9- roen /wa in het harL, DDD Dijkwachten gevormd Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Aan de jubilaris De ploegwedstrijd gaat door V.P.R.O. Biadingsavond tanden Wit adem Fris ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6788 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Póstbui 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De Woensdagavond in „Loodsmans welvaren te Den Hoorn gehouden verga dering ter regeling van de Dijkwacht voor de P.H. Polder en het Molwerk werd buiten het bestuur van de Prins, door zestig personen bijgewoond. Burge meester De Koning opende de bijeen komst. (Onze eerste magistraat was aan wezig omdat het polderbestuur niet be voegd is om in tijd van nood mensen te vorderen, de gemeente daarentegen wel.) De burgemeester sprak de hoop uit, dat van deze competentie geen gebruik behoeft te worden gemaakt, hetgeen ook wel te verwachten is, gezien de presta ties tijdens de ramp van dit jaar. De Dijkgraaf, de heer J. M. Bakker, zette de regeling voor de P.H. Polder uiteen: de polder beschikt over vier man als dijkwacht, die in 2 groepjes van 2 surveilleren, met elke groep een reser ve. Ook zijn er twee grotere groepen nl. van elk 15 personen: de 1ste voor dienst bij lichte schade, de 2e voor zware scha de. Bij grotere schade dient een groep van vrijwilligers uit Den Hoorn en om geving te worden ingeschakeld. De in gelanden van de Prins ontvingen een schrijven waarin hun is verzocht om ten tijde van gevaar bij het eerste sein (via de motorordannances de gebr. Dogger of telefonisch) zeil en zakken klaar te leg gen. Den Hoorn zal worden gewaar schuwd door de brandweersirene. Het is de bedoeling om de vrijwilligers uit Den Hoorn samen te stellen in groepen van 10 man met een ploegbaas. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Dogger hoe men zich de evacuatie van gezin en vee heeft gedacht. Antwoord: de eerste groep zal zoveel mogelijk uit jongeren worden gevormd. De heer C. Dogger achtte een wacht van 2 man te klein ten tijde van critieke uren. Ant woord: 't bestuur zal de mogelijkheid tot uitbreiding met 3e persoon onderzoeken. De heer J. Bakker W.Tzn. werd geant woord, dat men de beschikking heeft over een vrachtauto voor de aanvoer van zand; dit belangrijke punt zal nog bestudeerd worden. De heer Van der Geest informeerde naar de werking van het lichtsysteem Op „Mariahoeve" en de molen is een lamp geplaatst. Als de ze branden wil dat zeggen: de nood is hoog, evacuatie thans niet verantwoord. Overdag zal een zwarte bal worden ge hesen. De heer G. Wilner werd geant woord, dat de brandweer dan maar moet uitrukken als de sirene gaat, daar is niets aan te doen. De secretaris van het Polderbestuur, de heer K. Stoepker, kon deze avond 30 vrijwilligers boeken, hetgeen door de burgemeester een prachtig bewijs van bereidheid tot samenwerking werd ge noemd. DE DIJKEN WEER HERSTELD Het grote werk van het dijkherstel op ons eiland zit er sinds Donderdag op: de fa Daalder, Alkmaar, heeft dit enorme karwei uitgevoerd onder regie van de prov. waterstaat. Zij herstelde de dijk van Oudeschild tot hoeve „Zeeburg" (Eendradhtpolder) de dijk van Eierland bij De Cocksdorp en de Zanddijk tussen Het Noorden en de Eendracht. KLEUTERSCHOOL DE KOOG Ouders, die kleuters in de leeftijd van 4-6 jaar willen laten inschrijven voor de kleuterschool, worden verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen bij de bestuurs leden mevr. Eelman-Vermeulen en mevr. Onstenk. FLIEREFLUITERS TUSSENKOMST IN DE KOOG De heer Cor van Beek heeft op Texel een goede naam en er zullen weinig Tes- selaars zijn, die nog niet hebben geno ten van zijn voordrachten. Dinsdagavond voerde hij in De Koog „Flierefluiters Tussenkomst" van A. M. de Jong op, of, beter gezegd, gaf hij dit werk leven. Met een juist gevoel voor nuances bracht hij zowel de vrolijke als de dramatische scènes tot uitdrukking. Stem, mimiek en gebaar deden de toe hoorders meeleven met het verhaal van de boer, die op een armzalige plaats ten onder ging, maar juist op tijd een schat vond, die hem uit de zorgen hielp. Een voor spook spelende buurman trachtte hem het geld afhandig te maken, maar de tussenkomst van Flierefluiter deed alles goed aflopen. De toehoorders zagen dit alles vol spanning gebeuren, zozeer, dat zij zelfs vergaten te roken „Flierefluiters Tussenkomst" werd voorafgegaan door een drietal korte schetsen, n.l. "Het Verksken" van F. Timmermans, „De Hamer" van Emile Buysse en „De Twee Rijksdaalders" van F. de Sinclair, waarmee Cor van Beek ook veel succes had. De Oranjevereniging, die deze avond organiseerde, heeft hiermede haar leden iets geboden van hoog peil, dat hopelijk ook in de toekomst wordt gehandhaafd. Handbalnieuws SVC. Zondag gaat ons 2e naar GDS 2, voor een vriendschappelijke wedstrijd. Ver trek De Cocksdorp per fiets 2.15 uur. Het le is vrij. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 13 tot en met 19 November 1953 Geboren: Jacob Theo, zv Gerrit Pi eter Plaatsman en Janny R. Boon. Adriaan Jacob, zv Charles D. v.d. Slikke en Krina Groenhof. André Jelle, zv Ane Boon en Jeltje Dootjes. Martinus, zv Pieter Vlaming en Willemina Drost. Ondertrouwd: Johannes R. Bosman en Augusta W. Kiewiet. Arnold Weitz en Dieuwertje M. Voorthuijzen. Getrouwd: Cornelis van de Kerkhof en Henriëtte W. Hoogerheide. Overleden: Johannes van der Slikke, oud 57 jaar, edhtgen. van Trijntje Burger. Gevonden voorwerpen 1 paar glacé's; 1 grijs-bruin jongensjasje; 1 motorhandschoen 1 paar gebreide he renhandschoenen; 1 sigaretten-aansteker; 1 vulpen; 1 kinderlaarsje. VERTROKKEN PERSONEN Gene INGEKOMEN PERSONEN Hendrik Zeeman v Alkmaar, Nassaulaan 24 n Dr J. P. Thijssestr. 10. Willem A. Doorschot v 's-Gravenhage, Wolmaran- str. 141 n C 89b. Leonardus L. J. den Aantrekker, v Amsterdam, Malvastr. 23 hs n B 174b. Hendrika T. Schutte van Amsterdam, Hofmeijerstr. 23 hs n Bin- nenburg 13. ORANJEVERENIGING DE KOOG Zaterdagavond hield de Oranjeverenging De Koog haar jaarlijkse ledenvergade ring, welke door slechts 17 leden werd bezocht. Teneinde de financiële moeilijkheden waarmee de veren, te kampen heeft enigszins het hoofd te kunnen bieden, werd besloten dat leden, die vóór 5 Mei als de feestavond wordt gegeven en zij deze willen bezoeken, f 2,50 extra dienen te betalen. Op Ouwe Sunderklaas zullen weer prijzen beschikbaar worden gesteld. De hoofdprijs wordt een - door Amstelbrou- werij aangeboden - wisselbeker, uitge loofd voor de meest originele groep of enkeling uit De Koog of Wijk K. De aftredende bestuursleden waren R. Kiewiet en M. Boogaard, die werd her kozen. In de plaats van R. Kiewiet werd KI. Kikkert gekozen. kunt U blussen in de kiom. Neem sim pelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk 1 Geen wonder dat voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben prak tisch en hygiënisch verpakt. En onopge merkt in te nemen, zonder water of wat ook. INGEZONDEN Geachte Redactie. U meldde, dat B en W de raad voor stellen het markt geldtarief te verhogen. Daar zou m.i. niets tegen wezen, doch het ware beter geweest aan de Raad een betere markt accomodatie voor te stellen. Hier bedoel ik mee het hokken materiaal. Deze hokken zijn hoogst ou derwets, de marktgelden van hier vallen niet met Purmerend te vergelijken. Gaat u eens kijken in welk een keurige hok ken de dieren daar kunnen binnen wan delen, men moet eens zien, hoe men hier een schaap, zwaar lam of big in een hok moet tillen. Hoe vaak komt men niet in conflict met de dierenbescher ming. Zie eens hoe graskalveren met de stand aan de haal gaan. Maak ook hier goede balie's voor en nog betere voor de koeien. Nu kunnen ze zich er heel makkelijk onder door werken, met al de gevolgen van dien. Nee, heren van de Raad, eerst een be tere accomodatie en dan gerust het marktgeld verhogen. U, Redactie dankend J. C. R. OUWE SUNDERKLAAS EN KLEUTERS IN DE KOOG Ten behoeve van de Kleuterschool gaan op Ouwe Sunderklaas grote kleuters in de weer voor de kleine kleuters. Er zul len dan nl. in de Snackbar van de heer J. Jellema, daartoe welwillend afgestaan, alle mogelijke lekkernijen worden ver kocht. Ten einde de opbrengst zo hoog mogelijk te doen zijn, worden de dorps- j bewoners verzocht, de hiertoe benodig- i de ingrediënten te willen schenken. Op- gave aan het bestuur. Heden is de heer Cor Bremer Dertig jaren dirigent, Dus geen wonder dat het feest is In het muzikale „Strend". Ouden, jongen, armen, rijken, Allen komen even kijken Om te drukken hem de hand. En IK zet hem in de krant. Dertig jaar ononderbroken Dirigent, dat zegt toch wat. Want niet altijd vond hij rozen Op het muzikale pad. Maar hij wist de tegenslagen Als een kerel steeds te dragen Stelde men soms eens teleur, Cor behield toch zijn humeur. Als een doodgewone jongen Kwam hij voor het corps te staan. Dat door zijn bezielde leiding Steeds excelsior mocht gaan. En ook had hij veel successen Met de zangers, zangeressen, Die men hem had toevertrouwd Ja, hij heeft er voor gesjouwd. En hij blééf de „doodgewone" 't Steeg hem nimmer naar zijn bol, Mocht het soms eens in mineur gaan, Hij hield, ondanks alles, vol! Dus geen wonder dat veel mensen Hem geluk nu komen wensen Met dit zeldzaam jubile Op de parel der Noordzee. Cor (zo mag ik je toch noemen?) Namens onze goede krant, En haar lezers, druk ik jou nu Hart'lijk de papieren hand. Dat God jou nog heel lang spore Voor de zang en het fanfare, Tot het heil van de muziek En tot vreugd van het publiek. Huib de Rijmelaar Het aantal deelnemers is thans vol doende en zo zullen we dus Dondeddag a.s. iets beleven, wat, voorzover wij kunnen nagaan, tot op heden op ons ei land niet is vertoond. De deelnemers ontvangen enige dagen te voren nog enkele instructies. Er moet geploegd worden over een lengte van 100 meter en een breedte van 20 meter. .Hierbij behoort ook het maken van een beginvoor en het uitrijden van de eind- voor. Met uitzondering van het maken van de beginvoor mag aan de candidaat geen hulp worden verleend Het staat nog niet vast of de ploeg te voren door de jury ontsteld zal worden, waardoor de candidaat dan tevens tot taak krijgt de ploeg weer spoedig gesteld te krijgen. Gaarne ontvingen wij uiterlijk Maan dag a.s. nog een opgave betreffende de soort en het merk van de ploeg, waar mede men zal deelnemen. Over de in leiding met film aan de vooravond van de wedstrijd door Ir Kalverkamp, vol gen nadere bijzonderheden. C. v. Gr. Mat Tbijm an Honlog Verzachtend Losmakend Hoeststillend Kinder Hoestsiroop Nr. 276 HERMAN BERNHARD BOKS Dinsdag 24 November wordt Heiman 6 jaar. Hij woont in de We verstraat 12. Auto rij den lijkt ihem een pri- ma beroep en daarom gaat hij graag met ome Kees mee! Wat zuilen tante Janny en ome Jan in Australië opkijken, hè, als ze je foto in de krant zien. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 9 tot en met 14 Nov. 94 kg Schar; 167 kg Bot; 702 kg Garna len V/2 kg Zalm; 775 kg Wulken; 32 kg Sardien. DIENSTREGELING N.V T.E.S.O ingaande 4 October 1953 Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 11,45, 14,50, 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,00; 16,20 19,35 Op Zon-en alp, erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,45; 11,45; 16,00; 18,10 Van Den Helder: 10,30; 13,00; 17,10: 19,35. DIERENMISHANDELING Zeist: Een kat in een bunzingklem gevangen en daarna met een stok dood geknuppeld. Alkmaar: Een door een maaimachine ernstig gewond hondje in een ondiepe sloot nog levend aangetroffen met een steen om de nek. Texel: Door vijf jongens Vlaamse gaaien met bukssohoten gedood en door jongen uit het nest geschud. Een aan geschoten gaai op een paal gebonden en om beurten daarop geschoten tot de vo gel dood was. Nijmegen: Een hondje aangetroffen in een diepe holte in een dubbele muur, waarin het dier reeds ongeveer twee weiken had gezeten. Het dier, dat opzet telijk in de holte moet zijn geworoen, kon met grote moeite nog gered worden. Oss: Een paard, dat weigerde te trek ken, met stokken afgeranseld. Enz. enz ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (Van Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). DE HEER KUIJSCH TE VOGELZANG BENOEMD De heer Kuijsah, hoofd der school te De Waal, is benoemd tot hoofd der o.l. „Graaf FlorissChool" te Vogelenzang ge meente Bloemendaal. Sportnieuws SVC Hedenmiddag 3 uur spelen adsp A thuis tegen De Koog A. Het eerste ontvangt morgen Twisk 1. Aanvang 2.30 uur. Terreindienst H. v.d. Berg en W. van Heerwaarden. De leden worden verzocht hedenmiddag op het terrein te komen. Neem allen gereedschap mee. MET EEN REDDINGBOOT DOOR DE LOEIENDE STORM In een razende orkaan, die in October van het jaar 1921 langs onze kust woed de, werd bij Texel de Duitse driemast- schoener „Liesbeth" op het strand ge worpen. Uit drie plaatsen schoten red dingboten te hulp, nadat de eerste s.o.s.- seinen waren opgevangen. Uit De Cocks dorp en Vlieland vertrokken de roeired- dingboten en van Terschelling de ster ke „Brandaris". Iedereen dacht, dat deze reddingboot, even sterk als 76 paarden, zelfs de ergste branding kon trotseren. En tóch ging de „wondeiboot" Branda ris, zoals men hem noemde, ten onder in de woeste zee. Schipper S. Wiegman en zijn dappere mannen verdronken. Wat de „Brandaris" niet kon klaar spelen, lukte de roeiers van de redding boot van De Codesdorp. Met bovenmen selijke inspanning konden zij de hele bemanning van de „Liesbeth" redden en in behouden haven brengen. Dertig jaar zijn er sindsdien verstre ken, aldus „Het Vrije Volk". Roeired- dingboten zijn er niet meer. In de mees te havens en badplaatsen langs de kust liggen sterke motorreddingboten. Stuk voor stuk schepen, die tegen een stootje kunnen. Ze zijn uitgerust met de mo dernste instrumenten. En bemand met even bekwame redders als de helden van vroeger, Dorus Rijkers, Jan Cupido en Douwe Tot. Maar de „Brandaris", die in 1921 de strijd tegen de zee verloor, is toch het voorbeeld geweest waarnaar alle red dingboten van tegenwoordig gebouwd zijn. Ook de eerste „Brandaris" (de tweede kwam klaar in 1923) was hele maal van vloehjzer gemaakt. Het schip was onderverdeeld in een groot aantal waterdichte kamers. Wan neer er dan door stoten tegen een schip of op een zandbank een gat in de romp werd geslagen, liepen hoogstens een paar van die kamers vol water. Daar door bleef de boot toch drijven. Tegen woordig zijn de reddingboten nog altijd onderverdeeld in waterdichte comparte- menten. Soms in wel meer dan twintig. Twee van de bekendste boten van nu, de „Insulinde" en de „Neeltje Jacoba", hebben één eigenschap, die de „Bran daris" van 1910 niet had. Ze zijn name lijk „zelfrichtend". Dat betekent, dat ze vanzelf weer overeind komen als de golven zo'n reddingboot ondersteboven gegooid hebben. Een Delfzijlse scheepsbouwer heeft dat kunststukje bedacht. Hij liet aan één kant een grote tank bouwen. Wan neer de boot nu onverwacht zou om slaan, loopt het zeewater in die tank. ,,'t Is maar een phrase". Dat was het motto waaronder het Micro Cabaret van Benny Vreden Dinsdagavond op uitnodi ging van de VPRO in „De Oranjeboom" voor het voetlicht trad. Het betoog van de VPRO^propagandist. Ds J. Knot, was echter volstrekt geen (holle) phrase: hij wees op de tamelijk precaire positie, waarin de VPRO is komen te verzeilen in verband met de op komst zijnde wet inzake de zendtijdverdeling! De VPRO moet, daar zij van geen en kele zijde steun te verwachten heeft, op eigen kracht vooruit zien te komen, er zal moeten worden geworsteld wil de VPRO in de aether blijven. Dit stuk cul turele leven in Nederland loopt gevaar te verdwijnen, want men is op weg naar een nieuw omroepbestel, waarbij alleen het gewicht van het aantal telt, zodat het aantal VPRO'ers (men rekent naar het aantal abonne's op het omroepblad) wel eens te gering zou kunnen blijken te zijn! Spreker vertelde een en ander van de historie en herinnerde er o.a. aan, dat de VPRO na de oorlog de tot stand- koming van een nationale omroep ver wachtte met aanvulling van allerlei aard. Daarom heeft de VPRO zich aan vankelijk, toen men zoveel zendtijd kon krijgen als men maar verkoos, van die gelegenheid slechts een zeer gering ge bruik gemaakt. De oude kwaal van ons volk is doorgeziekt: de verenigingen wil len ieder op zichzelf een complete om roep zijn naar eigen smaak en kleur. De geestelijke zaken behoren apart beoordeeld en gewogen te worden maar in Den Haag gaat men enkel neuzen tel len. „Vrije Geluiden" telt thans 93.000 abonné's, wij moeten trachten, zo ver volgde spreker, de schare van vrienden en luisteraars achter ons te krijgen in de vorm van leden en abonné's. Er is wel iswaar een stijgende lijn, maar het vereiste aantal van 110.000 moet snel worden behaald, omdat wij niet weten wanneer de nieuwe wet van kracht wordt. Na deze speech voor een flink aantal toehoorders, was het woord aan het trio Benny Vreden, Sonja Oosterman en Piet Ekel, dat een zeer beschaafd en aantrek kelijk program bracht van ernstige en vrolijke liederen - wat heeft Sonja toch een bijzonder goede stem -, schetsen, voordrachten. Piet Ekel stampte een Texels voetbalelftal uit de grond, dat de Lappen het vuur na aan de (be schermde) schenen legde, o.a. dank zij 't voortreffelijke samenspel tussen (alfa betisch) de heren Oskamp en Vonk. Dit micro cabaret oogstte veel bijval. In de pauze kon men een stand be zichtigen. Daar werden Dinsdagavond 15 abonné's geboekt en verscheidene proef-adressen verzameld. Slf-t krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk lIJLlva» In enkele aeconden. doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huldporlgp, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN >t diep in de huldporlëp, SV De Koog. Zondag speelde het 2e thuis tegen De Oooksdorp 2.Uitslag 3-3 Vanmiddag 3 uur de adsp. uit tegen De Cocksdorp A. T. Boys 2 - De Koog 2 is uitgesteld. Die genen die nog iets willen schenken voor de heden te houden feestavond kunnen dit vanmiddag afgeven in De Toekomst. Door het gewicht van die tank aan de rechterkant van de reddingboot, wordt hij weer in zijn normale stand gedrukt. Net als een duikelaartje dus. De mannen van de reddingboten, die zelfnchtend zijn, voelen zich dus wel wat veiliger dan vroeger. Het lijkt eenvoudig, maar je moet maar op het idee komen! Alle reddingboten zijn uitgerust met een springnet, waar de schipbreukelin gen in terechtkomen als ze van een hoog schip aan boord van de reddingboot wil len springen. Omdat tijdens zo'n karwei de reddingboot vaak met een enorme kracht tegen het gestrande of zinkende sahiD slaat, zit er om de hele boot een dikke rubber stootgordel onder de ver schansing. Radio-telefoniezenders, lijnwerppisto- len, levensmiddelen, verband en duizend en één andere dingen zijn aan boord van de reddingboot. Ondanks al die prachtige hulpmiddelen waarmee de reddingboten van de Ko ninklijke Noord-Zuid Hollandse Redding Maatschappij zijn uitgerust, blijft het varen door de kokende branding nog al tijd een gevaarlijk en moeilijk werk. Vaak riskeert de bemanmng het leven om dat van andere mensen te redden. Ze sturen hun schip door witschuimen de bergen water naar schepen, die in nood verkeren. Ze weten, dat ze goede, krachtige reddingboten onder hun voe ten hebben. Maar zelfs deze kleine, moedige scheepjes kunnen soms niet tegen de zware grondzeeën op. En een heel en kele keer gaat zo'n wonder^reddingboot onder in de golven. Zoals ruim dertig jaar geleden de „Brandaris". PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 21 Nov.: Den Burg, R.K. Middenstandsver. 20-jarig bestaan o.m. voordrachtskunstenaar Cor v. Beek. De Koog: De Toekomst, feestavond S.V. De Koog. De Cocksdorp, De Hoop, toneel vereniging ODIT, uitvoering. Midden- Eierland: o.l.s. school uitvoering. Oosterend: Geb. Chr. Belangen, Huldi ging C. Bremer. Dinsdag 24 Nov. De Cocksdorp, toneel voorstelling, Zuid Eierland. Jaarvergadering IJsclub Oost in het Dorpshuis Donderdag, 26 Nov. Den Burg, Hotel Texel, Mij tot Nut voor het Algemeen. De Oranjeboom, vergadering Bijenteelt Zaterdag 28 Nov Den Burg. Intocht van de Sint. Ontvangst ten gemeentehuize 2 kindervoorstellingen in Casino. „Het Masker, toneeluitvoering in De Oranjeboom. M.-Eierland, OLS. zangver. „Crescendo" m.m.w. van cellist en pianist. Omstreeks eind November. Den Hoorn toneel door ZDH. Bibliotheken: Nutsbiibliotheek te Den Burg. Boeken kunnen worden afgehaald Zaterdagsmiddags van 2-3 uur in de voormalige landbouwschool Nieuwstraat Den Burg. Reizende bibliotheek te Oosterend. Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De verenigingsbesturen worden ver zocht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen enz. ook op langere termijn in te zenden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1