht ons in het repetitielokaal van het aan de Pa- rijse Opera verbonden cabaret. Hieraan werkten mee: aankomende leerlingen, de zgn. Petits Rats, hun oude, Gerouti neerde balletmeester, een habitué of te wel een ouwe snoenerd, die het heerlijk vindt om alles van goed dicht bij mee te maken, twee grote sterren: de opko- En nu is er deze middag vol van Gods genade en rijke zegen. Hier kan weer Zijn Woord verkondigd worden, waarbij de predikant vanaf de kansel ook uit zicht naar buiten heeft en dat is juist, want wij hebben een woord voor de we reld!" Op het orgel werd vervolgens een va riatie gespeeld op Ps. 24:5. Nadat Ds van Reijendam het Onze Vader had gebeden besloot de gemeen te met zang van Gez. 132:1 en 3, waar na bij de uitgang een collecte werd ge houden voor de restauratie. Vermelden wij nog, dat Zondag 25 October een concert zal worden gege ven door de organisten Visser en Krav- ma, met medewerking van 'het koor on der leiding van de heer Visser. mende en de dalende, tussen wie een felle concurrentie ontbrandt dit alles speelt zich af in de sfeer die is te vin den op de schilderijen van Debat, de grote balletschilder. De hier vertoonde taferelen lokken tot afzonderlijke beschrijving, wat uiteraard niet doenlijk is. Volstaan wij met de mededeling, dat ook dit nummer ons diep respect af dwong voor zulk een buitengewoon goed spel, welk een ensemble, één har monisch geheel! Het tweede optreden werd geopend met de Pas de Deux uit de Notenkraker suite, waarin vooral de nadruk viel op de charme van deze toch wel bijzonder edele danskunst, waarbij zowel de dan ser als de danseres naar het volmaakte poogde te streven. Besloten weaxl met Garden Party. De toelichting luidde: „De gevolgen van een bezoek aan een uitermate vervelend partijtje voor dames in Engelse omge ving rond de vorige eeuw". Dat was me een vertoning! De sfeer was daar al meteen door de verschijning van twee kamermeisjes in de potsierlijkste kledij. Hoogstwaarschijnlijk zou het partijtje in stijl zijn gebleven ware het niet, dat de kostschoolmeisjes ook allerkostelijkst uitgedost niet door een drietal stu denten uit het spoor waren gerukt, het geen de kostschooldirectrice de ene ver schrikking na de andere bezorgde, wat tot een climax groeide, toen de bezoek sters van dit partijtje met de studenten aan de zwier gingen. De idee en de cho reografieën waren van een der eerste so listen, Pieter van der Sloot. (De andere soliste was Angela Bayley). De muzika le begeleiding (alsmede de toelichting) werd verzorgd door Wolfgang Wijde- veld die een meesterlijk pianist bleek te zijn. In zijn slotwoord zeide de heer Dap per o.a. nog: ,Het NVV blijkt dus met alleen een strijdorganisatie te zijn, maar ook een organisatie, die het culturele leven op hoger peil tracht te brengen". Het Ballet der Lage Landen, in 1947 opgericht, geeft gedurende het winter seizoen gemiddeld 15 uitvoeringen per maand, bij zomerdag treden zij nog va ker op. Het openluchtwerk is nl. even eens zeer belangrijk voor hen. SV De Koog. De Koog 2 zette zijn reeks overwin ningen voort met een 4-2 zege op Hel der 5. Goed gedaan, jongens. De Koog A-Tex. Boys A 08; De Koog 1-Verdo 1 12; A.s. weekend: De Koog ASVC A, 4 uur; De Koog 2Zeemacht 2, 1,30 uur; Dirkshorn 1De Koog 1. De handbalvereniging schijnt weinig belangstelling te hebben voor een nieuw kleedlokaal, daar er Woijsdagavond bij de bespekingen inzake de te houden feestavond, maar één dame aanwezig was. Mogen wij vanavond op de eerste repetitie nog op jullie rekenen!? TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: 345 Dekker, G., lompen en metalen, nr. 417, Oudeschild. 347 Groot, Elevensmiddelen enz., Mo lenstraat 15. 356 Smulpot, De, Binnenburg 5. 355 Wessem Zn., Fa. J. J. van, Tim merlieden-Aannemers, Schilderend 141. Eierland: 28 Maldegem, J. v., landbouwer, „Hoe ve Madura", C 19, De Cocksdorp 33 Hoedjes, J., landbouwer, „Pieters- hoeve" C 20, De Cocksdorp Cocksdorp: §50 Hoorn, L. van, opzichter van de Polder „.Eendracht" Dorpsstraat 107 Oosterend: 77 Vis, Jzn. B. v.d., Peperstraat 87.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1