VAL DA Het wapen van Breeck Kudde schapen ontpopte zich als aanhangsters van het (verlopen) recht van „overal" Waarom Rattenbestrijding zo urgent is V.V.V. afdeling De Koog hield geanimeerde vergadering Dames in het bestuur Een goede suggestie Vlak na het ter perse gaan van onze vorige editie heeft de heer P. Bakker Bzn., Kogerweg, zijn vermiste kudde van 33 schapen en een ram gevonden en wel op een perceel van Natuurmonumenten in Waalenburg. De dieren wa ren daar heen gedreven door de heer Rikkenberg uit De Waal, die ze nota bene helemaal in polder Eierland had ontdekt. De eigenaar had zijn wolvee spoedig herkend, want ze waren allemaal gemerkt. De dieren waren, zoals ge meld, sinds Donderdagavond aan de haal gegaan, men neemt aan, dat ze door een hond door de heining zijn gedreven! Dat de naspeuringen van de heer Bakker zoveel dagen moesten duren moet worden toegeschreven aan het feit, dat hier en daar om deze tijd wel meer „koppels" schapen vrij en blij langs de wegen worden gesignaleerd. Dit uitstapje deed ons aan het vroeger bestaande recht van „overal" denken. Volgens 'n ingeburgerd gebruik waarvan niemand de oorsprong kende en dat ner gens was vastgelegd, mocht men vroe ger op Texel zijn weiden en akkers slechts persoonlijk gebruiken van de eer ste Mei tot de eerste Juli, dus drie maan den van het jaar. Negen maanden lang had iedereen, ook de „gemene man", die „geen goed en hebben" het recht om zijn vee in de „overalweijdinge" te ja gen, aldus het bock „Texel". Volgens een keur van omstreeks 1498, moesten de schapen „geschut" worden op de dag, die daarvoor van ouds geldt. Schutten heeft hier de betekenis van binnen een schutting brengen, dus uit de gemeenschappelijke weide. Door hek ken en heiningen belette men het vee om in andere weiden te gaan grazen. Iedereen weidde dus zijn koeien, schapen en paarden over het gehele ei land „drijvende haerluijder Beesten van Zuijden tot Noorden en van Oosten tot Westen". Men zal begrijpen, dat er van de landbouw niet veel terecht kwam. Voordat de gerst gerijpt was moest men tot oogsten overgaan en de rappor teurs raden de Staten dan ook aan een einde te maken aan het recht van „overal". „Laat ieder zonder meer zijn eigen land gebruiken en zorgen, dat zijn bezit begrensd is door sloten in het lage- en door walletjes in het hoge land, zoals dit elders in Holland gebrui kelijk is." Wij hebben met kunnen ontdekken aldus de schrijver wanneer het recht van overal werd afgeschaft. Wel vonden wij een plakkaat van 1609. waarin ge waarschuwd wordt „tegen het quat ge bruik, genaemt overal, dat elk een die 't gelieft, op zekeren tijt des jaers, zijne beesten jaegt in de landen, die andere Lieden toebehooren". Nog jaren na de uitvaardiging van dit plakkaat bleek de overal-weide te bestaan, klaarblijkelijk omdat de Texelaars weigerden er een einde aan te maken. Met algemene stemmen besloot de Texelse vroedschap nog in 1637 zich schriftelijk te wenden tot de „Edelmo- gende Heeren van de Grafelijkheid van Holland" ter verdediging van het recht op de overal-weide. De schout, mr Joan Hasselaar, wilde toen aan de gemeen schappelijke weiden een einde maken en overeenkomstig het advies van 1562 tot verdeling van het land overgaan. Maar, zo schrijft de vroedschap, mr Joan Has selaar heeft bij de aanvaarding van zijn ambt gezworen de privilegiën van het eiland te zullen eerbiedigen. Zolang de Texelse bevolking in overgrote meerder heid de gemene weiden wenst, heeft mr Hasselaar zich hierbij neer te leggen. De vroedschap betoogt, dat de bodem van het eiland zeer ongelijk van hoogte is en dat de schapen 's winters op de hoge gronden moeten weiden omdat het lage land tussen Oosterend en Het Schild dikwijls door dijkbreuken geinundeerd is. Nimmer zal men op Texel in ruime ma te koeien kunnen houden om de eenvou dige reden, dat er geen zoet drinkwater voor de dieren is, alle sloten zijn nl. brak. Een enkeling, die de overal-weide wil afschaffen, moet begrijpen, dat hij zijn land gekocht heeft in de weten schap dat daar het servituut van de overal-weide op rust. Het zou onbillijk zijn aan de wens van deze enkelingen gevolg te geven. Tussen de regels door leest men, dat die enkelingen goede gronden hebben gekocht in de verwach ting, dat de overal-weide zal worden afgeschaft. Zij zouden dan de voordelen trekken terwijl de eigenaars van de min der goede gronden gedupeerd zouden worden. Gezien de zeer slechte verhou ding met mr Joan Hasselaar, lijkt het waarschijnlijk, dat de schout ook van die goede gronden had gekocht. De con clusie van de vroedschap luidt: „Der halve de geene die contraris Sustineeren en d'overweidenge versouchen te niet gedaan te werden, niet anders en doen als oproer int landt maeaken, de ingese- tenen tegens hare wettelicke oveiheijt tot wederwillicheijt op te hitsen ende in veraohtinge te brengen ende mettet onttrecken van eens anders recht haer te verrijcken, nademael sij mereken haer landen beeter geleegen te zijn als de gemeene man." In 1637, hetzelfde jaar dat men zich richtte tot het landsbestuur, werd een keur uitgevaardigd, waarin men leest dat er lieden zijn, die zich niet ontzien om hun vee buiten de vastgestelde tijd in de gemeene schaar" te brengen en van 1639 is een andere keur, die ver biedt om schurftige schapen in de „over al" te laten lopen. Uit een keur van omstreeks 1640 blijkt, dat de Texelaars pas met de eerste Mei hun schapen op de Mient mochten bren gen. Het is waarschijnlijk, dat de over al-weiding tenslotte tot een bepaald ge deelte van het eiland beperkt werd: de zandige gronden achter de duinen, die ook nu nog als mientgronden en Wester- mient bekend staan. Dit is te meer aan nemelijk omdat uit een andere keur van 1637 blijkt, dat „veele en verscheijde persoonen in de plaatsen woonaghtig daer de overal weijdinge gepleeght wert, hun onderwinden landen te coopen ofte huijren in andere polders.daer sulex niet gebruicklijck is, daer sij des somer- daaghs hunne beesten., weijdende, en den tijd van overal gekomen sijnde hun niet en ontsien deselve in de gemeene schaar te brengen." De tuinwallen ontstonden pas nadat men tot de opheffing van de overalwei- ding had besloten en zijn dus minder oud dan velen meenden. In het lage land groef men bij het te niet gaan van de gemeenschappelijke weiden sloten, op het hoge land bouwde men de walletjes. S.V. Texel. Programma voor a.s. Zondag: 4de klas A KNVB RKAFCOudesluis SuccesTexel WatervogelsSchagen GrasshoppersVZV DTSLimmen BKC—ZAP Afdeling Noorholland: Waeringerwaard 2Texel 2 ZAP 2—Texel 3. Adsp. Helder ATexel A 1.15 uur OosterendTexel B (heden om 3 uur) Voor Texel hopen we dat ze zonder invallers behoeven te spelen, in dat ge val staan onze papieren even hoog als die van Succes. Texel 2 dient geducht op te passen, zie de stand: Hall. T. 11 3 2 6 19-23 8 Texel 2 11 3 2 6 27-30 8 Watervogels 2 10 2 3 5 27-39 7 BKC 3 11 3 1 7 24-30 7 dit zijn de onderste vier. En Texel 3??? Dat moet "beter worden en het kan! Texel A bezoekt de leiders van haar afd. Dat wordt oppassen. Jullie spelen 'n voorwedstrijd voor de wedstrijd Helder- KFC. Texel B zal wel haar beste spel die nen te spelen, doe je best. Adsp. trainen half vier. Junioren kunnen vanmiddag meedoen. TWEE HONDEN VOCHTEN en wielrijdster werd de dupe! Mevr. L. uit De Waal maakte begin dezer week voor de hoeve „De Ruiters- plaats" een lelijke val met haar fiets, waarbij zij zich aan een been bezeer de, terwijl het rijwiel nogal beschadigd werd. Het ongeluk ontstond doordat de haar begeleidende hond door een hond van de boerderij werd aangevallen. De dieren kregen elkaar vlak voor het rij wiel te pakken en kwamen toen met de fiets in botsing. SV De Koog. Na een reeks van nederlagen heeft De Koog 1 zijn eerste overwinning behaald door De Cocksdorp 1 met een 6-2 neder laag naar huis te sturen. Nu kunnen we tenminste weer met enige hoop de 2de helft van de competitie tegemoet zien, daar wij over het algemeen niets zwak ker zijn dan de tegenstanders in onze afdeling. De adsp. verloren met 6-2 van Tex. Boys A. Ook daar valt al enige verbetering waar te nemen. Vooral nu er de laatste tijd en onder uitstekende leiding wordt getraind. Voor het eerste is voor a.s. Zondag uitstel gevraagd. De Koog 2 speelt uit tegen Tex. Boys 2. Aanvang half drie. De adsp. zijn vrij. Onder het motto „Ratten? Verdelg ze!" organiseert de Plantenziektenkundi" ge Dienst in samenwerking met de ge meenten-besturen deze winter weer een landelijke actie ter bestrijding van de bruine rat, n.l. in de week van 12-19 December. Niemand weet hoeveel rat ten er in Nederland zijn. Naar schatting zijn er ongeveer tien millioen, hetgeen er op neerkomt, dat iedere Nederlander er een rat op na houdt. Een rat eet ongeveer 25 gram voedsel per dag. Op een boerderij in Groningen werden er zo'n 300 ratten geteld. Een eenvoudig rekensommetje laat zien, dat deze ratten de opbrengst van één hectare in een jaar opvraten. De totale schade door de ratten wordt op 35 millioen gul den per jaar getaxeerd. Naast deze materiele schade bestaat er een nog groter gevaar, n.l. het over brengen van besmettelijke ziekten zowel op mens als dier. De ziekte van Weil, pa- ratyphus, tnChynose, mond- en klauw zeer, varkenspest, pseudo-vogelpest vin den in de ratten zeer geschikte versprei ders. Er is derhalve veel aan gelegen, dat bij de komende bestrijdingsactie kan worden gerekend op de medewerking van de gemeentelijke autoriteiten en van de burgerij. Vele honderden gemeenten werken reeds mee in het kader van de landelijke acties of voeren het gehele jaar door een svstematische rattenbe strijding uit. Tegenover de uitstekende resultaten, in deze gemeenten verkre gen, staan echter nog vele mislukte ac ties. Het merendeel van deze mislukkin gen moet worden geweten aan een ge brek aan medewerking van de zijde der burgerij. Als iedere Nederlander „zijn" of „haar" rat opruimde dan zouden er zeker niet veel overblijven. Maar dan zou iedere vrouw of man en ieder kind op jacht moeten gaan en dat kan nu eenmaal niet. De kinderen moeten er bo vendien maar helemaal buiten blijven, want dit doden van dieren is nu niet bepaald een prettig werk. Vele gemeen ten hebben reeds een ratteribestrijdings- dienst of steunen op de hulp van vrijwilligers die onder leiding van een ratten-specialist de lokaas-porties uitleg gen. Teneinde zekerheid te hebben, dat het vergiftigde lokaas op de juiste plaats wordt uitgelegd, is het noodzakelijk, dat iedereen, in wiens omgeving ratten ver toeven, de juiste instantie van zijn woon plaats hiervan in kennis stelt. De lokaas- porties zijn bereid op basis van Scilla- extract. Dit lokaas is practisch onge vaarlijk voor mens en huisdier (behalve voor konijnen). Texelaars, bestrijdt dit ongedierte- haal Maandagmorgen in hotel Texel rattenkoekjes bij de heer Witte, assi stent van de Voorlichtingsdienst. De secretaris van de commissie voor Rattenbestrijding op Texel, E. Noordijk. Woensdagavond hield de afd. De Koog der WV in „Het Witte Huis" haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. De belangstelling hiervoor was vrij groot: 35 leden waren aanwezig. De voorzitter de heer C. Groenhof, zei in zijn openingswoord dat het seizoen van 1953 toch nog is meegevallen en sprak de hoop uit, dat 1954 aan de ver wachtingen zal voldoen. De secretaris, de heer P. Eelman, las de uitgebreide notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. De scheldende directeur, de heer G. W. Oskamp, hield hierna zijn rede. In het verslag van de afd. Den Hoorn zijn belangrijke punten hieruit reeds ge meld. De heer Oskamp, die reeds in Jan uari ons eiland gaat verlaten, zei o.m. dat hij ook in De Koog, bij zijn activi teiten zeer is gesteund door het afd. be stuur. Er mogen zakelijke conflicten zijn voorgekomen, deze werden steeds weer vriendschappelijk opgelost, tot voordeel van de badplaats. In de tijd, dat, de heer Oskamp directeur was, zijn vele verbeteringen aangebracht en andere in voorbereiding. Een woord van dank aan het gemeentebestuur is hier op zijn plaats. Wat de propaganda in het buitenland betreft, deze zal ook in de toekomst slechts een deel mogen uitmaken van de binnenlandse. Bij eventuele internatio nale spanningen wordt het toeristenbe zoek anders te kwetsbaar. De heer Oskamp zag de taak van zijn opvolger, die zich geheel vertrouwd moet maken met de Texelse omstandig heden en de gemaakte plannen, niet als gemakkelijk. Met nadruk verzocht hij de leden dan ook de nieuweling met wel willendheid tegemoet te treden. In de plaats van de heer KI. Kikkert, die als bestuurslid bedankte, werd met zeer grote meerderheid de heer K. Man- tje gekozen. De aftredende bestuursie- den P. Tatenhove en H. Wuijs werden herkozen. De gold rush was, zoals de heer Os- kamp constateerde, beneden de verwach tingen gebleven. Er zullen volgend jaar weer twee strandfeesten worden georga niseerd, al kan het geld hiervoor (f 600.) slechts met grote moeite bijeen worden gebracht. Er wordt een commissie be- noemd die een verantwoord zomerver- maak zal bestuderen. Bij de rondvraag merkte de heer A. Daalder op, dat hij bij het bezoeken van andere badplaatsen borden had opge- merkt met aanwijzingen betreffende de belangrijkste pensions etc. De heer Os- kamp antwoordde dat in principe hier- j voor wordt gevoeld, het gemeentebe stuur wil medewerking geven. Mevr. Hamerslag vroeg of er bezwaar tegen bestaat dat dames in het bestuur worden opgenomen. Antwoord: Men is I er voorstander van, want het hotel- pensionbedrijf wordt voor het grootste deel door vrouwen gevoerd. Het zou wenselijk zijn, dat méér dames de ver gadering bezochten, dan zouden zij ook in het bestuur worden gekozen. De heer Mant je stelde voor mogelijk heid te vinden het VVV kantoor gedu rende het seizoen 's Zondags geopend te houden. De moeilijkheid, aldus de heer Oskamp, is, dat het personeel al zoveel uren maakt, dat moeilijk van haar kan worden verlangd, ook de Zondag door te werken. Maar ook het bestuur voelt de wenselijkheid, zodat er zal worden getracht hieraan tegemoet te komen. De heer B. Kramer vroeg om urinoirs. Het bestuur zal overleggen hoe men tot plaatsing hiervan kan komen. De heer R. Daalder opperde de moge lijkheid dat VVV de bouw van een mu- zieknis zou stimuleren. Dit is wel iets voor de nieuwe commissie, die hiermee meteen een mooi probleem heeft om op te lossen, werd geantwoord. De heer W. Visser werd door dit antwoord verbaasd. De sportvereniging vindt deze kwestie zeer urgent. Daar van VVV zijde op een verzoek tot overleg geen antwoord werd gegeven, heeft de sportver. aangenomen dat VVV geen belangstelling heeft. De heer Oskamp vroeg zich af, hoe deze mu- ziekn&ls gefinancierd kan worden^ mis schien dat op korte termijn een oplos sing kan worden gevonden. De heer P. Eelman vestigde er de aan dacht op dat de lof hem voor de orga nisatie van de strandfeesten toegezwaaid niet hem, maar mevrouw Luberti toe komt. De heer P. Maas wilde graag dat vroegtijdig bekend werd gemaakt als de boot naar Vlieland niet vaart. Inderdaad is het zo, werd geantwoord, dat TESO eerst op het laatste ogenblik beslist of de boot al of niet zal vertrekken. TESO zal onderzoeken, hoe dit op tijd kan worden aangekondigd. Naar aanleiding van een vraag van de heer W. Dalmeijer werd gezegd, dat het Texels Fanfarecorps wordt betaald voor medewerking aan het strandfeest. Wel licht zal men mettertijd, als er in De Koog veel donateurs van de Fanfare ko men, dit bedrag willen verminderen. De heer Schaatsenberg vroeg om een wegwijzer bij de viersprong Waalenburg. Deze zal er stellig komen. In zijn slotwoord richtte de voorzitter hartelijke woorden van afscheid aan de heer Oskamp., die in zijn nieuwe functie veel geluk werd toegewenst. Met een hartelijk applaus stemde de vergadering hiermede in. BRANDWEER RUKTE UIT Dinsdag werd de brandweer van De Cocksdorp gealarmeerd voor een brand je op hoeve Zeeburg, Eendrachtpolder, waar een tractor bij de start in brand was geraakt. De brandspuit was in een record tijd ter plaatse, maar men had het vuur inmiddels reeds met zand kun nen blussen. SVC -Nieuws Heden 3 uur SVC ATex. Bovs A. Morgen om half twee SVC 2—WGW 3. Zorgt voor de punten, jongens. Terrein- dienst: Frans van Tongelen en H. Boer. Hedenavond Ouwe Sunderklaas om de SVC-beker. De jury zal weer in ver schillende woningen vertoeven om de speulers gade te slaan. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 4 t.m. 10 Decemiber 1953. Geboren: Irene Marion, dv Jan G. Re- melink en Antje Valk. Nicolaas, zv Eel- ke Groot en Klasina P. Zijm. Maria Eli- sa dv Jan Kooij en Catharina S Goe man. Maria Willy dv Siepko Hulst en Neeltje C. Kok Hendricus Francisous zv Petrus F. van Sambeek en Theodora Sdhrama. Nanda Jozina dv Jacob M. Brons en Jozina Mast. Ondertrouwd: Albert Johan Keijser en Romkje Wiersma. Getrouwd: Arnold Weitz en Dieuwer- tje M. Voorthuijzen. Johannes R. Bos man en Augusta W. Kiewiet. Frederik Steigstra en Hendrina G. Westdorp. Overleden: Daniel Stark, oud 77 jaar, wedn. van Dirkje Keppel. Simon Witte, oud 70 jaar, edhtgen. van Fenna Vegt. Gevonden voorwerpen 1 kinderjasje; 1 kinderportemonnaie; 1 bruine alpino; 1 capuchon; 1 kort da mesjasje; 1 wollen geblokte shawl. VERTROKKEN PERSONEN Gernt Bol v O 145 n Amsterdam, Sin gel 157. Dirkje Bakker v O 145 n Am sterdam, Singel 157. Maria Snoek (ev. Stiekema) v Wanmoesstr. 43 n Heem stede, Crugiusweg, en kinderen. Pieter Kalis v De Waal W la n Terschelling, Willem Barentszkade 1. Lambertus de Ridder v Westerweg 1 n Den Helder, Schagenstr. 102. Pieter Bults, v Wester weg 1 n Zaandam, Otterspad 6 en gezin. INGEKOMEN PERSONEN Anna Zijlstra v Ede, Lunteren n W Elizabeth M. Komen v Amsterdam, Von delstraat 35-37 hs n B 201 Cornelis Jager v Hoogezand-Sappemeer, Keükstr. 81 n Sohildereind 93 (met gezin). Sijbren Heidstra v Dantumadeel. Zwaagwestein- de L 260 A n Warmoesstraat 21. Simon Boijer v Andijk, Geuzenbuurt 256a n De Codksdorp 103. FEUILLETON door T. LODEWIJK 25). In de zaal zaten aan van intiem- aandoende schemerlampjes voorziene ta feltjes reeds verschillende gasten Maar het was er nog niet druk. Jammer dat je niet langer blijven kunt zei Sartorius want na elven begint het hier pas goed. Maar het is niet anders. Marian keek eens rond, nadat een on berispelijke kellner de bestelling had op genomen. Naast een kleine dansvloer zat een jazzband die langzame, zwoele mu ziek deed horen, met gestopte trompet ten een klagende hawaiienguitaar en het zacht markerende rhythme van dis creet slagwerk Ze keek naar de tafeltjes en wat ze daar zag zitten, gaf haar niet zo'n hoge dunk van uitgaand Amsterdam. Ze zag een oudere heer met reeds kalend hoofd en een roodpaarse gelaatskleur aan een tafeltje zitten in intiem gesprek met een meisje dat hoogstens achttien jaar kon zijn, maar wier ogen de wereld in keken met de blik van een rijpe en ge desillusioneerde vrouw. Van haar ge blondeerde haren tot haar gelakte nagels was niets natuurlijk aan dit slanke, ver fijnde poppetje met haar gepenseelde wenkibrouwen en dunne stelthakjes. Er zaten nog andere vrouwen, sommi gen alleen, andere in gezelschap. De mannen hier stonden Marian niet aan, de vrouwen nog minder. Het oude ge voel van onbehagen keerde terug. De lichten werden getemperd, een blauwe lichtbundel plaste op het spie gelende dansvloertje, een lange, slanke man in onberispelijk rokcostuum danste met een donkerogige, Spaans uitziende schone, correct, gedisciplineerd, maar de dans suggereerde een intimiteit, die Marian niet ontging. Direct daarna, ter wijl het publiek mat applaudiseerde, gin» het licht weer aan, de trompet schetterde als een signaal, verschillende paren verhieven zich en draaiden luste loos en met gezichten alsof ze iets hoogst ernstigs verrichten, langzaam over de dansvloer rond. Willen wij ook een....? vroeg Sartorius, die aan zijn tweede glas be zig was. Straks misschien.laat me nu eens even kijken vroeg Marian. De kat uit de boom? informeerde hij. Zit er een kat in? vroeg ze terug. Hij zag er uit of hij iets gewaagds wilde zeggen maar het nog net binnen hield. Na het danspaar kwam een acrobatisch nummer en weer danste het danspaar een dans en wéér sloeg ze een aanzoek van Sartorius af.ze had het gevoel alsof ze, door hier met hem te dansen, één werd met de mensen die hier zaten en met wie ze pertinent niet één wilde zijn. Ze begon te verlangen naar het tijd stip van vertrek. En Sartorius dronk zo veel. Dat kon nooit goed gaan. De oude onrust, zo lang sluimerend, kwam weer bij Marian boven. Met een zucht van verlichting zag ze „houten Klaas" zoals ze in gedachten de chauf feur van Sartorius gedoopt had, discreet nader komen. Sartorius boog zich achter over en de chauffeur fluisterde hem iets in Manan zag dat Sartorius' gezicht ontstemd stond, keek hem vragend aan. Sartorius' stem klonk nijdig toen hij zei: En hoe kan dat nou zo opeens? De chauffeur was duidelijk met het geval verlegen. Ik kan het ook niet helpen, meneer. De hele dag heeft ie 't goed gedaan. Ik ben er meteen mee naar de garage ge reden. 't Is kortsluiting, zeggen ze, maar voor ze gevonden hebben waar het zit. en het personeel is bijna allemaal weg, d'r is maar één monteur.... Je had zelf de wagen na moeten zien vóór we gingen zei Sartorius ge dempt driftig waar heb ik anders een chauffeur voor! Hoe lang kan dat grapje duren? Tja weifelde de man als ze geluk hebben een halfuurtje, maar ze moesten eerst uitvinden waar 't 'm in zit. En dan, meneer, het is geen Ford Ja ja Sartorius, zijn gezicht kwaad, wuifde hem ongeduldig weg met zijn hand in ieder geval, zodra het oké is. kom je direct hier en waarschuwt me dat je er bent. Dan rijden we meteen weg. Blijf er bij en loop niet weg, zorg dat ze opschieten! Marian zag hem vragend aan. D'r is iets met de wagen zei hij, nog nijdig kortsluiting of zo. Gerrit heeft hem naar de garage gebracht, ze zijn er mee bezig. Altijd is er wat. Die vent zal op zijn tellen moeten passen, anders gaat-ie de laan uit. Maar hij kon het toch niet helpen verdedigde Marian de chauffeur. Helpen of niet, hij heeft te zorgen, dat de wagen in orde is. Enfin, zodra het klaar is, komt hij hier voot. We zitten hier gelukkig niet in een regenbui. Ober! Marian gaf aarzelend haar bestelling op. Het geval had haar verontrust. Wie weet hoe lang het duren kon. En ze wou hier graag weg. Zou ze Sartorius vragen ergens anders met haar heen te gaan? Ze zag hem kijken naar een acrobatische danseres, die een wirwar van armen en benen demonstreerde en meer op haar hoofd dan op haar voeten scheen te staan. De blik waarmee Sartorius naar het uitbundig dansende meisje keek, lever de hem volkomen uit. Plotseling zag Ma rian door heel het masker van beminne lijke jovialiteit heen. Haar hart begon sneller te kloppen. Het applaus stierf weg. Bonkend be gon de jazzband. Er waren nu méér men sen binnen gekomen, het werd drukker op de dansvloer. Het rhythme werd nu ook wilder. Nu gaan we toch zeker samen inviteerde Sartorius en stond op. Mari an durfde niet weigeren. Hij leidde haar over de gladde vloer, maakte de inge wikkeldste figuren. Ze volgde hem ge willig. Ze zou het heerlijk gevonden heb ben. met Harm. Nu was ze niet op haar gemak. Sartorius zei geen woord, terwijl hij danste, maar zijn houding sprak duide lijker dan woorden. En toen ze weer aan BIJ VERKOUDHEID PASTI 1_I_ES hun tafeltje terug waren en Sartorius Champagne bestelde, verborg Marian haar ongerustheid onder een welwillend maar wat vermoeid uiterlijk. Ik ben moe zei ze het was ook zo druk vandaag. Ik hoop dat het mankement aan de wagen gauw opge helderd is. O, dat kan nog wel even duren verklaarde Sartorius opgewekt en ik vind het helemaal niet erg. Integendeel Een kwade wind die memand iets goeds toewaait. Nu kan ik zoveel langer van je gezelschap genieten, Marian. Weet je dat je verrukkelijk danst? Hij zag haar aan met onnatuurlijk schitterende ogen, zijn glimlach had iets van een roof dier. Ze was bang voor hem, maar ze be heerste zich dapper. Alleenstraks de weg terug. Met hem samen in die auto langs de stille nachtelijke wegen. Ik weet alleen dat ik bang ben zei ze dat vader straks ongemakkelijk tekeer zal gaan als ik /zo laat thuis kom Laat dat maar aan mij over zei hij met een vreemde, bijna indrukwek kende waardigheid. Ze merkte dat hij te veel gedronken had. Laat dat maar aan mij over. Eéfl woord van mij en je vader is als een lam

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4