Cjrocn 'ZwartsJexels in het harL, VAL DA <10 tge H. Braam, vechter voor Verenigd Europa (met Rusland) wordt Maandag 80 jaar )e politiek ligt hem nog steeds na aan het hart! H. Braam tachtig jaar Brandende pijn - vannit de maag tot hoog in Uw keelf W aarom Rattenbestrijding PUROL DOET MEER men tot jaar ring aar- not- wel, i de op een kje" idh- op ider of toe- lini- Wij stu- een een op ten- ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6796 COURANT Uitgave N.V. v.h. LanqeveJd <S Do Rooi) Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'drrmne Bank, Coop. Boereni. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -(- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. doel in- dat van tiaar Ltter aar- aart dat inde ove- jele- heid voor ïlet- af- j te en van laak :ces- uur- de ver- ogen ïlfde intal spijt ook noe- ïden teen xlie- aan eken een leu- on- nge- ook ivak t ge eke- j bij ver ban, toch over stad. ?nde, be- s en Neer dat be- roor- het dat t de- het rmu- be- De heer H. Braam wie der Texe laars kent hem niet? hoopt Maandag !1 December a.s. zijn tachtigste verjaar- iag te vieren. Een dezer dagen hebben wij hem opgezocht, eerst naar zijn klui zenaarswoning in Zuid-Eierland, maar daar vernamen wij, dat hij in huize „Ma ns Stella" te De Cocksdorp werd ver- ieegd. Hij moest een operatie onder aan en thans, teruggekeerd uit een zie- enhuis te Groningen, kon hij ons ont vangen. Hij was gaarne tot een onder- loud bereid en tegen het maken van en foto had hij geen enkel bezwaar. De 80-jarige blijkt zich nog met hart ;n ziel aan de politiek te wijden: hij eest graag en veel, zowel binnenlandse ils buitenlandse kranten en tijdschrif- en Ja, de wereldproblemen zitten hem ïog altijd zeer hoog en vol vuur kan hij :ijn visie naar voren brengen. U heeft altijd gestreefd en gevooh- en voor een verenigd Europa! Zeker, maar helaas zijn wij nog niet :o ver: ook Rusland maakt deel uit van Sur opamaar nu zie ik West-Europa ils een bufferstaat van Amerika en Po en e.a. landen als een bufferstaat van tusland. Zo komen wij door het politieke le en, waarin de heer Braam zich al tal- oze jaren met grote strijdlust heeft ge- nengd. Het gesprek gaat over de jaren an vóór de eerste wereldoorlog en de iiverse tijdperken daarna. Allerlei mo- nenten duiken op: Teheran, Jalta, aller- ei figuren: Roosevelt, Churchill, Hitler italin en de titels van tal van boe- cen, waarin de schrijver de grote we- eldpolitiek behandelt, welke door de »eer Braam zijn bestudeerd. Nee, het vas geen „arbeider zonder meer", die 'ooriheen op ons eiland overal het woord oerde, waar men maar naar hem wilde uisteren: daar sprak iemand, die veel estudeerd had en een politieke knob el bleek te bezitten. Ik heb mij altijd geïnteresseerd 'oor een verenigd Europa, niet als ide- tal maar als een practisdhe mogelijkheid >m nieuwe oorlogen te voorkomen. Een wereldregering? De verwezen- ijiking daarvan aoht ik niet mogelijk ioordat er altijd oppositie in de wereld al bestaan. f die Kru- v le- wer- Kru- 5 dat nzui- rme- ijnen it ze op- mei imel een dank ig r het dwij- s. nand van s. Die had keer- ssens imen, surde r ge- 5. HÜ ju» die s nblit ït 3 da! in d< doof haar De heer Braam kwam in 1919 op ons dland. Van die datum af vindt ge van ïjn hand regelmatig ingezonden stukken n de Tesselaar. Hij was onvermoeid en ïog altijd ligt de politiek hem na aan iet hart. Een vriend van hem schreef ins ter gelegenheid van Braam's 80ste erjaardag o.a. het volgende: „De heer Braam heeft zijn ontwikke- ing grotendeels aan zelfstudie te dan- :en. Dit had zijn voor- en nadelen. Iraam is een origineel denker, maar had iet altijd de juiste wijze om die denk- eelden naar voren te brengen; hij teeft voor zijn visie m.i. te veel en te aak getracht de zeer eenvoudigen te •ereiken en zich daarom nogal eens van en soort propaganda bediend, die meer intwikikelden heeft afgestoten. Maar zijn politieke visie was groten" ieels juist; zijn denkbeeld tot stichting 'an een Europese eenheid vond in de aren na 1919, toen hij die denkbeelden ntwikkelde, weinig aanhang. De velen, ie zich tegenwoordig met „Europese in- egratie" bezig houden en die zich laarbij vaak als „snobs" gedragen, had" len vóór 1940 voor de denkbeelden van kaam niet de minste belangstelling en 1945 konden zij het beter zonder iraam doen. Mastklimmers hebben nooit elangstelling voor de zaken, die zij eggen aan te hangen! Maar Braam ging oor en het kostte hem zijn geld en ge" ondheid. Na kennismaking met hem had hij al poedig mijn interesse wegens zijn ori- inele visie, zijn vaak zeer scherpe kijk p de internationale politiek en politici a zijn vasthoudendheid. Zeker, Braam 'as tot op zekere hoogte een éénling en lerd zelfs een kluizenaar. Dat is vaak et lot van oorspronkelijke denkers. Zij loeten, zoals Prof. Romein opmerkt, de edelijke moed hebben om de weerstan- en, die elke oorspronkelijkheid wekt, n de daaruit ontstane vereenzaming, te verwinnen. Deze zedelijke moed heeft iraam opgebracht en het heeft hem tot e kluizenaar gemaakt, die hij is. Dat ij niet verder gekomen is en dat zijn merken en denken in de geschiedenis nvermeld ziullen blijven doet daaraan Geinig af. Braam heeft eerlijk gewerkt oor zijn idealen en hij draagt deze nog leeds bij zich. Ik bezit een groot aantal 'rieven van zijn hand en het is opmer- ielijk, hoe juist zijn inzichten zijn ge- 'eest, wanneer men de moeite neemt jn brieven uit vroegere jaren te herle- m. Zoals ik al schreef: Braam zal in geschiedenis niet gememoreerd wor- daartoe zijn de publicaties van zijn d te klein van omvang en daarom te weinig doorgewerkt. Maar als ^orbeeld voor zijn medemensen mag toch wel genoemd worden, vooral in il [e and De heer H. Braam, die Maandaq zijn 80ste verjaardag viert. Geboren in de maand, waarin wij zingen van „Vrede op Aarde", een vrede, zóndei angst voor nieuwe oorlogen, wat de 80-jarige bereikbaar zag en ziet door de stichting van een verenigd Europa! deze tijd nu politiek voor de meeste be oefenaars van dat vak een broodwinning is geworden en geen roeping meer is" Nee. "Maris Stella" zal niet zijn laat ste pleisterplaats zijn: dat kan hij zich in ieder geval niet voorstellen. Vervelen doet hij zich intussen niet: hij voert met vele relaties een levendige correspon dentie, tot voor kort nog ver buiten Eu ropa: lange tijd heeft hij nl. contact ge had met een lid van het Amerikaanse congres. (De heer Braam heeft acht jaar in Amerika gewoond). Wij cateren tenslotte nog uit enige van zijn jongste brieven: „Ik schreef tijdens de tweede wereld oorlog een Modelvrede voor Europa, met een opportuniteit voor Parijs, als de zetel van een Europees Hoofdbestuur, voor betere behartiging der belangen van alle Europese landen en volken te zamen, zonder zich onnodig met natio nale aangelegenheden op zich zelf in te laten. Alles kan mogelijk zijn, alleen niet dat Duitsland capituleert. Aldus sprak Hitier op een grote vergadering der Nat Socialistische Partij, 9 Nov. 1941. Iets wat bij mijn Vredesvoorstel ook niet no di- zou zijn. Maar toen ik daarna een behoorlijk uitgewerkte copie van mijn voorstel opzond naar het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten in Den Haag, ontving ik in antwoord daar op bericht, dat de Modelvrede voor Eu ropa niet in druk kon verschijnen, om politieke redenen. Politiek is een mooi ding, vooral tij dens de oorlog. Toen ik die Modelvrede voor Europa schreef, wist ik daarvoor het overgrote deel van de bevolking van Amerika achter me te zullen krij gen, die niets méér beu was dan de in nerlijke verdeeldheid van Europa, met" het daaruit steeds weer voortvloeiende oorlogsgevaar. Welke oorlogen de Ame rikanen dan mogen helpen uitvechten, waarvan ze m.i. zeer logisch, niets moes ten hebben. Maar mijn Modelvrede mocht niet in druk verschijnen. De Duitsers zijn in 1941 gaan vechten voor lebensraum- voor ruimte om te kunnen leven. Door Albanië en Griekenland via Kreta naar Noord-Afrika. Later naar de Oekraïne de graanvelden der zwarte aarde in Rusland. Verder in Blitzkrieg-formaat dieper Rusland in. op naar Stalingrad. Ik heb er een boek van gelezen, en een film van gezien, 't Leek me niet best. Ik voor mij geloof nog steeds dat ze met doorvoering der door mij voorgestelde Modelvrede voor Europa beter uit ge weest zouden zijn." Wat we heden nodig hebben is een meer doelmatige vrede, gebaseerd op wat vrijwel iedereen weet en verstaat, namelijk dat de mensen der verschillen de landen en werelddelen elkander in vele opzichten nodig hebben, en de be volking van het ene land doorlopend behoefte heeft aan diverse producten van andere landen en overzeese gebie den, wijl er anders geen schip zou be hoeven te varen op zee. Iets waarover bij de hele wereldbe volking wel een voldoende mate van overeenstemming bestaat, om die ge makkelijk voor een dergelijke vrede te kunnen winnen. Als het per Radio gaat, in zeer weinig tijd. Met steeds meer bommenwerpers en tanks en on derzeeërs of atoombommen zal men voor dat doel niets bereiken." Tot zover uit de overdenkingen van de heer Braam. WIJ WENSEN de heer Braam een prettige verjaardag toe. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON iVan Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). Nu rtï] Maandag tachtig jaar wordt, Wijd ik gaarne, mijnheer Braam, Aan dit feit een enk'le regel. V/ant al is misschien uw naam Niet bekend voor ied're Tess'laar, Velen toch op 't Texels land Kénnen u; hetzij persoonlijk. Of door middel van de krant. 'k Denk nog vaak aan de gesprekken Die wij thuis hebben gehad. Wat kwam er dan al naar voren Als ge op uw praatstoel zat. Velen, die tóen om u lachten, Zien wel klaar op deze dag, Dat er veel ging in vervulling Wat gij visionair reeds zag. Gij vocht niet voor eigen voordeel. Want gij waart 'n idjplist, Die de moed vond door te zetten, Trots dat q' u een eenling wist. Ongetwijfeld heeft het leven U veel zorg en strijd gebracht, Dikwijls werd gij niet begrepen, Werd niet met u mee gedacht. Maar juist door uw eigen visie En de moed u zelf te zijn, Zijt gij, Braam, een lichtend voorbeeld Voor veel mensen, groot en klein. Daarom fel'citeer 'k u hart'lijk Met dit feest van tachtig jaar, Namens velen die u kennen En namens de Tesselaar. Huib de Rijmelaar RUIL MET GESLOTEN BEURS De gemeente is met de heer J. Smit Czn., Molenstraat 37 te Den Burg, tot overeenstemming gekomen inzake de ruil van gronden, welke transactie ver band houdt met het uitbreidingsplan. De heer Smit ontvangt 437 m2 grond, ter wijl de gemeente twee percelen van 159 m2 en 100 m2 terugkrijgt. De op een der percelen van de heer Smit staande schuur dient door hem te worden afge broken. VERKOOP VAN GROND TE DE KOOG De gemeente is voornemens om aan de Brink te De Koog gelegen bouwgrond groot 495 m2 te verkopen aan de heer M. W. Koorn, Wilhelminalaan 54 te Den Burg. die op dit perceel een woning zal bouwen. De prijs van de grond zal f5 - bedragen, het bouwterrein komt dus op f2.475.— TE KLAZINAVEEN BEROEPEN Ds M. N. de Wolf, voorganger bij de Gereformeerde Kerk te Oosterend, is beroepen te Klazinaveen, Drente, PERCEEL GROND ACHTER WAR MOESSTRAAT BIJ GEMEENTELIJKE EIGENDOMMEN De gemeente is voornemens van mej. G. Koning, Warmoesstraat 36, Den Burg een perceel grond aan te kopen, groot plm. 2964 m2 a f 0,90 per m2. Dit per ceel is gelegen aan de Prof. Keesomlaan en zal in het kader van het uitbreidings plan bestemd worden voor woningbouw en wegaanleg. Totale aankoopsom is f 2.667.60 BOUWVERGUNNINGEN De heer P. W. Swama, Brakestein, bouw van een woonhuis plus garage aan de Prof. Keesomlaan, de heer P. Koorn Tzn. De Westen verbouw schuur aan de Westerweg; fa Jn. Witvliet, Schilder- weg, Oudeschild, bouw van een poortin gang tussen woonhuis en winkel; de heer P. J. Koorn, Schilderend, bouw van een schuur, de heer G. Hillen, Parkstr. bouw van een kippenhok nabij de Schoonoordweg; de heer P. R. Smit, Oudeschild, bouw van een woonhuis aan de Nieuweweg; de heer Jac. de Graaf, Duinweg, De Cocksdorp, bouw van een kippenhok aan de Westerweg te Den Burg; de heer C. Drijver Jzn. „Aurora" Kogerweg, bouw van een woonhuis aan de Wilhelminalaan. BIJ GRIEP» PAST I L_L_E S ONZACHTE VALDAMILD ZAKENNIEUWS „DUIVEKATER" VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN Als u niet weet, wat een Duivekater is, is u stellig niet de enige: voorheen werden ze op Texel niet gebakken. Ze waren alleen verkrijgbaar via een bak kerij te Nieuwendam die zich op dit pro duct had gespecialiseerd en haar klan ten over het gehele land had verspreid. Thans vernemen wij, dat bakkerij Carel Schulte, Weverstraat 90, Den Burg ook Duivekaters bakt. Dit product heeft niets uit te staan met een duif of een mannetjes poes, maar is een bijzonder smakelijk brood, dat speciaal op hoogtijdagen als Kerst en bij de Jaarwisseling wordt geconsu meerd. Ze worden gebakken in het ge wicht van 4 en 8 ons. De Duivekater werd al eeuwen gele den gebakken. U treft er dikwijls een afbeelding van aan op schilderijen van Jan Steen. (Zie ook de adv.) BOOTSCHOLIEREN OP DE PLANKEN De Texelse jongens en meisjes, die dagelijks door Teso gratis naar hun ge liefde onderwijsinstellingen worden ver voerd, zullen op Vrijdag 8 Januari a.s. een feestavond aanbieden met muziek, zang toneel, declamatie etc. Hun reper toire is getiteld „De Bootrevue". BIJBELTENTOONSTELLING Van 912 Februari zal in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg op initiatief van de protestantse kerken van Texel een Bijbeltentoonstelling worden gehou den met in totaal 12 stands. Deze ten toonstelling trok elders reeds grote be langstelling. Men zal een beeld krijgen van de geschiedenis inzake de vertaling der Bijbel, vooral t.a v. de nieuwe ver taling: er zal een verkoopafdeling zijn; een filmpje ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het Nederlandse Bij belgenootschap, dat komende zomer lan delijk zal worden gevierd. Bijdragen voor deze tentoonstelling ;tegels, stenen en andere antiquiteiten welke in verband staan tot de Bijbel) worden t.zf. gaarne in ontvangst geno men. ADVENTSDIENST TE DEN BURG Gaarne herinneren wij nog even aan de Adventsdienst voor allen, welke Zondagavond wordt gehouden in de Herv. Kerk te Den Burg. Deze dienst begint om 8 uur. Het Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer U. Bousma zal hieraan medewerking verlenen. GESLAAGD VOLKSDANS WEEKEND Het vorig weekend gehouden Volks- dansbal is uitstekend gelaagd. Zater dagavond, na afloop van de Sunder- klaasfeesiten. werd in het gymlokaal ge danst. Een 100 danslusrigen hebben zich daar bezig gehouden En het was inder daad de jeugd van 8 tot 80. Ook nu is weer gebleken dat een ieder kan Volksdansen. De Volksdansgroep Texel oefent elke Dinsdagavond in de Jeugdherberg S.V. Oosterend De ads. speelden gelijk tegen Tex. B Weer geen slecht resultaat. Vandaag te gen SVC A en da*, wordt weer een over winning?? Het eerste speelt thuis tegen de lei der Winkel, het zal niet meevallen om te winnen, maar er is toCh een kans, dus tot Zondag 1 30 uur Op tijd hoor! \ifóoyJ,ngsr,°o^ ^QQr GR0ENEPLAATS 6 - OEN BURG-TEXEL FILMNIEUWS „CARRIE" Op de affiches staat „De emotionele historie van een roekeloze liefde!" Ja, aan emotie is in dit verhaal geen ge brek, evenmin aan roekeloosheid, want een gehuwd man verlaat zijn echtgenote wegens zijn verliefdheid op een dorps- schone, die van een armoedig boerderij tje naar een wereldstad als Chicago trok en daar door de weelde volkomen werd overweldigd. Het meisje is (nog) niet berekend voor de steedse mentali teit en komt dan ook al spoedig in groot gevaar door relatie aan te knopen met een flatterige handelsreiziger en niet lang daarna beleeft zij een avontuurtje met een gérant, die evenwel ge huwd is. Uit een en ander moet natuur lijk wel een boel narigheid ontstaan en de film brengt daarna dan ook een dra matisch verhaal, dat de toeschouwers zeer zal boeien. „DE BOEKANIERS DER ZEVEN ZEEëN" Dit is een film. die ons een beeld geeft van de scheepsvaart omstreeks het be gin van de achttiende eeuw. Wij maken kennis met een piraat, die tot dat nive au is afgezakt doordat hij was bedro gen en tenslotte als slaaf naar Spanje was veiikocht. Dit had zijn compagnon 'm geleverd, die zijn vrouw en doohiterje ontvoerde. Het levensdoel van onze pi raat nu is zich op zijn vijand te wreken Dat gebeurt en brengt ons een zeer spannende strooptocht op het witte doek Om het verhaal nog aantrekkelij ker te maken komt Amor ook nog op de planken. Een zeer sterke avonturenfilm Nederlands nieuws O.a.: Ontvangst van de ministers van Buitenlandse zaken van Klein-Europa. Nieuwe schaapskudde voor de Ginkelse heide. Op stap met de vrouwelijke poli tie. Matroos bouwt miniatuur straalja ger. Buitenlands nieuws O.a Bermuda en Jamaica ontvangen hun Koningin. Operatie ..Castor" in Viet-Nam. Vliegfeest in Californië. Mo deshow van Dior in Tokio. Bij de 79e verjaardag van Sir Winston Churchill. In verband met de per 2 Januari 1954 ingaande zeer belangrijke stijging van vrijwel alle aan de uitgave van een nieuwsblad verbonden bedrijfsonkosten zal de abonnementsprijs van ons blad met ingang van die da tum, ingevolge aanwijzing van de vereniging „De Nederlandse Nieuwsbladpers", een kleine verhoging moeten ondergaan. De prijs wordt dan f 1,95 per kwartaal plus incassokosten. Bij deze prijsverhoging, waar toe 't nieuwsbladbedrijf slechts noodgedwongen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten de le ten laste van de abonné's gebracht. Dir. Tex. Courant OPENSTELLING BADHUIS In verband met de Kerstdagen zal het Badhuis volgende week geopend zijn op Woensdag 23 en Donderdag 24 Decem ber. Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hy giënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en.ze zijn nog smakelijk ook. CEMEENTE GEGADIGDE VOOR WONING TE OOSTÊREND De Raadsagenda vermeldde o.a. de aankoop van het pand hoek Kerkplein- Wcststraat te Oosterend van de heer P. S. Kuiper. Met het oog op het voor Oosterend in voorbereiding zijnde uit breidingsplan in onderdelen, is de ge meente gegadigde voor dit pand waar aldaar in de toekomst weg- en hoekver- breding dient plaats te vinden De groot te van het perceel bedraagt 262 m2 en is te koop voor f 3500. Uit de mededelingen betreffende de bestrijding van ratten en muizen, no. 2, October 1953, uitgegeven door de Plan- lenziëktenkundige Dienst te Wageningen nemen wij het volgende over: Stelt u zich voor: een flinke, enigszins oudeiwetse kunstmoeder geeft haar electrisdhe warmtestralen door aan een grote troep geeldonzige kuikentjes, die eronder en er omheen warmte zoeken. Reeds een week lang staan ze op de deel. Aanvankelijk zijn hier practisch geen ratten, doch in het nabijgelegen kippenhok en varkenshok lééft het van de ratten, zoals de boer verklaaart. Tot ze er opeens zijn, op de deel: in één nacht dringen zij binnen en meteen wordt een ware slachting aangericht. Groot is de ontsteltenis van de boer, die de volgende morgen slechts 120 leven de kuikens aantreft. Waar zijn de ove rige 140? Vermoord en weggesleept! Ruim honderd worden er gevonden, dood en keurig netjes opgeborgen in 'n houten koker en in een bietenmand, alsof het mensenwerk is geweest. Texelaars, bestrijdt dit ongedierte- haal Maandagmorgen in hotel Texel rattenkockjes bij de heer Witte, assi stent van de Voorlichtingsdienst. De secretaris van de commissie voor Rattenbestrijding op Texel, E. Noordijk. Handbalnieuws de Zwaluw De thuiswedstrijd tegen Zeemeeuwen 1 is, alhoewel een nederlaag voor ons, een prettige wedstrijd geworden. De aan vallen gmgen snel over en weer, maar 't viel op, dat Zeemeeuwen steeds, voor doel komend, onmiddellijk schoot. Bij ons was dit niet het geval; door steeds maar weer overgeven werden mooie momenten onbenut gelaten. Onze rechts buiten maakte hierbij een gunstige uit zondering door vaak en onmiddellijk hard op doel te schieten, zij zorgde ook voor de ene tegenpunt. Eindstand 5-1 voor Zeemeeuwen dan genezen; maakt ookdehuid door en door zuiver en gezond. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 December op om 8.46 gaat onder om 4.29. Maan: 20 December V.M. 28 Dec. LK. Hoog water ter rede van Texel: 19 Dec. 8.03 en 8.17; 20 Dec. 8.59 en 9.11; 21 Dec. 9 46 en 10 01; 22 Dec. 10.30 en 10.55; 23 Dec. 11 13 en 11.43; 24 Dec. 11.49 en25 Dec. 0.23 en 0.25. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1