Cjrocn 'ZwartsJexels in het karL, sfcl misdadigheid Aan grenzende baldadigheid Vandaag viert Sinterklaas zijn verjaardag Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6792 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld 6 D© Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu* 11 - Tel. 11 SB Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Een aan misdadigheid grenzende vorm van baldadigheid is Dinsdag avond op de Waalderweg gepleegd: in het duister, omstreeks negen uur, heeft iemand misschien ook meerdere personen een der in de berm lig gende telefoonpalen (PTT ruimt het bo vengrondse net op) dwars over de weg gelegd. Toen de motorrijder C. Koning van Oost omstreeks kwart over negen tussen Mennohoeve en Waaldam op deze weg reed zag hij plots de tele foonpaal liggen, die de gehele weg versperde. Ofschoon hij met matige snelheid reed kon hij niet tijdig stop pen en reed, uiterst rechts van de weg, tegen het einde van de paal, waardoor hij ernstig kwam te vallen. Het stuur van zijn motorrijwiel verwonde hem aan de buik. Gelukkig bleek de ver wonding niet van ernstige aard. „Het is een wonder, dat de heer Ko ning het er zo goed heeft afgebracht, het had zijn leven kunnen kosten"! aldus burgemeester De Koning. Kan hier nog van baldadigheid wor den gesproken? Bij baldadigheid toch, denkt men aan een vorm van plagerij, door kinderen bedreven, maar hier is geen sprake van kinderwerk, een tele foonpaal is 7 meter lang en weegt 100 k-tr en een kind of kinderen .zullen het versjouwen van zo'n gevaarte wel uit hun hoofd laten, bovendien zwalken er omstreeks negen uur in de avond geen kinderen meer langs de weg! Wij signa leren hier een grote lafheid, gepaard gaande met een bijzondere vorm van ge raffineerdheid. want deze Waalderweg is nu niet bepaald een stil binnenwegge tje! In dit licht gezien kan men ook moeilijk aan een wraakoefening jegens een bepaald persoon denken, waar het verkeer langs deze route te druk is. „Doen ze zoiets op Texel ook al?" aldus een vastewalbewoner. Kijk, een dergelijke streek doet vooral de Texe laar versteld staan. Ook en vooral de ouderen, die heus niet allemaal als bra ve Hendriks zijn opgevoed! Wat hier is gebeurd, kan moeilijk gezien worden in de lijn van de „normale" baldadig heid, die de folklore zelfs een tak toe reikt: b.v. het jutten van de sukelaat- pan, het schoonschip maken van boeren erven op de laatste dag van het jaar, dat is zelfs een vorm van gezonde hu mor! Het nu „gepresteerde" perst echter de spuigaten uit. Het zou dan ook prettig zijn als de onverlaat (of onverlaten?) od het matje kan worden geroepen. En bij het matje zal het dan wel niet blij ven! BESTUUR POLDER WAALENBURG De heren Jb. Keijser AUbzn. en C Bakker Dzn. zijn bij enkele candidaat- stelling herkozen resp. als heemraad en hoofdingeland van polder Waalenburg. BOUWVERGUNNINGEN De heer A. v.d. Sli'kke, Weverstraat, bouw woon-winkelhuis, hoek Weverstr.- Pankstr.; de heer K. W. Roeper, Wever straat, bouw woonhuis Kogerweg; de heer J. Witte C. Pzn, bouw van wagen- berging met varkensstal in Eierland Gebr. van Maldegeon, bouw bergplaats annex werkplaats Vianenweg, Eierland; de heer P. de Wolf, Eierland, uitbreiden dubbel woonhuis met toahtportaal, Ei erland; de heer J. Koopman Azn. Oost, bouw woonhuis met schuurtje aan de Oosterweg; Coop. Zuivelfabriek „Een dracht" bouw woonhuis Schilderweg. (nieuwe directeurswoning); de heer M. Hoogersteger, De Cocksdorp, bouw van woonhuis Prof. Keesomlaan. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Maandag 7 December 1953 Den Burg, „Eben Haëzer", jeugdavond vanaf 14 jaar, georganiseerd door het CNV. Donderdag 10 December 1953 Den Burg, Landbouwschool, praatavond oud-leerlingen Den Burg, Hotel Texel, vergadering kampeerexploitanten. Donderdag 17 December 1953 Den Burg, Hotel Texel, adventsavond Ver. voor Plattelandsvrouwen. Woensdag 23 December 1953 ben Burg, Landbouwschool, kerstavond oud-leerlingen Bibliotheken: Nutsbibliotheek te Den Burg. Boeken kunnen worden afgehaald Zaterdagsmiddags van 2-3 uur in de voormalige landbouwschool Nieuwstraat Den Burg. Reizende bibliotheek te Oosterend. Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De Cocksdorp: Reizende bibliotheek. Af- alen Zaterdagsmiddags van 3-4 uur in et wijkgebouw van de N. H. Gemeente. De verenigingsbesturen worden ver- ht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen ~®z. ook op langere termijn in te nden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis. „ONS HUIS" WAS UITVERKOCHT Toen de voorzitter van de Ontwikke- lingsclub te Den Hoorn Zaterdagavond de bijeenkomst opende was „Ons Huis" eivol. Deze vele belangstellenden waren geikomen om te luisteren naar de cause rie van prof dr S. C. van Houte, die als onderwerp had gekozen het ABC der opvoeding. Omdat spreker niet naar Texel was gekomen om te doceren, doch dit als een uitstapje besdhouwde (hij is de schoonvader van ds Van Rhijn), ver ving hij de hoofdletters en greep hij een voudig in de onderkast en zo werd het nu het abc der opvoeding, wat door elk een kon worden gevolgd. Ja, dit is een leerzame avond gewor den en allen waren zeer voldaan. Spre ker boeide door de wijze waarop hij dit uiteraard moeilijke onderwerp behan delde. Het probleem werd door hem van vele zijden duidelijk belicht. Na de pau ze weid de geluidsfilm: „U en Uw kin deren" vertoond. Ook de film genoot grote aandacht. De Ontwikkelingsclub kan dan ook met grote tevredenheid op deze avond terugzien! BALDADIGE JEUGD Men is ql eens eerder met materiaal van de PTT aan het sjouwen geweest aldus de heer G. Visser, chef-monteur, dat was in polder Eierland. Daar rolde men een haspel met 600 meter draad, een totaal gewicht van 11O0 kg, de Post- sloot in. Het heeft de grootste moeite gekost de volle haspel weer op de wal te krijgen. MOEILIJKE VOETEN? Maak hun het lopen licht, mevrouw. Vraag voor moeilijke voeten steeds speciale GEMAKSCHOENEN prettig-lopend en modieus. MANTJE OUDERAVOND TE DE COCKSDORP De Cocksdorp. Donderdagavond werd in de o.l. school een ouderavond gehou den. De voorzitter van de oudercommis- sie, de heer Joh. Zoetelief, kon 48 per sonen welkom heten. In het bijzonder richtte hij zich tot het meuwe hoofd, de heer J. Zwart en de nieuwe onderwijzer, de heer A. Vlas. Spreker feliciteerde de heer Vlas met zijn benoeming in vaste dienst. De secretaris, de heer A. van Hoorn, las hierna de notulen van 26 April. De penningmeester, de heer C. de Graaf Mzn, deelde o.a. mee dat de kos ten van het vorige Sint Nicolaasfeest f 199,34 hebben bedragen, de baten in totaal f 199,55. Opbrengst opvoering jeugdtoneel „De gouden kroon" f379.-, kosten f 188,58, batig saldo f 190,42. Het totaal der ontvangsten bedroeg f 1341,86, de totale uitgaven f 1130.44. Batig saldo f211,52 Dank zij de uitste kend geslaagde toneeluitvoering dus 'n keurig saldo, zodat er niet met lijsten behoeft te worden gelopen. De heer Zwart kon tot zijn vreugde mededelen, dat de nieuwe banken op komst zijn. Tevens zullen er nieuwe kas ten worden geplaatst. Spreker vond het jammer dat op Texel geen voldoende gelegenheid is tot het doen testen van kinderen in verband met de beroeps keuze. Hopelijk is hier verbetering in te brengen. De gezondheidstoestand van de kinderen was volgens de schoolarts goed. Twee kinderen bleken voor uit zending in aanmerking te komen. Door dat op de eigenlijke ouderavond het contact meit de onderwijzers veelal te kort moet zijn, stelde de spreker de ou ders voor, om tussen St Nicolaas en de Kerstvacantie om beurten 's avonds op school te komen, om eens rustig met elkander te kunnen praten. Tenslotte verzocht spreker de kinderen niet te vroeg naar school te zenden. Er is dan vaak geen toezicht, met alle gevolgen van dien. Verkiezing lid oudercommissie. De heer C. de Waard, niet herkiesbaar, werd opgevolgd door mevr. G. de Bra- ven-Jorna. In de pauze werd een kop chocolade en een koekje gepresenteerd. Daarna werden enige films gedraaid. Dat ze zeer in de smaak waren gevallen, bleek uit het daverend applaus. Tijdens de rondvraag kwamen o.m. de schoolreisjes ter sprake. Het hoofd der school zei, hoewel dit onderwerp nog niet aan de orde is, een groot voorstan der te zijn van de z.g. uitwisseling. Hij heeft hier goede ervaring mee. Omstreeks 11 uur sloot de voorzitter de bijeenkomst, na de heer De Waard te hebben bedankt voor de door hem bewezen diensten als lid der oudercom- RUILVERKAVELING POLDER EENDRACHT In winter 1951-1952 is in polder Een dracht op het bedrijf van Mevr Everts, bedrijfsleider J. v. Strien, begonnen met de uitvoering van een plan, dat tot doel had de verkaveling van dit 'bedrijf beter te maken en bovendien het gehele be drijf te draineren. In polder Eendracht liggen nl. nog veel kromme sloten. Het was de bedoeling het gehele plan in een termijn van 57 jaar af te wer ken. Het tempo zou bepaald worden door de bedrijfsinkomsten. Voor dit werk werd een belangrijke subsidie ge geven, maar het voor de eigenaar ko mende gedeelte van de kosten moest het zelfde jaar betaald worden. Door de overstroming van 1 Februari j.l. werd een versnelde uitvoering van het werk urgent, omdat immers één van de belangrijkste voorwaarden voor een snelle ontzilting van de grond een goe de ontwatering is. Finanoiëel was het echter niet moge lijk het werk in een sneller tempo af te werken. Door de eigenares is toen ver zocht om opgenomen te worden in het blok van Ruilverkaveling Texel, omdat men in dit geval niet alleen subsidie kriivt, maar bovendien de mogelijkheid om het voor de eigenaar komende ge deelte van de kosten af te betalen in 30 jaar. Op dit verzoek is door de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht op aanbeveling van de Plaatselijke Com Ruilverkaveling Texel, gunstig beschikt Men hoopt binnen enkele weken met de werkzaamheden te beginnen. Het werk zal worden uitgevoerd door de Ned. Heide Mij met in hoofdzaak Texel se arbeiders. Men hoopt reeds deze win ter een groot gedeelte van het werk af te krijgen.- De kosten van het wenk in polder Eendracht blijven geheel gescheiden van die voor het eigenlijke blok van Ruil verkaveling Texel. Polder Eendracht blijft dus een apart object. INGEZONDEN De ploegwedstrijd 26 Nov. 1953. Ik geloof dat ik de tolk ben van alle deelnemers, als ik zeg dat de ploegwed strijd in alle opzichten goed geslaagd is. Het was een mooi gezicht en soms ook wel vermakelijk te zien met hoeveel spanning vooral de begin- en eindvoor gereden werd. Het was een sportieve strijd. Een woord van dank mag hier zeker niet ontbreken aan hen die deze wed strijd hebben georganiseerd en geregeld. En aan de jury die hier een zware taak had. Ik ben er van overtuigd, dat zij correct en zonder aanzien des persoons haar cijfers gegeven heeft en de eer ge geven hebben aan wie die toekomt. Toch zij het mij vergund een paar op merkingen te maken. Mocht u deze re gels als critiek beschouwen, wilt dit dan als opbouwende critiek zien. In de eerste plaats geloof ik dat er te veel verschil zat in de terreingesteldheid. Vervolgens zult u het allen met mij eens zijn dat men gemakkelijker 'n rech te voor kan ploegen over een lengte van b.v. vijftig meter dan over een afstand van honderd meter. Dit spreekt volgens mij ook een grote rol bij de eindvoor. Iedere ploeger en die er verstand van heeft weet dat het niet zoveel vakmans schap vereist een eindvoor goed pas te maken en uit te rijden over een korte als over een lange afstand. Dus zou ik het beter achten dat alle veldjes even lang zijn. Tenslotte ben ik van mening, dat men deel moet nemen met het materiaal, waarmee men zich heeft laten inschrij ven. Ik eindig met de wens dat deze eerste niet de laatste wedstrijd op ons eiland zal zijn, want het is een mooi en nut tig werk. Met hartelijke dank voor de plaat sing: Een deelnemer Handbal S.V.K. Dames, morgen kunnen we onze krach ten beproeven tegen SVC om 3 uur in De Cocksdorp. We vertrekken om 2.20 uur. Van Den Burg weten ze zelf het beste. We hopen weer op aller medewer king, laat ons niet met 8 of 9 weggaan. Tot Zondagmiddag! EMIGRATIE-HOEKJE In Frankrijk is, even buiten Parijs, bij Amerikaanse familie, met 1 kind, een plaatsingsmogelijkheid voor een vrouwe lijke stagiaire. Leeftijd minstens 18 jaar, voor werkzaamheden als assistente van de vrouw des huizes, belast met de huis houding. Goede huisvesting aanwezig. Gelegenheid tot het volgen van cursus sen e.d. waarvoor enige middagen per week vrij wordt gegeven. In Bogota (Columbia) is, op pluimvee- bedrijf, plaatsingsmogelijkheid voor een pluimveehouder, gehuwd of ongehuwd, beneden 30 jaar. Vrije woning beschik baar. Nadere gegevens te verkrijgen cp het Arbeidsbureau. In Newton, Johannesburg en Cape Town, is plaatsingsmogelijkheid voor goede slagers, vleesconservenbereiders en uitsnijders. Nadere gegevens te ver krijgen op het Arbeidsbureau. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 27 November tot en met 3 Decem ber 1953. Geboren: Alexander, zv Willem Super en Evelina W. Heida. Maria Adriana, dv Willem Trap en Grietje Eelman. Saskia Machteld, dv Pieter Dogger en Frouwke H. van Putten. Maarten, zv Adriaan Boon en Trijntje de Bloois. Gerritje, dv Cornells J. Kalis en Rennet je Timmer. Ewout Jan, zv Hendrik W. Stolk en Ali- da Maria Dudink. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: Aafje Geertruida Langeveld, 74 jaar, ongehuwd. Gevonden voorwerpen 1 wollen damesshawl; 1 br. want; 1 vul potlood; 1 blauwe alpino; 1 glacé (da mes); 1 vulpen; 1 bruine baret; 1 sleu tel; 1 paar glacé's; 1 damesportemonnaie INGEKOMEN PERSONEN Helena M. van Maaren, v Westerweg 20a n Rotterdam, Brielselaan 382b. Jo hannes de Vries v Den Helder, Buiten haven 5 ws n O 118 Petrus C. van Du ren v Someren, Beliënberkdijk 16 naar C 117. Katharina A. Driegen v Assen, Torenlaan 18 n H 94. VERTROKKEN PERSONEN John. de Jong v H 131 n Westzaan, Zuideinde 61. Cornells R. Daalder van K 57 n Soest, Wieksloterweg C 37 met gezin. DE SINT HEDENMORGEN WEDEROM IN OOSTEREND Sint Nicolaas zal hedenmorgen om 10 uur de o.l. school te Oosterend be zoeken. Ouders en belangstellenden kunnen voor deze feestochtend kaartjes aan de school en bij de leerlingen ver krijgen. DE SINT en zijn knechts op het terras van Hotel Texel. Onmiddellijk na de officiële ontvangst door het Gemeentebestuur vervolgden de Zwarte Knechts de tractatie aan de jeugd, die de pepermoppen over een groot deel van de Groeneplaats zagen vliegen. Daarna begaf de Hoge Bezoeker zich naar Casi no, waar het feest werd voortgezet. De 28ste November was niet alleen een grote dag voor Sinterklaas en de jeugd van 18 tot 80, maar óók voor ons Texels Fan farecorps, dat weer keu rig voor de dag kwam. U ziet de muzikanten op de voorgrond bij de hoek Warmoesstraat - Wever straat. (De foto is geno men vanaf de daktuin van Hotel De Graaf). Op de achtergrond van de stoet de Sint met zijn Pie ten in het fraaie rijtuig van de heer Dirk Witte, die ook nog voor een palfrenier zorgde! Er werd een toch door het dorp gemaakt en daarbij zal de Hoge Bui tenlandse Gast ongetwij feld zijn opgevallen, de grote zorg, die onze Mid denstanders aan hun Sin terklaas etalages hebben besteed! Om de haver klap wilde de Zwarte Pieten eruit om alvast in kopen te doen, maar in het hart van Den Burg wachtte ons Gemeente bestuur hen met een offi ciële ontvangst! BOUW 31 WONINGEN BEGONNEN De bouw van 31 woningen voor de woningbouwvereniging Texel is gegund aan de laagste inschrijver, de fa Jac. Drijver en Zonen voor de som van f 313,540.- Inmiddels is onder leiding van architect P. de Graaf met de bouw van de woningen begonnen. Zoals be kend zullen deze in Plan-Zuid te Den Burg worden opgetrokken. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW Op de algemene vergadering van de afdeling Texel, gehouden in Hotel Texel en bezocht door ongeveer 25 leden, wer den de heren KI. Zuidewind en C. van Rossem benoemd tot afgevaardigden naar de algemene vergadering te Am sterdam op Woensdag 9 December a.s. De heer Schuijt, hoofdbestuurslid, hield een interessante inleiding over de alge mene situatie en lichtte tevens de be groting der Mij toe. De afdeling besloot de candidatuur van de heer Dijksen, Punmer, te steunen; het betreft de be noeming nieuwe voorz. der Mij. Half Januari zal de secretaris van het hoofd bestuur, de heer Tuinman, op uitnodi ging van de afdelingen Eierland en Texel een causerie houden over de alge mene toestand en een verslag geven van zijn indrukken, opgedaan tijdens zijn drie maanden durende reis door Ameri ka. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (Van Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommi ge mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fns. Bij onverwacht opkomend zuurbran den zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Ge woon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verle den. OUWE SUNDERKLAAS IN OOSTEREND Ook in Oosterend zullen ze straks weer zingen dat Ouwe Sunderklaas nooit ver loren gaat, want onze correspondent is ter ore gekomen, dat al verscheidene Oosterenders en uit de omgeving druk doende zijn met het vervaardigen van hun pakjes! Dat zal de Ouwe Sunder- kl aascommissie goed doen, want zij hoopt dat het ook op 12 December weer volop feest zal zijn in het dorp. Hoe meer speulers, hoe groter de pret!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1