9 rocn /wa in het L. m Onze Nationale Reserve toonde haar paraatheid S.fF.G. hoopt op uitbreiding hulptroepen Op reis WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6779 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld De Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm Ons Rode Kruis was eveneens paraat en had haar hospitaal in Eben Haëzer. Hierboven drie zusters (de dames Van der Werf, Van Honschoten en Bakelaar) die zich over een gewonde soldaat (de heer Harm Oosterhof) had den ontfermd. „STOP, je bent dood!" klonk het bevel, maar de dode rende voort in de richting van een hoge tuinwal, die een breed weiland omzoomde. Stop nou toch!" Het bleek aanvankelijk aan dovemansoren gezegd, trouwens, als je dood bent kun je beslist,geen bevelen meer opvolgen, niet waar?! Maar.... de man was helemaal niet dood, hij was slechts schijndood en dat klinkt niet gek, ais' u weet, dat hij deel uitmaakte van een leger, dat een schijnoor- log voerde! "Te velde" had er boven dit stuk moeten staan, maar omdat de gevechtshandelingen tóch publiek geheim geworden zijn, kan de Texelaar ongestraft raak pennen: het heetst was de strüd tussen „De Keet, of „Burg- zicht" zo ge wilt, en de boerderij van de heer Hin. Er werd geschoten of de vrijheid van Texel en de Texelaars ervan afhing, welnu, dat had ook zo kunnen zijn, als het geen schijn was die de zaak gelukkig volkomen be droog! Na de nachtelijke oefening in de dui nen bij paal 12 had het commando van de Texelse Nationale Reserve al dade lijk weer de moed om een volgende ac tie voor te bereiden. Diverse besprekin gen leidden tot algehele overeen- en instemming met de autoriteiten en dank zii de medeweilking van overkantse Re servisten kon een aardige strijdmacht in het geweer worden geroepen. De Texelse troep kreeg de rol van per parachutes gedropte vijand toebedeeld. Ze waren keurig in het hart van het ei land afgeworpen en de sergeanten Van den Boomgaard en S. Bremer Czn., hadden hun mannetjes werkelijk geen geschikter terrein kunnen presenteren: waar wij nog onverkaveld zijn biedt Texel in het hart een fantastisch oefen terrein voor de infanterist dank zij de aanwezigheid van ettelijke kilometers tuinwal, die kns-kras zoals de natuur het aangaf in ons landschap werden opgeworpen. En eigenlijk hadden ze ook de „nieuwe" Schüderweg móeten uit schakelen en via de oude weg langs de zeedijk en de Schans moeten zijn opge rukt, doch de vijand bleek, gelet op het tijdschema, bliksemsnel te moeten wor den geëlimineerd. Dat is trouwens ook gebeurd: anderhalf uur, nadat de troe pen met twee marineschepen te Oude- schild aan land waren gezet, was de vij and volkomen uitgeschakeld. Ofschoon we als verslaggever overal tegenwoordig mochten zijn het veld- grijs met aan de arm onze speciale dis tinctieven gaf ons vrij mandaat tot gaan of staan of liggen waar wij wilden was het ons uiteraard onmogelijk de gevechten tot in alle details te noteren, temeer doordat actie, actie het parool was! Dat bleek al dadelijk toen de eer ste gevechtstroepen aan land werden ge zet: hun commandant gaf meteen het sein tot een snel oprukken en vlug en geroutineerd schoten ze het havenplein over en de Nieuwe Weg op. Er waren troepen bij, die voor dit trffen een spe ciaal camouflagepak hadden aangescho ten en die sohutskleur deed het bijzon der goed tegen de ondergrond van af stervend gras. Via een sterke veldkij ker zagen wij hen oprukken. Waar een weff moest worden gekruist werd een patrouille ingezet, maar de eerste kilo meters bleek alles nog volkomen veilig. Bij de Ooop. Zuivelfabriek Eendracht verwachtten zij verzet}, doch een snelle surveillance leverde geen enkel bewijs en zo rukten ze voort tot het se- lectiebedrijf van de heer C. J. de Lugt. Bij de wegsplitsing naar De Veen vindt ge links en rechts woningen en boerde rijen en terecht verwachtte de aanval hier contact met de vijand. Behoed zaam slopen enige patrouilles nader tot de eerste schoten uit de vuurgrage lopen losbarstten. Toen was de strijd onbbrand. Op een dikke honderd meter volgden we het vuren over en weer. De aanvallers gaven zich nogal bloot, want wat de kijker ziet, „ziet" het geweer ook terwijl de verdediging in geen velden of wegen te bekennen viel, tot wij enkele gecamoufleerde helmen langs de tuinwal randen van het Hallerwegge tje zagen schuivelen, in de richting van Den Burg. Voort ging de aanval. Op hun weg naar De Keet ondervonden zij eveneens „leven", dat hier en daar doel trof.... Dat bleek, toen de Rode Kruiscolonne handelend moest optreden: er waren enige gewonden, licht en zwaar, die ijlings verbonden werden, op een bran card gelegd en naar de gereedstaande ambulance-wagen werden gedragen. Zo snel mogelijk naar het fronthospitaal (Eben Haëzer), waar een staf van Rode Kruiszusters reeds popelde tot het uit rollen van de meterslange zwachtels. „Heb je me nog herkend?!" zo vroeg Van Heerwaarden van „Padang", ,.ik was die soldaat met de hoofdwond!" Nee, hij was werkelijk onherkenbaar gemaakt, enkel zijn ogen, die goed ston den, gluurden gelukkig tussen het ver bandgaas door. Juist toen de zusters en de andere Rode Kruismensen zo druk bezig waren betrad een grote stoet mili taire en burgerlijke autoriteiten het kleine, maar goed ingerichte hospitaal- tje en keer op keer hoorden wij „Prach tig, ja, dat gaat goed zo!" Inmiddels waren de gevechten tussen De Keet en Den Burg in onverminderde hevigheid voortgezet. Hier en daar stegen zware rookzuilen naar de grau we lucht ten teken, dat de aanvallers nogal druk met hun mortieren doende waren. Af en toe koos een hel paarse lichbkogel het luchtruim. Deze werd af geschoten door een vijand, die dit teken gebruikte om de aanval op krachtig vuur te tracteren. Links en rechts van de weg en op de weg zelf werd grote activiteit ontolooicL zowel door vriend als vijand. Schapen, koeien, paarden, kippen en biggetjes stonden verbouwe reerd te kijken of renden mee op. Uit de ware regen van vuur, die telkens weer losbarstte bleek, dat de jon gens allemaal behoorlijk in de munitie zaten en daar ook gaar ne naar handelden! Om half zes ging een fel-groene lichtkogel omhoog: de vijand bood de alge hele capitulatie aan, zodat ook deze strijd gestreden was en de balans kon worden opgemaakt. Na de afmelding konden alle ge wonden weer inrukken om zich opnieuw bij hun onderdeel te melden met het oog op de mars door Den Burg. Alle mannen waren present toen de trommel slagers het marstempo inzetten. Ook in werkelijkheid was geen enkele wonde toegebracht, zo dat ook in dit opzicht de oefe ning goed geslaagd mag heten. Ja, de autoriteiten, die het ei genlijke gevecht van nabij hadden ge volgd, waren vol lof over de wijze waarop de mannen zich hadden geweerd. 't Was een machtig gezicht, toen de troepen door de smalle straten van Den Burg marcheerden. Vanaf het terras van Hotel Texel namen de autoriteiten de parade af en toen de troepen front hadden gemaakt, nam de kapitein der Nationale Reserve, de heer A. P. N. Pielage, het woord. „Wij zijn hier bij elkaar gekomen om", aldus de kapitein, „het vijfjarig bestaan van Steun Wet tig Gezag te herdenken. De aanleiding tot stichting van deze organisatie? Ik moge in uw herinnering terugroepen hetgeen in 1948 in Eurooa gebeurde: de overweldiging van Tsj echo-Si owakije, waardoor het meest democratische volk ter wereld achter het ijzeren gordijn verdween. Een sohok, maar tevens een alarmsein ging door de vrije wereld, welker volkeren tot de conclusie kwa men, dat dit zo niet verder kon en mocht gaan: zij sloten zich aaneen. In ons land werd toen het Steun Wettig Gezag opgericht, dat dus geboren is uit het verantwoordelijkheidsbesef, dat wij geroepen zijn tot waken voor het be houd van de vrede en de vrijheid, waar reeds zovele offers voor waren gebracht. Praag 1952. Weer gaat een schok door de vrije wereld als de zgn. zuiverings processen worden gevoerd met als hoofdbeklaagde een zekere meneer Slansky, die verantwoordelijk was voor hetgeen in 1948 had plaats gegrepen. En de zi?n. rechters velden hun vonnissen Ik herinner u aan het bericht in de kranten volgens hetwelk een zoon van een der mede-beklaagden een brief schreef aan de zgn. rechtbank, waar voor zijn vader zich „verantwoorden" moest, een brief welke een aaneenscha keling was van gemene beschuldigingen en uitlatingen aan het adres van zijn vader, waarin hij aanbood deze brief persoonlijk aan zijn vader te overhandi gen waarin de zoon uiteindelijk vroeg of zijn vader alsjeblieft mocht worden opgehangen! Wij dienen er voor te zor gen, dat hier nooit een zoon een derge lijke brief aan zijn vader hoeft te schrij ven! Ik herinner u voorts aan de waters nood. Vrijwilligers hebben toen met in spanning van al hun krachten gevochten tegen de waterwolf bij dag en bij nacht hadden zij de schouders er onder. Ik denk hier o.a. aan die plek, waar de versterking van de dijk tot zulk een prachtig resultaat leidde dat het gevaar buiten de dijk kon worden gehouden. Ook wij bouwen aan een waterkering, tegen de dreiging, die uit het Oosten loert, tegen een stortvloed die in zijn gevolgen veel geweldiger, veel ramp spoediger zal zijn dan de ramp van de le Februari Daartoe vragen wij „Vrijwil ligers vóór, de schouder moet er onder!" (Applaus). Hiermede kwam het einde van de pa rade. De geweren konden van de schou der na een zware oefening, die versterking van de inwendige mens vroeg. Nu, toen de jongens even later de zaal van Hotel Texel binnenvielen, troffen zij lange, wèLgedekte tafels! i Kolonel Van Hinte voelde zich plots geïnspireerd en gedrongen tot een spon- j taan, hartelijk woord. „Mij werd ge- i vraagd, komt u nu zelf ook eens of moeten wij eerst konijnen voor u schie- i ten?!" Weet, mannen, dat Texel zeer zeker niet buiten mijn rayon ligt en niet minder mijn aandacht heeft dan andere gebieden, maar het is alleen soms ra zend moeilijk om er te komen. Ik heb nl. heel Nederland onder mijn inspectie en ik zou wel overal willen zijn, want de Nationale Reserve ligt mij zeer na aan het hart. Wij hebben reeds veel mo gen bereiken, maar wij zijn er nog niet: de Nationale Reserve moet groter en sterker worden en tot de basis, waar naar Nederland zich kan gaan verdedi gen. Daartoe hebben alle reservedien sten aanvulling nodig van kerels die blijven zeggen: „Ja!" Begrijpt je verant woordelijkheid en bouwt met mij mee, hand in hand, zowel ten behoeve van de gewapende diensten als van de B.B., de Bescherming Bevolking. Tenslotte wil ik de directie van dit Hotel, de familie Kikkert, namens ons allen hartelijk danken voor de goede zorgen aan ons besteed! (Apolaus). De feestavond. Om half acht begon in Hotel De Oran jeboom een feestavond. De heer S. de Waard, voorzitter van Een mortiergranaat „sloeg in". Op de achtergrond de boerderij van de fa milie Hin aan de Schilderweg. de afdeling Texel van het Steun Wettig Gezag, verwelkomde in het bijzonder de voorzitter Prov. Commissie Lid Ged. Staten N. H. Bouwman, Koloned van Hinte, inspecteur van de Nationale Re serve, Vertegenwoordiger Commissie Maritieme Middelen, burgemeester van Den Helder, Mr G. D. Rehorst, districts- comm. Nat. Reserve N.H. Noord, Ma joor Kropf, Distr. Comm. Rijkspolitie Majoor Hoogkamer, de Comm. Korps Luchtmacht Dienst, Kap. de Groot. Ver- tegenw. Comm. De Molk, Kap. Ernste, Comm. 5de Afd. Reserve Grensbew., Kap. Dijkslag, Kapitein der Nat. Reser ve, Pielage, de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning en leden van de gemeenteraad. Zoals u bekend is, viert het Nat. Insti tuut Steun Wettig Gezag dit jaar zijn eerste lustrum In dit verband werd op 29 Augustus een landelijke herdenking gehouden te Amsterdam waartoe ook Texel werd uitgenodigd. Aangezien wij echter als eilandbewoners 'n bepaalde geïsoleerde positie hebben bleek deel neming op zoveel practische bezwaren te stuiten, dat daarvan moest worden af gezien. Toch wilden wij iets doen. En zo werd besloten een contactdag te houden op Texel, waarbij een deel vrijwilligers uit de kop van Noordholland zouden worden ingeschakeld. Wij willen de Prov. Ccmm. S.W.G. en het gemeente bestuur van Texel hartelijk dank zeg gen voor hun financiële steun, waardoor dit alles mogelijk werd. De eerste 3 jaar kon S. W. G. op Texel niet op gang komen. We hebben vergaderd als commissie, we hebben circulaires verzonden, we hebben in de zelfde zaal een propaganda-avond ge houden waarbij de zaal behoorlijk bezet was, maar 't liep niet, er kwamen geen vrijwilligers. Wij konden zelfs niet tot een klas van 12 man komen. De commis sie werd er moedeloos onder. Was dit onverschilligheid van de Texelse be volking? Wij geloven dit niet. Wij zijn er van overtuigd, dat indien zich het feit zou voordoen dat extremisten moei lijkheden zouden willen geven en de burgemeester eenmaal een oproep zou doen, hij meer mensen ter beschikking zou krijgen dan hij zou kunnen gebrui ken. De moeilijkheid naar onze mening was en is alleen maar dat men niet vol doende inziet, dat indien men helpen wil, men ook moet weten hóé men hel pen kan, dat men geoefend moet zijn. Deze onprettige toestand inzake SWG heeft geduurd tot het moment dat één van onze enkele vrijwilligers door per soonlijke activiteit een aantal mede mensen wist te bewegen tot aanmelding als vrijwilliger. Deze vrijwilliger was was de heer H. Oosterhof uit Eierland. (Applaus). Zijn activiteit en mede de reeks van propaganda-avonden, waarbij gespro ken werd door kapiteins de Groot en Pielage, hebben er toe geleid dat wij thans over 95 vrijwilligers beschikken, verdeeld over de verschillende reserve diensten. Wij willen van deze plaats zo wel de heer Oostenhof als de kapiteins De Groot en Pielage hartelijk dank zeg gen voor hetgeen zij in deze hebben ge daan. (Applaus). Natuurlijk is dit nog niet genoeg en kunnen zich nog veel meer personen melden. Wij hopen, dat in de toekomst zich nog vele vrijwilligers zullen opgeven. Het Instituut SWG beoogt echter niet alleen de propaganda en de werving v:-n vrijwilligers. Het heeft zich ook tot taik gesteld het bevorderen van de goede ge§st onder de manschappen, opdat de verschillende reservediensten zich niet laten leiden door een verkeerde rivali teit en daardoor een onjuiste conourren- tie zouden vormen, maar dat er 'n band ontstaat, niet alleen tussen de verschil lende diensten maar ook tussen de vrij willigers onderling ter verkrijging van 'n ware team-geest. Vandaar deze contact dag, vandaar dat ook deze avond werd georganiseerd. Tenslotte nog een enkele opmerking tot onze vrienden van de vaste wal. Gij zijt sinds enkele uren op Texels bodem. Gij vertegenwoordigt Steun Wettig Ge zag van het vasteland. Gij verkeert mo menteel tussen ons .als Texelaars. Wij hebben thans contact zoals wij dat noe men. Namens onze Texelse vrijwilligers», Namens de Texelse Plaatselijke Com missie S.W.G. Namens de Texelse Ge meenschap reikt ik u figuurlijk de hand en wens u en ons een prettige avond". De heer Bouwman, voorzitter der Provinciale Oommissie S.W.G., dankte de voorzitter van de plaatselijke com missie en zijn medewerkers voor het ge- bodene. „Ik heb alle waardering voor wat uw mannen hebben getoond. Zij toonden paraatheid en offervaardigheid, eigenschappen die ons in deze spannen de tijd te stade komen. Hoe spannend de tegenwoordige periode wel is moge blijken uit hetgeen generaal Gruenther onlangs op een persconferentie mede deelde: „De komende drie jaren zullen de moeilijkste voor West-Europa wor den!" Deze hoge militaire figuur weet dank zij zijn diensten hoe de internatio nale positie is. Vijf jaar zijn verlopen sinds het SWG zijn taak begon. De heren Pielage en uw voorzitter hebben reeds herinnerd aan de doelstelling van het SWG. Of pa raatheid wel nodig is? Och, wij verge ten zo gauw, '40-'45 liggen al weer zo ver achter ons. Wij denken eens in het jaar aan de dag van de wapenstilstand. VIVO-DEMONSTRATIE TE DE KOOG Aangemoedigd door zijn succes te Den Hoorn, geeft de heer E. Groot heden avond ook een demonstratie in Hotel De Toekomst te De Koog. „IK WAS IN RUSLAND" Voor leden van de afdeling Texel van de Katholieke Arbeidersbeweging hield de heer Th. Windt, districtsbestuurder van de Nederlandse R. K. Bond van Transportarbeiders, -gisteravond in Ho tel De Zwaan een causerie over zijn be levenissen in Rusland. Gedurende de laatste oorlog bracht hij ruim 2 jaar in de Sovjet-Unie door. (Zie volgend nr.). TEXELSE MARKT Den Burg, 19 Oct. 1953. Aangevoerd: 5 koeien f 700f 850. 6 pinken f 350 f400. 17 graskalveren fl75-f275. 20 schapen f 70f 90. 9 lammeren f 50-f 70. 25 biggen f 35-f 55. 7 schrammen f 60 f 80. 4 n. kalveren f 40-f 60. „RUMOER OP HET DORP" Dit is de titel van het „charmante blijspel", dat de Verenigde Spelers Za terdag 24 October op uitnodiging van de Alg Ned. Lamdarbeidersbond in „De Oranjeboom" zullen opvoeren. Het hoofdbestuur merkt in zijn toelichting o.a. op: Op deze bijeenkomst van de Algeme ne Ned. Agrarische Bedrijfsbond wordt onder de titel „Rumoer in het dorp" een muzikale comedie opgevoerd, die ge schreven werd door Bert Kroon. Wij vertrouwen dat „De Verenigde Spelers" er in zullen slagen de bezoekers(sters) een goed vertolking aan te bieden van dit charmante blijspel. Gedurende een periode van ruim 50 jaar is door onze bond veel rumoer in de dorpen en ook in een aantal steden van Nederland teweeggebracht. En dit was hard nodig. Want het is nog maar en kele tientallen jaren geleden, dat de agrarische arbeiders als het meest ver trapte deel van de arbeidersklasse moes ten worden aangemerkt. Het rumoer dat wij maakten heeft vorm en gestalte ge kregen in een doelbewuste strijd voor sociale rechtvaardigheid en deze door een steeds groeiende organisatie gevoer de actie heeft tot resultaat gehad dat de lonen op een redelijk peil zijn gebracht, vacantie met doorbetaling en toeslag is ingevoerd, een pensioenregeling tot stand kwam en de arbeidstijd aanzien lijk werd verkort. Onze bond telt thans bijna 40,000 le den en is aangesloten bij het N.V.V., de Internationale Landarbeiders Federatie en het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 21 Oct. 8,07 en 8,09 22 Oct. 8,50 en 8,53. 23 Oct. 9,34 en 9,37 Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water dan Uw spoorkaartje ge- Y haald bij de V.V.V.„Texel" *4 Maar dat is niet voldoende: opdat wij niet wederom door dictatuur zullen worden gegeseld dient een krachtige weerstand te worden gebouwd. Daartoe biedt het SWG ons de mogelijkheid, maar dan ock een steun, die waarlijk tot grote dingen in staat is: wij zijn er nog niet. Uw eiland moet niet alleen een compagnie kunnen formeren, maar 2, 3 4 compagnieën. Vele jongens zie ik no<» niet in de wapenrok! Dames, wekt uw man op toe te treden, want het gaat om u en uw gezin! Wanneer de jaren '40-'45 terug zou den keren, wanneer ons leger, gefor meerd in internationaal verband, zou strijden op een terrein buiten onze gren zen, dan hebben wij een thuisfront no dig, dat sterk is en de vitale bedrijven, de vrouwen en kinderen tegen de vijfde colonne kan beschermen. Daarom, for meert de rangen, ieder lid werve nieu we vrijwilligers tot vorming van een krachtige kern, tot handhaving van or de en veiligheid. Als wij onze nationale plicht niet be grijpen en non-actief blijven, steunen wij het communisme. De pro-christ of de anti-ohrist, dat is de keuze, zo liggen de papieren. Aan ons de taak te zorgen, dat '40-'45 zich nimmer herhalen kan. God, Nederland en Oranje blijve ons lichtgevend voorbeeld. „Zij zullen ons niet hebben zolang Oranje leeft, zolang aan Juliana een volk zijn liefde geeft, zolang de jeugd blijft zingen een Oran jelied, zolang krijgt Joseph Stalin ons oude Neêrland niet". (Applaus). Hierna was het woord aan het caba ret Jean Robert, dat reuze succes had met zijn schetsen en zijn liedjes. Klok slag tien sloot burgemeester De Koning deze zeer geslaagde dag met een woord van dank aan alle medewerkers, van soldaat tot kolonel, van prov. commissie tot Rode Kruis. Na het zingen van het Wilhelmus klonk krachtig een driewerf hoera voor de Koningin. Vermelden wij ook nog het succesvol le optreden van de accordeonclub oJ.v. de heer Visser.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1