Cjroen ^warL- Jéxeh' in het harlL. t tfaisEEHia? Met Huil de Rijmelaar or het afgelopen jaar Dood moeten ze Huurverhoging Brandend maagznnr binst U in een mnm... ZATERDAG 2 JANUARI 1954 TEXELSE 67c JAARGANG. No. 6799 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanueveld 4 De Rooi; Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Ptetbux 11 TeL 11 W39 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Huib krijgt inspiltie! JVu Vier-en-vijftig is begéien En Drie-en-vijftig weggedcht Voor warme wijn, saucijpesbroodjes Gebak en oliebollenluchi Wil ik met u, geachte le2J De blik nog even t'rugwc^ Om met elkaar te overpe. Wat kwam en wat er is slaan en wee verloren afstond Ook Drie-en-vijftig gaf d< Weer vreugd en zorg en Hier werd gewonnen, da< Deez' liep het tegen, gen> De een treurt om hetgeen Een ander dankt voor 't gen hij kreeg. Hier werd een stoeltje bijtschoven, Daar bleef een stoel voor 'tijd leeg. De stormramp die ons hee getroffen Sneed naam'loos diep in ders ziel. Hoe wordt getreurd in meege woning Om 't liefste wat hen plotsntviel Wij denken aan de Tessehen Die zijn verzwolgen door d< vloed Toen zij 't gevaar wilden JWeren. Een ramp, die niemand hadbevroed. Nooit zal één Tesselaar vergen Hetgeen dat door hen werd *daan. En in d' herinn'ring van onsillen Blijven hun namen voortbesan. Het Consultatiebureau Texel Kreeg dit jaar ook een eigenUis, Waaraan 'n badhuis werd tbonden. ..voor warme wijn. saucijzebnd jes Dies hoeft de Tess'laar niet m<r thuis Zijn blootje in een teil te dom jen, Doch kan hij elke week voortcn' Onder de douche of in een baruip Zijn reinigingskuur ondergaan. Ons aller Texelse Fanfare Kreeg 't „Koninklijke" praedica. Alleen is het een hele mond v< .of in de badkuip. Als je dat steeds weer zeggen gat. Ik hoop maar dat de dirigent ze Ook verder vorst'lijk blazen laat. Zodat de vonken er nog afslaan. Als Vonk aanstonds weer slaat de mat. De ruilverkaveling op Texel Kwam er eind Januari door En daarmee ging het redekav'len Tenslotte toch op een dood spoor. Hoeveel is daar over geschreven In ons alom gelezen blad. De toekomst moet nu maar bewijzen Wie of 't aan 't rechte einde had. Dat Texel steeds nog schapenland is Gaf Februari te verstaan. Toen zijn maar even honderd schapen Heel naar Sukarno toegegaan. Ons Raadhuis schijnt te klein te worden Dat men een zwaan zag biggen fokken Kwam in de wereld nimmer voor, Maar Zwan, de Kogerschoolbigfokker, Heeft hiervan de première hoor! Als straks de Koger school op reis gaat Dan hoor ik heel de lieve jeugd Van vreugde in de bus reeds knorren En Zwan heeft wel de meeste vreugd! Dat 't Spang en de Prins Hendrikpolder Dit jaar door TEM werden verlicht, Is wel een lichtpunt en het heeft ook Zeer vele zorgen daar verlicht. Dat Texels markt TBC-vrij is, Is een niet minder blij geluid. Zo gaan we op ons Gouden Boltje In deze dingen ook vooruit. De Meimaand bracht schier ied're Tess'laar Die lopen kon ter stembus heen, En wie het niet op sloffen af kon. Die bracht men met een auto heen. ruilvcrkavelingsgcschillen Het was een strijd weer met rappieren En de AH en KVP Die pikten, ieder op hun wijze, Terloops nog maar een zetel mee. ]aap Bruin, de nestor onzer vroedschap Zag men slechts node henengaan, Want jaren heeft hij in de raadszaal Voor velen op de bres gestaan. Dat hem de zilv'ren erepenning Werd toegekend is een bewijs, Dat hij op Texel gewaardeerd wordt, Vandaar dat ik hem nóg eens prijs! Dat alle ULO-candidaten Dit jaar werden gediplomeerd, Mag in dit overzicht, m'n lezer, Toch zeker wel gememoreerd. Ook met de waterleiding gaan we De goede kant gelukkig uit. Al zal 't nog wel een jaartje duren Eer 't water uit de kranen spuit. De wethouders van ons college Bekwaamden zich als opperman, Want beiden gingen stenen leggen Zoals een vakman dat slechts kan. Nu waren het slechts „eerste" stenen, V/aarbij het ook wel blijven zal, Want onze loco's op een steiger. Dat is toch wel wat al te mal. De „Gollard Stichting", 't nieuwe rusthuis, Geen Parkstraat en geen Vismarkt dus) Heeft ook alreeds zijn poort geopend En wonen d' oudjes daar heel knus. Of 't ook zo knus is in Irene Dat is een and're vraag, nietwaar? Want daar is het de laatste tijden Toch wel een beetje al te raar. 't Is mogelijk dat er in deze Belangrijke geheimen zijn. Maar zitten wij nu ook op Texel Achter een ijzeren gordijn? .aangesloten bij de TEM. ....ze verder vorstelijk blazen laat.... Voor 't ambtenarenlegioen, Dies staat de Dienst Gemeentewerken Aan d' and're kant van het plantsoen. Waar Doctor Vis eenmaal zijn preken In schone woorden nederschreef, Daar zijn de technici van Texel Thans alle dagen weer op dreef. Ook kregen wij een vuilnisauto, Met nieuwe emmers er nog bij. Gezien uit hygiënisch oogpunt, Tot heil dus van de buigerij. Heeft nu niet één van alle kiezers Het recht te weten hoe of wat? Geen stemmenaantal, voor of tegen Verscheen in dit, noch ander blad. Irene dat wil zeggen „Vrede", Maar hier is 't lang geen pais en vree. Laat het niet bij geruchten blijven, Maar kom eens voor de dag er mee! \Zoals gezegd werd wordt ons Raadhuis |re klein op velerlei gebied, Waarom men in de Boeren leenbank Onlangs een paartje trouwen liet. Mij dunkt, dat het zo menig schoonma 'och wel een heel klein beetje krenkt, [lat haar aanstaande zoon haar dochter Neteen al naar de leenbank brengt. Volgens rapport dat uitgebracht werd Vmgt Texel twee-en-half millioen Per jaar alleen van de toeristen. Door zou je haast een moord voor doen. Beqrijp'lijk dat men de heer Oskamp Met lede ogen straks ziet gaan. Want voor de VVV op Texel Heeft hij bijzonder veel gedaan. De stoere redders onzer kusten Zijn weer heel vaak zee in gegaan En de bemanning van de Hodshon Heeft ook zijn best wel weer gedaan. De heer van Dienst heeft ook zijn dienst weer Bewezen aan zo menig paar. Hij hielp vijfhonderd paar in 't bootje En nog werd het niet eens topzwaar. Voor de Hervormde Gemeenten Cocksdorp - Den Burg was het dit jaar Een vreugdejaar, want beide kerken Kwamen na heel veel arbeid klaar. Ook Pater Witte mocht niet klagen, Hij kreeg toch van de Gouden Bol Tweeduizend piek voor landbouw werktuig. Da's meer toch dan een handje vol. Met de begroting der gemeente Schijnt men het niet zo vlot te doen, Daar zit de lieve vroedschap met een Tekort je van een half millioen. Maar kom, geen zorgen voor de morgen. Komt tijd, komt raad, zegt men terecht, En daarom dus dit half millioentje Maar rustig aan de kant gelegd. Wel sprong de vroedschap op van vreugde Toen er een potvis was gestrand, Zij droomde reeds van amber schatten, Maar 't was slechts stank dat lag op 't zand. Enfin, er is nog iets van over, Dus kan men naar 't museum qaan En voor de prijs van slechts twee heitjes De ribben toch nog gadeslaan. De kapelaans en predikanten Zijn tegen 't peadagogendom Met 't bruine leer van leer getrokken En liepen zich haast driekwart krom. Het blijkt dat er onder de toga's Ook nog gespierdê kuiten zijn, Al hebben zij die dan niet nodig Op 't daag'lijks geestelijk terrein. De vuurtoren in Texels noorden Kwam weer veel dichter bij de zee, Of, juister, nam de zee geregeld Weer hele stukken duinzand mee. Wanneer het zo een poosje doorgaat Zie ik de torenv/achter nog Per bootje naar de toren roeien, Want zo wórdt het tenslotte toch. of 't ook knus is m iieite?. Omdat het aantal Tesselaren Thans boven de tienduizend ligt, Kan men voor noppes twee maal trouwen. Dat geeft alweer een blij gezicht. Nou ja, twee maal per v/éék dan, vrienden. Twee ochtenden, juister gezegd, Dus wie het voor een kopie doen wil Kan bij de heer van Dienst terecht. Voor 't eerst in Texels sportanalen Hield men de „Tour de Texel" hier. Zo menig tong hing op de schoenen En evengoed had men plezier. Voorts waren er, als alle jaren. Weer jubilea ver Ier lei, Als ik die alle moest beschrijven Kwam er nog wel een krantje bij. Er waren zilv'ren, gouden paren, De één was dit, de ander dat, Een ieder die heeft zo zijn deeltje Van 's werelds wel en wee qehad. Ik hoop, dat 't jaar, dat is begonnen Een rijk gezegend jaar mag zijn. En dat het alles goed mag rollen, Ook op het politiek terrein. Dat men wat minder over A-bom En and're oorlogsrommel praat, Doch dat men nu de vrede aanpakt, Met woorden niet, maar met de daad. Ik wens de vroedschap van ons eiland Gods zegen toe en alle kracht Om alle arbeid te volbrengen Die haar in 't nieuwe jaar weer wacht. Ik wens de zakenlieden voorspoed En dat zij weer door onze krant De juiste schakel zullen vinden .kapelaans en predikanten trokken van leer. Tussen hun zaak en koning klant, 'k Wens alle burgers, vissers, boeren, Geluk en voorspoed in dit jaar Namens directie en redactie En namens Huib de Rijmelaar Het lijkt wel een oorlogskreet, welnu dat is het in feite ook, want het gaat om de strijd tegen de ratten!! Dit gevaarlijke ongedierte bedreigt de gezondheid van mens en dier, om nog maar niet te spreken van het le ven der kuikens, die altijd door ratten worden belaagd! Ratten kunnen be smettelijke ziekten verspreiden: de ziekte van Weil en de paratyhus, zo ge vaarlijk voor de mens, en dan de ziek ten die ons vee onze veestapel zulk een grote schade kunnen berokkenen, zoals de pseudo vogelpest, de varkenspest, de rundertuberculose en het mond- en klauwzeer. Daarom: verdelg ze, niet morgen, maar nu, want één enkel rattenpaar is m staat in één enkel jaar zo'n driehon derd nakomelingen te fokken! Texelaars, bestrijdt dit ongedierte. Ilaal Maandagmorgen in hotel Texel rattenkoekjes bij de heer Witte, assi stent van de Voorlichtingsdienst. De secretaris van de commissie voor Rattenbestrijd ng op Texel, E. Noordijk. IK WIST NIET Ja, wat wist u niet? Nou, dat er zo veel voorbereidende maatregelen moe ten getroffen worden en dat dat hele geval zulke vérstrekkende gevolgen kon hebben. Wat bedoelt u? Wel. die opgravingen waar de heer J. Jansen het over zal hebben op zeven Januari in hotel De Zwaan, voor de R.K. Ontwikkelingsclub Een schop en een houweel en je bent klaar! Maar zo eenvoudig is het todh niet. Het gaat voetje voor voetje. Iedere scherf wordt bekeken. Laat ik nou al tijd gedaoht. hebben, dat die Egyptena- ren met spijkers schreven, maar nu hoor ik dat het spijkerschrift bestaat uit schrifttekens die met een wigvormige reep van een bamboestengel in een klei tablet worden ingedrukt Je staat er voor wat die geleerden uit die tekens kunnen opmaken. Is hij ook niet bezig geweest bij de jongste opgravingen bij Sakkara 30 km ten zuiden van Cairo? Zo goed als zeker: ja. Ook voor een juist aanvoelen van de Oosterse sfeer zijn die opgravingen van groot belang. Wij krijgen daardoor een veel gezondere en diepere kijk op de Bijbel. Dat het Donderdagavond 7 Januari interessant zal zijn met die lichtbeelden erbij, dat geloof ik zeker. v.H. (Zie advertentie in volgende editie) ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag weer zitting. Van 2-2.30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. SPIERPIJN, SPIT... "t Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pün. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zondag 3 Januari Den Burg. Casino, toneelvereniging Sint Jan met „Het verleden keert weer." Donderdag 7 Januari Den Burg, R.K. Ontwikkelingsclub, de heer J. Jansen, Egyptoloog, spreekt over opgravingen. Vrijdag 8 Januari Den Burg, De Oranjeboom. Bootscholie ren brengen Boot-revue". Zaterdag 9 Januari Den Burg. Landelijke Rijvereniging, le theoretische les door de heer Ribbink De Koog, Ned. Fruittelers Organisatie, Snoeidemonstratie in de tuin van de heer M. Mantje. Zaterdag 16 Januari Den Burg, De Oranjeboom, uitvoering toneelvereniging UDI, ten bate van de Nutskleutersdhool. Opgevoerd wordt: Storing in het Lunapark. De verenigingsbesturen worden ver zocht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen enz. ook op langere termijn in te zenden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis. (Telefoon 21 of 300 Den Burg) EMIGRATIE-HOEKJE Bij Zuid-Afrikaanse firma is plaat- singsmogelijkheid voor: plaatwerkers voor auto-carroserieën, autospuiter (luchtdrukspuit), auto-monteur (voor re visie, bedienen van krukas-sluipmachi- ne e.d., welke gebruikt worden bij het revideren van benzine- en dieselmoto ren), auto-monteur voor benzine- en dieselmotoren, tractor-monteur, gespe cialiseerd in de reparatie van land- bouwtractoren. met benzine-, diesel- en petroleummotoren. Zoals bekend mag worden veronder steld, is de huurwet van 1951 gewijzigd. Dit heeft tot gevolg, dat de huren van woningen en bedrijfspanden ingaande 1 Januari 1954, of, indien het weeklhuren betreft, eventueel ingaande 3 Januari 1954, met bepaalde percentages zullen worden verhoogd. Ten behoeve van belanghebbenden volgt hieronder een beknopt overzicht van de vaststelling der nieuwe huurprij zen voor deze gemeente. Voor een nadere toelichting wordt uitdrukkelijk verwezen naar de dik wijls uitvoerige artikelen in de dagbla den en naar de van regeringswege uit gegeven brochure, welke op alle post kantoren tegen betaling van f 0,20 ver krijgbaar is gesteld. A. Woningen, gebouwd vóór 27 Decem ber 1940. De huur van deze woningen wordt met 26 pet verhoogd. B. Woningen, gebouwd tussen 27 De cember 1940 en 5 Mei 1945, zonder rijksstcun. De huur van deze woningen kan door de minister op verzoek van belanghebbenden worden verhoogd, in dien deze huur, vergeleken bij de nieuwe huur van vergelijkbare vóóroor logse woningen, aan de lage kant is. C. Woningen, gebouwd na 5 Mei 1945, zonder rijksstcun. Hiervoor geldt de huur, die partijen overeenkomen, deze woningen vallen dus buiten de huur- prijsbeheersing. D. Woningen, gebouwd na 27 December 1940, met rijkssteun. Hieronder vallen de volgende woningen: 1. De woningen van de woningbouwver eniging „Texel", indien bewoond vóór 1 Juni 1951. (huurverhoging 26 pet.) De na deze datum bewoonde woningen val len buiten de huurverhoging. 2. De gemeentelijke noodwoningen May- crete- en Zweedse noodwoningen, huur verhoging 26 pet. 3. Woningen, gebouwd met toepassing van de Financieringsregeling woning bouw 1947 (huurverhoging 13 pet.) 4. Woningen gebouwd met toepassing van de Financieringsregeling woning bouw 1948. De huur van deze woningen wordt verhoogd met resp. 32, 21, 17, 13 of 4 pet, indien de in de betreffende be schikking tot toekenning van de rijks bijdrage genoemde basishuur bedraagt resp. 110. 120, 125, 130 140 pet. Genoem de beschikking is in het bezit van be langhebbenden, zodat hieruit het per centage van de basishuur, waarvan de huurverhoging van deze categorie af hankelijk is, kan worden afgelezen. 5. Woningen, gebouwd tussen 27 De cember 1940 en 1 Januari 1954, met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade. Indien deze bijdrage werd verleend vóór de datum van inwerkingtreding van de Wet op de materiële oorlogsschade (24 Februari 1950), dan bedraagt de huur verhoging 26 pet. Werd de bijdrage na dit tijdstip verleend dan kan de huur op aanvraag van belanghebbenden door de minister worden verhoogd, indien deze huur, in verhouding tot de nieuwe huur van vergelijkbare vóóroorlogse woningen, aan de lage kant is. E. Bedrijfspanden. De huur van deze panden kan met maximaal 26 pet. wor den verhoogd, indien partijen zulks overeenkomen. Zonder nadere overeen komst blijft de thans geldende huur der halve bestaan. Onder bedrijfspanden vallen ook winkelwoningen. F. Huurprijs van gedeelten van wonin gen en van bedrijfspanden. De huur wordt in deze gevallen met hetzelfde percentage verhoogd, als voor de gehele woning of voor het gehele bedrijfspand geldt. Onder deze categorie vallen ook de zg. inwoningen. Opgemerkt wordt nog, dat de bedra gen van de nieuwe, overeenkomstig het bovenstaande verhoogde huurprijzen naar boven worden afgerond op een veelvoud van 5 cent. Dus 6.52 wordt 6.55 en 6 57 wordt 6.60. Tenslotte nog een eenvoudig voor beeld. Stel de bestaande huur van een vóór oorlogse woning op 4.- per week. De huurverhoging bedraagt dan 26 pet van 4.- of 1 04. De nieuwe huur wordt der halve 5.04 of afgerond 5.05. UITSLAG AANBESTEDING De N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing verwierf na aanbesteding van de Ge meente Texel de opdracht tot het be leggen van de onder- en bovenvloeren in de te bouwen scholen of schoolloka len te Den Burg, De Waal. de Koog en in het stationsgebouw op het Vliegveld. Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed ge leden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. door degr(VM->

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1