Het wapen van Breeck Wat overkantse dominee op Texel ervoer De vestigingswet Kleinbedrijf verouderd Zo behoort onze voeding te zijn Als de herfstbladeren vallen «u> 1 Door de trouwe zorgen van vrienden en buren heb ik nog enige dagen met vacantie kunnen gaan. Hoe goed doet dat medeleven en welk een onuitspreke lijke weldaad zoveel liefde en hulp in deze tijd. Daar wordt, ondanks alles, toch weer ervaren, dat de zichtbare Kerk op aarde leeft, en dat geeft soms blijdschap, die alle begrip te boven gaat. Voor het eerst was ik op het eiland Texel en ik heb er zeldzaam genoten. Gelogeerd bij een jong echtpaar, waar van ik het huwelijk in mijn eerste ge meente heb ingezegend en nu woonach tig is in de gemeente Oosterend, waar ds Busk es tweemaal predikant geweest is, en waar zijn boek: „Het eiland, de stad en het Koninkrijk", een herinne ring aan is. Ik heb het nooit gelezen, want ik lees niet graag boeken over godsdienst, maar wat het eerste deel be treft, zal het zeker de moeite waard zijn. Texel is een prachtig land, wijd uitgestrekt, met vruchtbare akkers en weilanden, bekend door zijn schapen teelt. Overal verspreidde tvpisdhe Noordhollandse vierkante boerderijen en overal in de verte de kleine en grote dorpen, deels bewoond door vissers, stoere, sterke mensen met open en krachtig gelaat. Het mooiste is natuurlijk de zeekust, in het Oosten de kalme Waddenzee, in het Westen de wilde Noordzee, de woes te duinenrijen, de prachtige bossen, de vele vogels. Wat is heerlijker voor een vermoeid mensenkind dan dagen aan eee, de zee met haar eindeloze vlakten van woelige wateren, haar wild aan- bruisende golven, haar wondere belich ting 's morgens en 's avonds, haar frisse lucht en wapperende winden. Daar komt een mens tot rust en vergeet zich zelf en zijn zorgen. O, dat ruisen van de wind en van de zee, zo wonderbaar bezongen door de grote dichters van de zee, het breken van het witte schuim en van de golven op de kust in heldere dagen en duistere stormnach ten, wakker roepend het diepste heim wee en het diepst verlangen van het moede hart. Nooit kan ik er genoeg van krijgen, en ieder jaar zou ik er dagen lang willen zitten, uitziend in de verte en horend het gedruis van nabij. De Zondagen zijn zeer stil op het ei land, al geloof ik niet, dat deze boeren en vissers bijzonder Kerks of Godsdien stig zijn. Wel zijn er ook in het kleine Oosterend kerken in series van allerlei gezindten en artikelen en, hoewel er in de Hervormde kerk deze Zondag maar eenmaal dienst was, ben ik toch drie maal ter kerk geweest, 's morgens in de Hervormde, 's middags in de Gerefor meerde en 's avonds bij Artikel 31, waarvan 't zeer kleine kuddeke verga derde in de Doopsgezinde kerk. De dien sten duurden met z'n drieën ongeveer even lang als twee hier en ze zijn op dat eiland heel wat moderner over de hele linie van vorm en begrip als op de Veluwe. Van de preken herinner ik me, zoals gewoonlijk, alleen de teksten, en tevens, dat ze, bij alle verschil, dit ge meen hadden, dat er een behoorlijke portie verzekerdheid in doorklonk, al kan ik niet zeggen hoe of wat, want ik heb daar niet veel verstand van. Mijn bijzondere aandacht had telkens de jeugd der christelijke gemeente, die ik van meer nabij kon gadeslaan als gewoonlijk, en zeer opmerkelijke reac ties vertoonde. De jeugd der Hervormde gemeente, „in Christus geheiligd en erfgenamen der belofte en des Ver- bonds", jubelde, na een dienst van nog geen uur, al in het portaal van de kerk: „We gaan zwemmen!" en dartelde weg als de mestkalveren uit de profetieën van Maieachi! Zeer opmerkelijk was het gedrag van 't zaad des Verbonds inj de synodale gere formeerde kerk, dat verondersteld wordt de wedergeboorte deelachtig te zijn. Vlak voor mij zaten twee opgeschoten jongens waarvan de een al spoedig het hoofd ter ruste legde op de bank ter wijl de ander begon hem met zijn vin ger de oogleden open te peuteren, tot hij op zijn beurt 't moede hoofd neer- vleide, waarna zijn buurman zich be ijverde om hem op precies dezelfde ma nier zijn wederdiensten te bewijzen. In Artikel 31 was 't zo, dat, toen ik bin nenkwam en staande een zegen vroeg voor de dienst, twee jonge bakvissen van een jaar of twaalf, wedergeboren en vrijgemaakt en wel, 't op hun zenuwen kregen en zeker een kwartiertje lang hebben zitten gichelen om voor mij to taal onbegrijpelijke redenen: telkens gluurden ze m mijn richting en dan ging het hoofd weer onder de bank en proesten ze 't, soms hoorbaar, uit. (Een dominee werkt vaak op de zenuwen van 't vrouwelijke geslacht, ook menig maal tegen wil en dank en uit volkomen onverklaarbare motieven!) Al te spoedig heb ik dit eiland weer verlaten moeten, maar in het stralende licht van de Maandagmorgen zag ik het nog eenmaal op zijn schoonst. De Texel se boeren gmgen ten schapenmarkt in Den Burg, de vissersvloot voer uit de haven van Oudesehild ter nieuwe vangst. Ik heb altijd 'n bijzondere voor keur gehad voor boeren en vissers en ik zou me op dit eiland best thuis voe len, al geloof ik niet, dat deze boeren en vissers zich erg op hun gemak zouden voelen met mij. Nog een laatste maal een blik over de wijde zee onder de blauwe lucht, nog eenmaal de kreet van de meeuwen over het water, en dan is ook dit voorbij. Maar ik heb vacantie gehad, al was het kort. En volkomen voldaan en gesterkt en uitgerust ben ik weergekeerd tot de nieuwe taak. Steeds meerder herinneringen, meerder blijd schap en meerder zorg. Zo gaat ons leven heen. Ginds op het eiland en hier op het dorp en elders in de stad en in 't Koninkrijk. Overal zijn mensen, met zorg en blijdschap. Als maar in eiland en dorp en stad in blijd schap en zorg, het Koninkrijk mag ko men, bij oud en bij jong, wedergeboren of verondersteld of vrijgemaakt of wat dan ookJ. T. D. Zonder de grote betekenis van de Ves tigingswet klein-bedrijf voorbij te zien, worden stemmen vernomen, waaruit blijkt, dat men zich afvraagt of de wet nog wel dezelfde gunstige invloed heeft als vroeger, aldus mr J. Milius bij de opening van de 61ste Jaarbeurs. Vooral in de provincie wordt het bezwaar ge uit dat de formulering van de eis van vakdiploma's te veel is afgestemd op de grote steden en te weinig rekening houdt met de kleinere plaatsen, waar de detaillist artikelen uit meerdere bran ches verkoopt. Bovendien vraagt men zich af of een winkelier veel profijt trekt van een vakdiploma, indien hij vrijwel uitsluitend door de fabriek ma chinaal gewogen en verpakte artikelen verkoopt. Het wordt daarom verkiese lijk geacht de Vestigingswet te herzien en in plaats van op vakkennis het ac cent te leggen op veikoopkunde, publi citeit, financiering, voorraadbeheer e.d. Tevens zou dan een mogelijkheid wor den geopend tot groter concentratie over te gaan. Een groot voordeel hieraan ver bonden is de mogelijkheid meer steun te ontvangen van de zijde van de financiële instellingen. De huidige relatie tussen bank en detailhandel wordt soms „be droevend" genoemd. Een groter be drijfseenheid vormt voor de bankier een groter zekerheid voor credietverlening. Dit wil overigens niet zeggen, dat er geen behoefte zal blijven bestaan aan speciaalzaken. Volgens Mr Milius is het mogelijk dat er 'n splitsing ontstaat tussen de twee bedrijfstypen, waarbij in de speciaalzaken voor de extra „servi ce" extra gelden worden betaald. I VOROL tanden Wit 9 adem Fris VERGADERING DAMCLUBS De gecombineerde bestuursvergade ring had een zeer geanimeerd verloop. Het voornaamste agendapunt was de a.s. competitie. Besloten werd ook nu weer een halve comp. te spelen. Het voorlo pig programma werd unaniem goedge keurd. Nu verschillende verenigingen over speellokalen beschikken, zal er zo mo gelijk op de klok gespeeld worden. De aanvang van alle wedstrijden werd vastgesteld op 8 uur njm., terwijl ten hoogste 15 minuten op een afwezige spe ler zal worden gewacht, d.w.z. 15 minu ten na de aanvang. Aan de comp.-leider werd dank ge bracht voor het verrichte werk, terwijl deze hulde bracht aan de sportieve me dewerking waardoor alles op rolletjes liep. Tijdens de rondvraag sprak de ver gadering er haar bewondering over uit, dat geen uitnodiging voor de opening van de Culturele Raad was ontvangen, hetzij en bloc of per vereniging Met de beste wensen voor het Damleven op Texel, sloot de voorzitter de vergadering Programma Eiland competitie: 30 Oct. De KoogDe Cocksdorp 2 Nov. Texel 2Texel 3 9 Nov. OosterendDe Koog; De Cocksdorp—Texel 2 23 Nov. Texel 2Oosterend; Texel 3De Cocksdorp 11 Jan. Oost er endTexel 3 15 Jan. De KoogTexel 2 8 Febr. Texel 3De Koog; De CocksdorpOosterend 26 Febr. Massa-kamp. Eventuele wijzigingen kunnen in on derling overleg worden geregeld. Een uitgestelde wedstrijd moet echter bin nen 14 dagen gespeeld worden. Om ook de lager geplaatste spelers vertrouwd te maken met het spelen van wedstrijden is bij wijze van proef een 2e klas ingesteld met ploegen van 7 spelers. Voorlopig is een halve competi tie ingesteld. Als deze normaal verloopt wordt het een hele competitie. Aan u, reservespelers of deze poging slaagt. Er wordt op u gerekend. Voorlopig programma: 9 Nov. De Cocksdorp 2Texel 4 16 Nov. Oosterend 2De Cocksdorp 2 23 Nov. Texel 4Oosterend 2. Alle uitslagen te zenden aan Zwaan straat 7, Den Burg. De comp.-leider. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Zaterdag 17 October voor moeders van Den Burg van 24 uur. S.V. Texel. Morgen: 4e kl. KNVB: Schagen-ZAP; VZV-Texel; LimmenOudesluis, BKC- RKAFC; DTSSucces; Grasshoppers Watervogels. Afd. NH: Texel 2-HRC 5, half twee. Adsp.: BKC A-Texel A. Texel 1 moet het met VZV aanbin den; laten we hopen, dat hef getij voor ons in gunstige zin zal keren en we ons le punt(en) binnenhalen. Texel 2 zal toch wel op de aanvangstijd letten? Half twee hoor! Adsp., pas op voor BKC A; die speelt heel goed tegenwoordig. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Afd. Handbal: aanvang half 4: Texel 1GDS 1 Dit kan een interessante ont moeting worden. Komt u kijken naar onze damesafdeling?! S.V. Oosterend Morgen krijgen wij Reiger Boys thuis, om half 2. Dit is een ploeg die we ze ker niet moeten onderschatten. Laat ons proberen een overwinning te behalen. Het wordt voor de elftalcommissie moeilijk, daar we een groep jongens hebben die aan elkaar gewaagd zijn, doch iedereen kan nu eenmaal niet spe len. Probeer ons 2e weer op de been te helpen, maar dan spoedig. SVC"Nieuws Hedenmiddag om 4 uur Adsp. A aan De Koog tegen De Koog A. Vertrek bij goed weer op de fiets om 3 uur. Het 2e gaat naar Helder 5 met de boot van 11,45, aanvang half 2. Het le ontvangt om half twee KSV 1 uit HnHugowaard. KSV behoort tot de sterkste der afde ling. Elftallen in kastje. Terreindienst A. Dootjes en C. Wetsteen. Maandagavond worden alle leden en ook donateurs verwacht op de vergade ring voor SVC bij de heer Nota. Aan vang 8 uur. Door het aftreden van de elftalcommissie is deze vergadering be legd. Maar nog meer belangrijke punten staan op de agenda, o.a. benoeming lid kascommissie enz. Ook de dames van de handbalafdeling worden verwacht in verband met de vaststelling van de oe fenavond. ESPERANTO BIJ HET ONDERWIJS Te Podlabin «(Joegoslavië) wordt op een school het Esperanto verplicht on derwezen. Ongeveer 100 kinderen vol gen het onderwijs in Esperanto. Het merkwaardige is, dat een comité uit de bevolking voor deze 100 kinderen de reis naar het in Zagreb te houden inter nationaal Esperanto-congres heeft be kostigd. Gedurende het leerjaar 1952-1953 werd in Griekenland het Esperanto offi cieel onderwezen in 14 staatsgymnasia, handelshogescholen en een «kweek school voor onderwijzers. Aan dit on derwijs werd deelgenomen door 1244 personen. ESPERANTO-LECTUUR IN BLINDEN BIBLIOTHEEK De National Library for the Bland te Londen beschikt over een duizendtal Esperanto-leerboeken, romans en klas sieke werken in brailleschrift. Aan de blinde Esperantisten, die de Esperanto-kerkdienst bijwonen, welke iedere eerste Zondag van de maand wordt gehouden in de Franse kerk te Londen, worden de te zingen liederen verstrekt in brailleschrift. U 1 VOORLICHTINGSBUREAU ^0^,,. rI2* VAN OEN VOEDINGSRAD) De zorg voor de voeding is zo oud als de mens zedf, al is en was die zorg niet overal en niet steeds dezelfde. Nog met zo lang geleden stelde men aan het voedsel hoofdzakelijk de eis, dat het goed smaakte en de mens verzadigd van tafel deed opstaan. In de vorige eeuw, toen de geleerden meer dan ooit allerlei artikelen en materialen tot in de finesses gingen ontleden, werden ook de levensmiddelen niet vergeten. Men ging na, uit welke deeltjes zij waren opge bouwd en aan de hand van deze onder zoekingen werden tabellen opgesteld. Naarmate meer voedingsbestanddelen werden ontdekt, werden de tabellen uit gebreider en zij zullen in de toekomst zeker nog verder worden aangevuld. De kennis betreffende de voeding wordt steeds groter en de inzichten verande ren. Evenals bij de techniek geldt hier, dat het onjuast is aan oude methoden vast te houden: wie voedings- en kook- gewoonten van 100 jaar geleden volgt, is niet alleen ouderwets, maar benadeelt zich zelf. De voeding is immers van grote invloed op de gezondheid. Het is onjuist, af te gaan op het gevoel van wat nodig en wat niet nodig is. Des kundigen hebben ontdekt, dat de voe ding in Nederland nog met zo goed is als wenselijk zou zijn. Dikwijls is onbekend heid van de huisvrouw met de waarde van de verschillende levensmiddelen en de behoefte van volwassenen en kinde ren hiervan de oorzaak. Door voorlich ting is al veel bereikt, en zij, die zich 'hiermee belasten, zetten hun werk voort, in het belang van de volksgezond heid. Voor velen van u is hun voorlich ting misschien een steeds «herhalen van bekende feiten; er zijn echter mensen, die op voediingsgebied nog heel wat kunnen leren. Voor hen, maar toöh ook voor u, volgen enkele eetregels voor de gezonde mens. Beperk u niet tot het doorlezen van deze regels, volg ze na, opdat de dokter u later niet een minder prettig dieet be hoeft voor te schrijven. In het dieet voor gezonden is in orin- cipe alles toegestaan, mits in een even wichtige verhouding. 1. Laat u eerst even wegen en meten. Voor volwassenen is een bruikbare regel dat het gewicht evenveel kg. be draagt als de maatstok cm. boven de me ter aanwijst, bv. voor iemand van 1,70 m. is een gewicht van 70 kg. goed. Een paar pondjes meer of minder hinderen met. 2. Is uw gewicht te hoog, begin dan de hoeveelheid snoeperijen en suiker te beperken. Bezuinig niet op de onder punt 3 genoemde levensmiddelen. 3. Wat uw gewicht ook zij, gebruik FEUILLETON door T. LODEWIJK 10.) Dat was juffrouw van Vueren antwoordde hij wat kortaf. Nou, wat zou dat? drong de jongen aan. Man, je zegt het alsof ze een misdadigster is, of zoiets. —O, nee, dat is ze helemaal niet. Ze is een van de aardigste en flinkste meis jes van Breeck. Ja, dat dacht ik ook zei Harm Verdonak. Zo, dacht jij dat ook. Nou, ik wil het je wel vertellen. Ze is de dochter van de eigenaar van Het Wapen van Breeck, aan de overkant. Je begrijpt dat ze daar niet zo vreselijk enthousiast zijn over de nieuwbouw hier. Op dat ogenblik ging Harm Verdonck een licht op. En de vrolijkheid verdween van zijn gezicht. O, wat was hij in een vervelende po sitie geraakt! Daar was nu een meisje, dat hij één keer ontmoet had. Ze had, dat gaf hij zichzelf toe, een diepe indruk op hem gemaakt. Hoewel hij wel op z'n vingers kon natellen, dat hij bijna geen kans had haar ooit te ontmoeten, dat het zoeken was naar een naald in een hooiberg, had hij de hoop toch nooit he lemaal opgegeven, haar weer te zien. En nu had hij één ogenblik gedacht dat het geluk werkelijk op een ongekende ma nier met hem was. Nu was ze hier, nu woonde ze hieren nu bleek ze de dochter te zijn van een man, die zeer ze ker de bewoners van De Gouden Leeuw geen goed hart toedroeg. Nu stond hij, Harm Verdonck, daar als concurrent. Nu begreep hij plotseling haar houding. Hij smoorde een verwensingje moest ook maar pech hebben. En toch, zo besloot hij, terwijl hij doelloos ronddwaalde tussen stelilÜngen en schragen, liet hij zich niet op z'n kop zitten. Hij had dit meisje opnieuw ontmoet. Hij was heel blij geweest toen hij haar weer zag zo blij dat hij meteen begrepen had, wat ze voor hem betekende. Zou hij zich dit, dit geluk, af laten nemen door toevallige omstandigheden? Mochten zakelij«ke belangen komen tussen hem en haar? Neen, beloofde Harm zichzelf, hij zou het er niet bij laten zitten. Liefst was hii meteen naar Het Wapen van Breeck gestapt en had naar haar gevragd. Maar hij besefte, dat hij dit met kon doen. En naar wie moest hij vragen? Hij had haar zijn naam genoemd, maar zij niet de ha re. Blijkbaar was ze op verdere toena dering niet gesteld. Enfin, dat was te be grijpen Maar dat kan veranderen besloot Harm Verdonck en het zal verande ren. We zullen wel eens zien. VERKLARING Harm Verdonck liet het er niet bij zitten. Zijn vader vroeg zich af of er nu werkelijk zoveel bijzonders te doen was in Breedk, dat de jongen daar bijna dag op dag zat. In werkelijkheid spiedde Harm voort durend met één oog door de opening in de schutting of Marian van Vueren (hij was haar volle naam door handig uit horen van de werklui te weten geko men) de vaderlijke woning soms verliet. Hij was vastbesloten van die gelegen heid gebruik te maken. Eén van de werklui, Gijs Nieuwland, was een rare vent. Hij had heel de we reld omgezworven, als koloniaal in In- dië, als stoker op een tramp in de Stille Oceaan, als sjouwer in Canada. Hij ken de de wereld en de mensen. Hij had ple zier in het leven. En hij had al direct door, dat de jonge heer Verdonck „sje- nieïghedd" -had in het meisje van Van Vueren. Met de vrijmoedigheid hem eigen zei •hij dat Harm op zékere dag ronduit in 't "ezicht. Die weifelde een ogenblik, of hij de onbeschaamde timmerman zijn vrijpostigheid kwalijk zou nemen dan wel lachend toestemmen. Hij had «het laatste al gedaan voor hij er zich van bewust was, want Gijs Nieuwland had zo z'n manier om de mensen wat te zeg gen en ze aan te kijken. Harm besefte opeens, dat er een mogelijke bondge noot voor hem stond. Nou ja, Gijs bevestigde hij nog wat aarzelend ik moet je eerlijk zeg gen zo lopen er geen twee. Dat heb je goed gezien, meneer stemde Gijs toe. Het is een reuze meid. Flink en knap en niks geen flau we fratsen. Die haar krijgt, mag z'n han den dichtknüoen, dat zeg ik. En ter be vestiging van deze verklaring spuwde hij op de rauwe betonnen vloer. Harm keek stil voor zich uit. maar de lofprijzing deed hem goed. Hij had zich dus niet in Marian vergist. 't Zit natuurlijk niet makkelijk ging Gijs vrijmoedig verder, die aan praten verre de voorkeur gaf boven tim meren zij in Het Wapen en u in De Gouden Leeuw. Dat zit glad verkeerd. Ja, dat is 't 'm juist stemde Harm toe. Je kan daar zomaar niet binnen stappen. Vanzelf niet. Maar je ken d'r wel es zo bij on geluk tegen het lijf lopen. Ja ja, glimlachte Harm je kent Tl—Al Zuiver en ontsmet uw huid IflllCTlOV met de helder vloeibare tlllill.lllll D.D.D. De Jeuk bedaart. WIOwJVL/ ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. TETBlt 'Wj A GENEESMIODEL TEGEN II B hLJ HUIDAANDOENINGEN •het klappen van de zweep. Maar 't is gek, als je dat wilt, dan kri:'~ je de kans niet. Je moet het geluk een handje hel pen filosofeerde Gijs. Als die juf frouw Marian Vrijdagsmorgens naar Vierhouten gaat, wat ze iedere Vnjdag doet, naar de N.V. Van Mechelen en Zn., de bottelarij en wijnhandel, zo met de bus van tien uur en u zou daar net in Vierhouten zijn, in de buurt van die zaak en u zou dan. Da's geen gek idee. Harm lachte nu voluit. 'k Snap al z'n leven niet, dagelijks veel melk of karnemelk, ten minste 2/3 liter; veel kaas, tenminste 15 gram; zo mogelijk 50 gram vlees of vleeswaren, visvlees of een ei. Neem op de dagen, dat dit niet mogelijk is, een kwart liter melk extra. Maak hiervan een nagerecht of drink de melk gewoon on; veel groenten dooreen genomen 250 gram (van de ene soort neemt u vanzelfsprekend meer dan van de ande re); zo mogelijk 50 gram of meer fruit; aardappelen, afhankelijk van de eet lust, maar tenminste één of twee; ver geet ook de bonen en erwten niet; Geef de voorkeur aan de donkere broodsoor ten boven de lichte; kies vooral voor de broodmaaltijden een vitaminerijke vet- soort: boter of margarine. 4. Verdeel het voedsel gelijkelijk over de week. Leg het Zondags niet dubbel dik als u daardoor voor de rest van de week bijna niets overhoudt. Dat zijn de regels, waaraan u zich moet houden. Aan u het voorrecht en de plicht om er, zoveel mogelijk met be houd van voedingsstoffen, smakelijke, gezellige maaltijden van te maken. HET EEN OF HET ANDER Ruim 60 procent der huizen, zaken- panden enz. op Vlieland, is thans op de waterleiding aangesloten. Naar wij ver nemen zal volgens de bouwverordening ieder verplicht aangesloten moeten zijn vóór 1 Januari 1954, aldus de Harlinger Crt. Voor hen, die voor deze datum tot aansluiting zijn overgegaan, bestaan er enige gunstige tegemoetkomingen in de lengte van de dienstleiding; de water- fitters kunnen hierover nadere inlich tingen verstrekken. Genoemde tege moetkomingen zullen bij aansluiting na genoemde datum niet meer verleend worden. Zij die niet tot aansluiting over wensen te gaan, kunnen ontheffing ver krijgen indien de Inspecteur van de Volksgezondheid, belast met de hygiëne van water, bodem en lucht hieromtrent gunstig adviseert. Wie niet aansluit vóór 1 Januari 1954 en geen ontheffng ver kregen heeft, is strafbaar; daarbij mist hij bovengenoemde faciliteiten, zodat 't nu tijd wordt het één of het ander te doen. De Herfst heeft haar intrede gedaan! Dit merken we niet alleen aan het kou de en grillige klimaat, de slagregens en windvlagen, maar vooral aan de ingrij pende veranderingen die in de Natuur plaats vinden. De bomen verliezen hun bladeren en verheffen zich als kale grimmige silhouetten tegen de loodgrij ze hemel. De verbleekte grasmat, waar op nog koeien kleumen, verscherpt 'het trieste beeld van dit voorlaatste jaar getijde. •Dan is er ook de vogeltrek die thans in volle gang is en onze gevederde vrienden als bonte kraai en vink binnen onze grenzen brengt. Het is een lange rij van vogelnamen die van uit ons land, dat zij als broedgebied kozen dui zenden kilometers afleggen naar het Zuiden waar ze in de tropische en sub tropische landen warmte vinden. Een machtig corps van slakken en wormen ruimt in het najaar miliii- oenen kilogrammen bladeren op. Deze d:eren vinden hierin hun voedsel terwijl de ontsierende bladerenmassa's worden opgeruimd. Maar deze dieren der lagere orde kunnen hun taak ndet ten volle aan, zodat versterking in het „hoogsei zoen" onontbeerlijk is. Daarom moeten reserves aantreden. En deze zijn pre sent, want zodra de herfst haar intrede heeft gedaan komen ze als paddenstoe len uit de grond schieten. Wie het zijn? De Paddenstoelen! Het grote en machtige leger der para sieten heeft zich een plaats veroverd tussen rottend blad, vermolmd hout of boomstammen. Hoewel de uiterlijke vorm van steel en hoed in kleur en geur sterk varieren, hebben al deze zwam men dit gemeen, dat de zwamdraden het voedsel optrekken. Zo zorgt de Natuur elk jaargetijde weer voor nieuwe aanwinsten die de plaats innemen van al datgene, dat zich in zo'n jaarget^de onmogelijk kan blij ven handhaven. Het is een natuurlijke kringloop die door de opperste Heerser zelf wordt geregeld en die volkomen op •lkaar is ingesteld. Jac. J. Bais. dat jij vrijgezel gebleven bent, Gijs. Ik ken ze te goed sprak Gijs somber. An mijn lijf geen «polonaise. Vrijheid, blüheid, zeg ik maar. En zo vertrok Harm op een Maartse Vrijdagmorgen met de bus naar Vier houten, lummelde daar wat door het stadje, zag vanuit het raam van „De Dubbele Sleutels" hoe Marian een uur later uit de bus winte en begaf zich om zichtig maar doelbewust naar het kan toor van de N.V. van Mechelen en Zn., Wijnhandel en Bierbottelarii. dat voort durend in 't oog houdend. Het duurde lang, heel lang, waarschijnlijk langer dan het was, want Harms ongeduld speelde hem narten. Maar eindelijk ging de deur weer open en hij zag Marians vlotte figuurtje op de stoep verschijnen. Hij rekende snelzij moest nog min stens een half uur wachten, tot ze met de bus terug kon. H manoeuvreerde handig zo, dat hij precies op de hoek van de straat oo~ in oo<* met haar stond. Dat is driemaal constateerde hij met een beetje bedwongen jovialiteit nu moet ik tracteren! Het meisje was een ogenblik sprake loos. Hij zag aan haar gezicht dat de ont moeting haar allesbehalve welgevallig was. Harm vergat alle voorzjchtioheid, toen hij haar daar zag staan Hij wist alleen nog dat ze voor hem het liefste en aardigste meisje was dat ter wereld maar bestond en dat hij haar dat moest zeggen. Wat er dan verder van kwam, nou ja. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4