TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT D.D.D. De tentoonstelling met attracties in Waalder school bracht netto zeshonderd gulden op! Het zat 1 dus 1 weer 1 \uvf snor Sport op Texel Zilveren Landbouwschool Eerste praatavond Dames! Vooral nu ZATERDAG, 14 NOVEMBER 1953 jiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinii^ l ^ll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinilF Herfst in de hoofdstraat van het rustige dorp De Waal De Waalder Jeugd hield atgelopen weekend haar laatste tentoonstelling in de oude school. Lest best!" ging hier in vervulling: toen de laatste bezoe kers Zondagavond waren vertrokken bleef de school met een netto-winst van eventjes f 600.achter en dat respectabele bedrag is tevens het record ge worden!! Gefeliciteerd met dit bijzonder goede resultaat, jongens en meisjes, meneer Kuijs en mej. Beekenkamv! Aan de tentoonstelling was een serie attracties verbonden en zo werd het daar weer een groot feest waaraan door alle bewoners van De Waal en Wijk W en andere met de school sympathiseren- den vol animo werd deelgenomen. Wie de scihool binnenkwam werd allereerst getroffen door de keurige expositie van -Herfststukiken, waarop alle kinderen, groot en klein, hun uiterste best hadden gedaan. Al dagen tevoren waren zij er op uit getrokken om enige flitsen van de goudelende Herfst aan moeder na tuur te ontfutselen en daarbij ontmoet ten zij volop materiaal: de Bomendijk is rijk aan vele soorten bomen en strui ken en aan de einder zag je de blauwe gloed van onze onvolprezen Wester- mientü In de Muy vonden ze rietsigaren, weer elders donkergroen mos, fraaie takjes huHsfc, pradhtig gevormde maïs kolven enz. enz. En zo togen zij met de thuis kant en klaar gemaakte stukken en bouquetten in vazen, mantjes, kistjes en wat niet al naar het feestterrein. Wij beklaagden de volijverige jury, die ten slotte met deze beoordeling op de prop pen kwam: 1. Jozé Bauchrowitz, Polder weg, 2. Gerard Roeper MznMolen buurt, 3. Rolie Sweere, De Waal; eervol vermeld: Henk Kooger en Japie Betsema (die een uitgeholde biet als vaas bezig de). Onwillekeurig stond de bezoeker paf van de collectie handenarbeid: boeren wagens met 2-span paarden, winkels, poppenkamers, schemerlampen,een grote brug. Te veel om het allemaal op te sommen. Namen noemen is evenmin mo gelijk, want het werd of individueel of in groepsverband uitgevoerd. Met ideze show spanden zij werkelijk de kroon van al het totdusverre vervaardigde. Onder leiding van mej. Beekenkanmp waren de meisjes wekenlang bezigge- weest om een indrukwekkende har.d- werkstand te scheppen en daarin waren ze uitstekend geslaagd: we zagen hand tasjes, foto-albums met applicatiewerk in verschillende motieven, blocnotes-om slagen, boekomslagen, theemutsen en kussens (die voor de verloting waren ge maakt). Voor deze verloting, waarvan de loten al een poosje te voren aan de man waren gebracht, waren ook diverse voor werpen uit de afdeling handenarbeid beschikbaar gesteld. De traditionele pop luisterde naar de (vijf maal geraden) naam Marijke. Bij loting viel die ten deel aan mevr. Ko ning, Polderweg. De kip had eventjes 359 eieren geproduceerd en Henk Plaats- j man werd winnaar met 361. Natuurlijk was er ook een bonenfles. Er zaten er 3573 in en de heer S. du Porto was er met 3500 het diohtstbij. Zeer druk was het in de schiettent en in de ballengooi- tent, Piet Koopman had er veel slag van om voorwerpen achter het ijzeren gor dijn vandaan te halen. Voorts was er nog een draaischijf, een grabbeldoos en een knikkerspel. Tussen de bedrijven door kon ge kans DIT DE GEMEENTE BEGROTING Beplanting van voetbalvelden. Het wordt gewenst geacht een be planting aan te brengen om de bestaan de sportterreinen. De kosten zullen f1500 bedragen. Dorpshuis te Oosterend. Voorgesteld wordt het gymnastieklo kaal te Oosterend in te richten tot dorpshuis, door het aanbrengen van 2 grote schuifdeuren en een uitneembaar toneel. De kosten worden geraamd op f 1500,-. Dorpshuis te De Waal Ook in De Waal bestaat een grote be hoefte aan een dorpshuis. Het oude schoolgebouw kan zeer geschikt tot dorpshuis worden ingericht. Tevens kan het gebouw voor de beoefening van gymnastiek dienstbaar worden gemaakt. De kosten worden geraamd op f 4000. De aan te kopen gymnastiektoestellen zul len f 2500 kosten, in totaal f 6500. In verband met de ouderdom van het voor malige schoolgebouw is het afschrij vingspercentage op 20 gesteld. Dorpshuis te De Koog. In de behoefte aan een dorpshuis kan worden voorzien, door het oude school gebouw aldaar te verbouwen. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt een gedeelte van 't gebouw in te richten tot gymnastieklokaal. De verbouwing zal f 4000 en de aankoop van gymnastiek toestellen f 2500 kosten. Afschrijven 20 pet. maken op een taart of een worst. De heer J. Plaatsman won de taart, welke hij zelf gebakken had. Deze werd daar op op z'n Amerikaans verkocht en bracht f 14.36 op. Hij werd op dat bedrag ei gendom van Jan Witte Czn., „Welbe dacht". De voorbereiding en het feest zelf bezorgden de leiding bijzondere in spanning, maar met het schone doel voor ogen spandeerde ze er gaarne een extra overuurtje aan! SV De Koog. Het eerste verloor Zondag maar liefst met 3-0 van MOC. Er zijn weer dezelf de fouten gemaakt als bij alle voorgaan de wedstrijden. Zelf de bal houden en niet overgeven. Laten we nu eens de bal plaatsen en niet in het wilde weg gaan schieten. Want zo komen we er niet. Zondag alleen De Koog 2 - De Cocks- dorp 2, thuis om half drie. Denken de adspiranten even aan de training om 4.15 uur. Komen jullie allemaal dat is wel zo prettig voor de trainer. Handbal S.V.K. Zondag hebben we tegen Zeemeeuwen 2 gespeeld, waar we het van moesten verliezen door een vrije werp. Onze keepster had verstek laten gaan. Nu moesten we Kime voor het doel afstaan Irene en Huibje hebben voor de eerste keer goed voldaan evenals Bertha. Zondag om 3 uur uit tegen GDS. Zorg dat we voltallig kunnen aantreden da mes! Handbal SV Texel In afwachting van een te organiseren competitie werd de Zondag benut voor het spelen van een oefenwedstrijd tegen ZDH. In het veld wogen de partijen aar dig tegen elkaar op en waren beide par tijen beurtelings in de aanval. Onze voorhoede was echter gevaarlijker dan die van de gasten, die in het veld wel aardig combineerden, maar de afwerking liet veel te wensen over. Bij de rust was de stand 2-0 in het voordeel van Texel, door doelpunten van Nel Agter en Tr. Heerschap. In de tweede helft, die ge deeltelijk in de duisternis gespeeld werd, verhoogde Nida Wuis de stand tot 3-0, waarna Z nog voor het verdiende tegen- puntje zorgde. Het wordt langzamerhand tijd dat het probleem broekjes en shirts eens wordt opgelost We zagen nu zo ongeveer vijf verschillende kleuren wat een rommeli ge indruk maakt. Zeer binnenkort wordt een vergadering belegd tussen de bestu ren van de Texelse handbalverenigingen en een tweetal afgevaardigden van de Ned. Handbalbond. Op deze vergadering zullen verschillende problemen 't hand ballen op Texel betreffende, besproken worden. Krabben en peuteren maakt d* kwaal ateeds erger De helder UlXSldO vloelbure D.D.D. dringt diep In de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Texelse Boys-nieuws. De uitwedstrijd van Boys 1 tegen Koe dijk 1 is op een nederlaag uitgelonen 4-2. De B namen de aftrap doah al spoe dig ging K tot de aanval over. Na onge veer een kwartier spelen werd een voor zet van rechts voor het B doel ge plaatst en via de sahoen van onze rJhalf werd de stand 1-0 voor K. Geleidelijk aan kwamen de B er beter in en wisten het spel op het middenveld in handen te krijgen. Hierdoor kon er bij de B aanval len meer steun door achteihoede en halflniie gegeven worden, wat na een half uur spelen door de 1. binnen de ge lijkmaker opleverde. Rust 1-1. De tweede helft gaf ongeveer hetzelf de spel te zien. Bij een aanval van K kwam de bal bij de links buiten die meteen met een hard schot de stand op 2-1 bracht. Dit was de B blijkbaar te erg want kort hierop werd de stand door de B midvoor op gelijke voet gebracht. 10 Minuten voor het einde was het de K midvoor die de stand op 4-2 bracht. In de nog resterende tijd ging het gehele B elftal tot de aanval over, maar K, dat zo dicht bij de overwinning was, wist zijn doel hermetisch te sluiten, waarna zij de 4-2 voorsprong wist te behouden. Boys 2 keerde maar liefst met een 12-1 overwinning van Cocksdorp huiswaarts. De adsp. speelden thuis tegen Cocksdorp Onze jongens verloren in een spannende strijd met 2-1. ZAKENNIEUWS DIE GOEIE, BESTE SINT Sinterklaas en Zwarte Piet krijgen het maar weer druk! Ze hebben o.a contact aangeknoopt met de Fa Frans Zegel, met het resultaat dat alle jongens en meisjes in de winkel te Oudesahild of Den Burg een sahoen of klomp mogen zetten om deze op zoekertjesdag weer wèlgevuld te komen ophalen. Hooi voor het paard wordt nu vervangen door bonnen van deze firma, die voor iedere aankoop van 1 gulden een bon verstrekt en voor 25 bonnen valt men al onder de jeugd, die door de Sint met een leuik cadeau zal worden verrast! „Het loopt al best" aldus een der fir manten en dat was uiteraard wel te voorzien, waar een destijds te Meppel gehouden actie eveneens zulk een prach tig effect gaf. INGEZONDEN Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw berichtje in de Texelse Courant van 31 October jl. .Borstelwerk door blinden vervaardigd" zag ik gaarne onderstaande brief, af komstig van het secretariaat der Stich ting Christelijke Blindenhulp „De Fak kels Bijeen", gaarne in uw blad opge nomen. Hoogachtend, mevr. Voigt-Kuiper Zeer geachte Mevrouw Voigt, Wij danken u vriendelijk voor uw schrij ven van 7 April j.l. en vinden het zeer verstandig, dat u onder de gegeven om standigheden onze collecte maar even hebt uitgesteld. Wat uw mededeling over dat venten met borstelwerk, zogenaamd voor de blinden, betreft, is hier weer sprake van een van de misbruiken waarmee we telkens weer te kamoen hebben. De genoemde naam is niet vreemd voor ons, maar heeft een slechte klank. Nadere bijzonderheden kan de Dolitie ten uwent, als zij wdl, verkrijgen bij de politie te Amsterdam, die een rapport over deze zaak onder haar berusting schijnt te hebben, dat verre van gunstig is. Er wordt nogal wat geknoeid met dat blindenwerk: de artikelen, waar soms wel iets van de één of andere blinden- inrichtang bij is, worden, gebruik ma kend van het medelijden van het pu bliek, met dikke winst aan de man ge bracht. Weldra zullen we, naar we hopen, dit euvel kunnen beteugelen, doordat er 'n offacieel waarmerk zal worden ingesiteld, waarvan alle echte blindenartikelen dan zullen zijn voorzien". NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN DEN BURG: Aannemersbedrijf fa. J. Geus, Weverstraat 55, no. 348. Land bouwschool Secr. Jonkerstraat 28, no. 349, (b.g.g. nr 126) EIERLAND: C. Kooger C 37, nr 46. OOSTEREND: J. Boersen, 't Noorden O 164 nr 72. C Boersen, 't Noorden 0163 nr 75. M. Boon, 't Noorden O 148 nr 76. M. Dijker, 't Noorden O 143, nr 71. Jac. Kooger, „Grietjeshoeve" O 157, nr 30. C. Vlaming Czn. „Utopia", 't Noorden O 141, nr 44. HANDIGE POES De poes van de familie Joh. Gieles, Sdhoonoordweg, Den Burg, weet zich maar kostelijk te redden: ze (of hij?) speelt het klaar om eigenpotig de deur te openen door een sprong naar de kruk. Is de familie Gieles niet thuis en de deur op slot, wel dan stapt poes naar buurvrouw J. Schraag-Smlt, Kogerstraat en weet daar hetzelfde kunststukje te volbrengen! VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 2 tot en met 7 Nov. 458 kg Schar, 273 kg Bot, 2281 kg gar nalen, 5532 kg pufgarnalen, 19 kg Zalm, 1311 kg Wulken, 67 kg Paling. SVC-Nieuws Ons 1ste moest de punten in Schel linkhout laten: 20. Het veld was erg klein en uiterst zwaar. Sch. trok meteen ten aanval. Onze achterhoede probeerde het spel te verplaatsen, maar door het kleine veld worden de passes te hard gegeven. De rust gaat in met 10 voor Sch. Na de thee ging S. weer vol moed ten aanval, waarbij de Sch. keeper alle capaciteiten moest tonen om goals te voorkomen. Sch. komt goedkoop aan een doelpunt: een van richting veranderen de bal verrast onze keeper: 20. Daar na kregen beide ploegen nog enige kan sen, maar het net werd niet meer ge vonden. Het 2de verloor met de grote cijfers 121 van de Texelse Boys 2. Onze adp. versloegen Texelse Boys A uit met 12. Vanmiddag SVC ASVO A. Morgen: SVC 2De Koog 2. Ons eerste is vrij. S.V.O.-nieuws. Onze asp. wisten de lastige klip,Texel B, te omzeilen en zegevierden met 31. Volgende week tegen SVC A. WSW—SVO: 2—3. Dat veld lag een heel eind weg. Ofschoon we ons in de bus verkleed hadden kon toch pas om 2.15 worden begonnen. Wij openden met goede aanvallen, doch na een 5 min. schoot de WSW-r. binnen onverwachts langs Simon. Ons spel wordt minder, maar uit een corner maakt Piet gelijk. Als Gerrit en Arie niet zo prima waren geweest zou het niet te best zijn verlo pen! Een kwartier voor de rust tippelde een WSW'er door de hele verdediging heen. 21. Na de rust is O sterker. Piet, uit de muddenlinie meegekomen, maakt 22. Dan wordt het vechten om de overwinning en als de W-keeper wat ver uitloopt plaatst Klaas over hem heen; 23. Moe maar tevreden ver lieten we het strijdperk. De boot van 5.10 kon inmiddels niet meer worden gehaald. Morgen rust. Dat de landbouwschool op Texel Nu een kwarteeuw reeds bestaat, Is een feit dat heel ons eiland Zeker wel ter harte gaat. Want een groot deel der bevolking Is daarbij geint'resseerd En zo is er alle reden Dat men nu ook jubileert. Door gebrek aan samenwerking Duurde het wel een paar jaar Eer de landbouwschool gesticht werd, Doch men kreeg het voor elkaar. Hulde aan de pioniers die Altijd stonden op de bres, Om de school hier op te richten. Ja, zij hadden wel succes. Dat de heren Noordijk - Leber Nu reeds vijfentwintigjaar Een bestuursfunctie vervullen Snreekt wel boekdelen, nietwaar? De voormalige bewaarschool Werd toen gemoderniseerd En zo werd de school geopend, Die zo lang reeds werd begeerd. De heer KHmp, reeds overleden, Stond voor 't eerst daar aan het hoofd. En hij heeft zich voor de school en Leerlingen steeds uitgesloofd. Na het heengaan dezer leraar Was het de heer Van der Ban Die de taak van onderwijzer En'kle jaren op zich nam. En nu zien wij alle dagen. 't Huidig hoofd, dus de heer Laan, Als een vriend en leraar beide Rustig voor de klassen staan. Dat de landbouwschool op Texel In 'n behoefte wel voorziet. Dat bewijst de nieuwe school wel Die men hier verrijzen liet. De oudleerlingenvereen'ging Toont ook steeds weer met de daad, Dat de band, die daar gelegd werd, Ook nog altijd voortbestaat. Meer wil ik hier niet van zeggen Want de zilveren revue, Die in 't nieuwe jaar gebracht wordt. Toont dat zélf straks wel aan u. 'k Hoop, dat deze school nog jaren, Ja, qeslachten maq bestaan En zij lang maq profiteren Van haar leraar, de heer Laan! Huib de Rijmelaar De eerste praaitavond van de Vereni ging van Oud-Leerlingen der Lagere Landbouwschool mocht zich in een goed bezoek verheugen. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende oudere landbouwers, terwijl ook de jury voor de lezing wedstrijden geheel voltallig op haar post was. Voorzitter H. de Lugt opent met een woord van welkom en geeft daarna di rect het woord aan de heer W. Kikkert Nzn., Den Hoorn. De heer Kikkert heeft in de nazomer een excursie door België gemaakt en liet ons deze reis op een zeer onderhou dende en wemig vermoeiende wijze mee maken Hij liet ons de huizen zien, die in Belgie typisch anders zijn dan in Hol land, ze zijn nl. korter en hoger. We zaten mee aan de maaltijd in de Jeugdherbeigen die werden aan gedaan en waar hot eten over 't algemeen toch minder goed was dan bij moeder thuis en namen een kijkje op de Zondagse groentemarkt in Brussel. We moohten er bij zijn toen Kikkert een praatje maakte met en fruitkwe ker in de omgeving van Brussel en ver namen daaruit dat het landbouwcoope- ratieleven in België over het algemeen minder ontwikkeld is dan in Holland. Spr. nam ons mee naar een Tuinbouw- hogeschool met grote fruit- en groente tuinen, die geheel door de leerlingen worden bewerkt en die op deze wijze zich geheel zelf kan bedruipen. In Iepe ren zagen we de grote gedenkpoort, dre de gemeente van deze stad aan Enge land heeft geschonken als dank voor de hulp in de oorlog. In Gent hoorden we de klokke Roelant en in Brugge bewon derden we de oude geveltjes en kwamen onder de indruk van de mooie „door kijkjes". In deze omgeving zagen we ook een hopbedrijf en roken de geur van het daaruit bereide bier en ook mochten we zien hoe uit de vlasstengels het linnen te voorschijn kwam. Op een Voorlichtingsbedrijf in de om geving van Leuven kwamen we aan de weet dat ook Beldgië een Landbouw- voorlichtingsdienst heeft. Het Texelse schaap floreerde hier minder goed dan in het stamland. We kwamen in streken van Belgie, waar het gebruik van paar den nog als een luxe werd beschouwd en waar de meeste landbouwwerktuigen nog werden voortbewogen door ossen en koeien. Jongere en oudere vrouwen ne men hier een groot gedeelte van het landbouwwer'k voor hun rekening. De taalstrijd bleek nog steeds niet ee streden te zijn. Op een proefbedrijf in het Frans sprekende deel van België moest een tolk ons de woorden van de leider van het bedrijf overbrengen, ter wijl later bleek dat deze man zich heel goed aan ons verstaanbaar had kunnen maken, maar het gewoonweg vertikte. In Tienen zagen we de grootste Suiker fabriek van België en in Luik moesten we ervaren dat er nog steeds kostbaar materiaal en menselijke energie gebruikt wordt voor het maken van oorlogstuig. We mochten ruiken aan de Herve kaas en vonden dat de geur van de oude Texelse ^roene schapenkaas toch veel aannemelijker was. Het appelsap, dat gemaakt werd in de omgeving van St Truide kon ons meer bekoren en we hadden bewondering voor een zeer groot fruitbedrijf van wel 80 ha groot met een eigen weerkundig station. Op een groot proefbedrijf liepen var kens van diverse rassen en weidden de koeien onder de boomgaarden. Men had hier zelf een kleine machinefabriek voor het fabriceren van eenvoudige land bouwwerktuigen. Hamea-Gelei voor Uw banden ONTIJZERINGSINSTALLATIE IN BADHUIS We hebben het wel nooit gezegd want wat zijn we blij met de stichting van ons Badhuis maar er was altijd nog een klein wensje: water van betere kwaliteit! Het water, dat daar uit de grond komt heeft nl. een ijzergehalte, dat aan de ho ge kant ligt. Dit gaf aanleiding tot klach ten. Het Bestuur heeft deze kwestie aan gepakt en dezer dagen is het Badhuis met een ontijzenngsapparaat verrijkt. Het door de pomp naar boven ge brachte water wordt in deze installatie behandeld en vervolgens in de hydro- phoorketels gevoerd. Doordat nu prac- tisoh al het ijzer aan het water wordt onttrokken, spuien de kranen voortaan water van normale kleur. De decarbo- filter van de nieuwe installatie is gevuld met magno. Ze werd geleverd door de bekende fabriek „Reineveld", te Delft. Naar men ons mededeelt zal binnen kort ook een installatie worden geplaatst welke de ontstane nevel naar buiten afvoert. Zoals bekend is het Badhuis geopend op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Uiteraard is het op de laatste werkdag het drukst, waarom wij adviseren om zoveel mogelijk gebruik te maken van de opening op Donderdag en Vrijdag. „HANDELSREGISTER" In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen zaken: G. Coe- vert (E) Texel, Strandtent bij paal 9, Den Hoorn „De Mol". Exploitatie van een verlof A. Als laatste object zagen we in de Bel gische Kempen een groot ontginningsbe- drijf, waar met groot materiaal werd ge werkt. Een echt „Amerikaans bedrijf". En zo kwamen we weer in ons eigen land en trokken de conclusie, dat bij al le aantrekkelijkheden van een reisje door het buitenland toch altijd het oud- Hollandse spreekwoord nog geldt: Oost West, Thuis best. De volgende spreker was de heer A. Hin Dzn. Hij bracht ons een heel ander onderwerp, want we maakten nu geen grote reis, maar hij drukte ons met de neus op de problemen van het eigen be drijf. En dat op een wijze, die alle lof verdient. De heer Hin sprak over het onderwerp: Bouwplan en Vruchtopvol ging in het gemengde bedrijf. Spreker wees er op dat het maken van een bouwplan ieder jaar weer gepaard gaat met veel wikken en wegen. Bij het zgn. „losse bouwplan" gaat men nl. een gro te plaats inruimen aan het speculatie element. Men denkt bij de keuze van de gewassen vooral aan de Aogelijke prijs van het product en vergeet dan wel eens de eisen, die aan een goede vruchtop volging gesteld worden. Waarom, aldus spr. gaat men niet over tot het „vaste bouwplan"? Spr. ging vervolgens na aan welke eisen een bouwplan op het gemengde bedrijf moet voldoen In de eerste plaats moeten we een vaste kern hebben voor de voederwunning, omdat de veestapel op een gemengd bedrijf er op berekend is dat er een gedeelte van het voeder van het bouwland komt. Verder moet er aandacht geschonken worden aan een voldoende vooraiening met organische meststoffen. Vervolgens is er de kwestie van de vruchtopvolgung, die van zo groot belang is bij het voorkomen van ziekten. Er moet naar gestreefd worden dat het land een zo groot mogelijk gedeelte van het jaar met een vrucht is bedekt, om dat dit de structuur van de grond ten goede komt. Een zeer belangrijke kwestie is ook het voorkomen van arboidsstoppen. Een zo gelijkmatig mogelijke verdeling van de werkzaamheden over het gehele jaar is van groot belang. Een punt, waaraan eveneens aandacht moet worden ge schonken is een goede verdeling van de trekkracht over de verschillende maan den van het jaar. Spreker wees op het voordeel dat men bij het maken van een bouwplan kan hebben van de brochure „Bouwplan en Vruchtopvolging", die is uitgegeven door de Federatie van Ver enigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Noordholland en die verkrijgbaar is bij de Landbouwvoorliohtingsdienst. Vervolgens liet de heer Hin ons zien tot welk bouwplan men gekomen was op het eigen bedrijf. De aanwezige opper vlakte bouwland, die plm. 15 ha groot was had men verdeeld in 5 percelen van elk plm. 3 ha. Het „vaste bouwplan" op het bedrijf ziiet er als volgt uit: 2 ha consumptieaardappelen 1 ha aardappelen voor pootgoed en mergkool 1 ha vlas 1 ha winteigerst 1 ha wintertarwe 'iVz ha suikerbieten l/z ha voederbieten l'/s ha erwten en stoppelwortelen IV2 ha haver 3 ha kunstweiden De vruchtopvolging is als volgt: Perceel 1 le jaar. 2 ha consumptieaardappelen en 1 ha pootgoed. Na het rooien van het pootgoed wordt mergkool geplant. 2e jaar. Na de mergkool, dus op het pootgoedland komt vlas, waarin gras en witte klaver wordt gezaaid. Op het ge deelte van de consumptieaardappelen komt 1 ha wintergerst en 1 ha winter tarwe. In deze gewassen wordt eveneens gras en klaver gezaaid. Voor een deel is dit gras met rode klaver en voor een an der deel gras met witte klaver. 3e jaar. Het perceel wordt nu gebruikt als kunstweide, gedeeltelijk voor de hooiwinning, verder wordt er geweid. 4c jaar. De kunstweide wordt geploegd en op het perceel komen nu ha sui kerbieten en Vt ha voederbieten. 5c jaar. De helft van het perceel wordt bezaaid met erwten. Als ondervrucht in de erwten worden stoppelwortelen ge bruikt. Op de rest van het perceel komt haver. 6c jaar. Als eerste jaar en vervolgens. (Slot volgt).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3