Het kerkgebouw werd met propaangas- installatie uitgerust De verzorging van het paard in de herfst en winter Het wapen van Breeck De koster van de N.H. Kerk te De Cocksdorp behoeft geen strijd meer te voeren tegen slecht trekkende schoorsteen: Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam' In een kort bericht hebben wij reeds melding gemaakt van de verwarming der Ned. Herv. Kerk te De Codksdorp door middel van propaangas. Dit is de eerste kerk in ons land, die met dit sy steem is uitgerust» de tweede staat in Schonedijke, Zeeland, die haar ver- warmingsinstallatie enkele weken later ingebruik heeft genomen. Toen wij' de zer dagen de kerk betraden was een lid van het personeel van Bakker's Ijzer handel juist bezig de laatste hand te leg gen aan de installatie, die dien dag liet had gebrand. Het was er kil en koud in het gebouw dat kunt u zioh voorstel len bij dat mistige winterweer! Gaarne demonstreerde de leverancier S.V.O.-nieuws. Door een misverstand bleef plaatsing van het vorige sportnieuws achterwege. Adsp. Boys adsp. 2-2 en ALC werd door SVO 1 met een zware 9-1 nederlaag over de plas gestuurd. De adsp moesten met 4-1 de eer aan de Boys A laten. Jammer dat een paar jongens verstek lieten gaan. WitroodSVO. Als we om 2. u begin nen is O direct in de aanval, maar het schieten laat veel te wensen over, tot Klaas met een pracht omhaal hard on der de lat schiet. De terugspringende bal komt op de rug van de doelman, stuit in doel maar belandt weer in het veld. De scheidsrechter laat doorspelen. Dan wordt onze verdediging op de proef ge steld. Ook hier is het met zo als we ge wend zijn en al heel vlug ligt nr 1 in het doel. Nog is dat niet genoeg, want even later wordt uit een misverstand nr 2 geboren. Bij ons lijkt niets te willen, steeds zijn we te laat bij de bal, we staan op dit akelig kleine veldje bijna op elkaar en dit doet ons veel afbreuk. Met een 2-0 achterstand wordt gedraaid. O valt nu hevig aan. maar voor het doel is het niets waard. Bert krijgt niet veel te doen en sleahts Klaas en Wim kunnen in de voorhoede tot het middelmatige komen. Eindelijk weet Wim de achter stand in te lopen. Dan geeft een jonge toeschouwer vanaf de lijn een soort fluitsignaal en onze verdediging blijft staan, denkend dat er is gefloten, doch meteen maakt W 3-1. Wel moet de flui tist worden verwijderd, maar het blijft 3-1. Verwoed vallen we aan en Klaas maakt 3-2. Al gauw is de tijd verstre ken. Jammer, dat de vele kansen niet benut werden. Zondag uit tegen ZDH. Dan zal het even anders moeten. Maar denk er om een sportieve strijd is meer waard lan een onsportieve overwinning. Om 1.30 uur vertrekt een bus naar Den Hoorn, voor deelname voor Don derdagavond 8 uur opgeven bij C. Daal der Wie dit verzuimt kan niet mee! deze bijzondere aanwinst: met een aan een lange stok bevestigde sigarettenaan steker werden de 18 stralingsbranders, die ieder minstens 10 m2 oppervlakte voor hun rekening nemen, ingeschakeld en toen wij een minuut of tien later het gebouw wederom binnengingen was het er reeds behaaglijk! Een pracht uitvin ding dus deze „Sahwank"-'gasstralings- brander, een veilig en eenvoudig appa raat, dat reeds tal van toepassingen vond in West-Duitsland, België, Italië en Frankrijk. Gebleken is, dat de doel matigste vorm het door gas verwarmde oppervlak is, dat van een hoogte van enige meters naar beneden straalt en al naar behoefte, gelijkmatig verdeeld of gebundelde stralingswarmte afgeeft De installatie is bovendien met aan slijtage onderhevig en bezit daardoor dus ?en practisch onbegrensde levensduur. Tot hen, die met deze apparatuur wel bij zonder ingenomen zijn behoort vooral de koster, die geen strijd meer met een slecht-trekkende kachel heeft te voe ren en de kerkvoogdij, die belangrijk be sparen kan op de verwarmingskosten. In deze kerk zit men voor f 4,50 per kerkdienst warm. Men heeft de verwar mingskosten op f 150.- per seizoen ge taxeerd! Buiten de kerk stond een batte rij van acht propaangasbussen, waarvan er vier in gebruik zijn, terwijl de andere helft bij strenge vorst kan worden inge schakeld. Bij zachter winterweer kan zo nodig een deel van de 18 branders uitgeschakeld blijven. Deze methode is vooral geschikt voor grote ruimten, wel ke slechts gedurende kortere tijd ver warmd dienen te worden, waarbij door middel van deze straling ook een gedeel te slechts verwarmd kan worden. Ook kan men er terrassen mee verwarmen. Voorts werd op Texel deze week ook de eerste brander voor de opfok van kui kens geplaatst! De verbrandingsgassen worden door een koker in het plafond afgevoerd. BRIDGECLUB GROOT SLEM" A-lijn Max. 36 punten 1. Bakker-Kok 21% pt 2. Echtp. Jouwersma 19 pt 3. Bruin-Wessels I8V2 pt 4. Van Lenten-Van Santen 18 pt 5. Echtp. Bruin 17 pt 6 Roeper-Van der Werf 16 Va pt 7. Echtp. Beemsterboer 15 pt B-lijn Max. 63 punten 1%. Bos-Dob 36 pt 1%. Echtp. S. Bakker 36 pt 3. Bakker-Brücher 36 pt 4 Idema-Mantje 35 pt 5%. Mevr. Keijser-Mej. Rab 29% pt 5%. .Mw de Graaf-Oosterhaven 29% pt 7. Mevr. Kooiman-Bakker 26 pt 8. Keijser-Miohels 23 pt Volgende drive 9 December. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 11,45, 14,50, 17,50 Van Den Helder; 6,30; 10,30; 13,00; 16,20 19,35 Op Zon-en ale. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,45; 11,45; 16,00; 18,10 Van Den Helder: 10,30; 13,00; 17,10; 19,35. KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Bovengenoemd Kraamzorgcentrum houdt iedere eerste Donderdag van de maand van 10 tot 11 uur zitting in het Consul tatiebureau te Den Burg.. S.v.p. zes maanden voor bevalling aanvragen. 6 COWUMW Copyrahl P Het is eigenlijk onbegrijpelijk hoe wei nig de gemiddelde paardengebruiker er zich rekenschap van geeft wat hij onder bepaalde bijzondere omstandigheden heeft te doen en wat hij heeft na te la ten. Het is meestal geen onwil of onver schilligheid, ook lang niet altijd dom heid, doch wel het nalaten zich af te vragen het „hoe en waarom" der dingen. Trouwens een fout, welke men in het dagelijkse leven maar al te veel maakt. Men leeft veelal te oppervlakkig en en dringt niet tot de kern der dingen door. Zowel bij de beoefening der rij kunst, en der ruitersport, doch ook bij het werken met de trouwe viervoeters en hun verzorging, vraagt men zich veel te weinig af waarom men iets eigenlijk doet, of waarom men iets na laat. Dikwijls is het een kwestie van tra ditie, van gewoonte, van aangeleerd zijn. In vele, zo niet de meeste gevallen is daarbij geen gevaar. Het aldus in prac- tijk gebrachte is goed gebleken te zijn en men kan het toepassen zonder meer; maar ook komt het voor meer dan men denkt dat er dingen worden toe gepast en handelingen worden verricht, welike bij nadere beschouwing, of in het licht bezien van de tegenwoordige stand der wetenschap, niet meer verantwoord zijn of zelfs eigenlijk nooit verantwoord zijn geweest, wanneer men slechts eens zijn normale gezonde mensenverstand had laten werken Zo is het vooral ook met het verzor gen van paarden. Wie gaat zich nu af vragen: is er aanleiding om hetgeen wij met en voor onze paarden in het koude jaargetijde doen, aan een ernstig onderzoek te onderwerpen? In dit verband willen we eens enkele grepen doen. Om te beginnen moet men er van Het is tijd dat de appels ge- I plukt worden, maar waar na- len Bim en Bam zo gauw een ladder vandaan? Het is maar goed dat ze zoveel vrienden hebben, die altijd te hulp to rnen. Want nu vragen ze aan de giraffe of zij wil helpen, ze heeft zo'n heerlijke lange nek. En ja, zij wil wel, maar het gaat niet zo goed als on ze beertjes wel hadden ge dacht. Want kijk eens wat de ondeugende giraffe doet. Inplaats dat ze de appels m het mandje van Bim en Bam gooit, steekt ze ze lekker in haar eigen mond. In een wip zijn alle appels verdwenen. Maar 's middags heeft de gi raffe de straf al te pakken, want och, och, wat een buik pijn heeft ze. Dat is haar ei gen schuld, had ze de appels van Bim en Bam maar .liet moeten opeten. En nu gaat ze naar de beertjes toe om raad. Als die zien, dat ze zit te huilen, krijgen ze natuurlijk medelijden. Ze geven haar 'n drankje en leggen warme doeken op het zere buikje. overtuigd zijn, dat de verzorging van het paard in het warme jaargetijde een andere moet zijn dan in het koude. Dat geldt voor de mens en dus ook voor het paard. Wat zien wij? Gaat naar koe-boeren- streken en dan zult ge het kunnen be leven, dat de boer zijn koeien al lang op de warme stal heeft staan, doch zijn paard als vergeten nog ergens op het kale, vlakke land, ongedekt en zonder bij-voer staat te verkleumen. Nergens is een windkering te bekennen. Paarden kan men in de wintertijd rustig buiten laten, wanneer men er maar voor zorgt dat men een behoorlijk beschutte plaats heeft waar zij voor de felle wind en re gen kunnen schuilen. Dat is een be sliste noodzaak. En bijvoeren is even eens noodzakelijk. Het gras, dat er zo in het najaar en de vóórwinter nog te vin den is op het land, heeft betrekkelijk weinig voedingswaarde en is bovendien gering in massa. Heeft het eenmaal ge vroren, dan wordt de zaak nóg erger, want bevroeren gras heeft zijn voeding verloren en schijnt bovendien niet van gevaar ontbloot te zijn (koliek). En nu passe men op, geen denk-fout te maken, door te wijzen op sommige sterke pony-rassen, welke daar wél te gen kunnen. Men vergete nl. nooit, dat er ponyrassen zijn, welke onder om standigheden kunnen blijven leven, waaronder gewone paarden zonder uit zondering om het leven komen. Dat is nu eenmaal het verschil tussen het dier, dat dicht bij de wilde oer-staat leeft en het huisdier-paard, dat verwend is en in zekere zin Gedegenereerd Over het algemeen verdient het aan beveling onze paarden in de koude wintermaanden niet dag-in, dag-uit bui ten te laten lopen. Men zal zien, dat ze zioh vervelen en de dikwijls glibberige grasmat stuk lopen In het algemeen zouden we als regel aanbevelen: de paarden opstallen en zo mogelijk elke dag enige uren de buitenlucht in. Zij kunnen zich dan bewegen, want niets is zo slecht voor een paard als gebrek aan beweging (het paard is nl. van huis uit een snelheidsdier). Vooral jonge dieren moet men regelmatig gelegenheid ge ven tot beweging. Heeft men geen stuk land ter beschikking, welnu er is mis schien wel een afgepaalde mesthoop, welke de paarden kunnen vastlopen en mocht men ook daarover niet beschik ken, dan moet men ze maar aan de hand afstappen of wanneer zij er geschikt voor zijn door landelijke ruiters on der de man laten bewegen. Ook longe ren vergt weinig ruimte. Een vierkant stukje grond van bv. 20x20 m., bedekt met ruige mest of mul, droog zand (om uitglijden te voorkomen) is reeds vol doende. Met stro-pakken kan men er een fsoort omheinig omheen bouwen ter bescherming tegen de koude en men zal eens zien hoeveel plezier men er aan zal beleven. Paarden, die lang stil moeten staan, gaan zich vervelen en zich meestal on deugden aanleren. Nu is een box na tuurlijk altijd beter dan een vak. In vele schuren zijn van stropakken of op andere primitieve wijze vrij gemakke lijk loopplaatsen voor paarden in te richten. Dat is dus al een stap in de goede richting en men is bij slecht weer geholpen. Maar, als het maar even kan, brengt uw paarden toch van tijd tot tijd in de frisse buitenlucht, want het paard is een dier-van-de ruimte De stallen zijn dikwijls nóg slechter voor de dieren dan de gure weiden. De stallen zijn nl. veelal.... te warm. Een koestal mag warm zijn en in een koe stal is het dan ook vrijwel altijd warm. Maar een paardenstal moet koud zijn, althans fris. Paarden moet men daar om ook nooit tezamen met koeien op stallen. Te warme stallen geven aan leiding tot vatbaarheid voor verkoud heid en elke paardengebruiker weet wat daarvan de gevolgen kunnen zijn. Dus: frisse stallen, doch geen tochti ge stallen. Voor wind-trekking moet men oppassen, vooral omdat de paarden veelal na het werk verhit in de stal ko men en dan door koude windstromingen te sterk afgekoeld zouden kunnen wor den met de daaraan verbonden gevaren. Bij een koude stal dekke men de paarden wél toe. Het beste is daartoe werkelijke wollen dekens te gebruiken of ook wel jute dekens, welke gevoerd ziin. Borstdekens zijn te prefereren en dan natuurlijk een goede singel, en als het kan een staartriempjei, zodat niet met de minste en genngse beweging de deken van het dier afglijdt. Paarden, die verhit, bezweet of nat van de regen of de sneeuw, van het werk komen, wnjve men eerst met een paar stro-wissen goed af (massage; het bloed moet gaan stromen). Tevens ge- bruike men die wissen om het vuil (modder) van benen en lichaam te schuieren, want men moet daarvoor in de winter geen water gebruiken. (Uiter aard spreken we hier niet over luxe stallen, waar de omstandigheden dik wijls zo geheel anders liggen). Nadat men de paarden goed heeft af gewreven legge men ze een deken op (een wollen!) en zo nodig een handvol droog stro er onder, waarin het vocht kan trekken en dat men later nog eens een paar keer kan verversen. En nu zijn er lezers, die deze behandeling van werkpaarden misschien onzin vinden. Zij hebben natuurlijk het voordeel, dat paarden niet kunnen spreken en nooit hun ongenoegen kenbaar maken in voor de mens verstaanbare taal, wan neer deze mens hen nat op stal zette en aan hun lot overliet. Het winterhaar is lang bij onze paarden en wanneer dat haar goed nat is en 't dier komt tot stil stand dan wordt het koud en huiverig, zoals de mens, die in natte kleren moet blijven zitten. Een beetje nadenken zou heel wat onjuiste handelingen kunnen voorkomen Dat is ook zo met het werken in de winter. Men moet tijdens het werken I m de winer de paarden geen dekens op leggen. Dat is niet nodig. Neen, het is zelfs verkeerd. Men legt met de beste bedoelingen de paarden tijdens het werk een déken op. Men wil nl. voorkomen, dat het dier kou vat of verkouden wordt. Maar.... men bereikt juist het tegen deel. Want door het werken onder de warme deken wordt het paard warm en bezweet en wanneer het stil gaat staan, gaat het rillen en wordt huiverig (zie boven). Toedekken is goed, maar dan wanneer de paarden tijdens het werk moeten stil staan. Voorkomt het stilstaan op tochti ge hoeken zoals die bij boerderijen ook nog al eens voorkomen. In dit opzicht zijn vele pony-rassen verre bij het huis dier-paard in het voordeel. De van ouds bekende hitten zag men bij gure koude soms lange tiid op allerlei tochti ge plaatsen in en buiten de steden stil staan zonder dat ze er onder leden. Men moet in de winter de paarden echter maar zoveel mogelijk in bewe ging houden en de rustpozen, waarin ze stilstaan, zo kort mogelijk maken. Rubber of zeildoeken regendekken gebruike men niet of in combinatie met wollen dekens. Bij regen denke men aan, dat het natuurlijk haarkleed van het paard zódanig is, dat het water er vanzelf in straaltjes vanaf loopt. De huid is van nature vet en beschermt het dier. Het wrijven op stal na het werk is om te voorkomen, dat de haren gaan plakken en de lucht afsluiten. Door het wrijven komen de haren los van elkaar en recht-op te staan, uitwaseming wordt mogelijk gemaakt en de isolatie tevens. FEUILLETON door T. LODEWIJK SAMEN UIT. 22.) Toen Marian een paar dagen la ter de deur van Het Wapen binnenstap te, trof ze haar vader achter en de heer Sartorius voor de tapkast. De Indisch man stond daar in zijn zomercostuum, panama op 't hoofd, bloem in knoopsgat, zijn zwarte stekende ogen achter een gouden bril verborgen, een beeld van de man die het goed is gegaan in het le ven en die het met zichzelf getroffen heeft. Tegenover hem stond Korstiaan van Vueren, het voorhoofd gegroefd, het haar doorschoten met grijs, de rug. een weinig gebogen Marian kreeg de indruk dat die twee verschil van mening hadden.over haar. Want terstond staakte het gesprek toen ze binnenkwam en ze zagen haar allebei verwonderd aan. Sartorius, bru taal, wond er echter geen doekjes om. Spreek je van de duvel dan trap je 'm op z'n staart - lachte hij - hoewel ik die vergelijking zeker niet op je dochter zou willen toepassen, Van Vue ren En hij nam haar op van top lot teen met 'n appreciërende blik, die Ma rian echter voelde als een belediging. Zij knikte dan ook koeltjes en wilde de mannen voorbijlopen, toen Sartorius haar staande hield door te zeggen: We hadden het juist over je. Over wie? informeerde Marian met een gezicht als kwam ze zo uit de ijs kelder. Over jou.... herhaalde Sarto rius, maar hij scheen een beetje minder zeker van zijn zaak. Marians houding was één en al gekwetste trots en ze zei koeltjes: Dat u hier klant bent in vaders zaak, geeft u nog niet het recht mij te tutoyeren, mijnheer Sartorius. Ze zag over het gezicht van haar Va der een ogenblik diepe voldoening trek ken, maar terstond kreeg het weer zijn bekommerde uitdrukking. Nu ja Sartorius zong een toon tje lager we hebben u allemaal als meisje hier gezien en je kunt je als ou dere haast niet voorstellen dat kleine kinderen groot worden. Neem me niet kwalijk, juffrouw Van Vueren, het lag niet in mijn bedoeling u te kwetsen. Ze was toch voldaan, omdat hij zo net jes bakzeil had gehaald en voelde vel dat ze haar vader even in een moeilijke positie had gebracht. Daarom zei ze r.u op wat vriendelijker toon: Zand er over. Wat had u over mij te bespreken met vader, als ik vragen mag? Mijnheer Sartorius.. wilde Van Vueren beginnen, maar zijn bezoexer sneed hem de pas af. Ja kijk es.ik ga m'n suite op nieuw meubileren. Die wil ik een beetje modern hebben. Maar de smaak van m'n huishoudster is de mijne niet, op haar advies kan ik niet af gaan. Nu vroeg ik je.uw vader, of die er be zwaar tegen had. dat u eens met me mee ging naar Amsterdam, om daar wat ge schikte meubels uit te zoeken. Als ik u zo zie weer die blik, waarmee hij haar bijna ontkleedde dan constateer ik dat u tenminste smaak hebt, en we zullen samen wel iets kunnen uitzoeken dat passend is. Hebt u daar bezwaar te gen? Marian keek naar haar vader. Ik heb al tegen meneer Sartorius gezegd Uw vader is blijkbaar bang, dat 'k u niet heelhuids terug breng, glim lachte Sartorius maar ik heb gezegd: Van Vueren, je dochter kan uitstekend op zichzelf passen, maak je daarover maar niet ongerust. Van Vueren schudde achter de toon bank, buiten gezicht van Sartorius, waarschuwend het hoofd naar zijn dochter Het was niet nodig, want Mari an voelde mogelijk nog minder voor het accepteren van Sartorius' invitatie dan hijzelf. Maar op dat moment keek Sar torius terzijde en ving het gebaar ;'an Van Vueren op. Hij zij niets, maar zijn gezicht .kreeg een andere uitdrukking. En Marian constateerde, verstomd van verbazing, hoe de houding van haar va der veranderde. Nu ja begon hij op vreemde toon, met een glimlach die niet in zijn ogen kwam 't is natuurlijk zo, je bent oud en wijs genoeg om op jezelf te passen. Ik was alleen maar bang.... Kom sneed Sartorius af op een autoritaire manier die Marian niet ont ging dat weten we nu wel. Juffrouw Mariandat mag ik toch wel zeg gen niet? ze haalde berustend haar schouders op hebt u er bezwaar te gen, om morgen met me mee te gaan naar Amsterdam? We zijn netjes /óór poortsluiten weer binnen, en u zult me er zéér mee verplichten. Marian weifelde. Alles in haar riep: néé. Maar opeens schoot haar een ge dachte door het hoofd. Die houding van Sartorius.... de houding van haar Va der tegenover hém.daar moest ze meer van weten. Nu had ze, als ze het een beetje slim aanlegde, de kans om er achter te komen, op welke wijze Sarto rius vat op haar vader had. En tot verwondering en tegelijk op luchting van Korstiaan van Vueren zei ze, een beetje achteloos: Och, als :k u er een plezier mee kan doen.maar u maakt zich een overdreven voorstel ling van mijn goede smaak. Vergun me dan een juiste voorstel ling te hebben van mijn eigen smaak glimlachte hij en toen tot haar door drong wat hij bedoelde, zou ze hem graag in het gezicht geslagen hebben. Maar ze bedwong zioh en zei met een zwak glimlachje: Dat is dus afge sproken. Hoe laat? Om tien uur morgenochtend ben ik met de wagen voor zei hij. Zie je wel, Van Vueren. je bent ouderwets, je dochter heeft modernere opvattingen. Korstiaan zag zijn dochter aan, en toen ze zijn blik zag, zo vol zorg en be kommering, zou ze graag naar hem toe gelopen zijn en zijn hoofd tussen haar sterke handen genomen hebben. Maar ze deed het niet. Ze knipte naar hem, met beide ogen, een gebaar vol ver trouwen en genegenheid, en tegelijk van zelfbewuste zekerheid. Ze zag weer diezelfde trek van trots en voldoening terugkomen op het gezicht van de zo snel verouderde man. Hij heeft het begrepen, dacht ze. Ik zal dat varkentje nu zelf eens wassen. Misschien blijkt het wel.... een zwijn! Toen de volgende morgen de grote Cadillac van meneer Sartorius stopt voor Het Wapen van Breeck, om Mariai af te halen, kreeg het meisje spijt var haar zo ras genomen besluit. Gisteren had ze toegestemd met Sar torius mee te gaan, ze wilde eens probe> ren hem uit te horen, te weten te komei welke macht hij over haar had, .va voor soort mens hij was, of haar in stinctieve afkeer van deze man gerecht vaardigd was, ja dan neen. Nu opeens werd haar duidelijk da dit geen gemakkelijke taak zou zijn, da er 251 die wellicht boven haar kracht zou gaai en dat het helemaal niet zeker was zii tegen Sartorius opgewassen zou ujt Ze vond het ook vervelend dat hee Breeck kon zien dat zij met Sartorius 0 stap ging. De mensen zouden nooit he goede van je denken wanneer ze moge lijkerwijs iets slechts van je konde denken, dat had ze allang geleerd, wie weet weÜke conclusies er getrok ken zouden worden uit het feit, dat M« rian van Vueren met de rijke Sartoriu die toch al niet zo'n beste naam had Breeck. een dagje uit toeren ging! (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4